Results 1 to 23 of 23

Thread: Viski star 20 30 godina ? Savjet ?

  1. #1
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Viski star 20 30 godina ? Savjet ?

    Ovako , imam neke 2 boce Chivasa koje sam nasao u spajzu , stoje tu nekih 20 do 30 godina ako ne i vise. Zanima me valja li to za pice ?

    Znam da je dobro da je viski sto stariji , ali ne znam jel to samo za one posebne viskije sto se cuvaju u posebnim uslovima , temperaturama i slicno ili je dobar i ovaj obicni kad odstoji malo duze

  2. #2
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,529
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    483
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Za viski se samo broji koliko odstoji u buretu, to mu daje kvalitet, mislim da nema nikakve veze to koliko stoji u "kucnim" uslovima.
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  3. #3
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa je li cemu ili da ga bacam , sto mislis ?

  4. #4
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,529
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    483
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Nemoj ga bacat nikako, on je istog ukusa kao kad je izasao iz bureta, nije nista oslabio, ali ni dobio na kvalitetu
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  5. #5
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,242
    Thanks Thanks Given 
    924
    Thanks Thanks Received 
    228
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Kad mi je kum dobio sina otvorio je bocu Jonny Walker-a onog običnog u boci od 5l ali je ta boca stajala kod njih kuci jedno 30 godina. Popilo se više od pola nje tu noć i nikog glava nije zaboljela iako me od ovog freškog iz prodavnice redovno zaboli. E sad da li se ranije pravio kvalitetniji viski ili je nekako izlapio taj metil alkohol od kojeg me redovno boli glava od jeftinih pića ne znam. Kad pijem skuplja pića mogu dvije boce smlatit a da se ujutro probudim kao da sam na planinu spavao :nevreness:

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Popij jadan ne moze se alkohol pokvarit Ili daj meni naci cu ja ko ce popit
    One Ring to Rule them all...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,701
    Thanks Thanks Given 
    2,124
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Martin Mcfly View Post
    Kad mi je kum dobio sina otvorio je bocu Jonny Walker-a onog običnog u boci od 5l ali je ta boca stajala kod njih kuci jedno 30 godina. Popilo se više od pola nje tu noć i nikog glava nije zaboljela iako me od ovog freškog iz prodavnice redovno zaboli. E sad da li se ranije pravio kvalitetniji viski ili je nekako izlapio taj metil alkohol od kojeg me redovno boli glava od jeftinih pića ne znam. Kad pijem skuplja pića mogu dvije boce smlatit a da se ujutro probudim kao da sam na planinu spavao :nevreness:
    Ja mislim prije 30 godina tesko da si moga nac sve da si htio svercovan (farbani) viski,tako da je moja pretpostavka da ste naceli neki dobri original.
    Danasnji viski koji kupis u prodavnici,aj sto mislis,moze li orogonalni Red Label kostat 10-15 eura,za kolko ga prodaju? nema sanse.
    Cak nije tajna da Neksan pravi Red Label nedje u Bjelopavlice.Mozes mislit na sto to lici,u startu glavu sjutra dan otpisi...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,701
    Thanks Thanks Given 
    2,124
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    Kad se evo vec povede rijec i o kvalitetu alkohola na nasem trzistu,
    ja sam cak prije neku godinu dobio nevjerovatnu informaciju (dakle neprovjerenu) da u pg,nedje na zabjelo (kod tarine garaze valjda) ima neko skladiste,sa obezbjedjenjem ka bijela kuca i da se u tom skladistu pravi od praska Heineken i puni.

    Zna li ko ista o ovome ili je dezinformacija?

  9. #9
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,592
    Thanks Thanks Given 
    7,522
    Thanks Thanks Received 
    4,592
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Kakav god da je kvalitet ovoga danas kupovnog viskija, ponovo je masu bolji od svih ostalih pića... Posle boce viskija sam ka novi ujutru, a od 5 piva mi se glava raspada cijeli dan...

    Coach, sačuvaj to za neku posebnu priliku, ne da se može piti nego je lijek...
    #fakenews

  10. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Ne znate vi kakvi su se sokovi prodavali u vrijeme inflacije, nisi moga flašu od njega oprat šanse nije bilo. A tek alkoholna pića, benzin je melem bio pri tome što se tada pilo, nemate se što žalit.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2,309
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by coach View Post
    Pa je li cemu ili da ga bacam , sto mislis ?
    A đe da baciš, ne budi lud.....
    Bolje imat no' nemat....

  12. #12
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,042
    Thanks Thanks Given 
    5,049
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Za viski se samo broji koliko odstoji u buretu, to mu daje kvalitet, mislim da nema nikakve veze to koliko stoji u "kucnim" uslovima.
    Je li isto i sa vinom Vranac starim ihahaj ili da pobacham te boce ...?
    ...

  13. #13
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Je li isto i sa vinom Vranac starim ihahaj ili da pobacham te boce ...?
    Čuvati ili ne čuvati, pitanje je sad

    Jedno od načešće postavljanih pitanja naših čitalaca je koliko dugo vino može da se čuva u boci, pod „adekvatnim uslovima“, pre nego što se popije. Pokazalo se da mnogi naši čitaoci u svojim kolekcijama imaju vina njima draga, sakupljana sa raznih strana i ostavljena da čekaju najpogodniju priliku da budu popijena; ili su već skoro zaboravljena i čame u nekom podrumu.

    Veliki broj ljubitelja vina kod nas veruje da svako vino, spakovano u bocu i izneto na tržište, postaje bolje dužim čuvanjem.
    Osnovno je da vino od koga se očekuje da ostari i sazri u boci, mora adekvatno da se čuva. Pod uslovom da je vino zdravo a čep kvalitetan. Ima još nekoliko važnih uslova koje vino mora da ispuni da bi moglo da se duže čuva.
    Prirodna sredina za jedno vino je vinski podrum, a ne samoposluga ili polica u našem stanu. Kvalitet berbe, isto tako, ima uticaj na dužinu čuvanja vina, kao i tehnološka priprema vina pre sipanja u bocu.
    Ostaje, međutim, pitanje zašto vino uopšte mora da ostari? Činjenica je da se širom sveta najčešće pije mlado ili relativno mlado vino. Njegova starost ide od nekoliko meseci do oko dve godine starosti. Čak i ono vino koje ima predispoziciju da „ostari u boci“ i da tako još dobije na kvalitetu, pije se u tom vremenskom rasponu.
    Postoje, naravno, mnoga vina koja vremenom postanu bolja, ali je dosta i onih koja bi trebalo popiti odmah, ili najkasnije za godinu-dve. Na kraju, sva vina imaju svoj vek trajanja, što važi i za vina koja mogu da odleže mnogo godina. I njih treba popiti jednog dana, pre nego što bude kasno, jer vino u boci ima svoju uzlaznu i silaznu liniju kvaliteta a i ukusa.
    Postoje vina koja su predviđena i proizvedena da se piju sasvim mlada a kad ostare mnogo gube na kvalitetu. Na primer, novi ‘’božole’’ se pije u godini berbe i mora da se popije do nove godine.
    Za ljubitelje vina je značajno da se u principu crvena (crna) vina lakše i duže čuvaju od belih. Jedan od bitnih faktora koji to uslovljava je tanin koga ima u crnom vinu. Reč je o supstanci koja se nalazi u semenkama, peteljci i pokožici grožđa.
    Zbog načina na koji se proizvodi crveno vino, za razliku od belog, tanin ima uslova i vremena da pređe u grožđani sok i da tako ostane u vinu. Određene taninske materije mogu da dođu u vino i iz hrastovine bureta u kome se ono čuva. Tanin čuva kiselinu u vinu i vrlo je bitan za starenje vina na duge staze.
    Deo taninskih materija, koje inače vinu daju jak trpki ukus, vremenom se, sa još nekim supstancama iz vina, delimično taloži u obliku sedimenta, a deo ostaje u vinu. Vremenom ti tanini mogu postati meki, prijatniji i tako se stvara balans između kompleksnih aroma iz grožđa, kiselina i širokog spektra brojnih drugih supstanci. Crvena vina s većom količinom tanina su, u principu, pogodnija za duže čuvanje, ali su zato manje pogodna da se piju mlada, jer će tada, najverovatnije, imati dosta grub i opor ukus. Dobra strana je to što se kasnije, za nekoliko godina kada se tanini smire i harmonizuju s ostalim supstancama u vinu, može očekivati lepo i izblansirano crveno vino.

    Kod proizvodnje belih vina nema kontakta grožđanog soka s peteljkama, pokožicom i semenkama grožđa, tako da je količina tanina izuzetno mala. Za ukus vina to je dobro, ali zato bela vina stare lakše i brže. Čak i ona koja mogu da odleže duže, neće trajati ni približno onoliko dugo koliko mogu njihovi crveni rođaci.
    Mnoga vina nisu ni predviđena za neko dugo čuvanje. Prosek za bela vina koja mogu da se čuvaju iznosi od pet do sedam godina (neka čak i više od deset), dok kod crvenih iznosi sedam do trideset pa i više godina. Na dužinu trajanja-čuvanja vina u boci, kako belog tako i crvenog, utiču, kao što smo rekli i neki drugi faktori.
    Uzmimo, na primer, dve vinarije koje istovremeno proizvode vino od istoimene sorte grožđa iz susednih vinograda. Dešava se da jedno od tih vina može da stari znatno duže. Zašto, kada potiču od iste sorte grožđa?
    Dovoljno je da postoji diskretna razlika u zemljištu ili mikroklimi, male varijacije u lokalnim vremenskim uslovima zavisne od konfiguracije terena, ili razlika u način orezivanja čokota i broju grozdova na čokotu, pa da se primeti razlika u vinu. Vinarija može da koristi i neke druge metode. Vino je živo, u njemu se stalno nešto dešava što utiče na njegovu boju, miris i ukus.
    Ne sazrevaju, na primer, sva bela vina na isti način i istom brzinom. Posebno dezertna vina kao što su ‘’sotern’’, vina kasnih berbi ili ledena vina čije je vreme sazrevanja izuzetno dugo. Što se tiče crvenih vina, situacija je nešto drukčija. Vina od visokokvalitetnih sorti grožđa svoj puni kvalitet će iskazati tek kroz nekoliko godina, a neka tek kroz dosta godina odležavanja i sazrevanja.
    Ne postoji neko striktno uputstvo za prepoznavanje vina koja mogu da ostare u boci a koja ne. Procena iskusnog enologa igra ključnu ulogu.
    Konačan, najbolji odgovor na pitanje postavljeno na početku – koja vina mogu da se čuvaju veoma dugo a koja treba popiti što pre – daju same vinarije, one to mogu najuspešnije da procene.
    Stanje vina u flašama koja se nalaze u kolekcijama naših čitalaca, a već dugo leže na policama, bez otvaranja boce teško je, na žalost, proceniti.
    Više sreće imaće oni koji imaju više boca s istim vinom, jer otvaranjem i probanjem jedne boce, mogu da ustanove stanje vina. Velika je verovatnoća da je i vino iz drugih boca u istom stanju.
    Bilo lošem, ili dobrom.
    Nikola Jančić

    http://casopisvino.co.rs/tajne-vina/...itanje-je-sad/

  14. #14
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Popicu ga ja , no reko da provjerim za svaki slucaj

  15. #15
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,042
    Thanks Thanks Given 
    5,049
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Stanje vina u flašama koja se nalaze u kolekcijama naših čitalaca, a već dugo leže na policama, bez otvaranja boce teško je, na žalost, proceniti.

    @remark,znachi dok se ne otvori mozemo gatat samo ?
    ...

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    PG City
    Posts
    2,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Skoro sam pila vino staro 32 godine. Vranac, običan čep, flaša čuvana negdje u špajzu, otprilike. Elem, jedina stvar koja se s godinama promijenila je boja (postalo je smeđe)

  17. #17
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,305
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    A što je sa domaćom lozovom rakijom? Imam neku bocu iz 1962. koja se isto tako čuvala "za priliku".

  18. #18
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,042
    Thanks Thanks Given 
    5,049
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Aquaria View Post
    Skoro sam pila vino staro 32 godine. Vranac, običan čep, flaša čuvana negdje u špajzu, otprilike. Elem, jedina stvar koja se s godinama promijenila je boja (postalo je smeđe)
    Ove nisu sa obichnim chepom,pa ako si konzumator mozemo se dogovoriti za neku kompenzaciju haha
    ...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,959
    Thanks Thanks Given 
    4,804
    Thanks Thanks Received 
    9,849
    Thanked in
    3,736 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ctrl+alt+delete View Post
    A što je sa domaćom lozovom rakijom? Imam neku bocu iz 1962. koja se isto tako čuvala "za priliku".
    Prije po godine nadjoh doma Prvijenac iz 1988 "Titogradski Vinogradi" logo. Nenačeta bješe, kanih se uru oću li je otvorit ili ne, a kako sam ljubitelj dobre rakije (loze posebno) zaintrigira me i reko da probam. Ometosmo ja i drug tu bocu za uru ipo, ta rakija je tako dobra bila da ja opisat ne mogu, parekselans maksuzija Jedno od ljepsih pijanstava tu noc, a placebo ili ne, $utra kad sam se budio za posa, ama ka da nista pio
    War. War never changes.

  20. #20
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ctrl+alt+delete View Post
    A što je sa domaćom lozovom rakijom? Imam neku bocu iz 1962. koja se isto tako čuvala "za priliku".
    Društvo i ja smo jednom prilikom popili rakiju staru 20-30 godina. Jedan od boljih poboda na glavu.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  21. #21
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6,407
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DJuzla View Post
    Kad se evo vec povede rijec i o kvalitetu alkohola na nasem trzistu,
    ja sam cak prije neku godinu dobio nevjerovatnu informaciju (dakle neprovjerenu) da u pg,nedje na zabjelo (kod tarine garaze valjda) ima neko skladiste,sa obezbjedjenjem ka bijela kuca i da se u tom skladistu pravi od praska Heineken i puni.

    Zna li ko ista o ovome ili je dezinformacija?
    Nije to nista neuobicajeno, ja eto nijesam cuo to za Heineken na Zabjelo ali znam za sigurno da se u nekoj srpskoj selendri u Macvi(Vladimirci) prave iskljucivo stikle za najkvalitetnije Gucci cipele

  22. #22
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,827
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,054
    Thanked in
    846 Posts

    Default

    Kratka pića vremenom gube na jačini. Tako i taj viski sigurno nije iste jačine kao onaj koji je tek sipan u bocu. Što se tiče vina, svako vino ima vrijeme kad ga treba otvoriti. Poznavaoci vina to znaju.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  23. #23
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam cuo da se kod one manje dzamije u Staru Varos flasira koka kola.. ne znam jel istina !

    Manite se ljudi tih prica gradskih..to vele samo kliknes Buy na kakvi sajt i na kucu ti dolazi i oprema i ljudi da prave alkohol

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Koliko godina je star vas automobil?
    By McS in forum Automobilizam
    Replies: 28
    Last Post: 12-03-15, 11:30
  2. Prodajem domen star 10 godina bet-at-web.com
    By El Mero in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 03-02-14, 16:55
  3. Dug star 10 godina
    By Djed_Djuro in forum Operatori
    Replies: 17
    Last Post: 10-12-12, 19:15
  4. 40 godina Star Treka
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-06, 20:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •