Results 1 to 14 of 14

Thread: Slabljenje baterije sa vremenom

  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,201
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default Slabljenje baterije sa vremenom

    U zadnjih par dana primjetih da mi se laptop gasi cim dodje izmedju 10 i 20% baterije pa reko da je kalibrisem. Poslije kalibracije odradih hp battery test i vidim da mi je od 47Wh koliko je baterija mogla drzati kad je bila nova, ostalo svega oko ~23Wh, tj manje od 50%, a nema joj 2 godine.

    Vrijeme trajanja se prepolovilo, gnjavi me sa raznim greskama, tj nece da se puni itd.
    Slican problem imam i sa telefonom, nekad je mogao preko 40 sati, sad ne moze ni do pola dana.


    Koja su vasa iskustva sa ovim, dje trgovati original baterije i koje cijene su razumne? (MU06, standardna HP-ova)

  2. #2
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,283
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Najveci problem kod baterija je sto ne smiju da se drze non stop na punjenje, obicno korisnici laptopova drze ukljucen laptop 24h sto znaci da je baterija 24h prikljucena na punjenje i to ih przi bez potrebe i normalno skracuje im vijek trajanja. Baterije je najbolje narucivati online, jer se mnogo ustedi na cijeni.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,201
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Normalno, ali za mene je to potrosna roba i nemam namjeru da je cuvam, a i iskreno muka mi je o njoj da mislim.

    Nasao sam za oko 50$ ukupno sa shippitom sa amazona, na eBay su skoro sve kineska smeca.

    Pitanje za ove sto su narucivali preko shippita, koju ste postu koristili, USPS ili Airmail Economy?

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Uzmi skuplju bateriju ako je originalna i to iz zemalja koje imaju dobre RMA uslove (USA je najbolja). Tamo znaju da ćeš im vratiti robu ako ti uvale škart. Nisam vjerovao kolika je razlika dok nisam naručio laptop iz USA. Evo pune dvije godine imam laptop kupljen u USA (Lenovo, i7, 8GB ram, dvije grafičke) i baterija radi skoro kao prvog dana (3-4 sata) a laptop bukvalno uništavam svaki dan. Tako je za sve, ne samo za baterije.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Najveci problem kod baterija je sto ne smiju da se drze non stop na punjenje, obicno korisnici laptopova drze ukljucen laptop 24h sto znaci da je baterija 24h prikljucena na punjenje i to ih przi bez potrebe i normalno skracuje im vijek trajanja. Baterije je najbolje narucivati online, jer se mnogo ustedi na cijeni.
    Apsolutno nema veze kod litijumskih baterija. Postoji elektronika i na laptopu i u njoj samoj koja reguliše kad se puni kad ne. Ona se nikako ne puni stalno 24h.
    Najveći problem kod litijumskih baterija jeste povećana temperatura i ona se stalno prati preko unutrašnjeg senzora. Litijumsku bateriju ne bi trebalo prazniti nikad do 0%.
    Vijek litijumskih baterija i broj njihovih punjenja najviše određuje kvalitet same proizvodnje.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,283
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Apsolutno nema veze kod litijumskih baterija. Postoji elektronika i na laptopu i u njoj samoj koja reguliše kad se puni kad ne. Ona se nikako ne puni stalno 24h.
    Najveći problem kod litijumskih baterija jeste povećana temperatura i ona se stalno prati preko unutrašnjeg senzora. Litijumsku bateriju ne bi trebalo prazniti nikad do 0%.
    Vijek litijumskih baterija i broj njihovih punjenja najviše određuje kvalitet same proizvodnje.
    Da, samo sto konstantnim punjenjem taj senzor koji regulise kad se puni a kad ne crkava i onda dolazi do 24h punjenja.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,201
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Razmisljam se da uzmem MU09, ima skoro dupli kapacitet plus izdigne laptop za bolje hladjenje.

    @autodijagnostika, upravo najvise ih ubija praznjenje do kraja. Kad je temperatura veca brze ce se prazniti. A i predvidjene su za oko 300 ciklusa punjenja, sto je oko godinu dana

  8. #8
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Da, samo sto konstantnim punjenjem taj senzor koji regulise kad se puni a kad ne crkava i onda dolazi do 24h punjenja.
    Ali nema konstantnog punjenja. Punjenje je smart (elektronika na laptopu), nema bespotrebnog prepunjavanja, stalno se prtate struja, napon i temperatura baterije i kad dođe do određenih referentnih vrijednosti punjenje prestaje.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Najveci problem kod baterija je sto ne smiju da se drze non stop na punjenje, obicno korisnici laptopova drze ukljucen laptop 24h sto znaci da je baterija 24h prikljucena na punjenje i to ih przi bez potrebe i normalno skracuje im vijek trajanja. Baterije je najbolje narucivati online, jer se mnogo ustedi na cijeni.

    Je si nekad otvorio bateriju da vidiš kako izgleda unutra? U bateriji je integrisan još jedan mali računar sa procesorom "operativnim sistemom" i termičkim senzorima a neke čak imaju i gasne senzore. Baterija je u konstantnoj komunikaciji sa računarom t.j. OS-om. Onoga časa kad napon po grupama dostigne 4.1 -4,2V ona zaustavi punjenje i javi OS-u da je puna. Softver u bateriji vodi računa darazlika u potencijal između grupa ne prelazi 20% u tom slučaju, ako recimo prva grupa ima 4,1v, druga 3,9, treća 3,85 punjenje će se zaustaviti kad prva postigne max. Što znači da baterija nema više 100% kapaciteta nego 95%. kad napon na prvoj , najboljoj ćeliji padne na 3,8 ove će biti na 3,7 odnosno na 3,6. Kad napon padne na 3,50, elektronika gasi tu ćeliju t.j. grupu tako da to što je u prvoj grupi još 3,9 (80%) zbir recimo 10,5 je nebitno, računar pada, bez obzira što proračunato vrijeme bilo još sat ili sat i po, a kap. 40 ili više %. Baterija se može samo softverski čuvati .t.j to što Lenovo radi na novim računarima da pow.manager ugasi punjenje kad je bat na 60%, što produžava vijek iste za isto toliko procenata. I u takvim uslovima baterija izdrži 4-5 sati surfanja.

  10. #10
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Razmisljam se da uzmem MU09, ima skoro dupli kapacitet plus izdigne laptop za bolje hladjenje.

    @autodijagnostika, upravo najvise ih ubija praznjenje do kraja. Kad je temperatura veca brze ce se prazniti. A i predvidjene su za oko 300 ciklusa punjenja, sto je oko godinu dana
    Ne može se baterija u laptopu isprazniti "do kraja" jer ne bi trajale ni mjesec dana u tom slučaju. Čak i solo ćelije imaju čip u sebi koji dikonektuje + da se ne bi ispraznile ispod 3,2v (3,3 zavisi od vrste).

  11. #11
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,201
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    @Tivatech, ne budi toliki bukvalista

  12. #12
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    @Tivatech, ne budi toliki bukvalista
    Ne širi dezinformacije Ni broj ciklusa ti nije tačan, to zavisi od klase računara , baterije za starije modele macbooka 500 ciklusa za novije 1000 ciklusa. Bilo je slučajeva da Apple preko firmvera reflešuje baterije sa 500 na 1000 ciklusa. Thinkpadove bat. su takođe flešovane na 1000 ciklusa. Na 300 ciklusa su limitirane 4 cell baterije surf klase do 250 eura. To u suštini ne znači puno, tako da u zavisnosnisti kako je soft. u njima pisan može da se prekorači bez restrikcija ili da jednostavno procesor zabrani da se baterija uopšte puni zato što je jedna ćelija u grupi otkazala pregrijava se ili je značajno izgubila kapacitet. Ćelija kao ćelija nevezano za menadžment ima svoj broj hemijskih ciklusa koji se kreću od 300 do 1500 zavisno od tehnologije izrade.
    Last edited by Tivatech; 11-06-15 at 15:45.

  13. #13
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,667
    Thanks Thanks Given 
    476
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Normalno, ali za mene je to potrosna roba i nemam namjeru da je cuvam, a i iskreno muka mi je o njoj da mislim.

    Nasao sam za oko 50$ ukupno sa shippitom sa amazona, na eBay su skoro sve kineska smeca.

    Pitanje za ove sto su narucivali preko shippita, koju ste postu koristili, USPS ili Airmail Economy?
    Ne znam jesam li zakasnio, ali kad narucis preko shipita airmail economy oni za cg salju usps ali nemas treking.

  14. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,201
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    @pumba, nisi nisi, znam za to nego vidim da oni sami kazu da je airmail economy samo za sitne stvari, npr majice, a ljepse mi je da platim nego da razmisljam hoce li stici.

    @Tivatech ja odje ne pricam o macbookovima, nego o MU06 bateriji, koja je predvidjena za 300 ciklusa, zato molim lijepo nemoj mi se opterecivati. Vecina HP/DELL laptopova ima baterije sa 4 celije i to cjenovni rang debelo preko tvojih 250€

    Nije problem elektronika nego same baterije ovdje, da elektronika regulise kako treba pravilno bi i radilo, a ne gasio se na 20%

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem Baterije ???
    By NoLimit in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 5
    Last Post: 30-10-14, 14:04
  2. Kupujem ups bez baterije
    By fikusmali in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-13, 03:55
  3. I: Baterije 3.7V
    By Mad_dog_KO in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 29-07-10, 10:36
  4. K: Baterije za UPS
    By Rincewind in forum Ostali oglasi
    Replies: 24
    Last Post: 26-06-09, 13:23
  5. Replies: 2
    Last Post: 27-09-08, 15:00

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •