Results 1 to 14 of 14

Thread: Pismo karadzica brkovicu....

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Punta Cana
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Pismo karadzica brkovicu....

    A nisam zna da se vas duhovni vodja i cuveni bjegunac ovako iskreno druzio sa brkovicem?

    ******
    Dragi moj Jevreme,
    Ovo je prvo pismo koje ti pisem. Nije odgovor na tvoje pismo, jer smo se od tada vec vidjeli, vec, pisem ti onako, jer se dugo nismo vidjeli. Mada je ono tvoje, prijateljsko, pismo zahtijevalo odgovor.
    Nema svrhe da ti se pravdam sto do sada nisam bar jednom pisao, mi smo prijatelji pa su sva pravdanja izlisna, ali cu ti reci, da znas kako zivim, napisati kako mi je bilo poslednjih mjeseci. Pored posla koji je, vidio si, dosta nervozan i sa mnogo otkazivanja, imao sam, kod Ljiljine porodice dosta problema. Sjecas se da je Ljiljin tata bio bolestan pa smo nekoliko puta letjeli u Beograd da ga vidimo, jer smo znali da nece dugo. On je, nesrecnik, umro pocetkom novembra. Znas vec kakve su te situacije. Mene su se mnogo dojmile, jer mi je bio drag, a i ta opsta zalost u ogromnoj porodici me se mnogo dojmila. Onda sam 24. novembra slupao ficu. Bio pao snijeg i imao sam sudar u gradu. Jedan moj prijatelj, koji je sjedio do mene iscasio je kuk, jos i danas lezi u bolnici. Posto je bila gripa, posjeta je bila zabranjena, pa sam svakodnevno morao njegovu zenu uvoditi u bolnicu, te sam tako gubio ogromno vrijeme. Ficu sam uzeo od majstora tek prije tri dana, kostao me oko pola miliona. Izmedju ostalog, i masinu sam posudio Milanu Cakaru da sredi svoju knjigu prica, te ti tako, i pored svakodnevne namjere, pisem tek danas, drugog dana nove godine. No, kazem, za prijatelje nikad nije kasno.
    Vjerujem da su Kaca, dva mlada Brkovica na celu s tobom – dobro i zdravo. Ocekujem da si vec poslije puta po Bosni napisao koju pjesmu. Nisi ti pjesnik koji moze ostati bez tema, vjerujem da ti je ono putesestvije koristilo. Imam utisak da je takvu pjesnicku prirodu, i takvog covjeka kakav si ti, dovoljno pomjeriti s mjesta pa da plemenito zatreperi. Ne znam da li, kao ljekar marksista, smijem da mislim tako, ali mi se cini da su pravi ljudi visoki, gledni, bez ijedne fizicke mane. Cini mi se da mali ljudi uvijek nesto smjeraju, uvijek zaziru od necega, dok se oni drugi otvore svim srcem, uvijek spremni na pravo i potpuno prijateljstvo. Tako sam ja dozivio susrete s tobom. Bilo bi mi vrlo drago da si sa tog puta donio i koju dobru pjesmu. Knjigu nisi mogao donijeti, ipak si bio u Bosni, ali pjesmu jesi. Ja jos uvijek ocekujem da mi posaljes neke tvoje knjige, trebalo je da su dvije vec izasle. Vrlo bi me obradovale. Cesto pomislim na onu tvoju pjesmu o Puskinovom dvoboju, naucio bih je napamet. I uopste, cesto te pominjem pred prijateljima, a na one koji su te vidjeli, makar i na knjizevnoj veceri, ostavio si izvanredan utisak, bas onakav kakav sam ja pozelio da ostavis. I Mira Mestrovic te cesto pominje, pita javljas li mi se i pozdravlja te. Ja ti u poslednje vrijeme zivim vrlo usamljenicki. Od Ljiljinih smo se odselili jer tamo nisam mogao nista da radim. Iznajmili smo neki najmesten stancic pa tu provodim najveci dio vremena. Citam dosta, sad trenutno Dostojevskog. Radim na onom svom romanu. Pravim male izlete iz njega, sad od jednog sporednog lika pravim monodramu. Od prijatelja vidjam rijetko ikoga. Kiku nisam vidio vec paetnaest dana, pa smo se juce dogovorili sa se nadjemo. Rajka takodje rijetko vidjam, on subotom ide nekud u lov.
    Javljaju mi da Bato Grujicic nije nista pomogao mom bratu da se zaposli. Vjerovatno covjek nije mogao, ko zna kakva je njegova situacija, i ko ga ceka na nisanu. Bato ipak nije pjesnik, cim se bavi politikom, mada je dobar covjek, mora da bude oprezan. No, mali se nekako zaposlio u posti, da raznosi telegrame. Vrlo vazno, samo neka ima posao i osiguranje.
    Eto tako, dragi moj kneze. Malo sam ti ovih dana konfuzan, pa je i to pismo konfuzno, jer sam ga pisao direktno u masinu, ali ces ti sve u njemu razumjeti. Njegovu prijateljsku svrhu, prije svega. Javi mi se koji put. U novom stanu mi je telefon 42-736, a pisma mozes slati na staru adresu, Sutjeska 2.
    Ljilja i Sonja (koja te se sjeca) te puno pozdravljaju. Mlade Brkovice, koje jos ne znam, puno pozdravi. Kaci uruci jedan buket cvijeca, kad se vidimo vraticu ti tu pozajmicu.
    Puno te voli i pozdravlja tvoj

    Radovan Karadzic
    Sar. 2.1. ‘73

    ,b>PRIMJEDBA REDAKCIJE CKL:
    Pismo Radovana Karadzica objavljujemo kako bi nasi citaoci saznali da je Karadzic bio “ljekar marksista”, a potom......

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Punta Cana
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    21. X 69’
    Dragi Jevreme,
    Stigose mi tvoje Oporuke i stavih ih pored uzglavlja, za noc. I tako, kad stignem u Beograd, cesto nocujem s tvojim vatrama i svitanjima te ogromne, stravicne, otrovane pacene – Crnogorske noci. Ne otpisah ti odmah. Ne nehatom – ne sto nemam sta da ti porucim. Muke me velike smozdile. mrzak ocaj i bezmerje nevere pritislo dusu. Nevere u sebe najvise. Dosle takve godine. Zasluzeno i pravedno. Lucifer i Prometej – moji su bogovi. Ti bogovi bune i nesmiraja, no’ u jednom zakonu sveta, kao sto znas, s pravom su kaznjeni. Voleti proklete je verovatno moc slabih. Ta moc je kobna. Ali sumnjam da bi bez te kobi bilo poezije. Tvoje Oporuke, Jevreme, krcate su kobima. To je njihova snaga – njihovo ljudsko lice i ogranicenost vizije. Zanosi, uzbudjuje, opija, rastuzuje, i, ako se knjiga cela cita, premori tvoje kazivanje. Meni se nekoliko pesama narocito svidjaju: Slucaj Horacija Sestog, Dukljanska tisina, Zemlja bez zemlje, Prebiraj po vijeku, Jelena, Sveti Petar....
    Ja nikako ne znam sadrzajno da govorim o poeziji. Malo reci imam da saopstavam dozivljaj procitane pesme. Kritiku poezije, u nacelu, smatram izlisnom. Tu duhovnu uzurpaciju dozivljavam kao nasilje i intriganstvo. Eto, ja cu te opet i opet citati.
    Hvala ti mnogo. Na moju tugu, ja ti novom knjigom za dugo necu moci da uzvratim. Kad dodjes u Beograd, potrazi me svakako. Citam “Ovdje”. Htenja su ozbiljna. Lik jos nejasan. Ne toliko nejasan koliko protivurecan i nedorecen. Ali to je pocetak.
    Pozdravljam te s odanoscu i prijateljski
    Dobrica
    (Dobrica Cosic)
    **************
    10. XI 69’
    Dragi Jevreme,
    Primio sam tvoj telegram. Hvala na pozivu i secanju. Posto sam dosao sebi od udara i sudara, galame i smrada, sve za “Socijalizam i Kulturu”, javljam ti se. Nemam tekst za “Ovdje” Nemam, dragi Jevreme. Odlomke iz romana na kome radim ne objavljujem nikada. Druge proze nemam.Da pisem neku publicistiku – gadi mi se. Toliko mi se gadi da bih sebe za citavu zimu usmrdeo i otrovao ako bih jos i dalje pisao nesto slicno tekstu objavljenom u posljednjem Studentu. A trece – ja ne znam trece da pisem.
    Ovdje citam redovno. Imam utisak da je naglaseno ispolitizovan i da se taj duh politizacije i ideologizacije nastavlja, rekao bih, prejako. Ako tako nastavite, dobicete birokratske naocare i porasce vam nacionalni brci, pa cete postati prestrogi za poeziju, slobodu, mastu, istrazivanje. Naravno, u svim republikama, sem u Srbiji, postoje ti reprezentativno-drustveni, ideoloski listovi. Nije rdjavo imati po neku stranicu i za zamisljene, nespokojne, nespretne – obicne pisce. Oprosti, sto ti ovolio rekoh. Nisam ni pomislio da Ovdje gledam s te tacke. Jer on je u svakom slucaju list izvanredno znacajne uloge i jos vecih mogucnosti. Zato ga i citam i cenim. Zato cu ako mogu s velikom radoscu biti i njegov saradnik.
    Hoces li u Beograd?
    A, da! Cestitam na nagradi! Bravo! Pa ti si zapeo da pises kao da si starac!
    Srdacno te pozdravlja
    ,b>Dobrica Cosic
    *******
    Beograd, 27. IX 67’

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    POGREBNO
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Akako je Ljilji tata zaboga?E greteeeee :blah:

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Punta Cana
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vi rekoste frizer ono...?
    :mrgreen:

    Da je Srbin po nacionalnosti kleli bi se u njega,ovako nista ali ka sto vidite velike su se mudonje voljele druzit sa "frizerima"

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    POGREBNO
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Je li bio ko Ljiljinom ocu na pokajanje ?Obrukah se ka nikad! :oops:

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaboravio si da dodas fukaro da je Jevrem Brkovic tada bio "srpski pjesnik iz Crne Gore". No je kasnije fukara prevjerila.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Potpuno je nadam se nevazno da li je neko bio i jeste Srbin, Crnogorac, Hrvat ili Vanzemaljac ako je bio i jeste dobar pjesnik.

    Vi Janko ocigledno niste niti pjesnik niti ozbiljan citalac. Da li anulira njegova nacionalnost njegove pjesme? Strasno priglupa teza. Ako su ga Cosic i Karadzic citali zbog Srpstva ili Crnogorstva onda ja vise nemam rijeci za njihov idiotizam.

    Ne znam g. Jevrema Brkovica kao pjesnika. Meni je potpuno nevazno je li zavrsio skolu za pjesnike ili frizere. No volio bih da mi neko pokaze gdje se nalazi taj famozni fakultet koji poducava mlade da postanu Pjesnici. Da se i ja naucim tome "zanatu".

    Iskoristio bih priliku da cestitam g. Koprivici na prevazilazenju politickih torova kada je u pitanju knjizevnost. Sjecam se da su mnogi ovdje pljuvali po knjizi Balse Brkovica. Nadam se da je to bila knjizevna kritika a ne politicka.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweden
    Posts
    212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    Zaboravio si da dodas fukaro da je Jevrem Brkovic tada bio "srpski pjesnik iz Crne Gore". No je kasnije fukara prevjerila.

    jeli janko jadi te ubili ,jeli tada kad je serbalj bio pisao odlicne knjige a sad kad nije vise serbalj sad nikako ne pise
    Crna Gora je vjecna a i mi s njom rodjeni vijenac !



    http://se.msnusers.com/IndependentMo...o/shoebox.msnw

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Punta Cana
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Upitnik
    Potpuno je nadam se nevazno da li je neko bio i jeste Srbin, Crnogorac, Hrvat ili Vanzemaljac ako je bio i jeste dobar pjesnik.

    Vi Janko ocigledno niste niti pjesnik niti ozbiljan citalac. Da li anulira njegova nacionalnost njegove pjesme? Strasno priglupa teza. Ako su ga Cosic i Karadzic citali zbog Srpstva ili Crnogorstva onda ja vise nemam rijeci za njihov idiotizam.

    Ne znam g. Jevrema Brkovica kao pjesnika. Meni je potpuno nevazno je li zavrsio skolu za pjesnike ili frizere. No volio bih da mi neko pokaze gdje se nalazi taj famozni fakultet koji poducava mlade da postanu Pjesnici. Da se i ja naucim tome "zanatu".

    Iskoristio bih priliku da cestitam g. Koprivici na prevazilazenju politickih torova kada je u pitanju knjizevnost. Sjecam se da su mnogi ovdje pljuvali po knjizi Balse Brkovica. Nadam se da je to bila knjizevna kritika a ne politicka.

    Uzalud se trudish,plitak je ko potok u avgustu :yipiiii:

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Procitao sam par "pjesama" ovog "barda crnogorske poezije" Jevrema Brkovica i mogu ti reci da su suvise glupe i neozbiljne i da bi ih objavili i u Mikijevom Zabavniku. No kako godj da jeste, ja nidje nisam cuo da Radovan pljuje Jevrema Brkovica. A sto puta sam cuo kako fukare kao Novak Kilibarda ili Jevrem Brkovic pljuju one sa kojima su juce isti hljeb jeli, isli na knjizevne veceri, promocije i drugovali. To dovoljno govori kakav je ko.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    ...sto puta sam cuo kako fukare kao Novak Kilibarda ili Jevrem Brkovic pljuju one sa kojima su juce isti hljeb jeli, isli na knjizevne veceri, promocije i drugovali.
    ...samo nisu zajedno bombardovali, ubijali, klali...mada, Novak....

    Ne pljuju oni Radovana pjesnika, no Radovana ubicu.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Punta Cana
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [quote="Janko23"]Procitao sam par "pjesama" ovog "barda crnogorske poezije" Jevrema Brkovica i mogu ti reci da su suvise glupe i neozbiljne i da bi ih objavili i u Mikijevom Zabavniku. No kako godj da jeste, ja nidje nisam cuo da Radovan pljuje Jevrema Brkovica. A sto puta sam cuo kako fukare kao Novak Kilibarda ili Jevrem Brkovic pljuju one sa kojima su juce isti hljeb jeli, isli na knjizevne veceri, promocije i drugovali. To dovoljno govori kakav je ko.[/quote

    Vidish,chitali su ih cosic,vitezovic i mnogi drugi srpski pisci,koji su drugacijeg politickog uvjerenja od brkovica,pa ne pominjahu mikijev zabavnik i ocijenishe gorepomenuto najvisom ocjenom...
    Ali posto si ti priznatiji knjizevnik i vrstan knjizevni kriticar uzecemo tvoje misljenje kao mjerodavnije od njihovog :mrgreen:

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Punta Cana
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by monitor
    Quote Originally Posted by Janko23
    ...sto puta sam cuo kako fukare kao Novak Kilibarda ili Jevrem Brkovic pljuju one sa kojima su juce isti hljeb jeli, isli na knjizevne veceri, promocije i drugovali.
    ...samo nisu zajedno bombardovali, ubijali, klali...mada, Novak....

    Ne pljuju oni Radovana pjesnika, no Radovana ubicu.
    ...i radovana psihijatra 8)

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a meni je jedino zao sto je siromaa slomio svog ficu ...

    pa je , jado jadni , prodao tu ficu i za par godina , skupio pare da kupi mercedessss...

    a jevrema dukljanskog treba hag da ispita jer je novcano pomagao radovana , marksistickog doktora cetnika ...

    pismo je odstampano i od sjutra se dijeli kao letak po boki...


    kozak
    Brooclyn Forever !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •