Da bi ste posmatrali Sunce tokom ovogodišnjed djelomičnog pomračenja ima par metoda. Evo 3 koja sam ja koristio da posmatram Sunce dok sam posmatrao aktivnost sunčevih pjega, nekada davno.


Prvi i najsigurniji metod (za oči) je običnom projekcijom na bjelom papiru kroz teleskop (ili dvogled).

Evo slike:





Postoji i jedan sličan metod ovome koji ne koristi teleskop a radi na principu mračne komore:





Takođe možete koristiti i filter sa maske za zavarivanje ali onaj sa najtamnijim faktorom. Ovaj filter se može čak koristiti i sa dvogledom ali samo ispred objektiva a nikako iza okulara (ispred dvogleda a ne iza) i to tako da pokriva čitavi objektiv, ako filter nije dovoljno velik onda ga uokvirite komadom kartona da pokriva čitavi objektiv. U objektiv ne smije ući ni trunke direktnog sunca inače će vam spaliti oči poput papira kada ga stavite ispod lupe.





A ako baš ništa od toga nemate, možete sami napraviti relativno dobar filter koristeći ono što imate kući, ali takav filter se ne može koristiti sa teleskopom nego samo za posmatranje golim okom.

Komad ravnog stakla jednostavno zacrnite garežom sa svijeće (što više moguće) pazeći da staklo ne pukne zbog topline, zatim tu nagarenu stranu pokrijete drugim komadom stakla oprezno da ne oštetite sloj gareži i učvrstite ta dva komada stakla međusobno da se ne pomjeraju i oštete sloj gara (ljepilom najbolje).

Postoji i metoda upotrebom polarizacionih naočara (pogotovu naočare za 3D filmove koje se danas mogu relativno lako kupiti za male pare). I ovaj filter je preslab za posmatranje teleskopom već samo može poslužiti za posmatranje golim okom.

Na donjem klipu tip objašnjava kako iskoristiti 3D naoćare.