Results 1 to 23 of 23

Thread: Patološki lažov

  1. #1
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,528
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    482
    Thanked in
    218 Posts

    Default Patološki lažov

    Podstaknut situacijom u mom okruženju, dođoh na ideju da otvorim ovaj topic, jer više glava bolje razmišlja nego jedna, a možda dođemo i do nekih korisnih zaključaka i savjeta.

    Svi mi lažemo, ali neki od nas lažu mnogo više nego drugi. Takvi se zovu - Patološki lažovi. U medicini se nekad koristi i izraz mitomanija. Da se razumijemo, u pitanju je bolest, i ako je mnogo ljudi ne doživljava tako. Uglavnom se tretira medikamentima i psihoterapijom.

    Medicina kaže:

    " Patološko laganje je laganje bez određenog cilja, bez ikakve očigledne koristi a često i štetno po samog izvršioca. Osoba koja ima problema sa patološkim laganjem izgovara laži svakodnevno, u velikim količinama i jako ubedljivo kao da izgovara čistu istinu. Smatra se da patološko laganje nije pod uticajem svesti, ono se odvija nekontrolisano i impulsivno. Osobe koje imaju problema sa patološkim laganjem veruju u sopstvene laži kao da su one stvarne, te često ne priznaju da imaju problem. "

    Kako ih prepoznati:

    " Osobe koje imaju problema sa patološkim laganjem se najlakše prepoznaju na osnovu velikog broja prekršenih obećanja, upropaštenih veza i nesposobnosti da završe važne zadatke na vreme. Kako takve osobe nisu svesne posledica svojih izmišljanja, ako ih uhvatite u laži obično se neće izvinjavati ili priznavati krivicu. One će samo nastaviti dalje kao da se ništa nije dogodilo. Obično ako ih otkrije jedan krug ljudi, oni odatle odlaze i biraju novi krug ljudi u kome će nastaviti da se kreću dok ih ne otkriju i tako redom. "



    1. Dakle, znate li nekog u svom okruženju, familiji, društvu, sa ovakvim simptomima?

    2. Kakve odnose njegujete i kako se postavljate prema takvim osobama ? Često su vam veoma bliski pa da ih potpuno isključite iz života ne bi bilo rješenje ?

    3. Znate li nekog ko se izliječio od patološkog laganja, ili je popravio svoje stanje?

    4. Da li je pametnije stalno ih "kontrolisat" i "fatat" u laži, ili imate neki drugi metod ?
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  2. #2
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Ne mozes takvu osobu promjeniti. Ali treba joj dati do znanja da si provalio laz...
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  3. #3
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    304
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A ima takvih masu.Najpametnije je čini mi se zaobilazit ih ako je ikako moguće.U slučaju da nije,ne oslanjati se na njih i ne slušati ih.

    Sent from your girlfriends house

  4. #4
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post


    1. Dakle, znate li nekog u svom okruženju, familiji, društvu, sa ovakvim simptomima?

    2. Kakve odnose njegujete i kako se postavljate prema takvim osobama ? Često su vam veoma bliski pa da ih potpuno isključite iz života ne bi bilo rješenje ?

    3. Znate li nekog ko se izliječio od patološkog laganja, ili je popravio svoje stanje?

    4. Da li je pametnije stalno ih "kontrolisat" i "fatat" u laži, ili imate neki drugi metod ?


    1.Dugi niz godina sam znala jednu.Sve navedeno iz kako ih prepoznati je skroz na mjesto.
    2.S obzirom da je bila bliska,a da ne kažem da je bila prijatelj,od otkrića da ima taj problem samo sam bila oprezna.Ni u zadnju uru joj nisam rekla "slušaj...ti imaš veliki problem..."Možda zvuči hladno no znam da joj je neko već prije mene rekao da laže i bila je to za nju strašna reakcija što samo bješe loše po onu drugu.Nikakav trzaj i poziv u pomoć za lijekom.
    3.Ne znam.Što ne znači da je isključena mogućnost izliječenja.
    4.Ne možeš ih stalno "kontrolisat i fatat",prosto znaš kad ne govore istinu.Možeš da klimaš glavom i ponašaš se kao da vjeruješ.Ništa drugo.Vjerovatno je jako teško ako je neki član porodice u pitanju pa se mora nekako podstaći na liječenje.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  5. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,016
    Thanks Thanks Given 
    3,952
    Thanks Thanks Received 
    6,512
    Thanked in
    3,105 Posts

    Default

    uh, ja znam jednog, ali to su laži za nekakve nebitne stvari. danas jedno, sutra drugo, a on mrtav ozbiljan. i onda kaže "nisam ja to rekao"
    mene je prvo nerviralo, a onda sam kontakt svela na minimum, ono što moram i ne širim priču.


    Quote Originally Posted by fotograf View Post
    Ne mozes takvu osobu promjeniti. Ali treba joj dati do znanja da si provalio laz...
    stavljeno do znanja, više puta, više osoba, al džaba to je nevjerovatno dođeš u situaciju da čovjeku ne vjeruješ ništa što priča, pa sve da se radi o tome kako je jutros jeo priganice
    nothing comes from violence and nothing ever could

  6. #6
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    uh, ja znam jednog, ali to su laži za nekakve nebitne stvari. danas jedno, sutra drugo, a on mrtav ozbiljan. i onda kaže "nisam ja to rekao"
    mene je prvo nerviralo, a onda sam kontakt svela na minimum, ono što moram i ne širim priču.




    stavljeno do znanja, više puta, više osoba, al džaba to je nevjerovatno dođeš u situaciju da čovjeku ne vjeruješ ništa što priča, pa sve da se radi o tome kako je jutros jeo priganice
    Pa da. Uzalud je. Zajebano je ako ti takva osoba nesto znaci...
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Poznajem jednu što se ponaša kao četvorogodišnje dijete koje ima imaginarne prijatelje, drugare, 'savjetnike' i sl..

    Samo što ova ima duuuuuguuu vezu, odlazi na nekakva putovanja, druženja, žurke, poslovne kombinacije...
    Što je najgore - ne znam je li ona loš lažov, ili je i sama ubijeđena da je onako kako priča, pošto barata sa imenima, prezimenima, radnjama, događajima koje je lako provjeriti, pa je samim tim i provaliti...
    Ono što je najinteresantnije je da ona, nažalost, nije nimalo glupa, neobrazovana, neinformisana, no naprotiv...
    al, što je s glavom, ja ne znam...

    No, biće da je njen svijet daleko ljepši, no ovaj u kojem mi živimo...Kod nje je barem sve kako ona 'oće...
    Last edited by KRKNA; 20-10-15 at 18:15.
    Sell the Vatican, Feed the World!

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Kad se dovoljno iščudiš i izanaliziraš, od*ebeš slučaj.
    Na laži sam ekstremno netolerantna. Lakše bih i prevaru, čini mi se, podnijela nego laž.
    A prevara mi se još nije desila, zahvaljujući dobroj intuiciji. Laž jeste.
    Last edited by Raquel; 20-10-15 at 18:27.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post

    No, biće da je njen svijet daleko ljepši, no ovaj u kojem mi živimo...Kod nje je barem sve kako ona 'oće...

    hahahahaha ništa no da i mi počnemo...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  10. #10
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,528
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    482
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Pretpostavljao sam da su i vaša iskustva ista. I psiholozi se slažu da je liječenje jako teško, a u velikoj većini i potpuno nemoguće.

    Imam osobu u bliskom okruženju koja u potpunosti odgovara gore navedenom. Mislim da bukvalno slaže u svakoj rečenici. Uvijek nepotrebne laži, gluposti, izmišljene stvari od koje najmanje on ima koristi. Tipa bio sam juče tamo i tamo, a nije bio, uradio to i to, a nije uradio, kupio telefon na jedno a u stvari na drugo mjesto, platio nešto određenu sumu a nije toliko nego manje ili više, upoznao tog i tog a nije, jeo nešto za ručak a nije to, i tako, sve toliko nebitne stvari koje ne mijenjaju apsolutno ništa.

    Primijetio sam i još da takve osobe non stop obećavaju nešto, i ako to niko od njih ne traži. Tipa ići ćemo tamo i tamo, radićemo nešto, završiću ti to i to... a takođe vrlo često i izmišljaju neka prijateljstva sa poznatim ličnostima i slično...

    Čitava familija je odavno ukapirala o čemu se radi, takvu reputaciju ima već godinama. Hiljadu puta je razgovarano sa njim, hiljadu puta uhvaćen u očiglednoj laži, i poslije toga umjesto da ustukne, on pojačava tempo.

    Isto tako, kad mu date do znanja da je provaljen, da nije tako kao što je rekao, postaje agresivan, grub, kao da se uvrijedi.
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,016
    Thanks Thanks Given 
    3,952
    Thanks Thanks Received 
    6,512
    Thanked in
    3,105 Posts

    Default

    da ne znamo istog? :lolblue:
    pozdravljam ga ovim putem


    što ti kažeš, sve neke gluposti tipa: čuo sam se ja s njim, a nije. završio sam ja to, a nije. poznanstva kao da su iz istog tanjira jeli, a ono niđe veze. i to nema abera kad mu neko pokaže da zna da laže. ne znam je li više bolest ili bezobrazluk.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Pa dirate u njihov svijet od sapunice, to niko (od njih) ne voli. Naravno da će se uvrijediti.
    Šta vam tu nije jasno?
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,016
    Thanks Thanks Given 
    3,952
    Thanks Thanks Received 
    6,512
    Thanked in
    3,105 Posts

    Default

    pa recimo, ako je u pitanju posao koji završava za tebe, moraš dirat
    nothing comes from violence and nothing ever could

  14. #14
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    E pa jbg... imala sam i takav slučaj, samo baš davno.
    Ja sam od*ebala cio projekat na kom sam radila, jer je bilo više patoloških lažova na njemu nego onih koji to nisu.

    Ne preporučujem, ali meni je bio pukao film. Bik u horoskopu, žuta minuta. Dođavola.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  15. #15
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,528
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    482
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Ne vjerujem da ga poznaješ, a i ja bih volio da ga ne znam

    Upravo i otvorih ovu temu, jer su sve to toliko beznačajne stvari od toga što mu je bilo na tanjir, do kad je lega u krevet. Od tih laži on nema apsolutno nikakve koristi, ali obavezno za sve slaže bez izuzetka.

    Evo recimo primjera od juče, priča mi da je bio sa jednim zajedničkim poznanikom do grada da nešto završe, ja danas slučajno srijećem lika i onako mu kroz priču pomenuh to, kad ovaj krenu da se iščuđava, veli - ja sam njega ( lažova ) vidio zadnji put prije mjesec, niđe nisam bio sa njim...

    I onda ja ispanem tako tele po masu puta...

    Ja sam bio siguran da je to bezobrazluk, ali kako se upuštih u avanturu da saznam nešto više o tome, sve sam više pri tezi da je to bolest, jer je vrlo uredno i jasno objašnjena i može se tretirati.
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  16. #16
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mitomanija je bolest, ne bezobrazluk.Ne treba da vas čudi kao da govorimo o istoj osobi jer se razlikuju samo po imenu, liku, visini, godinama...ali laži su iste.Od onih najbanalnijih do šetnji i putovanja sa poznatim ličnostima.Žene još i šalju cvijeće sebi na poslu i čude se pred kolegama ko im je taj tajni obožavalac.Treba imati na umu i da mogu da vas ugroze.


    Послато са GT-I9070



    "Tiha voda brijeg roni..."

  17. #17
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,732
    Thanks Thanks Given 
    151
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    98 Posts

    Default

    Imam i ja jednu takvu osobu u okolini koju sretnem s vremena na vrijeme.

    Moja neka teorija bi bila da su ti ljudi u dubini duse nesigurni, pa tako to nadomjestaju sebi u glavi... Budu 'zanimljivi'.

  18. #18
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Interesantno. Bas juce na jednoj veceri rekoh Kluniju i Andjelini da mislim da je Bredli Kuper patoloski lazov. Da znate sa kakvom je pricom dosao o Kevinu Spejsiju to samo patoloski lazov moze da izmisli. Mislim stvarno. Kao da ja ne znam Kevina. Zajedno su on i moj otac pecali na Skadarsko. A gresna Skarlet Johanson mu sve vjeruje ka' bratu rodjenom.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  19. #19
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Budva
    Posts
    10
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    1. Dakle, znate li nekog u svom okruženju, familiji, društvu, sa ovakvim simptomima?
    Skoro svaki drugi je lazov. Ostale su mitomane. )))))

  20. #20
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    U vrijeme kada je sve nečije - kada želiš malo blagostanja i za sebe - obmana i laž su postale osobine sa kojima se opstaje, bez kojih se ne može... da bi više prigrabio... bla bla bla. Da ne rečem kolika je zamka u lažima skrivena!

    Takvim smo latentnim mantrama sa svih strana napadnuti!

    Ili odskora i u ogoljenoj formi uputstava za život....
    "Moć dolazi sa lažima. Lažeš na veliko i igraš se sa cijelim svijetom. Kada sve ubijediš neke stvari za koje u srcu znaju da nisi u pravu, držiš ih za jaja."
    -Sin City (2005)
    ...
    ...
    ...

    Slučajeva je sijaset, u toj mjeri da se priučeni i patološki teško mogu razlikovat
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  21. #21
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,411
    Thanks Thanks Given 
    609
    Thanks Thanks Received 
    635
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    @Xerxes
    Ne laži časti ti.
    Čupatelj

  22. #22
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Podstaknut situacijom u mom okruženju, dođoh na ideju da otvorim ovaj topic, jer više glava bolje razmišlja nego jedna, a možda dođemo i do nekih korisnih zaključaka i savjeta.

    Svi mi lažemo, ali neki od nas lažu mnogo više nego drugi. Takvi se zovu - Patološki lažovi. U medicini se nekad koristi i izraz mitomanija. Da se razumijemo, u pitanju je bolest, i ako je mnogo ljudi ne doživljava tako. Uglavnom se tretira medikamentima i psihoterapijom.

    Medicina kaže:

    " Patološko laganje je laganje bez određenog cilja, bez ikakve očigledne koristi a često i štetno po samog izvršioca. Osoba koja ima problema sa patološkim laganjem izgovara laži svakodnevno, u velikim količinama i jako ubedljivo kao da izgovara čistu istinu. Smatra se da patološko laganje nije pod uticajem svesti, ono se odvija nekontrolisano i impulsivno. Osobe koje imaju problema sa patološkim laganjem veruju u sopstvene laži kao da su one stvarne, te često ne priznaju da imaju problem. "

    Kako ih prepoznati:

    " Osobe koje imaju problema sa patološkim laganjem se najlakše prepoznaju na osnovu velikog broja prekršenih obećanja, upropaštenih veza i nesposobnosti da završe važne zadatke na vreme. Kako takve osobe nisu svesne posledica svojih izmišljanja, ako ih uhvatite u laži obično se neće izvinjavati ili priznavati krivicu. One će samo nastaviti dalje kao da se ništa nije dogodilo. Obično ako ih otkrije jedan krug ljudi, oni odatle odlaze i biraju novi krug ljudi u kome će nastaviti da se kreću dok ih ne otkriju i tako redom. "



    1. Dakle, znate li nekog u svom okruženju, familiji, društvu, sa ovakvim simptomima?

    2. Kakve odnose njegujete i kako se postavljate prema takvim osobama ? Često su vam veoma bliski pa da ih potpuno isključite iz života ne bi bilo rješenje ?

    3. Znate li nekog ko se izliječio od patološkog laganja, ili je popravio svoje stanje?

    4. Da li je pametnije stalno ih "kontrolisat" i "fatat" u laži, ili imate neki drugi metod ?
    1. Ima ih i premnogo. Okruzen sam s njima. S tim sto u okviru ovih na koje vi mislite, ja ubrajam i one koji imaju lazno (namjesteno) ponasanje.
    2. Naprotiv, uopste ih ne izbjegavam. Uzivam u njihovom drustvu. Kad bi ih iskljucio iz zivota....to bi bilo isto kao kad bih TV i internet izbacio iz kuce. Postao sam zavisan na njihovu providan i nadasve interesantan pokusaj manipulacije.
    3. Ne znam. Mada i kad bi ih neki ozbiljan stres vratio u realnost.....mislim da bi ih drustvo vrlo brzo vratilo na zajednicki kolosjek.
    4. Ne smijete ih hvatat u lazi! U protivnom ili bi izbjegavali vase drustvo ili bi ojacali toliko da bi i vas uspjeli ubijedit u lazi. To bi bilo vrlo opasno

  23. #23
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Laganje postaje problem kada BITNO moze da utice na neku osobu ili situaciju, naravno u NEGATIVNOM smislu. Ako ti slazes za neku manje-vise nebitnu stvar ili da ne bi uvredio osobu koja ti je bliska i do koje ti je stalo onda ne vidim tu neki problem. Laganje ne mora biti samo recima, moze recimo neko da isprica glupav vic ili neku kao "smesnu" anegdotu a ti se lazno nasmejes da ne bi kvario atmosferu i zato sto ne osecas da moras bas uvek da isterujes svoje. Slazes da bi izbegao besmislenu raspravu oko nebitne stvari. Pa i kada precutis nesto sto ti se ne svidja kod nekoga, i to bi moglo na neki nacin da se podvede pod laganje. Budes na nekom okupljanju, ne svide ti se neke osobe, jos te neko od njih spopadne pa popricas sa njima koliko moras jer je lakse reci:"Aj bezi od mene, sta si mi ti uopste u zivotu". Isto tako npr. sa susedima u zgradi. Tako da ne treba svaku laz demonizovati, pa cak ni svakodnevno laganje zato sto je gotovo nemoguce pa i jedan dan provesti maksimalno iskren prema svima, narocito u kontaktu sa sto vise ljudi. I kod najboljih prijatelja i najblize familije uvek postoje stvari koje ne podnosis ali im to neces reci jer gledas siru sliku. E sada kada neko laze/precuti za nesto ozbiljno ili sa namerom da povredi nekoga ni krivog ni duznog, a odbija da odustane od lazi i kada je uhvacen, to je vec problem kojim treba da se bave strucnije osobe. Da li ja zelim da znam bas sve sta neko misli o meni? NE. Zanima me samo ono sto sme da mi otvoreno kaze. Ako to ne utice bitnije na mene u smislu da moze ozbiljno da mi nasteti neka slobodno laze ili nesto precuti. Na kraju ce se neko samim svojim postupcima odati i svojim ponasanjem naslutiti sta mozes od njega/nje da ocekujes, bez obzira sto nece bas sve biti potvrdjeno recima.
    Last edited by Severnjak; 06-08-16 at 17:34.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 73
    Last Post: 19-08-09, 21:03

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •