Results 1 to 4 of 4

Thread: Manastir Ostrog

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Manastir Ostrog

    Toliko smo svi zauzeti dnevnim obavezama da ni ne primijetimo koliko sustinski malo znamo o nekim mjestima koja svakodnevno prolazimo i uzimamo zdravo za gotovo. Tako me nedavno put odvede sa nekim dragim ljudima kojima sam trebao da budem nesto kao lokalni vodic prema manastiru Ostrog. No, za razliku od recimo Cetinjskog manastira ili Lovcena skoro da nista o njemu nisam umio da recem osim neke nemuste recenice da je valjda osnovan od strane sv. Vasilija nedje u 16-tom vijeku. Da se odma' razumijemo, kao i vecina Crnogoraca nisam vjernik i iskreno me mnogo i ne interesuje ta strana ovog mjesta. Vise je to arhitektonska estetika mjesta i postovanje prema svojim precima - sigurno ga nije pravila S(M)PC!!. Procitah skoro neke pjeshivce kako ga prisvajaju kao njihov manastir ;-)

    Manastir kao dio nase bastine i nacionalnog identiteta i njegova zivotna prica.

    Kao prvo, samo ime: "Ostrog". Ne zvuci bash slovenski mada http://manastirostrog.com kao zvanicno glasilo MPC ima naravno sljedece objasnjenje: "Samo ime „Ostrog“ potice od starijeg oblika srpske rijeci „oštar, oštri“ – „ostr, ostri“ ". Interesuje me ima li i drugacijih tumacenja? Da li je "Ostroshka greda" stariji toponim od manastira ili obrnuto?

    Sljedece pitanje je sama starost manastira. Pomalo me iznenadio drugi navod iz gorepomenutog izvora koji mnogo vise pitanja postavlja nego na njih odgovara: "Najstariji pomeni našega „Ostroga, blizu Onogošta, u Gornjoj Zeti“, ciji se neistraženi tragovi slute u ostacima ruševina na lokalitetu Gradac, nedaleko od današnjeg manastira, nalaze se u poveljama napuljskog kralja Alfonsa Petog iz 1444. i 1454. godine, kao i kod Dubrovcanina Mavra Orbina, u djelu „Kraljevstvo Slovena“ iz 1601. godine.
    Vjerovatno sagraden još u vremenima, koja su prethodila knezu Vlastimiru i sinu mu Budimiru (Mutimiru), pod kojim su Prepodobni Kirilo i Metodije i njihovi ucenici krstili Srbe oko 859. godine, vlastimirovicki, kasnije nemanjicki, pa, potom, i balšicki Ostrog-grad u „gornjo-zetskoj“ krajini 14. vijeka, nastavio je da živi u staroj funkciji pogranicnog utvrdenja, dok ga nisu razrušili Turci."

    Iznenadio jer je najcesca prica o manastiru da je sagradjen nedje u doba sv. Vasilija.

    Nisam znao ni ovo: "Današnji izgled manastira Ostroga potice iz perioda obnove iz 1923 – 1926. godine, posle požara koji je uništio veci deo manastirkog kompleksa Ostroga. Srecom, dve majušne pecinske crkve manastira Ostroga su ostale sacuvane i predstavljaju kljucne delove ove svetinje."

    Ovo polusatno istrazivanje je samo otvorilo apetit pa me interesuje koliko bi ostali forumasi mogli da pomognu da se ova prica malo vise upotpuni.
    No guts, no glory!

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ISTORIJSKE PRIČE IZ POVJESNICE BJELOPAVLIĆA, autor Vojvoda pop Risto Bošković, senator crnogorski

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Gravura Ostroga koju je uradio njemački slikar Adolf Chielius negdje oko 1890. godine




    Ostrog, 1890. godina
    Last edited by ASC; 24-09-15 at 01:29.

  4. #4
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Riječ "Ostrog" možemo sresti u sjeverozapadnoj Ukrajini, gdje postoji grad "Ostroh", a u Rusiji "ostrog" označava vojnu utvrdu, tvrđavicu, koje su obično osnivali Rusi u Sibiru počev od 17. vijeka. Riječ je nastala od ruskog строгать, što znači struganje ili blanjanje drveta, jer su te tvrđave uglavnom građene od drveta.
    Naš Ostrog kao toponim vjerovatno ima isto porijeklo kao i u ove dvije slovenske zemlje. Mislim da sam sretao i drukčija tumačenja, ali slabo drže vodu. Takođe postoji toponim Ostrog i još negdje u Dalmaciji, zaboravih gdje.
    Last edited by putalj; 28-09-15 at 21:33.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Manastir Ostrog – Duhovni KAP Srpske Pravoslavne Crkve
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 15
    Last Post: 11-05-13, 01:28
  2. P: Prodajem sliku manastir Ostrog
    By bogdan in forum Ostali oglasi
    Replies: 29
    Last Post: 28-11-11, 19:36
  3. Cetinjski Manastir
    By A01 in forum Centralni
    Replies: 10
    Last Post: 25-05-11, 11:46
  4. Manastir Savina
    By montenegrina in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-04, 21:15

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •