Page 16 of 44 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast
Results 376 to 400 of 1083

Thread: Rehabilitacija

  1. #376
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,406
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Pravna i demokratska država... pošteno i demokratsko suđenje... Koji tačno dio jednopartijskog komunističkog sistema nije jasan? I u kojem to scenariju "pošteno" bilo šta može da postoji kad je jednumlje na vlasti? Kraljevo ili doživotnog predsjednika, svejedno je.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  2. #377
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Na Sutjesci je bilo 3,337 partizana iz Crne Gore, od čega 3,295 nacionalnih Crnogoraca.
    Međutim, u bitci na Sutjesci je učestvovalo oko 10-15% ukupnog broja Partizana. To je bila glavna operativna grupa od 22,000 ljudi.
    Za vrijeme Sutjeske partizana raštrkanih po Jugoslaviji je bilo ukupno oko 200,000.
    Usunceti*****žareno :blah:
    Skoro koliko i Nemaca. Kao JNA u najboljim danima
    Pa dje ostaviše Tita i ceo vrhovni štab opkoljenog na Sutjesci?

    To što se borilo na Sutjesci je bila glavnina snaga NOVJ.


    Nisu svi Crnogorci bili na Sutjeci.
    A gde su bili? U Sloveniji?
    U Trinaestojulskom ustanku je učestvovalo 32,000 ljudi. Gušenjem ustanka broj aktivnih gerilaca je spao na 5,000 do kraja avgusta.

    Međutim nakon gušenja ustanka i razilaženja sa "budućim četnicima", KPJ je sprovela reorganizaciju i do kraja 1941. je oko 20,000 Crnogoraca bilo u partizanima.
    Do kraja rata je taj broj narastao na 35,000.

    Dali su se u partizane. Većinom
    Ma daj...ne budi smešan i mani se bajki.

    Evo tu ukupan broj partizana, kroz brojno stanje divizija koje su postojale tokom 1942 i 1943 godine.

    Divizije koje su postojale tokom 1942 i 1943 su:

    Prva proleterska divizija (3.200 boraca)
    Druga proleterska divizija (3.280 boraca)
    Treća udarna divizija (3.280 boraca)
    Četvrta krajiška divizija (4.705 boraca)
    Peta krajiška divizija (3.920 boraca)
    (6,7 i 8 divizija ) ukupno boraca 4.230 + 2.539 + 4.200 boraca)
    Deveta dalmatinska divizija (3.369 borac)
    Deseta krajiška divizija (3.509 boraca)
    Jedanaesta krajiška divizija (2.000 boraca)
    Dvanaesta slavonska divizija(spomenuta ranije, 2.700 boraca)
    Trinaesta primorsko goranska divizija (2.000 boraca)
    Četrnaesta slovenačka divizija i Petnaesta slovenačka divizija -?
    Šesnaesta vojvođanska divizija (1.550 boraca)
    Sedamnaesta istočnobosanska divizija (3.000 boraca)
    Osamnaesta slovenačka divizija -?
    Devetnaesta sjevernodalmatinska divizija (6.053 boraca)
    Dvadeseta dalmatinska divizija (4.000 boraca)

  3. #378
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Srbi imaju moje poštovanje kao nacija koja drži do sebe i voli svoju zemlju. Poosrbice su kao što rekoh ***** koja se mijenjaju kako vjetar duva i gledaju kako da što gore sjebu zemlju koja im je dala sve što imaju (koliko god to bilo).

    Ko je od vas pravi Srbin tome "kapa dolje", a ko je poosrbica (velika većina ) dalje od mene, više vas se gadim nego što vas mrzim (ozbiljno mi pripadne muka kad pomislim na tu gamad u mojoj zemlji)

    Što reče neki forumaš "ja mogu da se izjasnim i kao Španac". Naravno da možeš i to ti niko ne može zabraniti, ali ne možeš raditi protiv Crne Gore u korist Španije
    A ko tebi daje za pravo da širiš govor mržnje i radiš "istragu poosrbica"?

  4. #379
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne mozes se pozivati na "ispovest" jer se Jovo nije nikom ispovijedao i on je u tom intervju opisao i ispricao istinu koju to po svim prilikama ne razumijes dobro.
    Izvini, molim te, koji deo nisam dobro razumeo?

    Niko ne negira da su partizani ubijali i svoje, putem prijekih sudova, garant bilo i pogresnih i sumanutih odluka.... ali valjda smo dovoljno odrasli da ne poredjujemo pojedinacni slucaj sa masovnim pokoljima
    A ne, ne...Te partizanske likvidacije tokom rata još i možemo nazvati "pojedinačnim slučajevima", "izolovanim incidentima" ili "lijevima skretanjima"...kako god...iako ih je bilo prilično.
    Pravi masovni pokolji su usledili pri kraju i posle rata.

    Ne znam za Crnu Goru, ali u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji postoje komisije koje se bave popisom žrtava komunističkog terora nakon rata.
    To su strašne brojke i uz svo dužno poštovanje prema partizanima i njihovoj borbi, preko njih se nikako ne može preći...taman sutra da neko Jugoslaviju izbriše sa spiska anti-fašistički država.
    Mi se moramo suočiti i sa tim razdobljem naše istorije.

    „Kroz naše zatvore je prošlo između 1945. i 1951. 3,777,776 zatvorenika, dok smo likvidirali 586,000 narodnih neprijatelja.”(Aleksandar Ranković, iz izvještaja u beogradskoj skupštini, Politika, Beograd, 1.veljače 1951., str.1)



  5. #380
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Pravna i demokratska država... pošteno i demokratsko suđenje... Koji tačno dio jednopartijskog komunističkog sistema nije jasan? I u kojem to scenariju "pošteno" bilo šta može da postoji kad je jednumlje na vlasti? Kraljevo ili doživotnog predsjednika, svejedno je.
    Zato danas postoje demokratski i slobodni sudovi, koji će se jasno odrediti prema tom jednoumlju i reći "nije bilo fer i pošteno".

  6. #381
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Zato danas postoje demokratski i slobodni sudovi,
    osim što se skoro svakom sudiji zna demokratska i slobodna tarifa
    She is only here to annoy herself!

  7. #382
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Dačo, neno copy i sl. može jedno pitanje kratko i jasno a i odgovor da bude takav u riječ.
    Jesu li ili nisu četnici saradjivali sa okupatorima?
    jesu,jesu.i ne samo saradjivali nego i ubijali u okupatorovo ime i racun.:dread:

  8. #383
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    osim što se skoro svakom sudiji zna demokratska i slobodna tarifa
    tacno tako,ni po babu ni po stricevima ako se ispostuje tarifa.

  9. #384
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,406
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Zato danas postoje demokratski i slobodni sudovi, koji će se jasno odrediti prema tom jednoumlju i reći "nije bilo fer i pošteno".
    Super. Ajd onda da tužimo sve Petroviće, Karađorđeviće, Obrenoviće i slične likove za sva politička ubistva koja su naredili dok su vladali. Jer tada nije bilo demokratskih i fer sudova. Koliko unazad da idemo?

    A o nezavisnosti današnjih sudova dovoljno rekao NSX, uz dodatak političke obojenosti ili rada u "državnom" interesu.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  10. #385
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Super. Ajd onda da tužimo sve Petroviće, Karađorđeviće, Obrenoviće i slične likove za sva politička ubistva koja su naredili dok su vladali. Jer tada nije bilo demokratskih i fer sudova. Koliko unazad da idemo?

    A o nezavisnosti današnjih sudova dovoljno rekao NSX, uz dodatak političke obojenosti ili rada u "državnom" interesu.
    Ja nemam za šta da tužim ni Petroviće, ni Karadjordjeviće, ni Obrenoviće...Nema za šta da tužim ni Tita, ni komunističku partiju.
    Ti ako imaš razloga, nadji dokaze i zakonski osnov, pa tuži koga hoćeš.

    Ovde u slučaju Draže Mihajlovića, nije bilo reč o tužbi, već o zahtevu za rehabilitaciju, odnosno poništenju presude, koji je podneo njegov unuk, na osnovu Zakona o rehabilitaciji Republike Srbije i sakupljenih dokaza kojim je utvrdjeno da su tokom sudjenja Dragoslavu Mihailoviću bitno povredjena prava optuženog, propisana tada aktuelnim krivičnim zakonom Kraljevine Jugoslavije.
    Ova presuda u teoriji znači da bi se sudjenje trebalo ponoviti, ali sudjenje mrtvom čoveku bi bilo pravni nonsens.

  11. #386
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    kojim je utvrdjeno da su tokom sudjenja Dragoslavu Mihailoviću bitno povredjena prava optuženog, propisana tada aktuelnim krivičnim zakonom Kraljevine Jugoslavije.
    FNRJ je poništila sve zakone kraljevine
    She is only here to annoy herself!

  12. #387
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    FNRJ je poništila sve zakone kraljevine
    Tek nakon sudjenja i likvidacije Mihailovića.

  13. #388
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    „Kroz naše zatvore je prošlo između 1945. i 1951. 3,777,776 zatvorenika, dok smo likvidirali 586,000 narodnih neprijatelja.”(Aleksandar Ranković, iz izvještaja u beogradskoj skupštini, Politika, Beograd, 1.veljače 1951., str.1)
    sta kaze izvor
    U prvim godinama posle Drugog svetskog rata, smrtne kazne su u velikom broju svakodnevno izricane kolaboracionistima i ratnim zločincima, ali i „narodnim neprijateljima“, tj. svima onima koji su se protivili novom komunističkom režimu. Tačnih i pouzdanih podataka nema, ali je od 1944. do 1951. u celoj Jugoslaviji verovatno izrečeno oko 10.000 smrtnih presuda, od kojih je većina izvršena. U Srbiji je sigurno bilo nekoliko hiljada osuđenih na smrt i pogubljenih. Pored političkih krivičnih dela, smrtna kazna je izricana i za imovinski kriminalitet – krađe i pronevere državne imovine i, najzad, za klasičan kriminalitet (ubistva i razbojništva).

    Daco plasiras podatak kako mu je sudjeno po zakonu Kraljevine sto je smijesno jer po tom zakonu komunisti su bili teroristi i morali bi sami sebe osuditi na smrt. Pogledaj link provjeri kad je donesen Zakon o krivicnim djelima protiv drzave i naroda, kad je sudjeno cetnicini Drazi itd....
    Sudjenje istoriji obicno se pretvara u komedije mada sa nestrpljenjem se ocekuje kad ce Srbija osuditi Milosa Obilića za terorizam jer bez sudjenja Murata padisaha proburazi od uckura do grla bijela, da li će Marka Kraljaveića osuditi zbog krsenja saobracajnih propisa jer "orao drumove", a ko zna da li je imao i vozacku dozvolu za sarca, da li će rehabilitovati sve lopovcine koji lezali u zatvoru za vrijeme komunista, jer oni nijesu bili lopovi već borci za slabljenje rezima.....
    Ne znam da li postoji komisija za popis "žrtava komunističkog terora" u Crnoj Gori ali kod nas je jos uvijek sramota i malo ko se hvali da mu djed ili rodbina bili cetnici. Ima naravno i takvih ali na njih se vise gleda kao medicinski fenomen

  14. #389
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    sta kaze izvor
    [/FONT][/COLOR]
    Taj izvor sa Wikipedie govori o nepotvrdjenom broju izrečenih smrtnih presuda.
    Ranković se pak referisao na broj likvidacija, gde ogromnom većinom ljudima nije ni sudjeno.
    Nedavno su otvorene zloglasne Oznine knjige streljanih. Komisija je do sada popisala 25000 ubijenih, imenom, prezimenom, godištem i mestom streljanja.
    Procenjuje se da će za Srbiju taj broj biti blizu 100000, jer samo u Vojvodini je streljano oko 45000 Nemaca i Madjara.




    Daco plasiras podatak kako mu je sudjeno po zakonu Kraljevine sto je smijesno jer po tom zakonu komunisti su bili teroristi i morali bi sami sebe osuditi na smrt. Pogledaj link provjeri kad je donesen Zakon o krivicnim djelima protiv drzave i naroda, kad je sudjeno cetnicini Drazi itd....
    Pa proveri ti...Ne znam sta pokušavaš reći.
    Beogradski proces je završen 15 jula 1946, a taj zakon što si linkovao je objavljen 23.jula 1946 godine.

    Paradoksalno jeste što su u trenutku dok su sudili Mihailoviću, upravo partizani bili ilegalci teroristi po zakonu koji je bio aktuelan.

    Sudjenje istoriji obicno se pretvara u komedije...
    Nije ovo nikakvo sudjenje istoriji,već pravni proces koji se otegao.
    Razumem da to ne možeš pojmiti,pa karikiraš...

    Ne znam da li postoji komisija za popis "žrtava komunističkog terora" u Crnoj Gori ali kod nas je jos uvijek sramota i malo ko se hvali da mu djed ili rodbina bili cetnici. Ima naravno i takvih ali na njih se vise gleda kao medicinski fenomen
    To je vaša stvar.
    Jovo i Sekula su kul, a Pavle je truba.

    No dobro, nije baš da mi je Crna Gora prva asocijacija na demokratiju,moral i nepogrešiv sistem vrednosti...

    Ne vidim kako ces četnik postati, ako popišeš žrtve komunističkog terora.
    Last edited by Dača; 24-05-15 at 13:48. Reason: I

  15. #390
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,234
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,520
    Thanked in
    757 Posts

    Default

    Svi znaju sto ja mislim o cetnickom pokretu i koliko mi je drag, ali moram da primijetim licemjerstvo kojim se Crna Gora predstavlja kao bastion casti, postenja, obraza (skoro smo apsolvirali te mitove), kako je u CG sramota biti chetnik i izdajnik (ma daaa), pa se zgrazavaju sto je Sud u Srbiji proces protiv D.M. ocijenio tako kako jeste, a nedavno je prvi i najveci od svih Crnogoraca i Crnogorki proglasio Gavrila Principa TERORISTOM! Jel to taj crnogorski obraz, Hari, jel to ono nase da "ne ljubimo lance" i slicne price kako je sramota biti za okupatora? Taj covjek je ubio okupatorskog prestolonaslednika, da bi ga nas visedecenijski vladar zbog toga proglasio teroristom?? Vaaaziii.. nas obraz....


  16. #391
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    hhahahaha Daco cak neće ni da procita sto mu ne odgovara Zakon o krivicnim djelima protiv drzave i naroda od 15 avgusta 1945. Zakon koji sam linkovao je objavljen 23.jula 1946 godine kao sto tamo pise je zakon o potvrdama, izmjenam, dopunama....
    Zamisli kakvi su ti argumenti da se sudilo po zakonu Kraljevine a bio zakon nove drzave Mora da je u komunistickom zakonu za izdaju bila predvidjena nagrada 3 tepsije pite i 10 priganica pa uzeli stari zakon. Zbilja cudno sto su u Vojvodini poslije rata sudili Njemce i Madjare koji su bili fini i posteni momci i samo su prerezali grlo i bacali pod led saradnike ili simpatizere partizana. Ali vas sud će ih rehabilitovati, ima vremena.
    Dakle Daco, tvoj problem je mozda upravo u tome
    No dobro, nije baš da mi je Crna Gora prva asocijacija na demokratiju,moral i nepogrešiv sistem vrednosti...
    Moral i sistem vrijednosti je u Crnoj Gori jednostavan - izdajnik je izdajnik patriota je patriota i ne moze djevojka biti samo malo trudna. Nije to bas prakticno kad neku sramotu treba sakriti ali ....

  17. #392
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    ....a nedavno je prvi i najveci od svih Crnogoraca i Crnogorki proglasio Gavrila Principa TERORISTOM! Jel to taj crnogorski obraz, Hari, jel to ono nase da "ne ljubimo lance" i slicne price kako je sramota biti za okupatora? Taj covjek je ubio okupatorskog prestolonaslednika, da bi ga nas visedecenijski vladar zbog toga proglasio teroristom?? Vaaaziii.. nas obraz....
    Nije valjda da ti mislis da je on "prvi i najveći od Crnogoraca.." i da je crnogorski obraz ono sto on kaze Mislim nije nikakv problem sve i da mislis tako, a to sto je taj pricao je upravo prica ala Daca i "legalizam" koji je bi se lako mogao pretvroriti u parodiju Princip terorista, Njegos genocidno pise o istrazi ********, Draza antifastia, Pavle oslobodilac, ali su zato Balisti teroristi.

  18. #393
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,234
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,520
    Thanked in
    757 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Nije valjda da ti mislis da je on "prvi i najveći od Crnogoraca.." i da je crnogorski obraz ono sto on kaze Mislim nije nikakv problem sve i da mislis tako, a to sto je taj pricao je upravo prica ala Daca i "legalizam" koji je bi se lako mogao pretvroriti u parodiju Princip terorista, Njegos genocidno pise o istrazi ********, Draza antifastia, Pavle oslobodilac, ali su zato Balisti teroristi.
    Ti odlicno znas, kao i svi koji su redovni na ovom forumu, da takav epitet Milu u mojim postovima moze biti samo sarkazam i nista drugo, a nije da mu ne stoji lijepo, jer nas narod ne zna za boljeg, sposobnijeg, ljepseg.. pa ko sam ja da se protivim misljenju vecine?
    E, kad smo to razjasnili (mada me ne cudi da tebi tako treba), objasni mi sad ko to onda najbolje reprezentuje i promovise crnogorski moral i sistem vrijednosti? Da nije Hari Krisna? Neki drugi forumas? Nas vladar ocigledno nije, kazes, mada vecina Crnogoraca se ne bi slozila s tobom. Njega vecina glasa upravo zbog njegovih (ne)moralnih stavova. Da nije CPC? SPC? Danu? Canu? Maxe, Hari, nemoj nam o nasem moralu, molim te...


  19. #394
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Njega vecina glasa upravo zbog njegovih (ne)moralnih stavova.
    većina ga glasa zbog materijalne koristi, o tome kakav stav ima u vezi bilo čega im je stalo taman koliko do lanjskog snijega
    She is only here to annoy herself!

  20. #395
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    hhahahaha Daco cak neće ni da procita sto mu ne odgovara Zakon o krivicnim djelima protiv drzave i naroda od 15 avgusta 1945. Zakon koji sam linkovao je objavljen 23.jula 1946 godine kao sto tamo pise je zakon o potvrdama, izmjenam, dopunama....
    Zamisli kakvi su ti argumenti da se sudilo po zakonu Kraljevine
    Ha ha ha....Pa ti Krišno stvarno veze nemaš. Još se ja čudim što mi linkuješ taj službeni glasnik i teraš me da proveravam kad je objavljen.

    Zakoni se nigde na svetu ne mogu retroaktivno primenjivati. To je jedan od načelnih postulata u pravu.
    Znači, ako si izvršio neko krivično delo, sudeći ti se po zakonu koji je važio u momentu izvršenja krivičnog dela.
    A Draži su se na teret stavljala dela izvršena pre 1945 godine.
    Dakle, mogao je važiti samo zakon Kraljevine o izdaji i kolaboraciji.

  21. #396
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne znam da li postoji komisija za popis "žrtava komunističkog terora" u Crnoj Gori ali kod nas je jos uvijek sramota i malo ko se hvali da mu djed ili rodbina bili cetnici. Ima naravno i takvih ali na njih se vise gleda kao medicinski fenomen
    НИје стид него страх.

    А тај страх производ је масовног револуционарног насиља које је ,протоком времена,постало системско.

    Читава пирамида друштвене моћи саздана је на оновременом злочину над политичким неистомишљеницима и на убјеђењу нараштаја рођеног у социјализму,а одгајаног на имањима и у кућама власника које су побили њихови очеви,да за њега постоји неко рационално објашњење и некава сврха која превазилази здрав разум.

    Осим оног очигледног: да тај систем и данас дефинише ЦГ- стварност,обезбјеђујући генерацијама потомака револуционара да се на власти смјењују аутоматски, по принципу који је тада успостављен.

    Због тога ,а не због чега другог,мирна смјена власти на изборима је и даље само наша апстрактна представа о вијеку чији смо савременици.
    Last edited by Geralt of Rivia; 24-05-15 at 15:43.

  22. #397
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post

    Због тога ,а не због чега другог,мирна смјена власти на изборима је и даље само наша апстрактна представа о вијеку чији смо савременици.
    jeste dok nisu došli komunisti vlast se u CG mijenjala samo mirnim putem na izborima...pogotovo 1918.
    She is only here to annoy herself!

  23. #398
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovo je stvarno porazavajuce za jedno drustvo da neki klero-fasisticki pokret zvani cetnistvo koji je osudjen na osnovi CINJENICA kolaboracije i zvjerstava nad SVOM stanovnistvu danas u 21 vijeku u 2015 godini ima sljedbenike... Ovo se moze razumjeti jedino kroz kleronacionalizam, a to sto se Crne Gore tice nije nista novo. Cetnistvo je samo uporiste izgubljenih likova da bi punili svoje velikosrpske baterije.. Poznato je da cetnici ne priznaju ni Crnogorsku naciju, ni drzavu, ni crkvu, ni jezik, jer cetnicima su Crnogorci isto sto i sumadninci.. A cinjenica da to nije tako, njih jako ljuti i samim tim njihov nacionalizam i nipodastavanje Cnogoraca je vece... Sto si veci ******, veci si srbin, veci si vjernik.. bez obzira sto je cetnistvo ubilo vise zena i djece nego regularnih vojnika, da ne kazem partizana i komunista..

  24. #399
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Interesantno...

    Odeš na neki komunistički ili jugonostalgični... sajt, grupu, kanal, portal... i shvatiš da ih ovakve stvari ne zanimaju, čak i ako se nađe neko pametan da postavi štogod na ovu temu - ostane usamljen u toj namjeri.

    Dok sa druge strane, na identično posjećenim sajtovima, grupama, kanalima, portalima... ljubitelja ili pripadnika, eto sada - "suprotnog" tabora... ne može se živjet od ovih vještački nametnutih prepirki...

    Eto đe stanuju mir, prosperitet i blagostanje, a đe ono drugo... i treće... i četvrto... ... ...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  25. #400
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,406
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Ha ha ha....Pa ti Krišno stvarno veze nemaš. Još se ja čudim što mi linkuješ taj službeni glasnik i teraš me da proveravam kad je objavljen.

    Zakoni se nigde na svetu ne mogu retroaktivno primenjivati. To je jedan od načelnih postulata u pravu.
    Znači, ako si izvršio neko krivično delo, sudeći ti se po zakonu koji je važio u momentu izvršenja krivičnog dela.
    A Draži su se na teret stavljala dela izvršena pre 1945 godine.
    Dakle, mogao je važiti samo zakon Kraljevine o izdaji i kolaboraciji.
    Netačno. Retroaktivno se mogu primjenjivati zakoni koji su za počinioca krivičnog djela povoljniji. Imajući u vidu da je u to doba bilo normalno imati zakon koji propisuje pogubljenje, jasno je da bi bilo koji današnji zakon bio povoljniji za Dražu. Koliko smisla ima sa današnjim rezonima gledati na vrijeme od prije 70 godina i današnjim standardima mjeriti tadašnju uobičajenu sudsku praksu, posebna je priča.

    Sa druge strane, ako znamo da je u Srbiji još od 2004. godine izjednačen četnički pokret sa partizanskim, onda je i jasno da nijedan sud u Srbiji neće ni donijet drugačiju odluku o rehabilitaciji od one koja je donešena. Zbog toga odluka o rehabilitaciji nije čisto pravna stvar koja se tiče nekih imovinskih potraživanja Dražinih potomaka, i zbog toga ni ova tema nije samo tema o činovničkim praksama. Uostalom, četničko djelovanje je prevazilazilo granice današnje Srbije, tako da odluka srpskog suda ne bi smjela da bude validna za bilo koga van granica Srbije. Prilikom izjednačavanja ravnogorskog i partizanskog pokreta, u Srbiji su smatrali da je zasnovan na istorijskoj istini. To izjednačavanje nije bilo tehničko-pravno pitanje, kao što nije ni Dražina rehabilitacija. Obratiti pažnju da su sa partizanima izjednačeni članovi ravnogorskog pokreta od 1941-1945.

    http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=158391

    Ako je istorijska istina da su četnici bili protiv nacista do 1943, sigurno nije istorijska čijenica da su bili protiv nacista i 1945.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

Page 16 of 44 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 03-04-10, 20:44

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •