Page 9 of 14 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast
Results 201 to 225 of 336

Thread: Crnogorski pokret

  1. #201
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Dobro.. i kakve to veze ima sa ovom temom, Crnogorcima i Crnogorskim pokretom?
    Hvala Lepo

  2. #202
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Molim da se vratite temi, zaobidjite prebrojavanje a pogotovu pogrdne nazive, fekalije i psovke! Krenuću sa infrakcijama! Hvala na razumijevanju!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  3. #203
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    ko je to rekao
    Srba je uvijek bilo u CG, do 5% maksimalno, poslije vec propagandom i ostalim stvarima je to raslo ali doci ce sve na svoje
    Ниси пратио ништа о чему смо писали што и није чудо јер се у међувремену појавио господин изненадна-сила-која-се-појављује-и-рјешава-ствар, то је наш вољени модератор Хари. Знам да је он по његовом карактеристичном потпису. Он само окине дискусију ђе њему падне на памет, без икаквог реда и правила и унесе такву збрку да тема више ничему не ваља.

    Елем, расправљали смо баш о томе да ли се ради о мизерним процентима или не, и прича о бјелашима се тицала управо тога.

  4. #204
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Ja sam okinula diskusiju ne Hari! Eto koliko znaš i kako lijepo prepoznaješ!
    Taman lijepo- ako tema ne valja, znaš dje ćeš
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #205
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Онда се извињавам, ово ми је заиста личило на његове незграпне хируршке захвате

  6. #206
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Nemaš se što izvinjavati, nego ne kritikuj samo da bi kritikovao! I tema je jasna, pa se vratite njoj.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #207
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Nemaš se što izvinjavati, nego ne kritikuj samo da bi kritikovao! I tema je jasna, pa se vratite njoj.
    znaci sluz-i-s se harijevim karakteristicnim potpisom
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  8. #208
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Realno stanje je (po mom skromnom mišljenju) da je jako malo pravih crnogoraca u našoj lijepoj Crnoj Gori.
    Što znači "pravih".
    To je zapravo čovjek koji voli svoju državu (makar ona bila nikakva, loša, najgrđa i td.) i navija u svakom sportu za svoje (pa neka je umiješan neki političar ili neko drugi - nije to samo slučaj kod nas), bez interesa, bez "onih fora" a boli me uvo za državu jer je "taj tu" ili onaj ili u sportu i td.
    Koji je voli i poštuje zbog svojih đedova, prađedova i svih predaka koji su ginuli za nju i krv prolijevali i trudili se da vazda bude suvjerena.
    Prave crnogorce i iskrene možete nabrojat na stadion kad igra reprezentacija u fudbal ili u sportski kad igraju naši košarkaši ili rukometaši.
    Eto toliko ne nažalost ima.
    A neću ja u sportski, što ću odit, kad ćemo izgubit, a neću ja jer je taj tamo, jer se taj pita i td.
    Pravi patriota da bi pomoga` svoju državu kupi Pirellin sok, Rada kisjelu, Lazine ili Nika jogurt ili vareniku i Aqua Monta vodu a ne proizvode drugih država.
    Tako se u svaku zemlju radi, pospješuje se prodaja domaćeg proizvoda, bez nažalost kod nas.
    Kad tražim ove proizvode, gledaju me blijedo i čudno kao da sam kokain tražio.
    Crkvu neću pominjat i jezik koje smo izgubili 1918-e i koje treba povratit.
    Sve su ovo stvari, koje mi bodu oči, jer se nažalost ka` stranac osjećam u svoju zemlju.
    Drugi me uče kako da zborim pravilno, kako da razmišljam i za koga da navijam.
    Druge mogu, mene ne.
    Zvaću psa - kučak, kako sam ga vazda zva, tanjir - pjat, viljušku - pirun, šolju za kafu - ćikara a bokal - putijer.
    Tako su mi preci zborili pa ću i ja.
    Kome smeta neka obrne glavu.
    Osjećam se ka manjina i možda bi trebali da se borimo kao neki manjinski narod u svojoj zemlji, za svoja prava.
    Iskreno dobro bi bilo da se osnuje neki ovakav pokret e` kako je krenulo malo nas je a stra` me e` će ne bit još manje.

  9. #209
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Realno stanje je (po mom skromnom mišljenju) da je jako malo pravih crnogoraca u našoj lijepoj Crnoj Gori.
    Što znači "pravih".
    To je zapravo čovjek koji voli svoju državu (makar ona bila nikakva, loša, najgrđa i td.) i navija u svakom sportu za svoje (pa neka je umiješan neki političar ili neko drugi - nije to samo slučaj kod nas), bez interesa, bez "onih fora" a boli me uvo za državu jer je "taj tu" ili onaj ili u sportu i td.
    Koji je voli i poštuje zbog svojih đedova, prađedova i svih predaka koji su ginuli za nju i krv prolijevali i trudili se da vazda bude suvjerena.
    Prave crnogorce i iskrene možete nabrojat na stadion kad igra reprezentacija u fudbal ili u sportski kad igraju naši košarkaši ili rukometaši.
    Eto toliko ne nažalost ima.
    A neću ja u sportski, što ću odit, kad ćemo izgubit, a neću ja jer je taj tamo, jer se taj pita i td.
    Pravi patriota da bi pomoga` svoju državu kupi Pirellin sok, Rada kisjelu, Lazine ili Nika jogurt ili vareniku i Aqua Monta vodu a ne proizvode drugih država.
    Tako se u svaku zemlju radi, pospješuje se prodaja domaćeg proizvoda, bez nažalost kod nas.
    Kad tražim ove proizvode, gledaju me blijedo i čudno kao da sam kokain tražio.
    Crkvu neću pominjat i jezik koje smo izgubili 1918-e i koje treba povratit.
    Sve su ovo stvari, koje mi bodu oči, jer se nažalost ka` stranac osjećam u svoju zemlju.
    Drugi me uče kako da zborim pravilno, kako da razmišljam i za koga da navijam.
    Druge mogu, mene ne.
    Zvaću psa - kučak, kako sam ga vazda zva, tanjir - pjat, viljušku - pirun, šolju za kafu - ćikara a bokal - putijer.
    Tako su mi preci zborili pa ću i ja.
    Kome smeta neka obrne glavu.
    Osjećam se ka manjina i možda bi trebali da se borimo kao neki manjinski narod u svojoj zemlji, za svoja prava.
    Iskreno dobro bi bilo da se osnuje neki ovakav pokret e` kako je krenulo malo nas je a stra` me e` će ne bit još manje.
    Potpisujem sve sem jezika. Tačnije uveo bih jezik ali nikad ne bih vraćao arhaične izraze
    Što se naših proizvoda tiče ljudi bi trebalo da shvate koliko su neki naši proizvodi bolji od onih koje kupuju ali ubjedi ti nekog da je jogurt kome je rok trajanja 5 dana bolji od onoga kome je rok trajanja mjesec dana. Ubjedi ti nekog da Pirela ima više voća nego NEXT koji ima 100 fantastičnih reklama u kojima kaže da je 100% voće

    Naši se proizvodi jednostavno ne reklamiraju
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #210
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Plužine
    Posts
    3,079
    Thanks Thanks Given 
    174
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    Pirela ima voća....
    Moj komentar je samo HAHAHAHAHA....ne lupaj kad ne znaš kumim te kapom. Davaj ga đeci onda svaki dan da piju kad misliš da je pun voća.

  11. #211
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MontSAT View Post
    Pirela ima voća....
    Moj komentar je samo HAHAHAHAHA....ne lupaj kad ne znaš kumim te kapom. Davaj ga đeci onda svaki dan da piju kad misliš da je pun voća.
    Eto vidiš Njemačka laboratorija reče da Pirela daje tačnu deklaraciju ( 50% voća). Nego ljakse sa 4 razreda osnovne i završenim Mediteranom zna bolje
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #212
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Plužine
    Posts
    3,079
    Thanks Thanks Given 
    174
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    Super, pa pij ga onda svaki dan. Možda ti izraste i treće oko, velika je vjerovatnoća, pa budeš bolje vidio neke stvari. Koja njemačka laboratorija, kada, gdje? Šta je ponijeto kao uzorak, nasumična boca iz marketa ili su oni spremili jednu special edition za test?
    Ili samo lupaš po navici? A možda imam i čast sa kolegom tehnologom sa udg da raspravljam?

  13. #213
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Realno stanje je (po mom skromnom mišljenju) da je jako malo pravih crnogoraca u našoj lijepoj Crnoj Gori.
    Što znači "pravih".
    To je zapravo čovjek koji voli svoju državu (makar ona bila nikakva, loša, najgrđa i td.)
    То је проблем ако ти се држава нпр. зове Großdeutsches Reich, или као рецимо Курдима Турска Република. Но и то не би био проблем кад би наведене земље уважавале минимум права мањинама. Ја сам рецимо задовољан са начином на који Црна Гора декларативно уважава права српског народа, али нисам задовољан са начином на који се третира већински језик нити са кампањом која жели да Србе прогласи за неаутохтони народ, и да рецимо Србе из ЦГ брише из историје.

    Koji je voli i poštuje zbog svojih đedova, prađedova i svih predaka koji su ginuli za nju i krv prolijevali i trudili se da vazda bude suvjerena.
    За шта су прађедови и ђедови гинули је једна романтичарска, идеалистичка прича. Против које немам ништа, то је битно за културу, достојанство, наслеђе, кохезију. Међутим кад неко на основу тога кроји политику свима, онда се мора пречешљати за шта је коме гинуо ђед и прађед. И ту настаје проблем. Мени је ђед гинуо за Тита, прађед за Краља Николу, а то су двије потпуно супротне категорије. Краљевина Црна Гора је била земља која је поштовала слободу вјероисповијести, приватну својину, српски језик и српску културу, црногорске обичаје и традицију, док је Титова Југославија била један високо идеологизовани државни апарат заснован на политици која је скројена крњим компромисом.

    Crkvu neću pominjat i jezik koje smo izgubili 1918-e i koje treba povratit.
    Црква је своју судбину сама одлучила и Црква не полаже рачуне народу ни држави. Језик се до 1918 звао српски, службено, званично, недвосмислено и јасно.

    Zvaću psa - kučak, kako sam ga vazda zva, tanjir - pjat, viljušku - pirun, šolju za kafu - ćikara a bokal - putijer.
    Добро и ја ћу бојлер да зовем кугелшрајбер, поента ? Слобода да говориш како хоћеш нема везе са једном комплексном темом званом лингвистика и правопис.

  14. #214
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MontSAT View Post
    Super, pa pij ga onda svaki dan. Možda ti izraste i treće oko, velika je vjerovatnoća, pa budeš bolje vidio neke stvari. Koja njemačka laboratorija, kada, gdje? Šta je ponijeto kao uzorak, nasumična boca iz marketa ili su oni spremili jednu special edition za test?
    Ili samo lupaš po navici? A možda imam i čast sa kolegom tehnologom sa udg da raspravljam?
    Bioscientia Healthcare Group laboratory, predmet 128764/kjt. Jel ti sad lakše.


    Što se tiče UDG-a možda bi bilo bolje da sam ga završio i uvalio se negdje ali IQ mi je veći od 50 tako da nisam kvalifikovan za privatne univerzitete
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  15. #215
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    @Dirižabl, praštaj ovo nije tema za srpski pokret ili pokret za prava srba u Crnoj Gori.
    Ovđe je priča o crnogorskom pokretu čini mi se.
    Imaš tamo neđe drugo tema o srpstvu i ostalim lažibajkama.
    Možemo da pričamo ovđe o crnogorcima, problemima nas crnogoraca i kako će se dalje, srbi i ostale kategorije me ne zanimaju kao ni mnoge na ovom postu, vjerujem.
    Crna Gora itekako uvažava sve i svakog je prifatila: izbjeglice, azilante, bitange razne koji sad svašta pljuju za nju.
    Opet kažem, moji su se preci borili za Crnu Goru a tvoji ne znam nit me zanima.
    Crkvu je ukinuo kralj Alexandar dekretom i nijesu se pitali ovđe ko je trebao, da je tako bilo ne bi to napravio.
    Ali evo radi se na tome da se i ta nepravda ispravi, poništi dekret i da se vrati ono čemu pripada.
    Lingvistika i jezik koji si ti učio nema veze samnom a ni s Njegošem npr. kojeg ni ovđe poneki ne razumiju a ne u komšiluk.
    Za jezik smo se već raspravljali da ga je ukrao i prepakovao Vuk Lopovčić Karadžić.
    Zapravo iskoristio je pismo od Ćirila i Metodija koji veze sa srbijom nijesu imali i nazvao ga kako njemu odgovara.
    Ne može nam susjedna država i susjedni narod određivat kako ćemo zborit i kako ćemo kučka zvat i dal je to ispravno.
    Tako nam se sviđa i mislimo da je ispravno.
    Ko misli drukče, nek zapuši uši.
    Poenta je da se pogrešan jezik do skoro učio kojim nikad zborili nijesmo.
    Ti i još poneki misle da imamo veze sa srbijom i tim narodom ja i još poneki mislimo da nemamo.
    I ova tema nema veze sa tim.
    Tako da, možemo o Crnoj Gori, ubuduće.
    Drži se teme

  16. #216
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni se čini da Dirižabl vrlo konstruktivno govori o crnogorskom pokretu, kroz primjere što je svakako vrlo ilustrativno i od značajne koristi.

    Što se tiče istorije ima primjera da se je cijela Crna Gora borila na strani susjednih država, podržavala ih i štitila.
    Ne kontam kako neko može ne razumjet jednog Njegoša, a bit iz Crne Gore, to mi je malo čudno.

    Crna Gora je vazda bila jedna velika jedinstvena i vrlo značajna figura na ovoj balkanskoj vjetrometini, kako nekad tako i danas. Crna Gora je za primjer i za nauk svima u okruženju, makar nas tako vlast informiše periodično.

    Za one pjate, pirune i sl. što neko pomenu, bi valjalo provjeriti autohtonost samih termina, možda bude zanimljivih zaključaka.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  17. #217
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Crkvu je ukinuo kralj Alexandar dekretom i nijesu se pitali ovđe ko je trebao, da je tako bilo ne bi to napravio.
    Бићу што краћи: Није. Све то што си рекао апсолутно није тачно.

    Lingvistika i jezik koji si ti učio nema veze samnom a ni s Njegošem npr. kojeg ni ovđe poneki ne razumiju a ne u komšiluk.
    Za jezik smo se već raspravljali da ga je ukrao i prepakovao Vuk Lopovčić Karadžić.
    Zapravo iskoristio je pismo od Ćirila i Metodija koji veze sa srbijom nijesu imali i nazvao ga kako njemu odgovara.
    Све Црногорске државе од Његоша до 2006. су тај језик називале српски. Јавно, службено, недвосмислено, егзактно.

    Ne može nam susjedna država i susjedni narod određivat kako ćemo zborit i kako ćemo kučka zvat i dal je to ispravno.
    Још ће неко помислит да се кучак каже било ђе у Црној Гори даље од забачених дјелова катунске нахије.

    Poenta je da se pogrešan jezik do skoro učio kojim nikad zborili nijesmo.
    Не, без у цијелој нашој историји до 2006.


    Drži se teme
    Иза сваког вашег "држи се теме" се крије вапај модераторима да избришу супротна мишљења, али тема се тиче Црногорског покрета, активне политичке организациеј са својом идеологијом. Контрирање тој идеологији је дакле саставни дио теме.

  18. #218
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ni pjat, ni pirun, ni lencun, ni... nisu naše riječi. Naravno, ko je navikao na njih i pri tome mu se sviđaju neka ih koristi, no smiješno je kada ih pokušava nametnuti kao mjerilo crnogorstva ili zakonom propisat njihovu upotrebu. Pri tom najjači argument postaje činjenica da su ih koristili baba i prababa, a znalo se i đedu omać.

  19. #219
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    I Vojislavljevići i Balšići i Crnojevići su zborili po srpski i bili su pravoslavci kao što sam ja Merilin Manson
    Opet kažem, samo komplexašima mogu da smetaju izrazi kao: pirun, ložica, astal, kučak i td.
    Čak su ovi izrazi simpatični mnogim ljudima u srbiji.
    Jer su neobični i dio su našeg naroda.
    Neću toga da se odreknem i neću da prihvatim nešto što je neprirodno i nesvojstveno ovom narodu.
    Ne kaže niko da ih svako mora koristit ali da se izbačaju iz upotrebe jer totalna glupost i anticrnogrski čin kao i mnogi drugi.
    Koristili su ih i Njegoš, Petar prvi, kralj Nikola.
    Biće da su bili zaostali i nepismeni.
    Čim se koriste toliko dugo naše su riječi.
    Što to kome smeta?
    Osim ovim pomodarama modernim što su školovani beogradskim udžbenicima i dojeni mržnjom protiv svega crnogorskog.
    Osjeća se stravična mržnja protiv svega crnogorskog, običaja, riječi, izraza, navika.
    I što je najgore od koga od ovih domaćih "psb-ica".
    Sarađujem s ljudim iz svih ex republika poslovno i svi nas poštuju i milo im je viđet crnogorca i čut kako zbori.
    Jedino je problem s "domaćim" mrziteljima svoje države.
    U EX YU su najviše poštovani bili crnogorci i faljeni.
    Vjerovatno greškom.

  20. #220
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    I Vojislavljevići i Balšići i Crnojevići su zborili po srpski i bili su pravoslavci kao što sam ja Merilin Manson
    Идући довољно унатраг може да се дође и до тотемизма. Што се језика тиче то је просто тако. Од описмењавања до данас, нити се говорило нити се писало другим језиком. Последњи Балшићи и Црнојевићи су били Православци. Ђурађ је прешао у Католицизам, а рођен је као Православац.

    Opet kažem, samo komplexašima mogu da smetaju izrazi kao: pirun, ložica, astal, kučak i td.
    Што би мени сметали италијанизми у српском језику ? Не постоји језик који се одуприо утицају сусједних култура, почевши од италијанизама, германизама, итд... И мађари имају ријечи из српског језика и тако у недоглед.

    Jer su neobični i dio su našeg naroda.
    Па и Германизми. Што ми смета да кажем шрафцигер умјесто завртањ. Што баш инсистираш да су италијанизми нешто посебни. Зато што их највише има у катунској нахији ?!

    Koristili su ih i Njegoš, Petar prvi, kralj Nikola.
    Који су се јавно декларисали да говоре спрским језиком.
    Last edited by Дирижабл; 02-09-15 at 13:02.

  21. #221
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Идући довољно унатраг може да се дође и до тотемизма. Што се језика тиче то је просто тако. Од описмењавања до данас, нити се говорило нити се писало другим језиком.
    Па и Германизми. Што ми смета да кажем шрафцигер умјесто завртањ. Што баш инсистираш да су италијанизми нешто посебни. Зато што их највише има у катунској нахији ?!
    Nije bilo pismenosti prije Vuka?
    Narod je bio nepismen?
    Sporazumijevao se nogama i rukama.
    Govorim za govor na prostorima koji predstavljaju staru Crnu Goru koja nikad nije bila pod turcima.
    Nije italijanizam no uticaj latinskog jezika.
    A iskreno miliji su mu i germanizmi i italijanizmi od turcizama koje su prifatili srbi i okruženje jer su bili pod okupacijom Turske i ostalih osvajača.
    Njegoš i ostali su bili vladari Crne Gore a ne srbije i bili su crnogorci, tako su se kaživali.
    To što su mlatili o sprstvu me ne zanima.
    Last edited by jokaš; 02-09-15 at 13:08.

  22. #222
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Неписменост се односи на умијеће писања језика. Да, 90% људи је било неписмено. Језик се писао на црквенословенском који није одговарао фонетички изговору српског језика.

  23. #223
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Неписменост се односи на умијеће писања језика. Да, 90% људи је било неписмено. Језик се писао на црквенословенском који није одговарао фонетички изговору српског језика.
    Pismeniji su bili ljudi iz tog doba nego većina danas.

  24. #224
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Vise je nego jasno da se radi o istom jeziku slovenskog porijekla (nato obozavaoci ce sada reci da nijesmo Sloveni i da nemamo nista zajednicko sa Slovenima, prije svega sa Rusima) Kada ga svaka drzava nastala od nekadasnje SFRJ ima pravo nazivati svojim, zasto se to pravo uskracuje Crnogorcima ?

    Pitam kao da ne znam, molicu vas da mi odgovorite ?

  25. #225
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Извјесно је да јужни словени нису чистокрвни словени у смислу ДНК. Но то и није неки проблем, пошто ниједни Словени нису чистокрвни словени, па чак ни прото-Словени нису "Чисти Словени". јер су Словени као народ постали тако што је огранак једног другог народа (неизвјесно којег тачно) тако назван због постанка битних дистинкција. Руска држава је настала тако што се један Скандинавац, дакле Рурик населио у словенске земље и основао државу.

    Оно што је битно је да је наш народ дефинише словенска култура и језик. У томе је суштина.

Page 9 of 14 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Narodni pokret FRONT
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 10-05-11, 19:44
  2. Pokret za ujedinjenje
    By Kovac in forum Politika generalno
    Replies: 62
    Last Post: 03-06-08, 22:32
  3. Pokret za promjene - PzP
    By iwan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-08, 15:51
  4. PZP (Pokret Za Promjene)
    By Milivoje_Taxista in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 85
    Last Post: 08-06-07, 16:22

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •