Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 35

Thread: Otkrivanje vjere

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Lightbulb Otkrivanje vjere

    Nadam se da ce polemika oko postojanja boga i sl. biti zadrzana na drugim temama, dovoljno ih ima...

    E sad, mene ovdje zanimaju dvije stvari...

    Prva je kako ste vi oktrili svoju vjeru? Da li se edukovani tako od strane vasih roditelja pa je od 'pocetka' do danas ostalo tako? Ili ste vjeru sami 'otkrili' pomocu odredjenih dogadjaja ili ljudi?

    U kakvoj ste 'religioznoj atmosferi' odrasli? Ovdje mislim na svoj dom gdje se odrasli...

    Kod nas u skolama nema (niti vjerujem da je ikad bilo) nekog 'religioznog predmeta' ili edukacije na tu temu dok znamo mnoge zemlje gdje se to praktikuje, u nekima je cak obavezno... Koliko smatrate da je to dobro ili lose? Da li bi trebala 'vjerska edukacija' da bude u skolama ili vec u vrticima? Kako bi ona trebala da se sprovodi?

    Sva ova pitanja mogu da budu i za onoga koji ne vjeruje, tj. kad ste 'otkrili' da nema boga, sta je uticalo na to itd.



    Druga stvar koja pokrece ovu temu, a strogo je vezana za prvu, je kako bi vi 'sutra' edukovali svoje dijete kad je religija u pitanju? (ima ovdje i roditelja pa mogu ovo 'sutra' da odbace i vec da nam ispricaju kako to oni rade)
    Sta bi odgovorili djetetu od 5-6 godina koje vas pita "Tata/mama, da li postoji bog?" ili "Mama/tata, koji je pravi bog?"


    Eto... znaci u kratkim crtama - u kakvoj ste atmosferi vi odrasli, sta je uticalo na vase (ne)vjerovanje i kako bi ste 'edukovali' vase dijete (sve ovo kad je iskljucivo religija u pitanju)
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Prva je kako ste vi oktrili svoju vjeru? Da li se edukovani tako od strane vasih roditelja pa je od 'pocetka' do danas ostalo tako? Ili ste vjeru sami 'otkrili' pomocu odredjenih dogadjaja ili ljudi?
    Nagonski. Oduvijek sam imala osjećaj postojanja nečeg većeg od sebe, u svojoj blizini. Postojanje svetih knjiga i Crkve, džamija i sl me je uputilo da tome nečemu dam ime. Ne vjerujem da bih mogla sama naći to ime. Zato i opravdavam postojanje građevina i svetih spisa.

    Ne, roditelji su mi ateisti. Otac nam je zabranio krštenje do 18e, na čemu sam mu vrlo zahvalna. Snagu vjere sam uvijek nanovo otkrivala u situacijama kad me je ta vjera nekoliko puta izvukla iz stanja i situacija gdje je sve navodilo da je to kraj one male Raquel koja je bila bezazlena i samouvjerena, što je opet proisticalo baš iz te bezazlenosti.

    Kod nas u skolama nema (niti vjerujem da je ikad bilo) nekog 'religioznog predmeta' ili edukacije na tu temu dok znamo mnoge zemlje gdje se to praktikuje, u nekima je cak obavezno... Koliko smatrate da je to dobro ili lose? Da li bi trebala 'vjerska edukacija' da bude u skolama ili vec u vrticima? Kako bi ona trebala da se sprovodi?
    Ne može da smeta. U Gimnaziji se uči o raznim mitologijama, sem Hrišćanstva i Islama, pa bi moglo i o tome. Lijepo je imati izbor. Ko 'oće da uči - učiće, ko neće - neće.

    Druga stvar koja pokrece ovu temu, a strogo je vezana za prvu, je kako bi vi 'sutra' edukovali svoje dijete kad je religija u pitanju? (ima ovdje i roditelja pa mogu ovo 'sutra' da odbace i vec da nam ispricaju kako to oni rade)
    Sta bi odgovorili djetetu od 5-6 godina koje vas pita "Tata/mama, da li postoji bog?" ili "Mama/tata, koji je pravi bog?"
    Ne planiram da zasnivam porodicu, ako i budem to će biti usvajanje nekog djeteta. Isto kao što su i mene - uputiću ih na literaturu, naučiti o intuiciji i petom i po čulu i da se oslanjaju na nju. Neću zabranjivati, neću siliti... Ali se neće ni ona krstiti do 18e, pa kako bilo.
    Last edited by Raquel; 29-06-15 at 22:35.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    A ti, kako si ti postao bezvjernik?
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    A ti, kako si ti postao bezvjernik?
    ja mislim da on nije bezvjernik, jer ako on ne vjeruje slično kao vjernici, ipak, možda ima neki svoj fazon, u koji vjeruje, neko će reč, vjeruje se po pravilima vjerskim i nikako drugačije i slično, ali ipak druga je stvar u pitanju, mislim da čovjek bez vjere ne postoji, čovjek mora vjerovati u nešto, pa makar i u to figurativno rečeno "bezvjerje", ako je moguće tako reć
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  5. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Ja sam ateista. To znaci da ne vjerujem u boga.

    Daleko od toga da ne vjerujem najprije u sebe pa onda u jos neke stvari kojih je sve manje.

    Ali to i nije bas tema.

    A vezano za temu, dugujem odgovor. Vraticu se sa 'pricom'. Neki drugi put...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  6. #6
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Imam pogan jezik al’ čist obraz
    Posts
    490
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam vjernik, vjerujem u Boga.

    Na malo nekonvencionalni način. Pravilo 1 je da je grijeh činiti zlo drugima ili sebi. Pravilo 2 je da je sve dozvoljeno što ti prija a da nije u suprotnosti sa pravilom 1 (sex, masturbacija, alkohol dokle mozes pogodit ključ u bravu itd).

    Znači moja vjera nije u suprotnosti sa medicinom, i vrlo je rasterećujuća. I nema ime. I jednako je prava kao i sve ove ostale, jer ni za jednu nema naučno potvrđenog dokaza da ih je Bog ljudima propisao.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ima sokratova alegorija o otkrivanju vjere. Vrlo interesantno.


  8. #8
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,570
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Tesko tebi moj Ego. Gdje nadje bas to da postavis? Ti si savrsen primjer covjeka u pecini koji gleda u zid. Samo sto te niko nije lancima zatvorio nego odbijas da se okrenes. Umjesto da se okrenes ti se sve dublje u pecinu zalazis.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  9. #9
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Moja vjera se javila kad sam kao mali pokušao sa police u ostavi uzmem slatko od dunja. Nikad ljepše nešto u životu niste probali. Bogovski. I tako se ja penjem po policama, a ambis ispod mene. Neustrašivo sam uzeo ručicama veliku teglu koja momenat kasnije počinje da klizi iz ruku. Da li da se pustim i uzmem teglu sa obje ruke pri tom da se i sam survam u ponor ostave ili da se držim i da tegla ode u beskraj? Odluka pada većom brzinom nego tegla i ja ostajem da bespomoćno gledam za teglom koja se uz tup udar razbija.

    Šta sam tada shvatio? Mnogi neće uspjeti u svojim nastojanjima. Shvatio sam da postoje predivne i božanske stvari iznad nas koje nisu baš na dohvat ruke. Shvatio sam da se treba izdići i da taj proces traje. Ni danas tu teglu ne bih uspješno dohvatio ali se nadam jednog dana možda... Visoko je jbg. I nije samo se izdići već i teglu sa slatkim od dunja treba zaslužiti dobrim djelima, učenjem, poštovanjem drugih... U to vjerujem i ovo je događaj koji to opisuje kad već moram da se prilagodim, za mene stereotipnom, pitanju o momentu javljanja vjere.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  10. #10
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Nisi poslije jeo sa poda? Ja bih,stojalo visoko ili nisko- slatko je slatko. Samo sto je uzdizanje u ovom slucaju spustanje, a to spustanje isto toliko postovanje(prema slatkom) u toj pobjedi nad sobom-jesti sa poda. Ili sam jednostavno alav

  11. #11
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    Nisi poslije jeo sa poda?
    Jesam malo kašičicom strugnuo sa poda ali ono sa vrha. Pa šta sad? Nije me stid nimalo. Tada sam shvatio da moraš pasti da bi ustao. To je simbolizovano raspećem Hrista i kasnijim vaskrsenjem. Toliko simbolike u jednoj tegli. Eh... anda:
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  12. #12
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Jesam malo kašičicom strugnuo sa poda ali ono sa vrha. Pa šta sad? Nije me stid nimalo. Tada sam shvatio da moraš pasti da bi ustao. To je simbolizovano raspećem Hrista i kasnijim vaskrsenjem. Toliko simbolike u jednoj tegli. Eh... anda:
    Vidiš dobra ideja za neki scenario ili tako nešto. ha ha ha
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    ...Prva je kako ste vi oktrili svoju vjeru?
    Postepeno kroz razna manje ili više filozofska pitanja ...
    Kako je nastao svijet, šta ga pokreće , zašto uopšte postoji ....
    Zašto se kod raznih ljudi razlikuju moralna shvatanja ...
    Ako je naše ukupno saznanje ograničeno koliko su koji djelovi pouzdani . Koja su saznanja sigurnija a koja manje sigurna.
    Kako se saznanje širi?
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Da li se edukovani tako od strane vasih roditelja pa je od 'pocetka' do danas ostalo tako?
    Ne mada je majka bila pomalo religiozna i to nije nametala.
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ili ste vjeru sami 'otkrili' pomocu odredjenih dogadjaja ili ljudi?
    Sam , kao što sam gore opisao .
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    U kakvoj ste 'religioznoj atmosferi' odrasli? Ovdje mislim na svoj dom gdje se odrasli...
    ...
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Kod nas u skolama nema (niti vjerujem da je ikad bilo) nekog 'religioznog predmeta' ili edukacije na tu temu dok znamo mnoge zemlje gdje se to praktikuje, u nekima je cak obavezno...
    Bio je predmet "Vjeronauk" ili sl. prije Drugog svjetskog rata.
    Mislim da su skoro, u zadnjih 10-15 godina, to uveli u škole u Srbiji kao izborni predmet između "Vjeronauke" ili "Građanskog obrazovanja"

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Koliko smatrate da je to dobro ili lose?
    To je loše ako je u pitanju ateizam ili neka od "standardnih" abrahamskih religija (judeizam,hrišćanstvo,islam) na stepenu duhovnog razvoja koji je potreban u današnjem svijetu.
    - Opšta filozofska ili religiska shvatanja su čovjekov "pogled na svijet" kao koordinatni sistem. Prvi problem je što nebi bio ostavljen prostor za razmišljanje i raspravu.
    Danas se u školama čak i nauka uči većinom na taj način memorisanja i ponavljanja bez preispitivanja a gore pomenute religije su još ekstremniji primjer.
    Tako da bi ljudi dobijali konfuzan "koordinatni suistem" i onda bi to dalje generisalo ostale probleme

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Da li bi trebala 'vjerska edukacija' da bude u skolama ili vec u vrticima?
    Ne ali nešto drugo što obrađuje slična pitanja bi trebalo.
    Raspravljanje o raznim filozofskim pitanjima bi trebalo baš od vrtića. To bi bila sjajna ideja.
    Sva naša civilizacija je krenula iz takvih rasprava u staroj Grčkoj.

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Kako bi ona trebala da se sprovodi?
    Misliš filozofiranje ... to djeca sama pokušavaju da rade ali nemaju dostojnog sagovornika i mi ih ograničavamo...
    P.S. Detaljnije objašnjenje bi zahtijevalo više prostora.
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Sva ova pitanja mogu da budu i za onoga koji ne vjeruje, tj. kad ste 'otkrili' da nema boga, sta je uticalo na to itd.
    “The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.” Werner Heisenberg
    jer ...
    “Not only is the Universe stranger than we think, it is stranger than we can think.” Werner Heisenberg
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Sta bi odgovorili djetetu od 5-6 godina koje vas pita "Tata/mama, da li postoji bog?"
    Da me baš ovo pita ja bih mojoj ćerkici rekao ...
    Ja mislim da je "Bog" samo naziv za nešto što je stvorilo i pokreće svijet. A šta ti misliš o tome?
    ...
    Ja vjerujem da je svijet nastao sam od sebe iz nekog svog prethodnog stanja i da je ustvari čitav Univerzum "Bog". Takvo shvatanje se zove Panteizam i ja sam tako neka vrsta Panteiste.
    Ateizam je kad vjeruješ da Bog ne postoji a isto je svjijet nastao sam od sebe iz nečega.
    Agnosticizam je kad si neodlučan možda postoji a možda ne. Nekad će se saznati ... možda .
    ...
    A šta si ti ?
    Ali bez zezanja tata i nemože Panteista jer sam već ja prvi zauzeo.
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    ili "Mama/tata, koji je pravi bog?"
    Postoji samo jedan Bog ili nijedan ako si ateista.
    Razni ljudi imaju različita mišljenja i nazive za tog jednog te istog Boga.

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Eto... znaci u kratkim crtama - u kakvoj ste atmosferi vi odrasli, sta je uticalo na vase (ne)vjerovanje i kako bi ste 'edukovali' vase dijete (sve ovo kad je iskljucivo religija u pitanju)
    Ja smo prezentujem razne varijante i zajedno raspravljamo a na djetetu je da izabere a na meni da ga podržavam bez obzira na izbor.
    Last edited by septembar; 02-07-15 at 07:35.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Jesam malo kašičicom strugnuo sa poda ali ono sa vrha. Pa šta sad? Nije me stid nimalo. Tada sam shvatio da moraš pasti da bi ustao. To je simbolizovano raspećem Hrista i kasnijim vaskrsenjem. Toliko simbolike u jednoj tegli. Eh... anda:

    Samo mi reci da je tegla bila od 1kg a ne one veće - unverzum je morao da doživi neku reakciju na ovakvo nepočinstvo

    Ovo nepočinstvo je teško prihvatiti, ipak se radi o tegli slatkog od dunja.

    Što još interesantnije jeste da pukim slučajem tema je nazvana apokalipsa - vjere bješe

    Kako to da se uzima nešto najveličanstvenije u duhovnom smislu sama apokalipsa, ujedno i najveći zamislivi užas ?

    Tvoj neoprostivi akt, razbijanje tegle slatkog od dunja, se pretvorio u jednu avanturu, gdje si se otisnuo u tim ranim godinama u neku nespoznajnu sivu zonu. Preko granice poznatog, dozvoljenog. Penjući se po polica u potrazi za poslasticom došao si u poziciju da praviš izbor...nije ti bilo lako.

    Mada upravo izbor je bio lakši, jer kao neiskusna osoba nisi u potpunosti shvatao značaj te tegle koju si držao u rukama, sa druge strane takođe si imao plašt odbrane upravo sa sopstvenim dobom (bezopašnošću)...oprost i suspenzija poziva na odgovornost se opravdava sa onim- opraštamo mu nije znao što čini (tupavost postaje korisno stanje)

    Potcijenjivannje tvoje psihe, jer upravo si znao što činiš, takođe tvoj izbor je bio olakšan sa vjerom u kreatora slatkog, samom logikom ko je napravio ovu teglu napraviće i drugu (ili nisi iskusio situaciju da na toj polici nema tegle, uvijek se tu nalazila i nadenuo se prirodan zakon - na toj polici je ''uvijek'' tegla puna slatkog) ili đe ima jedna velika vjervatnoća da postoji još koja (zar mnogi ne poimaju danas religiju upravo na ovaj način - biću dobar i baka će da štanca slatko). Postoji i još jedan veoma veliki razlog, da sopstveno neiskustvo tj. tadašnji nivo spoznaje nije bio na adekvatnom nivou da zaista si iole bio svjestan ili da si nazirao vriijednost sadržaja te tegle - prost jok.

    Što podsvjesno si i sam formulisao prilikom iznošenja događaja, uvijek navodiš da je upravo razbijanje tegle događaj koji te je doveo u stresnu situaciju, a ne prosipanje i devastiranje slatkog od dunja


    Elem, što govori da si se više plašio samog čina, radio si nelegalne stvari i doveo sebe u opasnost, što može da opet dovede do intervencije roditelja da te kazne. Sa ovim i pohvala tvojim roditeljima, jer priroda tvog straha jeste na bazi da si svjestan da si ugrozio sopstvenu bezbjednost a i mogućost kazne bi proistekla stresom i strahom koja bi se pojavila kod njh. Tako da u tim situacijama ljudi odreaguju malo burnije iz razloga da relativizuju i tako umanje razorni učinak stresa koji bi se pojavio kada bi u ostavi čuli prasak tegle koja se razbija o pod.

    To je simbolizovano raspećem Hrista i kasnijim vaskrsenjem.
    Da najzad si otrkio dio ličnosti, pokazao ljudima koji su brinuli o tebi da prelaziš na sledeći level. Više nisi beznačajan, neopasan u tolikoj mjeri da nemaš pojma kakve sve poslastice se nalaze u toj prostoriji, već i kreativan i invetivan (lopov ) da si osmislio i uradio projekat krađe. Ulaziš u skladište hrane na konto povjerenja , koje je steknuto ne tvojm karakterom nego čisto dotašanjim infantilnim statusom.

    Mislim da je ođen kvaka kod mnogih ljudi. Oponašajući ovakav status pokušavaju da pruže neku kognitivnu sliku infantilnosti koju prepoznaju kao dobro...realno jeste da odaju utisak bespomoćnosti i bezopasnosti upravo iz razloga što ih nesvjesno vraća namjenski u to doba jer nešto niije shvaćeno kako treba, da nazovemo to kompleksom.

    Tvoj slučaj je više nego interesantan, iako djeluje kao fikcija, što i jeste, događaj koji se odigrao davno gledan iz današnje spoznajne perspektive...nevjerovatno jeste, da pored emocijalne vezanosti za tog dječaka kao aktera događaja koji je pokrenuo neki spoznajni niz i odrasle osobe nema gotovo ništa zajedničko
    Ne bi trebalo, osim ako je nešto tada preskočeno (neokajan grijeh - mada i shvatanje ovih termina je bukvalizovano da mnogima nema smisla) - može se reći da su to potpuno dvije različite osobe, osim , ponavljam, te emocijalne vrijednosti koja na da bude pravi balas koji koči dalji razvoj.


    Tako da, apokalipsa nije ništa ružno i ne treba se plašiti takvog nečega, niti je svatati kao neki najkrvaviji čin, to nas samo plaši neki konretniji datum kada ćemo preći na neki novi level i kada ćemo napraviti korak koji će nas odvojiti od ove ličnosti, kao što smo se odvojili od onog djeteta - koje nam je ruku na srce veoma drago

    Pravi zbor iz sadašnje perspektive bi bio - hej odrasli, koji imate adekvatnu visinu dohvatite mi teglu i dajte mi da jedem ili već ako bi draže bila neka nelegalna aktivnost, onda bi svakako ponio neku stolicu na koju bi se popeo, a u zednji džep bi bila kašičica i ...a opet su nam drage uspomene na taj naš eho djeteta kod nas.

    Hrist nije umro i vaskrsao da bi nam dokazao kako je on mudovište već...
    Last edited by gaul; 02-07-15 at 11:44.

  15. #15
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    . Oraspolozi me.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  16. #16
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja pomenuh scenario za film, a sad vidim da se dobra špansko-indijska serija može iz ovog izrdodit posle Gaulove razrade,

    bravo, svaka čast !
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  18. #18
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Eto koliko si napisao a ja jos ne znam sto si rekao... Pocinjes da me podsjecas na Ega...

    Sto se tice mog odgovora na temu, rekoh da cu ga dat'. Ali nije nista spektakularno (da ne bude da se ceka neka strasna prica), jednostavno sam poceo da razmisljam svojom glavom, ne vodjen pricama iz okruzenja.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #19
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Eto koliko si napisao a ja jos ne znam sto si rekao...
    Naravno da 'ne' znaš

    Kao što ti rekoh već...

    Čisto evo ti primjer duhovnih vrijednost i koliko su one komplikovane .

    Pitanje na koje treba da odgovoriš

    Prokomentariši funestisov nivo poznavanja nauke i gandalfovu pristojnost.

    Imaš li skoposti? - stvar etike.
    ...a znao sam da nemaš.

    Ovo se tiče duhovnih stvari i moraš da vjeruješ da su ti one od koristi. Najkraći opis religije...

    Tako da ateizam (mislim na ovaj forumski) ima svoje mjesto, posebno po ovim selektivnim i uslovljenim reakcijama i komentarima prema ljudima...a ne mišljenju.

    Što dokazuješ...

    Pocinjes da me podsjecas na Ega...
    ...sa ovim.

    Ovo je pokušaj....? - ne kapiram čega

    Ali nije nista spektakularno (da ne bude da se ceka neka strasna prica), jednostavno sam poceo da razmisljam svojom glavom, ne vodjen pricama iz okruzenja.
    Ovo si nam već pokazao na djelu - lojalnost prema grupi, poništavanje sopstvenog stava (ličnosti) zarad višeg cilja (grupe)...svi elementi su tu...

    Koliko je situacija očigledna vidljiva je po ovoj diplomatiji od odgovora...
    ...ne znam sto si rekao...
    ...to je taj segment psihe koja vrši pritisak, da opet nisi imao skoposti da ođen udariš kontru...pa iskažeš oduševljenje sa promoterstvom naučne misii, a da su ostali samo mrzitelji progresa (dok si spreman onako sa strane i nasamo da upravo da to i uradiš )

    Stvar je jasna - realizovani ateizam, ili nešto drugo što čuči u sjenku...

    Sto se tice mog odgovora na temu, rekoh da cu ga dat'. Ali nije nista spektakularno (da ne bude da se ceka neka strasna prica)...

    Hm...ovo je drugi put da daješ čvrstu riječ da ćeš napisati.


    Naravno, nikako da skupiš vremena da tu kratku i 'nimalo' strašnu priču da i otipkaš.
    Last edited by gaul; 05-07-15 at 01:13.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    A sto naprica to moj dobri trolu?

    Cak si mi i osmijeh izvukai u pauzama bunila posto ja i dalje ne kapiram o cemu pricas... Pominjes neke druge likove i njihove izjave cemu opet ne nalazim nikakvu poentu... Da udaram kontru? Vidio sam ja odavno da si ti odje na nekom takmicenju ali nadji nekog drugog konja za utrku

    Vec na pocetku sam rekao da ova tema nije namjenjena za diskusije i rasprave koje se vode vec na drugim temama. Ako imas sta da kazes povodom toga, nadji me na drugoj temi

    Ovdje mozes iznijet' svoju 'pricu' a mozes i da nastavis da troll-ujes, sam sa sobom.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #21
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Pominjes neke druge likove i njihove izjave cemu opet ne nalazim nikakvu poentu...
    Samo sam te pitao za mišljenje.

    Prosto da prostije ne može biti ...opet iz nekog razloga veoma komplikovano ispade.

    Vidim imaš jasnu viziju o drugima, veoma temeljnu da se priznati.

    Ne znam tvoje mišljenje pa te pitah - 'dao' si iskren i veoma temeljan odgovor.

    Takođe si pokazao na primjeru težinu bremena iracionalnosti i njenu važnost.

    Prijateljstvo je iracionalne prirode i ono postoji na temeljima određenih interesa. Sigurno da niko ne bi imao ništa protiv kada bi svi bili brutalno racionalni, ali da li možemo. Upravo napori same vjere se baziraju da iracionalno prevedemo u racionalno.

    Uslijed nedostatka racionalnog odgovora slijede oni iracionalni...što si nam fino predočio.

    Još uvijek ne nađe vremena da nam ispričaš tu kratku i nimalo strašnu priču...

    Ako imas sta da kazes povodom toga, nadji me na drugoj temi...
    Čim te spazim...

  22. #22
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Nema tu neke strasne price, kao sto rekoh...

    Mislim da je otvaranje ociju zapocelo negdje oko 15-e godine... Do tada sam vjerovao u boga bez da sam sebi postavim ijedno dublje pitanje povodom svoje vjere.

    Krsten sam pod ostrog i bio tamo nebrojeno mnogo puta. I tako negdje oko te 15-e godine sam nekako poceo da gledam stvari koje su i prije bile tu ali jednostavno nisam obracao paznju na njih... Od obicne komercijalizacije crkve gdje sam ostrog vise lici na tezgu sa pijace nego na neko 'sveto mjesto' pa do mnogo znacajnijih stvari, uglavnom iz 'svijeta' za sve monstruoznosti prouzrokovane religijom, bez obzira koja je vjera u pitanju. Ni popovi (prije svega razgovori sa njima) mi nisu pomogli da 'odrzim' pozitivno misljenje o crkvi i svemu materijalnom sto predstavlja boga na zemlji. Tu sam prestao da se krstim pri ulazu u crkvi (sto sam prethodno uvijek radio i pri ulazu i izlazu) i raskinuo svaku 'vezu' sa crkvom.

    Mozda je to bio neki kratki period agnosticizma ali sam ubrzo uzeo bibliju da citam i da postavljam ona dublja pitanja koja sebi do tad nisam postavljao. Cesto bi se pitao "Jel' moguce da u necemu sto bi trebalo da bude tako sveto i dobro ima toliko monstruoznosti, tako detaljno opisano!?" Nisam je bio ni do kraja procitao kada mi se smucila. Ali ono sto me pretvorilo u ateistu nije ni biblija ni crkva vec upravo ona 'dublja' pitanja koja pomenuh. Ne bih da ih nabrajam jer ih ima na drugim temama a najvise vezano za apsurd da 'tamo neko gore' sve kontrolise i da svi zavisimo iskljucivo od njegove volje. Nisam mogao nikako ni da pojmim da ovaj zivot (jedini koji imamo) treba da zartvujemo zarad nekog imaginarnog 'vjecnog zivota' nakon njega. Nisam zelio da 'zivim' tako niti je to imalo ikakvog smisla za mene. (prethodno se nisam ni zapitao tako nesto).

    Sto se tice mojih... da ne ulazim pretjerano u privatnost, niko ni u siroj familiji nije ateista. Drze se ikone po kuci, slavi se slava i sve sto ide u 'dobroj religioznoj kuci'. Neki su cak 'presli' iz katolika u pravoslavne, ne zbog sebe vec zbog ostalih ukucana.

    To je ta 'prica' manje-vise.

    Sto se vjeronauke u skolama tice... Meni ne bi smetalo da ima nesto i u skolama ali objektivno. Da se djeca informisu a ne da im se prikazuje nesto kao dobro a drugo kao lose te da im se mozak ispira jos od djetinstva (sto se desava u samim domovima). Medjutim, svjestan sam da je to skoro pa nemoguce pa bi zato prije bio protiv takvog nacina ispiranja mozgova.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #23
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slucajno vidjeh ovo i proctah Fidelovo misljenje.
    Kastro,Bog jeste svemoguc,ali nije tacno da mi zavisimo od njegove volje.Ljudi imaju slobodu misljenja i mogu sami donositi svoje odluke.
    Ponekad se Bog umijesa,a ponekad ne.

    Za svo zlo ovog svijeta,umjesto sto optuzujes Boga i nevjerujes u njega,trebao bi optuziti ljude.Na pogresnu adresu si se obratio.
    Bog jedino sto moze uciniti da bi spijecio zlo,to je da ili unisti svijet,ili da ukine slobodnu volju ljudima.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lijepo se igrajte :-)

    poslato paukom
    istrajan budi.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Ukrao,jelte,jer su ga digli dovoljno visoko,da ne bi mogao dohvatiti malenim rucicama,pa napravio stetu,ali otkrio vjeru,bas slatko

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Svim vjernicima Islamske vjere
    By takemysoulaway in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 14
    Last Post: 07-11-11, 19:41
  2. Uredjaji za ranije otkrivanje radara...
    By Igi in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 132
    Last Post: 28-01-10, 23:04
  3. Battle of vjere
    By cpu in forum Religija i filozofija
    Replies: 31
    Last Post: 05-03-09, 18:22
  4. Narodi i vjere, da li je mjesavina dozvoljena?
    By andrija81210 in forum Politika generalno
    Replies: 75
    Last Post: 04-04-07, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •