Page 13 of 14 FirstFirst ... 391011121314 LastLast
Results 301 to 325 of 345

Thread: Krizna politika Nove Vlade i gdje ce nas to odvesti ?

  1. #301
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,418
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    30 maraka je u to vrijeme bilo u vrijednosti vise nego danas 30 eura... posle je to devalviralo da je doslo do toga da je 2 marke 1 euro...

    postoji li kakav zvanicni statisticki podatak koliko stanovnistva imamo ispod 18 godina?
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  2. #302
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,880
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,415
    Thanked in
    2,223 Posts

    Default



    Prijeki reče da je to 29 maraka ukupno, za troje đece. Po tvojoj računici, to je 10€ današnjih po đetetu. Ako je 76.5% punoljentih, maloljetnih je 23.5. Popis kaže da ima 620.029 ljudi. To znači da je maloljetnih preko 145 hiljada. Bliže 146 hiljada. Da bi tvoja računica od 30 miliona godišnje bila tačna, dječji dodatak bi trebalo da bude 17,12€ po đetetu. To ili naknada od 190 do 330€ mjesečno... Hm, šta li izabrati...

    Dakle, pitanje glasi: Da li 17€ mjesečno po đetetu stimuliše natalitet?
    Last edited by NHM; 22-02-17 at 19:34.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  3. #303
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,277
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Masu, ne moš se od đece razminut ulicom. Kad bi sad uveli, makar i taj simbolični dječiji dodatak, ekonomija bi nam doživjela krah u rekordnom roku.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  4. #304
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    Eo majka kaze za nas trojicu bio 29 maraka da se ona sjeca
    ja sam za jedno dijete dobijala po 11 maraka...mada, to nije stizalo redovno no po pešes mjeseci unazad....da ne zaboravim da sam dobila na rodjenju prvog djeteta prilično lijepu svotu..tipa par stotina eura danas....za drugo je to bilo simbolično
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #305
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,802
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,959
    Thanked in
    2,323 Posts

    Default

    Neđe sam već napisao, ako se u roku od nekih desetak dana od rođenja djeteta preda zahtjev (uz određenu papirologiju) i otvori račun u CKB banci (jer preko druge nema uplate) dobije se od države jednokrata pomoć u iznosu oko 120 eura. Socijalna pomoć za nezaposlenu majku (prijavljenu na biro i sa jednim djetetom) je prije nekoliko godina bila nešto više od 60 eura mjesečno.

    Sent from my Motorola 8400

  6. #306
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    U dobijeno rjesenje stoji ja mislim dozivotna socijalna naknada. Ukini sad ovo zeni koja je radi ovog posa ostavila.

    Oni su im danas rekli da nece ukinuti tj citiram "uvjeravali su ih" ...


    Dje druze haos u najavi Ne mogu ti opisati koliko mi je milo sto cu biti u PG kad se za*****


    Naprijed majke.. Mislio sam jednu noc i Demira da podrzim
    One Ring to Rule them all...

  7. #307
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,418
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Evo nasao sam na sajt monstata podatak, djece do 18 godina ima oko 150 hiljada.

    Znaci 150 hiljada, uvesti djeciji dodatak po 25 eura po djetetu.

    150000 * 25 eura = 3 750 000

    3 750 000 * 12 mjeseci = 45 000 000


    Eto, svi bi ovako dobijali lijep djeciji dodatak, a drzava bi ustedjela 25 miliona eura u odnosu na sadasnje nadoknade koje uzimaju 70 miliona.... uz ove ustede i smanjenja drzava ce da ustedi 14 miliona eura na te naknade, a kad bi uveli djeciji dodatak kojim bi sva djeca dobijala ustedjeli bi 25 miliona u odnosu na sadasnje izdvajanje.... plus ovo bi veci efekat imalo na povecanje polpulacije i primali bi svi bez izuzetka.

    eto odvojiti jos 5 miliona za stimulaciju npr za svako rodjeno dijete da se kao poklon drzave da recimo 100-200 eura, a na svako 3 i svako sledece dijete da je recimo malo veci djeciji dodatak.....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  8. #308
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,880
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,415
    Thanked in
    2,223 Posts

    Default

    Nije razlika između 45 i 70 miliona, nego je mnogo manja. Ako se ukinu naknade, onda se penzionerke vraćaju na primanje penzije, a socijale na primanje socijale. Sve se to iz budžeta isplaćuje, nije bitno da li se stavka zove naknada ili penzija.


    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Neđe sam već napisao, ako se u roku od nekih desetak dana od rođenja djeteta preda zahtjev (uz određenu papirologiju) i otvori račun u CKB banci (jer preko druge nema uplate) dobije se od države jednokrata pomoć u iznosu oko 120 eura. Socijalna pomoć za nezaposlenu majku (prijavljenu na biro i sa jednim djetetom) je prije nekoliko godina bila nešto više od 60 eura mjesečno.
    A ako u roku od deset dana od rođenja nekog Đukanovića otvoriš račun u Prvoj banci, jednokratno dobiješ mini hidrocentralu.
    Last edited by NHM; 22-02-17 at 19:40.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  9. #309
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,418
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    A ako u roku od deset dana od rođenja nekog Đukanovića otvoriš račun u Prvoj banci, jednokratno dobiješ mini hidrocentralu.

    Nije razlika između 45 i 70 miliona, nego je mnogo manja. Ako se ukinu naknade, onda se penzionerke vraćaju na primanje penzije, a socijale na primanje socijale. Sve se to iz budžeta isplaćuje, nije bitno da li se savka zove naknada ili penzija.
    slazem se, ali i to je smanjenje jer su te penzije i socijale dosta manje nego naknade, inace ne bi ni prelazile te majke na naknade.... i
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  10. #310
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Evo razmišljam da se oženim i napravim dijete ako Lucke uvede dječiji dodatak od 25e, to me je baš stimulisalo
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  11. #311
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    a sto ne izracunas koliko su ovi tvoji pokrali za ovih 30 godina pa kad bi vratili pola od toga bi li mogli mac dug koji imamo i da se normalno zivi da ne spasavate sa 25 eura ovaj narod ja mislim da bi ih tih 25 eura spasilo to bi takav podsticaj bio za pravljenje djece da se ne bi skidali jedni sa drugih ka zecevi bi bili

  12. #312
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,880
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,415
    Thanked in
    2,223 Posts

    Default

    Pa jes, ali nije ušteta od 25 miliona. Po prvim podacima, makar je 4 hiljade penzionerki prešlo na naknadu. Neka bude da im je penzija, u prosjeku, bila 130€, to je minimum 130*4000*12=6 miliona i 240 hiljada godišnje.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #313
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,592
    Thanks Thanks Given 
    7,523
    Thanks Thanks Received 
    4,597
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Čuh li ovo da bi dječji dodatak od 25e mjesečno stimulisao natalitet...? Nevjerovatno...
    #fakenews

  14. #314
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by chucknorris View Post
    Evo razmišljam da se oženim i napravim dijete ako Lucke uvede dječiji dodatak od 25e, to me je baš stimulisalo
    Taman za par pakovanja nekih jeftinijih pelena
    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Čuh li ovo da bi dječji dodatak od 25e mjesečno stimulisao natalitet...? Nevjerovatno...
    Tako i treba stimulisati natalitet. Zemlja je i onako prenaseljena
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  15. #315
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Taman za par pakovanja nekih jeftinijih pelena


    Tako i treba stimulisati natalitet. Zemlja je i onako prenaseljena
    Zemlja jeste ali Crna Gora nije.
    Imamo najmanju gustinu naseljenosti u regionu.

    A globalno stvari stoje ovako:


    https://infodisiac.com/blog/wp-conte...nsityLarge.jpg
    Last edited by ASC; 22-02-17 at 21:56.

  16. #316
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Toliko su nezadovoljni životom u aziji da im pada na pamet da prave djecu ( valjda je naseljenost povezana sa natalitetom ) ... kod nas npr. ljudi toliko dobro žive da imamo najmanju naseljenost ...
    deuscroix

  17. #317
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Imamo li kakvog pravnika ljudi na forumu da rastumaci ovo?
    Rekao ti je NHM, zaboravi ukidanje naknade majkama koje su je već stekli, one će je sad primati do kraja života osim ako je se same ne odreknu. I ovo što im je naknada smanjena je takođe povreda stečenog prava, zato su i pozivali majke da posjete centre za socijalni rad u njihovim gradovima, da bi od njih iznudili potpis kojim se daje saglasnost na umanjenje naknade. Bez tog potpisa se ne može umanjiti naknada a da to bude po Ustavu.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  18. #318
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Nisam bas siguran. Socijalno davanje nije stecena kategorija niti moze biti dozivotna. Tako da mislim da se moze ukinuti bez problema. Socijalne kategorije nisu dozivotne. One predstavljaju privremena davanja i ne mogu da predstavljaju steceno pravo kao sto je definisano npr u zakonu o penzijsko invalidskom osiguranju


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #319
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Nisam bas siguran. Socijalno davanje nije stecena kategorija niti moze biti dozivotna. Tako da mislim da se moze ukinuti bez problema. Socijalne kategorije nisu dozivotne. One predstavljaju privremena davanja i ne mogu da predstavljaju steceno pravo kao sto je definisano npr u zakonu o penzijsko invalidskom osiguranju
    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post


    Sent from my iPhone using Tapatalk


    Šta misliš zašto su onda trošili resurse da pozovu majke da dođu i potpišu da su "primili k znanju" da im je naknada smanjena (tj. da daju saglasnost)?

    "Naknada po osnovu rođenja troje ili više djece
    Član 54a
    Žena koja rodi troje ili više djece ima pravo, ukoliko to želi, na doživotnu mjesečnu naknadu u visini 70% prosječne neto zarade u Crnoj Gori, ostvarene u godini koja prethodi godini ostvarivanja tog prava.Pravo iz stava 1 ovog člana stiče žena koja rodi troje djece i ostvari najmanje 25 godina radnog staža, odnosno žena koja rodi četvoro ili više djece i ostvari najmanje 15 godina radnog staža.Pravo iz stava 1 ovog člana ne može se koristiti za vrijeme trajanja radnog odnosa i isključuje mogućnost istovremenog korišćenja prava na penziju.Za vrijeme korišćenja naknade korisnici prava iz stava 1 ovog člana pripada pravo na zdravstveno osiguranje.
    Član 54b
    Žena koja rodi troje i više djece ima pravo, ukoliko to želi, na doživotnu mjesečnu naknadu u visini od 40% prosječne neto zarade u Crnoj Gori, ostvarene u godini koja prethodi godini ostvarivanja tog prava.Pravo iz stava 1 ovog člana stiče žena koja rodi troje ili više djece, a koja se nalazi na evidenciji Zavoda za zapošljavanje najmanje 15 godina."


    Nema ođe ništa nejasno. Stečeno pravo je stečeno pravo.
    Last edited by Dejan; 23-02-17 at 08:15.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  20. #320
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default Krizna politika Nove Vlade i gdje ce nas to odvesti ?

    Davanje saglasnosti i primanje k znanju su dva pravno razlicita pojma. Mislim generalno zavisi od toga kako je koncipiran zahtjev bio. Nisam vidio, pa ne mogu polemisati o tome
    Zakon ne moze biti steceno pravo jer potencijalno diskriminise buduce ili trenutne korisnike, jer zavisi od prosjecne neto zarade od godine do godine. Sta ako se prosjecna zarada poveca za 150% u narednih 5 godina. Ili se smanji za 30% u istom periodu. Za zadnjih 10 godina prosjecna zarada se povecala mislim za nekih 60%

  21. #321
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Upravo je problem u tome sto je zakon nejasan.


    Recimo djeciji dodatak je prije ukinut. A zakonom se forumlisalo na isti naci - stice se pravo na naknadu bla bla.

    Kad ti nesto omoguci zakon to je onda ti stices pravo. Konkretan problem je da se ovo pravo posto je socijalna naknada na ustavnom sudu moze dvojno tumaciti. Penzija se ne moze oduzeti nikako ali recimo tudja pomoc kao socijalna naknada moze...
    Recimo kao sto se redovno ukida socijala ili kao sto se ukinuo djeciji dodatak tako se i ovo moze ukinuti.


    Smanjenje sa druge strane tu si u pravu i ono je nezakonito jer je zakonom precizirano kolike su te naknade i tu ne postoji manevarski prostor. Zbog toga im daju da potpisuju kako bi rekli - evo vecina se majki slozila dobrovoljno da im to smanjimo...

    To je slobodno tumacenje ovog konfuznog zakona... Vjerujem da ce i sudije ustavnog imati veliki problem da rastumace jer ne postoji presedan...

    #pravdazaMaike
    One Ring to Rule them all...

  22. #322
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Ne gandalfe. Zakon je poprilicno jasan. Samo sto je napisan da diskriminise korisnike istog prava. Na stranu ono sto svi potenciraju zasto je majka dvoje gora od majke troje djece.
    Zakon je diskriminatorski unutar iste grupe korisnika. Jer zena danas je u potencijalno boljem/gorem polozaju od istog korisnika za 3-5-10 godina

  23. #323
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Davanje saglasnosti i primanje k znanju su dva pravno razlicita pojma. Mislim generalno zavisi od toga kako je koncipiran zahtjev bio. Nisam vidio, pa ne mogu polemisati o tome
    Pogriješio sam jer nijesam nešto od to dvoje stavio u navodnicima. Naravno su dva pravno različita pojma. Nijesam ni ja vidio šta su potpisivali, ali znajući našu administraciju, bilo je kao u onom crtanom "Jedite kod Džoa". Pozvane su da "budu obaviještene", ali je moj utisak da su pozvane da "daju saglasnost", naravno ne znajući da to rade.
    Zakon ne moze biti steceno pravo jer potencijalno diskriminise buduce ili trenutne korisnike, jer zavisi od prosjecne neto zarade od godine do godine. Sta ako se prosjecna zarada poveca za 150% u narednih 5 godina. Ili se smanji za 30% u istom periodu. Za zadnjih 10 godina prosjecna zarada se povecala mislim za nekih 60%
    Zakon je iz tog razloga i loš. Vrlo je precizno navedeno koliko iznosi naknada - 70% odnosno 40% prosječne neto zarade u CG ostvarene u godini koja prethodi godini ostvarivanja ovog prava. Pretpostavimo zbog primjera da su ove odredbe još uvijek na snazi. Mirjana koja je ostvarila pravo na naknadu u 2016.godini, ostvarila je pravo na naknadu u iznosu od, ne znam koliko bješe, oko 340€ je li. Sad recimo da je u 2016.godini prosječna zarada veća za 150% u odnosu na 2015. Mileva koja je ostvarila pravo na naknadu u 2017.godini tako ostvaruje pravo na doživotnu naknadu 150% veću od one što Mirjana ima. Nepravedno prema Mirjani, jer zakon ne predviđa usaglašavanje naknade sa prosječnom zaradom na kraju svake godine, ali zakon je takav, pravo je stečeno, i kako naš Ustav lijepo kaže, ne može ga Mirjani i Milevi oduzeti ni Sveti Petar (kao ni Drecunu onu njegovu penziju).
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  24. #324
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Vidis tu je problem. Socijalna nadoknada nije isto sto i penzija. Ovako je bio formulisan i zakon o djecijem dodatku, samo nije stajala odrednica "dozivotna" vec "do sticanja punoljetstva". Pa je opet ukinuta.
    Socijalna nadoknada nije steceno pravo. Ne moze da bude da je "siromastvo" stecena kategorija


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #325
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Vidis tu je problem. Socijalna nadoknada nije isto sto i penzija. Ovako je bio formulisan i zakon o djecijem dodatku, samo nije stajala odrednica "dozivotna" vec "do sticanja punoljetstva". Pa je opet ukinuta.
    Socijalna nadoknada nije steceno pravo. Ne moze da bude da je "siromastvo" stecena kategorija


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Možeš li naći tu formulaciju zakona o dječijem dodatku pa da analiziramo? Znaš li makar otprilike naziv zakona i do koje godine je važio pa ću naći tu verziju? Ukoliko je bilo formulisano na sličan način onda je ukidanje postojećim korisnicima takođe bilo neustavno.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

Page 13 of 14 FirstFirst ... 391011121314 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Rekonstrukcija Vlade ?
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16
    Last Post: 25-09-14, 12:45
  2. pao sajt vlade...
    By Prekidi_stvarnosti in forum Internet
    Replies: 5
    Last Post: 02-06-11, 16:56
  3. I: Gdje kupiti nove gume za auto ?
    By StudentiNK in forum Ostali oglasi
    Replies: 31
    Last Post: 20-01-11, 18:48
  4. Podpredsjednik vlade!
    By forumen in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 38
    Last Post: 31-01-07, 23:35
  5. medjunarodna krizna grupa, crna gora neka cini sto oce
    By JUSTICE in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 35
    Last Post: 09-12-05, 00:10

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •