Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 55

Thread: problem sa mrezom...

  1. #26
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Knut slazem se potpuno. EKV svejedno ti je

  2. #27
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @EKV
    Ne znam, ja ti pricam kako bih principijelno rijesio stvari. Probaj prvo sa onim sto imas, pa tek ako ne mognes nista onda trazi dalje. Svakako zamijeni mjesta u mrezi Asus RT i Asus Switch za svaki slucaj, a kao sto ti je covjek prije mene rekao.

    Nisam imao prilike da isprobavam novije uredjaje. Moj Linksys WRT54GL iz 2005. godine i dalje besprekorno radi...

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    probacu sa asusom prvo...ali asus makar ovaj moj ima neki zesci problem sa wireless-om.... obara brzinu opasno....ubacio sam ddwrt u nejga ali problem i dalje tu... mada prioritet mi je da uspijem da svi uredjaji rade preko wifi bilo kad....

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    ako hocu da povezem dvije odvojene mreze onda koristim bridge with ap???

    obije antene postavljam u isti mod, dajem im ime i upisujem MAC adrese???




    i da li mogu antenu koja radio kao client da podesim da radio kao DHCP server? po ovome bih rekao da mogu...nego da li ce to praviti neki problem?


    Last edited by E_K_V; 27-03-15 at 15:35.

  5. #30
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Da, mozes staviti drugi TP Link kao DHCP samo vodi racuna o IP opsegu prvog DHCPa, da se ne ukrstaju.
    Ja bih radije stavio Asus kao DHCP jer je jednostavnije popravljati eventualne probleme kada je mreza podjeljena u segmente i zna se sta koji obavlja. To je stvar izbora, izaberes sta ti odgovara.

    Kad izaberes Bridge opciju na drugom TPLinku podesi kanal prvog TPlinka. On ce sam skenirati koja mreza je dostupna i ponudice ti konekciju. Ne moras rucno da unosis MAC.

    U svakom slucaju ces dosta nauciti iz ovog testiranja
    Last edited by Tauruss; 27-03-15 at 16:16.

  6. #31
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Sto ti vec rekose u bridge modu ne podesavaj dhcp vec to odradi na asusu ili linksysu.
    Mada iz svega ponovo mislim da je problem sa wifi signalom.
    Pretpostavljam da je uradjeno ovako:
    Huawei wifi SSID Ekv kanal 6
    TpLink1 wifi SSID Ekv kanal 6 AP mod
    TpLink wifi SSID ekv kanal 6 AP mod
    Asus/linksys wifi SSID Ekv kanal 6
    TpLink antena "isijava" poprilicno iza sebe i preklapa se sa signalom asusa. Jos postoji i dio signala koji stize sa antene 1. Na taj nacin uredjaji pokazuju "pun" signal ali ti je odnos signal sum prevelik za uspjesnu konekciju.
    TpLink i asus se vjerovatno preklapaju na pojedinim mjestima pa se uredjaji zbunjuju gdje da se nakace.
    Ako imas vremena za test uzmi taj asus i ako imas negdje daleko mreznu uticnicu ukljuci tu asusa pa pribaj ponovo

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    evo mene al sad tek ne znam sto da radim
    juce prije nego sam krenuo da probam nesto od ovoga sto ste mi rekli odlucih da update-ujem software na ova dva tplinka jer je firmware na njima bio jos sa pocetka 2013te.... i kako sam to uradio tako ja vise interneta kuci nemam...
    nakon ubacivanja novog firmware-a sve je resetovano na fabricka podesavanja...sve sam vratio kao i prvi put kad sam podesavao ali interneta nema pa nema...nemam predstave sto jos da probam...
    racunari dobijaju regularnk ip adresu...unosio sam i rucno ip adresu i ostalo za racunar...antenu spajao direktno na racunar...preko rutera...ali nece pa nece...
    ako internet na neke jade i proradi nesto slabo nema sanse da mogu da pristulim ruteru i anteni sa prve lokacije

    kada sem antenu na prvoj lokaciji konfigurisao probao sam je tako sto sam se kacii na nju telefonom i laptopom i sve radi...sto znaci da imam neki problem na ovoj drugoj lokaciji?

  8. #33
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default problem sa mrezom...

    Provjeri range i polarizaciju tih antena. Ako su antene vidljive i okrenute jedna ka drugoj stavi vertiklna polarizacija domet 5km. Ovo vazi za obije antene.
    Postavi fiksnu ip adresu na prvoj, i gateway adresa huawei.( provjeri koliko se sjecam on je 192.168.100.1, najcesce ljudi unesu pogresne gateway adrese. Postavi je na poseban ssid tipa "konekcija" bridge mod.
    Odes na drugu antenu uneses adrese iz istog opsega sa istim gateway-om i odradis skeniranje mreze. Nadjes ssid konekcija i povezes sa sifrom koju si zadao. Naravno da je i ova antena u bridge modu. Pogledaj ima li ova antena opciju DHCP forward, ako ima upali tu opciju na obije antene

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    malo sam se igrao sa mrezom... i evo sto sam utvrdio na kraju

    podesio sam obije antene u Bridge with AP, trenutno i dalje switch stoji prije rutera, ali mreza radi...sve sto nakacim na ruter radi regularno...ali sad postoji drugi problem koji cu rijesiti zamjenom pozicija rutera i switcha-a a to je ako nesto povezem na mrezu na drugoj lokaciji prije rutera, tj direktno na switch, mreza puca....
    ostalo mi je jos malo da testiram...tj da im prvo zamijenim pozicije...a onda da vidimo koliko to stabilno funckionise

  10. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    od kad sam zamijeni mjesta ruteru i switchu, i antene stavio u bridge with ap manje vise sve je ok...tacnije nemam problema kao ranije...ali se sad javio drugi problem...
    internet tacnije veza izmedju antena radi stabilno par minuta...onda 15-30s pukne, pa onda opet radi neki period.... to se najbolje vidi sa ove slike



    e sad, glavno je to sto ovi izgubljeni paketi nisu pojedinacni, nego se javljaju u grupama od po 10tak... i za to vrijeme mreza blokira...

    to izgleda ovako

    Last edited by E_K_V; 01-04-15 at 20:22.

  11. #36
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko vidim sa one slike koju si stavio na pocetku imas 6 mreznih uredjaja u tvom sistemu. Dakle, smatraj da ti se problem moze javiti na bilo kom od njih.

    Zato, kad ti se javi problem, logicki podijeli sistem u manje podsisteme i gledaj gdje moze biti problem.

    Moguce je da su antene "proradile" kad si javio da su proradile, ali da imaju dropova.... mozda nisi detaljno istestirao (provjeri da li si ispostovao savjete koje ti je @Hell_Raiser dao ranije)

    S druge strane, moguce je da nemas problem sa antenama tj LINK-om vec da ti problem predstavlja nesto drugo na mrezi. Zato, kad pravis ovakav ping onda probaj da pingujes 2 susjedna uredjaja s obje strane WIFI linka koji imas, a ne da pingujes nesto na Internetu.

    Dakle,
    1) zakaci racunar (direktno) iza prijemne antene pa pinguje prvi racunar ili mrezni uredjaj na strani predajne antene. Vidi da li imas drop-ova
    2) Ako pod 1) nemas dropova, onda je LINK ok podesen kako treba, barem u mreznom smislu, ali ostaje da se ispita da li ti nivo signala izmedju antena pravi problem - ako je slab signal mozes imati drop-ove.
    3) Dakle, provjeri nivo signala na antenama, ako mozes
    4) Probaj 1), ali sada koristi ping sa "vecim" paketom tipa ping IP_adresa -l 1440 -t (na ovom linku imas dosta opcija kako i sta mozes da probas (http://pcsupport.about.com/od/comman...ng-command.htm)
    5) Ako ni tu nemas dropova onda definitivno LINK radi nego nesto drugo je problem
    5) Sada ako nema problema sa LINK-om, izmedju tvog racunara za pingovanje i prijemne antene ubaci jedan mrezni uredjaj (npr. Asus-a wifi ruter ili switch) pa onda probaj ponovo sve od 1) do 4)
    6) Ako je sve OK onda probaj to isto samo sada na predajnoj strani pinguj neki uredjaj iza jos jednog mreznog uredjaja tipa iza 5-portnog Dlink switch-a

    i tako dalje dok ne dodjes da iz drugog objekta pingujes npr. Google.

    Na taj nacin ces tacno naci koji dio sistema ti pravi drop-ove.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    ovako... onaj 5potrni dlink je izbacen jer je izgubio funkciju posto vise nema uredjaja koji se kace na njega, tako da sad iz rutera ide kabal direktno u antenu...

    sto se tice pinga, testirao sam ping sa obije lokacije i pingujem uredjaj sa druge strane... i desava se taj problem...sto zanci da nije problem sa internetom nego sa linkom...
    probao sam eto i ping necega sa interneta i ista je stvar


    e sad...sinoc mi se desil oda taj problem imam 3 puta u 10 minuta...a onda da je sat vremena radio ping bez najmanjeg problema....
    cak sam otvorio i prozor sa podesvanjima antene gdje sam pratio signal, cekajuci da vidim kad ce se dseiti problem i kolika ce biti jacina signala tada, ali eto to sinoc ne docekah.... inace se signal krece u rasponu od 20-25dbi... ne znam da li je to lose???
    siguran sam da mogu da izvucem i jaci istabilniji signal, ali to trazi malo fiskulture

    ovo na slici je bukvalno konfiguracija gdje se vidi da a lokacije 1 antena gadje drugu antenu bukvalno preko krova jedne zgrade i pored druge...9ti sprat je u pitanju.. da bih izbjegao ovo, moram bukvalno da dignem antenu na krov zgrade, to dodje kao 13ti sprat i onda imam bukvalno ne ometan pogled na lokaciju 2....



  13. #38
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Signal mozes pojacavati do odredjene granice, ali time se pojacava i sum, tako da i to ima granica.

    Ako ne uspijes da, promjenom polarizacije i promjenom kanala(!!) na antenama, rijesis problem - zovi me da srusimo te zgrade sto ti smetaju.

    Drugo ti ne mogu nista reci. )

  14. #39
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Sad lakse kad znam. Prebaci na horizontalnu polarizaciju i stavi na kanal koji je najredji u okruzenju da smanjis sum. Tipa kad radis skeniranje provjeri koji ti je kanal najmanje koristen u tom krugu zgrada. Ako je tcom oprema najcesce ti je default 6 kanal tako da taj izbjegni u sirokim luku. Ostale pogledaj jer je 25dbi dovoljno da radi, ali sta je problem kanala. Ako ste svi na npr 6, to sto vidis 25dbi ti je pojacanje signala koje dobijas od ostalih antena na istom kanalu. Probaj sa 9 ili 11 redje se koriste pa ces vidjeti kolika je stvarna snaga signala

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    kako se mijenja polarizacija???

    ja imam tamo u dijelu podesavanja antene da biram Vertical, horizontal i external antena.... e sad obije stoje na vertical... a kanal sam stavio 12, jer na tom kanalu bukvalno ne vidim nijednu mrezu...

    e sad, ja sam ovo horizontal i vertical vezao sa samim polozajem antene

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    e sad posto kapiram da polatizacija nema veze sa ovim sto sam ja mislio zar ne bi bolje bilo da stoji vertical???


  17. #42
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U principu je bolje vertikal jer su kod vertikalne manje smetnje u odnosu na povrsinu zemlje tj. vise je imuna na smetnje, ali ti u sustini treba da "bjezis od guzve" tj. ako pretpostavis da su svi na "vertical" onda probas da li ce ti biti manje smetnji na horizontal. Dakle, probaj ....bez garancija.

    U svakom slucaju, ogroman ti je problem i to sto imas ta dva objekta kao opticku prepreku.

    Dodatni problem moze biti koliko su ti te antene "usmjerenog" tipa tj. koliko siroko bacaju. Sto vise bacaju to ces vise gubitaka imati.

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    u principu opticka vidljivost postoji izmedju te dvije antene...samo sto kod ove sa prve lokacije prvih 100m signal ide preko krova zgrade...pa preko balkona komsije koji je stavio plasticnu tendu a onda kad preodje to ide blizu druge zgrade...a onda puca pravac i nema nista drugo.... pa se ja kao laik pitam koliko signal moze da se "razmase" na pocetku ...
    u svakom slcuaju probacu posle da promijenim polarizaciju...ako uspijem mozda je i dignem na krov zgrade....
    Last edited by E_K_V; 02-04-15 at 14:23.

  19. #44
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja koliko znam, da bi sve funkcionisalo kako treba onda mora da postoji "opticka vidljivost" - dakle kao na tom zadnjem pravcu kad ti "puca pogled".... Isto tako, koliko znam, ne mora cvrsta gradjevina da je u pitanju vec moze i krosnja drveta da ti smeta.... E sad, mozda je nesto uznapredovalo...

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    pa postoji opticka vildjivost...sam osto na pocetku signal treba da se provuce izmedju dvije zgrade, pa sad ne znam da li one prave kakav problem signalu... svakako cu probat i da je pomjerim..da vidim sto se desava sa signalom

  21. #46
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Preporucih horizontalni jer nije bas opticka vidljivost i imas rasipanje o plasticnu tendu. Horizontalna je dobra kad ne moEs da usmjeris direktno jednu u drugu.
    Sad kod tplinka sto je kilometraza manja to je ugao veci. Mislim da je na toj anteni na 2km, sto je mislim minimum, ugao 95 stepeni u odnosu na centar antene vertikalno gledano i oko 25 stepeni horizontalno.
    Ugao se smanjuje kako se povecava udaljenost. Na 50km mislim da je ugao oko 3 stepena. Mozda da se tu poigras jer bi ti na licu mjesta znao da kazem sta i kako.
    Ovako mogu da preporucim da povecavas daljinu vertikalno, ali ako i samo ako imas opticku vidljivost izmedju antena, tj kad stavis oko pored antene 1 vidis antenu 2, i izaberes kanal koji se rijetko koristi u okruzenju.
    Ako to ne radi, horizontaln polarizacija pa sve iz pocetka.
    Daljinu povecavaj u skokovima od 5km

  22. #47
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Ne bih dodao ništa na to što su napisali HellRaiser i Knut. Samo jedna stvar za ljude sa manje iskustva, za ubuduće. Kada pravite p2p linkove ne kupujte uređaje koji rade na 2.4Ghz. Razlike u cijeni između 2.4 i 5Ghz praktično nema a dobijate relativno čist spektar kanala za stabilan link. Napucavanje 2.4 Ghz predajnika/prijemnika ne donosi neku korist jer je u zasićenom spektru kanala šum koji se time dobija ogroman.

  23. #48
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Preporucih horizontalni jer nije bas opticka vidljivost i imas rasipanje o plasticnu tendu. Horizontalna je dobra kad ne moEs da usmjeris direktno jednu u drugu.
    Sad kod tplinka sto je kilometraza manja to je ugao veci. Mislim da je na toj anteni na 2km, sto je mislim minimum, ugao 95 stepeni u odnosu na centar antene vertikalno gledano i oko 25 stepeni horizontalno.
    Ugao se smanjuje kako se povecava udaljenost. Na 50km mislim da je ugao oko 3 stepena. Mozda da se tu poigras jer bi ti na licu mjesta znao da kazem sta i kako.
    Ovako mogu da preporucim da povecavas daljinu vertikalno, ali ako i samo ako imas opticku vidljivost izmedju antena, tj kad stavis oko pored antene 1 vidis antenu 2, i izaberes kanal koji se rijetko koristi u okruzenju.
    Ako to ne radi, horizontaln polarizacija pa sve iz pocetka.
    Daljinu povecavaj u skokovima od 5km
    opticka vidljivost postoji...znaci antene se vide direktno...
    mozes li da mi pojasnis ovo sa rastojanjem i uglovima???

    da li to znaci da ja ako rucno podesavam rastojanje izmedju antena, u ovom slucaju ppovecavam ga, ugao ce biti manji ??? rastojanje manje signal se vise rasipa???

    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    Ne bih dodao ništa na to što su napisali HellRaiser i Knut. Samo jedna stvar za ljude sa manje iskustva, za ubuduće. Kada pravite p2p linkove ne kupujte uređaje koji rade na 2.4Ghz. Razlike u cijeni između 2.4 i 5Ghz praktično nema a dobijate relativno čist spektar kanala za stabilan link. Napucavanje 2.4 Ghz predajnika/prijemnika ne donosi neku korist jer je u zasićenom spektru kanala šum koji se time dobija ogroman.

    ja kad sam uzimao ove antene za iste pare ali bukvalno su bile antene koje rade na 5ghz... isto tp link.....zasto uzeh ove ja ne znam...nekako su dosle do mene prvo..probao ih i kad vidjeh da rade uzeh ih....



    e sad da dodam ovo...promijenio sam polarizaciju...i signal je ostao isti...malo sam prvu antenu dirao pa sam dobio signal koji se vise krece u opsegu od 23-do27dbi... ali i dalje imam onaj problem, ali sam primjetio da kad se to desi druga antena potpuno izgubi signal tacnije pokazuje 0dbi jacinu signala...
    sto moze biti uzrok ovome???
    da li neki uredjaj koji je u toj mrezi moze da dovede do ovoga? meni to nije logicno...valjda bi link trebao da je stabilan....
    Last edited by E_K_V; 02-04-15 at 22:47.

  24. #49
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Da bi se dobila jacina signala na vecin udaljenostima mora se pojacavati signal u jednoj tacki, a to se postize smanjenjem ugla pod kojim antena "isijava" signal. Sto je ugao manji snaga signala je jaca u jednoj tacki. Otprilike kao sa svjetlosti.
    Sto je daljina veca ugao je manji pa je i rasipanje manje.
    Probaj da povecavas daljinu. Uzrok nije nista od opreme.
    Samo su antene bitne.
    Da li si promijenio kanal. Da li si povecavao razdaljinu?
    Da li si mijenjao polarizaciju?

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,033
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,900
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    sve sam probao sem podesavanja razdaljine jer nisam znao da to tako funkcionise...

    sad sam vratio antene u AP\Client mod, i sve radi bez greske.... zadnji sat ipo vremena radi ping -l 10000 - t i gadjem ruter na prvoj loakciji bez i jednog prekida i izgubljenog paketa...

    na drugoj lokaciji sad radi i dreambox bez greske koji je vrlo osjetljiv na sve ovo

    sjutra cu se malo igrati i sa razdaljinom.... ako su antene sad na neki 1700-1800m, i vide se, koja bi najbolja varijanta bila sto se tice razdaljine???
    Last edited by E_K_V; 03-04-15 at 00:30.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Problem sa mrezom
    By lokutusmne in forum Software
    Replies: 12
    Last Post: 23-01-15, 23:11
  2. Problem sa mrezom
    By MikiTheTaxman in forum Hardware
    Replies: 14
    Last Post: 03-07-13, 13:01
  3. vmware problem sa mrezom
    By Anagastum in forum Software
    Replies: 2
    Last Post: 24-02-13, 13:35
  4. Problem sa mrezom
    By Stivi in forum Hardware
    Replies: 7
    Last Post: 30-01-08, 23:44
  5. Problem sa mrezom
    By Dejan in forum Internet
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-07, 23:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •