Page 1 of 20 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 490

Thread: Znacenje Hrista

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default Znacenje Hrista

    Sta za vas prestvalja simbol hrista?
    kako ga vidite kroz jevandjelja?
    I dali ga osjecate u sebi?


    Molio bih da ne skrecete sa teme.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Simbol Hrista?
    To nesto ne shvatam...
    ~~~~~~
    Inache dozhivljavam ga kao Boga
    (sto ustvari i jeste)
    Bog nije kao Ljubav , Bog jeste Ljubav!
    [size=5]Nesposobni posjeduju sposobnost da onesposobe sposobne![/size]

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    strange city
    Posts
    91
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Značenje Hrista trebalo bi da je ljubav, ljubav koja uključuje razumijevanje, iskrenost, dobrotu, poštenje, svijest, samosvijest, voljnost, ... prema čovječanstvu. Zar on ne bi poslat da sve to ponudi ljudskom rodu, tj. podsjeti ih na to? Jer, jedino je tako moguć život ne zemlji. A raj??? Hm, vrlo deliktano pitanje.
    Ochuvaj me od mudrosti koja ne plache, filozofije koja se ne smije i velichine koja se ne klanja pred djecom. (H. Dzubran)

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Zagreb
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Značenje Hrista?! Flesh je već sve rekao tako da nema potreba da ponavljam.

    Da, osjećam ga u sebi , u stvari više osjećam samog Boga...taj osjećaj je sastavni dio moga života, i naravno puno je više od samog osjećaja, jer sam se puno ali puno puta uvijerila da Bog postoji.

    Što se tiče Jevanđelja, ipak nisam baš dobro upoznata sa njima, pa neću pametovati 8)

    CENTURY

  5. #5
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Bojim se da Hrist osim klisea da je to ljubav, stradanje, sreca, radost... ne znaci ama bas nista. Lijep primjer za ugledanje za one koji sami ne umiju da stajati uspravno. To je sve.

    Za mene licno je to samo odjek starozavjetne zmije u krosnji drveta. A sta je meni zmija... Duga prica.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 26-01-16 at 17:16.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Sad će ti tvoje drugo Ja (Ulix) objasniti
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Sad će ti tvoje drugo Ja (Ulix) objasniti
    Laskanjem neces nista postici.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Onda nam pričaj o zmiji. Ili čekaš njega?
    Šalu na stranu, već par puta se desilo da su njegovi postovi obrisani (možda ih je on obrisao, ne bih znala) u kome potire ono što tvoj nick otkucaše.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Za mene je Isus Krist Bog, 2.božanska osoba koja se utjelovila ušavši u naš svijet.
    Kao Bog, sjedinio se s ljudskom naravi, umro i uskrsnuo.
    Kad je uskrsnuo, uskrsnuo je čitav (nije uskrsnulo samo njegovo božanstvo), a to za mene znači da je i ljudsku narav uzdigao u Božji svijet.

    Ljudska narav obuhvaća svakog čovjeka i onaj tko vjeruje u spasiteljsko Isusovo djelo, može kroz tu istu narav biti uzdignut u svijet Punine.

    Želim Puninu, a ne manjkavost.
    Želim Ljubav, a ne mogućnost ljubavi.
    Želim Spoznaju, a ne ograničenost.

    Jesam li na egu zbog želja?
    Ne! Bog mi je obećao to, ali PO NJEMU I U NJEMU, a ne po samoj sebi. Kao da i sama ne znam, da čovjek svojim snagama
    ne može postići puninu.

    Isus Krist mi je jako blizak, blagujem njegovo Tijelo i povezujem se s njim na najtješnji način - čak i na tjelesnoj razini.
    On je moj Put, Istina i Život!

    I ne samo meni, nego i mojoj obitelji.
    Brat koji ima nešto više od 30g i koji se razbolio od teške bolesti (rak), ušao je u stanje potpune remisije.
    Isus je Život!
    Nitko me ne može uvjeriti u suprotno.
    Vidjevši egzistencijalan dokaz postojanja Boga, dobila sam mir i još jaču vjeru.

    Ljepota.....................

  10. #10
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bog je ljubav.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  11. #11
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Sad će ti tvoje drugo Ja (Ulix) objasniti
    ah hah ha, ovo prvi put čujem.
    Ali zanimljivo da kad već pominješ Ja, i pride ona tema o postojanju.
    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Bojim se da Hrist osim klisea da je to ljubav, stradanje, sreca, radost... ne znaci ama bas nista. Lijep primjer za ugledanje za one koji sami ne umiju da stajati uspravno. To je sve
    Za mene licno je to samo odjek starozavjetne zmije u krosnji drveta. A sta je meni zmija... Duga prica.
    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Hristos jeste Alfa i Omega, da probam da objasnim makar to izgledalo vulgarno.
    Svi fenomeni jesu u stvari objektivan izraz jednog subjektivnog Ja. U stvari um i ne doživljava sve, već je to svjesnost ili kako u jevanđelju kaže svjetlost istinita koja obasjava svakog čovjeka koji dolazi u svijet. Čim čeljade malo proputi, postane svjesno sebe, odnosno svojega Ja. I ta samosvjesnost stvara individuu. Što i ima smisla jer da bih znao da postojim Ja, mora biti neko drugi za kojeg mogu da kažem Ti. Okolina, uslovi itd stvaraju individualne filtere po kojima se naši umovi razlikuju i što nas čini jedinstvenim.
    Elem, povratak Hristosu. U Izlasku Mojsiju Bog na pitanje ko si ti odgovara: Ja sam Onaj koji Jesam. Hristos bi onda bio ovaploćeni čisti izraz Ja jesam Apsoluta. Um okrenut unutra postaje Sopstvo, a okrenut vani postaje Ego, odnosno svijet. Nema korisnijeg upustva od onog u Jevanđeljima kako izaći na kraj sa zmijom sebičnosti koja je u korijenu svih nas. (kad već pominješ kičmu )
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    ah hah ha, ovo prvi put čujem.
    Ali zanimljivo da kad već pominješ Ja, i pride ona tema o postojanju.
    Imam razlog naravno.. No, em što je duga priča (by Sizar), em što moram nešto ostaviti i za ovu mi knjigu što pišem. Radi se o razgovoru (mom) s psihijatrima, o čemu nisu imali šta da kažu, osim što su i oni ostali zatečeni. Pa eto, čitamo se i dalje, ako Svevišnji daju.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Onda nam pričaj o zmiji. Ili čekaš njega?
    Šalu na stranu, već par puta se desilo da su njegovi postovi obrisani (možda ih je on obrisao, ne bih znala) u kome potire ono što tvoj nick otkucaše.
    Ovako se ne trazi znanje. Ovako mi trazis ako hoces da te produvam na bajku, da isforsiramo petrovacko brdo, do Petrovca na kafu i brza tura kroz Sozinu. I can do that.

    Ali evo da bih ti pokazao da zaista jeste duga prica, jer ovdje dostina misli da znanje se pakuje po wikipediji i YT, iskopao sam nesto iz knjiga sto bi ti dalo neku sliku. Imam jos puno toga al mislim da ces biti zadovoljna. I @Raquel, nema na cemu.









    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 27-01-16 at 14:07.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  14. #14
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ovako se ne trazi znanje. Ovako mi trazis ako hoces da te produvam na bajku, da isforsiramo petrovacko brdo, do Petrovca na kafu i brza tura kroz Sozinu. I can do that.

    Ali evo da bih ti pokazao da zaista jeste duga prica, jer ovdje dostina misli da znanje se pakuje po wikipediji i YT, iskopao sam nesto iz knjiga sto bi ti dalo neku sliku. Imam jos puno toga al mislim da ces biti zadovoljna. I @Raquel, nema na cemu.
    Ne mogu se složiti više no što jesam složena što se boldovanog tiče. Malo su mi tzv YT vjernici i isto takvi "ateisti" dosadili, malo više. A tolerantna sam i otvorena za sve ideje, do neke (daleke) ure.

    Nisam tražila znanje, tražila sam mišljenje. Idealno bi bilo kad bi se mišljenje zasnivalo na nečemu van knjiga, YT ili čega goJ. Ono - naučiš pravila da bi ih mogao kršiti.
    Nisam pročitala ništa što već nisam, samo na drugim mjestima, pretpostavljam. Davno je bilo kad sam se bavila time.
    Nema na čemu (značiće tražiocima znanja).

    Hvala, srTZe :*
    Last edited by Raquel; 27-01-16 at 14:39.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  15. #15
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post

    Nisam tražila znanje, tražila sam mišljenje. Idealno bi bilo kad bi se mišljenje zasnivalo na nečemu van knjiga, YT ili čega goJ. Ono - naučiš pravila da bi ih mogao kršiti.
    Nisam pročitala ništa što već nisam, samo na drugim mjestima, pretpostavljam. Davno je bilo kad sam se bavila time.
    Nema na čemu (značiće tražiocima znanja).

    Hvala, srTZe :*
    Bojim se da ja ne mogu nista da kazem sto vec prije mene nije neko rekao. Shvatam da kod senzibilnijih ljudi kao kod tebe spoznaja moze doci kroz osjecanja. Kod mene to ide drugacijim putem, kroz razum iskljucivo, tako da ipak se moram osloniti na kniige. Ono sto istorijski i arhetipski zmija znaci svima znaci i meni. Samo to treba da potvrdim jer svete knjige su tu da nas potvrde, a ne da nas vode. Neobicno mi je drago sto si sve ovo vec cula, sto znaci da znas i vise, a samim tim mogu nesto da naucim od tebe. Looking forward to that.

    Sto se tice motora, dogovaramo se. Stavio sam trkacke gume pa kad se ugriju kacigama u krivinama asfalt ta grebemo



    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 27-01-16 at 15:20.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Bojim se da ja ne mogu nista da kazem sto vec prije mene nije neko rekao. Shvatam da kod senzibilnijih ljudi kao kod tebe spoznaja moze doci kroz osjecanja. Kod mene to ide drugacijim putem, kroz razum iskljucivo, tako da ipak se moram osloniti na kniige. Ono sto istorijski i arhetipski zmija znaci svima znaci i meni.
    Začudio bi se čega tu sve ima. Doduše, moj je "problem" što sve pročitano, odgledano i sl provjeravam, eksperimentom.. uglavnom na sebi.. a tek onda potvrđujem (provjeravam) na ostalima. Ima mnogo stvari oko kojih se ne slažemo, teorije ("istine") i ja. Razum mi tu ne smeta.
    No, ili sam genije ili luda. Koga briga? Ubijam vrijeme u ovoj dimenziji dok ne odem na neko interesantnije mjesto.
    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Samo to treba da potvrdim jer svete knjige su tu da nas potvrde, a ne da nas vode.
    Na početku knjige o Biku (Zodijak), stoji sljedeće: Zvijezde nisu tu da nam ucrtaju put nego da nam ukažu na njega. Šta ćemo mi s tim putem... Put k'o put. Jedan od mnogih.
    Tako je s knjigama. Jedna od mogućnosti. Mene zanimaju alternative, svega na šta nailazim.
    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Neobicno mi je drago sto si sve ovo vec cula, sto znaci da znas i vise, a samim tim mogu nesto da naucim od tebe. Looking forward to that.

    Sto se tice motora, dogovaramo se. Stavio sam trkacke gume pa kad se ugriju kacigama u krivinama asfalt ta grebemo
    Ne bih išla baš tako "daleko". Ne radi me sujeta. Ili što bi ti rekao - laskanjem ništa nećeš postići.
    Uostalom, radilo se o dodatku na TVOJ post nečim što je pojašnjenje iz TVOG ugla. Nemam ja tu šta da radim. To ćemo na toj kafi u Petrovcu
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    PO JOVANU 14

    Isus - put, istina i život

    1*Neka se ne uznemirava vaše srce; verujte u Boga, i verujte u mene.*2*U domu moga Oca ima mnogo stanova; da nije tako, zar bih vam rekao: idem da vam pripremim mesto.*3*I kad odem i pripremim vam mesto, doći ću opet i uzeću vas k sebi, da i vi budete gde sam ja.*4I znate put kuda ja idem.*5*Reče mu Toma: Gospode, ne znamo kuda ideš; i kako možemo da znamo taj put?*6*Reče mu Isus: ja sam put i istina i život; niko ne dolazi k Ocu - sem kroz mene.*7*Kad ste mene upoznali, upoznaćete i moga Oca. Već sad ga poznajete i videli ste ga.8*Reče mu Filip: Gospode, pokaži nam Oca, i nama je dovoljno.*9*Reče mu Isus: toliko vremena sam s vama i nisi me upoznao, Filipe? Ko je video mene, video je Oca; kako onda govoriš: pokaži nam Oca?*10*Zar ne veruješ da sam ja u Ocu i da je Otac u meni?*
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-01-16 at 18:28.

  18. #18
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Imam razlog naravno.. No, em što je duga priča (by Sizar), em što moram nešto ostaviti i za ovu mi knjigu što pišem. Radi se o razgovoru (mom) s psihijatrima, o čemu nisu imali šta da kažu, osim što su i oni ostali zatečeni. Pa eto, čitamo se i dalje, ako Svevišnji daju.
    Ostavi obavezno, samo neka bude zanimljivo.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  19. #19
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    PO JOVANU 14

    Zar ne veruješ da sam ja u Ocu i da je Otac u meni?
    Istobitan s Ocem, ali i Onaj koji je s nama (Emanuel).
    Sam Bog došao je k nama jer mi svojim naporom nikad ne bismo mogli doći u Njegov svijet...Puninu Ljubavi i Spoznaje.
    To se zove Milost.

    ---------------------

    "Tko ne želi ući kroz vrata milosrđa, mora kroz vrata pravednosti." (sv.Faustina Kowalska)
    Last edited by naftali; 27-01-16 at 20:23.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ^Samo jedna "vrata" imaju. Ja (je)sam. To je značenje riječi pisma : " niko ne dolazi k Ocu - sem kroz mene ".
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  21. #21
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Vidim ga kao prevaru za ljude koji nece ili nisu u stanju da misle svojom glavom.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  22. #22
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naftali View Post
    Istobitan s Ocem, ali i Onaj koji je s nama (Emanuel).
    Sam Bog došao je k nama jer mi svojim naporom nikad ne bismo mogli doći u Njegov svijet...Puninu Ljubavi i Spoznaje.
    To se zove Milost.

    ---------------------

    "Tko ne želi ući kroz vrata milosrđa, mora kroz vrata pravednosti." (sv.Faustina Kowalska)
    Jednostavno, ako nekoga nazivaš Bogom, ako je neko Bog, da li on mora znati kao Bog kada će nastupiti smak svijeta?

  23. #23
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Jednostavno, ako nekoga nazivaš Bogom, ako je neko Bog, da li on mora znati kao Bog kada će nastupiti smak svijeta?
    Isus Krist je Bog i čovjek, a znanje može biti implicitno i eksplicitno.

    Kao pravi čovjek, ima ljudsku dušu i razum, a evanđelje po Luki jasno kaže da je on kao čovjek "rastao u mudrosti".
    Kako je nama kršćanima, katolicima i pravoslavcima, temeljno polazište Biblija, "rast u mudrosti" znak je da Isusu, iako je Bog Sin, postepeno raste bogosinovska svijest (svijest da je Bog) sukladno procesu bivanja čovjekom. To ne mora nužno značiti da nema znanje kad će biti svršetak svijeta,nego da to znanje u njemu kao čovjeku (osim što je Bog), još uvijek nije eksplicirano na način kako ljudi to od njega očekuju.

    Bog se unizuje time što dolazi u svijet ljudi - utjelovljuje se, a sjedinjujući se s ljudskom naravi, Sebe sužava i pristaje na situaciju implicitnog znanja.
    Snižavanje sebe je čin ljubavi i u prvom redu, slobode. Ne čini jer to mora, nego jer želi spasiti čovjeka.Spašava ga tako da uzdiže ljudsku narav, a time i svakog čovjeka koji to želi, u Božji svijet. Svoj svijet Punine.

    Kad će biti svršetak svijeta uopće, meni osobno je potpuno nebitno.

  24. #24
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja ga vidim kao placebo.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  25. #25
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    A i pitanje čime mi s(a)mrtnici tumačimo smak svijeta. Šta to kome od nas predstavlja?
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

Page 1 of 20 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •