Page 10 of 16 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast
Results 226 to 250 of 380

Thread: Vjeronauka u školama?

  1. #226
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pazi prdnjava je pricat o religiji a ne znat osnovne stvari.
    Ti imaš parađeda jel da? Čukunđeda? Imaš istoriju ili je svijet počeo kada si ti prestao da pišaš u gaće?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  2. #227
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Pazi prdnjava je pricat o religiji a ne znat osnovne stvari.
    Ti imaš parađeda jel da? Čukunđeda? Imaš istoriju ili je svijet počeo kada si ti prestao da pišaš u gaće?
    Vidim da mnogo znas. Ja te fino pitam. TI kazes, da bog nije onako kako ga zamisljamo, a onda kazes da je neko bice na oblacima. I fino te pitam kako znas? I sto si mi odgovorio? Ljudi su mislili bar 1000 godina da je zemlja ravna ploca, i tako to, pa se posliej ispostavi da nije tacno, a u medjuvremenu ga pojedini platise glavom zbog religije. I sto se ispostavi na kraju? Tako, da kroz istoriju je dosta prdnjave bilo, ukljucujuci i tu tvoju.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  3. #228
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mexiko View Post
    Vidim da mnogo znas. Ja te fino pitam. TI kazes, da bog nije onako kako ga zamisljamo, a onda kazes da je neko bice na oblacima. I fino te pitam kako znas? I sto si mi odgovorio? Ljudi su mislili bar 1000 godina da je zemlja ravna ploca, i tako to, pa se posliej ispostavi da nije tacno, a u medjuvremenu ga pojedini platise glavom zbog religije. I sto se ispostavi na kraju? Tako, da kroz istoriju je dosta prdnjave bilo, ukljucujuci i tu tvoju.

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Bog nije ono kako ga ti zamišljaš, neko biće na oblacima, samim tim ni pakao ni raj.
    Makar se potrudi toliko.

    Ja ti odgovorih, kažeš imaš parađeda, čukunđeda, znaš istoriju a nikad je vidio nijesi. Kako znaš?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  4. #229
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Ja cu ti reci nesto i postaviti par pitanja koja ti vjerovatno neces uzet kao dokaz, ali dobro. Zasto si se ti rodio i postao covjek a da te niko za to nije pitao nista, i nista od toga nisi zaradio (ili mozda jesi u zivotu prije ovoga), nego si se samo jednostavno rodio. Onda pitanje zasto je nase tijelo napravljeno optimalno za nas (ne pricam o evolutivnom procesu) da ga bas mi koristimo. Kao kad kupis auto koji je neko napravio (pravljenje automobila bi bio evolutivni proces) pa ga neko samo kupi i vozi, zasto su na slican nacin nasa tijela data bas nasim dusama na koriscenje. Slozicete se da mi dijelimo iste gene sa nasim roditeljima ali svako od nas ponaosob ima svoju dusu, ona se ne dijeli kao geni. A ona kao takva je sigurno morala biti udahnuta u nase tijelo u majcinoj utrobi. Onda sledeca stvar, pogledaj koliko su naucnici planeta otkrili i ni na jednu od njih da oni znaju nema nikakvih bica a kamoli ovakvih kompleksnih kao sto smo to mi. Zasto bas na ovu planetu gdje smo mi su uslov za zivot perfektni a na bilo koju drugu planetu je pustos. O perfektnim uslovima ponaosob da i ne pricam, udaljenost of sunca fa je mslcice veca ili manja kraj bi nam bio, nagnutost zemlje i smjena godisnjih doba, voda u mnogo formi, vazduh (ove cinjenice su nezavisne od evolucije a precizno su odredjene i perfektno napravljene), onda ostala bica i njihove uloge u ekosistemu i lancu ishrane. Recimo biljke za koje se zna da njeni sastojci su najbolji lijek protiv odredjenih bolesti, aj sad zamisli da ta biljka ne postoji, ti ne bi moga da se izlijecis, znaci odredjene biljke igraju i tu ulogu ljekara, ti samo treba da je pojedes ili da izvuces sastojke iz nje i napravis tabletu od nje. Znaci sve ti je stavljeno na tacnu, samo treba da imas malo mozga, koji ti je isto dat na koristenje. I posle da mi se nadje neki ateista da mi rece sve je to koincidencija, a makse druze..

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  5. #230
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,577
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    205 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Već rekoh, možemo je tumačit kao nauku o duhovnosti.
    Sto znaci biti duhovan? Kako definises duhovnost? Uz to te molim da prilikom definisanja budes, koliko je god to moguce, precizan.

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Rakune, ne zanovijetaj više.
    Paradoks kamena: Bog kao svemoguć se ne pokorava logici, dakle bespredmetno pitanje.
    - Dekart: svemogući može i nelogično dakle da.
    -Sv Avgustin: Svemogući ne radi stvari koje mu se kažu, već samo što hoće, jer ako sluša druge onda nije Svemogući.
    Sto uopste ovo treba da znaci? Kako citiranje Dekrata i Sv. Augustina dokazuje/objasnjava bilo sto?
    Njih dvojica, zajedno, znaju, recimo, o evoluciji mnogo manje nego bilo koje dijete danas po zavrsetku osnovne skole.


    Sent by CDM app
    /end

  6. #231
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by assassinate View Post
    Sto znaci biti duhovan? Kako definises duhovnost? Uz to te molim da prilikom definisanja budes, koliko je god to moguce, precizan.
    Izvoli
    https://hr.wikipedia.org/wiki/Duhovnost

    Quote Originally Posted by assassinate View Post
    Sto uopste ovo treba da znaci? Kako citiranje Dekrata i Sv. Augustina dokazuje/objasnjava bilo sto?
    Njih dvojica, zajedno, znaju, recimo, o evoluciji mnogo manje nego bilo koje dijete danas po zavrsetku osnovne skole.
    To su odgovori na Rakunov paradoks kamena. Mogu se naći na netu očas posla, kao i odgovori na većinu pitanja vezanih za religiju. Naravno koga to zanima.
    Siguran sam da su njih dvojica prošli svoju evoluciju ništa manje nego ostali.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  7. #232
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Makar se potrudi toliko.

    Ja ti odgovorih, kažeš imaš parađeda, čukunđeda, znaš istoriju a nikad je vidio nijesi. Kako znaš?
    Odgovaras pitanjem? Kakva demagogija hahahahaa.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  8. #233
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Eto, odgovori ne valja, ne odgovori ne valja.
    Ne valja kako god obrneš.
    Hajde ti odgovori ako je već tako, pa da možeš makar da prekoriš.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  9. #234
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,577
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    205 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Izvoli
    https://hr.wikipedia.org/wiki/Duhovnost



    To su odgovori na Rakunov paradoks kamena. Mogu se naći na netu očas posla, kao i odgovori na većinu pitanja vezanih za religiju. Naravno koga to zanima.
    Siguran sam da su njih dvojica prošli svoju evoluciju ništa manje nego ostali.
    Ovo nije odgovor na bilo kakvo pitanje, vec je citiranje autoriteta cije bi rijeci, kao, trebale da imaju tezinu, a ustvari ne znace ama bas nista...

    Sent by CDM app
    /end

  10. #235
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pa ok što se mene tiče. Možda će Rakunu značiti.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  11. #236
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Možda sam lud, ali ko je rekao da u selu postoji samo jedan brijač? Drugi brijač može da brije brijača.
    Mislilo se na jednog brijaca ne vise njih (barber a ne barbers).

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  12. #237
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,717
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Logičko ili lateralno... ili oboje... Could it be?
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #238
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Kakve to religije nude odgovore (posebno Avramske) ?
    Poslije trećeg pitanja dobiješ odgovor "Čudni su putevi Gospodnji" ili "Ljudi to ne mogu da shvate" i tu se završava svaka dalja diskusija

    Nastavni program i bio čitanje "svetih" knjiga sa razumjevanjem i pitanjima tipa "zaokružite idiotizam kad ga primjetite" (Biblija i Kuran bi bili skroz iškrabani)

    Znači i jedan vjernik kaže da je vjeronauka laganje

    Istina je obično dosadna

    Samo kad su satjerane u ćošak

    Zbog toga što je zaostavština dinosaurusa se širi matematičkom progresijom
    Eto tako. Kratko i jasno.

    Sent from my GSXR1000 @299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  14. #239
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Ja cu ti reci nesto i postaviti par pitanja koja ti vjerovatno neces uzet kao dokaz, ali dobro. Zasto si se ti rodio i postao covjek a da te niko za to nije pitao nista, i nista od toga nisi zaradio (ili mozda jesi u zivotu prije ovoga), nego si se samo jednostavno rodio. Onda pitanje zasto je nase tijelo napravljeno optimalno za nas (ne pricam o evolutivnom procesu) da ga bas mi koristimo. Kao kad kupis auto koji je neko napravio (pravljenje automobila bi bio evolutivni proces) pa ga neko samo kupi i vozi, zasto su na slican nacin nasa tijela data bas nasim dusama na koriscenje. Slozicete se da mi dijelimo iste gene sa nasim roditeljima ali svako od nas ponaosob ima svoju dusu, ona se ne dijeli kao geni. A ona kao takva je sigurno morala biti udahnuta u nase tijelo u majcinoj utrobi.
    Ovo su besmislena pitanja. Moras prvo da dokazes postojanje duse.

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Onda sledeca stvar, pogledaj koliko su naucnici planeta otkrili i ni na jednu od njih da oni znaju nema nikakvih bica a kamoli ovakvih kompleksnih kao sto smo to mi. Zasto bas na ovu planetu gdje smo mi su uslov za zivot perfektni a na bilo koju drugu planetu je pustos.
    Nisu perfektni. Daleko od toga. Da su uslovi perfektni evolucija ne bi postojala kao proces. Vecina zivih bica na ovoj planeti nije uspjela da prezivi te "savrsene uslove". U odnosu na starost planete, kompleksni zivot o kojem govoris je relativno nova pojava. I ko zna, mozda necemo trajati duze od dinosaurusa. Mi smo relativno nov i mozda veoma kratkotrajan fenomen na ovoj planeti.

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    O perfektnim uslovima ponaosob da i ne pricam, udaljenost of sunca fa je mslcice veca ili manja kraj bi nam bio
    Ako pod malcice veca ili manja mislis izmedju 7,250,000km i 55,000,000km onda si u pravu. To je manje vise koliko Zemlja moze da se priblizi ili udalji od Sunca prije nego sto izadje iz nastanjive zone.

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    nagnutost zemlje i smjena godisnjih doba, voda u mnogo formi, vazduh (ove cinjenice su nezavisne od evolucije a precizno su odredjene i perfektno napravljene), onda ostala bica i njihove uloge u ekosistemu i lancu ishrane.
    Nista od ovoga nije savrseno stvoreno. Ni covjek ni vecina zivih stvorenja ne moze da prezivi u drasticno drugacijim uslovima koji vladaju u pojedinim predjelima nase planete. Da je neko htio da stvori savrsen habitat za zivot mogao je to da uradi na daleko bolji nacin. Uslovi koji postoje na Zemlji nam samo govore da oblik zivota koji mi poznajemo moze da nastane i da se razvije u uslovima koji vladaju na ovoj planeti u ovom trenutku. Ti uslovi nisu uvijek postojali i vjerovatno nece zauvijek postojati. Umjesto sto polazis od pretpostavke da je sve ovo savrseno zbog nas, zapitaj se zasto nijedan drugi oblik zivota ne moze da nastane u trenutnim uslovima i zasto je toliko vrsta izumrlo na jednoj savrseno stvorenoj planeti? Zasto na primjer ogromni dinosaurusi vise ne mogu da postoje a nekad su mogli? Sasvim je moguce da se i nama desi nesto slicno. Samo zato sto smo sposobni da razmisljamo na nekom visocijem nivou i da izmisljamo stvari poput boga i religije ne znaci da cemo zauvijek da postojimo kao vrsta ili da smo na neki nacin vazni bilo kome osim nas samih. I mi smo samo jedan u nizu kosmickih fenomena. Nista vise i nista manje.

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Recimo biljke za koje se zna da njeni sastojci su najbolji lijek protiv odredjenih bolesti, aj sad zamisli da ta biljka ne postoji, ti ne bi moga da se izlijecis, znaci odredjene biljke igraju i tu ulogu ljekara, ti samo treba da je pojedes ili da izvuces sastojke iz nje i napravis tabletu od nje. Znaci sve ti je stavljeno na tacnu, samo treba da imas malo mozga, koji ti je isto dat na koristenje.
    Zasto bolesti postoje ako je planeta savrsena za zivot? Zasto otrovne biljke postoje ako je planeta savrsena za nas?

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    I posle da mi se nadje neki ateista da mi rece sve je to koincidencija, a makse druze..
    Polazis od pretpostavke da su jedina dva objasnjenja slucajnost ili namjera nekog tvorca. Ne uzimas u obzir da sve ovo postoji prosto zato sto je nemoguce da ne postoji. Priroda univerzuma je jednostavno takva da su Zemlja i zivot na njoj neminovan ishod. Nije potrebna ni slucajnost ni namjera. I kao sto sam vec naveo, mi smo za sad veoma kratko na ovoj planeti i ko zna koliko dugo cemo biti ovdje.

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    ogromna je vjerovatnoca da se radi o entitetu koji egzistira potpuno van nasih shvatanja, jer da je u domenu naseg shvatanja on nam kao pdrska nebi uopste bio potreban
    Ovo je paradoksalno. Ako je potpuno van nasih shvatanja kako da izracunas bilo kakav stepen vjerovatnoce vezan za nesto sto ti je potpuno van shvatanja? Pa jos kazes ogromna vjerovatnoca?
    Last edited by VanjaTheMan; 17-02-17 at 16:29.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  15. #240
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    "...
    Није вера циљ но мотив живота. Не постоји вера вере ради ,нити Бога ради, но људи ради. Својом вером људи могу учинити већим и славнијим само себе, не Бога. Пред величином Божјом подједнако су ништавни и људска вера и људско безверје. Бог хоће да људи верују не ради Његове величине но ради њихове.
    Бог не верује ништа, Бог зна све. Човек, који не верује ништа, мора или знати све или уображавати да зна све. Човек, који би знао све — такав не постоји ниједан — био би раван Богу, човек, који уображава да зна све — таквих има много — стоји испод онога, који не зна ништа. Ко знањем подржава своју веру и вером допуњује своје знање, тај је практично решио проблем вере и знања. Свако друго решење, диктирано обично сујетом или незнањем, чини гору тајни и загонетки, под којом се човек у животу налази, још огромнијом и тежом.
    Под гором тајни и загонетки светских налазимо се ми из двадесетог века после Христа као и они из двадесетог века пре Христа. И у наше време, као и у сва минула мисаона времена, чују се уздаси сумње и немоћи:
    О разрешите ми загонетку живота,
    Ту премучну, прастару загонетку!...
    Реците ми, шта означава човек?
    Одкуда је дошао? куда иде?
    Ко станује тамо горе на златним звездама!
    (H. Heine, Die Fragen.)

    ...
    Н.В."
    Last edited by djuza23; 17-02-17 at 15:15.

  16. #241
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Rakune, ne zanovijetaj više.
    Paradoks kamena: Bog kao svemoguć se ne pokorava logici, dakle bespredmetno pitanje.
    Eto vidiš... Jedno predškolsko pitanje i dolazimo do vašeg čuvenog komentara "Čudni su putevi Gospodnji". Takav komentar je efikasan koliko da si rekao "cepterov lonac"
    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    -Sv Avgustin: Svemogući ne radi stvari koje mu se kažu, već samo što hoće, jer ako sluša druge onda nije Svemogući.
    Po tvojoj knjizi je svakodevno dokazivao da je on svemoguće biće. U zadnjih nekoliko stotina godina (od kako su ljudi naučili neke stvari) ni traga ni glasa od njega
    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Bog nije ono kako ga ti zamišljaš, neko biće na oblacima, samim tim ni pakao ni raj.
    1. Ja boga ni ne zamišljam isto koliko ne zamišljam ni nevidljivog zmaja na mojoj terasi

    2. Da bi se mogao nazvati Hrišćaninom ili Jevrejinom moraš vjerovati u Boga kao u humanoida

    Sent from my SM-G900FD using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  17. #242
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne bih da sitničarim, pa ću pretpostavit da je i na drugu tezu sličan komentar.
    Ili da prihvatim ovo kao dovoljno:
    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Po tvojoj knjizi je svakodevno dokazivao da je on svemoguće biće. U zadnjih nekoliko stotina godina (od kako su ljudi naučili neke stvari) ni traga ni glasa od njega
    U svakom slučaju odgovori zadovoljavaju uslove pitanja, osim naravno što ih se može prihvatiti ili odbiti po sopstvenom nahođenju što opet ne govori o odgovorima. Zato ću ja tebi postaviti pitanje koji je uslov potreban da se zadovolji da bi bio Bog dokaziv, odnosno po vama Svemogući?
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  18. #243
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    @VanjaTheMan

    Ja ne osjecam potrebu da dokazujem sto je dusa, mozda ima ljudi koji su u nekom smislu zombiji bez duse pa im je potrbno da im se objasni sto je to jer je nemaju, ali meni licno to predstavlja osnovnu stvar koja se ne treba dokazivati, kao sto u matematici postoje osnovni aksiomi koji se jednostavno prihvataju kao takvi bez ikakvog dokazivanja jer su elementarni.
    A nisam mislio da su u tom smislu perfektni, jer da su u tom smislu perfektni o kojem ti pricas ne bi jedno vrijeme bili dominantni dinosaurusi pa onda i drugi praistorijski sisari, pa evo sad malo mi. Nebi bilo te raznolikosti u vremenu nego bi se jedna bica usavrsavala evolucijom dokle nebi dostigla perfekciju, i nikad im ne bi kraja bilo, ali cinjenica je da se sama atmosfera tokom vremena mijenjala i samim tim i uslovi na zemlji su vremenom postali losi za dinosauruse a povoljni za sisare, po meni evolucija ne prestavlja samo usavrsavanje jedinke vec i njenu promjenu, evolucija i promjena uvjek idu ruku pod ruku. Znaci mislio sam o uslovima za zivot, nezavisno od toga sto taj zivot mijenja svoje manifestacije kroz razlicita bica tokom vremena.
    Ali koja bi poenta bila u zivljenju da npr. neko drugi jos treba da jede za tebe npr. haha ili npr. uziva umjesto tebe (za tebe), dovoljno je to sto nam stomak sam vari hranu, sto nam srce samo kuca bez naseg pitanja itd., ta slobodna volja je jedina stvar koja nas cini zivima, da to nemamo bili bi kao masine. A sto se tice duzine zivota, svaka zivotinja posle odredjenog vremena nestane, sve ima odredjen rok, ali kao sto vec rekoh ja sam misljenja da je zivot vjecan nezavisno od njegove manifestacije.
    Sto se tice otrovnih biljaka, to je ta draz i iskusenje na koje smo postsvljeni, jedni ce reci voce je zdravo i ono treba da se jede a neko drugi ce reci halucinogene pecurke su dobre i one treba da se konzumiraju, svako ce uraditi onako kako mu je volja, na taj nacin svako bira svoju sudbinu i odredjuje je, te odluke koje donisimo ce nas eventualno dovesti u poziciju koju smo sigurno zasluzili, zbog toga se ljudi kroz religije trude da imnte odluke budu sto vise ciste i isprqvne kako ih nebi odveli na put odlutalih kojince zazaliti jad shvate da su dovedeni u los a ujedno i bezizlazan polozaj. A bolestima vjerujem da smo izlozeni da bi pokazali izdrzljivost na iskusenje i sposobnost da se prevazidje ta bolest koristeci se pamecu itd. I ja ne sporim da se na taj nacin vrsi neka vrsta prirodne selekcije, jer oni koji su sposobni da prevazieju bolest znanjem, iskustvom, izdrzljivoscu itd. oni prestavljaju buducnost, a oni koji nemaju te vrline njima sanse nisu bas velike za opstankom kao ovima.
    Pa kao u kvantnoj fizici, za elektron se nikad ne zna gdje se tacno on nalazi ali mogu da se izracunaju i prikazu vjerovatnoce njegovih mogucih pozicija u prostoru. Znaci ja ne znam tacno sto je bog ali logikom i razmisljanjem i uz pomoc onog sto znam mogu da nazrem odprilike ono sto ne znam iako ta predpostavka moze biti netacna stvarno ali svakako manje netacna od predpostavke da je bog ljudskog oblika ili u obliku neke zivotinje, to je recimo daleko od istine. Mozda ce nekad neka bica sva ova pitanja koja su nama nejasna znati u prste i diskutovati o tome kroz cinjenice, ali mi ocigledno nemamo bas razvijenu tu sposobnost da dajemo dokaze o bogu. Tako da suma svega jeste ako je bog sposoban da odgovori na svacije molitve istovremeno i u svim vremenima zar nije logicno da je vrijeme u kojem on "egzistira" potpuno drugacije od naseg? Eto klasicnom logikom dodjes do odgovora i onda mozes da napravis grubu skicu na koju dalje nadogradjujes znanje...


    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  19. #244
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Ja ne osjecam potrebu da dokazujem sto je dusa, mozda ima ljudi koji su u nekom smislu zombiji bez duse pa im je potrbno da im se objasni sto je to jer je nemaju, ali meni licno to predstavlja osnovnu stvar koja se ne treba dokazivati, kao sto u matematici postoje osnovni aksiomi koji se jednostavno prihvataju kao takvi bez ikakvog dokazivanja jer su elementarni.
    Nije ti ovo isto uopste. Bez matematickih aksioma ne bi mogli da se bavimo matematikom a matematika ima vrlo prakticnu svrhu i vrijednost koju niko ne moze da ospori. Ukratko - matematika funkcionise. Znamo da funkcionise jer je koristimo. Sa druge strane dusa je samo ideja. Koncept koji je nedokazan i nedokaziv i koji ne mijenja apsolutno nista u nasem postojanju. Kao ideja bilo kojeg mitskog bica ili misticne energije. Kao vile, magija itd. Sa tom idejom ne mozes da uradis nista prakticno, ne mozes da dokazes nista, da posmatras niti da eksperimentises. To je na kraju krajeva samo rijec koja moze da znaci sta god osoba koja je izgovara zeli da ta rijec znaci.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  20. #245
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Nije ti ovo isto uopste. Bez matematickih aksioma ne bi mogli da se bavimo matematikom a matematika ima vrlo prakticnu svrhu i vrijednost koju niko ne moze da ospori. Ukratko - matematika funkcionise. Znamo da funkcionise jer je koristimo. Sa druge strane dusa je samo ideja. Koncept koji je nedokazan i nedokaziv i koji ne mijenja apsolutno nista u nasem postojanju. Kao ideja bilo kojeg mitskog bica ili misticne energije. Kao vile, magija itd. Sa tom idejom ne mozes da uradis nista prakticno, ne mozes da dokazes nista, da posmatras niti da eksperimentises. To je na kraju krajeva samo rijec koja moze da znaci sta god osoba koja je izgovara zeli da ta rijec znaci.
    Aksiom (grč. aksios - bez) je "temeljna istina" koja se ne dokazuje i služi kao osnova neke matematičke ili logičke teorije. Za razliku od dogme uglavnom se ne tvrdi njena nužna istinitost jer je to logički nemoguće utvrditi, nego se uzima kao pretpostavka na kojoj se gradi teorija. Zato je u matematici sasvim legitimno uzeti druge ili čak suprotne aksiome za izgradnju neke druge teorije .
    Mislim...
    Last edited by Ulix; 17-02-17 at 16:35.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  21. #246
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Mislim...
    Razmisli jos jednom jer korisnost matematike i istinitost matematickih modela koje svakodnevno koristimo na nek nacin nije sporna. Dok je sve vezano za ideju duse itekako sporno.

  22. #247
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Možeš da razmišljaš koliko hoćeš to neće promijeniti kako stvari stoje. Aksiom je aksiom.
    Umjesto što prisvajate nauku kao racionalisti možda ipak treba steći širi uvid u stvari, koji čak ni nauka ne odbacuje. Pojavni i prolazni svijet je tek odraz jednog većeg i neprolaznog svijeta. Vrijeme je psihološki pojam, prostor je psihološki pojam. Možemo reći da su i jedno i drugo aksiomi. Pogledaj samo etalone fizičkih jedinica pa će ti biti jasno.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  23. #248
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Zato ću ja tebi postaviti pitanje koji je uslov potreban da se zadovolji da bi bio Bog dokaziv, odnosno po vama Svemogući?
    Evo, nekih čestih primjera iz tvoje "svete knjige":

    Po Bibliji Mojsije je pričao sa njim "oči u oči, kao sa prijateljem"
    Po Bibliji Jahwe je pomogao Mojsiju da razdvoji more, volio bih da vidim nešto u tom stilu

    Njegov sin je podigao čovjeka iz mrtvih (četiri dana pošto je ovaj dunuo u svijeću)
    Njegov sin je hodao po vodi
    Njegov sin je pretvarao vodu u vino
    Njegov sin je nahranio nekoliko hiljada ljudi sa dvije ribe i par parčadi hljeba. Kad kažem dvije ribe ne mislim na neka čudovišta iz perioda Jure već dva šarana

    Nek prisustvujem tako nečemu u kontrolisanim uslovima, čisto da me ne zezne neki Koperfild(koji je hodao po vodi) ili Sai Baba i ja ću se lično izvinuti Bogovima i svim vjernicima sa kojima sam se poigravao tokom godina samo zato što je to tako lako
    Last edited by Rakun; 17-02-17 at 17:54.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  24. #249
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Možeš da razmišljaš koliko hoćeš to neće promijeniti kako stvari stoje. Aksiom je aksiom.
    A dusa nije bez obzira na licni dozivljaj.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  25. #250
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Evo, nekih čestih primjera iz tvoje "svete knjige":

    Po Bibliji Mojsije je pričao sa njim "oči u oči, kao sa prijateljem"
    Po Bibliji Jahwe je pomogao Mojsiju da razdvoji more, volio bih da vidim nešto u tom stilu

    Njegov sin je podigao čovjeka iz mrtvih (četiri dana pošto je ovaj dunuo u svijeću)
    Njegov sin je hodao po vodi
    Njegov sin je pretvarao vodu u vino
    Njegov sin je nahranio nekoliko hiljada ljudi sa dvije ribe i par parčadi hljeba. Kad kažem dvije ribe ne mislim na neka čudovišta iz perioda Jure već dva šarana

    Nek prisustvujem tako nečemu u kontrolisanim uslovima, čisto da me ne zezne neki Koperfild(koji je hodao po vodi) ili Sai Baba i ja ću se lično izvinuti Bogovima i svim vjernicima sa kojima sam se poigravao tokom godina samo zato što je to tako lako
    Sve je moguće Rakune ako vjeruješ.
    Bez ako ne očekuješ da se to desi kad tebi padne na pamet.

    ps: oči u oči teško da je bilo

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    A dusa nije bez obzira na licni dozivljaj.
    Nije šta?
    Last edited by Ulix; 17-02-17 at 18:08.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

Page 10 of 16 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Segregacija po školama u Crnoj Gori
    By acer in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 400
    Last Post: 12-08-11, 15:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •