Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 120

Thread: Savjet za investiciju

  1. #1
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Savjet za investiciju

    Pozdrav svima!

    Ja vec neko vrijeme živim u inostranstvu i polako počinjem da razmišljam o eventualnom povratku u CG, ako ne ovih par godina onda u narednih 5-10. Ja nisam nikada investirao u nista ozbiljno (osim u neke sitne akcije), ali mislim da je sada pravo vrijeme da počnem o tome da razmišljam.

    Postoji nekoliko potencijalnih investicija o kojima razmišljam i bio bih jako zahvalan ako bi ljudi od iskustva ponudili po koji savjet. Novac koji imam na raspolaganju je oko 250k eura. Jedna od opcija je da kupim nekoliko stanova (možda 4?) I izdajem ih. Međutim ja ne vjerujem puno u tu varijantu jer sam čuo da je kvalitetne stanare tamo jako teško naći i da ljudi imaju puno problema. Isto tako, naš region je dosta ekonomski nestabilan i ja vjerujem da i cijene stanova mogu biti jako nestabilne i da tu mogu izgubiti dosta novca.

    Sledeća opcija, o kojoj ja ne znam nista, je izgradnja malih/niskih zgrada sa 5-10 stanova i prodaja istih. Jel ima neko iskustva u ovoj oblasti? Koliko je teško za prosječnog čovjeka bez građevinskog iskustva da se upusti u tako nešto? Koliko je to izvodivo?

    Zahvaljujem puno!

  2. #2
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    S tolikim parama, ova prva opcija ti je veliki promasaj..

    Obavezno izgradnja stanova, samo sto se ne bih ja ogranicio na 250k, nego obavezno ides na veci objekat jer kasnije do sredstava koja ti fale za zavrsavanje mozes doci prodajom nezavrsenih stanova...Za neki objekat od 750 kvadrata ti treba max 400k ako hoces da napravis kvalitetnu zgradu sa liftom...sa ovih 250 mozes dosta toga da uradis, i prakticno ti samo ostaje da, kad zatvoris objekat, prodas 2-3 stana malo jeftinije kako bi zavrsio fine radove...Gradjevinsko iskustvo ti uopste nije potrebno, jedino sto bi trebalo da nadjes nekog dobrog da ti nadgleda ono sto preduzimac radi i zavrsio si posao...

    A imas i opciju da napr. ovome sto ti radi grube radove das jedan stan umjesto dijela novca, isto tako i onome sto ti radi fine radove...sve je stvar dogovora...
    Last edited by Brent1986; 19-04-16 at 12:09.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,151
    Thanks Thanks Given 
    721
    Thanks Thanks Received 
    479
    Thanked in
    246 Posts

    Default

    Samo da ti javim da se ja ne bih vraćao da ovdje uložim, jer si, vjeruj mi, dosta gradiva propustio kad su naši biznismeni(šarlatani) u pitanju! Jedina opcija na forumu ti je Gandalf hazarder, s njim u kombinaciji si ili prosjak ili kralj na kraju, al to ćeš tek vidjet. Pozdrav.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brent1986 View Post
    S tolikim parama, ova prva opcija ti je veliki promasaj..

    Obavezno izgradnja stanova, samo sto se ne bih ja ogranicio na 250k, nego obavezno ides na veci objekat jer kasnije do sredstava koja ti fale za zavrsavanje mozes doci prodajom nezavrsenih stanova...Za neki objekat od 750 kvadrata ti treba max 400k ako hoces da napravis kvalitetnu zgradu sa liftom...sa ovih 250 mozes dosta toga da uradis, i prakticno ti samo ostaje da, kad zatvoris objekat, prodas 2-3 stana malo jeftinije kako bi zavrsio fine radove...Gradjevinsko iskustvo ti uopste nije potrebno, jedino sto bi trebalo da nadjes nekog dobrog da ti nadgleda ono sto preduzimac radi i zavrsio si posao...

    A imas i opciju da napr. ovome sto ti radi grube radove das jedan stan umjesto dijela novca, isto tako i onome sto ti radi fine radove...sve je stvar dogovora...
    Fala ti Brent!

    Imaš li predstave koliki bi bio otprilike net profit na jedan takav poduhvat?

    Koliki je rizik ući u jedan takav poduhvat? Da li konkurencija od strane velikih igrača prestavlja veliki problem/rizik?

    Da ne znaš koliko bi vremena uzela izgradnja jedne takve stambene zgrade od 750 kvadrata, uključujući sve dozvole? I koliko je teško doći do dozvola?

    Izvini na ovoliko podpitanja, ali dosta stvari treba da mi se iskristalishe

  5. #5
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by InvestitorPocetnik View Post
    Fala ti Brent!

    Imaš li predstave koliki bi bio otprilike net profit na jedan takav poduhvat?

    Koliki je rizik ući u jedan takav poduhvat? Da li konkurencija od strane velikih igrača prestavlja veliki problem/rizik?

    Da ne znaš koliko bi vremena uzela izgradnja jedne takve stambene zgrade od 750 kvadrata, uključujući sve dozvole? I koliko je teško doći do dozvola?

    Izvini na ovoliko podpitanja, ali dosta stvari treba da mi se iskristalishe
    Trazis odgovore na pitanja, koji ti se mogu obezbijediti, ali kostaju brate. KAd bis e to preko foruma zavrsavalo, ja bih bio kralj univerzuma, 1/1 vlasnik Vaseljene...
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  6. #6
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    U zavisnosti od projekta ti bi u jednom takvom objektu dobio oko 700 kvadrata za prodaju...Ajde da kazemo da je neka razumna cijena oko 1200 eura po kvadratu (moze biti i veca i manja u zavisnosti gdje bi gradio), to ti ispada oko 840k...
    Mislim da nema nekog velikog rizika, mada bih svakom preporucio da osigura toliki objekat od pozara i zemljotresa, ali to je neka druga prica...
    Sto se tice dozvola, pretpostavljam da ni u jednom gradu u CG to nije isto tako da to sve zavisi, ali recimo da sve (i gradnju) mozes zavrsiti u roku od godinu dana sigurno, a moze i brze...

  7. #7
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brent1986 View Post
    U zavisnosti od projekta ti bi u jednom takvom objektu dobio oko 700 kvadrata za prodaju...Ajde da kazemo da je neka razumna cijena oko 1200 eura po kvadratu (moze biti i veca i manja u zavisnosti gdje bi gradio), to ti ispada oko 840k...
    Mislim da nema nekog velikog rizika, mada bih svakom preporucio da osigura toliki objekat od pozara i zemljotresa, ali to je neka druga prica...
    Sto se tice dozvola, pretpostavljam da ni u jednom gradu u CG to nije isto tako da to sve zavisi, ali recimo da sve (i gradnju) mozes zavrsiti u roku od godinu dana sigurno, a moze i brze...
    Hvala najljepše na komentarima, vrlo korisno!

    Pa to sve zvuči previše dobro da bi bilo istinito. Znaci povraćaj na uloženi kapital je 100%! Na oko 400k investicije profit bi bio oko 400k. To je vrlo isplativ biznis onda. Ili sam ja ovdje nešto pogrešno razumio?

    Moram oko svega toga detaljno da se raspitam.

    Pretpostavljam da bih sve to morao da radim kao poslovno lice i da prethodno otvorim firmu?

    Preselih se ja sjutra u CG ako je sve ovo ovako!

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,884
    Thanks Thanks Given 
    1,648
    Thanks Thanks Received 
    2,834
    Thanked in
    1,225 Posts

    Default

    Naravno da je tako? Na osnovu cega si zakljucio da je cg nesigurna za ulaganje i za privatan biznis. Sa tvojim kapitalom mozes vrlo fino da zaradis i obrnes legalno stecen novac. I da ga dupliras.. Izgradnja manje zgrade bi za pocetak bila pun pogodak.
    Javi sto si odlucio


    Sent from my iPad using Tapatalk
    f6

  9. #9
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Ovo sto ti govorim je skroz realno, nista nisam pricao napamet...
    Mozes kao fizicko lice ako si drzavljanin Cg...

  10. #10
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,593
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Drug ,ako mene slushash mani se gradnje 2-3-4 stana dobro opremljena i daj ih agenciji danih izdaje odabranim klijentima... Jedna kirija godisnje ide agenciji ali makar 90% ne brinesh za stan i namjestaj...
    Boji. Se ako krenesh da gradish necesh bit mnogo srecan,jednostavno treba da racunash na svu korupciju koju morash ispostovati kad su dozvole i razna odobrenja u pitanju....

    Послато са Lenovo P1c72 уз помоћ Тапатока
    Servis bijele i smedje tehnike.
    069/495-559
    [email protected]

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Hoce li mi ko objasniti kako se moze napraviti 5-10 stanova za 250k ? Posto bih i ja da napravim ?


    Treba pazariti plac ( to na dobroj lokaciji ispod 120-150eur moze da se zaboravi) + dozvole i cuda... Tesko ispod 450eur po kvadratu moze zgrada da ispadne
    One Ring to Rule them all...

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,884
    Thanks Thanks Given 
    1,648
    Thanks Thanks Received 
    2,834
    Thanked in
    1,225 Posts

    Default

    Ima covek 250k kesa moze sta oce


    Sent from my iPad using Tapatalk
    f6

  13. #13
    Join Date
    May 2010
    Location
    Boka Kotorska HN♥️
    Posts
    4,093
    Thanks Thanks Given 
    633
    Thanks Thanks Received 
    656
    Thanked in
    409 Posts

    Default

    samousluzna praona i ne mozes se zeznut

  14. #14
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Hoce li mi ko objasniti kako se moze napraviti 5-10 stanova za 250k ? Posto bih i ja da napravim ?


    Treba pazariti plac ( to na dobroj lokaciji ispod 120-150eur moze da se zaboravi) + dozvole i cuda... Tesko ispod 450eur po kvadratu moze zgrada da ispadne
    To sam i ja htio sa kazem. Dobra zemlja je preduslov dobroj cijeni stana a to kosta mnogo.
    Nije sve tako sjajno.

    Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  15. #15
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,520
    Thanks Thanks Given 
    5,389
    Thanks Thanks Received 
    3,879
    Thanked in
    1,532 Posts

    Default

    A zasto ne kupiti kao moj drugar iz osnovne dva stana za te pare tj malo vise para u holandiji i imat 2400e mjesecno. Penzija obezbijedjena za zivota. Kakva CG i pravljenje zgrada, odrali bi ga svi redom, navrzli bi se sa ucjenama dok ne bi ostavio to drugom da zavrsi.

    Sent from huawei

  16. #16
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,292
    Thanks Thanks Given 
    2,795
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Ja imam neki osjecaj da bi prije ostao bez zivaca i zivota da gradis nesto u CG a pare bi ti bile najmanje problem.

    Ne znam nista o tebi ali nekom logikom da idem... ovdje si zivio x godina i vjerovatno nisi napravio nista. Posao si vani i napravio 250k.

    Naravoucenije: ostani vani, nema odje srece pa makar se Gando ne slozio sa mnom.

    Poz.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  17. #17
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Napravi hostel na Žabljak.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Podgorica
    Posts
    222
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Randy Orton View Post
    samousluzna praona i ne mozes se zeznut
    Bolje da si mu rekao da baci pare u Moracu.

    Sent from my digitron using Tapatalk
    Fabricko otkljucavanje za skoro sve marke i modele mobilnih telefona bez gubitka garancije.

  19. #19
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Hoce li mi ko objasniti kako se moze napraviti 5-10 stanova za 250k ? Posto bih i ja da napravim ?


    Treba pazariti plac ( to na dobroj lokaciji ispod 120-150eur moze da se zaboravi) + dozvole i cuda... Tesko ispod 450eur po kvadratu moze zgrada da ispadne
    Da si malo pazljivije citao, vidjeo bi da je po ovome sto ja pricam cijena po kvadratu zapravo 533 eura...U to je ukljucen i plac...



    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    A zasto ne kupiti kao moj drugar iz osnovne dva stana za te pare tj malo vise para u holandiji i imat 2400e mjesecno. Penzija obezbijedjena za zivota. Kakva CG i pravljenje zgrada, odrali bi ga svi redom, navrzli bi se sa ucjenama dok ne bi ostavio to drugom da zavrsi.

    Sent from huawei
    Mislim da je ocigledno zasto je bolje, 2400*12=28800, sto znaci da bi morao 14 godina da izdaje te stanove kako bi dosao do para koje bi u ovom slucaju imao za mnogo kraci period...a sto se tice ovog drugog, nije mi jasno zapravo na koji nacin to moze neko da ga odere...kada se gradi nesto poslovi se danas ugovoraju na sledeci nacin: prvo se radi projekat, kad se projekat zavrsi onda se trazi dozvola u opstini, posle toga se ugovaraju grubi radovi, pa fini radovi i na kraju idu stvari kao sto su ograde na balkonima, eloksirana bravarija, laminati i parketi itd...za svaki od ovih koraka uzmes vise ponuda od ljudi koji se bave tim poslovima i izaberes onog ko ti najvise odgovara...a fala Bogu, za svaki od ovih koraka mozes dobiti minimum 3-4 ponude bilo gdje da radis...vrlo bitno je da se raspitas kod ljudi da ti preporuce ljude koji dobro rade i koji su posteni...

    da neko ne razumije pogresno, vjerovatno ce usput biti dosta glavobolje i problema ali mislim da to nije nista strasno ako se uzme u obzir kolika je nagrada na kraju puta, i da to prilicno kratko traje...
    Last edited by Brent1986; 19-04-16 at 19:29.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,292
    Thanks Thanks Given 
    2,795
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Mi smo inace najpoznatiji po postenju.

    Eto jedan hejt da bacim i napustam temu. Ionako jedna vec postoji, moglo se i tamo nastavit'.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #21
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,520
    Thanks Thanks Given 
    5,389
    Thanks Thanks Received 
    3,879
    Thanked in
    1,532 Posts

    Default

    Jesi li svjestan d se stan ne moze prodat u PG preko 1000e kvadrat i da se stanovi prodaju godinama. Moze brate kad nemas ekipu oko sebe da ti radi ko sto oce.
    Zadovoljan bih ja bio sa ovih 28k godisnje plus ne zaboravi stanovi ostase.
    mada mozda sam ja paranoik ali ovo sto vidim mi namece takvo misljenje
    pa jel kolega sa foruma napravio mini zgradu ja mislim da niti jedan stan nije prodao


    Sent from huawei

  22. #22
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    ajde da uzmemo i da je 1000 eura kvadrat, je li bolje imati 400k u dzepu, ili zgradu koja vrijedi minimum 700k? Pa nek je prodaje polako, ne mora sve odjedanput, jer sa tolikim pocetnim kapitalom nema potrebe da se zaduzuje kod banaka (ili u najgorem slucaju ce mu trebati 50k) i nece mu se nidje zuriti...

    a fidel, imas osjecaj a?

  23. #23
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Hoce li mi ko objasniti kako se moze napraviti 5-10 stanova za 250k ? Posto bih i ja da napravim ?


    Treba pazariti plac ( to na dobroj lokaciji ispod 120-150eur moze da se zaboravi) + dozvole i cuda... Tesko ispod 450eur po kvadratu moze zgrada da ispadne
    E vala bas.

    Ajde malo proste matematike.

    Ako pravis zgradu od recimo od 500 m2, sto je ruku na srce vise kuca sa stanovima i samim tim i niza cijena, racunaj ovako. Od tih 500m2 oduzmi 20-25% (zavisno od projekta) i dobices neto kvadraturu stanova (mora nesto da ode i u zidove i zajednicke prostorije, nije zgrada samo stanovi).
    Cijena gradnje po sistemu kljuc u ruke varira od 350 do 550 e/m2 zavisno od kvaliteta materijala i projekta. Na to dodaj cijenu komunalija po m2 (od 90eura pa navise u PG) i dodaj cijenu zemljista koja je na iole boljoj lokaciji 200 eura po m2 i to je minimum minimuma. Ne pominjem troskove projektovanja, nadzora, podzemne garaze koja je ponekad neophodna i dosta kosta a ne moze se prodati ako nije extra lokacija).

    Sad koliko ce cijena zemlje uticati na kvadrat stana zavisi i od koeficijenta izgradjenosti (maksimalna spratnost objekta puta povrsina u osnovi to jest kolko kvadrata zgrade je ucrtano na parceli).

    Realno, za 250k mozda moze da se kupi kvalitetna parcela i da se proba naci investitor da napravi zgradu, a da tebi kao vlasniku da procenat od izgradjenog objekta. Veliko je pitanje moze li se navi kvalitetan (siguran) investitor i koliko brzo. Dakle, ogroman rizik da se ostane sa gradjevinskom parcelom za koju se nema sredstava za gradnju objekta a investitori bas ne trce da grade na tudjem zemljistu.

    Kad bi se tako pare pravile ko sto odje neki misle, dje bi nam bio kraj.
    Last edited by kimmi; 19-04-16 at 20:03.

  24. #24
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,949
    Thanks Thanks Given 
    514
    Thanks Thanks Received 
    1,815
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Cijena zemljišta na lokaciji na kojoj se kvadrat može prodati 1000 € nije ispod 150-200 € po kvadratu. Za 800 kvadrata zemlje, što je neki minimum za toliku zgradu, treba minimum 120.000 €. Da ne idemo dalje u isplativost ove price

  25. #25
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Cijena zemljišta na lokaciji na kojoj se kvadrat može prodati 1000 € nije ispod 150-200 € po kvadratu. Za 800 kvadrata zemlje, što je neki minimum za toliku zgradu, treba minimum 120.000 €. Da ne idemo dalje u isplativost ove price
    za zgradu od 750 kvadrata je dovoljan plac od 500 kvadrata...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Savjet
    By HereWeGo in forum Hardware
    Replies: 4
    Last Post: 20-05-11, 19:20
  2. Replies: 36
    Last Post: 01-12-10, 21:37
  3. savjet
    By zviuk in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-10, 07:53
  4. savjet
    By remark in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 31-03-07, 16:53
  5. savjet
    By Grungy in forum Nokia
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-07, 18:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •