Page 3 of 198 FirstFirst 12345671353103 ... LastLast
Results 51 to 75 of 4933

Thread: Novi izbori i kako do njih?

  1. #51
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Iskreno govoreci, tako oduzimanjem dolazis do istog rezultata, kakav je i trenutni sistem.
    Uopste necu ulaziti u pitanje cenzusa, odnosno koliki bi trebao biti. Zanima me ovo sto kazes da bi efekat bio isti, ako mozes da pojasnis. Mislim da si pogrijesio.. Nikako ne moze biti isto kad se glasovi sitnih partija dodjeljuju najjacima i kad o broju osvojenih mandata odlucuju iskljucivo glasovi partija koje su prosle cenzus.


  2. #52
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Sad sam ja htio da napišem da bi, u slučaju da se glasovi partija koje nisu ušle u parlament ponište, to imalo isti efekat kao i nevažeći listići. Odnosno, procenat dpsovih 170ak hiljada glasova se onda ne bi računao na izlaznost od 360 hiljada ljudi, nego na izlaznost tog broja minus svi glasovi koji su dati strankama koje nisu ušle u parlament. To znači da dps ne bi imao 46% glasova, nego veći procenat. Koliko veći, muka mi je da računam sad.

    EDIT. Okvirno, trebalo bi da za stranke koje nisu ušle u parlament glasa oko 20 hiljada ljudi, i u tom slučaju bi dps imao apsulutnu većinu. Uzeo sam izlaznost sa prethodnih izbora. Naravno, računicu malo kvari cenzus za manjinske partije, ali to se ne bi eliminisalo izbacivanjem iz upotrebe sadašnjeg preračunavanja prosutih glasova. Znači ne treba da glasa ni 20 hiljada za vanparlamentarne stranke, nego znatno manje.
    Last edited by NHM; 04-11-15 at 11:57.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  3. #53
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Uopste necu ulaziti u pitanje cenzusa, odnosno koliki bi trebao biti. Zanima me ovo sto kazes da bi efekat bio isti, ako mozes da pojasnis. Mislim da si pogrijesio.. Nikako ne moze biti isto kad se glasovi sitnih partija dodjeljuju najjacima i kad o broju osvojenih mandata odlucuju iskljucivo glasovi partija koje su prosle cenzus.
    Pa nije bitno da li ces da dodas ili da oduzmes. Reko vec da cg ima oko 514k glasaca za 81 poslanicko mjesto. Izadje ih 360k na izbore, oni se i dalje bore za 81 poslanicko mjesto, samo je osnovica za 100% umanjena za 30%. 80 000 glasova je nevazece ili van cenzusa. I ako i to oduzmes opet je osnova 100% za 81 posanika umanjena na 260k. Doci cea do minornih razlika u procentima. Moguce da sad tacno matematicki da bi tako eventualno stranka sa 2,95% preskocila cenzus, ali bih bas morao da sad saberem prema zadnjim rezultatima izbora
    Vecintu problem postoji da je procjena da spsak ima do nekih 40 000 biraca koji su ili umrli, nemaju rezidencijalni status, pogresni JMBG brojevi za cifru pa se tolerise, mislim da je glasanje pismom bilo oko 12% sto svima predstavlja savrsen prostor za manipulisanje pa su neki bolji a neki gori
    Last edited by Hell Raiser; 04-11-15 at 12:02.

  4. #54
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Pa nije bitno da li ces da dodas ili da oduzmes. Reko vec da cg ima oko 514k glasaca za 81 poslanicko mjesto. Izadje ih 360k na izbore, oni se i dalje bore za 81 poslanicko mjesto, samo je osnovica za 100% umanjena za 30%. 80 000 glasova je nevazece ili van cenzusa. I ako i to oduzmes opet je osnova 100% za 81 posanika umanjena na 260k. Doci cea do minornih razlika u procentima. Moguce da sad tacno matematicki da bi tako eventualno stranka sa 2,95% preskocila cenzus, ali bih bas morao da sad saberem prema zadnjim rezultatima izbora
    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Sad sam ja htio da napišem da bi, u slučaju da se glasovi partija koje nisu ušle u parlament ponište, to imalo isti efekat kao i nevažeći listići. Odnosno, procenat dpsovih 170ak hiljada glasova se onda ne bi računao na izlaznost od 360 hiljada ljudi, nego na izlaznost tog broja minus svi glasovi koji su dati strankama koje nisu ušle u parlament. To znači da dps ne bi imao 46% glasova, nego veći procenat. Koliko veći, muka mi je da računam sad.
    Vi ne kapirate da se glasovi za partije koje nisu prosle cenzus trebaju izbaciti iz glavnice kako ne bi bilo osnova za Dontov metod. Dokle god se ti glasovi guraju u glavnicu za obracunavanje mandata, uvijek ce biti prostora za takve neke prevarantske modele poput Dontovog. Kad se ne racunaju, nema ni metoda po kojem bi neke glasove mogli preliti nekim potpuno drugim, vrlo cesto ideoloski dijametralno suprotnim politickim subjektima.

    U primjeru koji sam naveo prva partija ima 46%, sledecih pet po 10% (ukupno 50%), a 4 nisu prosle cenzus (po 1%).
    Kada izbacimo ovih 4% iz glavnice, prva partija ima 47,92%, a ostalih 5 po 10,42% (ukupno 52,08%).
    I shodno procentima dodijeliti mandate partijama. Bez ikakvog muckanja i prosipanja, zacinjavanja glasovima subjekata koji su na startu ispali iz trke.


  5. #55
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Pročitaj ponovo moj posti i viđećeš da ti tu računicu kvari cenzus za manjinske partije i mandati koje oni osvajaju i koji, po pravilu, idu u zagrljaj dps-a. Po potrebi.

    Sve i da se izbace rasuti glasovi iz računice, jednom ostvarena manjinska prava se neće umanjivati.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  6. #56
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Pročitaj ponovo moj posti i viđećeš da ti tu računicu kvari cenzus za manjinske partije i mandati koje oni osvajaju i koji, po pravilu, idu u zagrljaj dps-a. Po potrebi.

    Sve i da se izbace rasuti glasovi iz računice, jednom ostvarena manjinska prava se neće umanjivati.
    Ovo je tacno. Njima je cenzus mislim ispod1%. Ne mogu sad da se tacno sjetim i mrzi me da trazim ali mislim da je poslanik bio tezak izmedju 800 i 1000 glasova

  7. #57
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Cenzus za manjine je 0.7%. Da bi računica bila ispravna, mora se uzet u obzir koliko mandata imaju manjine i koliko im je glasova trebalo za njih.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  8. #58
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Pročitaj ponovo moj posti i viđećeš da ti tu računicu kvari cenzus za manjinske partije i mandati koje oni osvajaju i koji, po pravilu, idu u zagrljaj dps-a. Po potrebi.

    Sve i da se izbace rasuti glasovi iz računice, jednom ostvarena manjinska prava se neće umanjivati.
    Ne kvari mi racunicu uopste, jer ti sad preskaces sa jednog problema na drugi. To sto kazes za manjinske partije je istina, ali treba ga tretirati kao zaseban slucaj, a ja odje pitanje Dontovog metoda tretiram izolovano i ovi primjeri koje sam dao ne korenspodiraju u potpunosti sa nasom realnoscu, vec samo uproscavaju obicnom citaocu svu caroliju Dontovog modela obracunavanja mandata.


  9. #59
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,043
    Thanked in
    1,808 Posts

    Default

    По писању Побједе, ДФ хоће нови митинг у ПГ и то крајем новембра, свега неколико дана прије одлуке о добијању позивнице за НАТО.
    Уз одређену резерву када је у питању тачност информације, ово нам је још једна потврда што су главни мотиви организатора и финансијера протеста.

    Иначе Војвода је био у БГ, састанчио и са Патријархом који ових дана позива и силом да се Косово врати.

    Мислим да држава не смије дозволити нови протест и да га треба спријечити, обзиром на безбједносне ризике.Тај протест ће сигурно бити мањи по бројности од оног претходног, али мислим да ће милитанти доћи боље припремљени.Наравно они неће моћи заузети Скупштину, нити било који други витални објекат, али може да буде жртава.

    Мислим да би држава овај период до позивнице за НАТО требала да искористи за подизање борбене готовости Полиције и Војске, да се тихо позове дио резервног састава Полиције, поготово ветерана ПЈП.
    Не вјерујем сад у неки грађански рат, далеко смо од тога, али обзиром да се тренутно против Државе води одређени специјални рат, треба учврстити систем одбране.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  10. #60
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Мислим да би држава овај период до позивнице за НАТО требала да искористи за подизање борбене готовости Полиције и Војске, да се тихо позове дио резервног састава Полиције, поготово ветерана ПЈП.
    Mora se vjestacki usijati atmosfera, kazem ja. Pokusavace Front sad.. sam, ali ne i bez DPS-a Mora se nekako na silu polarizovati narod, previse brine ova tisina.. ljudi su gladni, a premalo pricaju o Srbima, izdajnicima, Dukljanima, jeziku...


  11. #61
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Ne kvari mi racunicu uopste, jer ti sad preskaces sa jednog problema na drugi. To sto kazes za manjinske partije je istina, ali treba ga tretirati kao zaseban slucaj, a ja odje pitanje Dontovog metoda tretiram izolovano i ovi primjeri koje sam dao ne korenspodiraju u potpunosti sa nasom realnoscu, vec samo uproscavaju obicnom citaocu svu caroliju Dontovog modela obracunavanja mandata.
    Netačno. Postoji samo jedan problem, a to je sistem zastupljenosti. Manjinski cenzus nije zaseban slučaj, nego je sastavni dio problema. Uostalom, ti to nazivaš problemom, ali problem je samo zbog toga što njihovi mandati ne idu na stranu na koju bismo mi željeli. Ili je problem prinicp pozitivne diskriminacije koji se primjenjuje u većini razvijenh demokratija (ne kažem da smo mi razvijena demokratija).

    Da bi tvoje promjene u primjeni dontovog količnika imale smisla (ili rezultata), manjinski cenzus se ne može gledat odvojeno. I on bi se morao mijenjat, ili ukinut kao takav.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  12. #62
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,043
    Thanked in
    1,808 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Mora se vjestacki usijati atmosfera, kazem ja. Pokusavace Front sad.. sam, ali ne i bez DPS-a Mora se nekako na silu polarizovati narod, previse brine ova tisina.. ljudi su gladni, a premalo pricaju o Srbima, izdajnicima, Dukljanima, jeziku...
    Знаш како.Нисам ја далеко од размишљања да је ово можда само добро изрежирана представа.Али ја то не могу поуздано знати.
    Мене лично не занима ДПСДП нити њихова будућност и политички статус, али ме итекако занима будућност ове Државе.Запаљиву причу а касније и акцију није покренуо ДПС, већ ДФ.
    Пази на оној Кочиној ФБ групи су дан послије нереда говорили о разлици између класичног државног удара и револуције.У контексту да то није био покушај државног удара већ покушај револуције, као да ту постоји разлика.

    Стога акције ДФ-а су за мене као патриоту непријатељске и уперене против боље будућности овог народа.Режија или не, систем се мора утегнути.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  13. #63
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Da bi tvoje promjene u primjeni dontovog količnika imale smisla (ili rezultata), manjinski cenzus se ne može gledat odvojeno. I on bi se morao mijenjat, ili ukinut kao takav.
    Ne razumijem, zasto? Ne zelim da se bavim sad pitanjem manjinskog cenzusa, koliki bi on trebao biti, da li bi uopste trebao postojati.. Za pocetak, recimo da je njihov cenzus 0,7% izaslih, kao i sad. Hoces da kazes da ukidanje Dontovog kolicnika ne bi imalo smisla i efekta? Mooolim za pojasnjenje


  14. #64
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Запаљиву причу а касније и акцију није покренуо ДПС, већ ДФ.
    Ne sprdaj se, sve ja tebe serdare, ti mene vojvodo. Najavljivali su dramu i jedni i drugi, ako si uopste pratio. Toliko se usiljeno pokusava narod strpati u neke nacionalne rovove, a sve od strane te dvije grupacije, da je to postalo ocigledno svakom iole ozbiljnom posmatracu. DF je imao svoju priliku, poklonjenu (ne slucajno) od strane ovog rezima, aminujuci im svakakve ludosti od zahtjeva, pa iako su protivzakoniti.. i uprskao ju je. Sad, kad opoziciona trojka ne bude vise ni deklarativno za takve proteste, ocekujem totalni fijasko.
    MEDJUTIM! Ne iskljucujem mogucnost i toliko fanaticnog scenarija, da padne glava nekom policajcu ili huliganu (jbg, desava se), a onda da se isprovocira maltene medjunacionalni sukob. Ljudi ne razumiju da je DPS u ozbiljnoj frci uoci ovih izbora, sto zbog neizbjezne primjene novog izbornog zakona, sto zbog razocaravajuceg otreznjenja gradjanstva od retrogradne politike devedesetih, tako da do sledecih izbora MORA mnogo tektonskih poremecaja da se izazove! Uprotivnom, mirne, gradjanske, opzicione opcije dobijaju nerealno veliku sansu.


  15. #65
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Uopste necu ulaziti u pitanje cenzusa, odnosno koliki bi trebao biti. Zanima me ovo sto kazes da bi efekat bio isti, ako mozes da pojasnis. Mislim da si pogrijesio.. Nikako ne moze biti isto kad se glasovi sitnih partija dodjeljuju najjacima i kad o broju osvojenih mandata odlucuju iskljucivo glasovi partija koje su prosle cenzus.
    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Vi ne kapirate da se glasovi za partije koje nisu prosle cenzus trebaju izbaciti iz glavnice kako ne bi bilo osnova za Dontov metod. Dokle god se ti glasovi guraju u glavnicu za obracunavanje mandata, uvijek ce biti prostora za takve neke prevarantske modele poput Dontovog. Kad se ne racunaju, nema ni metoda po kojem bi neke glasove mogli preliti nekim potpuno drugim, vrlo cesto ideoloski dijametralno suprotnim politickim subjektima.

    U primjeru koji sam naveo prva partija ima 46%, sledecih pet po 10% (ukupno 50%), a 4 nisu prosle cenzus (po 1%).
    Kada izbacimo ovih 4% iz glavnice, prva partija ima 47,92%, a ostalih 5 po 10,42% (ukupno 52,08%). I shodno procentima dodijeliti mandate partijama. Bez ikakvog muckanja i prosipanja, zacinjavanja glasovima subjekata koji su na startu ispali iz trke.
    Hell Raiser je u pravu, u tvom primjeru je apsolutno svejedno jesu li ovi od 1% uopšte izlazili. Cenzus od 3% tu ne igra nikakvu ulogu jer ako bismo makli tu barijeru, svejedno bi ostala barijera koja je potrebna za najmanje jedno poslaničko mjesto (koja iznosi 1.12% za 81 poslaničko mjesto sa tvojim rasporedom glasova). Provjeri na tom kalkulatoru. Ako staviš 110 glasača i dodaš još 10 partija sa jednim glasom, rezultat je isti. Ili stavi 10,002 glasača i 6 partija. Prvoj daj 4792 glasova, a ostalima po 1042. Rezultat je isti.

    Glasovi partija koje nijesu prošle cenzus (skriveni ili zvanični) ne idu nikome, već je računica ista kao da nijesu ni izlazili. Osim cenzusa od 3% koji npr. nije fer prema partijama koje imaju 2.99% i slično, glavni problem ovog metoda nije mućkanje i presipanje glasova, nego činjenica da ne vrijedi svaki glas jednako (ne uzevši u obzir prosipanje glasova u smislu da su ove četiri partije bile jedna partija, imale bi 4%, prošle cenzus i uzele 3 mandata najvećoj partiji - možda si na to mislio?).
    Last edited by RoNN|3; 04-11-15 at 14:32.

  16. #66
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Ne razumijem, zasto? Ne zelim da se bavim sad pitanjem manjinskog cenzusa, koliki bi on trebao biti, da li bi uopste trebao postojati.. Za pocetak, recimo da je njihov cenzus 0,7% izaslih, kao i sad. Hoces da kazes da ukidanje Dontovog kolicnika ne bi imalo smisla i efekta? Mooolim za pojasnjenje
    Kažem da bi to bila uzaludna rabota. I da tvoja računica od starta ne valja jer ne računaš manjinski cenzus. Ako ti je, zasad, nebitan manjinski cenzus, nego samo oćeš da računaš bez dontovog količnika, onda moraš da uključiš ovo što sam ti rekao. Tvoja računica se zasniva na tome da nijedna partija nema mogućnost dobijanja jednog poslanika na 0.7% glasova. Tvoja računica podrazumijeva da nema ni donta ni manjinskog cenzusa. Zato ne možeš da kažeš da si samo izbacio iz računice dantov količnik. Izbacio si i manjinski cenzus. A to je preveliko odstupanje u odnosu na realno stanje.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  17. #67
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Hell Raiser je u pravu, u tvom primjeru je apsolutno svejedno jesu li ovi od 1% uopšte izlazili. Cenzus od 3% tu ne igra nikakvu ulogu jer ako bismo makli tu barijeru, svejedno bi ostala barijera koja je potrebna za najmanje jedno poslaničko mjesto (koja je iznad 1% ako je 81 mjesto u skupštini). Provjeri na tom kalkulatoru. Ako staviš 110 glasača i dodaš još 10 partija sa jednim glasom, rezultat je isti. Ili stavi 10,002 glasača i 6 partija. Prvoj daj 4792 glasova, a ostalima po 1042. Rezultat je isti.

    Glasovi partija koje nijesu prošle cenzus (skriveni ili zvanični) ne idu nikome, već je računica ista kao da nijesu ni izlazili.
    Boze sacuvaj.. Primjer koji trazis da provjerim na kalkulatoru naravno da ce biti isti u oba slucaja, jer u oba slucaja primjenjujes Dontov kolicnik. Upravo zbog toga kazem da glasovi koje su osvojile partije koje nisu prosle cenzus treba oduzeti od glavnice za obracunavanje mandata, jer u tom slucaju je svaka partija dobila onoliku zastupljenost u parlamentu koliko su i osvojile procenata od glavnice. A ako ih ne oduzmes, partije koje su prosle cenzus ce osvojiti ukupno 96% mandata, a kome onda preostalih 4% mandata dodijeliti? Ne mogu prazne stolice da ostaju, pa tu onda uskace Dontov model i pravi totalno sraanje. Ovako, kada se oduzmu od glavnice za obracunavanje, ukupan broj glasova partija koje su presle cenzus uvijek iznosi i 100% glavnice za obracunavanje mandata i svaka partija dobije zastupnika koliko je i procenata osvojila. Ne mogu da vjerujem kako ne kapirate.

    Opet, pitanje cenzusa za manjine ovim ostavljam po strani, ali i to cemo rascivijati..


  18. #68
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Kažem da bi to bila uzaludna rabota. I da tvoja računica od starta ne valja jer ne računaš manjinski cenzus. Ako ti je, zasad, nebitan manjinski cenzus, nego samo oćeš da računaš bez dontovog količnika, onda moraš da uključiš ovo što sam ti rekao. Tvoja računica se zasniva na tome da nijedna partija nema mogućnost dobijanja jednog poslanika na 0.7% glasova. Tvoja računica podrazumijeva da nema ni donta ni manjinskog cenzusa. Zato ne možeš da kažeš da si samo izbacio iz računice dantov količnik. Izbacio si i manjinski cenzus. A to je preveliko odstupanje u odnosu na realno stanje.
    Da se razumijemo nesto, NHM.. Izbacio sam i Dontov kolicnik i manjinski cenzus iz primjera, da bi se vidjela sva stetnost tog modela. Sledece, kad se dohvatim kompa (posto je dosta za danas) cu postaviti primjer i sa manjinskim cenzusom, pa cemo svi skupa gledati kako racunica ne valja i kako nema efekta, smisla..


  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Porediš neuporedive stvari. Ako predstavnici NATO kažu da je potrebna podrška javnog mnjenja da bi NATO poslao pozivnicu, onda je to dovoljno. To nije slučaj sa našim izbornim sistemom, ne piše da se poslanička mjesta dobijaju na osnovu rezultata ispitivanja javnog mnjenja, već na osnovu rezultata izbora. Da NATO kaže da je potrebna većinska podrška na nekom referendumu, onda bi to i moralo da se uradi. Opet, nije isto podrška javnog mnjenja u procesu u kojemu se samo to traži, i podrška na izborima za ulazak u parlament.
    Ja nikad nisam i tvrdio da poslanicka mjesta treba da se dobijaju preko anketa.

    Nego ti rece "Istraživanja javnog mnjenja nije nešto na šta mogu da se pozivaju". Samo kazem da mogu da se pozivaju na to kao argument. Nije konacan argument, ne znaci da dobijas mjesto u Skupstini, ali je svakako validno reci "mi imamo 15% u anketama vec tri mjeseca, vi imate 5% i to treba u nasim pregovorima uzeti u obzir".

  20. #70
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Boze sacuvaj.. Primjer koji trazis da provjerim na kalkulatoru naravno da ce biti isti u oba slucaja, jer u oba slucaja primjenjujes Dontov kolicnik. Upravo zbog toga kazem da glasovi koje su osvojile partije koje nisu prosle cenzus treba oduzeti od glavnice za obracunavanje mandata, jer u tom slucaju je svaka partija dobila onoliku zastupljenost u parlamentu koliko su i osvojile procenata od glavnice. A ako ih ne oduzmes, partije koje su prosle cenzus ce osvojiti ukupno 96% mandata, a kome onda preostalih 4% mandata dodijeliti? Ne mogu prazne stolice da ostaju, pa tu onda uskace Dontov model i pravi totalno sraanje. Ovako, kada se oduzmu od glavnice za obracunavanje, ukupan broj glasova partija koje su presle cenzus uvijek iznosi i 100% glavnice za obracunavanje mandata i svaka partija dobije zastupnika koliko je i procenata osvojila. Ne mogu da vjerujem kako ne kapirate..
    D'Hondtov količnik se može koristiti i koristi se bez obzira ima li ili nema partija koje su prešle cenzus. On ne uskače zato što postoji praznina od 4%, nego je prosto jedan od načina da se od procenata dobiju cijeli brojevi čija je suma 81 (i to tako da u ovom slučaju ovih pet što imaju jednako glasova dobiju jednako mjesta). Ti bi htio da se, kako kažeš, ne računaju ovi ispod cenzusa (D'Hondt ih takođe ne računa) i onda svakome dodijeli srazmjerni udio od 81, dakle prvoj partiji 38.8125 i ostalima po 8.4375 ili kako? Neki drugi metodi količnika, npr. Sainte-Laguë, bi dali prvoj 39, dvijema po 9 i ostalima po 8. Ove dvije od 9 bi se morale izabrati bacanjem novčića, mada bi u praksi dvije partije rijetko imale isti broj glasova.

    U svakom slučaju, ovo nema nikakve veze sa partijama koje jesu ili nijesu prošle cenzus. Tu se mimoilazimo.
    Last edited by RoNN|3; 04-11-15 at 15:28. Reason: pojašnjenje

  21. #71
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Nisam rekao da si tvrdio da poslanička mjesta mogu da se dobiju na osnovu anketa, ali tvrdiš da bi podrška u ispitivanju javno mnjenja za nešto za šta se samo traži podrška javnog mnjenja trebalo da ima jednaku snagu kao i podrška javnog mnjenja za nešto što zahtijeva neposredno izražavanje volje birača.

    Neka bude da članice trojke jedna drugoj "priznaju" porcente iz javnog mnjenja, ali svaka partija može da im to ospori na osnovu prethodno ostvarenih izbornih rezultata. Jednom kad se izađe na izbore, slika je jasnija. Recimo, df može da mlati da su članice trojke niko i ništa i da df predstavlja 20 i kusur posto ljudi. Trojka to ne može da ospori, osim na izborima. Isto i dps može da kaže, nije u pitanju samo igra moći unutar opozicije.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  22. #72
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,789
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,003
    Thanked in
    523 Posts

    Default

    Kad god budu izbori njihov pobjednik je poznat.
    Djukanovic je jak kao beton,ima apsolutnu podrsku zapada a i na unutrasnjem planu je jak da ne moze jaci biti.
    Vec se stvorio citav niz politickih grupacija koje se nude za saradnju slicno kao one gospodjice u Amsterdamu sto sa izloga mame klijente.
    Dakle imamo provjerene saveznike iz partija koje zastupaju takozvane manjine dakle bosnjacku partiju,hrvatsku i par albanskih onda su to Brajovicevi socijaldemokrati pa Pajovic sa svojom strankom.
    Ovaj spisak i nije konacan tako da imam osjecaj kad bi htio Milo da zapne lagano bi mogao doci do 2/3 parlamenta.

    Ako je nesto dobro u ovim mitinzima i kasnijim dogadjajima bilo to je da smo vidjeli samo na medijskom polju kolika je njegova snaga-od Atlasa Pinka RTCG pa portala kao sto je ovaj onda Kolektiv.me i Analitika dalje Pobjeda Dnevne Novine Informer itd
    Jednostavno od 10 pretpostavki da bi doslo do smjene vlasti nije ispunjen ni jedan jedini.

  23. #73
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Smijesna je situacija u medijima u CG i SRB samo sto Vucic ima malo jacu masineriju i nema naspram sebe medij koji je jak kao npr Vijesti odje .Kontam da Vucic tamo i Lomi ovdje imaju iste medije na svojoj strani.Tamo su Informer,Pink,Prva,B92 i jos pregrst njih na Vucicevoj strani a na drugoj kurir.U nasoj zemlji slicna situacija Vijesti,Dan vs Informer,Pink,Atlas,Prva(moram pomenut urednicu Prve koja je i dosla nedje sa strane)...
    Uglavnom ko uzme da cita novine i gleda informativne emisije i uspije da pronadje istinu treba mu orden dat.

  24. #74
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Kad god budu izbori njihov pobjednik je poznat.
    Djukanovic je jak kao beton,ima apsolutnu podrsku zapada a i na unutrasnjem planu je jak da ne moze jaci biti.
    Vec se stvorio citav niz politickih grupacija koje se nude za saradnju slicno kao one gospodjice u Amsterdamu sto sa izloga mame klijente.
    Dakle imamo provjerene saveznike iz partija koje zastupaju takozvane manjine dakle bosnjacku partiju,hrvatsku i par albanskih onda su to Brajovicevi socijaldemokrati pa Pajovic sa svojom strankom.
    Ovaj spisak i nije konacan tako da imam osjecaj kad bi htio Milo da zapne lagano bi mogao doci do 2/3 parlamenta.

    Ako je nesto dobro u ovim mitinzima i kasnijim dogadjajima bilo to je da smo vidjeli samo na medijskom polju kolika je njegova snaga-od Atlasa Pinka RTCG pa portala kao sto je ovaj onda Kolektiv.me i Analitika dalje Pobjeda Dnevne Novine Informer itd
    Jednostavno od 10 pretpostavki da bi doslo do smjene vlasti nije ispunjen ni jedan jedini.
    Malo ga pretjera. Ajde da vidimo taj status koji opisa. Na zadnjim izborima je jedva progurao vecinu i to zahvaljujuci manjinskim partijama koje su dobile glasove na konto rjesavanja prava nacionalnih grupacija, koje su one utopile u DPS poslije izbora, tako da su sanse da to ponovo urade manje nego 2012te. Socijaldemokrate su velika nepoznanica ali prema anketama snaga im je daleko manja nego SDP-u zajednickom, a on je vecini bio kombi stranka koja sluzi za sprdnju. O Pozitivnoj je smijesno trositi rijeci. Poslije svega sto se desilo ne znam da li ce i cenzus da predju. Veca je nepoznanica Krivokapicev SDP nego to sto si nabrojao. SNP mislim da ce imati izmedju 8 i 10% podrske, dok DF zadnjim igrankama sa rezimom pokusava da militarizuje Srbe, ali se ne nadam da ce imati vise od 4 do 6%, a i to ako
    Da predjemo na medije. Pobjedu ne cita niko osim koga interesuju citulje. Udio u prodaji im ne nikakav, dok im vecina po istrazivanjima i ne vjeruje. CDM mi je vise bio SDPovo glasilo, ne znam kome je mali Darmanovic stao na stranu, mada naginje i sa Dnevnim novinama DPS-u, ali ostaje da se vidi. Portal je u rangu Kolektiv.me tj ima srednju tezinu. Vijesti ih i na portalu i u novinskoj bransi debelo siju. Pink ne treba pominjati, taj dnevnik je taman za profil koji i prati taj program, dakle pola pola. Jedni ih mrze drugima je sve tacno. Prva mi je nepoznanica jer je ne pratim, a ovdje se slabo ko poziva na njih. Portal analitika je taman u rangu IN4s i taman toliko imaju ljudi koji ih ozbiljno shvata. Da kolege ne postuju ovuda linkove odatle, malo ko bi otisao samostalno da tamo trazi informacije. I to sto procitamo je iz varijante ajde da vidim, pa da nastavimo diskusiju. Niko ne ide dalje od tog pojedinacnog clanka
    Iz svega navedenog to "jak kao beton" cu uzeti u zelji dokazivanja politicke pripadnosti. Nista vise

  25. #75
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,468
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    1,265
    Thanked in
    639 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    Smijesna je situacija u medijima u CG i SRB samo sto Vucic ima malo jacu masineriju i nema naspram sebe medij koji je jak kao npr Vijesti odje .Kontam da Vucic tamo i Lomi ovdje imaju iste medije na svojoj strani.Tamo su Informer,Pink,Prva,B92 i jos pregrst njih na Vucicevoj strani a na drugoj kurir.U nasoj zemlji slicna situacija Vijesti,Dan vs Informer,Pink,Atlas,Prva(moram pomenut urednicu Prve koja je i dosla nedje sa strane)...
    Uglavnom ko uzme da cita novine i gleda informativne emisije i uspije da pronadje istinu treba mu orden dat.
    Pa Vucica je Milo ucio kako se osvaja i kako se zadrzava vlast prije nego sto su odrzani izbori na kojima je SNS osvojio vlast u Srbiji Vucic je bio kod Mila u posjeti nekoliko dana tako da je meni SNS u stvari preslikani DPS na nivou Srbije, samo sto je Vucic malo teatralniji i medijski eksponiraniji od Mila.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

Page 3 of 198 FirstFirst 12345671353103 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Invicta - novi muski rucni satovi (njih vise)
    By aresMD in forum Ostali oglasi
    Replies: 23
    Last Post: 01-01-13, 20:50
  2. Eventualni novi izbori - siroka rasprava : )
    By getaway blues in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 25
    Last Post: 25-08-11, 17:37
  3. Replies: 3
    Last Post: 26-03-10, 19:38
  4. kako da kreiram novi e-mail account na t-com-u
    By Koma[MFHN] in forum Internet
    Replies: 5
    Last Post: 28-01-10, 12:02
  5. Kako instalirati novi Windows Installer?
    By Innuendo in forum Software
    Replies: 4
    Last Post: 18-03-07, 21:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •