Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 103

Thread: Religija kao biznis

  1. #51
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Onomad, kad smo bili sa UDG-a u posjeti Vatikanu, viđeli smo da su tamo sve bicikla parkirana. Jest, jest!

    Svi lideri svih religiskih kultova (pravoslavni, katolici, muslimani itd) su jednaki po tom pitanju, iskorištavaju praznovjerje neukih da se obogate.

  2. #52
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,275
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Svi lideri svih religiskih kultova (pravoslavni, katolici, muslimani itd) su jednaki po tom pitanju, iskorištavaju praznovjerje neukih da se obogate.
    Kakav grijeh.

  3. #53
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    2,169
    Thanks Thanks Received 
    300
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    I to na ove blagdane, Hriste mu vaskrsli pomozi.

  4. #54
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    50
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Svi lideri svih religiskih kultova (pravoslavni, katolici, muslimani itd) su jednaki po tom pitanju, iskorištavaju praznovjerje neukih da se obogate.
    Nije da cjepidlacim ali valjalo bi pisati ispravno.Pise se religijskih a ne "religiskih". Ipak pravopis ima nekog smisla,iako se ti sigurno neces sloziti.

  5. #55
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bibliotekar View Post
    Nije da cjepidlacim ali valjalo bi pisati ispravno.Pise se religijskih a ne "religiskih". Ipak pravopis ima nekog smisla,iako se ti sigurno neces sloziti.
    Pravopis mi nije nikada bio jača strana. Međutim, na sreću ovo nije topik na kome se raspravlja o pravopisu. Ako ti smeta moj nevješti način pisanja slobodno otvori novi topik koji raspravlja o tome na podforumu Knjizevnost i pozoriste.

    S druge strane svi gramar-nazi komentari u buduće koji nemaju veze sa datom temom topika će biti kažnjeni kao spam. To ne važi samo za tebe nego i za sve koji na taj način kvare temu topika (na ovom i na svim ostalim temama koji nisu striktno vezane za gramatiku)
    Last edited by funestis; 12-04-15 at 09:27.

  6. #56
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,356
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    hihihi vidim krenule su sličice. na ovo NP MUFTY vazda okinem

  7. #57
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,246
    Thanks Thanks Given 
    683
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Ja sam davno postavio sliku ljudske evolucije, kako bi trebalo.. No eto. Ostroga mi.

    Hm, ova slika ima potencijala. U mojoj izvedbi prikazuje evolucioni put prosječnog Crnogorca a staviću je na drugu temu jer izražava moje misli i osjećanja a i da ne oftopikujem.
    Ontopic, pričam ja danas sa jednim lokalnim bizmismenom, veli htio je neki novi biznis da počne ali ubi ga briga oko povlašćenog statusa crkve, to a i prihod bi mu bio preko osamnaes iljada a i ko će trpljet korumpirane inspektorke, ao reko, težino, đe postoji volja postoji i splačin.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  8. #58
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znate kako,
    u ova zadnja vremena ljudi fakat trče u većini sljučajeva za novcem, znamo da su ljudi grešni po prirodi, da ih mnogo toga iritira, sad nešto ima osnova, nešto manje-više, a ponekad i nema osnova. Neko će reč, ne ja ne trčim za novcem, ali zato "pati" od sličnih "bolesti", bilo to titula, vlast, moć, uticaj, neki vole da ih često navode kao primjer, neko voli da ga saželjevaju, neko voli samo njemu znano šta. Niko od tijeh stvari nije uteka (makar u nekom minimalnom obimu).

    E, sad zašto bi pojedini pripadnici religijskih ili religioznih grupacija bili isključeni iz ove ovakve klasifikacije? Naravno, niko ne spori da ih ima dosta i na drugim stranama, ali tema je "religija kao biznis". Imalo je na žalost ljudi koji su u prošlosti bili vrlo "posvećeni" svojim biznis idejama, a realizovali su ih po njih odlično i profitabilno. Da ne nabrajamo.

    Ipak, ono što je moguće problematično, jeste posmatranje većih grupacija kroz prizmu negatativnih pojedinaca i karakterističnih primjera. Tada je "logično" da je kompletna cjelina prikazana u lošem svijetlu i negativnom kontekstu. Dokažite mi suprotno.
    Ipak, na forumu svako ima pravo da kaže šta misli, bez obzira, dal je utrefio svako slovo na tastaturi ili je iskoristio raznobojna slova, (što je meni eto ranije bio razlog za brisanje posta i onaj "infraction").

    Kao što u svakom sistemu postoje pravila, podsjetio bih na onu Orvelovu farmu i one "koji su ravnopravniji u odnosu na druge" i ogradio bih se od takvih pravila, koliko god ona bila jednostavna i nekad apsurdna trebali bi ih ipak poštovati, bez prava na selekciju, makar od onih koji bi trebali biti primjer.
    Nije ni biznis niti religija isključena iz predhodnog primjera.

    Možda bi neko trebao otvoriti temu "Biznis kao religija", pa da se preselimo tamo ili makar razvrstamo? Ima dosta primjera da se "biznis" tretira na ovaj ili vrlo sličan način.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  9. #59
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post

    Možda bi neko trebao otvoriti temu "Biznis kao religija", pa da se preselimo tamo ili makar razvrstamo? Ima dosta primjera da se "biznis" tretira na ovaj ili vrlo sličan način.
    Nova tema tog tipa je dobra ideja ali nema potrebe napuštati ovaj topik. Religija jeste biznis i trebamo raspravljati o tome.

    Ovdje se ne raspravlja o biznisu već o religiji koja funkcioniše kao biznis, kupovina i prodaja magle.

  10. #60
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    2,169
    Thanks Thanks Received 
    300
    Thanked in
    184 Posts

  11. #61
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    ... dobra ideja ali nema potrebe napuštati ovaj topik. Religija jeste biznis i trebamo raspravljati o tome.
    Ovdje se ne raspravlja o biznisu već o religiji koja funkcioniše kao biznis, kupovina i prodaja magle.
    Ovđe se insistira na ideji da je religija biznis?
    Jel to znači da je analogno biznisu, vjernici imaju ili im je potrebno obezbijediti novčanu nadoknadu ili kakav vid zarade, zašto bi se oni uopšte angažovali po tom pitanju? Nego, dal to već radi, oću li reć imaš li ti možda kakve naknade za plasiranje ili forsiranje ovakvih ideja, ne kontam?

    Religija je starija i traje duže, nego što traje ili postoji moderni biznis, čak religija postoji duže i od samog novca, ako je vjerovati Bibliji i njenim navodima. Ovđe se ne dovodi u pitanje tačnost navoda iz Biblije, jer je tema vezana za religiju?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  12. #62
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Ovđe se insistira na ideji da je religija biznis?

    Da naravno, na tome se upravo insistira. Takav je i naslov ovog topika. Nedvosmisleno.

    Religija je biznis u kome sveštenici naplaćuju svoje "usluge" vjernicima.

    Religija je starija i traje duže, nego što traje ili postoji moderni biznis, čak religija postoji duže i od samog novca, ako je vjerovati Bibliji i njenim navodima. Ovđe se ne dovodi u pitanje tačnost navoda iz Biblije, jer je tema vezana za religiju?

    Praviš zamjenu teza, ovdje se ne govori o modernom biznisu već generalno o biznisu i to onom na granici legalnosti, poput recimo kad vračare proriču budućnost ili gledaju u kuglu.

    Činjenica je da plaćanje za takve usluge traje od kada postoji religija. Sveštenici svih vrsta od kada postoje su uvijek bili najplaćeniji stalež u društvu, tek ispod kraljeva i careva.

    U stvari može se čak reći da današnji neskrupulozni korporativni biznis u svojoj strukturi je jako sličan i vjerovatno je organiziran prema uzoru na istu praksu viđenu u organizovanim religijama a koja postoji od kada postoji religija.

    Religija je starija i traje duže, nego što traje ili postoji moderni biznis
    Da to je 100% tačno jer je praksa modernog biznisa nastala iz slične prakse u organizovanoj religiji, jedina je razlika u tome što kada kupuješ nešto kroz praksu modernog biznisa makar dobijaš nešto za uzvrat dočim sveštenici samo prodaju maglu.

  13. #63
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako dozvoliš, ja se ne bih složio u potpunosti.

    Makar kod nas situacija, nije u skladu sa opisanim. Neko je drugi pisao, a ja se slažem sa tim, da kod nas u Crnoj Gori ne postoji famozni cjenovnik za svešteničke usluge vjernicima, kao što on možda postoji u zemljama u okruženju ili dalje na zapadu itd. Možda će to bit nekad, ali sad nije tako.
    Druga je priča što vjernici imaju naviku da pitaju sveštenike "koliko to košta" poučeni modernim društvenim tokovima đe se sve plaća, ali odgovori su uglavnom "ostavi u crkvi" ne ulazeći u visinu iznosa.

    Crkva i novac ili hram i novac, postoje odavno i sjetite se scene iz Biblije o trgovcima iz hrama. Zatim dobar detalj su Judini srebrnjaci itd. Ima religija svoje mišljenje o novcu, dukatima, zlatnicima, srebrnjacima koje je ugrađeno čak i u Deset Božijih Zapovjesti.

    Al, isto tako i imaju i ljudi dara da sve upropaste, grešni ljudi šta ćeš, valjda će se dozvati pameti.

    Nisam forsirao zamjenu teza, al u pravu si što kažeš, naglasio sam moderan biznis, da bih jasnije objasnio. Ako se uzme u obzir ovo što sam predhodno rekao, jasno se religija kao organizovana institucija, koja ima svoje ustrojstvo, načela, norme, pravila, pisanu dokumentaciju i samim tim protokole itd., ne može nikako uporediti sa pojedincima ili manjim organizovanim grupama maskiranim u neke religiozne ili upravo vračarske okvire, kojima su zgrtanje novca ili kakvu koristi jedini ciljevi.

    Sjetimo se da su neke religije nekada bile proganjane, skrivane po katakombama itd. tako da nijesu bile u prilici vršiti naplatu na opisani način iz vrlo praktičnih razloga i to u velikom vremenskom rasponu.

    Pazite, ja ne sporim da ljudi daju novac, ali bukvalno gledano, ko ih tjera na to? Ako planirate i zatražite od sveštenika neki religiozni obred, njegova je obaveza da vam izađe u susret (ukoliko je to što tražite pravilno i moguće), a ne da vam uzme novac za to. Uzimanje i davanje novca, nisu religiozni ljudi izmislili, već društvo. A opet i sveštenici su dio društva, koliko ih se god društvo odricalo (bilo je slučajeva).

    Ovime smo isključili i demantovali navedenu rečenicu da "plaćanje za takve usluge traje od kad postoji religija", proširićemo je dalje, jer religija je postojala i prije nego su ljudi izmislili novac, a bilo je perioda kada nikome nije bilo stalo niti je bilo moguće platiti za religiozne obrede (ovo tokom progona).

    Ovo da su sveštenici uvjek bili dobro plaćeni važi isključivo za sisteme đje su sveštenici direktno ili indirektno pomagali te sisteme. Recimo onaj kardinal Rišelje, vjerovatno možda i izmišljeni lik, mada ima i gomila stvarnih, nadam se da ste shvatili poentu? On zamalo postade "sultan umjesto sultana"? Ipak postoje sistemi đe su sveštenici bilo koje vrste bili marginalizovani npr. komunizam, pa je to sasvim dovoljno da demantuje gore pomenutu konstataciju, djelimično ili u cjelini.

    Postoje ljudi koji ne vjeruju u religiju i koji imaju potpuno drugačija shvatanja religije u odnosu na ljude koji čine tu religiju. Ako imaju drugačija shvatanja, to ne znači da su u pravu. Pogotovo, ako se uzme u obzir da možda ponekad nemaju sve relevantne činjenice u ruci. Dalje može se reći da mogu da donesu i pogrešne zaključke, na osnovu pogrešnih premisa.

    Uopštena priča je problematična jer mnogo toga ne uzima u obzir i zaključci su joj generalni, ali u vjećini slučajeva su i daleko od stvarnog stanja.

    Ovime naravno ne tvrdim, da i ja imam sve činjenice u ruci, već samo ukazujem na neke.
    Last edited by SpongeBob; 19-04-15 at 18:50.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  14. #64
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Ako dozvoliš, ja se ne bih složio u potpunosti.

    Makar kod nas situacija, nije u skladu sa opisanim. Neko je drugi pisao, a ja se slažem sa tim, da kod nas u Crnoj Gori ne postoji famozni cjenovnik za svešteničke usluge vjernicima, kao što on možda postoji u zemljama u okruženju ili dalje na zapadu itd. Možda će to bit nekad, ali sad nije tako.
    Druga je priča što vjernici imaju naviku da pitaju sveštenike "koliko to košta" poučeni modernim društvenim tokovima đe se sve plaća, ali odgovori su uglavnom "ostavi u crkvi" ne ulazeći u visinu iznosa.

    Crkva i novac ili hram i novac, postoje odavno i sjetite se scene iz Biblije o trgovcima iz hrama. Zatim dobar detalj su Judini srebrnjaci itd. Ima religija svoje mišljenje o novcu, dukatima, zlatnicima, srebrnjacima koje je ugrađeno čak i u Deset Božijih Zapovjesti.

    Al, isto tako i imaju i ljudi dara da sve upropaste, grešni ljudi šta ćeš, valjda će se dozvati pameti.

    Nisam forsirao zamjenu teza, al u pravu si što kažeš, naglasio sam moderan biznis, da bih jasnije objasnio. Ako se uzme u obzir ovo što sam predhodno rekao, jasno se religija kao organizovana institucija, koja ima svoje ustrojstvo, načela, norme, pravila, pisanu dokumentaciju i samim tim protokole itd., ne može nikako uporediti sa pojedincima ili manjim organizovanim grupama maskiranim u neke religiozne ili upravo vračarske okvire, kojima su zgrtanje novca ili kakvu koristi jedini ciljevi.

    Sjetimo se da su neke religije nekada bile proganjane, skrivane po katakombama itd. tako da nijesu bile u prilici vršiti naplatu na opisani način iz vrlo praktičnih razloga i to u velikom vremenskom rasponu.

    Pazite, ja ne sporim da ljudi daju novac, ali bukvalno gledano, ko ih tjera na to? Ako planirate i zatražite od sveštenika neki religiozni obred, njegova je obaveza da vam izađe u susret (ukoliko je to što tražite pravilno i moguće), a ne da vam uzme novac za to. Uzimanje i davanje novca, nisu religiozni ljudi izmislili, već društvo. A opet i sveštenici su dio društva, koliko ih se god društvo odricalo (bilo je slučajeva).

    Ovime smo isključili i demantovali navedenu rečenicu da "plaćanje za takve usluge traje od kad postoji religija", proširićemo je dalje, jer religija je postojala i prije nego su ljudi izmislili novac, a bilo je perioda kada nikome nije bilo stalo niti je bilo moguće platiti za religiozne obrede (ovo tokom progona).

    Ovo da su sveštenici uvjek bili dobro plaćeni važi isključivo za sisteme đje su sveštenici direktno ili indirektno pomagali te sisteme. Recimo onaj kardinal Rišelje, vjerovatno možda i izmišljeni lik, mada ima i gomila stvarnih, nadam se da ste shvatili poentu? On zamalo postade "sultan umjesto sultana"? Ipak postoje sistemi đe su sveštenici bilo koje vrste bili marginalizovani npr. komunizam, pa je to sasvim dovoljno da demantuje gore pomenutu konstataciju, djelimično ili u cjelini.

    Postoje ljudi koji ne vjeruju u religiju i koji imaju potpuno drugačija shvatanja religije u odnosu na ljude koji čine tu religiju. Ako imaju drugačija shvatanja, to ne znači da su u pravu. Pogotovo, ako se uzme u obzir da možda ponekad nemaju sve relevantne činjenice u ruci. Dalje može se reći da mogu da donesu i pogrešne zaključke, na osnovu pogrešnih premisa.

    Uopštena priča je problematična jer mnogo toga ne uzima u obzir i zaključci su joj generalni, ali u vjećini slučajeva su i daleko od stvarnog stanja.

    Ovime naravno ne tvrdim, da i ja imam sve činjenice u ruci, već samo ukazujem na neke.

    Ovime smo isključili i demantovali navedenu rečenicu da "plaćanje za takve usluge traje od kad postoji religija", proširićemo je dalje, jer religija je postojala i prije nego su ljudi izmislili novac, a bilo je perioda kada nikome nije bilo stalo niti je bilo moguće platiti za religiozne obrede (ovo tokom progona).
    Plaćali su u hrani ili imovini.

    Što se tiče ostaloga, kao što znaš jedino uzimam u obzir direktne i materijalne dokaze. Na žalost takvi dokazi ukazuju da je materijalna imovina veoma željena od strane sveštenstva.

  15. #65
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Plaćali su u hrani ili imovini.

    Što se tiče ostaloga, kao što znaš jedino uzimam u obzir direktne i materijalne dokaze. Na žalost takvi dokazi ukazuju da je materijalna imovina veoma željena od strane sveštenstva.
    100% tačna prva rečenica, imalo je toga i u našoj skromnoj istoriji,
    100% tačna druga rečenica, valjda zato i živimo prvo na ovom svijetu, đe je materijalno vrlo izraženo, da bi se viđelo dal nam je ono bitnije ili što drugo,
    100% diskutabilna treća rečenica, ipak ovo zavisi od slučaja do slučaja, par ljudi nijesu mjerilo cijelog sistema ili velike većine.

    Reci mi kako za neki traženi obred plaća svešteniku onaj koji nema niti novca, niti imovine niti hrane, dal mu sveštenik kaže: "Idi pozajmi, ili digni kredit pa se vrati?"
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  16. #66
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Znate kako...
    Ne.

    Kao što u svakom sistemu postoje pravila, podsjetio bih na onu Orvelovu farmu i one "koji su ravnopravniji u odnosu na druge" i ogradio bih se od takvih pravila, koliko god ona bila jednostavna i nekad apsurdna trebali bi ih ipak poštovati, bez prava na selekciju, makar od onih koji bi trebali biti primjer.
    Potentno je pregaziti pravila.

    Zar nije to manifest moći ? - darvinistički uspon na ljestvici prilagođenih.


    Svinja Napoleon je prihvatljiv jer je shvatljiv, samim tim i blizak. Ljudi vole sve što im je blisko, na svijet koji je stvoren po njihovom liku. Svaka norma koja ga podsjeća na svinjsku prirodu je uvredljiva i izaziva reakciju. Niko ne smije da konkretizuje tako nešto. Teško se sa time nositi

    Može to da te frustrira , što svojim papcima sve izgaze.

    Šta očekuješ drugo ? - imaš li nešto suvislo da rečeš


    "Biznis kao religija"
    Teško da se može ođen išta nešto konkretnije reći.

    Ipak, ono što je moguće problematično, jeste posmatranje većih grupacija kroz prizmu negatativnih pojedinaca i karakterističnih primjera.
    To je to.


    Koliko su jedni spremni zarad 'viših' ciljeva da se oglušuju o očiglednim nepočinstvima pojedinaca, tako su drugi spremni da taj primjer rašire na cijelu grupu...

    Svi znaju istinu, ostalo je farsa.
    Last edited by gaul; 19-04-15 at 22:16.

  17. #67
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Crkva i novac ili hram i novac, postoje odavno i sjetite se scene iz Biblije o trgovcima iz hrama.
    Sjeti se ti da ih je Isus iz Biblije rastjerao

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Ima religija svoje mišljenje o novcu, dukatima, zlatnicima, srebrnjacima koje je ugrađeno čak i u Deset Božijih Zapovjesti.
    Nisam upoznat da se novac pominje u deset zapovjedi
    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Pazite, ja ne sporim da ljudi daju novac, ali bukvalno gledano, ko ih tjera na to? Ako planirate i zatražite od sveštenika neki religiozni obred, njegova je obaveza da vam izađe u susret (ukoliko je to što tražite pravilno i moguće), a ne da vam uzme novac za to. Uzimanje i davanje novca, nisu religiozni ljudi izmislili, već društvo. A opet i sveštenici su dio društva, koliko ih se god društvo odricalo (bilo je slučajeva).
    "Bukvalno gledano" pop ti neće vjenčati ili sahraniti ako mu ne platiš. Jedina stvar koja je besplatna tj. dobra volja korisnika je čašćenje prilikom kršćenja, a to se ne naplaćuje jer bi naplata samo negativno uticala na uzgoj ovaca.
    Sem toga donacije uopšte nisu sporna stavka kao ni naplata usluga. Problem je što se u dosta zemalja prisiljavaju pripadnici drugih vjeroispovjesti i ateisti da grade crkve, hramove, katedrale, džamije, sinagoge.

    Država je muslimana-vjernika natjerala da blago rečeno pljune na Kuran i učestvuje u izgradnji Crkve, hrama ili katedrale
    Last edited by Rakun; 20-04-15 at 01:05.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  18. #68
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Sjeti se ti da ih je Isus iz Biblije rastjerao
    Pa sto ja napisah, ali kako treba crtat, evo: trgovci i ovi što mijenjaju novce su išćerani iz Hrama (ne iz Biblije) zato što im tamo nije mjesto. Zato je i rečeno u Bibliji, parafraziram, a vi pronađite tačan citat: "od doma molitve, napraviste hajdučku pećinu". Ako je u to doba trgovina i mijenjanje novca tkz. "zelenašenje" bilo vrlo popularno i bitno za društvo moglo se je nesmetano po tom pitanju rabotat ispred hrama i na drugim mjestima. Bog je i tada znao da će se trgovina, novac, srebrnjaci, zlatnici, moć, vlast malo po malo postavit i u "hramovima" kao "bog" i da će na žalost imat dosta sledbenika.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Nisam upoznat da se novac pominje u deset zapovjedi
    Kako ćeš bit, kad evo ovim tekstom upravo dokazuješ da ih pročitao nisi, niti si razmislio o njima. Hint: Google, objašnjenje, prve zapovjesti, ne trebaš dalje tražiti.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    "Bukvalno gledano" pop ti neće vjenčati ili sahraniti ako mu ne platiš. Jedina stvar koja je besplatna tj. dobra volja korisnika je čašćenje prilikom kršćenja, a to se ne naplaćuje jer bi naplata samo negativno uticala na uzgoj ovaca.
    Bukvalno gledano nisi u pravu, jer neznam kako možeš platiti svešteniku za svoju sahranu, posle sahrane? Mada već sam rekao da formalni cjenovnih ne postoji u Crnoj Gori i da je obaveza sveštenika da obavi obred, a ne da uzima novac.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Sem toga donacije uopšte nisu sporna stavka kao ni naplata usluga. Problem je što se u dosta zemalja prisiljavaju pripadnici drugih vjeroispovjesti i ateisti da grade crkve, hramove, katedrale, džamije, sinagoge. Država je muslimana-vjernika natjerala da blago rečeno pljune na Kuran i učestvuje u izgradnji Crkve, hrama ili katedrale
    Vrlo je izvjesno da ni ovđe nisi u pravu, jer ti kao građanin plaćaš pored svega i svačega svakome te i državi poreze i razne takse i sl., zatim država stavlja sve na gomilu i troši tako što ih raspoređuje na osnovu svojih planova i prioriteta. To što se ti nalaziš pogođen načinom kako država troši novac (i uz to još podpaljuješ druge), upravo njoj prijavi i njoj se žali, ne nekom drugom. Ako država daje dio novca crkvama, za to su krive (ako su krive) crkve, a ne možda država, jel?

    Realno meni nije krivo što Bil Gejts ima grdilo novca, nego mi je krivo što ja nemam ni deseti, stoti ili hiljaditi dio njegovog kapitala, pa trpim, isto kao onaj što voli nerandže. Mada, najrealnije i nije mi krivo, jer srećniji sam ovako!
    Last edited by SpongeBob; 25-04-15 at 00:42.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  19. #69
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,246
    Thanks Thanks Given 
    683
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Ja sve očekujem da se javi neko ko je htio biznis da otpočne ili ga je otpočeo pa je odustao zbog povlašćenog položaja crkve. Meni je interesantno kako je čoeku naumpala ovakva ideja, mogu da ga zamislim kako shedi u miru doma svog, pije kafu i čita portal analitika i odjednom - aha! što ako bi htio da pokrenem biznis sa nekretninama... Mhm, na takve ideje "vazda okinem".
    Pa ste krenuli sa slikama...evo prođe dosta vremena, je li moguće da još niste nalećeli na nekog popa u bijesno auto, no se ponižavate sa Gugl imidžiz. Ja sam konkretno viđeo popa, i to nekoliko puta, kako dolazi u Maxi da trguje u nekog džipa, čini mi se Čiroki iz devedesetih, moga sam ga slikat no mi nešto nije reprezentativan. Jednoga sam viđeo u Ford Fokus-a. Američka kola voze, sram ih bilo!
    E sad, zamislite kakva je moć države, kad je jednog (da mi je i tog jednog upoznat) muslimana naćerala da pljune na Kuran. I ne samo to, nego se i ne bune. Rakune, muslimani Crne Gore su ti zahvalni što se boriš za njihova prava i vjerske slobode i što ukazuješ na ovako bitan problem. Onda još ispada dobro što su vjerske zajednice oslobođene plaćanja poreza. Ipso facto što bi reka Sol Gudman.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  20. #70
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Kako ćeš bit, kad evo ovim tekstom upravo dokazuješ da ih pročitao nisi, niti si razmislio o njima. Hint: Google, objašnjenje, prve zapovjesti, ne trebaš dalje tražiti.
    Ajde vjerniče iz Crne Gore koji kao i 98% vas tri čuke nemate o svojoj vjeroispovjesti napiši gdje se pominje novac u deset zapovjedi. Da vidimo da ti blage veze nemaš u šta vjeruješ.
    Gukni Trolino
    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Vrlo je izvjesno da ni ovđe nisi u pravu, jer ti kao građanin plaćaš pored svega i svačega svakome te i državi poreze i razne takse i sl., zatim država stavlja sve na gomilu i troši tako što ih raspoređuje na osnovu svojih planova i prioriteta. To što se ti nalaziš pogođen načinom kako država troši novac (i uz to još podpaljuješ druge), upravo njoj prijavi i njoj se žali, ne nekom drugom. Ako država daje dio novca crkvama, za to su krive (ako su krive) crkve, a ne možda država, jel?

    Realno meni nije krivo što Bil Gejts ima grdilo novca, nego mi je krivo što ja nemam ni deseti, stoti ili hiljaditi dio njegovog kapitala, pa trpim, isto kao onaj što voli nerandže. Mada, najrealnije i nije mi krivo, jer srećniji sam ovako!
    Vrli je izvjesno da sam u potpunosti u pravu. Pošto je osim u ekstremima poput države Vatikana i Islamskim fundametalističkim državama svugdje na planeti država odvojena od Crkve ja i Archi plaćamo porez SEKULARNOJ instituciji, a ona pljuje na nas (pogotovo na Archi-ja kojeg po njegovoj vjeroispovjesti osuđuje na pakao) trošenjem NAŠEG novca na sakralne objekte.
    To što si poistovjetio državu sa ličnošću je samo jedan od tvojih bisera. Zapravo me i brine to što sam čitajući tvoje postove u tolikoj mjeri oguglao na gluposti da me malo šta može zapanjiti
    Last edited by Rakun; 25-04-15 at 02:47.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #71
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    E sad, zamislite kakva je moć države, kad je jednog (da mi je i tog jednog upoznat) muslimana naćerala da pljune na Kuran. I ne samo to, nego se i ne bune. Rakune, muslimani Crne Gore su ti zahvalni što se boriš za njihova prava i vjerske slobode i što ukazuješ na ovako bitan problem. Onda još ispada dobro što su vjerske zajednice oslobođene plaćanja poreza. Ipso facto što bi reka Sol Gudman.
    Još jedan brilijantin. Država Crna Gora je činjenično primorala Archi-ja da pljune na svoju vjeru i Kuran. Da Archi živi u nekoj zemlji čije je uređenje i standard naš navodni cilj Archi ne bi gradio Crkve i Hramove već bi ako želi ta sredstva odvajao da donira za izgradnju džamije, izdanje Kurana, MUFTY-jev nov BMW
    I baš me interesuje na osnovu kakve logike (znam, nije vam jača strana) iz mog pisanja izvede da je dobro što vjerske institucije ne plaćaju porez
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #72
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,246
    Thanks Thanks Given 
    683
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Pa jes, veliko je zlo što je država osudila Archija na pakao ali eto, bar njegova vjerska zajednica ne mora plaćat poreze i dodatno se zamijerat Alahu. Sve je to pitanje balansa, ravnoteže dobra i zla, jing i jang. Šalu na stranu, ne radi se ovđe o logici nego o kapiranju (znam, nije vam jača strana). Evo ti jedan hint, naglasak je na "bitan problem" tj. prostonarodnim jezikom rečeno - mani se glupiranja, posebno ove "zabrinutosti" za duše crnogorskih muslimana. Mnogo je ružno svoju mukicu tako maskirat.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  23. #73
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Nisam ja ograničio na muslimane već ih naveo kao primjer.

    Ja dajem pare SEKULARNOJ instituciji koje ona svugdje na planeti koristi za poboljšavanje standarda građana, a ona taj isti novac daje bogatoj instituciji koja svugdje u civilizovanom svijetu sama plaća svoje troškove.
    Tako da ja zahvaljujući onoj grdosiji u Podgorici ostajem bez puteva, škola, vrtića, bolnica, domova zdravlja, parkova, parkinga, kvalitetnije elektroinfrastrukture itd...
    Dok Archi po svome vjerovanju ide u pakao gdje će ga Šejtan vječno polivati vrelim olovom.

    Mene je država uskratila za bolji standard, a Archi-ja za bolji standard plus što ga je primorala da pljune na svoje vjerovanje
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  24. #74
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    ... čuke nemate o svojoj vjeroispovjesti ... napiši gdje se pominje novac u deset zapovjedi...
    Ovo oko “čuke”, bez obzira šta bi to bilo, može da se jednostavno razobliči sledećim tekstom. U "deset zapovjedi" vjerovatno si u pravu, ne piše ništa pametno niti korisno, međutim na ovom linku http://www.jons.rs/index.php/deset-bozijih-zapovesti možeš se detaljnije informisatio o Deset Božijih Zapovjesti, što je nešto sasvim drugačije i mnogo smislenije.

    Na linku ti je malo bliži i detaljniji prevod, koji ipak govori između ostalog i o novcu, kaže se da ljudi znaju (pogrešno) da prave sebi od novca nešto nalik “bogu”, ophode se na ovako (pogrešan) način prema njemu, na šta direktno ukazuje prva stavka sa linka, objašnjenja i dokazi su su brojni. U sledećoj stavci je vrlo jednostavno i detaljno obrazloženo i opisano šta to ljudi mogu da pogrešno rade (i obično i rade) poštujući (pogrešno) druge stvari, zato je indikativno, makar što se novca tiče, navedeno “ne klanjaj im se” i “nemoj da im služiš”. Objašnjenja i dokazi i primjeri su su takođe i ovđe brojni.

    Dalje se može nabrajati i navoditi primjera do u nedogled i skoro pa nema kraja, pitao bih, koliko je ljudi ubijeno i sad upravo gine zbog novca, koliko je krađa novca i ostalih gluposti izvršeno, lažnih svjedočenja klevetanja, podmetanja sve zarad nekakve, pa i materijalne koristi? Lista sa linka čak ima i stavku koja ne dozvoljava ni da poželiš nešto što nije tvoje.

    Naravno, niđe ne piše direktno i isključivo novac, novčanica, moneta, valuta, obveznice, ček, kartica ili slično jer u vrijeme kad su pisane ove vrlo bitne, Božije Zapovjesti nije se moglo tačno definisati kako će se sve ljudske budalaštine i zamjene za Boga sve nazivati. Neki su čak tokom istorije, suočeni sa upravo ovim i sličnim problemima pokušali da “održe” korak prevodeći osnovnu misao i prilagođavajući je običnom čovjeku. U tom smislu danas postoji jevrejski, hriscanski (u više varijanti) i islamski prevod, svaki sa svojim varijancijama na zadatu temu. Upravu ove moment koriste ljudi kao Rakun, za infiltriranje svojih (naopakih) ideja da je npr. zabranjeno, kako se u rimokatoličkoj verziji kaže, “poželjeti nikakve stvari bližnjega svoga”, ali kako nije ništa rečeno za “daljega svoga” ili “tuđeg bližnjega” onda to eventualno opravdava otimačine i slične gluposti.

    Da se vratimo na temu, neki od termina koji dosta dugo opstaju i čije značenje je većini dobro poznato a opisuju moderni novac su dukati, zlatnici, srebrnjaci, otud je i izveden ilustrativni termnin “srebroljublje”. Tako da sada možemo lagano doći u situaciju da Rakun traži isključivo riječ “novac” i ne nalazeći je bukvalno i doslovno, zori se svojim “uspjehom”, a u nastavku da stvar bude gora, formira i insuinira uključujući druge, skoro pa apsurdne zaključke.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    … ja i Archi plaćamo porez SEKULARNOJ instituciji … trošenjem NAŠEG novca na sakralne objekte…
    Iskreno se nadam da se Archi ne slaže sa ovim Rakunovim opisima i da je bez potrebe uvučen u citat, međutim ovi zaključci mogu biti vrlo interesantni, pogledajmo gore ključne fragmente same sugestije i ideje (realno iluzije) koje se kose ne samo sa Ustavom Crne Gore, nego i sa zdravim razumom.
    Da da se vratim na ono što je u njima zanimljivo. Opisan je navodni “problem” koji se odnosi na trošenje novca od strane države, iako je ranije nekoliko puta govoreno o tome da novac ne sadrži imena i prezima trenutnih i onih ranijih njegovih vlasnika. Rekli smo da plaćajući poreze i takse ne ispunjavate stavku u formularu đe piše: “ja bih volio želio i iskreno se nadam da će ove novčanice koje vam dajem plaćajući ovaj iznos, biti iskorištene za …” itd.

    Malo treba stvari pojednostaviti i opisati na jednostavan način. Ovđe se evidentno “tuguje”, “žali” i “osjeća čak i bijes” za svojim novcem, jer više nema direktne prilike da se on ponovo troši, a naročito teško pada kad se vidi na šta država sve troši novac. Ljubomora čista! Znači država troši novac koji je nekad bio Rakunov, strahota i greota! Nije tu kraj! Problem je što se istiće da država dio novca daje religioznim institucijama, to tek boli. Ideja je: ”MOJE pare su dali njima!” Zar nije ovđe očigledno prikazana sebičnost? Zar ovđe nije jasno prikazano isticanje novca iznad svih drugih pojmova, zar ne govorimo o čistom primjeru “srebroljublja”? Zar, što je najgore, akteri ove priče ne ponavljaju ovo svako malo? Zar nijesu uporni u svom očaju za izgubljenim novcem, ili novcem izgubljenim i utrošenim na ovaj ili onaj način? Da ne pričam da je takođe u pitanju elementarni nedostatak obrazovanja.

    Ovđe se može reći da nije novac kriv, što on zna nije ni svjestan niti inteligentan, gomila papira ili metala ili cifara na nekom računu. Oću reć, nije novac kriv, nego je kriv onaj što osjeća izuzetnu ljubav ili neku nedefinisanu emociju, zavisnost ili bolest prema istom, možda neko ima pravilniji termin na umu. Znači ta upornost je problematična! Ako voliš novac, benefite koje on donosi, još ako se doda da ne priznaješ nikakve druge vrijednosti koje prevazilaze taj materijalni novac, onda je tek što bi naš narod reka “mrka kapa”.

    Ko je zaokupljen “srebroljubljem” taj je slijep za sve drugo, taj i da oće ne može tako lako viđet išta mimo srebra (novca).
    Ludi vjekovima govore “ko voli novac i ko mu je privržen, taj ne voli i prezire Boga”! Narodu je ipak većina rečenog uglavnom tačna!

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    … Država Crna Gora je činjenično primorala Archi-ja da pljune na svoju vjeru i Kuran … odvajao da donira za izgradnju džamije…
    Baš bih volio da sam Arči svojim riječima opiše ovo “činjenično pljuvanje”, u kontekstu kako ga ti opisuješ. Moguće je da je upravo on dao novac za izgradnju neke džamije ili nešto tog tipa, nije sporno, njegova volja šta će s novcem.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    I baš me interesuje na osnovu kakve logike … iz mog pisanja izvede da je dobro što vjerske institucije ne plaćaju porez
    Sigurno je da se na osnovu tvog “zdušnog naricanja i kukanja” za izgubljenim novcem i još težom činjenicom da “država daje crkvama novac” neće ništa niti promijenti niti ikog iđe podstaći na interesovanje u tom smislu. Možda bi sam mogao da izguglaš osnovne ekonomske principe i načela, ili pravila i ponašanja u ekonomskom društvu. Pa da tamo eventualno pronađeš to što tražiš?

    Da ne zaboravim, pozivanje na religiozna pravila od strane nekog ko nije religiozan, ali to pominje radi dobra drugih (u okviru svojih iluzija), zbilja originalno!

    Čudima nikad kraja, sa ateistima, a svaki dan nas iznenade sa nekim čudom, znači ateizam ne postoji, jer čuda su očigledna!
    Last edited by SpongeBob; 25-04-15 at 14:00.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  25. #75
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    2,169
    Thanks Thanks Received 
    300
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    http://www.cdm.me/svijet/region/spc-...0-miliona-eura

    U 40 eparhija Srpske pravoslavne crkve godišnje se sakupi oko 140 miliona eura.
    Majko sveta...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Religija gradi, ili uništava? Religija nas pokreće, ili ne?
    By Domaćin in forum Religija i filozofija
    Replies: 272
    Last Post: 23-02-16, 18:35
  2. Prodajem 068 VIP - biznis brojevi
    By Hakunamatata_Pg in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 44
    Last Post: 14-12-13, 23:01
  3. Šta je to religija?
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 124
    Last Post: 16-06-09, 14:56
  4. biznis ideje...
    By popesku in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-06, 21:22
  5. Religija
    By Grad Heroja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 46
    Last Post: 25-10-04, 10:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •