Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 55

Thread: problem sa mrezom...

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default problem sa mrezom...

    mozda sam pobrkao forum, pa ako jesam neka moderatori reaguju

    imam problema sa mrezom, tacnije sa jednim dijelom mreze... da bih objasnio u cemu je problem prvo da pokusam da prestavim kako izgleda moja mreza...
    to su tacnije dvije mreze, znaci dva stambena objekta povezana wifi na udaljenosti od nekih skoro 2km...ono sto cini tu mrezu su

    1. ruter koji ima izlaz na internet koji se nalazi na prvoj lokaciji
    2. sa tog rutera kabal vodi do 5 portnog switcha, na koji je povezan jos jedan uredjaj i sa njega ide kabal na TPLINK antenu TL-WA7210N, koja je podesena da radi kao access point...
    3. na drugoj lokaciji se nalazi indenticna antena koja prima signal, i kabal sa nje ide na 8 portni switch. sa tog switcha idu kablovi do svake prostorije u kuci
    4. u jednoj od prostorija je postavljen Asus RTN12D1 ruter, koji je konfigurisan tako da je DCHP ugasen, i sluzi prije svega kao switch za par uredjaja i za WiFi....

    e sad, u cemu je problem... pa problem je sto sve sto kacim na kabal radi perfektno... dok wifi umije da budali... neki od simptoma su
    - uredjaj ne dobija ip
    - ako dobije ip onda ne radi internet
    - spora veza preko wifi koja pada i na 128k

    ruter sam podesavao na vise nacina, ubacio novi software, ubacio i custom ddwrt...ali problem je ostao.... radi radi, pa odjednom zabudali...
    probao sam i jos jedan DLINK ruter, i jedan Lynksis...ali manje vise problem je prisutan uvijek...nekad manje nekad vise, ali WIFI pravi problem...
    najcesce se to desava sa uredjajima koji imau android...mada nocas na ovaj linksys neki uredjaj koji su zezali najvise sad rade najbolje...
    napominjem da na taj isti ruter bilo koji uredjaj povezna na lan port radi bez greske....

    nocas konkretno na wifi sam mogao da nakacim 2 telefona, koja su radila, a 2 su se kacila ali nisu imala izlaz na internet... kad se pogleda malo detaljnije, parametri su isti za svaki uredjaj, svi dobijaju IP...ali neki ne idu na internet....
    isto tako laptop na kome je windows se kaci na mrezu ali nema internet...

    da li neko ima ideju sta moze biti problem sa wireless-om???

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    sad upravo testiram WiFi... i situacija je sledeca... nakacen 1 laptop, tablet, i 2 telefona...i rade bez greske... 2 telefona i jos jedan laptop se nakace ali nemaju izlaz na internet...


    napominjem, preko kabla sve radi savrseno...

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Jel imas konkretan razlog za jedan DHCP? Znas li sta se dogadja na prvoj mrezi (broj korisnika/uredjaja, model rutera/switcha)? Na kojem kanalu su 7210 i wifi ruteri?
    Jesi probao da pingujes nesto u prvoj mrezi sa uredjaja koji ti pravi problem? Recimo taj prvi Tp link 7210 ili ruter#1?
    Last edited by Tauruss; 26-03-15 at 23:46.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    ja sa druge lokacije pristupam ruteru i prvoj anteni bez problema...uredjaji koji su na toj lokaciji rade bez greske...
    na drugoj lokaciji sve nakaceno na kabal radi...dreambox, pc, blurey, tv... cak su 3 uredjaja povezana kablom na ruter koji i daje wifi i oni rade bez greske dok wifi budali...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    inace nemam konkretan razlog za jedan dhcp... samo mi treba pomoc kako da podesim antene i kako da podesim da klikenti iz jedne mrez izlaze na internet preko druge

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,202
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Mislim da bi bilo bolje da imas 2 DHCP-a. Ajde probaj prije nego sto budes to mijenjao da povezes na klijentskoj strani tplink antenu ---> ruter ---> switch, da ti ruter bude prije switcha.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Takvi jeftiniji uredjaji znaju da zabudale bez razloga iako je sve podeseno. Imao sam isti problem kada sam povezao ZTE telekoma i neki mali wifi tp link na kome sam iskljucio dhcp. Sve je proradilo kada sam im dao posebne DHCPove.
    Moj predlog je da ubodes kabl u WAN port Asusa i njemu das drugi subnet i DHCP. Na primjer, ako je IP prvog rutera 192.168.X.1 neka Asus bude 192.168.Y.1. Stavi da Asusov WAN dobija dinamicki IP i onda testiraj kako se ponasa internet. Ovako ce uredjaji koji su na switchu #2 svakako imati internet i IP adrese iz prvog opsega kao do sada (rekao si da tako radi kako treba).

  8. #8
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Što ne spojiš laptop na neki slobodan port kablom i preko Connectify Dispatch PRO napraviš hotspot ... šalim se ...
    deuscroix

  9. #9
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,231
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    imao sam dvije ove 7210, i vazda su mi probleme pravile, na kraju sam ih vratio...sto se tice WiFija vjerujem jedino u ubiquiti.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by raske97pro View Post
    imao sam dvije ove 7210, i vazda su mi probleme pravile, na kraju sam ih vratio...sto se tice WiFija vjerujem jedino u ubiquiti.
    Mislim da njemu problem ne pravi TP Link a Ubiquiti jednostavno jeste best buy za svaku Home/SOHO varijantu. Jedini problem vecini kupaca je cijena jer je jedan Nanostation = dva TP linka + rucak

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by raske97pro View Post
    imao sam dvije ove 7210, i vazda su mi probleme pravile, na kraju sam ih vratio...sto se tice WiFija vjerujem jedino u ubiquiti.
    budzet je problem.... u principu nemam problem sa vezom izmedju ove dvije antene...imaju opticku vidljivost tako da na na tih 1800m rastojanja opet imam dobru istabilnu vezu...

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Mislim da bi bilo bolje da imas 2 DHCP-a. Ajde probaj prije nego sto budes to mijenjao da povezes na klijentskoj strani tplink antenu ---> ruter ---> switch, da ti ruter bude prije switcha.
    mislio sam da probam tako nesto, ali konfiguracija ove druge lokacije je takva da bih onda ruter morao da stavim bukvalno pod krov(tamo mi se nalazi komplet ormar sa tv/lan instalacijama) a ako bih ga ostavio na mjesto gdje je sad, morao bih da iskoristim dva mezna kabla, jedan do rutera, a drugi da vratim od rutera do switcha...na kraju mozda i uradim ovako nesto ako nista drugo ne pomogne...
    e sad ovo za dva kabla ne znaci da mi je zao kabla svakako je provucen tokom izgradnje, i na tom mjestu su dva kabla vec prisutna... samo nisam htio da oba koristim zbog ovoga

    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    Takvi jeftiniji uredjaji znaju da zabudale bez razloga iako je sve podeseno. Imao sam isti problem kada sam povezao ZTE telekoma i neki mali wifi tp link na kome sam iskljucio dhcp. Sve je proradilo kada sam im dao posebne DHCPove.
    Moj predlog je da ubodes kabl u WAN port Asusa i njemu das drugi subnet i DHCP. Na primjer, ako je IP prvog rutera 192.168.X.1 neka Asus bude 192.168.Y.1. Stavi da Asusov WAN dobija dinamicki IP i onda testiraj kako se ponasa internet. Ovako ce uredjaji koji su na switchu #2 svakako imati internet i IP adrese iz prvog opsega kao do sada (rekao si da tako radi kako treba).
    mislim da cu da probam ovako nesto prvo...

    da li moze da se ovaj uredjaj podesi da radi tako? http://www.linksys.com/en-apac/produ...teways/WAG120N
    nemam previse iskustva sa mrezama, znam da onaj asus ima wan port, dok ovaj ima modem u sebi pa ne znam da li moze ovaj DSL port da se konfigurise tako?
    Last edited by E_K_V; 27-03-15 at 08:23.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    jos jedno pitanje....

    da li mogu da konfigurisem ove antene TPLINK tako da vide samo jedna drugu, kao da povezujem dvije lokacije, i tako da na obije strane imam po jedan DHCP server, ali da ova druga lokacija moze da izlazi na internet?

  13. #13
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,202
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Jedini problem sa vise DHCPova su portovi. Oko port forwarda zna da bude zajebancije, ali to ne bi trebalo u norm radu da te omete.
    Probaj ovo sa ruterom prije switcha samo da vidis da li ti pravi probleme.

    Inace mislim da se kod tp linka taj mod zove ap-client, tako da ces imati ovakvu konfiguraciju: ruter1 (dhcp)--> switch1 --> tplink1------> tplink2 (dhcp) -->switch --> ap2

    Kod tplink2 antene treba da postavis gateway i dns server da bude adresa rutera1

    Posle rutera1 ugasi SVE firewall-ove i sl.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    nisam trenutno kuci da bih se igrao sa tim...ali sad nesto razmislajm... moze li antena da se podesi da bude DHCP server za ovu drugu mrezu, ili ipak mora biti tu ruter taj koji ce da obavi taj zadatak...

    da pojasnim...sa prve loakcije mi nije potrebno nista vise sem izlaz na internet, a na drugoj lokaciji vec mi treba da se svi uredjaji vide izmedju sebe...

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Takvu konfiguraciju ti je predlozio siux.
    Da li si u originalnoj konfiguraciji fiksirao IP adrese mreznih uredjaja i da li je Asus bio povezan preko WAN porta? Jesi provjerio da li su ugaseni dhcpovi na oba tp linka?
    Last edited by Tauruss; 27-03-15 at 11:47.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    svi ruteri i antene imaju fiksne adrese....asus nije povezan na wan port a na obije antene ugasen dhcp

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    evo jedna gruba skica kako to izgleda...


  18. #18
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,394
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,006
    Thanked in
    1,550 Posts

    Default

    IZaberi bridge mode na obije antene. Na taj nacin neces imati problem. Ovo mi djeluje da ti je za kompletnu mrezu isti SSID pa ti uredjaji setaju sa jednog na drugi uredjaj.
    Ukratko antene bridge mode na odredjenom kanalu, poseban ssid koji mozes i da disable brodcast jer se kace mac adresama. Ostalo ostavis ako ti uredjaji regularno dobijaju IP i default gateway

  19. #19
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Taj Asus bi trebao da na poledjini ima jedan 3-polozajni switch za biranje moda rada i to: Router-Repeater-AP. Prebaci ga u AP mod (jer ti Repeater samo prosljedjuje/pojacava wifi signal, a nemoj ni Ruter jer hoces da ti sve bude u jednom LAN-u).

    Sada pogledaj da li ti je aktivan i dalje WAN port na ASUS-u - tj. da li mozes da ga konfigurises (mozda ti se promijeni kompletan Meni za konfigurisanje i budes mogao da konfigurises samo LAN i WIFI) - Ako u ovom slucaju mozes da vidis WIFI na Asus-u iskonfigurisi da mu je na WAN-u fiksna IP adresa (iz opsega koji je definisan u HUAWEI uredjaju) i dolazni kabal ubaci u WAN port. Dodatno u Asus-u, na LAN i/ili WIFI strani stavi da za wifi klijente samo javlja DHCP adresu HUAWEI uredjaja. ILI ako ne moze taj parametar da se podesi, onda mu samo na WAN port daj fiksnu IP adresu, i onda testiraj kako to radi sa klijentskih masina.

    Ako i dalje bude problema, onda ne diraj ASUS i dalje nego samo na njegove WIFI klijente stavi da preuzimaju dimanicku IP adresu pri cemu im je fiksan DHCP server (tj. izaberi opciju da ti uneses tu IP a ne da je preuzimas od uredjaja na kog se kacis) i na to mjesto stavi IP adresu HUAWEI uredjaja.

    Napomena: Mnogo bolje bi bilo da zamijenis mjesta Asus 8-port swithc i Asus RT-N12 i pri cemu bi RT-N12 radio u "Ruter" modu i na njemu podigao DHCP. Time bi odvojio dvije lokacije po IP adresama, ali to bi radilo sigurno bez problema.....

  20. #20
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,202
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Ja iz prakse znam da ovaj HUAWEI zna da zaserava kad se konektuje vise klijenata na njega. Meni se gasio cim upalim torrent, tj cim se poveca broj konekcija (ima tema o tome na forumu).

    Mi ti svi kazemo u stvari jednu te istu stvar

  21. #21
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,394
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,006
    Thanked in
    1,550 Posts

    Default

    Zakomplikovaste i nista ne citate. On ima problema sa wifi sa rutera iza druge antene, a ne sa huavei ili sa time koja je mreza, jer se adrese dijele i preko kablova sve radi, osim preko wifi. Koliko sam ukapirao cak i ako se na taj ruter nakacis kablom nema problema.
    Tako da bespotrebno komplikujete momku situaciju koju ima

  22. #22
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,202
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Ovo sam samo spomenuo, ali svi kazemo da proba da aktivira DHCP server na asus ruteru, i da proba da zamijeni mjesta 8portnom swtichu i asus ruteru. Napisao sam u postu gore i kako da to sredi.

  23. #23
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaki uredjaj ima svoj maximum kas su u pitanju IP konekcije (broj uredjaja koji se kaci na njega) i dodatno broj TCP i/ili UDP konekcija (ukupan broj raznoraznih servisa/programa popaljenih ZBIRNO na svim racunarima tj. po svim IP adresama koje su nakacene na HUAWEI uredjaj). E sad, ako neko ocekuje da taj HUAWEI moze da izdrzi svih 254 IP adrese, ne moze jer nije PRO uredjaj. Dodatno, ako misli da moze stotine TCP / UDP konekcija istovremeno da otvori ni to ne moze.

    Medjutim, ja mislim da moze nekih 10-20 IP adresa da opsluzi sa njihovim servisima, a mozda se varam.

    Ja bih uradio sljedece:
    1) WAN strana HUAWEI: to me ne zanima, to radi T-com
    2) LAN strana HUAWEI: tu bih stavio IP adresu samom uredjaju npr 192.168.1.1 (ako hocu da koristim npr. mrezu 192.168.1.x/24) i dodatno stavio podignut DHCP server pri cemu bi mi startna adresa za klijente bila 192.168.x.100 tako da bi prvih 98 IP adresa drzao za one uredjaje, sa LAN strane, koji trebaju FIXNU IP adresu.

    3) Veza izmedju 2 objeka: Covjek hoce da izjednaci korisnike iz oba objekta ( da komuciraju nesmetano), dakle uredjaji na koji su vezane spoljnje antene trebaju da rade u BRIDGE mode-u, a ne u RUTER modu.

    4) Odmah iza antene Objekta2 bih stavio Asus RT-N12 (jer moze da pravi problem i onaj 8-portni ASUS switch) i njemu bih stavio da radi kao AP sa sljedecim parametrima:
    4.1) WAN strana: Fiksna adresa, npr. 192.168.1.51 (provjeriti da li mu uopste radi WAN Port u AP mode-u...)
    4.2) LAN strana: ne bih nista konfigurisao, a vjerovatno i ne moze jer je u AP mode-u. Ako moze, stavio bih da je za klijente koji se kace DHCP server LAN IP adresa HUAWEI-a tj. 192.168.1.1

    5) Na wifi klijentima iz Objekta2 ne bih nista konfigurisao, ako dobijaju IP adresu na osnovu gornje postavke (ako je odradjeno 1) do 4.2) ). Ako ipak ne radi tj. klijenti i dalje ne dobijaju IP adresu iz opsega 192.168.1.x (pri cemu je x>=100), onda bih im, u mreznim podesavanjima u okviru WIFI kartice, stavio da zahtijevaju IP adresu, ali bih im stavio fiksni DHCP server i tu stavio LAN IP adresu HUAWEI uredjaja i onda bih ponovo testirao.

  24. #24
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Ovo sam samo spomenuo, ali svi kazemo da proba da aktivira DHCP server na asus ruteru, i da proba da zamijeni mjesta 8portnom swtichu i asus ruteru. Napisao sam u postu gore i kako da to sredi.
    Slazem se, ali neka proba ako ima volje .... energije za to...

    Uvijek je bolje razdvojiti mrezu u manje djelove ...sigurnije je i mnogo bolje radi, a svi Internet servisi ostanu raspolozivi.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,086
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,953
    Thanked in
    967 Posts

    Default

    ih..tacno vidim da cu propustit utakmicu nocas kad se budem zaigrao sa svim ovim podesavanjima

    kasnije cu biti kuci, pa cu da probam nesto od ovoga sto ste napisali...

    sad jos jedno pitanje... da li da ostavim asus rtn12? ili da na mjesto njega stavim Lynksis wag120n posto imam i njega...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Problem sa mrezom
    By lokutusmne in forum Software
    Replies: 12
    Last Post: 23-01-15, 22:11
  2. Problem sa mrezom
    By MikiTheTaxman in forum Hardware
    Replies: 14
    Last Post: 03-07-13, 12:01
  3. vmware problem sa mrezom
    By Anagastum in forum Software
    Replies: 2
    Last Post: 24-02-13, 12:35
  4. Problem sa mrezom
    By Stivi in forum Hardware
    Replies: 7
    Last Post: 30-01-08, 22:44
  5. Problem sa mrezom
    By Dejan in forum Internet
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-07, 22:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •