Page 45 of 66 FirstFirst ... 3541424344454647484955 ... LastLast
Results 1,101 to 1,125 of 1636

Thread: Zanimljivosti iz nauke

  1. #1101
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo i zanimljive osobine bizmuta




    (EDITED: post je razdvojen na dva djela, dio posta o Plutonu je prebačen u topik o Plutonu na Astronomiji, Moderator)
    Last edited by funestis; 07-07-15 at 22:34.
    istrajan budi.

  2. #1102
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  3. #1103
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    on u jednom momentu kaze "in absence of effort and our carryng things tend towards disorder" kao ako mi nesto ne preduzmemo nece izac na lijepo, sa cime se naravno nebih slozio, ovo jezero nije ni trebalo da bude tu zbog toga ni ne moze da bude turisticka atrakcija jer jednostvano nije mu tu mjesto. U prirodi, upravo suprotno od ovog sto ona prica, sve tezi ka skladu, mi taj sklad cak i iskoriscavamo tako sto npr. "krademo" energiju rijeka i pretvaramo je u elektricnu, mi ovome svijetu nismo potrebni da bi on bio u skladu, mi u vecini cak i rusimo taj sklad tako sto zagadjujemo, crpimo sav benzin, kidamo sume, trosimo resurse, unistavamo ozon itd. ali eventualno zemlja ce kao i uvjek naci nacin da se obnovi, a ono sto mi stvorimo vjestacki i ako mu prirda tu nije nasla mjesto normalno da nece funkcionisati kako treba jer je van ekosistema.. tako da treba znati da mi nismo tu da bi pravili sklad, on vec postoji mi samo mozemo da ga postujemo, da mu se prilagodimo i da ga ne narusavamo mnogo, jer ako to budemo radili priroda ce naci nacin da nam uzvrati udarac.
    istrajan budi.

  4. #1104
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 1ucid View Post
    crpimo sav benzin, kidamo sume, trosimo resurse, unistavamo ozon itd. ali eventualno zemlja ce kao i uvjek naci nacin da se obnovi, a ono sto mi stvorimo vjestacki i ako mu prirda tu nije nasla mjesto normalno da nece funkcionisati kako treba jer je van ekosistema.. tako da treba znati da mi nismo tu da bi pravili sklad, on vec postoji mi samo mozemo da ga postujemo, da mu se prilagodimo i da ga ne narusavamo mnogo, jer ako to budemo radili priroda ce naci nacin da nam uzvrati udarac.
    benzina nema u prirodi
    She is only here to annoy herself!

  5. #1105
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nafte... :-)

    poslato paukom
    istrajan budi.

  6. #1106
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 1ucid View Post
    on u jednom momentu kaze "in absence of effort and our carryng things tend towards disorder" kao ako mi nesto ne preduzmemo nece izac na lijepo, sa cime se naravno nebih slozio, ovo jezero nije ni trebalo da bude tu zbog toga ni ne moze da bude turisticka atrakcija jer jednostvano nije mu tu mjesto. U prirodi, upravo suprotno od ovog sto ona prica, sve tezi ka skladu, mi taj sklad cak i iskoriscavamo tako sto npr. "krademo" energiju rijeka i pretvaramo je u elektricnu, mi ovome svijetu nismo potrebni da bi on bio u skladu, mi u vecini cak i rusimo taj sklad tako sto zagadjujemo, crpimo sav benzin, kidamo sume, trosimo resurse, unistavamo ozon itd. ali eventualno zemlja ce kao i uvjek naci nacin da se obnovi, a ono sto mi stvorimo vjestacki i ako mu prirda tu nije nasla mjesto normalno da nece funkcionisati kako treba jer je van ekosistema.. tako da treba znati da mi nismo tu da bi pravili sklad, on vec postoji mi samo mozemo da ga postujemo, da mu se prilagodimo i da ga ne narusavamo mnogo, jer ako to budemo radili priroda ce naci nacin da nam uzvrati udarac.

    U prirodi sve uvjek teži ka neredu, to se zove entropija i jedan je od fundamentalnih zakona fizike (drugi zakon termodinamike). Ništa u prirodi ne teži ka skladu nego uvjek ka neredu. Ovo što vidiš kao sklad u prirodi je samo emergentni sistem (koji je naizgled samo u skladu) proistekao iz činjenice da postoji Sunce kao vanjski izvor energije.

    Ljudi doživljavaju prirodu kao skladnu jer su evoluirali u tom okruženju, međutim dublja i nepristrana analiza otkriva entropiju u svakom obliku interakcije bilo prirodne ili u ljudskoj aktivnosti.

    Primjer ovog jezera je tipičan. Ovo jezero slučajno danas postoji ljudskom aktivnošću, međutim postojalo je i prije, prirodno. Ta depresija se punila i praznila vodom puno puta kroz geološku povjest. Opet će ispariti jednog dana i opet će se napuniti (sa i bez naše aktivnosti). Sve zavisi od tadašnjih trenutnih uslova).

  7. #1107
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam mislio sklad u tom doslovnom smislu pff.. nego sve sto se desava u prirodi koliko god nam lIjepoilo ruzno, realno ili cudno izgledalo moramo znati da je to normalno ponasanje prirode, isto tako ako mi pokusavamo da imitiramo prirodu I sami stvaramo jezera I rijeke itd. Ne smijemo biti iznenadjeni ako se to izjalovi, pogotovo ne smijemo biti u zabludi i misliti da ako mi nesto ne preduzmemo da ce zemlja propasti, zemlja je opstajala milijardama godina, i nas ce ona prevazici, mi treba vise da razmisljamo o tome da je manje zagadjujemo a da joj se vise prilagodjavamo jer u suprotnom ona ce nas zagadit kakvim virusom ili slicnom poshasti...

    poslato paukom
    istrajan budi.

  8. #1108
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 1ucid View Post
    Nisam mislio sklad u tom doslovnom smislu pff.. nego sve sto se desava u prirodi koliko god nam lIjepoilo ruzno, realno ili cudno izgledalo moramo znati da je to normalno ponasanje prirode, isto tako ako mi pokusavamo da imitiramo prirodu I sami stvaramo jezera I rijeke itd. Ne smijemo biti iznenadjeni ako se to izjalovi, pogotovo ne smijemo biti u zabludi i misliti da ako mi nesto ne preduzmemo da ce zemlja propasti, zemlja je opstajala milijardama godina, i nas ce ona prevazici, mi treba vise da razmisljamo o tome da je manje zagadjujemo a da joj se vise prilagodjavamo jer u suprotnom ona ce nas zagadit kakvim virusom ili slicnom poshasti...

    poslato paukom

    Ovo je podforum nauka generalno pa svaki post koji se ovdje postavi imam tendenciju da čitam doslovno. Izvinjavam se što, kada je u pitanju nauka, ne dajem puno manevarskog prostora.

    S druge strane:

    Što je normalno ponašanje prirode?

    Mi smo djelom prirode, evoluirali u ovom okruženju i naša aktivnost se odražava prema prirodi u skladu sa zakonitostima koje upravljaju tom prirodom.

    Naša aktivnost prema tome nije neprirodna već smo samo još jedan od uticaja na okolinu kojima se život mora prilagoditi prema principima prirodne selekcije.

    Naša aktivnost se u suštini ne razlikuje od drugih efekata koji vrše veliki pritisak na evoluciju a od kojih su svi "prirodni". Život će se prilagoditi i našim hirovima kao i svim drugim kroz istoriju naše planete.

    A to što mi izgrađujemo brane i pravimo jezera ili vještačka ostrva u moru nema pretjerani uticaj na tok evolucije. Nova jezera ili površine uvjek nastaju iznova i naš uticaj je tek nešto već viđeno kroz geološku povjest.

    S druge strane slažem se sa time da trebamo više paziti na okolinu ali postavlja se pitanje da li imamo izbora danas za tako nešto kada postajemo svjesni koliko je život na našoj planeti (i samim tim i mi sami) osjetljiv na vanjske uticaje. Naše izumiranje nije mogućnost nego pitanje kada i naša aktivnost (gledano globalno) je usmjerena upravo ka tome da produžimo našu egzistenciju što duže.

    Jedini način je da kontrolišemo resurse na štetu svih drugih (nikome ne svane dok drugome ne mrkne), to je osnovna poruka drugog zakona termodinamike i mi nismo imuni na njega.

  9. #1109
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,291
    Thanks Thanks Given 
    2,795
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Ovo me malo podsjetilo na jedan dokumentarac o Kini i kako ljudi tamo mjenjaju prirodu ali ne da je uniste vec da je prilagode sebi.

    Primjer su recimo plantaze pirinca u 'Yunnan'-u gdje su od brda napravili 'terase' (tako ih zovu) pune vode gdje gaje ogromne kolicine pirinca.



    Proces koji je trajao dugi niz decenija (mislim i preko 100god) a bez kojeg ti ljudi danas ne bi bili tu gdje jesu.

    Ista je stvar za alge u 'Zenzibar'-u gdje zbog nedostatka 'slobodnog zemljista' su poceli da prave OGROMNE plantaze u samim morima koje su opet glavni izvor hrane za to stanovnistvo. itd. itd.

    Ne znam koliko ovo ima direktne veze sa pricom ali eto... odgledah dokumentarac (BBC cini mi se) pa je ostavio utisak na mene kako tamo ljudi prezivljavaju i uspjevaju da nahrane 1.4 milijarde ljudi raznim prilagodjavanjima upravo toj prirodi koja kao takva ne bi pruzila mnogo da je covjek nije adaptirao i izmjenio na nacin na koji mu odgovara, bez da je unistava - svakako.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  10. #1110
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  11. #1111
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  12. #1112
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  13. #1113
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  14. #1114
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    potvrđen, pronađen je prije 10ak god.
    She is only here to annoy herself!

  15. #1115
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    istrajan budi.

  16. #1116
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  17. #1117
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  18. #1118
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    istrajan budi.

  19. #1119
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,291
    Thanks Thanks Given 
    2,795
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  20. #1120
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ^dobra fora, dok sam gledao taj klip sjetih se ovoga (8:15)

    istrajan budi.

  21. #1121
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,563
    Thanks Thanks Given 
    1,963
    Thanks Thanks Received 
    2,570
    Thanked in
    1,103 Posts

  22. #1122
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  23. #1123
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    istrajan budi.

  24. #1124
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  25. #1125
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default


Page 45 of 66 FirstFirst ... 3541424344454647484955 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PMF - Racunarske nauke
    By shonzi in forum Centralni
    Replies: 13
    Last Post: 25-07-12, 18:56
  2. Malo iz nauke
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 1
    Last Post: 09-04-10, 22:44
  3. PMF - Racunarske nauke
    By BlackHawk in forum Software
    Replies: 23
    Last Post: 27-06-09, 14:05
  4. Festival nauke u Beogradu
    By epruvetica in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 04-12-07, 17:47
  5. Tesla ko i čiji, premiješteno sa Nauke
    By Admiral Krsto Djurovic in forum Politika generalno
    Replies: 67
    Last Post: 18-01-07, 13:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •