Results 1 to 21 of 21

Thread: Windows 8.1 koristi previse RAM-a

  1. #1
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brooklyn
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Windows 8.1 koristi previse RAM-a

    Instalirao sam 8.1 x64 pro, na idle mi koristi 1.86gb u prosjeku. Sto mi je cinjet, ugasio sam na ccleaner one startup programe koji su nepotrebni, na pc su instalirani samo drajveri..?
    946.eq

  2. #2
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,937
    Thanks Thanks Given 
    1,496
    Thanks Thanks Received 
    790
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    ctrl-alt-del pa vidi sta ti vuce ram...

  3. #3
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ctrl-alt-del > task manager > processes > klik na memory

    Meni je zauzeto 1.4/12.0 GB (12%) sa mozzila firefox. Za antivirus koristim Avast, jer je trosi minimalno RAM-a.
    Last edited by dewas; 18-02-15 at 16:14.


  4. #4
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Podgorica, Tivat
    Posts
    1,373
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A koliko imas rama u kompu? Ako imas 6 ili 8 to je normalno, os se siri tamo dje moze, i nije nista alarmantno. Kad mu bude frka za ram, oslobodice ga sam.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brooklyn
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Adriatic View Post
    A koliko imas rama u kompu? Ako imas 6 ili 8 to je normalno, os se siri tamo dje moze, i nije nista alarmantno. Kad mu bude frka za ram, oslobodice ga sam.
    i5 560M, 4GB ddr3.. A mogu da razumijem kad upalim chrome, viber, ili photoshop.. Ali na idle, svchost mi po nekad skoci na 600mb, iz ne znam kojih razloga, uglavnom, kad je sve na off od programa, 1.4 zauzima.. Podesio sam ga na visual effects, ostavio sam ono najbitnije da kazem, startup programe pogasio, ima li kakav tweak ili nema razloga da brinem..

    Chrome sa Facebook, youtube, cdm forum + viber 2.5GB - je li to normalno?
    946.eq

  6. #6
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kod mene kad je sve pogaseno od programa trosi 1.2/12.0 GB (10%) sa Avast-om.

    Tako da ti je to to, mozda tih +200 MB do 1.4 GB kada sve izgasis ide na neki Antivirus koji koristis.


  7. #7
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brooklyn
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E zlatio se ubuntu sa 200mb.. No mi je crnjak, zbog dosta .exe programa koje koristim a nema ih za linux..
    Hvala vam ljudi svakako, planiram sad uzimat' novu masinu, pa cemo vidjet' kako ce se ponasat'
    946.eq

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    ako nista od programa nije upaljeno sistem obicno onda pokrece odredjene maintenance taskove, indeksiranje i ostala sr*nja koji inace rade u nekom idle periodu.
    Sa tim stvarima i sa AV-om ako ga imas moguce da se povuce od 1-2GB, sto uopste nije cudno.
    Who let the dogs out

  9. #9
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brooklyn
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije presa nikakva.. fino radi i kad koristi 3,3gb, probah upravo sa ilustratorom.. Nemam antivirus, samo mi je sve od 'featuresa' upaljeno, windows defender, i one ostale gluposti..
    946.eq

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    vidi u task scheduleru sto sve imas i sto ti je aktivno. izbrisi sve slobodno.
    Who let the dogs out

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,952
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,332
    Thanked in
    1,863 Posts

    Default

    Meni na 8GB window 7 povuče i 6GB. Znači windows je sada optimizovan da KORISTI RAM, a ne da izgleda.
    Znači unused RAM, wasted RAM

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  12. #12
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Windows XP 200/512 MB RAM-a sa Avast antivirusom i 1.74/4.0 GB HDD sa mozilla firefox, avast, utorrent programima Asus eee PC 4G


  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,952
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,332
    Thanked in
    1,863 Posts

    Default

    A dobro to. Imam ja xp koji zauzima 28Mb rama bez AV

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  14. #14
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Berane
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Koliko sipas toliko trosi na Windows ............

    http://www.techrepublic.com/blog/tr-...nate-function/

  15. #15
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Berane
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    1. Open a command prompt with administrative privileges.
    2. Enter "powercfg.exe -h off"
    3. Exit the command prompt.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,828
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    41 Posts

    Default

    Sa oficijelnog sajta:

    System requirements
    Windows 8.1
    If you want to run Windows 8.1 on your PC, here's what it takes:
    Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster with support for PAE, NX, and SSE2 (more info)
    RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)
    Hard disk space: 16 GB (32-bit) or 20 GB (64-bit)
    Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver
    Kao sto vidish, 64bitni toliko i treba da troshi, s tim, shto pomenu chovjek vec u sluchaju granichnih resursa, adaptira se okruzenju (naravno postoji minimum ispod kog ne moze da ide). Ako su resursi granichni, bilo fizichki, bilo okupirani prioritetnim procesima, (napriga si shto vec), reducira korishcenje, tuli/minimizira svoje manje bitne segmente.

    Ono, moze da se prdi sa kvazi tvikovanjima i sl. glupostima, ali to su uglavnom kamena reshenja prao rec. Ako cesh da ti sistem radi kako treba -mora da ima pluca spram zadataka koje mu zadajesh.
    Btw, ovih dana 8GB za ljudsko korishcenje 64bitnih sistema je neki min, (multitasking je uvjek gladna zvijer), a preporuchuje se i 16GB za zahtjevnije korisnike.
    Last edited by NexusVI; 03-03-15 at 14:55.
    ><

  17. #17
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moze li se na windows 98 instalirati 8?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Pekmen, ja se sjećam kako je to kada imaš malo RAM-a. Primjer je npr (ne-tweakovani) Windows XP na 256 MB RAM-a. Šta se dešava kada ti ponestane RAM-a (to se može vidjeti u task manageru) - laički rečeno Windows počne da koristi hard disk kao nadoknadu za RAM koji mu nedostaje. Međutim hard disk je spor u odnosu na RAM pa sve nekako radi sporije a kod starijih hard diskova (ne znam kako je kod novih) se čulo ono čuveno "burgijanje" hard diska (propraćeno konstantnim treperenjem crvene lampice). Ako te više zanima o ovome potraži šta su swap fajlovi. E ako ti se sve to dešava onda bi trebalo da se zabrineš i da razmisliš o upgradeu RAM-a. Ili ako te je neki virus ili nešto slično spopalo onda je potrebno čišćenje ili reinstalacija. Mislim da to kod tebe nije slučaj. Inače ja sam sasvim zadovoljan sa 4 GB RAM-a i 64-bitnim Windows 8.1. Na jednom starom računaru imam 2 GB RAM-a i Win 8 32-bit i njemu je to sasvim dovoljno. Tj meni je dovoljno za ono što ja koristim. Ako češće radiš sa memorijski zahtijevnijim aplikacijama onda treba razmisliti o upgrade-u.
    Sad se sjetih i svoje stare mašine Celerona na 400 MHz, 32 MB RAM-a i Quake-a 3. Grafička i procesor su skroz bili ok za neko normalno igranje Quake-a 3 ali RAM-a nije bilo dovoljno. Ukoliko me sjećanje dobro služi Quake je zahtijevao (recommended RAM) 64 MB RAM-a za ugodno igranje što ja nisam imao. Rezulat: često kočenje igre i burgijanje hard diska jer pokušava da koristi kao nadoknadu za memoriju koja nedostaje. A hard disk je tako loša alternativa.

    Pošto vidim da ti je struka IT ti bi mogao da se pozabaviš sledećim stvarima:

    1. Poizgasiš servise koji ti nisu potrebni. Ono što stoji pod "safe" na sledećoj stranici je sasvim dovoljno za većinu korisnika:
    http://www.blackviper.com/service-co...onfigurations/

    Ne bi bilo loše da se malo bolje informišeš koji servis čemu služi. Servisi znaju da troše RAM mada mislim da oni nisu veliki problem kod Win 8. Win XP i (mislim) Vista su sasvim druga priča.

    2. Skineš program autoruns sa Microsoftovog sajta i poizgasiš ono što ti ne treba. Oprezno sa ovim. Ako nešto ne znaš čemu služi najbolje ne diraj. Savjet: izgooglaj čemu služi odgovarajući dll, servis ili exe fajl. Obavezno provjeri ko stoji iza određenog dll-a, servisa i exe fajla - da li je to Microsoft, Nvidia ili neko treci (oni nepoznati znaju da budu među sumnjivima).

    3.Za svaki slučaj skini process exprorer i vidi šta ti najviše opterećuje RAM i procesor. Vidi čemu to služi što ti opterećuje procesor i RAM i šta dobijaš a šta gubiš eventualnim gašenjem tog programa.

    Ja sam se igrao sa ovim programima na svježe instaliranom Windowsu 8.1 x64, uklonio ono što mi ne treba i dobio bolji score u jednom benchmark programu koji me je zanimao.

    EDIT:

    Evo korisnog članka http://www.pcauthority.com.au/Featur...ally-need.aspx

    Obavezno pročitaj šta je SuperFetch jer to može biti razlog "gutanja" memorije. Ako je problem zbog SuperFetch-a onda to ne treba da te brine jer je SuperFetch u suštini korisna stvar. Moguće je da postoji način da se izgasi, ne znam jer nisam probao. U članku se navodi da je 4 GB RAM-a sasvim dovoljno za ugodno korišćenje Windowsa 8.1. Moje iskustvo ovo takođe potvrđuje. Istini za volju ne koristim memorijski zahtjevne aplikacije. Ponekad pokrenem neku virtuelnu mašinu i to je to.

    P.S Običan hard disk jeste loša kada treba kompezovati memoriju koja nedostaje ali sa SSD-om je druga priča. Pretpostavljam da ne moram da vam objašnjavam zašto.
    Last edited by Kaz; 03-03-15 at 18:22.

  19. #19
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Hero Rift
    Posts
    5,710
    Thanks Thanks Given 
    72
    Thanks Thanks Received 
    82
    Thanked in
    48 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pekmen View Post
    Instalirao sam 8.1 x64 pro, na idle mi koristi 1.86gb u prosjeku. Sto mi je cinjet, ugasio sam na ccleaner one startup programe koji su nepotrebni, na pc su instalirani samo drajveri..?
    Nema potrebe da provjeravas koliko RAMa trosi OS osim ako ti to ne pravi probleme u radu.
    Although my heart may become stone cold, my sword and my honor will last forever.
    067-733-723

  20. #20
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pekmen View Post
    Instalirao sam 8.1 x64 pro, na idle mi koristi 1.86gb u prosjeku. Sto mi je cinjet, ugasio sam na ccleaner one startup programe koji su nepotrebni, na pc su instalirani samo drajveri..?
    Tako je još od Viste samo nijesi primijetio. :unconscious:

  21. #21
    Join Date
    May 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    74
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, svaki noviji sistem koristi sve vise rama, ali to ne bi trebalo da bude problem, jer je na novijim laptopovima prosjek od 4 do 8 giga. Ako nemas puno memorije, instaliraj Windows 7 i uzivaj!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Koliko je BIROKRATIJE PREVISE ???
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 15
    Last Post: 28-09-12, 00:18
  2. Mozila koci i ''guta'' previse memorije
    By NeroAzzurro in forum Software
    Replies: 19
    Last Post: 23-03-12, 17:10
  3. Lap-top se previse grije
    By kuvar in forum Software
    Replies: 7
    Last Post: 06-08-09, 20:41
  4. naslov bi bio previse vulgaran......
    By E_K_V in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 46
    Last Post: 30-03-07, 14:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •