Results 1 to 16 of 16

Thread: Aspergerov sindrom

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Aspergerov sindrom

    U knjizi koju trenutno čitam kaže da postoji sumnja da su Njutn i Anštajn imali Aspergerov sindrom ...

    Stvar me odma zainteresovala ... pogledam na interntu ( vikipediji )

    https://sh.wikipedia.org/wiki/Aspergerov_sindrom

    ...
    Aspergerov sindrom (engl. AS ili AD) jedan je od nekoliko poremećaja iz autističkog spektra (engl. ASD) karakteriziran poteškoćama u društvenoj interakciji i ograničenim, stereotipnim interesima i aktivnostima. Također se naziva Asperger(ov) poremećaj ili samo Asperger.[1] (Među kliničkim istraživačima nema puno saglasnosti oko toga da li ga treba zvati sindromom ili poremećajem.) Aspergerov sindrom razlikuje se od ostalih poremećaja iz spektra autizma po tome što kod njega općenito nema zastoja u jezičkom i kognitivnom razvoju. Ipak, u standardnom dijagnostičkom kriteriju nije spomenuta motorička nespretnost i atipična upotreba jezika, što se zna često javljati.[2]
    Sindrom je dobio ime po austrijskompedijatruHansu Aspergeru, koji je 1944. godine ....
    ...

    Talenti osoba s AS-omLjudi s AS-om često:

    • ponašaju se na senzibilan način
    • vide i zapamte detalje nekih stvari koji promaknu drugim ljudima
    • dobri su u pamćenju zakona, sistema i važnih činjenica; ovaj talent koristan je u mnogim vrstama poslova
    • bolji su u pisanju nego u razgovoru s ljudima jer pažljivo biraju riječi koje znače tačno ono što žele reći
    • dobri su u matematici, kompjuterskom programiranju i nauci
    • dobri su u crtanju, slikarstvu, fotografiji, glumi ili muzici
    • imaju posebne predmete interesa u kojima postanu stručnjaci
    • uživaju raditi istu stvar mnogo puta, što je većini ljudi dosadno; mnoge osobe s AS-om dobre su u vježbanju muzičke skale na klaviru, računanju dugačkih zbirova, te traženju po knjigama i papirima (da nađu informacije i greške)
    Šta kažete .. ?

  2. #2
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,277
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Ja kažem, a pošto sam detaljno izučio sve simptome, da vjerovatno imam ova aspaaragus sindrom.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  3. #3
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja ne kapiram kako ovo može bit bolest i kako sve ove dobre osobine mogu biti simptomi...
    ima li lista loših osobina?
    istrajan budi.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,948
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,332
    Thanked in
    1,863 Posts

    Default

    Ima, nisu socijalni, teška društvena integracija...
    Za Aspager se kaže da su ljudi sa druge planete.

    Poslato sa sjajne pisaće mašine Note 5 x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #5
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Aha, ima dosta ljudi što imaju negativne osobine ovog sindroma ali nemaju pozitivne, nažalost
    istrajan budi.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Aspergerov sindrom je blaži (ili najblaži?) oblik autizma.
    Za ljude sa aspergerovim sindromom je karakteristično da ne razumiju neverbalni govor tijela, imaju problema sa empatijom, razumijevanjem i ispoljavanjem emocija (iako ih imaju). Obično ne uspostavljaju kontakt očima i npr ne bi znali kako da utješe nekog. Oni jednostavno imaju svoj način da pokažu da im je stalo do nekoga. Veoma su iskreni (neki tvrde da su nesposobni da lažu) i neki od njih zahvaljujući svom problemu u stanju su da se intezivno fokusiraju na neki problem.

    Grigor Perelman ima Aspergerov sindrom. On je poznati ruski matematičar koji je riješio 100 godina star matematički problem... i odbio nagradu od milion dolara za rješavanje problema. Ljudi nikako da skapiraju zašto je to uradio. Ja kažem da je problem u sledećem: ne razumiju šta je Aspergerov sindrom i zato ne mogu da razumiju njegov postupak. Ako vam se ovo ne čini neobičnim pročitajte sledeće (odnosi se na ovog čuvenog matematičara):
    “His friends are said to have stated that he currently finds mathematics a painful topic to discuss; some even say that he has abandoned mathematics entirely.[34]
    Perelman is quoted in an article in The New Yorker saying that he is disappointed with the ethical standards of the field of mathematics.”

    Evo tekta o Aspergerovom sindromu koji mi se dopao (pisao ga je čovjek koji ima ovaj sindrom)
    http://www.vice.com/rs/read/moj-auti...ne-ini-robotom

    Nego jeste li čuli za ljude koji su savanti? To su ljudi sa bukvalno nadljudskim sposobnostima. Ljudi koji su u stanju da izvade korjen iz nekog ogromnog broja, ljudi koji su u stanju da kada na osnovu datuma vam kažu tačno koji je to dan (ponedeljak, utorak...) i sl. 50% savanata je autistično. Lik koga je glumio Dustin Hoffman u filmu Kišni čovjek (Rain Man, pored Hoffmana igra i Tom Kruz) je savant. Više o savantima:
    https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B7%D 0%B0%D0%BC

  7. #7
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,419
    Thanks Thanks Given 
    611
    Thanks Thanks Received 
    639
    Thanked in
    517 Posts

    Default

    sofro je savant kolko se secam.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,277
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Sofro jes nadcovjek a ja, recimo, ne volim da uspostavljam kontakt ocima, pa sam tu nedje.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  9. #9
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,419
    Thanks Thanks Given 
    611
    Thanks Thanks Received 
    639
    Thanked in
    517 Posts

    Default

    savanti nisu nadljudi, oni jednostavno imaju previse dobro pamcenje, i to je sve.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,294
    Thanks Thanks Given 
    397
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    44 Posts

    Default

    Je li onda ovaj lik savant

    I did it for me. I liked it. I was good at it. I felt alive. - Walter White

  11. #11
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Naravno da jeste, taj dječko je tipičan primjer savanta

    Što se Šofra tiče neko je jednom pomenuo da čovjek ima neku vrstu autizma. Nisam siguran da li je savant (zbog sposobnosti da popamti one silne podatke iz sporta), moguće je. Savanti nisu samo ljudi sa dobrim pamćenjem, to su npr ljudi koji mogu u trenutku da izvade korjen iz nekog velikog broja.

    Znam za primjer jednog dječaka iz okoline koji bez pomoći majke ne može da sam da dođe do škole u koju ide ali zato zna petnaestak jezika (arapski, japanski, staroslovenski...). On je vjerovatno i autista i savant. Nisu svi savanti autistični.

    Sposobnosti koje imaju savanti su jako čudna stvar. Pročitao sam priču o jednoj djevojčici koja je kasno naučila da govori ali je zato toliko lijepo crtala da su njene crteže poredili sa slikama čuvenih slikara. Kada je progovorila izgubila je te sposobnosti.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,282
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,280 Posts

    Default


  13. #13
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,496
    Thanks Thanks Received 
    4,580
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Pola podataka koje Šofro iznosi u prenosima su netačni...
    #fakenews

  14. #14
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    909
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sve i da jeste savant, divno je iskoristio mogućnosti...

  15. #15
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Ja kažem, a pošto sam detaljno izučio sve simptome, da vjerovatno imam ova aspaaragus sindrom.
    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Sofro jes nadcovjek a ja, recimo, ne volim da uspostavljam kontakt ocima, pa sam tu nedje.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    Top!
    Uljepša mi veče...hvala

  16. #16
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Nabasah na redditu na ovo pa rekoh da podijelim:

    Za one koje zanima tema - aspergerov sindrom (a ne trolovanje na temi) evo jednog zanimljivog dokumenta:

    https://www-users.cs.york.ac.uk/alis...l/survival.pdf

    Autisti i ljudi sa aspergerovim sindromom jako tesko razumiju neverbalni govor tijela. Mnogim ljudima je to nesto sasvim uobijcajno, kao i npr posjedovanje cula mirisa, i vjerovatno ne kontaju kakav hedikep to moze biti. Zahvaljujuci nerazumijevanju neverbalnog govora tijela autisti nisu u stanju da shvate neka nepisana pravila koja postoje u drustvu sto znacajno moze otezati socijalnu integraciju. U dokumentu su dati primjeri tih nepisanih pravila. Sa necim cete se sloziti a sa necim mozda necete.

    Pored nerazumijevanja neverbalnog govora tijela (a sa tim i nepisanih drustvenih pravila) ljudi sa aspergerovim sindromom karakterise intezivno interesovanje za odredjenu temu (ili odredjene teme). Zbog toga mogu postati strucnjaci u odredjenim oblastima. Mala je vjerovatnoca da ce se pronaci u drustvenim naukama ali postoji vjerovatnoca da ce se mogu pronaci u matematici, fizici, programiranju...

    Jedan citati iz dokumenta:
    "Many things are easier for intelligent autistic people than they are for non-autisticpeople."

    Naravno visoka inteligencija i aspergerov sindrom nije nikakava garancija da ce neko biti izuzetno dobar iz prirodnih nauka. Potrebno je tu dosta kockica da se slozi...
    Meni je bio interesantan podatak koliko se autisti mogu medjusobno razlikovati a ne samo razlikovati od ljudi koji nemaju autizam. Npr neuroloska razlika izmedju dvoje autista je veca od neuroloske razlike izmedju dvoje ljudi koji nemaju autizam! Sjetite se ovoga kada prvo upoznate jednog autistu (ili aspija) a onda drugog koji je totalno druga prica...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. "ferguson & baltimore riots" - sindrom?
    By SpongeBob in forum Društvena hronika
    Replies: 37
    Last Post: 29-03-16, 20:31
  2. I: Sindrom
    By Bubreg in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 09-09-10, 14:39
  3. Stokholmski sindrom
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-06, 22:21
  4. Sindrom Romea i Julije
    By NAND in forum Ljubav
    Replies: 28
    Last Post: 27-05-05, 11:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •