Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 68

Thread: Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca

  1. #1
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ovo je podforum nauka, znači ozbiljni eksperimenti, statistike, brojevi, egzaktna nauka i ostalo vezano za striktnu metodologiju imaju primat u odnosu na sve ostalo, a demokracija nije dozvoljena, samo peer review i provjerene informacije (nije čak ni filozofija dozvoljena osim ako se ne radi o hipotezi koja se tiče prirodnog svjeta i koja poštuje logički sljed, odnosno ne stvara paradokse). Od metodologija se priznaju samo one koje su djelom nauče metode (posmatranje, eksperiment, logička ili matematička formulacija i slično)

    Međutim s druge strane vanzemaljci su još uvjek na granici nauke pa su nove ideje (koje opet moraju biti takve da poštuju logički sljed) dobrodošle ma koliko bile tamo neđe.
    Naravno, nije mi namjera bila bilo kakvo diskreditovanje bilo čega ili bilo koga, već ukazivanje na činjenicu da ako se neko rodi u svemiru (postaje vrlo izgledno) taj neko bio vanzemaljac, tačno?

    E sad što se tiče vanzemaljaca u klasičnom smislu, to je komplikovanija priča i sve zavisi od osnovnih i polaznih tačaka i elemenata. Filozofski aspekt koji si pomenuo bi bio vrlo zanimljiv, al reče da on nije baš za ovđe itd. Što se činjenica o njihovom postojanju tiče, dokaza i teorija (zavjere) ima na svaki čošak, pitanje je samo šta od toga, zadovoljava naučne metode.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Naravno, nije mi namjera bila bilo kakvo diskreditovanje bilo čega ili bilo koga, već ukazivanje na činjenicu da ako se neko rodi u svemiru (postaje vrlo izgledno) taj neko bio vanzemaljac, tačno?

    E sad što se tiče vanzemaljaca u klasičnom smislu, to je komplikovanija priča i sve zavisi od osnovnih i polaznih tačaka i elemenata. Filozofski aspekt koji si pomenuo bi bio vrlo zanimljiv, al reče da on nije baš za ovđe itd. Što se činjenica o njihovom postojanju tiče, dokaza i teorija (zavjere) ima na svaki čošak, pitanje je samo šta od toga, zadovoljava naučne metode.
    Tvoje definiranje vanzemaljca je tehnički tačno ali nije egzaktno. Međutim to nije problem tvoje tvrdnje (koja je sasvim ok) već je problematična zbog nedostatka egzaktne definicije vanzemaljca.

    Na žalost još nismo argumentovano definirali termin vanzemaljac tako da svako rođen izvan Zemlje je tehnički vanzemaljac iako većina ljudi za vanzemaljce smatra entitete koji nemaju veze sa Zemljom. Međutim takav većinski pogled na prirodu vanzemaljca je u stvari logička obmana znana kao argument većine (argumentum ad populum) i u suštini je pogrešna upravo zbog toga što ne postoji argumentovana definicija vanzemaljca.

    E sad što se tiče vanzemaljaca u klasičnom smislu, to je komplikovanija priča i sve zavisi od osnovnih i polaznih tačaka i elemenata. Filozofski aspekt koji si pomenuo bi bio vrlo zanimljiv, al reče da on nije baš za ovđe itd. Što se činjenica o njihovom postojanju tiče, dokaza i teorija (zavjere) ima na svaki čošak, pitanje je samo šta od toga, zadovoljava naučne metode.
    Većinu teorija zavjere je lako odbaciti jer ne sljede logički sljed ili se sukobljavaju sa postojećim zakonitostima fizike. Međutim s druge strane postoje i teorije zavjera koje imaju rang hipoteze i prema tome mogu biti moguće (hipoteza sljedi logički sljed ali ne postoje dokazi koji bi je potrvrdili ili opovrgli). Vodi računa da hipoteza samo ima potencijal da bude tačna ali ne mora, čak što više, većina hipoteza se na kraju pokaže netačnima kada se dođe do provjerenih dokaza koji je opovrgavaju.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Reci mi funestis jel greška, ako te ođe pitam,
    što rimokatolici nešto petljaju ili priznaju eventualno postojanje vanzemaljaca, nisam detaljno u toku, neko je neđe pisao, pa sam samo letimično pogledao, sad mi pade na pamet. Jesu li i oni sprovodili detaljne naučne pretrage ili je to neka šminka samo?

    Ako je ovo pitanje greška, mislim nije mu ođe mjesto, slobodno brisat što se mene tiče.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Reci mi funestis jel greška, ako te ođe pitam,
    što rimokatolici nešto petljaju ili priznaju eventualno postojanje vanzemaljaca, nisam detaljno u toku, neko je neđe pisao, pa sam samo letimično pogledao, sad mi pade na pamet. Jesu li i oni sprovodili detaljne naučne pretrage ili je to neka šminka samo?

    Ako je ovo pitanje greška, mislim nije mu ođe mjesto, slobodno brisat što se mene tiče.
    Greška implicira postojanje sigurnog odgovora.

    S druge strane Vatikan se koliko ja znam ne bahće tim pitanjem i uglavnom prihvata ono što ima širi naučni konsenzus i ta znanja ugrađuje u svoju teologiju dodajući duhovnu dimenziju svog kanona.

    U principu priznaju mogućnost postojanja vanzemaljskog života (u obliku hipoteze) uključujući i inteligentni život i onda raspravljaju o mogućim reperkusijama tog postojanja na teologiju.

    Katolička crkva nema nikakva specijalna znanja u odnosu na širu populaciju već samo koriste moderna otkrića iz nauke kao početnu poziciju u teološkim diskusijama.

    Međutim ovo već donekle skreće izvan nauke u sferu religije tako da ovakvoj raspravi nije mjesto ovdje.

    S druge strane teološki i filozofski ovo je (barem meni) jako zanimljiva tema pa ću ovih nekoliko postova kopirati i otvoriti novi topik na Filozofiji.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca

    Na nauci smo ja i SpongeBob počeli jednu zanimljivu raspravu koja je brzo skrenula iz nauke u nešto što ima veze sa teologijom. Na žalost podforum nauka nije za takvu raspravu ali bez dileme radi se o zanimljivoj temi pa stoga otvaram ovaj topik ovdje.

    Ispod ovih nekoliko postova su kopije našeg razgovora sa nauke.

    ---------------------------------------------------------------------------------------

  6. #6
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://webtribune.rs/definitivno-vat...vanzemaljcima/

    http://www.vestinet.rs/zanimljivosti...e-bice-krsteni

    http://www.jutarnji.hr/-i-vanzemaljc...humor/1191004/

    Ovo su prva tri linka sa google-a kada se pretraži "papa i vanzemaljci", ne moraju oni biti polazna tačka, ali jesu sami po sebi indikativni. Neđe sam ranije čitao, potražiću, da vatikan ima i neke svoje opservatorije, koliko je to već tačno. Ideja o povezivanju vatikana i vanzemaljaca, bi mogla po nekima da se strpa i u teorije zavjera, zbog nekih detalja, nego lagano.

    Da se vratim na početnu misao, vanzemaljci i teologija. Šta bi se tu moglo reći? Teološki gledano dal vaznemaljci postoje ili da li bi mogli postojati?
    Last edited by SpongeBob; 08-06-15 at 13:09.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    http://webtribune.rs/definitivno-vat...vanzemaljcima/

    http://www.vestinet.rs/zanimljivosti...e-bice-krsteni

    http://www.jutarnji.hr/-i-vanzemaljc...humor/1191004/

    Ovo su prva tri linka sa google-a kada se pretraži "papa i vanzemaljci", ne moraju oni biti polazna tačka, ali jesu sami po sebi indikativni. Neđe sam ranije čitao, potražiću, da vatikan ima i neke svoje opservatorije, koliko je to već tačno. Ideja o povezivanju vatikana i vanzemaljaca, bi mogla po nekima da se strpa i u teorije zavjera, zbog nekih detalja, nego lagano.

    Da se vratim na početnu misao, vanzemaljci i teologija. Šta bi se tu moglo reći? Teološki gledano dal vaznemaljci postoje ili da li bi mogli postojati?
    Gledajući ono što si napisao prije sve što je nastalo izvan Zemlje je vanzemaljac. Naravno, ta tvrdnja je tehnički tačna ali nije egzaktna jer ne postoji definicija vanzemaljca tako da je ta rječ dostupna slobodnom tumačenju.

    Međutim takvo mišljenje ima jednu zanimljivu posljedicu. Na primjer svaki anđeo (ako postoji) je vanzemaljac, čak bi se i Bog mogao smatrati vanzemaljcem (koji je stvorio Zemlju).

    S druge strane evo i zanimljivih misaonih eksperimenata.

    Uzmimo da je Argumentum ad Populum definicija tačna, odnosno da su vanzemaljci osobe (inteligentna bića) rođene na drugim planetama koje nisu ljudi i posjeduju drugačiji izgled, govor, tehnologiju itd.

    Uzmimo takođe da je postojanje jedinstvenog Boga tačno (znači okvirno hrišćani, Muslimani i Jevreji su esencijalno u pravu uključujući i ostale monoteizme).

    Ovo znači i da su ta bića negdje stvorena od tog Boga i da im je taj Bog slao svoje poslanike, proroke eventualno sinove.

    Postavimo i uslov da su vanzemaljci ti koji nas posjećuju a ne mi njih.

    Ovo znači da su na daleko većem stupnju znanja od nas (čim mogu putovati svemirom) a to uključuje i teološko znanje.

    Ovo po defoultu znači da je njihova vjera u Boga bliža istini od onih koje mi praktikujemo.

    Pitanje glasi koliko bi vjernika bilo sposobno prihvatiti vanzemaljsku vjeru bez rezerve.

    S druge strane Papine izjave ukazuju na to da katoličanstvo smatra da posjeduje vjersku istinu (kao u ostalom što tvrde i sve ostale religije), znači barem katolici ne bi smjeli prihvatati vanzemaljski kanon već bi ti vanzemaljci trebali prihvatiti naš. Pretpostavljam da i Muslimani takođe drže ovo tačnim i da bi pokušali uvjeriti vanzemaljce u Alahovu istinu bez obzira što vanzemaljci imaju nebrojene godine više iskustva sa Bogom i Svemirom.

    A što ako vanzemaljci kažu da smo mi ateisti u pravu i da postoji siguran dokaz da Bog ne postoji i još ga predoče svima?


    Posjeta vanzemaljaca svakako bi teško uzdermala svjetske religije koje sve počivaju na tome da je ta partikularna religija ona jedina prava i da njeni praktikanti imaju specijalan položaj u svemiru.

    Pojava vanzemaljaca bi uzdrmala tu osnovu jer bi to bio dokaz da postoje samosvjesna bića u svemiru koja postoje daleko duže od nas, koja posjećuju druga bića i koja očigledno imaju blagoslov svojih božanstava koji dopuštaju takva opasna putovanja.

    U tom obliku njihov bog je jači od našeg.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Gledajući ono što si napisao prije sve što je nastalo izvan Zemlje je vanzemaljac. Naravno, ta tvrdnja je tehnički tačna ali nije egzaktna jer ne postoji definicija vanzemaljca tako da je ta rječ dostupna slobodnom tumačenju.
    Naravno, u potpunosti si u pravu, možda kad ovi svemirski letovi i svemirske stanice postanu malo masovnije i dostupnije, nekome padne na pamet da počnu upisivati u izvod iz matične knjige rođenih nove lokacije, ali naravno sve se da riješiti ako se na vrijeme i pravilno dogovori i definiše.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Međutim takvo mišljenje ima jednu zanimljivu posljedicu. Na primjer svaki anđeo (ako postoji) je vanzemaljac, čak bi se i Bog mogao smatrati vanzemaljcem (koji je stvorio Zemlju).
    Pa sad nije da nije, neznam dal smo uvažili ova pravila, zakone koje pomenuh gore al ako pretpostavimo da jesmo, onda opet isto tako ne znam dal ima neki anđeo, "stvoren" na zemlji. Oću reć, ljudi mnogo toga ne znaju. Radoznalost je interesantna stvar. Mada ideja koju si razradio mi se dopada, na nju sam i mislio kad započeh s pitanjima. Bravo!

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Uzmimo da je Argumentum ad Populum definicija tačna, odnosno da su vanzemaljci osobe (inteligentna bića) rođene na drugim planetama koje nisu ljudi i posjeduju drugačiji izgled, govor, tehnologiju itd.
    Uzmimo takođe da je postojanje jedinstvenog Boga tačno (znači okvirno hrišćani, Muslimani i Jevreji su esencijalno u pravu uključujući i ostale monoteizme).
    Ovo znači i da su ta bića negdje stvorena od tog Boga i da im je taj Bog slao svoje poslanike, proroke eventualno sinove.
    Postavimo i uslov da su vanzemaljci ti koji nas posjećuju a ne mi njih.
    Ovo znači da su na daleko većem stupnju znanja od nas (čim mogu putovati svemirom) a to uključuje i teološko znanje.
    Ovo po defoultu znači da je njihova vjera u Boga bliža istini od onih koje mi praktikujemo.
    Pitanje glasi koliko bi vjernika bilo sposobno prihvatiti vanzemaljsku vjeru bez rezerve.
    Pratim tvoje rečenice. Ovo si malo zakomplikovao, ali ne mnogo. Hoću reć odgovor na ovo bi mogao biti dugačak.
    Prvo ne znamo da li su anđeli rođeni, religije govore, čini mi se, da su oni stvoreni. Mada radi dinamike da ne detaljišemo oko ovog detalja, nego napominjem ga samo da se ne zaboravi, razumijemo se. Isto tako ne znamo da li su ova bića vezana za druge planete, mogu, ali ne moraju biti, čak šta više možda uopšte nisu vezana za planete. Da su bića drugačija slažem se, i definitivno funkcionišu na drugačiji način, koji nama, ljudima, može biti tehnološki vrlo vrlo napredan, al njima sasvim prirodan i "ništa specijalno". Mislim da će se svaki ili makar većina teologa složiti da Bog postoji.
    Dal sam te dobro razumio, kažeš da je Bog stvorio anđele (ili druga bića osim ljudi), njima slao proroke, poslanike itd. ili misliš samo na ljude, što mi je smislenije?
    Uslov da ovi ovako opisani "vanzemaljci" posjećuju ljude, može eventualno tako da se posmatra, da vidim šta si dalje napisao. Na većem stupnju znanja od nas, to ima logike, aha i veće teološko znanje od nas, ok. Njihova vjera u Boga bliža istini od naše, može se tako reći. Aha, poslednje pitanje, koliko bi vjernika prihvatilo ovakvu vjeru bez rezerve, vrlo interesantno.

    Religije, govore o anđelima i opisuju ih na tačno definisani način koji varira od religije do religije, ali načelno priča je skoro pa ista. Velika je razlika između anđela i ljudi. Ljudi imaju svoju slobodnu volju, anđeli je nemaju! Anđeli moraju sprovoditi volju Božiju. Samo malo, nemoj da brzaš. Osim anđela postoje i demoni, to su po nekim tradicijama (opisima) bili takođe anđeli, koji su "pali", zatim kažnjeni i tako dalje. Ova ovakva bića, opet po tradicijama direktno i negativno utiču na ljude.
    Ovđe se sad može postaviti pitanje, koje negira moju prvu rečenicu da anđeli sprovode Božiju volju, jer upravo opisasmo neke koji su odbili iz raznih razloga i za to su kažnjeni.

    Komplikovano?

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    S druge strane Papine izjave ukazuju na to da katoličanstvo smatra da posjeduje vjersku istinu (kao u ostalom što tvrde i sve ostale religije), znači barem katolici ne bi smjeli prihvatati vanzemaljski kanon već bi ti vanzemaljci trebali prihvatiti naš. Pretpostavljam da i Muslimani takođe drže ovo tačnim i da bi pokušali uvjeriti vanzemaljce u Alahovu istinu bez obzira što vanzemaljci imaju nebrojene godine više iskustva sa Bogom i Svemirom.
    Zbunio si me ovđe, razjasni mi "vanezmaljski kanon" i kojie je to "naš", mada, možda te razumijem, ali bolje razjasni radi ostalih koji eventualno prate temu (mislim da je bitno da se precizno govori, čak i ako treba ponoviti, razjasniti).

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    A što ako vanzemaljci kažu da smo mi ateisti u pravu i da postoji siguran dokaz da Bog ne postoji i još ga predoče svima?
    Samo polako, ovo podrazumijeva da se ljudi u nekom vremenskom momentu direktno javno zvanično ili kako li već susretnu sa "vanzemaljcima", jel to u pitanju, a u nastavku pitaš, dal bi ateistička shvatanja njima bila bliža ili bi ih oni eventualno prije prihvatili u odnosu na religijski koncept? Polako, nismo ih još viđeli, a opet, možda prije prihvate upravo religijski koncept. Ovo možemo razrađivat detaljnije malo kasnije, jer ima smisla i zanimljivo je.


    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Posjeta vanzemaljaca svakako bi teško uzdermala svjetske religije koje sve počivaju na tome da je ta partikularna religija ona jedina prava i da njeni praktikanti imaju specijalan položaj u svemiru.
    Pojava vanzemaljaca bi uzdrmala tu osnovu jer bi to bio dokaz da postoje samosvjesna bića u svemiru koja postoje daleko duže od nas, koja posjećuju druga bića i koja očigledno imaju blagoslov svojih božanstava koji dopuštaju takva opasna putovanja.
    U tom obliku njihov bog je jači od našeg.
    Filmska verzija posjete "vanzemaljaca" bi bila upravo ovakva, ali mnogo toga smo uzeli u obzir, pa bih ipak da prođemo detaljnije kroz početne elemente, radi eliminisanja eventualnih narednih zabuna. Hoću reć, malo je problematično pretpostaviti gomilu stvari radi donošenja jednog zaključka ili postavljanja par pitanja. Mislim da je logičnije prodiskutovati početne elemente prvo, pa ići ka zaključku, kakav god on bio.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  9. #9
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Video loseg kvaliteta, ali interesantnog sadžaja, uz engleski i naš prevod





    malo istorije vatikan i vanzemaljci http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=393126
    nešto oko vatikanske opservatorije https://sr-rs.facebook.com/cybermika...11964208967647
    neizostavno "trece oko" + "aliens" http://www.treceoko.novosti.rs/code/...&articleId=555


    Malo duži i zanimljiviji video, kavalitetnije urađen, sa prevodom





    Vodite računa da je ovo predavanje iz 2012.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Video loseg kvaliteta, ali interesantnog sadžaja, uz engleski i naš prevod





    malo istorije vatikan i vanzemaljci http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=393126
    nešto oko vatikanske opservatorije https://sr-rs.facebook.com/cybermika...11964208967647
    neizostavno "trece oko" + "aliens" http://www.treceoko.novosti.rs/code/...&articleId=555


    Malo duži i zanimljiviji video, kavalitetnije urađen, sa prevodom





    Vodite računa da je ovo predavanje iz 2012.


    Ništa ovdje što si postavio ne govori o tome da oni nešto više znaju nego mi (osim linka na Treće Oko a taj časopis je poznat po promoviranju blentavosti i postao je notoran po tom pitanju još od svog prvog izlaska dalekih 80-tih prošlog vjeka, čak sam ga i ja tada kupovao i čitao kao srednješkolac).

    Ono što se raspravlja jesu posljedice takvog otkrića po Katoličku crkvu. Na koji način bi takvo otkriće izmjenilo doktrinu vjere (kanon) i kakve bi bile posljedice po crkvu.



    Last edited by funestis; 12-06-15 at 11:36.

  11. #11
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ono što se raspravlja jesu posljedice takvog otkrića po Katoličku crkvu. Na koji način bi takvo otkriće izmjenilo doktrinu vjere (kanon) i kakve bi bile posljedice po crkvu.
    Prvo, hvala na vrlo konstruktivnom odgovoru, mislio sam da je tema mrtva. Znači ranije smo pokušali eventualno definisati neke termine koji bi karakterisali vanzemaljce, bilo kao ljude koji su rođeni van zemlje ili kao bića "stvorena" na lokacijama van zemlje.

    Da se vratim na tvoj tekst, kažeš da nema materijala koji dokazuje da vatikan zna išta više od moderne nauke? OK, potražiću malo detaljnije. Odmah se nameće pitanje da li vatikanu takav stav eventualno ide u prilog? Diskutabilno?

    Ukoliko bi se eventualno dokazalo ili potvrdilo postojanje vanzemaljaca, dal bi to promijenilo doktrinu vjere, a vidim pominješ i kanone. Nisam baš siguran, ali doktrina bi se eventualno primijenila dodali bi se novi elementi možda bi bilo izmjena u cermnijama itd, papa vidim izjavljuje da bi on da krsti vanzemaljce, a ih vidi, što me podsjeća na one misionare itd. a papu nešto zamišljam kao nekog modernog svermiskog konkviskadora. No mašta je čudo. Sad, što se kanona tiče nisam siguran da bi se oni nešto značajnije mijenjali, ali ipak to bolje znaju teolozi, možda nađem nešto oko toga.

    Ipak svaku priču, svaki scenario treba sagledati iz više uglova, dal bi stvari išle ovim tokom, odnosno dal bi nešto ipak bilo sakriveno?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Prvo, hvala na vrlo konstruktivnom odgovoru, mislio sam da je tema mrtva. Znači ranije smo pokušali eventualno definisati neke termine koji bi karakterisali vanzemaljce, bilo kao ljude koji su rođeni van zemlje ili kao bića "stvorena" na lokacijama van zemlje.

    Da se vratim na tvoj tekst, kažeš da nema materijala koji dokazuje da vatikan zna išta više od moderne nauke? OK, potražiću malo detaljnije. Odmah se nameće pitanje da li vatikanu takav stav eventualno ide u prilog? Diskutabilno?

    Ukoliko bi se eventualno dokazalo ili potvrdilo postojanje vanzemaljaca, dal bi to promijenilo doktrinu vjere, a vidim pominješ i kanone. Nisam baš siguran, ali doktrina bi se eventualno primijenila dodali bi se novi elementi možda bi bilo izmjena u cermnijama itd, papa vidim izjavljuje da bi on da krsti vanzemaljce, a ih vidi, što me podsjeća na one misionare itd. a papu nešto zamišljam kao nekog modernog svermiskog konkviskadora. No mašta je čudo. Sad, što se kanona tiče nisam siguran da bi se oni nešto značajnije mijenjali, ali ipak to bolje znaju teolozi, možda nađem nešto oko toga.

    Ipak svaku priču, svaki scenario treba sagledati iz više uglova, dal bi stvari išle ovim tokom, odnosno dal bi nešto ipak bilo sakriveno?
    Da bi nešto više znali moraju više istraživati. Moderna nauka je specifična po tom pitanju, ko ima bolju opremi više i zna.

    Katolička crkva ne posjeduje veliki broj instrumenata a najveći dio njihovih istraživanja je usmjeren na teoretska istraživanja koja po samoj svojoj prirodi moraju biti potvrđena osmatranjem da bi bila univerzalno prihvaćena, a te potvrde mogu doći samo iz podobno opremljenih laboratorija i osmatračnica koje ta crkva nema.

    Trenutno najbolji instrumenti po tom pitanju (traženje vanzemaljskog života) su Hubble, VLT i do nedavno Kepler teleskopi i organizacija SETI. Niti jedno nije u vlasništvu Katoličke crkve osim možda dio finansiranja u VLT.

    Jedino kako oni mogu više znati od svih ostalih jeste da su vanzemaljci otišli tajno i direktno Papi i rekli mu "Buongiorno siamo arrivati!" /Dobar dan, mi došli/

  13. #13
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam zalazio u pitanje vlasništva, samo sam htio da kažem da vatikan nešto radi po tom pitanju već neko vrijeme, a da ima materijala o tome po internetu. Što je sasvim dovoljno!

    Tvoja zadnja rečenica gore je izvrsna, BRAVO!

    Kad bi se stvarno vanzemaljci pojavili deder da vidimo koga bi prvo konsultovali? Papu, kako ti pomenu, Obamu, Putina, Mila, ili koga stvarno???

    Dal to ima veze sa samom njihovom prirodom? Dal bi vanzemlajci, ako su tehnološki vrlo napredni, prvo nafatali naučnike, bil to tebi bilo prihvatljivo? Ako su neki komičari, komediogrofi, iluzionisti, prodavači magle, dal bi prvo nafatali ove sa televizija reditelje, glumce itd.? (pričam gluposti jel da?) Mada pitanje i dalje stoji, kome bi se prvo javili?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Dal to ima veze sa samom njihovom prirodom? Dal bi vanzemlajci, ako su tehnološki vrlo napredni, prvo nafatali naučnike, bil to tebi bilo prihvatljivo? Ako su neki komičari, komediogrofi, iluzionisti, prodavači magle, dal bi prvo nafatali ove sa televizija reditelje, glumce itd.? (pričam gluposti jel da?) Mada pitanje i dalje stoji, kome bi se prvo javili?
    To je zanimljivo pitanje a iznenaditi ćeš se mom odgovoru.

    Nikome se oni ne bi javili prvo. Mi bi smo ih vidjeli da dolaze puno prije nego li bi u opće pokušali kontakt sa nama.

    Problem leži u nevjerovatnoj komplikovanosti međuzvjezdanih putovanja.

    Civilizacija koja može putovati među zvjezdama posjeduje i vlada velikim energijama a sva ta energija da bi pokretala brod mora da se mjenja i na kraju rasipa u okolni svemir (čisti zakoni termodinamike i entropija).

    Ta rasuta energija bi bila jasno vidljiva našim teleskopima (čak i malim) kako bi se taj svemirski brod približavao našoj planeti i vanzemaljci bi bili vidljivi puno prije nego li u opšte uspostave kontakt sa nama. Isto važi i za crvotočine i sve ostale sprave koje omogućavaju međuzvjezdana putovanja.

    Ne postoji način da se te emisije energije zaobiđu ili pomješaju sa nečim prirodnim.

    Da vanzemaljci sada uđu u naš sistem i krenu prema Zemlji, negdje već na daljini Jupitera cio svjet bi znao za njih.

  15. #15
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    To je zanimljivo pitanje a iznenaditi ćeš se mom odgovoru.
    Nikome se oni ne bi javili prvo. Mi bi smo ih vidjeli da dolaze puno prije nego li bi u opće pokušali kontakt sa nama.
    Problem leži u nevjerovatnoj komplikovanosti međuzvjezdanih putovanja.
    Civilizacija koja može putovati među zvjezdama posjeduje i vlada velikim energijama a sva ta energija da bi pokretala brod mora da se mjenja i na kraju rasipa u okolni svemir (čisti zakoni termodinamike i entropija).
    Ta rasuta energija bi bila jasno vidljiva našim teleskopima (čak i malim) kako bi se taj svemirski brod približavao našoj planeti i vanzemaljci bi bili vidljivi puno prije nego li u opšte uspostave kontakt sa nama. Isto važi i za crvotočine i sve ostale sprave koje omogućavaju međuzvjezdana putovanja.
    Ne postoji način da se te emisije energije zaobiđu ili pomješaju sa nečim prirodnim.
    Da vanzemaljci sada uđu u naš sistem i krenu prema Zemlji, negdje već na daljini Jupitera cio svjet bi znao za njih.
    Bravo! Nisam iznenađen odgovorom, to se i moglo očekivati, prijena fizičkih zakona na djelu, sve je ok, podržavam, bravo još jedanput.

    Ipak, tvoja priča mi mnogo liči na zvjezdane staze, ratove zvijezda i tako to, razumijemo se nadam se? Sve ovo ima smisla ako se pretpostavi da su ti vanzemaljci vrlo bliski nama po strukturi, sastavu, načinu funkcionisanja, razmišlljanja i tako dalje. Dal će sad bit zeleni, plavi, žuti i tome slično nebitno je. Dal vide isti sastav svjetlosti kao i mi ili vide šire i to je skoro pa nebitno. Slažemo se do sada?

    Da te vratim na naslov teme, i jedan fragment koji si sam napisao. Teološki gledano anđeli su vanzemaljci, napisao si da se može pretpostaviti da nas posjećuju, ili nešto slično? Kako ih onda uz svu nauku zakone i entropiju, fiziku itd, ne viđesmo i dokazasmo do sad? Pretpostavka da postoje?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Bravo! Nisam iznenađen odgovorom, to se i moglo očekivati, prijena fizičkih zakona na djelu, sve je ok, podržavam, bravo još jedanput.

    Ipak, tvoja priča mi mnogo liči na zvjezdane staze, ratove zvijezda i tako to, razumijemo se nadam se? Sve ovo ima smisla ako se pretpostavi da su ti vanzemaljci vrlo bliski nama po strukturi, sastavu, načinu funkcionisanja, razmišlljanja i tako dalje. Dal će sad bit zeleni, plavi, žuti i tome slično nebitno je. Dal vide isti sastav svjetlosti kao i mi ili vide šire i to je skoro pa nebitno. Slažemo se do sada?

    Da te vratim na naslov teme, i jedan fragment koji si sam napisao. Teološki gledano anđeli su vanzemaljci, napisao si da se može pretpostaviti da nas posjećuju, ili nešto slično? Kako ih onda uz svu nauku zakone i entropiju, fiziku itd, ne viđesmo i dokazasmo do sad? Pretpostavka da postoje?
    Za putovanje prema zvjezdama bitna je tehnologija osim ako sama vrsta nije sama od sebe evoluirala u vakumu svemira (što je malo vjerovatno).

    Bez obzira kako ti vanzemaljci izgledali, potrebno je da se nadograde tehnologijom da bi išli sa zvjezde na zvjezdu. Ta tehnologija ne mora biti slična po izgledu našoj, dovoljno je da koristi prirodne zakone u svoju korist.

    Ti svemirski brodovi mogu biti kao iz Star Treka, mogu biti u potpunosti biološki konstrukti nastali genetikom ili samo plutajući blob nečega. Svrha putovanja je da se iz jedne tačke dođe u drugu a za to je potrebna energija koju možemo osmotriti.

    Stvar je u tome da bez obzira kako vanzemaljci izgledaju ili kakvu tehnologiju koriste (svjetli metal, svemirsko drveće ili zelenu sluz) energetske potrebe za određenu razdaljinu su uvijek iste za istu masu (bez obzira od čega je ta masa napravljena), a za međuzvjezdano putovanje potrebna energija je ogromna. Upravo bi mi otkrili tu energiju (odnosno rasipanje te energije u vakum prema zakonima termodinamike) a ne sami svemirski blob (pun intended).


    Da te vratim na naslov teme, i jedan fragment koji si sam napisao. Teološki gledano anđeli su vanzemaljci, napisao si da se može pretpostaviti da nas posjećuju, ili nešto slično? Kako ih onda uz svu nauku zakone i entropiju, fiziku itd, ne viđesmo i dokazasmo do sad? Pretpostavka da postoje?
    Moje je bio samo retorički primjer.

    Anđeli su po definiciji natprirodna bića i samim tim izvan razmatranja. Nismo ih otkrili jer ne postoje, jer da postoje nešto u zakonima fizike bi otkrilo njihovo prisustvo, pogotovu termodinamički zakoni.

    Jedini način da se sakriju je da preokrenu entropiju što bi ih automatski uklonilo iz ovog svemira (ima veze sa tahionima i prekretanjem uzročnoposljedične sprege).

  17. #17
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Moje je bio samo retorički primjer.
    Anđeli su po definiciji natprirodna bića i samim tim izvan razmatranja. Nismo ih otkrili jer ne postoje, jer da postoje nešto u zakonima fizike bi otkrilo njihovo prisustvo, pogotovu termodinamički zakoni.
    Jedini način da se sakriju je da preokrenu entropiju što bi ih automatski uklonilo iz ovog svemira (ima veze sa tahionima i prekretanjem uzročnoposljedične sprege).
    Naravno da je retorički primjer, razgovaramo.
    Dobro, to onda znači da ljudi spoznaju prirodu, okolinu oko sebe, na osnovu svojih čula, definišu zakone, koji nekad odlično, nekad malo manje precizno ali dovoljno dobro opisuju pojave iz tog svijeta i sl.
    Ali, kako reče, anđeli odnosno potencijalni vanzemaljci tu ne spadaju jer su van tih od ljudi znanih zakona? I dalje se držimo početne pretpostavke da oni postoje, znači li to da ljudi ne poznaju sve iz svoje okoline, sve iz svog svijeta? Ili makar većinu onoga konkretno bitnog, a što se odnosi na ova bića? Dal se može tako nešto reći?

    Znači li to da sada počinjemo da razgovaramo o vanzemaljcima koji su vrlo vrlo različiti od ljudi? Skoro potpuno funkcioišu u okviru drugih nekih zakona, polja itd.?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Naravno da je retorički primjer, razgovaramo.
    Dobro, to onda znači da ljudi spoznaju prirodu, okolinu oko sebe, na osnovu svojih čula, definišu zakone, koji nekad odlično, nekad malo manje precizno ali dovoljno dobro opisuju pojave iz tog svijeta i sl.
    Ali, kako reče, anđeli odnosno potencijalni vanzemaljci tu ne spadaju jer su van tih od ljudi znanih zakona? I dalje se držimo početne pretpostavke da oni postoje, znači li to da ljudi ne poznaju sve iz svoje okoline, sve iz svog svijeta? Ili makar većinu onoga konkretno bitnog, a što se odnosi na ova bića? Dal se može tako nešto reći?

    Znači li to da sada počinjemo da razgovaramo o vanzemaljcima koji su vrlo vrlo različiti od ljudi? Skoro potpuno funkcioišu u okviru drugih nekih zakona, polja itd.?
    Pazi, ti polaziš od pozicije da anđeli de fakto postoje i onda slažeš svjet tako da podržava njihovo postojanje zanemarujući zakonitosti koji negiraju to postojanje (termodinamika) izjavom da postoji još nešto što im omogućavaju da krše te zakone a što mi ne znamo.

    Pazi ovo je esencijalno cirkularna logika i confirmation bias zajedno.

    Ljudi ne znaju sve i ima još dosta toga da saznamo ali jedno je sigurno, postojeći poznati zakoni se ne mogu kršiti nekim novim zakonima ili moćima.

    Ništa ne može prekrenuti entropiju osim ako se ne dovodi energija iz vana u zatvoren sistem.

    Svemir nije zatvoren sistem tako da je u njemu prekretanje entropije nemoguće i neće postojati nikakvi zakoni koji će to moći preokrenuti.

    Da bi svemir funkcionisao svi zakoni moraju biti u skladu i ne smiju stvarati paradoks, poznati i nepoznati zakoni. Sa te pozicije uvjek je lako predvidjeti kako će se ponašati neki novi i nepoznati fizički zakon. Veoma jednostavno, taj zakon neće kršiti ili se sukobljavati sa već poznatim zakonima.

    Tako anđeli nemaju free card da krše entropiju, bez obzira koliko novih i nepoznatih zakona postoji u svemiru.

  19. #19
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Pazi, ti polaziš od pozicije da anđeli de fakto postoje i onda slažeš svjet tako da podržava njihovo postojanje zanemarujući zakonitosti koji negiraju to postojanje (termodinamika) izjavom da postoji još nešto što im omogućavaju da krše te zakone a što mi ne znamo.
    Pazi ovo je esencijalno cirkularna logika i confirmation bias zajedno.
    Ljudi ne znaju sve i ima još dosta toga da saznamo ali jedno je sigurno, postojeći poznati zakoni se ne mogu kršiti nekim novim zakonima ili moćima.
    Ništa ne može prekrenuti entropiju osim ako se ne dovodi energija iz vana u zatvoren sistem.
    Svemir nije zatvoren sistem tako da je u njemu prekretanje entropije nemoguće i neće postojati nikakvi zakoni koji će to moći preokrenuti.
    Da bi svemir funkcionisao svi zakoni moraju biti u skladu i ne smiju stvarati paradoks, poznati i nepoznati zakoni. Sa te pozicije uvjek je lako predvidjeti kako će se ponašati neki novi i nepoznati fizički zakon. Veoma jednostavno, taj zakon neće kršiti ili se sukobljavati sa već poznatim zakonima.
    Tako anđeli nemaju free card da krše entropiju, bez obzira koliko novih i nepoznatih zakona postoji u svemiru.
    Jeste, tema nam daje tu mogućnost, a u početku smo tako nešto pretpostavili, to da anđeli ili takvi vanzemaljci postoje. Uvjek se držiš fizičkih zakona, ako možda i treba tako ali možda ti to pravi problem da me pratiš? U nastavku ne zanemarujem ništa, več naglašavam da oni eventualno koriste, nešto što još ne znamo ili ne definišemo u potpunosti pravilno. Mi ne znamo sve. Sama njihova logika je ili bi bila potpuno drugačija, sjeti se opisa, ima ih dosta.

    Ovo za entropiju mi se dopada, da li to znači da je tehnika dovoljno uznapredovala da se oni mogu detektovati? Dal se zato vatikan toliko interesuje za vanzemaljce? Ili im je dosadno pa ne znaju šta će od života svoga i onda traže vanzemaljce, umjesto da hrane gladne po africi npr.?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Jeste, tema nam daje tu mogućnost, a u početku smo tako nešto pretpostavili, to da anđeli ili takvi vanzemaljci postoje. Uvjek se držiš fizičkih zakona, ako možda i treba tako ali možda ti to pravi problem da me pratiš? U nastavku ne zanemarujem ništa, več naglašavam da oni eventualno koriste, nešto što još ne znamo ili ne definišemo u potpunosti pravilno. Mi ne znamo sve. Sama njihova logika je ili bi bila potpuno drugačija, sjeti se opisa, ima ih dosta.
    Moram se držati fizičkih zakona jer oni daju do znanja da se nešto u svemiru događa. Us pomoć njih vidim, čujem, posmatram i detektuje. U krajnjoj liniji i učim. Ne vidim drugi način da upoznam svjet oko sebe nego posmatranjem, a posmatranje direkno zavisi od fizičkih zakona.

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Ovo za entropiju mi se dopada, da li to znači da je tehnika dovoljno uznapredovala da se oni mogu detektovati? Dal se zato vatikan toliko interesuje za vanzemaljce? Ili im je dosadno pa ne znaju šta će od života svoga i onda traže vanzemaljce, umjesto da hrane gladne po africi npr.?
    Tehnologija je dovoljno uznapredovala onog dana kada je Galileo napravio teleskop, ovo što mi danas radimo je samo dotjerivanje i dorada već postojeće tehnologije.

    Dal se zato vatikan toliko interesuje za vanzemaljce? Ili im je dosadno pa ne znaju šta će od života svoga i onda traže vanzemaljce, umjesto da hrane gladne po africi npr.?
    Ovo je već malo medijsko pretjerivanje. Papa je dao samo jednu izjavu o tome a službeni papski astronom nekoliko (pošto je to uzgred i njegov posao, astronomija i tako to).

    Mediji i internet ne prestaju brujati o tome kao da se ne znam što desilo. Ali drama (čak i ako je nema) prodaje novine i privlači klikove tako da razumijem svu ovu buku oko toga.

  21. #21
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo ti malo stariji zanimljivi literalni materijal, sami kraj, koji je najzanimljiviji:

    "It is known to seamen that a school of whales basking or sporting on
    the surface of the ocean, miles apart, with the convexity of the earth
    between them, will sometimes dive at the same instant--all gone out of
    sight in a moment. The signal has been sounded--too grave for the ear
    of the sailor at the masthead and his comrades on the deck--who
    nevertheless feel its vibrations in the ship as the stones of a
    cathedral are stirred by the bass of the organ.

    "As with sounds, so with colors. At each end of the solar spectrum the
    chemist can detect the presence of what are known as 'actinic'
    rays. They represent colors--integral colors in the composition of
    light--which we are unable to discern. The human eye is an imperfect
    instrument; its range is but a few octaves of the real 'chromatic scale'
    I am not mad; there are colors that we can not see.

    "And, God help me! the Damned Thing is of such a color!"

    Ambrose Bierce "the damned thing" 1898
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  22. #22
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  23. #23
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  25. #25
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "tricky" video fajl,

    Dogovorismo li se makar teoretski ili privremeno, šta su i ko su vanzemaljci?
    U natavku reci mi nešto o ideji: "Vanzemaljci, po receptu - made by man?"
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dokazi postojanja Boga
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 469
    Last Post: 27-08-15, 22:33
  2. Posljedice nuklearnog rata
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-14, 12:28
  3. Cetinje - voda i ostale posljedice...
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-10, 14:58
  4. `Nepodnosljiva lakoca postojanja`...
    By wild__silence in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 3
    Last Post: 16-07-04, 12:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •