Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 113

Thread: Drzava i/ili nacija

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Drzava i/ili nacija

    Zelio bih da cujem sto forumasi misle o sljedecoj temi (koja je prilicno razlicita od postojece Crnogorski nacionalizam, pa se nadam da se nece spajati):

    Kojim pravcem dalje? Jacanjem crnogorske nacije ili drzave?
    Mislim da jacanje drzave, koja ce svaku naciju unutar nje tretirati adekvatno (biti garant njenog mirnog razvoja) - trebga biti jedini pravi put.

    Crnogorska nacija, sto neki likovi ovdje ne mogu da shvate, nije jedina u CG i naglasavanje primata njenog razvoja prije drzave za sve gradjane moze voditi samo u pravcu kojim su neke drzave prosle 90-ih, a koji je CG srecom izbjegla.

    Vecina ljudi je zla

  2. #2
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...jačanje građanske države u svakom smislu, uz široku obrazovnu kampanju u tom smislu, posebno na krajnjem sjeveru i jugu ...

  3. #3
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Drzava, definitivno
    Vjerujem da ce jacanjem drzave jacati i crnogorska nacija postepeno a da to nije primarni cilj. Jacanje nacije samo po sebi ne bi proizvelo nikakve dalekosezne efekte tj. i dalje bi imali nesiguran drzavni aparat i jednu naciju koja dominira dok bi medjuetnicki, medjuvjerski i na koncu medjunacionalni odnosi bili nesredjeni. Sem toga, jasno je da u multietnickim sredinama jedna nacija, etnija, etnicka grupa, kako god, mora dominirati, makar po brojnosti. Medjutim ako se krene sa jacanjem bas te grupacije, onda se samo produbljuje jaz izmedju svih grupa. A to nikom dobra donijeti nece a i vjerujem da niko od nas ne zeli tako regulisane medjuetnicke odnose
    Kako Vaša bolest ?

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Zelio bih da cujem sto forumasi misle o sljedecoj temi (koja je prilicno razlicita od postojece Crnogorski nacionalizam, pa se nadam da se nece spajati):

    Kojim pravcem dalje? Jacanjem crnogorske nacije ili drzave?
    Mislim da jacanje drzave, koja ce svaku naciju unutar nje tretirati adekvatno (biti garant njenog mirnog razvoja) - trebga biti jedini pravi put.

    Crnogorska nacija, sto neki likovi ovdje ne mogu da shvate, nije jedina u CG i naglasavanje primata njenog razvoja prije drzave za sve gradjane moze voditi samo u pravcu kojim su neke drzave prosle 90-ih, a koji je CG srecom izbjegla.
    Bonja,

    Budi siguran jedno: ako se vremenom, mic po mic, planski i pametno, napravi jaka drzava, koja ce biti majka svim njenim gradjanima i obezbijediti im kvalitetan zivot i finu perspektivu, onda nece biti problema da se i njeni gradjani osjecaju Crnogorcima, naravno ne na silu, vec kao garant osjecaja da joj pripadaju. Ne mislim time na bilo kakvu asimilaciju, ne daj boze. Dakle, iz jake drzave proistice neminovno jak osjecaj pripadnosti a time i jake kohezione medjunacionalne veze medju svim njenim gradjanima i nacijama. U protivnom, ako je slaba drzava, nema te sile koja ce ljude vezati vise nego sad.
    Jacanje nacije, ako mislis na crnogorsku, ili ne znam koju... je djavolji posao i primjeren je onima koji su zadubljeni u istoriju i romanticki sanjaju san o jakoj naciji. To je osjetljiv i rizican put u multinacionalnoj sredini.

    Stvorimo jaku drzavu pa cemo biti na jade od svih onih koji ce zeljeti da se zovu Crnogorcima ...

  5. #5
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Zelio bih da cujem sto forumasi misle o sljedecoj temi (koja je prilicno razlicita od postojece Crnogorski nacionalizam, pa se nadam da se nece spajati):

    Kojim pravcem dalje? Jacanjem crnogorske nacije ili drzave?
    Mislim da jacanje drzave, koja ce svaku naciju unutar nje tretirati adekvatno (biti garant njenog mirnog razvoja) - trebga biti jedini pravi put.

    Crnogorska nacija, sto neki likovi ovdje ne mogu da shvate, nije jedina u CG i naglasavanje primata njenog razvoja prije drzave za sve gradjane moze voditi samo u pravcu kojim su neke drzave prosle 90-ih, a koji je CG srecom izbjegla.
    Chudan topic... "drzava ili nacija", a u istom postu eliminisesh prichu o jachanju nacije, jer si te koji bi izabrali drugachije opisao momentalno kao nerazumne osobe tj. "koje neki likovi ovdje nemogu da shvate"... Eto, dao si i jedan vazan, tajni "podatak" ... CG nacija nije jedina u CG - neshvatljivo?
    Bilo ko, ko pokusha da pricha o jachanju nacije, taj je OUT u samom pochetku...hahahaha, strashna "diskusija" za jednoumlje..dakle, tema je "Jachanje Drzave" ili u tvom stilu "drzava ili drzava".


    Last edited by LadyDaytona; 19-09-06 at 12:06.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Koliko JAMERIKE,
    toliko i JAMERIKANACA,
    boze mi cika, dje si mi nika,
    ako "BIDNE" CRNE GORE bice i lojalnih GRADJANA,
    ima da nichu, kao pechurke poslije kishe,
    ne getoa i podjela kao u REZIMSKOJ JAVNOJ KUCI , nego SUZIVOT I ZAJEDNICHKI KONCERTI; FESTIVALI; MUZIKA; POZORISHTE; SA ALBANCIMA; SRBIMA; HRVATIMA; BOSHNJACIMA; MUSLIMANIMA,
    SKADAR; PRISHTINA; MOSTAR; DUBROVNIK; TIRANA;
    KAO HRANA ,
    ZA DUSHU,
    DOSTA NAS ELITE; ODVOJISHE U KOMITE:
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by LadyDaytona View Post
    Chudan topic... "nacija ili drzava", i u istom postu eliminisesh prichu o jachanju nacije, jer si ih opisao momentalno kao nerazumne osobe tj. "koje neki likovi ovdje nemogu da shvate"... eto dao si i "podatak" ... CG nacija nije jedina u CG - neshvatljivo?
    Bilo ko, ko pokusha da pricha o jachanju nacije, taj je OUT u samom pochetku...hahahaha, strashna "diskusija" za jednoumlje..dakle, tema je Jachanje Drzave".
    Ako nisi razumjela sto znaci "jacanje drzave" u postavljenom kontekstu, nisi bas trebala da s takvim nezanjem paradiras.
    Ako sam dobro razumio iz tvog nepovezanog posta- nije ti jasno nasto se tema odnosi? I onda, donosis negativne zakljucke o onome sto ne razumijes?
    Nacija i drzava uopste nisu kontradiktorne stvari. Naprotiv.
    Na zapadu, drzava je stvarala naciju, dok je na istoku nacija stvarala drzavu. Stoga su na zapadu stvari malo drugacije - ono sto oni nazivaju nacionalnost mi nazivamo drzavljanstvo, a ono sto mi nazivamo nacionalnost, oni nazivaju etnicka pripadnost. Ne daj da te ovakve stvari zbunjuju.


    Dakle, pitanje je bilo vrlo jasno: da li se kreativne snage - prevashodno dominantne u ovoj drzavi - crnogorske nacije, trebaju staviti u funkciju izgradnje ili jacanja drzave- tj. njenih organa: Parlamenta, sudstva, zakonodavstva i sl. - cime bi se stvorio adekvatan (drzavni) okvir za lagodniji zivot svakog pojedinca (gradjanina), a indirektno - i svaku naciju unutar CG - kao grupu crnogorskih gradjana.
    Nemoj da pod ovim procesom podrazumijevas neke sasvim druge procese jacanja drzav(ne kontrol)e. Na tom polju ionako nemamo sto vise dostici. Stavise, mislim da smo tu tematiku osvjezili i obogatili nekim nasim specificnim dostignucima.

    Ili se treba, sto je suprotnost, snaga CG drustva, koje je opet pod dominantnim uticajem gradjana crnogorske nacionalnosti - treba staviti u funkciju jacanja crnogorske nacije (a nazalost, dobar dio danasnjih Crnogoraca jos uvijek ima problema sa identifikovanjem na nacionalnom nivou...jer je tesko povjerovati da je period od 8 godina dovoljan za izgradnju takvog identiteta - sa onih 15-ak % suverenista iz 1998 pa do 55.5% iz 2006), i to kroz eksploataciju (konfliktnih) tema kao sto su SPC-CPC, jezik i sl.
    A misljenja sam da se ove teme- koliko god bile nabijene tenzijama, adekvatno mogu rijesiti samo u funkcionisucem "all inclusive" drustvu. Kada jedni druge budemo tretirali kako bi zeljeli i sami da budemo tretirani. Kad naucnim debatama budu dominirali naucnici a ne politicari.

    A posebno je tuzno slusati "nekadasnje liberale" koji bi se sa Srbljima obracunavali na nacin na koji su Srblji obracunavali s njima. I to pokazuje koliko je malo ljudi shvatalo poruke LSCG...
    Vecina ljudi je zla

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Drzava je najbolja fabrika za pravljenje nacije"

    Dr Radoslav Rotkovic

  9. #9
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E Bonja, ja ne chitam tvoje misli, nego ono sto ti pishesh... Nema potrebe za vrijedjanjem. Em si u prvom postu izvrijedjao unaprijed sve one koji bi zeljeli da pishu suprotno od tvog stava, em si se sad drznuo da mi prichash i o mom 'neznanju' i paradiranju?
    Izvoli i diskutuj nakon tvog pojashnjenja - pravdanja, sa drugijma kojima tvoj nachin " JA pa JA i nista kao JA i vidite me kako pametno pishem - bubi me mama" ophodjenja sa forumashima odgovara. Lijepo ispishi sta si mislio da kazesh - u detalje, divi se malo sebi, izvrijedjaj i "nekadashnje liberale", pokazi kako si ti za razliku od njih progresivno - tolerantnog razmishljanja, "iznad situacije", mozak pacifizma i iskustvenog vidjenja "normalnog" zapadnog svijeta. Veliki filantrop nad filantropima.... ovo je "all inclusive".

    OFF!
    Last edited by LadyDaytona; 19-09-06 at 12:43.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa View Post
    Sem toga, jasno je da u multietnickim sredinama jedna nacija, etnija, etnicka grupa, kako god, mora dominirati, makar po brojnosti. Medjutim ako se krene sa jacanjem bas te grupacije, onda se samo produbljuje jaz izmedju svih grupa. A to nikom dobra donijeti nece a i vjerujem da niko od nas ne zeli tako regulisane medjuetnicke odnose
    ja sam mnio da nacija i etnija nisu isto

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    "Drzava je najbolja fabrika za pravljenje nacije"

    Dr Radoslav Rotkovic
    Tako je Grade. Drzava i nacija su dva nerazdvojna pojma. Gradjenjem drzave gradi se i nacija. Bonja razumije stvari, ali i pored toga u svomobjesnjenju nosi nekih nerazumljivih elemenata.

    Da bi se izgradila i moderna drzava i vitalna i prosperitetna nacija, potrebne su promjene. Najprije promjene u nasim glavama, a onda akcija. Crna Gora ima sansu da tvori kvalitetnu naciju i na pravom putu je da to uradi. Zamke su brojne i duboke, strogo se mora voditi racuna da se ne upadne u tzv. "bosanski model", gdje se od govana pokusava napraviti pita.

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by LadyDaytona View Post
    pokazi kako si ti za razliku od njih progresivno - tolerantnog razmishljanja, "iznad situacije", mozak pacifizma i iskustvenog vidjenja "normalnog" zapadnog svijeta. Veliki filantrop nad filantropima.... ovo je "all inclusive".
    Ipak cu samo da dodam da postoji ogromna razlika izmedju tolerisanja razlicitog misljenja i tolerisanja gluposti. Za ovo drugo sam odavno izgubio zivce...

    Quote Originally Posted by LadyDaytona View Post
    E Bonja, ja ne chitam tvoje misli, nego ono sto ti pishesh...
    Samo to i trazim. Ali ne mislim da to i radis.
    Tema je bila prilicno jasna za sve koji su na topicu odgovorili. Sem jednog.
    A vec sam u prethodnom postu objasnio zbog cega mislim da tema uopste nije sadrzavala neke kontradiktornosti.
    Vecina ljudi je zla

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky View Post
    Tako je Grade. Drzava i nacija su dva nerazdvojna pojma. Gradjenjem drzave gradi se i nacija. Bonja razumije stvari, ali i pored toga u svomobjesnjenju nosi nekih nerazumljivih elemenata.

    Da bi se izgradila i moderna drzava i vitalna i prosperitetna nacija, potrebne su promjene. Najprije promjene u nasim glavama, a onda akcija. Crna Gora ima sansu da tvori kvalitetnu naciju i na pravom putu je da to uradi. Zamke su brojne i duboke, strogo se mora voditi racuna da se ne upadne u tzv. "bosanski model", gdje se od govana pokusava napraviti pita.
    Da razvrstamo samo nesto: u Crnoj Gori ne postoji nacija, vec nacije.
    Crnogorska nacija, u zapadnoevropskom smislu, bi obuhvatala sve njene gradjane.
    Ova tema je fokusirana na jacanje crnogorske drzave, kao prioriteta (po mom misljenju) u odnosu na jacanje crnogorske nacije.
    Jedno i drugo nisu isto, jer u Crnoj Gori postoji jos nekoliko nacija: srpska, bosnjacka, albanska, muslimanska, hrvatska i romska.
    Moj stav je da samo jaka drzava moze omoguciti normalan suzivot razlicitih nacija.
    Vecina ljudi je zla

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky View Post
    Tako je Grade. Drzava i nacija su dva nerazdvojna pojma. Gradjenjem drzave gradi se i nacija. Bonja razumije stvari, ali i pored toga u svomobjesnjenju nosi nekih nerazumljivih elemenata.

    Da bi se izgradila i moderna drzava i vitalna i prosperitetna nacija, potrebne su promjene. Najprije promjene u nasim glavama, a onda akcija. Crna Gora ima sansu da tvori kvalitetnu naciju i na pravom putu je da to uradi. Zamke su brojne i duboke, strogo se mora voditi racuna da se ne upadne u tzv. "bosanski model", gdje se od govana pokusava napraviti pita.
    Cim podobijamo Srbijicu u razne sportove, i kad pod Goricom budu u kvalifikacijama za SP dolazili recimo Finci, Englezi ... propade srpstvo u CG.
    Pa ce da razmisle.
    Jel im draze da gledaju pod Goricom
    Toti-ja, Reyes-a, Bechkham-a, Henry-ja ili vise vole da gledaju Zigica, Duljaja, Nadja, Bastu i slicne fudbalere C. Zvezde i Partizana.

    U Crnoj Gori je bilo hiljade Srba zbog Zvezde i Partizna, vjerovao ili ne.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Cim podobijamo Srbijicu u razne sportove, i kad pod Goricom budu u kvalifikacijama za SP dolazili recimo Finci, Englezi ... propade srpstvo u CG.
    Pa ce da razmisle.
    Jel im draze da gledaju pod Goricom
    Toti-ja, Reyes-a, Bechkham-a, Henry-ja ili vise vole da gledaju Zigica, Duljaja, Nadja, Bastu i slicne fudbalere C. Zvezde i Partizana.
    E sad, ovo je odlicna stvar:
    Ili ce zbog ovoga ljudi identifikovati sa drzavom, ili zbog kvaliteta zivota i usluga koje drzava pruza gradjanima.

    I koliko nam je identitet jak...

    Ako bi se GRAD slusao, za par godina, svi bi se na svijetu izjasnjavali kao Brazilci...
    Vecina ljudi je zla

  16. #16
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    ja sam mnio da nacija i etnija nisu isto
    pa i nijesam rekla da su isto
    Kako Vaša bolest ?

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    E sad, ovo je odlicna stvar:
    Ili ce zbog ovoga ljudi identifikovati sa drzavom, ili zbog kvaliteta zivota i usluga koje drzava pruza gradjanima.

    I koliko nam je identitet jak...

    Ako bi se GRAD slusao, za par godina, svi bi se na svijetu izjasnjavali kao Brazilci...
    Pa mnogo ljudi u svijetu zna za Brazil i voli Brazil samo zbog fudbala.
    Ne znaju da je Brazil pakleno mjesto sa najvecom stopom kriminala na svijetu.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Da razvrstamo samo nesto: u Crnoj Gori ne postoji nacija, vec nacije.
    Crnogorska nacija, u zapadnoevropskom smislu, bi obuhvatala sve njene gradjane.
    Ova tema je fokusirana na jacanje crnogorske drzave, kao prioriteta (po mom misljenju) u odnosu na jacanje crnogorske nacije.
    Jedno i drugo nisu isto, jer u Crnoj Gori postoji jos nekoliko nacija: srpska, bosnjacka, albanska, muslimanska, hrvatska i romska.
    Moj stav je da samo jaka drzava moze omoguciti normalan suzivot razlicitih nacija.
    Ja koliko znam,cilj je da se izgradi evropska CG u pravom smislu rijeci. Po tome u CG zive etnicke grupe koje si nabrojao (a ne nacije) i te etnicke grupe trebaju i imaju zadatak da stvore crnogorsku naciju stvarajuci drzavu koja im svima omogucava optimalne uslove za zivot i sopstvenu afirmaciju.

    Svaka etnicka grupa za sebe, ali svi za Crnu Goru.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A sto je ovo ljudi, nema nacije koje se vise "boje" na svijet od crnogorske.
    Ispadose sad Crnogorci prijetnja pa se crnogorstvo treba nekako stidljivo dozirati ako se eto bas mora...
    Naslusala sam se toga ovog ljeta da mi jos u usima zvoni od prepadnutih a i dobro mi digose zivac. Ako cemo pravo, najmanje se trebalo bojati Crnogoraca, narocito zadnjih 20 godina pa bi red bio da nas puste malo da se i mi nacionalno provjetrimo poslije svih ovih promaja iz komsiluka.
    Ko ista zna o sazrijevanju nacija i reakcijama nakon ovakvih turbulentnih godina znat ce da ni mi nijesmo izuzetak osim po tome sto se silno trudimo da svojim jasno izrazenim nacionalnim identitetom nedaj boze koga ne uvrijedimo. Kod nas se eto komsija uvrijedi kad ate vidi s "krivim" novinama kad se vracas iz prodavnice a da ne pricamo o drzavnim i nacionalnim simbolima.
    Ruralno drustvo , ogranicen mentalni sklop, malogradjanstina, prijetvornost, podilazenje, nekultura i netolerancija... to je slika nase zemlje i njenih ljudi.
    Jacati treba prvo ljudsku i gradjansku svijest,pravnu drzavu i humano drustvo . S tim ako bog da stanovnistvo ce dobiti i patriotski stih pa ce voljet svoju zemlju/drzavu koje god nacionalno opredljeljenje preferirali.
    Sto se crnogorstva tice - vakat je da i ono dobije dimenziju koju zasluzuje a koja mu je sistematski vise od vijeka umanjivana samo s ciljem da se zatre i zamijeni necim "boljim" ili barem "vecim". Samo je pokrstiteljima to neka prijetnja i sto vise budu kukumakali to ce nailaziti na veci otpor .
    Drzavno i nacionalno pitanje ne "zaokruzuju" se ujedno. Kome nije jasno nek se sjeti koje smo sve drzave preturili preko glave samo zadnjih 50 godina da bi se vratili na pocetak, tamo odakle je i trebalo poceti/nastaviti kao sto je napredni svijet uradio.
    Naljutićemo se ako nas Srbija ne kazni!

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky View Post
    Ja koliko znam,cilj je da se izgradi evropska CG u pravom smislu rijeci. Po tome u CG zive etnicke grupe koje si nabrojao (a ne nacije) i te etnicke grupe trebaju i imaju zadatak da stvore crnogorsku naciju stvarajuci drzavu koja im svima omogucava optimalne uslove za zivot i sopstvenu afirmaciju.

    Svaka etnicka grupa za sebe, ali svi za Crnu Goru.
    Ovo o cemu ti pricas je zapadnoevropski model - o kojem mozemo raspravljati kao o boljem ili losijem. Ili kao krajnjem cilju, oko cega se slazemo.
    Ali o primjenljivosti istog...to je malo teze...
    Vecina ljudi je zla

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Milijana View Post
    Jacati treba prvo ljudsku i gradjansku svijest,pravnu drzavu i humano drustvo . S tim ako bog da stanovnistvo ce dobiti i patriotski stih pa ce voljet svoju zemlju/drzavu koje god nacionalno opredljeljenje preferirali.
    Sto se crnogorstva tice - vakat je da i ono dobije dimenziju koju zasluzuje a koja mu je sistematski vise od vijeka umanjivana samo s ciljem da se zatre i zamijeni necim "boljim" ili barem "vecim". Samo je pokrstiteljima to neka prijetnja i sto vise budu kukumakali to ce nailaziti na veci otpor .
    Drzavno i nacionalno pitanje ne "zaokruzuju" se ujedno. Kome nije jasno nek se sjeti koje smo sve drzave preturili preko glave samo zadnjih 50 godina da bi se vratili na pocetak, tamo odakle je i trebalo poceti/nastaviti kao sto je napredni svijet uradio.
    Milijana,
    nije sporno to sto kazes, ali jeste sporan redoslijed. Izgradnja drzave mora biti prioritet.
    Vecina ljudi je zla

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Ovo o cemu ti pricas je zapadnoevropski model - o kojem mozemo raspravljati kao o boljem ili losijem. Ili kao krajnjem cilju, oko cega se slazemo.
    Ali o primjenljivosti istog...to je malo teze...
    Pa koji drugi model ce se primjenjivati, osim evropskog, ako se zeli graditi evropska drzava?

    Drugo, zbog cega bi to bilo tesko primjenjivi, i sta bi bilo lakse ...?

    Ocekujem odgovor.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj;459609[COLOR=#ff0000
    Na zapadu, drzava je stvarala naciju, dok je na istoku nacija stvarala drzavu.[/COLOR]
    nemoj me krivo shvatit, jer nemam sad ni kad a nije ni mjesto upushtati se u raspravu oko ovoga, ali ovakvo apsolutistichko iznoshenje stavova je ono shto je meni odma zasmetalo, a mislim da je i Lady odreagovala zbog istoga. neke stvari jednostavno ne mogu biti nekritichki prihvacene kao apsolutna istina, pa ako je to josh jedan od osnova cijelog argumenta onda imamo problem... sve zavisi iz koje perspektive gledash, pa ako recimo pitash crnce u engleskoj i francuskoj kako su ih pazili i mazili dok se pravila drzava chisto sumnjam da ce ti potvrdit ovo gore navedeno

    Quote Originally Posted by Milijana View Post
    A sto je ovo ljudi, nema nacije koje se vise "boje" na svijet od crnogorske.
    Ispadose sad Crnogorci prijetnja pa se crnogorstvo treba nekako stidljivo dozirati ako se eto bas mora...
    Naslusala sam se toga ovog ljeta da mi jos u usima zvoni od prepadnutih a i dobro mi digose zivac. Ako cemo pravo, najmanje se trebalo bojati Crnogoraca, narocito zadnjih 20 godina pa bi red bio da nas puste malo da se i mi nacionalno provjetrimo poslije svih ovih promaja iz komsiluka.
    Miljana, cijeli post ti optpisujem i udaram pechat (kako ono Bone veli) i samo bih josh dodao da uopshte ne vidim problem u jachanju crnogorske nacije (pod uslovom da se niko drugi ne dira). kao shto Miljana to fino objasni, ako se oni koji se nacionalno izjashnjavaju kao Srbi uzbudjuju oko toga shto se jacha crnogorska nacija i shto se ponovo uchi istorija koju su srpski lideri u proteklom vijeku pokushali da sakriju/prekroje/unishte, to je prije svega njihov problem, a ne moj.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    UEOTE MILIJANA:"Ako cemo pravo, najmanje se trebalo bojati Crnogoraca, narocito zadnjih 20 godina pa bi red bio da nas puste malo da se i mi nacionalno provjetrimo poslije svih ovih promaja iz komsiluka."
    QUOTE AUGUSTIN:"Uopshte ne vidim problem u jachanju crnogorske nacije (pod uslovom da se niko drugi ne dira)."
    QUOTE DOBRUSKY:"Najprije promjene u nasim glavama, a onda akcija. Crna Gora ima sansu da tvori kvalitetnu naciju i na pravom putu je da to uradi.Etnicke grupe trebaju i imaju zadatak da stvore crnogorsku naciju stvarajuci drzavu koja im svima omogucava optimalne uslove za zivot i sopstvenu afirmaciju.
    Svaka etnicka grupa za sebe, ali svi za Crnu Goru."
    i konacno:
    QUOTE GLODUR"Jačanje građanske države u svakom smislu, uz široku obrazovnu kampanju u tom smislu, posebno na krajnjem sjeveru i jugu"


    Kad ste SVE ovako lijepo slozil, da se ne mucim, jer ste SVE REKLI, SVI ZAJEDNO,te je
    Approved by Bone!


    Pozdrav,

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milijana View Post
    A sto je ovo ljudi, nema nacije koje se vise "boje" na svijet od crnogorske.
    Ispadose sad Crnogorci prijetnja pa se crnogorstvo treba nekako stidljivo dozirati ako se eto bas mora......
    Evo sad konacno saznadosmo da postoje nacionalizmi od kojih se ne treba cuvati. Nasi je, domaci, nije kao ovi tudji koji su opasni. To su sve nase komsije i prijatelji, pustite ljude malo da se produvaju posle 100 godina okupacije, nece nikome nazao napraviti, a i ako zakace malo nekog po prstima - ljudi smo, greske se desavaju, gradi se drzava a ne pravi se kajgana bez razbijenih jaja.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Djukanovic: vecina izmedju 25% i 40%
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 121
    Last Post: 07-02-06, 17:16
  2. Precicom do nezavisnosti
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 59
    Last Post: 23-02-05, 14:35
  3. Crna Gora - drzava ? republika ? demokratska ? Kad i kako ?
    By olivija in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 29-02-04, 22:41
  4. 14 mart 2002 dan rodjenja Srbogore
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-04, 18:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •