Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast
Results 101 to 125 of 209

Thread: islam i hriscanstvo

  1. #101
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hriscanstvo i Islam jesu razliciti, ali ne mislim da su daleki tj. mnogo razliciti. Prvenstveno zbog ljudi. Oni su ti koji cine tj. koji nose religiju na svojim ramenima. Pa bilo koja da je. Stime u prilog shvaticemo da ako ne kao vjernici, kao ljudi smo jako slicni.

    Ako bismo pokusali da Boga ostavimo sa strane za sekund, i uvidimo gdje smo to isti kao ljudi. Primjeticemo da disemo isto, da jedemo, da se smijemo, hodamo, pricamo i imamo dusu. Svi! Svi imamo dusu, koju pokusavamo da upoznamo. Zadrzao bih se ovdje na kratko. Dusa je u Kur'anu opisana, kao nepoznata covjeku. Biblija ne otkriva njene tajne takodje (koliko sam upoznat). Znaci dusa predstavlja jednu vrstu enigme, za sve nas, koju mi pokusavamo upoznati. Boze oprosti

    U Islamu upoznavanje duse se stice kroz dnevnu molitvu i jedan konstantni rad na svojoj unutrasnjosti. Pet dnevnih molitvi su STUB vjere. Kroz molitvu prolazi veliki broj magicnosti vjere. Molitva nije jedini stub, ali je jako vazan dio vjere, jer se radi o svakodnevnom stubu, i ritmiranju ovozemaljskog zivota njom. Tu smo slicni s hriscanima. Molimo se Bogu. Na razlicite nacine, ali pokusavamo raditi na svojim dusama na isti nacin. Cini mi se. Bog ipak najbolje zna. Boze oprosti.

    Za kraj mala konstatacija. Licno provedem minimum pola sata na dan u molitvi. Pokusavam pak da to vrijeme produzim konstantno unutrasnjom molitvom, koja se moze obavljati svugdje, ali nije ista kao ona za koju se pripremi dusa, osvjezi tijelo, skinu cipele, dusa pokori skroz, to pokaze i tijelo, celo se spusti do poda ... itd Radi se o stupnjevima. Sve nAs Bog moze da cuje. I stojeci. I trceci. I u busu. I u vozu. I na faxu ...
    Licno pokusavam da sto cesce budem u jednoj vrsti molitve. Pecat molitve, po licnom gledanju, je kada se celo spusti na zemlju. Tu se osjeca najveca bliskost s Bogom. Iako se bliskost takodje osjeca i u ostalim zivotnim situacijama. Kada je celo na zemlji, pokornost Bogu dozivljava svoj najveci moguci stupanj.
    Svaka dusa se moli. Bez razlike na boju koze, vjeru ili podrucje. Pitanje je da li se dovoljno molimo. Da se dovoljno molimo Bog bi nas cuo i uslisio bi nam molitve, mozda. Danas sve vjere prolaze kroz krizu. A vjernici se sve manje mole. Mislim na vjernike uopste. Kljuc svake vjere je u molitvi. Licno se molim 5 puta dnevno minimum. Uz to pokusam dodati par molitvi, i ponovo osjecam da mi nije dovoljno. Zelio bih pitati brata hriscana da li se moli svako jutro pred izlazak iz kuce, i svako vece pred spavanje? Koliko puta je u crkvi nedjeljno?
    Boze oprosti

    Vjera se gubi. Uopste. Hriscanstvo je blizu Islama, ali dok Isus ne dodje nece moci doci do razumjevanja ove dvije vjere. Dok se to ne desi ajmo uciti svoju djecu molitvi u svojoj respektabilnoj vjeri, i raditi na ciscenju medjusobne mrznje. Molitva je spas. Spas za sve duse. Molimo se ljudi sto vise mozemo. Svoje hriscanske prijatelje konstantno nagovaram na molitvu. Govorim im, crkve su vam prazne. Sramota. Nije ni u dzamijama manja sramota. Vjerski objekti, i vjera nisu vise u modi. A djavo jeste. Iz dana u dan je sve jaci. I iz dana u dan odvodi i iz crkava i dzamija sve vise njih.
    Boze oprosti

    Isus ce doci, kad Bog da, ili akoBogda(insha'Allah). To cekaju katolici. To cekaju pravoslavci. To cekaju i muslimani. Mozda je ovo novitet mnogima, ali neka vam ne bude cudno. Dolazak Isusa cekaju i muslimani. Osim njega cekaju jos po nesto. Jevreji cekaju svog Mesiju. Tako da nam predstoje ludo zabavne godine godine. Bice disco dansing-a u zraku. Bolje reci rock 'n roll-a.
    Boze oprosti

    Za kraj bih zelio reci, ala United colors of Benetton: Molimo se braco sto vise mozemo. Pa koje vjere da smo!
    Last edited by pustinjak; 22-04-06 at 00:24.

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Zeljeo bih pitati brata hriscana da li se moli svako jutro pred izlazak iz kuce, i svako vece pred spavanje? Koliko puta je u crkvi nedjeljno?
    Ja se molim 24 sata dnevno, nije me sramota Boga moliti ni za najmanju stvar. Molim ga dok ustajem dok objedujem dok radim dok mastam i sanjam. Molim ga i kad neznam da ga molim. Dusa se moja sama moli za mene.

    U crkvi gospodinovoj sam stalno i nikad iz nje ne izlazim.

    Molim se za prijatelja i neprijatelja. Molim se za porodicu i bliznje moje (a ko je daljni moj?). Pa i onoga koga kritikujem i za njega se molim - jer sto bi ga kritikovao? da ne mislim da ce se popraviti.

    Da je Bog kao kakvo bice koje ima granicu zaista bih mu teret bio. A ja zaista se samo nadam da me razumije i da mi to ne uzme za zlo. Jer ko ce me drugi razumjeti?

    Vidish Pustinjace, ja nemadoh poducitelja drugog do njega da me poduci njegovim putevima. Porodice su posve zaboravile smisao vjere, a ostalo im je samo nesto tradicije koje ni sami nisu svjesni sta bi trebalo da ta tradicija predstavlja.

    Zaboravili su sta znaci biti vjernik. Da je to obaveza blagodarna. Koja ga je obavezala da bude mirotovorac i da se klanja od bezakonja i praznih rijeci.

    Dok god budemo nepravedno sudili medju sobom necemo imati srece. A da bi pravo sudio o drugome morash sebe provo osuditi. Osudivsi sebe ti cesh oprostiti drugome i lako cesh mu ukazati na njegove pogreske.

    Nije lako sebi suditi, nit bit prav u tome. Ako li sebe pobijedish ti si ovladao svime i sve ce ti lako biti. (Dzihad jel)

    Tome je dusa svjedok boziji, i ona nas prati svakim korakom naseg zivota i vjerno biljezi sve trenutke bilo tuzne bilo srecne.
    A njeno ispoljavanje je bash u djelima covjeka. Ona ga grade i daju mu oblik njegov. Ono sto postane covjek za zivota svoga jeste ono sto je od pocetka bio, zato i rano preminuli imaju svoje knjige kod Boga. Vrijeme je za mene samo kratak put, nad cijim makadamom kadkad kukam a kadkad veselo skacem po viskom vrhovima ne plaseci se provalija niti padanja.

    Al me zna i na sred ravnice strah uhvatiti od sumnje. To je kusnja za moje dobro i onih koji u mene vjeruju. A ne smijem vrijedjat sudbine ljudske jer i njima im je dao to bog zarad neke mudrosti.

    Mene najvise boli kod ljudi to sto su povrsni u svome sudu i brzopleti u razmisljanju. Ne razmisljaju dal vrijedjaju al se lako daju uvrijediti. Ne vide u sebi problem da mrze kod drugih ono sto sami imaju.

    Ima ljudi koji i bez ove tri vjere (kao da su one jedine) i bez ijedne knjige jesu vjernici i koje je Bog uputio svojim putem. Ove knjige su odsve upucene na adrese sa ocitim razlogom. Da Jevrejima nije trebao zakon nebi imali ni proroka, da hriscanima nije trebala milost nebi je ni oni dobili, da muslimanima nije trebala opomena nebi je ni oni dobili.

    Nek vas bog cuva, i spaja u dobru.

  3. #103
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Sasvim je to jednostavno, citam sto je napisano. Nema ni jednog slova koje se kosi sa 4 jevandjelja. Nisam zavidan da trazim nesuglasice vec naprotiv da nacem sustinu pisma. To me do sad nije nikad izdalo. Ako ne razumijem sad razumjecu sjutra, Bogu zaista ne pridajem mane. Problem je u meni a ne u drugima.
    Znači ne krši se ni jedno jevađelje sa kuranom.
    Vidi nemoj pogrešno da me svatiš, ako iz običaja iz religijskih razloga ili zato što sipreci prešli u muslimane to to sve neće pomoći ako si na pogrečnoj strani.
    Ako se ne kosi ajde mi odgovori samo jedno pitanje: Ima li Bog Sina u kuranu? Ta pisma su toliko različita da mi je i više dosadilo da to dokažem.
    Vidi... tebi ako je lakše onda mođeš sebe da lažeš nema problema oko toga, ali nije fino da nas ovdje praviš budalama.

    Isus sam kaže da samo kroz njega ima spasenja (Jov. 14,6), nova "jevanđelja" koje dolaze i da su od anđela su proklete (Gal. 1,8) i nema novih knjiga sve što se dodaje ili oduzima od Biblije je od đavola (Otk. 22,18-19). U tebi je nešto drugo moj Ego to ćes svatiti 5 minuta poslije tvoje smrti. Onda ćeš vidjeti da si se zeznuo misleći da sve uzmeš za gotovo gdje neko piše o Bogu. Zaboravio si da i đavo radi svoj posao na ovome svijetu i da popušava da nas odvoji od istine. To mu je posao i kao što smo svjedoci kod tebe to i funkcioniše.



    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    To je vrlo jasno opisano u Kuranu, zaista bih volio da cujem jednog "muslimana" koji ce reci drukcije. Jer je vjernicima (aka Muslimanima) naredjeno da sve tri knjige postuju. .
    To si tačno rekao. Da saberemo: muslimani tvrde da su Biblija i Kuran od Boga. Biblija i svi hrišćani tvrde da nema novoga pisma. Znači da neko tu debelo laže.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Nacin kako sam ga ja nasao nije posve "normalan", jer sam citao kuran prije nego sam ga vidio. Srce je sudionik i ja kao neko ko je dojen mrznjom prema zlu, zaista ne nadjoh prepreke u razumijevanju Kurana. Bog mi je to dao. Zasto neko drugi ima taj problem nek sam vidi sa sobom..
    To je Muhamed isto mislio da je to od Boga, ne vjerujem da će mo se gore srijećati. http://www.chick.com/reading/tracts/1526/1526_01.asp

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Ja muslimane ako su doista muslimani (vjernici) volim i dragi su mi oni koji stuju puteve gospodinove. Ako neko kaze da je musliman(vjernik) a ne tvori djela dostojna puteva gospodinovih ne postujem i ne cijenim. Pa neka se molio i krstio po vas bijeli dan (da ga drugi gledaju).
    To je ovako fino humanistčko gledano, svi se malo molimo sve je ok, sve je dobro, još hvali demoktratija i ljudska prava.

    Iz ugla Božijeg gledano ta situacija se mnogo drugačije odvija:
    da su svi ljudi, po prirodi odvojeni od Boga i odgovorni za svoje grijehe (Rim. 3,10 / Rim. 3,23) i da je kazna za grijeh smrt (Rim. 5,12), ali da je spasenje i oproštaj greha ponuđen svima po milosti Božijoj (Rim. 5,8). Kada se osoba pokaje za svoje grijehe i prihvati - uzvjeruje Isusa Hrista kao svog ličnog Iskupitelja (1. Jov. 1,7 / 1. Jov. 2,2), Spasitelja i Gospoda, uzdajući se u Njega za spasenje ta osoba je odmah duhovno nanovo rođena i zapečaćena Svetim Duhom, svi grijesi bivaju oprošteni, te postaje dijete Božije (Rim. 10,9-10). Potrebno je da se osoba koja je povjerovala u Isusa Hrista krsti vodom u ime Oca, Sina i Svetog Duha. Obraćenik će isto biti spašen ukoliko uslovi ne dozvoljavaju da bude kršten (Mar. 16,16).

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Alah, Yahve je tvoj Bog i nemaj drugih Bogova osim njega. Samo se njemu klanjaj i njega jedino sluzi. Ljubi ga svim srcem svojim svom dusom svojom i svim umom svojim.
    Otac Sin i Sveti Duh su jedno. To sam već objasnio ranije. Voda može biti čvrsta, točna ili gasovita ali je na kraju ipak voda. Ja razumijem da je islam dosta lak i prihvatljiv, religiozni rituali, šetanje oko kamena, post poji te čisti od svakog grijeha itd. Ali na kraju je bitno da smo slijedili istinu, a ona ne mora uvijek biti laka.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Jer niko drugi nema vlast nad tobom do njega, i niko drugi te ne moze izvuci iz dolaina sjenki i niko drugi ne podnosi radi tebe uvrede i batine. Zato shvati Vuksanovicu (ne nisam prepiotentan vec samo prijateljski govorim) i drugi su djeca njegova i drugima se obratio mimo tebe. I drugima je dao spasenje i drugima je dao vrijeme da se poprave.
    Bog nudi spasenje svakome. Ali da bi stao ispred velikoga Boga mora da si čist pred njim. I ti svoje grijehe nemožeš oprati time što se baviš nekim ritualima, nego samo time što je Isus odkupio tvoj i moj grijeh da bi bili sa Ocem zajedno.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Sta ga nije Avram poslusao? Dje mu je gospod zabranio da pravi djecu? Sara je ta koja je bila tuzna i zeljela je potomka svome muzu. Procitaj malo bolje.
    I iz toga otjera tu nesrecnicu daleko od svoje milosti! Al nije Bozija milost otisla od nje i njenoga djeteta.
    Ajde da ti i tu pomažem: Gospod Bog je rekao Avramu da će on da rodi Sina. (1. Moj. 15,4), Avram je to povjerovao (1. Moj. 15,6), Sara mu nije rodila Sina i Avram je počeo da sumlja (1. Moj. 16,1) u Božiju riječ. Uzeo je slgu od Sare i ona mu rodi Ismaila. Božiji anđeo se pojavi kod Sare i objavi joj da će da rodi Sina (1. Moj. 16,11). Sa Isakom je napravio vječni zavjet (1. Moj.17,19). Sar je imala jedan drugi problem koji se zove nevjera. Ona nije vjerovala da će roditi Sina i Avram je povjerovao svojoj ženi. Ista se priča dogodila sa Adamom i Evom. Kad je Bog vidjeo šta su zgiješili Adam je dao krivicu Evi i Eva je prebacila krivicu na zmiju. Svi su oni grešni pred Bogom.

    Jednoga dana kada stanemo pred Bogom onda će neki moći da se pozivaju na Isusa, a neki će reci "nijesam znao", "onaj i ovaj je kriv", "ja sam odradio svoje religiozne ritulae", ali rezultat će biti uvijek isti i to je vječni pakao.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    gdje to pise? To nigdje ne pise! Isus je sam rekao Izraelu: Vi mislite da je Yahve samo vas Bog? E nije nego je on Bog sviju.
    Klasična greška, ali to se i drugima dešava. Ljudi uzimaju u obzir samo jednu prirodu Hristovu, ali dvije istine nemogu da se protivriječe.
    Evo i nekoliko stihova:
    da je Isus Hrist
    potpuno Bog (1. Moj. 1,26 / Jov. 1,15 / Jov. 1,18 / Jov. 8,58 / Jov. 10,30 / Jov. 20,28 / Jev. 7,3 ) i
    potpuno čovjek (Mat. 26,64 / Jov. 4,9 / Luk. 2,40 / Jov 11,12)

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kontinuitet je samo u mrznji i sebicnosti ljudi. Dok su "jevreji" odbacili jevandjelje Hristovo tako i danas neki "hriscani" odbacuju Muhmedovo prorostvo a neki "muslimani" odbacili Hristovo Mesijanstvo. Nebi li oni bili veci od onih drugih.
    Jedan hrišćanin koji se nanovo rođen dobija Sveti Duh, on nas štiti od napada sa strane koji hoće da nas odvedu od istine. Ti svakom silom hoćeš da miješaš babe i zabe i to ti ne ide od ruke. Hrišćanima je jasno rečeno da se ne bave sa svim i svačijem da bi sačuvali čistoću. Gore su stihovi ali se ponavljam ovdje po ko zna koji put.
    Taj koji mora nešto da svati si ti: Đavo radi svoj posao na ovome svijetu i trebamo se sačuvati od njegovih napada.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    E pa zao mi je Vuksanovicu, al ako si mislio da ti jedini imash pravo na vjecni zivot prevario si se. Bog daje onome kome hoce. I zato mu slava i cast u vijek vjekova.
    Svi mi imamo pravo na vječni život ali treba imati pravi ključ u rukama. Isus kaže da je on JEDINI PUT (Jov. 14,6) pa se našao Ego to malo da ispravi. Pa ako ti je to možda intoleranto jer se ne uklapa u duh vremena onda ti predlažem da se "gore" žališ ako imaš prilike. Ja ti predlažem da vidimo kada budemo bili na onu "stranu" ko će biti u pravu.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kad upitase isusa sta ce sa onima koji nepoznajuci njegove nauke istjeruju djavle, on im rece: Ko ne rasipa taj sabira.
    Slabo ti je teološko znanje u tom pogledu kao i za sve ostalo ali tu smo da pomažemo .
    Kao prvo je taj isćerao Demone u im Isusa. Znači on je koristio Isusovu snagu. Da taj nije bio lično sa Isusom i Apostolima nije razlog da ta sna ga ne djeluje, i dan danas se demoni isćeraju. Idi dvije glave dalje i čitaj kod Luke 11, 23 "Ko nije sa mnom - protiv mene je. I ko sa mnom ne skuplja - rasipa". Znači mramo sa Isusom da skupljamo. Nema neutralnosti i nema trećega puta. Ljudi se razlikuju jasno u te koji skupljaju sa Isusom i te koji rade protiv njega.


    Nije meni teško ovdje teološki da te oborim, to nije pobjeda niti ima nešto od toga.
    Cilj mora da bude da svi mi priznamo naše greške i time ateistički ili religiozni put zamijenimo sa Hristovim putem koji jedino vodi u Raj.

    http://www.siont.net/citaonica/inside/plan_spasenja.htm

  4. #104
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vuksanovicu razumijem tvoju zelju za odbranom hriscsanstva, ali ne razumijem zasto to radis sijjuci mrznju okolo. Nemam vremena da komentarisem svaku tvoju rijec, i postavljen link (!) ali evo sta bih ti zelio reci.

    Biblija jeste suprotna misljenjima Kurana tj. Kuran ne gleda da je Biblija sva u originalu. Govore nam da je zbog toga i dosao sveti Kuran covjecanstvu. Prevashodno kao dar, a onda da popravi lazi onih koji nisu postovali inicijalnu Bibliju, vec su iskrivili njeno prvo znacenje. U Kuranu nam ne govore gledajte cijelu Bibliju kao laz. Kazu ima njenih djelova koji su iskrivljeni, ali ima i onih validnih. Muslimanima je saopsteno da pojedine biblijske djelove uzimaju kao validne od Boga. Ne posjedujem tu analizu pri sebi ali cu se potruditi da je nabavim.

    Vuksanovicu. Ti i ja se znaci mozemo sloziti po jednom, to je da ce nevjernici ici u pakao. Zelio bih da se slozimo jos po jednom, da to ostavimo Bogu da sudi. Do tada ne idem da lupam po ramenima svojim hriscanskim prijateljima govoreci 'ej stari ti ces po Kuranu u pakao' a ni njih nisam cuo da mi kazu 'neces ni ti pustnjace moj u nas hriscanski raj'. Postujemo se jako i volimo takodje, iako su nam vjerska, pa i politicka ubjedjenja ponekad razlicita.
    Vuksanovicu, mi bi barem na ovim krajevima to dobro trebali da znamo. Zar ne?! Ko ce Evropu ako necemo mi da poduci da je Jugoslavija bila ono sto oni zovu Evropom, i da rat vjerski ne sluzi nicemu i da ga treba prevazici. Proklet neka je rat. Kao samo pojava i rijec neka je proklet, a neka su prokleti i oni koji ga zavode. Jer rat je djavoljeva stvar. Cesto!
    Boze oprosti

    Vuksanovicu posjedujes jednu logiku misljenja tj. jednu vrstu sklopa razmisljanja koja postoji u svakoj vjeri. Oprosti, ne zelim da te vrijedjam, ali mislim da je to onaj sklop koji sije mrznju, i nije pozitivan ni konstruktivan. Uredu je da se ti drzis tvojega stava, ali ti i ja moramo prevashodno da se razumijemo, i postujemo ako ne i medjusobno volimo.
    Boze oprosti

    Ti i ja Vuksanovicu, kao i ostali hriscani i muslimani, imamo knjige koje su nam ostavljene iz proslosti, ali ne da bi njima sijali mrznju, vec radili dobro. Problem je Vuksanovicu stariji i od tebe i od mene. Odgovor na nase razlike moze donjeti samo Isus. Jer on je bio tamo Vuksanovicu. Ti i ja nismo, iako imamo knjige kojih se drzimo i koje nam pricaju o tome. Ti imas tvoju knjigu, ja svoju i tvoju. Ako smo oboje ubjedjeni u svoje istine sirimo razumjevanje, i pokusajmo se razumjeti. Ljudi koji se razumiju ne ratuju, iako su razliciti u vjeri. Pustimo Boga da sudi, a mi pokusajmo siriti razumjevanje i medjupostovanje! Vjerujem u Boga koji ce nadam se jednog dana oprostiti svakoj ljudskoj dusi, i da ce tamo gore za svakoga biti mjesta u miru. Ne znam kako ce to Bog da sudi Vuksanovicu. Iskreno se pak nadam da ce oprostiti svakoj dusi, i da cemo zakoraciti u nesto mnogo vece, jace i istinitije. Vuksanovicu rat je prljava rabota, to se nadam znas. Treba se mislju i idejom od njega odmaci, a ne mu se vracati.

    Velikani covjecanstva su Vuksanovicu bili humanisti. Ljudi velikog srca. Ako Bog dragi da zelim ti da budes jedan od njih i da ti Isus, mir neka je s njim, bude iskren uzor i vodilja kroz zivot. Jer da hricani malo vise slijede Isusa, mir neka je s njim, i da muslimani malo vise slijede Muhammeda, mir neka je s njim, zemlja bi bila jako ljepse mjesto za zivot. Problem je u tome sto svi pretenduju da su njihovi pratioci, ili da pak cuju kako im se Bog obraca, da bi pod zastavom 'dobra' radili stvari ZLA. Bush je cuo Boga i otisao u invaziju Iraka. Bin Laden takodje slusa Boga, i rusi nebodere po NY. Slusaju oni moj Vuksanovici jedan isti glas. Glas djavola!
    Neka nas Bog spasi od njegovih smutnji. Neka nas uzdigne i uputi. Neka nas Bog zastiti od djavola i njegovih smutnji koje su vec tu!
    Ami(e)n

    Boze oprosti
    Last edited by pustinjak; 22-04-06 at 14:46.

  5. #105
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Znači ne krši se ni jedno jevađelje sa kuranom.
    Vidi nemoj pogrešno da me svatiš, ako iz običaja iz religijskih razloga ili zato što sipreci prešli u muslimane to to sve neće pomoći ako si na pogrečnoj strani.
    Ako se ne kosi ajde mi odgovori samo jedno pitanje: Ima li Bog Sina u kuranu? Ta pisma su toliko različita da mi je i više dosadilo da to dokažem.
    Vidi... tebi ako je lakše onda mođeš sebe da lažeš nema problema oko toga, ali nije fino da nas ovdje praviš budalama.
    Za ovu polemiku oko sina Bozijeg i te kako treba poznavati izvore a ne prevode. O ovome je vec pricano. A ja sad nemam namjeru da poducavam jer je sasvim ocigledno da tebe druge razine nose i interesuju.

    Budale se ne prave vec one su prirodno takve. I nemoj mi to davati u vlasti jer to nije moja moc. Ti bi pak to kao neko ko kaze da vjeruje trebao znati.

    sus sam kaže da samo kroz njega ima spasenja (Jov. 14,6), nova "jevanđelja" koje dolaze i da su od anđela su proklete (Gal. 1,)
    Isus jeste put, a on nije to rekao za "nova jevandjelja" jer je on dao samo jedno jevandjelje. A Kuran nije jevandjelje. Zar ti to nije ocigledno?

    i nema novih knjiga sve što se dodaje ili oduzima od Biblije je od đavola (Otk. 22,18-19).
    Posle pisanja otkrovenja, Vuksanovicu ti znash da je mnogo knjiga iskljuceno iz novog zavjeta, i da je jedna grupica ljudi odlucila "trgovinom" sta to sve treba biti u knjizi.

    U tebi je nešto drugo moj Ego to ćes svatiti 5 minuta poslije tvoje smrti. Onda ćeš vidjeti da si se zeznuo misleći da sve uzmeš za gotovo gdje neko piše o Bogu. Zaboravio si da i đavo radi svoj posao na ovome svijetu i da popušava da nas odvoji od istine. To mu je posao i kao što smo svjedoci kod tebe to i funkcioniše.
    Ja mislim da ce to biti i manje od sekunde Vuksanovicu. Samo jedan treptaj oka.

    Al za razliku od tebe, meni srce govori da postujem ono sto je Bog poslao svojim slugama. Ne zaboravljam ja djavolju rabotu i zarad toga i sve ovo pricam.
    Biblija i svi hrišćani tvrde da nema novoga pisma.
    Ja sam Hriscanin pa se ne slazem sa tobom Vuksanovicu, a tek je trvrdnja da "svi" isto govore medju hriscanima za Kuran nevjerovatna.

    AL da pogledamo sta to pise u otkrovenju:

    Tko ovomu što doda, Bog će njemu dodati zla napisana u ovoj knjizi. 19 I tko oduzme od riječi proroštva u ovoj knjizi, Bog će mu oduzeti udio na stablu života i na svetom gradu - na svemu što je napisano u ovoj knjizi.
    Da zanemarimo na trenutak cinjenicu da je samo otkrovenje uslo trgovinom u danas poznatu cjelinu zvanu "novi zavjet", i da su mnoga djela iskljucena iz toga izdanja.

    Kuran Vuksanovicu nije dodatak, vec izvorno djelo koje je namijenjeno populaciji bash onih koje si ti sam nazvao "velikom nacijom" od Ismaila. Sam Kuran je prevodjen takodje sa namjerom da se ocuvaju neke politicke okolnosti koje su i medju hriscanskim liderima propovijedane.

    Niti to ima veze sa istinom, vec sa pukim ocuvanjem koherentnosti vjerske zajednice.

    Zasto su gospoda prevodila "monogenes" kao jednorodni sin? Kad to znaci unikatan i jedinstven? Ocegledno su imali potrebu da postignu odredjene ciljeve.

    Zasto nisu gospoda prevodila "musliman" i "Alah" i "Islam" pravilino? Vec su se trudili da jasno zbune ljude.

    Meni to ne prestavlja problem nikakav. Al ocigledno mnogima prestavlja. Jer se hvatajaju za stvai koje nisu bitne.

    Jesam li ja ovlasten da mjerim neciju poziciju prema Bogu? Ne. Niti da zastupam nesto o cemu zaista neznam.

    o je Muhamed isto mislio da je to od Boga, ne vjerujem da će mo se gore srijećati.
    To je vec pitanje tvoje vjere a ne istine. Jer ti ni to neznash.

    Iz ugla Božijeg gledano ta situacija se mnogo drugačije odvija:

    8 Jer misli moje nisu vaše misli, niti su vaši putevi moji putevi, veli Gospod;

    9 Nego koliko su nebesa više od zemlje, toliko su putevi moji viši od vaših puteva, i misli moje od vaših misli.

    Prema tome ova hipoteza ne stoji.


    a su svi ljudi, po prirodi odvojeni od Boga i odgovorni za svoje grijehe (Rim. 3,10 / Rim. 3,23) i da je kazna za grijeh smrt (Rim. 5,12), ali da je spasenje i oproštaj greha ponuđen svima po milosti Božijoj (Rim. 5,. Kada se osoba pokaje za svoje grijehe i prihvati - uzvjeruje Isusa Hrista kao svog ličnog Iskupitelja (1. Jov. 1,7 / 1. Jov. 2,2), Spasitelja i Gospoda, uzdajući se u Njega za spasenje ta osoba je odmah duhovno nanovo rođena i zapečaćena Svetim Duhom, svi grijesi bivaju oprošteni, te postaje dijete Božije (Rim. 10,9-10). Potrebno je da se osoba koja je povjerovala u Isusa Hrista krsti vodom u ime Oca, Sina i Svetog Duha. Obraćenik će isto biti spašen ukoliko uslovi ne dozvoljavaju da bude kršten (Mar. 16,16).
    I ti ocesh ovime da kazesh da ni avram ni niko od jevreja nece vidjeti spasenje jer ne primise hriscanstvo?

    Tebi nesto odje ne stima bash najobolje. Il ne razumijesh sta je Isus, pa si ga zamijenio sa nekakvim organizacijama, il se samo trudish nevjesto da objasnish svoj stav.

    Ja razumijem da je islam dosta lak i prihvatljiv, religiozni rituali, šetanje oko kamena, post poji te čisti od svakog grijeha itd. Ali na kraju je bitno da smo slijedili istinu, a ona ne mora uvijek biti laka.
    To je dosta povrsno glediste Islama. Islam je i te kako tezak, naspram hriscanstva gdje je sve dozvoljeno (al to ne znaci da je sve na korist), u islamu je dosta toga ograniceno i striktno.

    I ti svoje grijehe nemožeš oprati time što se baviš nekim ritualima, nego samo time što je Isus odkupio tvoj i moj grijeh da bi bili sa Ocem zajedno.
    Sam je Isus cinio rituale. Molitva i post su jedini put za prastanje grijeha.


    Ajde da ti i tu pomažem: Gospod Bog je rekao Avramu da će on da rodi Sina. (1. Moj. 15,4), Avram je to povjerovao (1. Moj. 15,6), Sara mu nije rodila Sina i Avram je počeo da sumlja (1. Moj. 16,1) u Božiju riječ. Uzeo je slgu od Sare i ona mu rodi Ismaila. Božiji anđeo se pojavi kod Sare i objavi joj da će da rodi Sina (1. Moj. 16,11). Sa Isakom je napravio vječni zavjet (1. Moj.17,19). Sar je imala jedan drugi problem koji se zove nevjera. Ona nije vjerovala da će roditi Sina i Avram je povjerovao svojoj ženi. Ista se priča dogodila sa Adamom i Evom. Kad je Bog vidjeo šta su zgiješili Adam je dao krivicu Evi i Eva je prebacila krivicu na zmiju. Svi su oni grešni pred Bogom.
    Da se nebi tumacenja otrgla kontroli evo integralno iz biblije:

    6Abramova žena Saraja nije mu ra?ala djece. A imaše ona sluškinju Egipc'anku - zvala se Hagara. 2 I rec(e Saraja Abramu: "Vidiš, Jahve me uc(inio nerotkinjom. Hajde k mojoj sluškinji, možda c'u imati djece." Abram posluša rijec( Sarajinu. 3 Tako, pošto je Abram proboravio deset godina u zemlji kanaanskoj, njegova žena Saraja uzme Hagaru, Egipc'anku, sluškinju svoju, pa je dade svome mužu Abramu za ženu. 4 U?e on k Hagari te ona zac(e. A kad je vidjela da je zac(ela, s prezirom je gledala na svoju gospodaricu. 5 Tada rec(e Saraja Abramu: "Nepravda što se meni nanosi tvoja je krivnja! Prepustila sam svoju sluškinju tvome zagrljaju, ali otkako opazi da je zanijela, s prezirom na me gleda. Jahve sudio i meni i tebi!" 6 Nato Abram odvrati Saraji: "Tvoja je sluškinja u tvojoj ruci: kako ti se c(ini da je dobro, tako prema njoj postupi!" Saraja postupi prema njoj tako loše da ona od nje pobježe. 7 An?eo Jahvin na?e je kod izvora u pustinji - uz vrelo što je na putu prema Šuru - 8 pa je zapita: "Hagaro, sluškinjo Sarajina, odakle dolaziš i kamo ideš?" "Bježim, evo, od svoje gospodarice Saraje", odgovori ona. 9 Nato joj an?eo Jahvin rec(e: "Vrati se svojoj gospodarici i pokori joj se!" 10 Još joj rec(e an?eo Jahvin: "Tvoje c'u potomstvo silno umnožiti; od mnoštva se nec'e moc'i ni prebrojiti." 11 Dalje joj je an?eo Jahvin rekao: "Gle, zanijela si i rodit c'eš sina. Nadjeni mu ime Jišmael, jer Jahve c(u jad tvoj. 12 On c'e biti kao divlje magare: ruka c'e se njegova dizati na svakoga i svac(ija ruka na njega; i pred licem sve mu brac'e on c'e stan sebi podic'i." 13 A Jahvu koji joj govoraše nazva: "Ti si El Roi - Svevid Bog", jer - rec(e ona - "vidjeh Boga i nakon vi?enja - još živim!"
    A odje ne stoji bash kao sto si ti napisao.
    Last edited by Ego_and_his_own; 22-04-06 at 23:39.

  6. #106
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Svi mi imamo pravo na vječni život ali treba imati pravi ključ u rukama. Isus kaže da je on JEDINI PUT (Jov. 14,6) pa se našao Ego to malo da ispravi. Pa ako ti je to možda intoleranto jer se ne uklapa u duh vremena onda ti predlažem da se "gore" žališ ako imaš prilike. Ja ti predlažem da vidimo kada budemo bili na onu "stranu" ko će biti u pravu.
    Vuksanovicu, ja nisam vjetar pa danas da duvam na onu a sjutra na ovu stranu. Pisao sam dosta na ovom forumu, i tu me mozesh fatati. Ovo sto tvrdish je samo tvoje poimanje Isusa. Ti sam vidi koliko mu ti prostora dajesh u sebi.

    Isus je put a ne frakcije. Ispunivsi zakon on je primjer, posle koga niko vise nece imati izgovora. Ispunivsi zakon on je ispunio volju Boziju.

    On je primjer svog svijeta a ne samo Hriscanski. A onaj koji sebe naziva Hriscaninom on je na sebi uzeo obavezu da ide njegovim putem. To je put svetih i pravednih a ne tradicionalnih.

    Al ti imash neke predrasude prema razlicitome.

    Ti svakom silom hoćeš da miješaš babe i zabe i to ti ne ide od ruke. Hrišćanima je jasno rečeno da se ne bave sa svim i svačijem da bi sačuvali čistoću. Gore su stihovi ali se ponavljam ovdje po ko zna koji put.
    Ovdje se ne radi o babama i zabama vec o istinskoj vjeri, koja nije sastavljena od tabora vec je jedna.

    Isus je rekao:
    Kuku vama koji drzite kljuceve od znanja, sami necete da prodjete a drugima ne date!

    prema tome znanje je bogastvo upoznavanja razlicitosti. Sam Isus nije bio bez kusanja i da ne bi toga kusanja on nebi ostao na zemlji to sto jeste.

    Taj koji mora nešto da svati si ti: Đavo radi svoj posao na ovome svijetu i trebamo se sačuvati od njegovih napada.
    Djavo ima svoju funkciju, on vodi slijepe i obmanute. On nema sile vise nego mu je dato. Knjiga o Jovu je sasvim jasna i poucna. Prema tome moje je nadanje u Boga jedinoga.

    Slabo ti je teološko znanje u tom pogledu kao i za sve ostalo ali tu smo da pomažemo .
    Kao prvo je taj isćerao Demone u im Isusa. Znači on je koristio Isusovu snagu. Da taj nije bio lično sa Isusom i Apostolima nije razlog da ta sna ga ne djeluje, i dan danas se demoni isćeraju. Idi dvije glave dalje i čitaj kod Luke 11, 23 "Ko nije sa mnom - protiv mene je. I ko sa mnom ne skuplja - rasipa". Znači mramo sa Isusom da skupljamo. Nema neutralnosti i nema trećega puta. Ljudi se razlikuju jasno u te koji skupljaju sa Isusom i te koji rade protiv njega.
    Teologija je meni potpuno strana, ja se bavim upoznavanjem sebe. A Bog se otkriva onome kome oce.

    A reci mi Vuksanovicu sta je ime Isusovo? Ta ono oznacava i ko je taj ko moze utjelotvoriti njegovim imenom?

    Pa kad treba da skupljamo, sto onda odvajash? I ti Pustinjace? Ti bi makar trebao znati da u Kuranu se to zove jednom vjerom.

    Procitaj Vuksanovicu Kuran. On nije treci vec jedini put. Al vi citate jednan dio knjige a drugi zaboravljate.

    Mozemo i malo prostudirati djelove i citate, mozda bi smo bolje konkretizovali diskusiju.

    Ja sam raspolozen.

    Sta je to sto se neslaze u ove tri knjige? A djavo nek se smije, a mi cemo opet pobjediti na kraj. A diskusija ce biti sigurno zanimljiva za citanje.
    Last edited by Ego_and_his_own; 22-04-06 at 20:54.

  7. #107
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own



    Zasto su gospoda prevodila "monogenes" kao jednorodni sin? Kad to znaci unikatan i jedinstven? Ocegledno su imali potrebu da postignu odredjene ciljeve.
    ovo mi nije bas najjasnije... da li je Novi Zavjet izvorno konacno uoblicen na grckom, latinskom, ili su pak evandjelja i poslanice pisane na nekom od jezika tipa aramejskog, hebrejskog, i sl.?
    kako ja kontam, ti polazis od pretpostavke da u i Pavle, i 4 Ucenika koji su pisali jevandjelja, u to unosili neke elemente (koji su bili blizi nekom tadasnjem licnom, opstom interesu "politickog" karaktera) na ustrb onog sto jeste Istina, sto jeste Put i Hrist? i da je to sve od Vaskrsenja do npr. Milanskog Edikta dio jedne velike trgovine? i da u izvjesnoj mjeri smatras da je na isti nacin nastajao Kuran? pa zar nije to malo apsurdno - zasto bi onda sa takvom misljenjem smatrao bilo koju od 3 knjige svetom? Za mene je Novi Zavjet apsolutna, cista riznica Svetog Duha, i da to nije, ne bi ni Istina, ni Ljubav
    ni Zavjet Iskupljenja imali onu vanvremensku izopstenost, neukaljanost...
    Just to slip the skin...

  8. #108
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues
    ovo mi nije bas najjasnije... da li je Novi Zavjet izvorno konacno uoblicen na grckom, latinskom, ili su pak evandjelja i poslanice pisane na nekom od jezika tipa aramejskog, hebrejskog, i sl.?
    kako ja kontam, ti polazis od pretpostavke da u i Pavle, i 4 Ucenika koji su pisali jevandjelja, u to unosili neke elemente (koji su bili blizi nekom tadasnjem licnom, opstom interesu "politickog" karaktera) na ustrb onog sto jeste Istina, sto jeste Put i Hrist? i da je to sve od Vaskrsenja do npr. Milanskog Edikta dio jedne velike trgovine? i da u izvjesnoj mjeri smatras da je na isti nacin nastajao Kuran? pa zar nije to malo apsurdno - zasto bi onda sa takvom misljenjem smatrao bilo koju od 3 knjige svetom? Za mene je Novi Zavjet apsolutna, cista riznica Svetog Duha, i da to nije, ne bi ni Istina, ni Ljubav
    ni Zavjet Iskupljenja imali onu vanvremensku izopstenost, neukaljanost...
    Ne ne ja sam govorio o prevodima ne o izvornim dokumentima(najstarim poznatima koji su takodje prepisi). I to nema veze samo sa poslanicama vec i sa jevandjeljima. starogrcka rijec "monogenes" moze da znaci "jedinstven" a ne kako je prevodjen "jedinorodni". Tome isto "boluju" prevodi kurana koji umjesto da sve rijeci prevede, u odredjenim slucajevima koristi arapske rijeci. Pa tako dodje covjek do konfuzije.

    Na primjer u mjestu gdje Bog (Alah) uzima svjedocenje Apostola, oni odgovaraju:
    "A ti posvjedoci za nas da smo mi uistinu muslimani!"

    A trebalo bi bit dosledno:

    "A ti posvjedoci za nas da smo vjernici!"

    Iz toga razloga smatram da se takvi djelimicni i netacni prevodi koriste u politicke svrhe a ne u ispunjenju same vjere.

    Na iste nacine su sva ova djela koristena kao zastave za bratoubilacke pohode u kojima je primarni cilj bio licni interes a ne za mir i opste dobro.

    A po mom misljenju, ovakva konstrukcija je samo povod za prepirke i podvajanje stada. Koja ce eventualno postati trziste za odredjene ideje koje ce crpiti snagu iz nje.

    zasto bi onda sa takvom misljenjem smatrao bilo koju od 3 knjige svetom? Za mene je Novi Zavjet apsolutna, cista riznica Svetog Duha, i da to nije, ne bi ni Istina, ni Ljubav
    ni Zavjet Iskupljenja imali onu vanvremensku izopstenost, neukaljanost...
    getaway blues, da nije starog zavjeta napisanog prije, novi bi danas bio u domenu knjizevnosti i filozofije kao interesantno djelo. Ovako proreceno(SZ) i ispunjeno(jevandjelja) i potvrdjeno(Quran) ovo djelo je to sto je. Riznica kljuceva tajni koje su trazili mnogi.

    Tvrdnja da je Muhammed poslednji prorok (tj. da blizu kraj opisanih vremena) ne sputava dubine misli i trazenje Lica Bozijega. To je licno zivotno iskustvo koje mislim nikome nije isto u bogastvu zivotnih okolnosti.
    Last edited by Ego_and_his_own; 22-04-06 at 23:22.

  9. #109
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi
    Posteno ,no vidji prvo onu sliku (mnim e je iz holivooda) nemogu da razaberem ! Dalje ,komsija sad trenutno je rijec o ISLAMU i na pitanja necemo odgovarat PITANJIMA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja sad prvo pisem o islamu pa cu ako bog da zdravlja nastavit o kriscanstvu (katolicizmu ,pravoslavlju ) ali nevidim zasto bi se pravda ja nekome o cemu ja pisem ?????????? Vidis za vas vlada pravilo (taman ka veljeserbima) , : KO NIJE SA NAMA PROTIV NAS JE" !!!!!!!!!
    Na svaki post o islamu vi odgovorite sa pljuvanjem na kriscane ,ka da mene zabolje za to Qr....C ,jerbo sam vi fino reka da sam ja A T E I S T ,ali vi i dalje pljujete na kriscane ,mjesto da diskutujete o temi !!!! PHI kaze moram nac prave sorsove ,pa nasa sam podosta toga je prepisano iz kurana i ostalije zapisa koji datiraju od davnina ,samo vama izgleda nema DEMOKRATIJE ,no ako nijesi sa nama onda si PROTIV i ka takvoga te treba unistit (necu definisat "unistit") !!!!!!
    Ja vi zborim da zivim dje ima 36 nacija tako da se srijecem svaki dan sa narodom svije boja vjera nacija i kultura ,ali nidje agresivnije vjere nema do islama ! Od 100 000 vjernika garantujem da su 98 000 agresivni i da nebi prezali da kolju i ubijaju narod u ime islama !!!!!

    E sad dalje Kriscanstvo Katolicizam ide na ekonomsku bandu (ne agresivnu) i nenormalno je sad u ovome vijeku da neko radi biblije kolje i ubija narod !!!!!!!! Na svijetu mnim e je samo Rvacka u WW II ubijala narod samo stonijesu Kriscani Katolici ,oni su to radili zbog toga sto nijesu drugi Rvati (a ne Katolici), samo zbog toga ! Veljeserbi su u potonjem ratu ubijali i komatili narod ne zbog religije tj . vjere no da bi vladali okolnijem zemljama ukljucujuci i moju (Crna Gora ) ! Znaci to je iz ekonomskijeh razloga a ne religijoznih ! U svijetu narod sve manje i manje vjeruje u boga i te zaje_bancije osim u zemljama dje vlada jad i bijeda tj. dje pretezno je lakse nagovorit gladne da je spas u islamu, mjesto (PO MOME) da skoluju narod grade bolnice skole itd itd ,ogromna srestva ide na dzamije imame itd itd ,dok narod krepaje od pa$e gladi !!! Misim na bliskom istoku prostitucija cvjeta isto vazi i za Vatikan italija majka prostitucije ! A za Pravoslavlje i njine vjernike da vi ne zborim nema kriminjala koji nije zastupljen do savrsenstva !!!!!!!!!!
    Zveku,
    To su tamo tvoji Muslimani po Skandinaviji...
    Ovi moji su najcesce sire duse no sto smo to mi Hriscani (zapravo ti si ateista)...STO SI SE NAVRZAO NA NJIH IZ POSTA U POST ZABOGA?!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  10. #110
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zdravo pustinjaku

    Ako je mržnja što želim da odbranim Biblijsku istinu od pseudo-naučnih napada onda si u pravu. Istina jeste ponekad bolna.

    Kakav bi to bio Bog kad bi dozvolio da mu neko falsifikuje Riječ? To znači po vama da Bog nije sposoban da napravi tu knjigu kako treba pa je izmislio kuran? Izvini brate, ali tu logiku ne mogu da pratim.
    Kao drugo ako želi neko da dokaže da je Biblija falsifikovana onda treba to dokazivati. Istorijske činjenice kažu nešto drugo.

    To što muslimani uzimaju za validno iz Biblije što im paše i šta ne to je njihova stvar. To i jeste razlog zašto nijesu u stanju da svate suštinu Hristove vjere.

    Naravno da će sam Bogočovjek Isus da sudi jer je Otac sud predao Sinu. Ja hoću samo da kažem da nam je dat put i da je vrlo opsano igrati se Božijom istinom. Ne ide neko u raj zato žto je hrišćanin ili muslima, nego zato žto je svoj život predao Isusu Spasitelju koji su zapisani u knjigu života u knjizi Otkrivenje. Religijski sistemi nas neće spasiti.

    Tvoj problem jeste da ako neko ima apsolutni stav onda je inoterantan, hoće rat, mržnju itd. Ajde brate, oladi malo

    Pred Bogom smo svi grešni i nijesmo u stanju da otkupimo taj grijeh. Zato je Isus kao nevino jagnje došao na ovaj svijet da bi otkupio pred Ocem naše grijehe. Meni nije jasno što stalno neke ratove spominješ? Jesam li jednom šta rekao o ratu? Ako može pokušaj barem da ostaš pri temi o kojoj ovdje diskutujemo.

    "Humanizam je po definiciji negiranje svake moći, Boga i moralnih vrijednosti koji stoje preko čovjeka. Čovjek se samo može sopstveno razviti bez ikakvog uticaja."
    To što ti nazivaš "velikanima covjecanstva" se elementarno krši sa vjerom. Samo Božija ljubav je prava ljubav i sve što je sa ovoga svijeta - leži u lošemu (1. Jov. 5,19).
    Priznajem da površno to sve odlično i logično izgleda, ali treba gledati i iza fasade.

  11. #111
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Isus jeste put, a on nije to rekao za "nova jevandjelja" jer je on dao samo jedno jevandjelje. A Kuran nije jevandjelje. Zar ti to nije ocigledno?.
    Nema novih otkrivenja od Boga do drugog dolaska Hrista. Niti jevanđelja niti drugih knjiga. Dobro si rekao da je Isus PUT, zašto si zaboravio da dodaš i da je ISTINA i ŽIVOT?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Posle pisanja otkrovenja, Vuksanovicu ti znash da je mnogo knjiga iskljuceno iz novog zavjeta, i da je jedna grupica ljudi odlucila "trgovinom" sta to sve treba biti u knjizi.
    Na raznim koncilima je samo potvrđeno šta je u prvim hrišćanskim zajednicama bilo već u upotrebi. Tu ništa nije dodato niti oduzeto. Pokušaja u istoriji je uvijek bilo da se ubaci nešto sa strane kao npr. kuran ili jevađelje po barnabi ali im to nije uspjelo zato što se lako može dokazati da to nije od Boga.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Ja mislim da ce to biti i manje od sekunde Vuksanovicu. Samo jedan treptaj oka.
    slažem se, to je samo bila metafora

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Al za razliku od tebe, meni srce govori da postujem ono sto je Bog poslao svojim slugama. Ne zaboravljam ja djavolju rabotu i zarad toga i sve ovo pricam.
    Isus sam kaže daće SVE proći samo njegova riječ neće proći. Ja vjerujem Božijim Riječima više nego svojim osjećanjima.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Ja sam Hriscanin pa se ne slazem sa tobom Vuksanovicu, a tek je trvrdnja da "svi" isto govore medju hriscanima za Kuran nevjerovatna.
    Da li si ti hrišćanin to neću komentarisati nego tu potvrdu traži u novome zavjetu, ali mi kaži ko su ti hrišćani koji priznaju kuran kao Božiju knjigu?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Da zanemarimo na trenutak cinjenicu da je samo otkrovenje uslo trgovinom u danas poznatu cjelinu zvanu "novi zavjet", i da su mnoga djela iskljucena iz toga izdanja.
    To sam ti već gore pojasnio. OPet se pokaže da sve đto nije u skladu sa Kuranom je neki dodatak. Pa zar stvarno misliš da bi sam Bog to dozvolio?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kuran Vuksanovicu nije dodatak, vec izvorno djelo koje je namijenjeno populaciji bash onih koje si ti sam nazvao "velikom nacijom" od Ismaila. Sam Kuran je prevodjen takodje sa namjerom da se ocuvaju neke politicke okolnosti koje su i medju hriscanskim liderima propovijedane.
    Ako je tako kao što kažeš onda mi navedi barem jedan stih iz staroga ili novoga zavjeta koji potvršuje dolazak mohameda kao izaslanika Božijeg i Kuran kao Božiju knjigu?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Zasto su gospoda prevodila "monogenes" kao jednorodni sin? Kad to znaci unikatan i jedinstven? Ocegledno su imali potrebu da postignu odredjene ciljeve.
    Pa naravno da je i unikat i jednistven, zavisi koji prevod koristiš. Ali sve to ne mijenja suštinu izjave.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Zasto nisu gospoda prevodila "musliman" i "Alah" i "Islam" pravilino? Vec su se trudili da jasno zbune ljude.
    Pošto smo toliko zbunjeni ajde nam malo pojasni šta misliš moj hrišćanine


    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    8 Jer misli moje nisu vaše misli, niti su vaši putevi moji putevi, veli Gospod;
    9 Nego koliko su nebesa više od zemlje, toliko su putevi moji viši od vaših puteva, i misli moje od vaših misli.
    Prema tome ova hipoteza ne stoji.
    Naravno da su Božije misli veće od nađih, ali to ne znači da možemo da miješamo babe i žabe.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    I ti ocesh ovime da kazesh da ni avram ni niko od jevreja nece vidjeti spasenje jer ne primise hriscanstvo?
    Svaki jevrej i bilo ko drugi će primiti spašenje koji primi Hrista. Hrist i hrišćantvo ne moraju da budu isto.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Tebi nesto odje ne stima bash najobolje. Il ne razumijesh sta je Isus, pa si ga zamijenio sa nekakvim organizacijama, il se samo trudish nevjesto da objasnish svoj stav.
    Ja vidim koliko si ti razumijo šta Isus znači za tebe i to je dosta tragično.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    To je dosta povrsno glediste Islama. Islam je i te kako tezak, naspram hriscanstva gdje je sve dozvoljeno (al to ne znaci da je sve na korist), u islamu je dosta toga ograniceno i striktno.
    Da je u hrišćanstvu sve dozvoljeno polazi od tvog površnog pogleda na vjeu koju kao bajagi nazivaš svojom. Moram da priznam da si prvi "hrišćanin" koji toliko malo razumije o svojoj vjeri ali zato zna drugo da citira. Možda nebi bilo loše ovdje na forumu da nam objasniš koje su tvoje stvarne namjere?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Sam je Isus cinio rituale. Molitva i post su jedini put za prastanje grijeha.
    Molitva i post nijesu kod hrišćanina rituali nego duhovne discipline. Ali duhovne discipline ne spasavaju od grijeha i pakla, nego samo Isus.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Ti si naveo samo nekoliko stihova, ja to objašnjavam preko 3 glave. Pa naravno da ti onda nije jasno. Pokušaj to u kontekstu da pročitaš i sve će biti jasno.

  12. #112
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Vuksanovicu, ja nisam vjetar pa danas da duvam na onu a sjutra na ovu stranu. Pisao sam dosta na ovom forumu, i tu me mozesh fatati. Ovo sto tvrdish je samo tvoje poimanje Isusa. Ti sam vidi koliko mu ti prostora dajesh u sebi.
    Kakav bi to mogao prostor biti u kome nema istine? Nije ovo takmičenje lijepih riječi nego gledamo kako doći do istine. "Sve će proći samo moje riječi neće proći" kaže Gospod Isus i to je mjerilo. Sam Isus je pridržavao tome i sad mi opet po stotiput kaži ti ko si to ti da postavljaš neke nove uslove???

    Ovdje se ne radi o babama i zabama vec o istinskoj vjeri, koja nije sastavljena od tabora vec je jedna.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Isus je rekao:
    Kuku vama koji drzite kljuceve od znanja, sami necete da prodjete a drugima ne date!
    To je rečeno farizejcima zato što su znali pismo ali sa srcem nijesu bili kod Hrista. To u suptonom ne znači da možeš ds odbaciš Božiju Riječ.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Teologija je meni potpuno strana, ja se bavim upoznavanjem sebe. A Bog se otkriva onome kome oce.
    To je tačno, ali da nije 4 jevanđelja ti o Hristuu nebi ništa ni znao. Pismo je uostalom dato da bi lakše mogli razlikovati dobrog od zla, da se učvrstimo u duhovnim disciplinama, da bi poznali Božiji put itd.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Pa kad treba da skupljamo, sto onda odvajash? I ti Pustinjace? Ti bi makar trebao znati da u Kuranu se to zove jednom vjerom.
    Treb da skupljamo sa Hristom Ego, samo je u tome razlika. I pošto ne skupljaš sa Hristom naravno da si odvojen.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Procitaj Vuksanovicu Kuran. On nije treci vec jedini put. Al vi citate jednan dio knjige a drugi zaboravljate.
    Hoće to ti obećavam hrišćaninu.

  13. #113
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vuksanovicu, imamo mi u Islamu na zalost duse slicne tvojoj, a hriscanstvo ima tebe i duse tebi slicnima. Osjetite se na kilometar s vasom NEtolerantnoscu prema drugome. Zbog zavodljivih dusa tebi slicnim se ratuje! Na zalost se cesto nadje budala koje su spremne da umru za slicne idiotizme. Kako u Islamu tako i u Hriscanstvu. Oprosti moju direktnost Vuksanovicu. Ne zelim da te vrijedjam ni omalozavam. Citam samo izmedju redova tvoje logike i netrepeljivosti prema drugome. Mislim da je netrepeljivost ove vrste neprihvatljiva kako za hriscane tako i za muslimane na ovom stepenu civilizacije. Boze oprosti

    Da je Isus, mir neka je sa njim, ziv pitam se da li bi ratovao protiv muslimana, kao sto se takodje pitam da li bi Muhammed, mir neka je sa njim, ratovao s hriscanima na ovom stepenu civilizacije. Svijet se promjenio od onog njihovog vremena, Vuksanovicu. Ljudi danas imaju mnoga prava koja tada nisu imali. Znaci dozivio se jedan korak naprijed, tj. mnogo koraka naprijed. Covjek danas ima sto nikada u istoriji covjecanstva nije imao. To sto je on sad nezahvalan, i ne vjeruje vise svome Bogu je jedan drugi problem. Mnogo smo blizi, Bozijem Kraljevstvu nego li sto smo praistorijskom vremenu. Bog ipak najbolje zna. Boze oprosti

    Vuksanovicu, ti razumijes da su Hriscanstvo i Islam razliciti, ali bi trebao da u postovanju tvoga puta, postujes i neciji drugi, ako ne i pratis taj isti! Zbog nepostovanja istog se desavaju mnogi problemi na zemlji, koji pocinju od ljudi kao sto si ti. Ako uspijem dakle da tebe navedem na jedno pozitivno medjuvjersko ponasanje i postovanje, mislim da sam uradio pomak k boljem. Bog ipak najbolje zna. Misao mrsnje treba da se istrijebi kompletno. Na tome trebamo da radimo svi zajedno, bilo koje vjere da smo.
    Kazes da je opasno igrati se s Bozjom istinom. Fakat. Ti imas tvoju, ja pak svoju. Ne mrzim te zbog toga. Niti ne sanjam o nekim velikim invazijama Islama nad Hriscanstvom. Sanjam o postovanju, i ljudskoj dobroti. Jer je moguca, mislim. Bog ipak najbolje zna. Ne zelim da promjenim tvoj hriscanski stav. Misionari postoje i kod hriscana i kod muslimana. Nisam jedan od njih, ili pak ako sam onda sam od onih koji ce da rade na medjureligijskom dijalogu, vise nego na dovodjenje hriscana u Islam. Postujem istinsko Hriscanstvo kakvo jeste, kao sto postujem pravovjerne hriscane, koji slijede Bozju rijec kako im je naredjeno. Nemam zelje, ni volje da takve ljude mjenjam. Postujem ih prevashodno. To mi i casni Kuran nalaze. Slijedi jedan od ajeta kao primjer:

    Zatim smo, poslije njih, jednog za drugim naše poslanike slali, dok nismo Isaa (Isusa), sina Merjemina(Marijinog), poslali, kojem smo Indžil(Novi zavjet) dali, a u srca sljedbenika njegovih smo blagost i samilost ulili, dok su monaštvo oni sami, kao novotariju, uveli - Mi im ga nismo propisali - u želji da steknu Allahovo zadovoljstvo; ali, oni o njemu ne vode brigu onako kako bi trebalo, pa ćemo one među njima koji budu ispravno vjerovali nagraditi, a mnogi od njih su nevjernici. (57:27)

    Iz prilozenog shvatam da ce Bog u kojeg vjerujem, na arapskom Allah, '...one među njima (hriscanima) koji budu ispravno vjerovali nagraditi...'. Musliman znaci nema pravo da gleda hriscane s prijekorom ili pak da im sudi zato sto nisu islamske vjeroispovjesti. Ajet(fraza) Kurana se zavrsava sa '...a mnogi od njih su nevjernici.'
    Znaci Bog ce nevjernicima da sudi, NE ja, NI ti Vuksanovicu, ali nisu svi nevjernici! Problem je danas sto je svako uzeo vjeru u svoje ruke i njome mlati okolo kao da se radi o praznoj slami. Imamo inspektore. Kako u hriscanstvu, a pogotovo u Islamu. Arapi nam izvoze 'dzamijske policajce', koji 'batinaju' vjernike naokolo. Shejtansko (djavoljsko) djelo je to. Pogana filozofija je sledeca: 'Okupirajte sto vise dzamija. Nastanite se u njima. Uzmite ih pod svoje. Onda 'batinom udrite' po vjernicima, avganistanskim stilom. Reci im kako to nije kako ih je otac ucio da jeste, kako se to pravilno radi ovako a ne tako itd itd. Podplatite par njih u svakom gradu da nose duge brade, izigravaju budale, osudjuju i psuju narod kako ne postuju vjeru. Dajte nesto para takodje njihovim zenama da su im glave i lica potpuno zamotani (avganistanski stil). Tako cemo istrijebiti sve dzamije, i iskreni vjernici nece u njih vise dolaziti, kako od straha, tako i od zelje da nemaju posla s budalama.'
    Na zalost ovakvih 'vjernika' Islam danas ima za izvoz. Mada ni hriscanstvo ne gubi svoju trku u glupostima. To su shejtanska (djavolska) posla, jer je to djavolska filozofija koja zeli da Islam ocerupa od svojih ljepota, i ucini ga ruznim, netrepeljivim, netolerantnim. To je plan, djavolski, koji se masovno siri u Evropi, pa i kod nas u CG. Da se Bogu dragom dopao avganistanski stil islama, htio je u Avganistanu nastaniti islamsku drzavu. Ali se nije desila, i nije osnovana. Pitam se zasto?! Mozda je odgovor u tome da ono sto su pokusavali implementirati u Avganistanu nije Islam! Kazem mozda, Bog ipak najbolje zna. Ja nisam hodza, i ne zelim da budem, ali bih volio da cujem vise njih koji sire tolerantnost i uzdizu Islam duhovno na mjesto koje mu dolici. Takodje bih zelio vidjeti vise popova koji rade na medjuvjerskom dijalogu i toleranciji. I jedni i drugi su na zalost stegnuti tj. skoro uhvaceni za gusu, od unutrasnjih extremistickih struja, koje pokusavaju da kako Hriscanstvo, tako i Islam ocerupaju od njihovih iskonskih vrijednosti i ljepota. Djavo je danas jak, vrlo jak, ali vecina nas to ne vidi, ni osjeca.
    Boze oprosti

    Za kraj bih ti Vuksanovicu takodje preporucio da procitas Kuran, i da sebe oplemenis jos jednim znanjem. Vremena smutnji su pred nama tako da se valja pripremiti. Imao sam prilika da u smutljivim situacija branim hriscane, makar rijecju ako ne i zivotom, nadam se Vuksanovicu da ce ti Bog prosiriti pleca i ojacati vjeru, te da ce ti zivot biti inspirisan iskonskim Hristovim, mir neka je sa njim, idealima. Da ces ako ne braniti iskrene muslimane rijecju, raditi makar na jednom pozitivnom medjureligijskom dijalogu. Nadam se takodje, postovani Vuksanovicu, da ce ti dragi Bog grudi ocistiti od mrznje i u njoj usaditi svoj MIR. Iskreno se tome nadam, to ti zelim, i molim mu se za to.

    Boze oprosti
    Last edited by pustinjak; 23-04-06 at 14:13.

  14. #114
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pa zar stvarno misliš da bi sam Bog to dozvolio?
    Pa bili Vuksanovicu?

    Bili dozvolio da se napise knjiga koja u svakoj prvoj rijeci od djelova pise:

    U ime Boga milostivog.

    Al ja razumijem, vi ste nauceni tako. Vi mislite da je bog stvorio religije da bi se prepirali. U toj prepirci preskacete ono sto vam ne odgovara

    I tako smo od vas stvorili pravednu zajednicu da budete svjedoci protiv ostalih ljudi, i da poslanik bude protiv vas svjedok. I Mi smo promijenili Kiblu prema kojoj si se prije okretao samo zato da bismo ukazali na one koji će slijediti Poslanika i na one koji će se stopama svojim vratiti* - nekima je to bilo doista teško, ali ne i onima kojima je Allah ukazao na Pravi put. Allah neće dopustiti da propadnu molitve vaše.* - A Allah je prema ljudima zaista vrlo blag i milostiv.
    144. Vidimo Mi kako sa žudnjom bacaš pogled prema nebu, i Mi ćemo sigurno učiniti da se okrećeš prema strani koju ti želiš: okreni zato lice svoje prema Časnome hramu!* I ma gdje bili, okrenite lica svoja na tu stranu. Oni kojima je data Knjiga* sigurno znaju da je to istina od Gospodara njihova - a Allah motri na ono što oni rade.
    176. To je zato što je Allah objavio Knjigu, pravu istinu. A neslozi onih čija su mišljenja o Knjizi suprotna doista nema kraja.
    177. Nije čestitost u tome da okrećete lica svoja prema istoku i zapadu; čestiti su oni koji vjeruju u Allaha i u onaj svijet, i u meleke, i u knjige, i u vjerovjesnike, i koji od imetka, iako im je drag, daju rođacima, i siročadi, i siromasima, i putnicima, i prosjacima, i za otkup iz ropstva, i koji molitvu obavljaju i zekat daju, i koji obavezu svoju, kada je preuzmu, ispunjavaju, naročito oni koji su izdržljivi u neimaštini, i u bolesti, i u boju ljutom. Oni su iskreni vjernici, i oni se Allaha boje i ružnih postupaka klone.
    178. O vjernici! Propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan - za slobodna, i rob - za roba, i žena - za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati.* To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga, njega bolna patnja čeka.
    179. U odmazdi vam je - opstanak, o razumom obdareni, da biste se ubijanja okanili!
    224. I neka vam zakletva Allahom ne bude prepreka u ispravnom životu, na putu čestitosti i u nastojanju da pomirite ljude.
    Ja sam vas pozvao nadjite sto se ne slaze u ovim knjigama pa da istrazujemo.

  15. #115
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo jednog dijela iz Kurana:

    45. A kada meleki rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovome i na onome svijetu i jedan od Allahu bliskih;
    46. on će govoriti ljudima još u kolijevci, a i kao odrastao, i biće čestit"-
    47. ona reče: "Gospodaru moj, kako ću imati dijete kada me nijedan muškarac nije dodirnuo?" - "Eto tako" - reče - "Allah stvara što On hoće. Kada nešto odluči, On samo za to rekne: ’Budi!’ - i ono bude."
    48. I poučiće ga pismu i mudrosti, i Tevratu i Indžilu,
    49. i poslati kao poslanika sinovima Israilovim: "Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg: napraviću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnuću u nju, i biće, voljom Allahovom, prava ptica. I iscijeliću slijepa od rođenja, i gubava, i oživljavaću mrtve, voljom Allahovom, i kazivaću vam šta jedete i šta u domovima svojim gomilate; to će, uistinu, biti dokaz za vas, ako pravi vjernici budete;
    50. i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara vašeg - zato se Allaha bojte i mene slušajte -
    51. Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!"
    52. A kada se Isa uvjerio da oni neće da vjeruju, uzviknuo je: "Koji će biti pomagači moji na Allahovom putu?" - "Mi" - rekoše učenici - "mi ćemo biti pomagači Allahove vjere, mi u Allaha vjerujemo, a ti budi svjedok da smo mi poslušni Njemu.
    53. Gospodaru naš, mi u ono što Ti objavljuješ vjerujemo i mi poslanika slijedimo, zato nas upiši među vjernike!"
    54. I nevjernici počeše smišljati spletke, ali ih je Allah otklonio, jer On to umije najbolje.
    55. I kada Allah reče: "O Isa, dušu će ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do Smaka svijeta. Meni ćete se, poslije, svi povratiti i Ja ću vam o onome u čemu se niste slagali presuditi:
    56. one koji ne budu vjerovali na strašne muke ću staviti i na ovome i na onome svijetu i niko im neće moći pomoći."...
    57. A onima koji budu vjerovali i dobra djela činili, On će njima punu nagradu dati. - Allah ne voli nasilnike.
    58. Ovo što ti kazujemo jesu ajeti i Kur’an mudri.
    59. Isaov slučaj je u Allaha isti kao i slučaj Ademov: od zemlje ga je stvorio, a zatim rekao: "Budi!" - i on bi.
    60. Istina je od Gospodara tvoga, zato ne sumnjaj!
    61. A onima koji se s tobom budu o njemu raspravljali, pošto si već pravu istinu saznao, ti reci: "Hodite, pozvaćemo sinove naše i sinove vaše, i žene naše i žene vaše, a doći ćemo i mi, pa ćemo se usrdno pomoliti i Allahovo prokletstvo na one koji neistinu govore prizvati!"
    62. To je, zaista, istinito kazivanje i nema boga osim Allaha! - a Allah je, doista, Silan i Mudar.
    63. A ako oni glave okrenu - pa, Allah sigurno dobro zna smutljivce.
    64. Reci: "O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!"
    65. O sljedbenici Knjige, zašto se o Ibrahimu prepirete, pa zar Tevrat i Indžil nisu objavljeni poslije njega? Zašto ne shvatite?
    66. Vi raspravljate o onome o čemu nešto i znate, a zašto raspravljate o onome o čemu ništa ne znate? - Allah zna, a vi ne znate!
    67. Ibrahim nije bio ni jevrej ni kršćanin, već pravi vjernik, vjerovao je u Boga jednoga i nije bio idolopoklonik.
    68. Ibrahimu su od ljudi najbliži oni koji su ga slijedili, zatim ovaj vjerovjesnik i vjernici. - A Allah je zaštitnik vjernika.
    69. Neki sljedbenici Knjige jedva bi dočekali da vas na stranputicu odvedu; međutim, oni samo sebe odvode, a da i ne slute.
    70. O sljedbenici Knjige, zašto u Allahove dokaze ne vjerujete, a da su istina, dobro znate?
    71. O sljedbenici Knjige, zašto istinu neistinom zamračujete i svjesno istinu krijete?
    72. Neki sljedbenici Knjige govore: "Pokažite da i vi vjerujete u ono što se objavljuje vjernicima, i to na početku dana, a pri kraju dana to porecite ne bi li i oni svoju vjeru napustili.
    73. I nemojte priznati nikom, osim istovjernicima vašim da i nekom drugom može biti dato nešto slično onome što je vama dato, ili da će vas oni pred Gospodarom vašim pobijediti." Reci: "Pravo uputstvo je jedino Allahovo uputstvo!" - Reci: "Blagodat je samo u Allahovoj ruci, On je daruje kome hoće." - A Allah je neizmjerno dobar i zna sve;
    74. On Svojom milošću naročito daruje onoga koga hoće. - A Allahova blagodat je velika!
    75. Ima sljedbenika Knjige koji će ti vratiti ako im povjeriš tovar blaga, a ima i onih koji ti neće vratiti ako im povjeriš samo jedan dinar, ako ga ne budeš stalno pratio. Tako je, jer oni govore: "Nama nije grijeh što učinimo neukima" - i o Allahu svjesno govore laži.
    76. A jest! Samo onoga ko obavezu svoju ispuni i grijeha se kloni Allah voli.
    77. Oni koji obavezu svoju prema Allahu i zakletve svoje zamjenjuju nečim što malo vrijedi - na onome svijetu nikakva dobra neće imati, Allah ih neće ni osloviti, niti će na njih, na Sudnjem danu, pažnju obratiti, niti će ih očistiti - njih bolna patnja čeka.
    78. Neki od njih uvijaju jezike svoje čitajući Knjigu da biste vi pomislili da je to iz Knjige, a to nije iz Knjige, i govore: "To je od Allaha!" - a to nije od Allaha; i o Allahu svjesno govore laži.
    79. Nezamislivo je da čovjek kome Allah da Knjigu i znanje i vjerovjesništvo - poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Allahu!" - nego: "Budite Božiji ljudi jer vi Knjigu znate i nju proučavate!"
    80. On vam neće narediti da meleke i vjerovjesnike bogovima smatrate. Zar da vam naredi da budete nevjernici, nakon što ste postali muslimani?
    81. Allah je od svakog vjerovjesnika kome je Knjigu objavio i znanje dao - obavezu uzeo: "Kad vam, poslije, dođe poslanik koji će potvrditi da je istina ono što imate, hoćete li mu sigurno povjerovati i sigurno ga pomagati? Da li pristajete i prihvatate da se na to Meni obavežete?" - Oni su odgovarali: "Pristajemo!" - "Budite, onda, svjedoci" - rekao bi On - "a i Ja će s vama svjedočiti."
    82. A oni koji i poslije toga glave okrenu, oni su doista nevjernici.
    83. Zar pored Allahove žele drugu vjeru, a Njemu se, htjeli ili ne htjeli, pokoravaju i oni na nebesima i oni na Zemlji, i Njemu će se vratiti!
    84. Reci: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objavljuje nama i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu, i unucima, i u ono što je dato Musau i Isau i vjerovjesnicima - od Gospodara njihova; mi nikakvu razliku među njima ne pravimo, i mi se samo Njemu klanjamo."
    85. A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena, i on će na onome svijetu nastradati.
    86. Allah neće ukazati na Pravi put onim ljudima koji su postali nevjernici, nakon što su bili vjernici i tvrdili da je Poslanik istina, a pruženi su im i jasni dokazi! - Neće Allah ukazati na Pravi put narodu koji sam sebi nepravdu čini.
    87. Kazna im je - prokletstvo od Allaha i meleka i svih ljudi, nad svima njima -
    88. vječno će pod njim ostati i patnja im se neće olakšati niti će im se vremena dati;
    89. ali onima koji se poslije toga pokaju i poprave, njima će Allah oprostiti i samilostan biti.
    90. Onima koji postanu nevjernici, a bili su vjernici, i koji postanu još veći nevjernici, kajanje im se doista neće primiti, i oni su zbilja zalutali.
    91. Ni od jednog nevjernika koji umre kao nevjernik doista se neće primiti kao otkup ni sve blago ovoga svijeta. Njih čeka patnja bolna i njima niko neće pomoći.
    92. Nećete zaslužiti nagradu sve dok ne udijelite dio od onoga što vam je najdraže; a bilo šta vi udijelili, Allah će, sigurno, za to znati.
    93. Svaka hrana je bila dozvoljena sinovima Israilovim, osim one koju je Israil sam sebi zabranio prije nego što je Tevrat objavljen bio. Reci: "Donesite Tevrat pa ga čitajte, ako istinu govorite!"
    94. A oni koji i poslije toga iznose laži o Allahu, oni su doista nasilnici.
    95. Reci: "Allah govori istinu! Zato slijedite vjeru Ibrahimovu, pravog vjernika, koji nije bio od onih koji Allahu druge smatraju ravnim."
    96. Prvi hram sagrađen za ljude jeste onaj u Mekki, blagoslovljen je on i putokaz svjetovima.
    97. U njemu su znamenja očevidna - mjesto na kojem je stajao Ibrahim. I onaj ko uđe u nj treba biti siguran. Hodočastiti Hram dužan je, Allaha radi, svaki onaj koji je u mogućnosti; a onaj koji neće da vjeruje - pa, zaista, Allah nije ovisan ni o kome.
    98. Reci: "O sljedbenici Knjige, zašto u Allahove dokaze ne vjerujete kada je Allah svjedok svega što radite?"
    99. Reci: "O sljedbenici Knjige, zašto onoga koji vjeruje od Allahove vjere odvraćate, nastojeći da je krivom prikažete, a znate da je istina? - A Allah motri na ono što radite!"
    100. O vjernici, ako se budete pokoravali nekim od onih kojima je data Knjiga, oni će vas, nakon što ste prihvatili pravu vjeru, ponovo vratiti u nevjernike.
    101. A kako možete nevjernici postati kada vam se kazuju Allahovi ajeti i kada je među vama Njegov Poslanik? A ko je čvrsto uz Allaha, taj je već upućen na Pravi put.
    102. O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani!
    Last edited by Ego_and_his_own; 24-04-06 at 09:16.

  16. #116
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo josh :

    77. Reci: "O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u vjerovanju svome, suprotno istini, i ne povodite se za prohtjevima ljudi koji su još davno zalutali, i mnoge u zabludu odveli, i sami s Pravoga puta skrenuli!"
    78. Jezikom Davuda i Isaa, sina Merjemina, prokleti su oni od sinova Israilovih koji nisu vjerovali - zato što su se bunili i uvijek granice zla prelazili:
    79. jedni druge nisu odvraćali od grješnih postupaka koje su radili. Ružno li je zaista to kako su postupali!
    80. Ti vidiš mnoge od njih kako s mnogobošcima prijateljuju. Ružno li je zaista ono što sami sebi pripremaju: da se Allah na njih rasrdi i da u patnji vječno ostanu.
    81. A da vjeruju u Allaha i vjerovjesnika i u ono što se njemu objavljuje, oni s njima ne bi prijateljevali, ali, mnogi od njih su nevjernici.
    82. Ti ćeš, sigurno, naći da su vjernicima najljući neprijatelji jevreji i mnogobošci; i svakako ćeš naći da su vjernicima najbliži prijatelji oni koji govore: "Mi smo kršćani", zato što među njima ima svećenika i monaha i što se oni ne ohole.
    83. Kada slušaju ono što se objavljuje Poslaniku, vidiš kako im liju suze iz očiju jer znaju da je to Istina, pa govore: "Gospodaru naš, mi vjerujemo, pa upiši i nas među one koji su posvjedočili.
    84. Zašto da ne vjerujemo u Allaha i u Istinu koja nam dolazi, kada jedva čekamo da i nas Gospodar naš uvede s dobrim ljudima."
    85. I Allah će im, zbog onoga što govore, kao nagradu džennetske bašče dati, kroz koje će rijeke teći, u kojima će vječno boraviti; a to će biti nagrada za sve one koji dobra djela čine.
    86. A oni koji ne budu vjerovali i dokaze naše poricali biće stanovnici u Džehennemu.
    87. O vjernici, ne uskraćujte sebi lijepe stvari koje vam je Allah dozvolio, samo ne prelazite mjeru, jer Allah ne voli one koji pretjeruju.
    88. I jedite ono što vam Allah daje, što je dozvoljeno i lijepo; i bojte se Allaha, u kojeg vjerujete.
    89. Allah vas neće kazniti ako se zakunete nenamjerno, ali će vas kazniti ako se zakunete namjerno. Otkup za prekršenu zakletvu je: da deset siromaha običnom hranom kojom hranite čeljad svoju nahranite, ili da ih odjenete, ili da roba ropstva oslobodite. A onaj ko ne bude mogao - neka tri dana posti. Tako se za zakletve vaše otkupljujte kada se zakunete; a o zakletvama svojim brinite se! Eto, tako vam Allah objašnjava propise Svoje da biste bili zahvalni.
    90. O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.

  17. #117
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    DIVAN POST!

    Potcjenjivali bi Boga(Boze oprosti meni gresnome na pravu da ovako i raspravljam!) kad bi sumnjali u njegovu organizaciju na zemlji i nanebu. Postoji mjesta u vasioni za Raj i za Dzenet, kao muslimansku verziju, po Kuuranu. Nesumnjam da je Hrist najkraci put do raja(slava tebi Gospode sine!) i da ko se njega drzi preskace reinkarnacije (koje za Indusa i budista i postoje), nesumnjam da ce velika mudrost Kuurana i put Prorokov dovesti dobroga Muslimana takodje u Dzenet....POTCENJIVANJE DRUGE RELIGIJE KNJIGE (KOJA NIJE TVOJA) JE VELIKI GRIJEH!A ,MOJA VJERA JE NAJLJEPSA ZA MENE!

    Uprkos tome imam ljubavi i snage da postujem i volim dobrog covjeka i vjernika druge vjere VISE NEGO POGAN MOJE VJERE!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  18. #118
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak
    Vuksanovicu, imamo mi u Islamu na zalost duse slicne tvojoj, a hriscanstvo ima tebe i duse tebi slicnima. Osjetite se na kilometar s vasom NEtolerantnoscu prema drugome. Zbog zavodljivih dusa tebi slicnim se ratuje! Na zalost se cesto nadje budala koje su spremne da umru za slicne idiotizme. Kako u Islamu tako i u Hriscanstvu. Oprosti moju direktnost Vuksanovicu. Ne zelim da te vrijedjam ni omalozavam. Citam samo izmedju redova tvoje logike i netrepeljivosti prema drugome. Mislim da je netrepeljivost ove vrste neprihvatljiva kako za hriscane tako i za muslimane na ovom stepenu civilizacije. Boze oprosti

    Da je Isus, mir neka je sa njim, ziv pitam se da li bi ratovao protiv muslimana, kao sto se takodje pitam da li bi Muhammed, mir neka je sa njim, ratovao s hriscanima na ovom stepenu civilizacije. Svijet se promjenio od onog njihovog vremena, Vuksanovicu. Ljudi danas imaju mnoga prava koja tada nisu imali. Znaci dozivio se jedan korak naprijed, tj. mnogo koraka naprijed. Covjek danas ima sto nikada u istoriji covjecanstva nije imao. To sto je on sad nezahvalan, i ne vjeruje vise svome Bogu je jedan drugi problem. Mnogo smo blizi, Bozijem Kraljevstvu nego li sto smo praistorijskom vremenu. Bog ipak najbolje zna. Boze oprosti

    Vuksanovicu, ti razumijes da su Hriscanstvo i Islam razliciti, ali bi trebao da u postovanju tvoga puta, postujes i neciji drugi, ako ne i pratis taj isti! Zbog nepostovanja istog se desavaju mnogi problemi na zemlji, koji pocinju od ljudi kao sto si ti. Ako uspijem dakle da tebe navedem na jedno pozitivno medjuvjersko ponasanje i postovanje, mislim da sam uradio pomak k boljem. Bog ipak najbolje zna. Misao mrsnje treba da se istrijebi kompletno. Na tome trebamo da radimo svi zajedno, bilo koje vjere da smo.
    Kazes da je opasno igrati se s Bozjom istinom. Fakat. Ti imas tvoju, ja pak svoju. Ne mrzim te zbog toga. Niti ne sanjam o nekim velikim invazijama Islama nad Hriscanstvom. Sanjam o postovanju, i ljudskoj dobroti. Jer je moguca, mislim. Bog ipak najbolje zna. Ne zelim da promjenim tvoj hriscanski stav. Misionari postoje i kod hriscana i kod muslimana. Nisam jedan od njih, ili pak ako sam onda sam od onih koji ce da rade na medjureligijskom dijalogu, vise nego na dovodjenje hriscana u Islam. Postujem istinsko Hriscanstvo kakvo jeste, kao sto postujem pravovjerne hriscane, koji slijede Bozju rijec kako im je naredjeno. Nemam zelje, ni volje da takve ljude mjenjam. Postujem ih prevashodno. To mi i casni Kuran nalaze. Slijedi jedan od ajeta kao primjer:

    Zatim smo, poslije njih, jednog za drugim naše poslanike slali, dok nismo Isaa (Isusa), sina Merjemina(Marijinog), poslali, kojem smo Indžil(Novi zavjet) dali, a u srca sljedbenika njegovih smo blagost i samilost ulili, dok su monaštvo oni sami, kao novotariju, uveli - Mi im ga nismo propisali - u želji da steknu Allahovo zadovoljstvo; ali, oni o njemu ne vode brigu onako kako bi trebalo, pa ćemo one među njima koji budu ispravno vjerovali nagraditi, a mnogi od njih su nevjernici. (57:27)

    Iz prilozenog shvatam da ce Bog u kojeg vjerujem, na arapskom Allah, '...one među njima (hriscanima) koji budu ispravno vjerovali nagraditi...'. Musliman znaci nema pravo da gleda hriscane s prijekorom ili pak da im sudi zato sto nisu islamske vjeroispovjesti. Ajet(fraza) Kurana se zavrsava sa '...a mnogi od njih su nevjernici.'
    Znaci Bog ce nevjernicima da sudi, NE ja, NI ti Vuksanovicu, ali nisu svi nevjernici! Problem je danas sto je svako uzeo vjeru u svoje ruke i njome mlati okolo kao da se radi o praznoj slami. Imamo inspektore. Kako u hriscanstvu, a pogotovo u Islamu. Arapi nam izvoze 'dzamijske policajce', koji 'batinaju' vjernike naokolo. Shejtansko (djavoljsko) djelo je to. Pogana filozofija je sledeca: 'Okupirajte sto vise dzamija. Nastanite se u njima. Uzmite ih pod svoje. Onda 'batinom udrite' po vjernicima, avganistanskim stilom. Reci im kako to nije kako ih je otac ucio da jeste, kako se to pravilno radi ovako a ne tako itd itd. Podplatite par njih u svakom gradu da nose duge brade, izigravaju budale, osudjuju i psuju narod kako ne postuju vjeru. Dajte nesto para takodje njihovim zenama da su im glave i lica potpuno zamotani (avganistanski stil). Tako cemo istrijebiti sve dzamije, i iskreni vjernici nece u njih vise dolaziti, kako od straha, tako i od zelje da nemaju posla s budalama.'
    Na zalost ovakvih 'vjernika' Islam danas ima za izvoz. Mada ni hriscanstvo ne gubi svoju trku u glupostima. To su shejtanska (djavolska) posla, jer je to djavolska filozofija koja zeli da Islam ocerupa od svojih ljepota, i ucini ga ruznim, netrepeljivim, netolerantnim. To je plan, djavolski, koji se masovno siri u Evropi, pa i kod nas u CG. Da se Bogu dragom dopao avganistanski stil islama, htio je u Avganistanu nastaniti islamsku drzavu. Ali se nije desila, i nije osnovana. Pitam se zasto?! Mozda je odgovor u tome da ono sto su pokusavali implementirati u Avganistanu nije Islam! Kazem mozda, Bog ipak najbolje zna. Ja nisam hodza, i ne zelim da budem, ali bih volio da cujem vise njih koji sire tolerantnost i uzdizu Islam duhovno na mjesto koje mu dolici. Takodje bih zelio vidjeti vise popova koji rade na medjuvjerskom dijalogu i toleranciji. I jedni i drugi su na zalost stegnuti tj. skoro uhvaceni za gusu, od unutrasnjih extremistickih struja, koje pokusavaju da kako Hriscanstvo, tako i Islam ocerupaju od njihovih iskonskih vrijednosti i ljepota. Djavo je danas jak, vrlo jak, ali vecina nas to ne vidi, ni osjeca.
    Boze oprosti

    Za kraj bih ti Vuksanovicu takodje preporucio da procitas Kuran, i da sebe oplemenis jos jednim znanjem. Vremena smutnji su pred nama tako da se valja pripremiti. Imao sam prilika da u smutljivim situacija branim hriscane, makar rijecju ako ne i zivotom, nadam se Vuksanovicu da ce ti Bog prosiriti pleca i ojacati vjeru, te da ce ti zivot biti inspirisan iskonskim Hristovim, mir neka je sa njim, idealima. Da ces ako ne braniti iskrene muslimane rijecju, raditi makar na jednom pozitivnom medjureligijskom dijalogu. Nadam se takodje, postovani Vuksanovicu, da ce ti dragi Bog grudi ocistiti od mrznje i u njoj usaditi svoj MIR. Iskreno se tome nadam, to ti zelim, i molim mu se za to.

    Boze oprosti
    DIVAN POST!

    Potcjenjivali bi Boga(Boze oprosti meni gresnome na pravu da ovako i raspravljam!) kad bi sumnjali u njegovu organizaciju na zemlji i nanebu. Postoji mjesta u vasioni za Raj i za Dzenet, kao muslimansku verziju, po Kuuranu. Nesumnjam da je Hrist najkraci put do raja(slava tebi Gospode sine!) i da ko se njega drzi preskace reinkarnacije (koje za Indusa i budista i postoje), nesumnjam da ce velika mudrost Kuurana i put Prorokov dovesti dobroga Muslimana takodje u Dzenet....POTCENJIVANJE DRUGE RELIGIJE KNJIGE (KOJA NIJE TVOJA) JE VELIKI GRIJEH!A ,MOJA VJERA JE NAJLJEPSA ZA MENE!

    Uprkos tome imam ljubavi i snage da postujem i volim dobrog covjeka i vjernika druge vjere VISE NEGO POGAN MOJE VJERE!
    __________________
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  19. #119
    Join Date
    May 2005
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vuksanovic

    Ako je tako kao što kažeš onda mi navedi barem jedan stih iz staroga ili novoga zavjeta koji potvršuje dolazak mohameda kao izaslanika Božijeg i Kuran kao Božiju knjigu?

    I ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek Jovan 14:16


    Kako ovo prevodis Vuksanovicu?

    Moze se naci jos slicnih stihova, i ti bi ih sigurno nasao da si iskreno zainteresovan i da ti je srce otvoreno. Medjutim, posto sumnjam da ces sam traziti, kad budem imala jos vremena, potrudicu se da prilozim jos dokaza gdje Biblija nagovjestava na dolazak Bozijeg izaslanika.

  20. #120
    Join Date
    May 2005
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Idemo dalje sa stihovima iz Biblije gdje se spominje sledeci Poslanik; svi stihovi su iz Novog Zavjeta.


    Ali ja vam govorim istinu: dobro je za vas da ja odem. Jer ako ne odem, pomagač - utešitelj neće doći do vas; ako pak odem, poslaću vam ga. Jovan 16:7

    Znaci, utesitelj nece doci dok Isus ne ode. “Utesitelj” se ranije (Jovan 14:26) spominje kao Sveti Duh, ali kako je moguce d ace Sveti Duh doci tek kad Isus ode? Ocigledno, ovde imamo problem sa translacijom. “Utesitelj” se kasnije (Jovan 15:26) spominje kao Duh Istine. Ime “Duh Istine” se koristi za ljudska bica: Mi smo od Boga. Ko poznaje Boga sluša nas; ko nije od Boga ne sluša nas. Po tome poznajemo Duha Istine i Duha Prevare. (1. Jovanova Poslanica 4:6)

    A kad on dođe, Duh istine, uputiće vas u svu istinu; jer neće govoriti sam od sebe, nego će govoriti ono što sluša, i najaviće vam što će doći. Jovan 16:13


    A kada dođe pomagač - utešitelj, koga ću vam poslati od Oca, Duh istine, koji od Oca ishodi, on će svedočiti za mene; Jovan 15:26

    A pomagač - utešitelj, Duh Sveti koga će Otac poslati u moje ime, on će vas naučiti svemu i podsetiće vas na sve što sam vam rekao. Jovan 14:26


    Jeli dovoljno za sada?

  21. #121
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sanxa
    Idemo dalje sa stihovima iz Biblije gdje se spominje sledeci Poslanik; svi stihovi su iz Novog Zavjeta.


    Ali ja vam govorim istinu: dobro je za vas da ja odem. Jer ako ne odem, pomagač - utešitelj neće doći do vas; ako pak odem, poslaću vam ga. Jovan 16:7

    Znaci, utesitelj nece doci dok Isus ne ode. “Utesitelj” se ranije (Jovan 14:26) spominje kao Sveti Duh, ali kako je moguce d ace Sveti Duh doci tek kad Isus ode? Ocigledno, ovde imamo problem sa translacijom. “Utesitelj” se kasnije (Jovan 15:26) spominje kao Duh Istine. Ime “Duh Istine” se koristi za ljudska bica: Mi smo od Boga. Ko poznaje Boga sluša nas; ko nije od Boga ne sluša nas. Po tome poznajemo Duha Istine i Duha Prevare. (1. Jovanova Poslanica 4:6)

    A kad on dođe, Duh istine, uputiće vas u svu istinu; jer neće govoriti sam od sebe, nego će govoriti ono što sluša, i najaviće vam što će doći. Jovan 16:13


    A kada dođe pomagač - utešitelj, koga ću vam poslati od Oca, Duh istine, koji od Oca ishodi, on će svedočiti za mene; Jovan 15:26

    A pomagač - utešitelj, Duh Sveti koga će Otac poslati u moje ime, on će vas naučiti svemu i podsetiće vas na sve što sam vam rekao. Jovan 14:26


    Jeli dovoljno za sada?
    naravno da se radi o Duhu Svetom Bozanske prirode, cak jasno pise :"koji od Oca ishodi"... u islamu se Muhamed jasno distancira od potencijalne Bozanske prirode.
    Jednostavno, moras malo apstraktnije pokusati da shvatis prirodu Svetog Trojstva. Nama je najlakse imati predstavu o Isusu, kao dijela Bozanskog koji je uzeo ljudsko oblicje, dok je Sveti Duh izvan toga u vjecnosti; medjutim, daleko smo mi od neke jasne predstave o Svetom Trojstvu - jasno je jedino kakav smo dar mi dobili od Oca, Sina i Svetog Duha pojedinacno. U sustini, sve je to jedan Bog, razlika je samo u manifestaciji.
    Just to slip the skin...

  22. #122
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    naravno da se radi o Duhu Svetom Bozanske prirode, cak jasno pise :"koji od Oca ishodi"... u islamu se Muhamed jasno distancira od potencijalne Bozanske prirode.
    Ne radi se o Muhamedu vec o Kuranu.

  23. #123
    Join Date
    May 2005
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako se radi o Svetom Duhu, zasto onda pise da ce Sveti Duh doci TEK kad Isus ode (Jovan 16:7) ? Zasto, zasto, o zasto?

    Zar nije Sveti Duh je bio prisutan od pocetka covjecanstva?

    A zemlja bese bez oblicja i pusta, i bese tama nad bezdanom; i Duh Bozji dizase se nad vodom. (Prva Knjiga Mojsijeva 1:2)
    Last edited by sanxa; 25-04-06 at 18:02.

  24. #124
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    zasto Sveti Duh dolazi tek kad Isus ode? Idemo polako: prije fizickog dolaska Isusa, Bog je stvarao zavjete sa covjekom - i svaki put covjek je grijesio. I to su bili zavjeti koje su Jevreji cuvali samo za sebe - a pritom ih stalno krsili. Tada Bog najavljuje dolazak Mesije, spasioca, ciju pravu prirodu i svrhu Jevreji nijesu shvatali, ocekujuci ratnika koji ce Jevreje uzdici iznad drugih naroda. A Bog salje dio sebe, sopstvenog bitisanja, medju ljude, i zrtvuje Ga za iskupljenje ljudskih grijeha, nudeci ljudima da oproste sebi i oslobode se sopstvenih grijeha pred Bogom, priznajuci tu Bozansku zrtvu - i to je Novi Zavjet, to je Isus, to je prastanje! Sam Isus kaze da je kao dio Bozanskog bio tu i za vrijeme stvaranja svijeta, i potopa - ali svoju uloga tek ispunjava prije 2000 godina. Da nije bilo zrtve, ne bi bilo ni Zavjeta Prastanja, ni Iskupljenja. A Isus nastavlja i dalje da postoji, kao dio Boga. I sad dolazimo do Svetog Duha - Isus ne moze da ostane, jer je zrtva za ljude. A za spasenje ljudi nije dovoljno samo da posvjedoce istinitost Isusovog Puta - treba da na neki nacin zive Isusov Put, da prihvate ono sto je Isus ostavio ljudima kroz Besjedu na gori, ili kroz Oce nas, a to mogu samo silaskom Svetog Duha na njih - to je onaj dio Boga koji ce nam pomoci da budemo dio Hristove vojske Ljubavi, da se barem na tren priblizimo onom sto je bilo Hristova cistota na zemlji. To bez Svetog Duha ne moze, a opet, ako ne prihvatimo Hrista odricemo se pomoci Svetog Duha, bez koga smo izgubljeni, jer put je tezak, nasa priroda je slaba. Sveti Duh silazi na ucenike odmah po Vaznesenju Hristovom, to je bio Boziji Dar za ucenike, koji ce puni Svetog Duha uobliciti ono sto mi zovemo Novi Zavjet - mislis li da bi Bog cekao 600 i kusur godina da ljudima posalje Muhameda? Kontinuitet je morao postojati, Svti Duh je pomoc od Boga ljudima od Vaznesenja, i naravno da je postojao prije Isusa, kao i sam Isus - ali bitno je dijeljanje, uloga za ljude, filozofski karakter, simbolika - fizicki oblik Bog prevazilazi, i tu prirodu mi ne mozemo dokuciti. Isus se Bogu obraca kao Ocu, jer on kao istovremeno 100% covjek daje primjer nama sta da trazimo u toj poniznosti, jer je svojom ljudskom prirodom Isus primjer za nas. Da malo banalizujem: Sta zna jedan mrav o covjeku, o nasem bivstvovanju, lise eventualne opasnosti ocemo li ga zgaziti ili ne? Isto tako covjek zna o Bogu samo kroz njegovu dokucivu manifestaciju, a to je Tvorac, Isus kao Zrtva Iskupljenja, i Sveti Duh, kao put ka Spasenju. A do Svetog Duha, jos jednom, stizemo tek posto prihvatimo Hrista, i tako zatvaramo krug, jer ce nas samo Sveti Duh dovesti ka Tvorcu. Isus je imao svoju ljudsku manifestaciju, postojao prije toga i postoji i dalje u vjecnosti, zasto tako pokusavas da shvatis i ovaplotis Sveti Duh? To je izvan naseg poimanja.

    Sad se raspisah, ako ima ko sto da doda, volio bih, jer ovo je sve malo "na vrat na nos" pisano, no volio bih ako sam malo pojasnio.
    Just to slip the skin...

  25. #125
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Duh istine a ne sveti duh.



Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. Zene i religija...
    By renaissance in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-06, 05:54
  3. Islam is not for me
    By Luximus in forum English only
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-05, 00:22
  4. Protest " Muslimana "
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 42
    Last Post: 02-11-04, 01:56
  5. Patrijarh protiv nove himne
    By Ataman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 73
    Last Post: 14-08-04, 13:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •