Results 1 to 4 of 4

Thread: Troskovi preduzeca

  1. #1
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default Troskovi preduzeca

    Koliko košta osnivanje i održavanje preduzeća


    Prilikom osnivanja preduzeća veliki broj osnivača nije u potpunosti upoznat sa svim aspektima osnivanja i održavanja preduzeća, pogotovo dijela koji se tiče troškova. Shodno Zakonu o privrednim društvima osnivački ulog preduzeća može biti 1 eura što svakako u značajnoj mjeri pojeftinjuje proces osnivanja. Međutim Osnivački ulog nije jedini trošak koji osnivač ima prilikom osnivanja a pogotovo nije prilikom održavanja tj. rada preduzeća. Ovdje ćemo vam objasniti na koje troškove morate da računate prilikom osnivanja i rada preduzeća.
    S obzirom da troškovi ovjera, troškovi knjigovođe, izrada završnog, obračun plata, variraju od slučaja do slučaja pokušaćemo vam dati što precizniji pregled eventualnih troškova, tako da realna odstupanja ne budu velika.
    Troškovi prilikom osnivanja


    Na strani Osnivanje preduzeća (d.o.o.) smo obuhvatili troškove koji nastaju prilikom osnivanja tj. registracije. Ovdje ćemo poći od pretpostavke da osnivač kompletan proces registracije sprovodi sam. U tom dijelu osnivaču je potrebno :
    Uplata na ž.r Poreske uprave - 10.00 eura
    Uplata na ž.r Službenog lista - 12.00 eura
    Ovjera odluke o osnivanju (sud ili kod notara) - 7 - 10,00 eura
    Izvod iz CDA - 2.98 eura
    (Ukoliko je direktor stranac potrebno je ovjeriti pasoš - 5.00 eura)
    Izrada pečata - 25-30-35.00 eura, komad.
    Ovjera OP obrasca (prilikom otvaranja računa u banci) - 5.00 eura
    Ukupno - 65 - 75.00 eura.Troškovi plata


    U ovom dijelu ćemo koristiti primjer preduzeća sa jednim zaposlenim kome se obračunavaju porezi i doprinosi po najnižoj stopi.
    Mjesečni iznos poreza i doprinosa -130,00 euraUkupno (porezi i doprinosi za 1 godinu za jednog zaposlenog) - 1560.00 eura.
    Napomena - Prilikom uplate plata potrebno je u banci uplatiti kompletan iznos bruto plate - neto plata (koju odmah podižete) + porezi i doprinosi na teret zaposlenog + porezi i doprinosi na teret poslodavca. Bruto plata shodno ovom primjeru iznosi oko 360,00 mjesečno ili 4200,00 eura, godišnje.Troškovi knjigovodje


    Troškovi knjigovođe variraju od 100-150-200.00 eura mjesečno, zavisno od obima posla i veličine preduzeća.
    Ukupno (godišnji trošak knjigovođe) - 1200.00 eura.
    Neke knjigovodje naplaćuju izradu završnog računa posebno, čija izrada može da košta od 50-150,00 eura.Osnovni troškovi preduzeća u mirovanju (bez poslovne aktivnosti) tokom jedne godine iznose oko - 2.800,00 eura.
    Troškovi aktivnog preduzeća


    U prvo dijelu smo predstavili najosnovnije troškove preduzeća tokom jedne godine, koji ne uključuju:
    - Dobijanje dozvole za rad poslovne jedinice (butik, agencija, restoran, hotel, prodavnica itd.)
    - Troškove zakupa poslovnog prostora
    - Plaćanje tekućih troškova poslovnog prostora (voda, telefon, internet, struja, komunalne usluge, reklama)
    - Plaćanje poreza na zakup poslovnog prostora
    - Plaćanje prireza na porez na zakup poslovnog prostora
    - Plaćanje naknade za korišćenje opštinskih puteva
    - Kupovina fiskalne kase
    - Opremanje poslovnog prostora
    - Nabavka robe i sredstava za rad
    - Eventualni troškovi promocije
    - Plate ostalih zaposlenihUkoliko podjemo od pretpostavke da se preduzeće osnovalo sa ciljem da posluje. Svi gore navedeni troškovi moraju se uzeti u obzir jer u tom slučaju trošak firme može biti par desetina ili stotina hiljada eura, zavisno od profila posla kojim se preduzeće bavi.
    Uprkos činjenici da je osnivanje preduzeća prilično jeftin i jednostavan proces u Crnoj Gori, treba voditi računa da samo održavanje preduzeća i njegov rad nije nimalo jednostavna i jeftina aktivnost. Te je stoga prije donošenja odluke o osnivanju neophodno dobro se informisati i pripremiti, kako bi se preduprijedili eventualni problemi.
    Upravo zbog nedovoljne svijesti o realnim troškovima i neadekvatna informisanost o potrebnim uslovima za rad jedne firme, dešava se ono što je realnost danas a to su veliki broj malih preduzeća u blokadi ili sa velikm problemima prilikom poslovanja.


    preuzeto sa asistent.me


    Svaka cast za sajt i mnogo mnogo korisna objasnjenja!!! Ovo je ono sto treba obicnim ljudima.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    I pazite sad ljudi
    ocete da radite nesto, otvorite firmu, uzmete neki mali poslovni koji placate 200eur mjesecno na one standardne troskove za platu i poreze i doprinose od 2800eur godisnje
    i to dodje 5000 godisnje
    a dje je reklama da ljudi cuju za vas itd itd.
    od cega cete zivjet?
    u sustini treba vam minimum 15.000 ciste dobiti za 1 god da bi mogli da zivite, nekako

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Sajt je stvarno odlican i mnogo koristan. Sto se tice ovih cijena nije ni cudo onda sto mnogi rade na crno.
    Ove procese i troskove bi trebalo znatno pojednostavniti i smanjiti za neke manje firme i tako bi u mnogome suzbili sivu ekonomiju.

    Ja sam jos kao srednjoskolac (to mu dodje prije nekih 6godina) imao u planu da otvorim kompjutersku igraonicu. Lokaciju sam imao idealnu i sve to. Uzimajuci u obzir da bi tada razbijao kako bi dobro radio, i zavisnost komsija, htio sam da sve to bude legalno. I onda sam upao u masineriju gdje mi niko nije znao objasniti sta je sve potrebno i vrceli me od jedne do druge kancelarije da bi mi na kraju rekli da se to tretira kao igre na srecu i da su dadzbine bas nesto velike tako da sam na kraju odustao od te ideje jer kada sam odradio sve kalkulacije ispalo je da bi mi mjesecno ostalo oko 200,300e sto je dovoljno taman sebi da das platu i da se upucas jer bi radio 15h non stop mjesecno za toliku platu a jos ako ti se desi kvar onda dodjes i na nulu.

    Jednostavno nemamo adekvatne olaksavajuce zakone za tako neke male start up projekte koji bi dali znacajan doprinos ekonomiji jer bi ih sigurno bilo dosta.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Radi se upravo o tome da vlasti na sva zvona hoće razvoj malih i srednjih preduzeća tj. da mladi ne čekaju na posao već da sami krenu u privatne vode.
    To je sve lako reći i predložiti, problem nastaje kad mlad čovjek zaista ima želju da sam krene a nema za što da se uhvati i u tome mu zakoni otežavaju.
    Mislim da ove vlasti ne shvataju ovo ozbiljno. Oni su na državnim jaslama i teži dio posla prepuštaju upravo mladima koji oće da rade i neće državne poslove i poslušnost.
    Ovo je za njih zapravo odlično jer težinu igre prebacaju na neistomišljenike od kojih će svakako ubrati porez.

    Na kraju konca opet je bolje biti visokoobrazovan i zapošljen u nekoj dobroj firmi preko veze. tako da podržavam mlade, završavajte fakultete i neka vas bude što više i tražite od države zaposlenje. Uvjek će falit partijskih kadrova.
    Pušti jadan, ko će otvarat firmu i opučat se od posla.

    Kapitalizam za neposlušne, socijalizam za poslušne, Ajmo bagro!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Carinski troskovi
    By AltaMarea88 in forum Ekonomija
    Replies: 20
    Last Post: 02-10-13, 10:42
  2. auto iz Amerike, troskovi prebacanja
    By Feeleep in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 50
    Last Post: 02-10-10, 15:31
  3. uvodjenje adsl-a, troskovi
    By cpu in forum Internet
    Replies: 3
    Last Post: 01-06-10, 13:27
  4. Troskovi zivota u CG i van nje
    By simm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 95
    Last Post: 02-01-08, 16:57
  5. T-com & manipulativni troskovi WTF?
    By verbalni_fajter in forum Internet
    Replies: 61
    Last Post: 09-11-07, 19:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •