Page 3 of 121 FirstFirst 12345671353103 ... LastLast
Results 51 to 75 of 3013

Thread: Naš Bog je jedan

  1. #51
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Kad god počnete ovako da se prepirete oko ovakvih tema od kojih se živjet ne može u poslednje vrijeme, treba vam poslat Funestis-a da vas pogasi za dva minuta.
    ako, samo i nad funestisom, ima funestis
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  2. #52
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oca mi Hebi ako ja kapiram u sta ti sad vjerujes...
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  3. #53
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Kakvi su ateisti bolesnici tek sada sam siguran u to 100%, do sada sam bio siguran 99% e ova tema mi je pomogla da shvatim to.

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,999
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Kakvi su ateisti bolesnici tek sada sam siguran u to 100%, do sada sam bio siguran 99% e ova tema mi je pomogla da shvatim to.
    Ateisti su bolesnici.... Strašno ružna podjela ...

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    Ż\_(ツ )_/Ż
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #55
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,330
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    4,641
    Thanked in
    2,446 Posts

    Default

    A kako su tek bolesni ovi sto gledaju samo kako ce podjelit' ljude bilo da ih dijele po nacionalnosti, boji, vjerskim ubdjedjenjima, politickim vizijama itd.

    I to sve na neke procente... o zali boze neistrosenih kondoma...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Svi ljudi su bolesni. No se vjernici nadaju da ce im Bog zlo iz srca ukloniti i zalijeciti ih. Nema toga vjernika o kome je pisano da se nije kajao i sebe kritikovao. Od Solomona, Davida, Job-a Muhameda i Isusa...

    Sustezanje, samokontrola je ono na sta smo svi pozvati. A ko se raspusti pa dozvoli sebi da iz njega izlazi sta god bez ikakve kontrole taj je zaista u problemu velikom a i oni oko njega iako on to mozda i ne zapaza.

    Svadje, prepirke pa na kraju i ubistva i svako zlo na ovi svijet zbog takvih stvari se deshavaju.

    Vjernici, kad ih lakomislenost njihova prevari i zanesu se oni uvide pa se pokaju i gledaju da kako to isprave ili izvinjenjem ili kakvim drugim nacinom.


    A ovo nije samo Religija potvrdila vec i Psihologija.
    Last edited by Ego_and_his_own; 17-06-15 at 22:03.

  7. #57
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,330
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    4,641
    Thanked in
    2,446 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Svi ljudi su bolesni. No se vjernici nadaju da ce im Bog zlo iz srca ukloniti i zalijeciti ih. Nema toga vjernika o kome je pisano da se nije kajao i sebe kritikovao. Od Solomona, Davida, Job-a Muhameda i Isusa...

    Sustezanje, samokontrola je ono na sta smo svi pozvati. A ko se raspusti pa dozvoli sebi da iz njega izlazi sta god bez ikakve kontrole taj je zaista u problemu velikom a i oni oko njega iako on to mozda i ne zapaza.

    Svadje, prepirke pa na kraju i ubistva i svako zlo na ovi svijet zbog takvih stvari se deshavaju.
    Ovo ti dosta tacno, nepotpuno ali prilicno tacno.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Vjernici, kad ih lakomislenost njihova prevari i zanesu se oni uvide pa se pokaju i gledaju da kako to isprave ili izvinjenjem ili kakvim drugim nacinom.
    A onda se vracamo na staro... Heh. Zar je to ta podjela? Vjernici i nevjernici? Znaci vjernici uvide gresku na vrijeme i pokaju se? Zar stvarno mislis da je to tako? A to za pokajanje NAKON izvresnog 'grijeha' vec ne bi komentarisao... Jer mi je to jedna od 'najjacih' stvari kod vjernika... Mozes i da ubijes i da ne znam ni ja sto napravis, odes da se ispovijedas i sve ti je oprosteno, kao nov si. Srecom pa postoje i zakoni drzave inace ne bi da zamislim sto bi tek bilo sa takvim 'vjernicima'...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Bog prasta onome kome On hoce. To ispovijedanje svestenicima i ostalim sluzbenicima nema nikakve veze. Jer ti znash isto dobro da ljudimogu da se zaludjuju. Ajde nadji jednog koji zlo cini i ne patishe da se osjeca sto nelagodno zbog toga.

    Covjek treba da je srecan kad ima savjest i kad se nelagodno osjeca zbog neceg sto je lose uradio, jer je Bogu mio pa ga ne pusta. A koga Bog pusti taj je daleko zaluta.

    A ko se iskreno pokajao i promijenio ko to ima pravo da prigovori da mu se oprosti? Tesko ce to vjerujuci covjek rec, no ce prije rec : Oprosti i meni!
    Last edited by Ego_and_his_own; 17-06-15 at 22:34.

  9. #59
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,330
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    4,641
    Thanked in
    2,446 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Covjek treba da je srecan kad ima savjest i kad se nelagodno osjeca zbog neceg sto je lose uradio, jer je Bogu mio pa ga ne pusta. A koga Bog pusti taj je daleko zaluta.
    Moglo je i ovo bold-ovano samo da ide. Opet ne bi nista pogrijesio.

    Da li po tebi samo oni koji vjeruju u boga i koje bog 'ne pusta' mogu da imaju savjest? Realno te sad pitam... razmisli malo, preispitaj se pa odgovori...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  10. #60
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Evo ga tekst pa recite ima li dijela koji neki nisu prekrishili.

    THE COVENANT OF THE PROPHET MUHAMMAD WITH THE MONKS OF MOUNT SINAI

    The Covenant of the Prophet Muhammad with the Monks of Mount Sinai
    [By the Prophet Muhammad]
    [Translated by John Andrew Morrow in 2013]
    In the Name of Allah, the Most Compassionate, the Most Merciful.
    (A copy of the manuscript of the covenant [‘ahd] written by Muhammad, the son of ‘Abd Allah, may the peace and blessings of Allah be upon him, to all the Christians.)
    This covenant [kitabun] was written by Muhammad, the son of ‘Abd Allah, the proclaimer and warner [bashiran wa nadhiran], trusted to protect Allah’s creations [wadi‘at Allah fi khalqihi], in order that people may raise no claim [hujjah] against Allah after [the advent of] His Messengers [rusul] for Allah is Almighty, Wise.
    He has written it for the members of his religion [ahl al-millatihi] and to all those who profess the Christian religion in East and West, near or far, Arabs or non-Arabs [‘ajami], known or unknown, as a covenant of protection.
    If anyone breaks the covenant [‘ahd] herein proclaimed, or contravenes or transgresses its commands, he has broken the Covenant of Allah, breaks his bond, makes a mockery of his religion, deserves the curse, whether he is a sultan or another among the believing Muslims.
    If a monk or pilgrim seeks protection, in mountain or valley, in a cave or in tilled fields, in the plain, in the desert, or in a church, I am behind them, defending them from every enemy; I, my helpers [awani], all the members of my religion [ahl al-millati], and all my followers [atbai], for they [the monks and the pilgrims] are my protégés and my subjects [ahl al-dhimmati].
    I protect them from interference with their supplies and from the payment of taxes save what they willingly renounce. There shall be no compulsion or constraint against them in any of these matters.
    A bishop shall not be removed from his bishopric, nor a monk from his monastery, nor a hermit from his tower [sawma‘], nor shall a pilgrim be hindered from his pilgrimage. Moreover, no building from among their churches [bayt min buyut kanaisihim] shall be destroyed, nor shall the money [mal] from their churches be used for the building of mosques or houses for the Muslims. Whoever does such a thing violates Allah’s covenant [ahd Allah] and dissents from the Messenger of Allah.
    Neither poll-tax [jizyah] nor fees [gharamah] shall be laid on monks [ruhban], bishops [asaqifah], or worshippers for I protect them, wherever they may be, on land or sea, in East and West, in North and South. They are under my protection, within my covenant [mithaqi], and under my security [amani], against all harm [makruh].
    Those who also isolate themselves in the mountains or in sacred sites shall be free from the poll-tax [jizyah], land tribute [kharaj] and from tithe [‘ushr] or duty on whatever they grow for their own use, and they shall be assisted in raising a crop by a free allowance of one qadah [unit of dry measure] in every ardabb [= 6 waiba = 24 rub‘a] for their personal use.
    They shall be not obliged to serve in war, or to pay the poll-tax [jizyah]; even those for whom an obligation to pay land tribute [kharaj] exists, or who possess resources in land or from commercial activity, shall not have to pay more than twelve dirhams a head per year.
    On no one shall an unjust tax be imposed, and with the People of the Book there is to be no strife, unless it be over what is for the good [5:48]. We wish to take them under the wing of our mercy, and the penalty of vexation shall be kept at a distance from them, wherever they are and wherever they may settle.
    If a Christian woman enters a Muslim household, she shall be received with kindness, and she shall be given opportunity to pray in her church; there shall be no dispute between her and a man who loves her religion. Whoever contravenes the covenant of Allah [‘ahd Allah] and acts to the contrary is a rebel against his covenant [mithaqahu] and his Messenger.
    These people shall be assisted in the maintenance of their religious buildings and their dwellings [mawadi‘]; thus they will be aided in their faith and kept true to their allegiance.
    None of them shall be compelled to bear arms, but the Muslims shall defend them; and they shall never contravene this promise of protection until the hour comes and the world ends.
    As witness to this covenant, which was written by Muhammad, son of ‘Abdullah, the Messenger of Allah, may the peace and blessings of Allah be upon him, to all the Christians.
    As sureties for the fulfillment of all that is prescribed herein, the following persons set theirs hands.
    The names of the witnesses:
    ‘Ali ibn Abi Talib
    Abu Bakr ibn Abi Quhafah
    ‘Umar ibn al-Khattab
    ‘Uthman ibn ‘Affan
    Abu al-Darda’
    Abi Hurayrah
    ‘Abd Allah ibn Ma‘sud
    ‘Abbas ibn ‘Abd al-Muttalib
    Harith ibn Thabit
    ‘Abd al-‘Azim ibn Hasan
    Fudayl ibn ‘Abbas
    al-Zubayr ibn al-‘Awwam
    Talhah ibn ‘Abd Allah
    Sa‘d ibn Mu‘adh
    Sa‘d ibn ‘Ubadah
    Thabit ibn Nafis
    Zayd ibn Thabit
    Bu Hanifah ibn ‘Ubayyah
    Hashim ibn ‘Ubayyah
    Mu‘azzam ibn Qurashi
    ‘Abd Allah ibn ‘Amr ibn al-‘As
    ‘Amir ibn Yasin
    mozes li da mi prevedes ovo, slaba sam sa engleskim. hvala.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  11. #61
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,750
    Thanks Thanks Given 
    1,490
    Thanks Thanks Received 
    4,447
    Thanked in
    1,710 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Moglo je i ovo bold-ovano samo da ide. Opet ne bi nista pogrijesio.

    Da li po tebi samo oni koji vjeruju u boga i koje bog 'ne pusta' mogu da imaju savjest? Realno te sad pitam... razmisli malo, preispitaj se pa odgovori...

    On je davne 2009. na ovom forumu izbacio čuveni komentar:

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    A nemoguce je da dobar covjek ne vjeruje u Boga.

  12. #62
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,330
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    4,641
    Thanked in
    2,446 Posts

    Default

    Svako grijesi, ljudi se mjenjaju.

    Cekam odgovor.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    mozes li da mi prevedes ovo, slaba sam sa engleskim. hvala.

    To je dokument koji je Prorok Muhamed potpisao i ostavio na cuvanje u manastiru na Sinaju u kojem pruza veliku zastitu Hriscanima i naziva ih svojim gradjanima. Stavku po stavku je naveo cega treba Muslimani da se uzdrze i kako treba da se ophode prema hriscanima u raznim situacijama od njihovog prava da posjecuju svoje crkve i praktikuju vjeru do neplacanja poreza i slicno.

    Muhamed je zaista bio veliki covjek! Moje veliko postovanje prema njemu kao covjeku! On je poslednji prorok koji ce nam doci sto znaci da ono sto je proreceno hriscanima blizu.


    Evo dio je odje preveden

    http://balkanbreakingnews.com/pismo-...skim-monasima/

  14. #64
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Moglo je i ovo bold-ovano samo da ide. Opet ne bi nista pogrijesio.

    Da li po tebi samo oni koji vjeruju u boga i koje bog 'ne pusta' mogu da imaju savjest? Realno te sad pitam... razmisli malo, preispitaj se pa odgovori...
    Svaki covjek je jednak pred Bogom. To sto smo mi hriscani ili jevreji ili muslimani ili drugi za koje nismo culi to ne znaci da smo mi miljenici a vi niste. Bog voli sve ljude.

    On je nama blizi od zile kuckavice, kako je to receno u Kuranu.

    Dali je to tako kako ti rece za savjest ili ne ja neznam. Ja predpostavljam da ljudi samo savjest ignorishu i uvjeravaju sebe da to nije bitno pa posle odredjenog vremena kad preceraju ih savjest (ili savjetnik) napusti ostavi da tumaraju sami za svojim prohtjevima.
    Last edited by Ego_and_his_own; 17-06-15 at 23:40.

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Avram, vjerovatno ste culi za njega, njega je Bog izabrao kao primjer vjere.

    Kad su mu andjeli dosli (u obliku ljudi) da mu saopste radosnu vijest, oni su mu rekli "Ne gubi nadu donosimo ti vijest...".

    A on im je odgovorio: " Samo onaj koji je zalutao moze izgubiti nadu u dobrotu Gospodara svoga." (Parafraziram u Kuranu je izvor).

    Zato nikad ne gubite nadu.
    Last edited by Ego_and_his_own; 17-06-15 at 23:56.

  16. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Jel' to onaj Avram isti sto je htio da prikolje sina da bi dokazao vjeru ?

    Jel' bi ti priklao svoje dijete isto da bi dokazao kako si vjerujuci ?
    One Ring to Rule them all...

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jeste to je taj, i sigurno ga nije priklao no je od njega veliki narod nastao od cijih djela mi svi ostali dobra imamo iako ih je masu od njih zalutalo. A bili ja reagovao kao on da i meni dodje takva uputa u snu, ja se bojim odgovora na to pitanje.

  18. #68
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ja rekoh sto je htio da prikolje a ne sto je priklao.

    A naravno da se bojis. Posto zamisli koliko to ide. Da ti se Bog javi i kaze ti da zakoljes dijete imas 2 opcije :

    a). Da ga zakoljes i dokazes svoju vjeru - samim tim ubijes dijete iako si mozda sizofrenican
    b). Da ga ne zakoljes i samim tim pogazis svoju vjeru, a pri tom nikada neces znati da li ti se Bog stvarno obratio.
    c). Da Bog postoji nikada od tebe ne bi trazio da ubijes bilo sta, posto su sva stvorenja njegova i nema razloga da se ubijaju
    One Ring to Rule them all...

  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja bih radije zamisljao da sam vjere kao njegove. Pa kad bi me muka stisla i nevolja sa svake strane da panem nicice na zemlju i recem:" Ne gubi nadu, Gospodar tvoj je sigurno dobar i On zeli da te iskusha i ucvrsti u vjeri."

  20. #70
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,330
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    4,641
    Thanked in
    2,446 Posts

    Default

    E vidis, ja bas smatram da su ovakvi ljudi i najopasniji i da ih vjerovatno treba zatvorit'. Ozbiljan sam.

    Jer bez dubokog ulazenja u psihologiju, mnogi ljudi rijedje ili cesce snove dozivljavaju 'ozbiljno'. Nekad se oni cine toliko realnim da covjek kad se probudi nije ni siguran da li je to sanjao ili je stvarno bilo. I nije to trenutak bunila nego nekad to traje dok ne nadje nacin da se (raz)uvjeri sta je zaparavo bilo - java ili san.

    I uzmimo realan primjer da ti sanjas da ti se bog obratio i rekao ti da pobijes svoju familiju jer si recimo prethodno imao nekih problema sa njima (da ne sirim pricu previse) i tebi taj san bude toliko realan da stvarno povjerujes u to. I na kraju, prije nego se uvjeris u to da je bio samo san, ti pokoljes sve svoje... Nemoj ovo shvatit' licno sto se tice tebe i tvoje familije (ja vam sve najbolje zelim) nego samo sagledavam, po meni realan, primjer.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #71
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ja bih radije zamisljao da sam vjere kao njegove. Pa kad bi me muka stisla i nevolja sa svake strane da panem nicice na zemlju i recem:" Ne gubi nadu, Gospodar tvoj je sigurno dobar i On zeli da te iskusha i ucvrsti u vjeri."

    Znaci bi zaklao dijete...


    I rest my case...
    One Ring to Rule them all...

  22. #72
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja ti nijesam negirao da imam problema sa pisanjem. Ali ti ocigledno imash sa citanjem.

  23. #73
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Pa ja reko samo da utvrdimo. Posto je ovo sto si rekao potpuno bolesno, fanatizam a u isto vrijeme susrecemo se sa ozbiljnim psiholoskim poremecajima...
    One Ring to Rule them all...

  24. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    interesantan pristup. Prvo ustvrdish pa bi da utvrdish. I onda se naljutish kad ne ispadne kako si ustvrdio.

    Treba bi malo da poradish na tu metodologiju, jer se bojim da cesh vrlo malo uspjeha postici.

  25. #75
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Jel' to onaj Avram isti sto je htio da prikolje sina da bi dokazao vjeru ?

    Jel' bi ti priklao svoje dijete isto da bi dokazao kako si vjerujuci ?

Page 3 of 121 FirstFirst 12345671353103 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem jedan flagship, jedan remorker
    By Philia in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 22-03-17, 08:01
  2. Kupujem Jos jedan HDD 80 gb
    By raske97pro in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 08-01-13, 22:14
  3. KOLEKTIVNI UGOVOR, jedan na jedan ili PLUS POLITIKA
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 07-11-11, 15:59
  4. Replies: 2
    Last Post: 31-03-09, 20:47
  5. m:tel “Prijatelji jedan na jedan”
    By weatherman in forum Operatori
    Replies: 14
    Last Post: 14-04-08, 01:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •