Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 336

Thread: Crnogorski pokret

  1. #51
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Jezike koji su pobrojani u postu koji si citirala su plod politike i političkog kompromisa, pa tako novi jezici i novi znakovi iz naših vremena su plod politike i kompromisa. Pitanje jezika u Crnoj Gori je samo refleksija političke situacije, kao i u Hrvatskoj, Bosni... U lingvističkom smislu radi se o jednom te istom jeziku koji su u dijelu od 90% identični. Sada zašto se ne rukovodimo kao Amerikanci kojima nije iz poniženja da priznaju da pričaju jezikom svojih bivših kolonijalnih gospodara Engleza - engleski, Austrijancima da govore njemački ili na Kosovu da govore albanski i srpski - kažem ti, pitanje politike u CG, a ne lingvistike i jezika.
    Hiljadu puta ispričana priča, ali da ponovimo.

    Mislim da se slažemo skoro svi da je jezik kojim pričaju Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci u suštini isti.

    Međutim paralele sa Amerikancima koji govore engleski i Austrijancima koji govore njemački nemaju veze sa Crnogorcima.

    1. SAD je bila engleska kolonija, nastanjena evropskim kolonistima. Englezi su donijeli engleski jezik u Ameriku
    Crna Gora nije bila srpska kolonija. Srbi nisu donijeli jezik koji mi pričamo na prostore Crne Gore. To je zajednički jezik koji se razvijao na ovim prostorima od kako su Sloveni tu stigli.

    2. Austrijski nacionalni identitet se razvio tek u godinama poslije WW2 i Austrijanci su se do 1945. godine smatrali Njemcima. Njihovo profilisanje u novu naciju je proisteklo iz toga što su vjekovima imali svoju državu koja je bila odvojena od drugih Njemaca, i zbog toga što su htjeli da se distanciraju od Njemačke i nacizma nakon Drugog svjetskog rata.

    Crnogorci nisu nacija koja izdvojila iz Srba.
    Crnogorci su ravnopravan narod sa Srbima, Hrvatima i Bošnjacima.
    Ako nećemo svi da se dogovorimo da taj jedan jezik kojim pričamo nazovemo zajedničkim imenom - tipa jugoslovenski, nego ga Srbi zovu srpskim, Hrvati hrvatskim, a Bošnjaci bosanskim, onda i mi imamo jednako pravo da ga zovemo crnogorskim.

  2. #52
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Црногорски национални покрет има будућност, али иза тога мора да стане озбиљна прича.Нисам против ових удружења стараца, али мислим да ништа ново неће донјети.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  3. #53
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Eto ispade sad da Crna Gora nije postojala prije raspada Jugoslavije. Neće da može.
    To nijesam rekao. Ali tačno je da nije postojala ova država Crna Gora, članica UN, savremena "demokratija" itd itd. Pojmovi Crna Gora i Crnogorci nemaju isto značenje u godini 2015, 1915, 1815, 1715,...


    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Jezik kao jedan od identifikacionih simbola nama je bitniji nego njima.
    Misliš tebi? Vidiš, mene ne dotiče mnogo ako me neki kreten svrsta u ove ili u one. I kako je jezik "identifikacioni" u našem slučaju? Ovo što sam ja napisao jednako je mogao napisati Crnogorac, Srbin, Bošnjak,... Kako možeš ti znati iz mog pisanja koje sam ja nacionalnosti i kako sebe doživljavam? (mada jesam rekao da sam džedaj)

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Ako ti, na primjer, Srbi govore da nisi Crnogorac (najveći Srbin od svih, Amfilohije- I sa najviše uticaja) i kao argument ti navode da pričaš srpskim jezikom i da ti je crkva srpska, jasno je...
    Jasno je da nemam tri godine i da mi takvo blebetanje ne znači ništa. Jasno je da bilo čije insistiranje da prihvatim da taj argument ima bilo kakvu težinu je ravno insistiranju da ja zaista imam umne kapacitete trogodišnjaka. Jezik je jedno, narod drugo, vjera treće itd. Jedno iz drugoga ne slijedi. Francuzi nijesu Italijani ili Rimljani ili Vatikanci zato što su Rimokatolici, niti je svim Francuzima francuski maternji jezik, niti isključivo Francuzi govore tim jezikom itd. Zašto bi to bilo imalo drukčije kada govorimo o Balkanu? Jesmo li mi bravi? Crkva mi je srpska ako sam srpsku crkvu izabrao. Ima dosta crkava. To što je moj jezik identičan jeziku čovjeka iz npr. Trebinja ili Užica ne znači da imamo iste običaje, vrijednosti ili bilo što drugo zajedničko, na kraju krajeva.

    Po tebi onda Amfilohije teba da uređuje ovu državu, a ja prihvatim to kao normalno u 21. vijeku? Ako Amfilohije i poglavica Danilović guraju jednu priču, mi moramo gurat suprotnu priču? Moramo stat uz nekoga Dedeića, Vučinića, Čirgića? Za mene je to moralna, duhovna i intelektualna kapitulacija.


    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Međutim paralele sa Amerikancima koji govore engleski i Austrijancima koji govore njemački nemaju veze sa Crnogorcima.
    1. SAD je bila engleska kolonija, nastanjena evropskim kolonistima. Englezi su donijeli engleski jezik u Ameriku
    Crna Gora nije bila srpska kolonija. Srbi nisu donijeli jezik koji mi pričamo na prostore Crne Gore. To je zajednički jezik koji se razvijao na ovim prostorima od kako su Sloveni tu stigli.

    2. Austrijski nacionalni identitet se razvio tek u godinama poslije WW2 i Austrijanci su se do 1945. godine smatrali Njemcima. Njihovo profilisanje u novu naciju je proisteklo iz toga što su vjekovima imali svoju državu koja je bila odvojena od drugih Njemaca, i zbog toga što su htjeli da se distanciraju od Njemačke i nacizma nakon Drugog svjetskog rata. Crnogorci nisu nacija koja izdvojila iz Srba.
    Samo što nije to paralela, nego je paralela to što je to jedan jezik. Jezik koji je jasno određen svojim imenom. Crnogorski, srpski, hrvatski, bosanski i ova naša kombinacija ga ne određuju jasno, nego ga dobro zamagljuju. Zna se koji je jezik engleski, koji je njemački i koji je srpskohrvatski. Zna se koja su njihova svojstva, kako su nastali, kakva je njihova gramatika itd. Lingvisti to znaju. Slavisti to znaju. Mi to znamo. Zna se da je "I am reading a book" rečenica iz prvoga jezika, "Ich lese ein buch" rečenica iz drugoga, i "Ja čitam jednu knjigu" rečenica iz trećega. To nema nikakve veze sa granicama, narodima, crkvama, nacistima, kolonijama i ne znam čime. "Ja čitam jednu knjigu" je rečenica iz jezika Crnogoraca, Srba, Hrvata i Bošnjaka (i Ostalih). Taj jezik ima svoje ime srpskohrvatski, bilo ono ispravno ili ne, postoji njegova Vikipedija, postoje njegove savremene gramatike, postoji veliki broj knjiga koje su tim jezikom pisane i postoji veliki broj živih ljudi koji su ga pod tim imenom učili u školi i tako od malena zvali i vjerujem da je pod tim imenom poznat na svakoj katedri za slavistiku u svijetu, kao i većini ljudi kojima je strani jezik. Ako se jezik u SAD ikada bude razlikovao od jezika Engleza onoliko koliko se od njega razlikuje njemački, taj jezik se više neće zvati jednim imenom, bez obzira na to kako su nastale SAD. Toliko o toj paraleli.


    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ako nećemo svi da se dogovorimo da taj jedan jezik kojim pričamo nazovemo zajedničkim imenom - tipa jugoslovenski, nego ga Srbi zovu srpskim, Hrvati hrvatskim, a Bošnjaci bosanskim, onda i mi imamo jednako pravo da ga zovemo crnogorskim.
    Valjda smo i mi džedaji ravnopravni sa vama Crnogorcima, Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, pa ga možemo zvati džedajskim.

    ...mada bih za početak bio zadovoljan i nazivom ostalski jer su i Ostali ravnopravni.
    Last edited by RoNN|3; 04-08-15 at 18:35.

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Црногорски национални покрет има будућност, али иза тога мора да стане озбиљна прича.Нисам против ових удружења стараца, али мислим да ништа ново неће донјети.

    Dje vidis te starce???

  5. #55
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post

    Dje vidis te starce???
    Све 45+, да не говорим о овима у остатку сале.Стварање црногорског националног покрета није само интелектуални посао.Провокације знају бити озбиљне, и одговор на њих мора бити адекватан озбиљности провокација.
    На ово за сад гледам као на још једно удружење за празне приче.

    Дјелују ми као пандан Добриловој веселој дружини, а не бих се чудио да имају истог послодавца.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  6. #56
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Samo što nije to paralela, nego je paralela to što je to jedan jezik.
    Ja sam takođe u startu rekao da se skoro svi (uključujući i mene) slažu da se radi o jednom jeziku.

    Međutim paralela koju često Srbi koriste i na koju je 99% Salex mislio: "Kad Amerikanci svoj jezik zovu engleski, a Austrijanci svoj njemački, zašto Crnogorci svoj neće da zovu srpski?". (dakle, pričamo o nazivu a ne o tome da li se radi o jednom jeziku)
    Odgovor je jednostavan: Nismo dio srpskog naroda koji se iz njega izdvojio.

    Jezik koji je jasno određen svojim imenom. Crnogorski, srpski, hrvatski, bosanski i ova naša kombinacija ga ne određuju jasno, nego ga dobro zamagljuju. Zna se koji je jezik engleski, koji je njemački i koji je srpskohrvatski.
    Zna se koja su njihova svojstva, kako su nastali, kakva je njihova gramatika itd. Lingvisti to znaju. Slavisti to znaju. Mi to znamo. Zna se da je "I am reading a book" rečenica iz prvoga jezika, "Ich lese ein buch" rečenica iz drugoga, i "Ja čitam jednu knjigu" rečenica iz trećega. To nema nikakve veze sa granicama, narodima, crkvama, nacistima, kolonijama i ne znam čime. "Ja čitam jednu knjigu" je rečenica iz jezika Crnogoraca, Srba, Hrvata i Bošnjaka (i Ostalih). Taj jezik ima svoje ime srpskohrvatski, bilo ono ispravno ili ne, postoji njegova Vikipedija, postoje njegove savremene gramatike, postoji veliki broj knjiga koje su tim jezikom pisane i postoji veliki broj živih ljudi koji su ga pod tim imenom učili u školi i tako od malena zvali i vjerujem da je pod tim imenom poznat na svakoj katedri za slavistiku u svijetu, kao i većini ljudi kojima je strani jezik. Ako se jezik u SAD ikada bude razlikovao od jezika Engleza onoliko koliko se od njega razlikuje njemački, taj jezik se više neće zvati jednim imenom, bez obzira na to kako su nastale SAD. Toliko o toj paraleli.
    Tačno da ga na stranim katedrama i dalje tako zovu, ali u zadnje vrijeme neki strani lingvisti koriste i naziv "Bosansko-hrvatsko-crnogorsko-srpski" sa skraćenicom BCMS.
    Neki domaći lingvisti ga zovu i "srednje-južno-slovenski" (tu valjda slovenački spada u "zapadno-južno-slovenski" a makedonski i bugarski u "istočno-južno-slovenske" jezike).

    U 19. vijeku su pripadnici ilirskog pokreta taj isti jezik zvali "ilirski".
    Hrvatski sabor je 1861. godine (nakon 14 godina rasprava) je usvojio naziv jugoslovenski jezik ali je taj naziv zabranjen od austrougarskih vlasti, nakon čega je usvojen naziv "hrvatski ili srpski".

    Odatle nadalje "srpsko-hrvatski" koriste najčešće stranci kao naziv za jezik na ovim prostorima.
    Naziv "srpsko-hrvatski" za naš jezik je definitivno usvojen Novosadskim dogovorom 1954.

    Ko voli i dalje tako da ga zove neka izvoli ali ne vidim zašto bi ostali morali da se pridržavamo toga naziva.
    Pored toga, taj naziv nije korektan prema Crnogorcima jer su oni isključeni iz imena jezika.

    Nešto ne vidim da iko gnjavi Hrvate što zovu svoj jezik hrvatski ili Srbe što ga zovu srpski. Zašto Crnogorci ne mogu da ga zovu crnogorski?
    Last edited by ASC; 04-08-15 at 20:09.

  7. #57
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,880
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,415
    Thanked in
    2,223 Posts

    Default

    @RoNNI3

    Da se ne bismo previše smarali, ne mislim da agresivan i kontinuiran pritisak samo treba čekat da prođe sam od sebe.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  8. #58
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Zašto Crnogorci ne mogu da ga zovu crnogorski?
    odje se i holandska mesina susila, pa prodavala ka "njeguski prsut", tako da ne vidim zasto ne bi mogli.. uvijek smo takvi i bili...


  9. #59
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    odje se i holandska mesina susila, pa prodavala ka "njeguski prsut", tako da ne vidim zasto ne bi mogli.. uvijek smo takvi i bili...
    Opet neke nakaradne paralele.

    Treba li sad ovo da znači da smo mi jezik koji pričamo uvezli iz izonstranstva?

  10. #60
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    da, i Djokovic je Crnogorac


  11. #61
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Све 45+, да не говорим о овима у остатку сале.Стварање црногорског националног покрета није само интелектуални посао.Провокације знају бити озбиљне, и одговор на њих мора бити адекватан озбиљности провокација.
    На ово за сад гледам као на још једно удружење за празне приче.

    Дјелују ми као пандан Добриловој веселој дружини, а не бих се чудио да имају истог послодавца.
    E biće da im je isti poslodavac ka Dobrilu Ne mislis valjda da taj pokret treba da pravi djecurlija ili studenti sa UDG???? Udruzenja za prazne price pravi dps i njegova vesela druzina toboznjih protivnika, a ovi akteri su dalekoooooooooo od te bulumente. Ovi su pravili crnogorska udruzenja i promovisali crnogorsku kulturu kad je za nesto tako pucalo po rebrima, ali crnogorski narod je zaboravan i vise voli nagadjati nego provjeriti. Sta mislis ko je napravio prvi crnogorsli sajt ? Dobrilo? Milo Djukanović? ovi zamuzenjaci iz dps omladine? Amfilohije....???? Da li bi mogao nevesti bar dvije stvari koje je ova vlast uradila na ocuvanju crnogorske kulture, umjetnosti, istorije.... ili bilo cega sto ima predznak kao i ime drzave?

  12. #62
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    E biće da im je isti poslodavac ka Dobrilu Ne mislis valjda da taj pokret treba da pravi djecurlija ili studenti sa UDG???? Udruzenja za prazne price pravi dps i njegova vesela druzina toboznjih protivnika, a ovi akteri su dalekoooooooooo od te bulumente. Ovi su pravili crnogorska udruzenja i promovisali crnogorsku kulturu kad je za nesto tako pucalo po rebrima, ali crnogorski narod je zaboravan i vise voli nagadjati nego provjeriti. Sta mislis ko je napravio prvi crnogorsli sajt ? Dobrilo? Milo Djukanović? ovi zamuzenjaci iz dps omladine? Amfilohije....???? Da li bi mogao nevesti bar dvije stvari koje je ova vlast uradila na ocuvanju crnogorske kulture, umjetnosti, istorije.... ili bilo cega sto ima predznak kao i ime drzave?
    Нисам пласирао причу у том правцу, нити желим да мијешам ДПС у ову причу, о њима све мање-више знамо, и о њима не треба трошити ријечи.

    Желим да говорим о озбиљности ове организације.Колики су њени капацитети, и шта планирају.Колико ја видим они планирају да се баве неким академским стварима, промоцији ЦГ на интернету и слично.То није то.
    Црногорско национално удружење треба да се бави теренским радом, присуством међу народом, борби против антицрногорске пропаганде.А то није лијеп посао и није нимало јефтин.Једини који је нешто покушао по том питању је онај смјехотрес из Никшића, Дамјановић ли се зваше и његово удружење.
    Сви остали се скупе и ламентирају над судбином Црногораца, ваљда желећи да умоле господара да нешто предузме, а овај их само активира кад треба да дисциплинује Риста Ђировог. (ту посебно мислим на период од 2006. на овамо).

    То не доноси резултат.Треба скупит паре и муда и изаћи на црту.

    Ја желим свако добро овој организацији али просто нисам оптимиста.Искрено бих волио да гријешим.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  13. #63
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Da li bi mogao nevesti bar dvije stvari koje je ova vlast uradila na ocuvanju crnogorske kulture, umjetnosti, istorije.... ili bilo cega sto ima predznak kao i ime drzave?
    Ako nista, bar su "izmislili" jednu posve novu nasu vrijednost po kojoj smo sve vise poznati, a koja je zamijenila crnogorsko cojstvo - crnogorski fukarluk!


  14. #64
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    424
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ovi su pravili crnogorska udruzenja i promovisali crnogorsku kulturu kad je za nesto tako pucalo po rebrima, ali crnogorski narod je zaboravan i vise voli nagadjati nego provjeriti. ?
    Kad je to, kome i gdje pucalo po rebrima za takve stvari? Imas provjerene informacije pa me kao neupucenog to veoma zanima...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #65
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,786
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Sve te umjetnike je stvorila Maraseva UDBA,sve patriote sa apanazama od jutra do mraka po kafanama sjede i dzabe jedu i piju na nas racun a Milo im potpisuje.

  16. #66
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Sve te umjetnike je stvorila Maraseva UDBA,sve patriote sa apanazama od jutra do mraka po kafanama sjede i dzabe jedu i piju na nas racun a Milo im potpisuje.
    Ове супротне, и у ЦГ и на Теразијама је створила београдска удба подржана домаћим шљамом за потребе извођења АБ револуције.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  17. #67
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,786
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Apsolutno se slazem,mada ih ima prilican broj koji su rodjeni na Terazijama a sad barjace po CG i pokazuju modrice jer im je pucalo po rebara dok su se zalagali za jezik pismo Mirasa i Antonija itd
    Ja se sjecam ovoga Supkovica kad je dovodio na Pravni fakultet Nikolu Milosevica i 5 puta ga je pitao na tribini za prezimenjaka .

  18. #68
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Apsolutno se slazem,mada ih ima prilican broj koji su rodjeni na Terazijama a sad barjace po CG i pokazuju modrice jer im je pucalo po rebara dok su se zalagali za jezik pismo Mirasa i Antonija itd
    Ja se sjecam ovoga Supkovica kad je dovodio na Pravni fakultet Nikolu Milosevica i 5 puta ga je pitao na tribini za prezimenjaka .
    Не желим да улазим у појединости, али има поприлично удружења по ЦГ, почев од ЦАНУ, свештеника СПЦ, па до удружења књижевника и издавача у којима се осјећа смрад антицрногорства, и које треба под хитно откачити са државне сисе.
    Партијски ботови су нешто сасвим друго, и неупоредиво мање опасно.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  19. #69
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,786
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Anticrnogorstvo je termin koji su izmislili placeni cuvari Milovog projekta-toliko price oko nicega da covjek ne povjeruje.
    Nego da ne razglabam puno,svi ovi ljudi su igraci zadatka i njihov posao je da odrade sto im se kaze casno i posteno.
    Neka ih kako god oce sto se mene tice.

  20. #70
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Anticrnogorstvo je termin koji su izmislili placeni cuvari Milovog projekta-toliko price oko nicega da covjek ne povjeruje.
    Антицрногорство је пројекат мало старији и од Мила...то што је некима црногорство Милов пројекат је ствар опште залуђености и слијепила.
    Свака револуција доноси 50 година трагедије, ако је то каква утјеха ево смо на пола пута.

    п.с.

    Зна ли ко је ли још жив Бранко Костић?
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  21. #71
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by luchka View Post
    Kad je to, kome i gdje pucalo po rebrima za takve stvari? Imas provjerene informacije pa me kao neupucenog to veoma zanima...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Kad bi te interesovalo lako bi mogao nauciti, ali tebi to ne treba jer vazda se nadje neko da ti kaze sta i kako treba da mislis i to ti je dovoljno. Vidis i sam da uspjesno diskutujes a ispostavilo se da ne znas o cemu

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Ako nista, bar su "izmislili" jednu posve novu nasu vrijednost po kojoj smo sve vise poznati, a koja je zamijenila crnogorsko cojstvo - crnogorski fukarluk!
    E tu su nenadmasni i tesko da će ih ko prestići ali to je tkz. ljevice centra

  22. #72
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,786
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post


    Зна ли ко је ли још жив Бранко Костић?
    Jeste,vidim ga ponekad u prodavnici,jos zivi tu u Simpo zgradi ja mislim.

  23. #73
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    424
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Kad bi te interesovalo lako bi mogao nauciti, ali tebi to ne treba jer vazda se nadje neko da ti kaze sta i kako treba da mislis i to ti je dovoljno. Vidis i sam da uspjesno diskutujes a ispostavilo se da ne znas o cemu
    Hvala na odgovoru! Ocekivano!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #74
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Da se ne bismo previše smarali, ne mislim da agresivan i kontinuiran pritisak samo treba čekat da prođe sam od sebe.
    Nego treba još više podpirivat, je li? Na dobro će to izać, sigurno.

    Evo ovi kažu "jedini protivnici pokreta će biti oni koji žele svojim interesima da ugroze pravo Crnogoraca na svoju državu, i oni koji žele da ostvare svoje nacionalne projekte ugrožavajući interes crnogorskog naroda, multikulturalni sklad u Crnoj Gori i građanski mir". Ovo nije kao ona "ko izdao Rusiju meso mu odpadalo", ali nije ni predaleko. Znači ovaj je sebe proglasio za aršin interesa crnogorskoga naroda (i nije jedini). Ko je on? Pravo Crnogoraca na svoju državu? Koju državu? Crnu Goru? Crna Gora je država građana Crne Gore, a ne samo Crnogoraca. Ima Crnogoraca i u drugim državama, a ima i drugih naroda u Crnoj Gori. Valjda i ti drugi narodu mogu ovu državu zvati svojom. Ako je tako, čemu onda taj pridjev? "Pravo na svojinu" je ekskluzivno. Ako je nešto moje, onda nije tvoje. Dozvoljavam da nijesam dobro protumačio. Kakav je to intelektualac koji u suštini koristi onaj stari argument "Ko nije sa nama, taj je fašista"? Kako taj može branit nešto svojim umnim kapacitetima?


    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Međutim paralela koju često Srbi koriste i na koju je 99% Salex mislio: "Kad Amerikanci svoj jezik zovu engleski, a Austrijanci svoj njemački, zašto Crnogorci svoj neće da zovu srpski?". (dakle, pričamo o nazivu a ne o tome da li se radi o jednom jeziku)
    Odgovor je jednostavan: Nismo dio srpskog naroda koji se iz njega izdvojio.
    Ako je nešto jedno onda ima jedno ime. To je, valjda, smisao imena. Amerikanci ga ne zovu Engleski zato što su potomci Engleza, već prosto zato što je to engleski. Ako se Englezi razdijele na 16 nacija, jezik će imati 16 naziva samo ako se i on razdijeli na 16 jezika. Uopšte nije bitno jesu li potomci Engleza i jesu li se izdvojili ili ne.


    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Tačno da ga na stranim katedrama i dalje tako zovu, ali u zadnje vrijeme neki strani lingvisti koriste i naziv "Bosansko-hrvatsko-crnogorsko-srpski" sa skraćenicom BCMS. Neki domaći lingvisti ga zovu i "srednje-južno-slovenski" (tu valjda slovenački spada u "zapadno-južno-slovenski" a makedonski i bugarski u "istočno-južno-slovenske" jezike).
    Ovo prvo je ravno našoj nakaradnoj tvorevini, a ovo drugo je kao kada bi Njemac kazao da govori D ili DAS. Skraćenica kao naziv jezika, ne ide. Ovaj posljednji naziv je najnenormalniji jer je lingivistička klasifikacija našega jezika sljedeća:

    • indo-evropski
      • balto-slovenski
        • slovenski
          • južni slovenski
            • zapadni
              • srpskohrvatski








    Šira slika:



    Ovdje umjesto srpskohrvatski staviš srednjejužnoslovenski i imaš rečenicu: Srednjejužnoslovenski je zapadnojužnoslovenski jezik. To bi mnogo smisla imalo. Veliki su to lingvisti smislili. I slovenački i srpskohrvatski su zapadnojužnoslovenski jezici.


    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ja sam takođe u startu rekao da se skoro svi (uključujući i mene) slažu da se radi o jednom jeziku.
    ...
    Ko voli i dalje tako da ga zove neka izvoli ali ne vidim zašto bi ostali morali da se pridržavamo toga naziva.
    Pored toga, taj naziv nije korektan prema Crnogorcima jer su oni isključeni iz imena jezika. Nešto ne vidim da iko gnjavi Hrvate što zovu svoj jezik hrvatski ili Srbe što ga zovu srpski. Zašto Crnogorci ne mogu da ga zovu crnogorski?
    Uopšte se ne radi o tome. Niko ne može zabranit ni tebi ni meni da ga zovemo privatno, javno, službeno.. kako god hoćemo. Radi se o tome da ova država tj. njena vlast, kao i ovaj pokret o kom je riječ, tvrde da se ne radi o jednom jeziku, što nije tačno, i pišu zakone, uređuju obrazovanje, raspoređuju novac itd. na osnovu toga. Poštedite me samo onoga "A kako mogu Srbi i Hrvati?" jer, ponavljam, nemam tri godine.

    Pokretu je malo ova glupost koju imamo zvana "crnog.-srp., hrv, bos. jezik i književnost" (crnogorsko-srpsko-hrvatsko-bosanska kniževnost, valjda), nego treba đecu bolje indoktrinirati i recimo, dići status Stevove crkve, ako ikako može, sve u ime "tradicije", "kulture" i "običaja".

    Ko brani ovim vrlim intelektualcima da napišu vrhunsku knjigu na crnogorskoj varijanti jezika i doprinesu tome jeziku? Ko im brani da se zamonaše, odu na Svetu Goru i vrate se ođe sa dubokim istinama o Hristu i o svemiru i propovjedaju što misle i što vjeruju? Ko im brani da se drže starih običaja, čojstva, junaštva i štosvene? Ja ne. No je njima samo bitno da se zove "crnogorsko", kakvo god da je. Više crnogorski nego jezik, više crnogorska nego književnost, više crnogorska nego crkva, više crnogorsko nego čojstvo itd. Teško je radit da se unaprijedi kultura i to ne bismo, ali ako bi ikako moglo malo državnih subvencija za ovaj anti-intelektualni rad i degradaciju jezika, to bi bilo odlično.

    Nije ružno reći śutra ili śedni, ali je ružno da čovjek to forsira jer mu je tobože stalo do jezika, a recimo ne zna što su bedra, a što njedra ili ne umije složit padež pridjeva i imenice itd. To što neko može napravit algoritam koji prebaca SJ u Ś ili napravit tastaturu sa Ś i Ź meni ne znači apsolutno ništa. To je nulti doprinos našem jeziku. Kažem "degradacija" jer njegovo nasilno cijepanje (kojem ne doprinose samo Crnogorci, nego i svi ostali) znači da on gubi i to malo prestiža što ima, manje se knjiga piše na njemu, manje je stručne literature, ljudi se okreću drugim jezicima itd. Bila je tema na forumu "News na RTCG" ili kako već. Ne vidim da se ovi samoproglašeni "branitelji" mnogo oko toga sjekiraju. Školujemo đecu, sačuvaj me bože koliko je to znanje i što je to. Ne smeta ako đeca govore "breao kralje, to mi se đa, baš ga lajkam, totalno je top", to je odlično. Samo ubači Ś ako možeš i to su tradicija i kultura.
    Last edited by RoNN|3; 11-08-15 at 13:01.

  25. #75
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Meni se cini da vecina zna sta bi sa ovim pokretom, kako bi, sta da rade, sta da ne rade, koji profil ljudi, estetske i sve ostale vrijednosti za "personal", kako da se krecu, kako da se angazuju, .... i sve, ali kao nikoga nije briga pa pljutz po clanovima... i to sve a da oni samo odrzase 2-3 govora za medije i to pojedinacno po nekoliko minuta...
    Toliko projekcija a ovi se skoro pa se moze reci sbedose u 5 minuta ....
    Vrucina u CG...posledice..
    Hvala Lepo

Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Narodni pokret FRONT
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 10-05-11, 19:44
  2. Pokret za ujedinjenje
    By Kovac in forum Politika generalno
    Replies: 62
    Last Post: 03-06-08, 22:32
  3. Pokret za promjene - PzP
    By iwan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-08, 15:51
  4. PZP (Pokret Za Promjene)
    By Milivoje_Taxista in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 85
    Last Post: 08-06-07, 16:22

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •