Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 50

Thread: od dobra do zla linija je tanka

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Exclamation od dobra do zla linija je tanka

    Da li je moguće da čovjek postane lošiji zbog velikih životnih razočarenja?
    Ono, bio je kao dobar, pa ga ostavi đevojka koju je ludo voljeo i to razočarenje ga iz svijeta normalnih prebaci u ženomrsce, nezadovoljne ljude pune gorčine, kvarne, štetne, maligne?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  2. #2
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Space
    Posts
    1,810
    Thanks Thanks Given 
    247
    Thanks Thanks Received 
    393
    Thanked in
    141 Posts

    Default

    Jeste.Moguće je.Isto tako i obratno.I čovjek,i žena.Mada mislim da su ta stanja individualna,kod nekog trajna kod nekog prolazna.Bolest uma,na žalost postoji.7milijardi i kusur par stotina miliona,isto toliko i ćudi.Nije svako sklon preispitivanju sebe

  3. #3
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,021
    Thanks Thanks Given 
    34
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ne vjerujem da moze postati zao ako nije takav zaista oduvjek i bio. Drugo je zatvoren u sebe, razocaran i sl.
    Sa druge strane straha su sve najbolje stvari u životu.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Naravno da može taj primitivni odbrambeni mehanizam da proradi u "svakome", i ne samo da može - nego i HOĆE!

    E sad, frlo je diskutabilno što je dobro za sebe, a što dobro za druge... samo mudri nađoše znak jednakosti među njima.

    U deficitu svega i svačega (ponajviše znanja) prosjek nam je još uvijek solidan.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  5. #5
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Ovo sto kaze Chloe.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Mi funkcionisemo u tri ravni tijela, emocija i razuma. Desi se nesto i odemo u drugu ravan. Kada nadjemo centar svake ravni to se ne desava. Sledeci nivo je kad nadjemo centar van tih ravni i usredistimo se. Kad nadjemo ove centre onda okolnosti bilo dobre ili lose postaju nebitne. Dakle, mozemo se zaljubiti i u nekog ko je neprihvatljiv sa vise aspekata i biti apsolutno svjesni zaljubljenosti ali razum donosi odluku NE koja je bezuslovna. Ako smo jos iznad te odluke onda pripadamo malom broju ljudi kojima okolnosti ne znace ama bas nista. Mix ovih ravni pravi distinkciju covjeka vrline, covjeka strasti i covjeka tame. Tako da ova tranzicija dobar/los je "potencijal" sto lezi skriven u vecini nas.

    Sent from my GSXR1000 @299
    Last edited by Caesar; 01-10-16 at 13:55.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  7. #7
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by chloe View Post
    Ne vjerujem da moze postati zao ako nije takav zaista oduvjek i bio. Drugo je zatvoren u sebe, razocaran i sl.
    Oćer reći da postoje zle bebe...? Ne bih rekao... Sve se uči...
    #fakenews

  8. #8
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Evo ja cu ti reci, mogu tebe uciti sta god hoce ali ti prihvatas samo ono sto zelis. Mizoginija ne poznaje drustvene slojeve, mozda je karakteristicnija za one nize i neobrazovane ali sve je u licnom odnosu. A to "oduvek" mozda nije najpreciznije odredjeno ali se podrazumevalo na onaj momenat kada osoba dovoljno razvije svoju svest da moze sam da odredjuje svoje stavove na koju uticaj okoline nema nikakvu odlucujucu ulogu. Ako je neko zbog jedne zene zamrzeo sve zene onda nije bio problem u toj jednoj, nego sto se on sam tako potajno osecao i u podsvesti tako razmisljao o zenama.

  9. #9
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Baš tako. I ja sam htio da pitam koliko je star "uzorak" za pokretanje teme.
    Pošto je opšte poznato u muškom svijetu da emotivna bol, iliti bol srca, poslije druženja sa drugim pripadnikom ženske populacije, polako se spusta u predio genitalija.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Postoje i emotivni gubici koji prouzrukuju bol koji ne nestaje.Život mora da se nastavi i nastavi se,prihvati se pa nije tako snažnog dejstva kao u početku ali i dalje tinja.To su slučajevi koji su malo teži za priču.

    Neko dobro vrijeme je prošlo kad sam premotavala ovo jedno te isto pitanje i uz svo razumijevanje da se stanje svijesti mijenja onome ko je pretrio veliki udarac,da mu život i ljudi u njemu usled bola gube vrijednost i smisao pa zatim i osjećaj ophodjenja prema svemu oko sebe...ne postoji niti jedno opravdanje da budeš kvaran i grub,krajnje bezobrazan prema onima koji ti pružaju ruku da ustaneš,da vidiš nešto dobro u svemu i zakoračiš van te tame.Čvrsto sam uvjerena da čovjek može da se mijenja tokom života i da ima drugačije stavove nego što ih je imao ranije,da bude zatvoreniji,nepovjerljiviji,hladniji itd...ali da,žargonski rečeno,sere po nekom ni krivom ni dužnom jer je pretrpio tešku situaciju i životno razočarenje,e to nema veze sa životnim teretima već sa razmaženošću i sebičlukom koji vrlo vjerovatno postoje od malena.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  11. #11
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Da li je moguće da čovjek postane lošiji zbog velikih životnih razočarenja?
    Ono, bio je kao dobar, pa ga ostavi đevojka koju je ludo voljeo i to razočarenje ga iz svijeta normalnih prebaci u ženomrsce, nezadovoljne ljude pune gorčine, kvarne, štetne, maligne?
    Uvijek postaje dvije strane, način kako neko nešto doživljava, i način kako mi to vidimo.
    Mislim da je to u ljudim samo pokušaj da se zaštite od ponovnog povređivanja ili faza gdje baš ne mogu da prihvate da se to baš njima desilo. Zato nam nekad djeluju puni gorčine, zatvoreni, odbojni, često budu okrutni na riječima i nepodnošljivi za družeje. Smatram da je sve to jedna faza, dok ponovo ne stanu na noge.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    In his arms. ♥
    Posts
    6,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne bih rekla. Vjerovatno je to samo maska kao zastita od ponovnog velikog razocaranja - ili je oduvijek takav i bio, u nekom prikrivenom obliku.
    Zavoleli smo se, ponešto pseći i svetački.
    Zakovali se jedno u drugo klanfama zuba.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sa ranjivima je lako manipulisat, njima se tada i poodobro okrnjena pamet cini genijalnom...

    Cinjenica je da tada mnogo zavisi od okruzenja. Tada je vrlo mudro drzati se onih "najkvalitetnijih" ljudi!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    mozemo li definisati sta je "zao" prvo ?
    One Ring to Rule them all...

  15. #15
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Nema nekog odredjenog modela koji mi je posluzio za kreiranje teme...
    Termin "zao" znamo svi sto znaci,nije nikakva stilska figura, to je malignitet, zelja da se napravi steta drugima,negativna,pokvarena strana...
    I ja sam negdje misljenja da se radjamo sa dobrom i zlom u sebi..tj sto rece neko gore, moze li beba biti zla,ne,ne moze, ali ima dobre sanse da to postane zavisno od okolnosti u kojima bude zivjela..e sad,zasto isti uslovi odrastanja, nekoga ucine boljom a nekoga losijom osobom ne znam...je li to samo trazenje opravdanja onih koji su kvarni pa su svjesni da su takvi?



    Sent from my SM-T210 using Cafe Del Montenegro mobile app
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  16. #16
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad osoba ima realnu sliku okoline i sebe u odnosu na istu......tek onda se može reći da ona ima tu sposobnost da bira opciju kojom će svoju savjest pokriti. Pa tek onda genetika ima riječ!
    Ali ja to nešto mnogo nijesam vidio u ljudima. Vidim sasvim nešto drugačije.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    I ja sam negdje misljenja da se radjamo sa dobrom i zlom u sebi..tj sto rece neko gore, moze li beba biti zla,ne,ne moze, ali ima dobre sanse da to postane zavisno od okolnosti u kojima bude zivjela..e sad,zasto isti uslovi odrastanja, nekoga ucine boljom a nekoga losijom osobom ne znam...je li to samo trazenje opravdanja onih koji su kvarni pa su svjesni da su takvi?

    Sent from my SM-T210 using Cafe Del Montenegro mobile app
    I ja vjerujem da se rodiš sa dvije strane.Kao beba si najčistiji jer si tek na početku svega onoga što te čeka da vidiš,osjetiš,iskusiš.Ne znaš još ni da dobro i zlo postoje ali tu su pritajeni i čekaju da krenu da se ispoljavaju.Okolnosti se kako vrijeme ide namještaju i moralo ti se desiti i da dobro pogrešiš i napraviš neku štetu da bi uopšte znao za nešto ispravno i dobro.S obzirom da ti je data slobodna volja i izbor ti kroz život biraš šta ćeš da budeš tj ako ti se sviđa da budeš kvaran takav ćeš i biti dok si živ,i ako uvjek imaš mogućnost da se ispraviš.I zaista vjerujem da su dobre osobe koje život nije mazio i imaju sve razloge da budu zle a to nisu ni najmanje,jedne premudre i snažne ličnosti.One ne kukaju nego su zahvalne.



    Sent from my GT-I9070 using Cafe Del Montenegro mobile app



    "Tiha voda brijeg roni..."

  18. #18
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    To sto mislimo da je neko bio dobar, sad zao i vice versa je stvar nase pogresne percepcije. Ja licno ne vjerujem u te preokrete "bio dobar pa sad je zao" usled okolnosti. Ljudi su ograniceni svojim karakterom i potreban je izuzetan svjestan napor i rad da stanja "dobar" i "zao" ostvare se iz svojih opozita respektivno. Ako nekog vidimo kao dobrog a onda zlog, moze samo da znaci da mi nismo onda ili sad vidjeli dobro. Nije tu tanka linija no ambis.

    Sent from my GSXR1000 @299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

  20. #20
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Da li je moguće da čovjek postane lošiji zbog velikih životnih razočarenja?
    Ono, bio je kao dobar, pa ga ostavi đevojka koju je ludo voljeo i to razočarenje ga iz svijeta normalnih prebaci u ženomrsce, nezadovoljne ljude pune gorčine, kvarne, štetne, maligne?
    Ne, ne... To znaci da je isti debil


    Sent from my D5803 using Cafe Del Montenegro mobile app
    nothing comes from violence and nothing ever could

  21. #21
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Od dobra se ljudi pomame.
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Mogu se ja najest govan* i govan*, al' ne dam da me govn* pojedu...

    Iliti mogu se ogriješit o mene, a jesu pojedini i to žestoko, al NIKAD neću promijenit svoj stav, svoje ponašanje, svoj pristup i ono što su mi usadili u porodici u kojoj sam rasla, zbog, nažalost, sve većeg broja gore pomenutih govan*...
    Ja ostajem ono što jesam, itekako zaboli kad te tretiraju kako ne zaslužuješ, ostaje gorčina, tuga, lupanje glavom jesam li mogla i zašto nijesam takve izbjegla, ali bi mi najveći duševni poraz bio da razmišljam i dejstvujem kao (ne)svjesni zlikovci...
    Nema opravdanja za šaltanje na suprotnu - lošu stranu, bez obzira na uzroke...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  23. #23
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    I ja sam mišljenja da su svi bili dobri - nekad.
    Možda se nekom svidja da bude zao, valjda tako liječi neke svoje komplekse i banja mu je, ne želi da bude dobar.

    Svi pojedinačno za sebe biraju kakve će osobe biti, kakvi će biti ljudi, kakva im je duša, 'obraz'....kad već neke ostale stvari ne mogu da se izaberu u životu, ova može.

    Eto, linija je tanka - tanka i nevidljiva...nedje.
    A nedje je debela, ha.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Da li je moguće da čovjek postane lošiji zbog velikih životnih razočarenja?
    Vjerujem da je moguce. Zivotna iskustva jednim dijelom oblikuju covjeka, u kojoj mjeri zavisi od godina, samosvjesnosti, karaktera itd.

    Smatram najvecim ljudskim kvalitetom sposobnost covjeka da izadje iz lose situacije i u cijelom tom procesu ne otruje sebe, odnosno ne postane ogorcen covjek, kakvih je u nasoj zemlji mnogo, nazalost. Normalno je da sto si stariji gomilas vise iskustva, od kojih ce mnoga biti negativna, ali mislim da se u najvecem broju slucajeva treba suociti sa losim iskustvom, koliko god to mozda bilo bolno ili cak glupo u datom trenutku. Uopste nije bitno ko je u pravu, ko je bio pravican ko ne, bitno je da ne skupljas negativne emocije u sebi i da ostanes dijete u dusi, koliko god to otrcano zvucalo. To je bar moj najveci cilj.

    P.S. Mogla sam jos negdje napisati "koliko god"
    Last edited by AltaMarea88; 02-10-16 at 22:44.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  25. #25
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    To sto mislimo da je neko bio dobar, sad zao i vice versa je stvar nase pogresne percepcije. Ja licno ne vjerujem u te preokrete "bio dobar pa sad je zao" usled okolnosti. Ljudi su ograniceni svojim karakterom i potreban je izuzetan svjestan napor i rad da stanja "dobar" i "zao" ostvare se iz svojih opozita respektivno. Ako nekog vidimo kao dobrog a onda zlog, moze samo da znaci da mi nismo onda ili sad vidjeli dobro. Nije tu tanka linija no ambis.

    Sent from my GSXR1000 @299
    mogu se saglasiti, jer i ja vjerujem da neko ne može bit loš pa odjednom se podobriti, ili obrnuto, ali ovo mi pojasni: Kažeš da ne vjeruješ u "te preokrete "bio dobar pa sad je zao" usled okolnosti"
    Ako sam te razumjela, okolnosti koje sam navela u uvodnom postu, nesrećna ljubav, životni lomovi i sl u jednom periodu života, od čovjeka ne mogu napraviti lošega ako je bio dobar? Tj, dobar je ili je loš, bez obzira na okolnosti i takav će ostati opet bez obzira na oolnosti?
    A što misliš o čovjeku kao "blanko papiru" u momentu rodjenja, na kojem uslovi života tamo nedje do puberteta ili malo kasnije formiraju dobar ili loš karakter? Ili misliš da uslovi i okolnosti ni u najranijem životnom dobu ne utiču na razvoj linosti, da se dijete jednostavno rodilo takvo i bilo bi takvo u kakvim god uslovima živi?

    Pitam te šta misliš o tome (dopada mi se kako razmišljaš i pišeš ) , jer ja sam u stilu jedne urodjeno podvojene ličnosti napisala da vjerujem da u čovjeku postoje dobre i loše strane koje shodno uticaju životnih okolnosti i uslova preuzimaju komandu nad njegovim karakterom....isto tako sam, vodjena istim manirom napisala da se čovjek rodi ili dobar ili loš i da je jednostavno takav, a onda ustvrdila da često iste životne okolnosti od nekoga prave bolju a od nekoga lošiju osobu...rekoh li podvojena ličnost? Poremećaj višestrukog identiteta!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dobra C linija
    By vladam06 in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-13, 21:38
  2. CS linija
    By drvucetic in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 1
    Last Post: 30-03-12, 22:31
  3. cs linija
    By alenko in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 7
    Last Post: 20-03-12, 12:09
  4. Replies: 23
    Last Post: 27-09-11, 13:23
  5. Tanka linija ili ne...
    By Artemis in forum Ljubav
    Replies: 25
    Last Post: 19-09-08, 09:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •