Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 52

Thread: Odlazak u Amsterdam

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,997
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default Odlazak u Amsterdam

    U potrazi za nekom egzotičnom evropskom destinacijom ka kojoj put ne bi koštao par prosječnih crnogorskih plata, došli smo na ideju (nas četvoro) da pođemo u Amsterdam. Prije svega bilo je potrebno rezervisati i kupiti avionske karte. Imali smo nekoliko izbora,

    • Podgorica – Amsterdam avionom direktno
    • Podgorica – Beograd - Eindhoven – Amsterdam vozom/avionom/vozom kombinovano
    • Podgorica – Dubrovnik – Eindhoven – Amsterdam autom/avionom/vozom kombinovano
    • Podgorica – Charleroi – Brussel – Amsterdam avionom/bus/vozom ili avionom/automobilom

    Poslije informisanja o cijenama karata izabrali smo najjeftiniju i najbržu soluciju Podgorica - Charleroi - Brussel – Amsterdam, čija je cijena bila 45€ po osobi u oba pravca. Rezervaciju i kupovinu karte smo obavili direktno preko Ryanair sajta na www.ryanair.com

    Nakon toga trebali smo se odlučiti za transport od Brussela do Amsterdama pri čemu smo u startu imali dvije solucije i to busom na relaciji Charleroi – Brussel pa onda busom ili vozom Brussel – Amsterdam sa tim što bi imali nekoliko presijedanja između gradova ukoliko bi se odlučili za voz. Cijena karte za bus od aerodroma do grada je 15€ po osobi, odnosno 14€ ako se rezerviše online u jednom pravcu. Cijena vozne karte u jednom pravcu od Brussela do Amsterdama je 52€ i imali bi smo jedno presijedanje. Ipak, iskrsnula je i prevagnula treća opcija i to rent-a-car koji je bio dnevno 35€ za Ford C Max, ili 45€ za Mercedes C klasu oboje 2011. godište. Sa obzirom da nas je putovalo četvoro ispalo nam je jeftinije i mnogo brže da uzmemo rent-a-car a sami plus je bio i da smo svi vozači. Vozilo smo uzeli od Hertz –a, poznate firme za rentiranje koja ima ugovor sa putnicima Ryanair –a. Sajt preko kojeg možete odraditi kupovinu i rezervaciju je www.hertz4ryanair.com i cijene su jeftinije nego na oficijelnom sajtu www.hertz.com kada se unese reservation number od Ryanair –a (možete ga pronaći na book-iranoj karti). Ono na šta trebate da obratite pažnju je to da imate kreditnu karticu, a ne debitnu inače nećete moći preuzeti vaše vozilo (iako ste ga uredno platili). Kreditna kartica je neophodna radi uzimanje depozita koji pokriva oštećenja na vozilu ili neplaćene kazne. Međunarodna vozačka dozvola nije potrebna jer je naša u formatu koji se zahtijeva u EU. Depozit na vozilo će vam biti uzet i zavisi od vrste vozila i vremena na koje ste rentirali automobil i skida se automatski sa kreditne kartice. Naravno pasoš kao identifikacioni dokument je obavezan. Ovlašćenje koje dobijate od auto kompanije na jednog vozača (onog koji je rezervisao i ko ima karticu), ako želite da još neko vozi, plaća se 32€ za dodatno ovlašćenje. Mi smo rizikovali i vozili sa jednim ovlašćenjem. Ako nemate GPS navigaciju, bez koje se ne smijete usuditi da vozite između ova dva glavna grada kao ni u samom gradu Amsterdamu, se može iznajmiti po cijeni od 14€ dnevno u samoj rent-a-car kući. Ja sam koristio iGO na mojem Samsungu Galaxy S4 koja je savršeno precizno obavila posao. Naravno prilikom rezervacije online napišite da vozilo preuzimate kasnije od leta, jer ako zakasnite ili poranite naplaćuju vam. Uglavnom naplaćuje se svaka sitnica J. U osnovnu cijenu je uračunata neograničena kilometraža i osiguranje vozila u iznosu do 2000€. Vozilo dobijete sa punim rezervoarom i odmah vam ga naplate, sa tim što ako ga vratite sa punim onda vam vrate novac. Inače naplatili su nam po cijeni većoj za 2 centa po litru pa lično nijesmo imali potrebe da vratimo automobil sa punim rezervoarom.

    Smještaj je lako naći, imate nekoliko solucija među kojima su i ove dvije www.bedandbreakfast.com i www.booking.com . Nas je koštalo 40€ dnevno po osobi ili 160€ za 4 spavanja. Mi smo uzeli u užem centru kod centralne stanice, kako bi bez korišćena vozila bili na 15-ak minuta pješke od bilo koje zanimljive destinacije.
    Let iz Podgorice je u 11.25, kapije se zatvaraju 40 minuta ranije, znači do 10:30 bi bilo lijepo da ste na aerodromu. Poslije provjere prtljaga i pasoške kontrole, malo dužeg čekanja u redu za ulaz u avion kao i leta koji traje oko 2 i po sata slećete u Charleroi oko 2 sata po podne, pa sve dok se čekirate i prođete pasošku kontrolu prođe i jedan sat. Zato je najbolje rezervisati automobil oko 15 sati pa ukoliko se procedura prije završi ima se vremena za jednu kafu na aerodromu. Ukoliko se odlučite za bus imate ga svakih pola sata na izlazu sa aerodroma, a karte se mogu rezervisati i kupiti online na sajtu www.brussels-city-shuttle.com. Ukoliko ste ipak uzeli rent-a-car Hertz kompanija se nalazi na izlazu sa desne strane a sa njom i većina ostalih rent-a-car agencija.

    Relacija Charleroi – Amsterdam ima oko 250km (u zavisnosti u kojem ste dijelu Amsterdama uzeli smještaj) ukoliko putujete automobilom. Prolazite kroz belgijske gradove Brussel i Antwerpen, kao i kroz holandske, Utrecht i Breda. Ukoliko se odlučite na voz, možete posjetiti i gradove usput, Rotterdam, Utrecht itd…
    Last edited by Bugi; 10-10-14 at 07:31.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  2. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,997
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default Šta obići i nešto o gradu...

    Nakon 3 sata vožnje stigli smo u Amsterdam. Ono što treba obavezno viđeti po meni su sledeće stvari:


    • Van Gogh muzej
    • Madam tussauds muzej
    • Amsterdam Dungeon
    • Aiax stadion
    • Kuću Ane Frank
    • Vožnja brodićem
    • Noćni život na Rebrant trgu
    • Red light district
    • Naučnu laboratoriju NEMO

    Unutar užeg centra nalazi se više odvojenih djelova od kojih svaki posjeduje svoj specifični šarm. Najstariji dio grada je oblast koja se pruža već od centralne stanice. Od centralne stanice se kratkom šetnjom duž avenije Damrak dolazi do najpoznatijeg amsterdamskog trga, trg Dam (Dam plein). Iako u Amsterdamu možete naći mnogo ljepših djelova, mirnijih i urednijih ovaj trg sa veličanstvenim fasadama Kraljevske palate, Nove crkve i muzeja Madam Tiso sigurno je vrijedan vaše pažnje. On je mjesto posebne istorijske važnosti u šta se možete uvjeriti u Amsterdamskom istorijskom muzeju. Jedna od zanimljivosti je da je na ovom trgu izvršena primopredaja grada Napoleonu davne 1808. godine. Odmah pored muzeja Madam Tiso nalazi se novootvoreni muzej amsterdamske tamnice (Amsterdam Dungeon). Cijena ulaska u muzej Madam Tiso je 22€ po osobi, sa tim što tri karte koštaju 40€. Cijena ulaska u tamnice je 19€, a ukoliko kupujete zajedno sa kartama za muzej možete ih dobiti za 9€. Naravno karte možete uzeti online i onda su par eura jeftinije. Više na www.madametussauds.com/amsterdam/en

    Rembrandtplein je uokviren pabovima, restoranima, kafeima, hotelima i zato predstavlja turistički magnet. Ovaj trg je i jedan od centara noćnog života sa tradicionalnim holandskim pabovima i holandskom živom muzikom. U samom centru trga je park sa skulpturom velikog majstora čije ime trg nosi. Cijene na ovom mjestu se kreću u zavisnosti od lokala do lokala i mogu varirati od 1€ (Jegermajster šot, tekila, votka… ), do 25€ za čašicu najboljih viskija. Pivo se kreće od 3€ do 10€ po pinti/boci/krigli u zavisnosti od lokala, vrste i količine piva.

    Kanali su zaštitni znak Amsterdama i jedan od razloga zašto neki ovaj grad nazivaju "Sjevernom Venecijom". Mnogi posjetioci Amsterdama su začuđeni količinom vode u samom gradu. Samim tim put u Amsterdam nije potpun dok se ne provozate brodom po kanalima. Vožnja kanalom može biti relaksirajuća ali i uzbudljiva i možete je načiniti kako u toku dana tako i noću kada su kanali osvijetljeni. Cijene se kreću od 15€ do 35€ sa ručkom. Cijena zavisi od rute i kompanije. Moja preporuka je vožnja najdužom relacijom bez ručka i košta 23€. Možete rezervisati i kupiti online na www.canal.nl/en
    Četiri kanala je posebno poznato i to su glavni gradski kanali : Prinsengracht, Herengracht, Keizersgracht i Singel. Ali ima jako mnogo manjih prijatnih kanalića kao što su There Brouwersgracht, Bloemgracht i Leliegracht.


    Jedno od najčešcih pitanja turistima koji se vraćaju iz Amsterdama jeste je pitanje da li su posjetili Crvenu zonu. Ne propustite kulturni šok koji ćete doživjeti šetajući se ovom oblašću samog centra grada. U gotovo nepromijenjenom pejzažu kanala i mostića nalazi se bezbroj prodavnica sa svakojakom sekualnom opremom, nešto nalik zabavnom parku seksa. Pivo i zabava na sve strane, seks na prodaju, seksi video, časopisi, igračke. Pa ipak svake godine milioni turista bezbjedno prošeta duž crveno osvijetljenih prozora Crvene zone. Pa ipak budite pažljivi ako prolazite mirnijim ulicama ove oblasti i ne zaboravite da je u njoj fotografisanje zabranjeno. U slučaju da ipak pokušate da napravite neki snimak ljutito lupanje sa druge strane izloga će vas podsjetiti na pravila ponašanja. Ali nemojte misliti da je negodovanje jedino što će vam se desiti u slučaju da nastavite sa fotografisanjem, uništavanje fotoaparata je samo jedna od mogućnosti. Dakle, bez kamere u Crvenoj zoni!
    Prostitucija je legalna u Holandiji još od davne 1815. dok je od 1996. počela da bude oporezovana. Po statistikama u Holandiji ima više od 25 000 prostitutki dok se za polovina ovog broja smatra da su nelegalni imigranti. Više o njemu možete pronaći na www.amsterdam.info/red-light-district

    U samom centru Amsterdama možete pronaći i najstariji zoološki vrt u Holandiji pod imenom Artis. On se sastoji od sledećih djelova : zoološki vrt, planetarijum, botanička bašta i geološki i zoološki muzej. U samom zoološkom vrtu možete pronaći raznorazne životinje iz svih krajeva svijeta. Posebno zanimljiva vam može biti posjeta akvarijumu koji se nalazi u sastavu zoološkog vrta. Ulaznica će vas koštati 15€. Kao i sve ostalo i tu se možete online edukovati prije posjete na www.artis.nl/en/artis-royal-zoo

    Amsterdam posjeduje raznovrsni noćni provod kao i svaka prestonica. Većina događaja je skoncentrisana u okolini Leidsepleina gdje se nalazi i Stadsschouwburg (Gradski teatar) ali i mnoštvo kafea, restorana, bioskopa, kazino, teatar Lido. Posebno su zanimljiva i poznata dva kulturna centra, Paradiso and Melkweg.
    Klub Paradiso je definitivno hram moderne muzike. Iako je ono što je načinilo njegov imidž bila pop muzika, sada u njemu, noću i danju, možete uživati i uz rege, hip-hop, džez ali i uz klasičnu muziku, multimedijalne projekte, poeziju i film. Više o ovom izuzetnom klubu možete vidjeti na www.paradiso.nl
    Melkweg u prevodu Mliječni put je dobio svoje ime po tome što je načinjen u zgradi u kojoj se prethodno nalazila mljekara. Ovaj klub je najaktivniji klub u Holandiji sa više od 1000 koncerata godišnje u svoje dvije sale. Na programu je uglavnom najpopularnija muzika, poslednja rok ostvarenja ali i mnoštvo mladih umjetnika ovdje započinje svoju karijeru. U isto vrijeme Melgweg je najposjećeniji klub u Holandiji. Za više informacija pogledajte sajt www.melkweg.nl/en

    Kofišopovi nisu ono što bi na prvi pogled zaključili jednostavnim prevodom sa engleskog! U Holandiji je, kao što sve već vjerovatno upoznati, dozvoljena prodaja malih količina marihuane a kofišopovi su kafei u kojima se ta prodaja obavlja legalno. Zabranjeno je prodavanje marihuane osobama mlađim od 18 godina a takođe je zabranjeno prodavanje više od 5 grama marihuane po osobi. Teške droge su strogo zabranjene, mada poslije 11 uveče dobijate na ulicama slobodne ponude za svim vrstama droge (kokain, heroin, ekstazi..)
    Amsterdam ima i svoj muzej marihuane. Ovaj muzej je smješten u ulici Audezajds -Oudezijds Achterburgwal 148 u Crvenoj zoni.
    U ovom muzeju se možete informisati istoriji i o uzgoju marihuane. Ovdje takođe možete kupiti uzorak semena za korišćenje u medicinske svrhe, naravno J
    Cijene se kreću od 3€ za neku mješavinu marihuane i duvane do 15€ za prvu klasu po paklici (džointu). Naravno imate i drugi izbor kupovine legalnih supstanci i to pečurke po cijeni od 17€ za početnike do 25€ za iskusnije, čokolade sa marihuanom od 100g po cijeni od 6€, već navedenih teških i zabranjenih droga po cijeni od 50€ po gramu kokaina, itd..
    Last edited by Bugi; 10-10-14 at 07:35.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  4. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  5. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,997
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Neke negativne stvari koje trebate da znate

    • Čuvajte se džeparoša! Iako ponekad djeluje sasvim miroljubivo Amsterdam ima sve probleme velikih gradova a jedan od njih je kriminal. Svake godine veliki broj turista bude opljačkano iz čiste nepažnje. Dakle, uživajte u svom boravku u Amsterdamu ali i vodite računa o svojim stvarima!
    • Parkiranje u centru (ukoliko ste došli automobilom) je skupo i komplikovano. A pored toga možete sasvim neprimjetno dobiti kaznu za pogrešno parkiranje pa makar auto ostavili samo na pet minuta. "Klamperi" rade neprekidno i u slučaju da se ogriješite o pravila parkiranja možete se na ličnom primjeru upoznati sa "lisicama" kojim će vam "klamperi" onemogućiti pokretanje automobila. Naravno, i pored stresa moraćete da platite kaznu od 67 € prije nego što "lisice" budu sklonjene. Kaznu morate platiti u roku od 24h ili će vaš automobil biti odnesen. Jeftin parking se može naći iza Centralne stanice i košta 10€ do 12€ po danu u zavisnosti od doba godine i zauzetosti samog parkinga. Skupi parking je kod Sea Palace ispred centralne stanice i košta 120€ po danu
    • Ne švercujete se u tramvaju!
      Nemojte to raditi jer u slučaju da budete uhvaćeni kazna je 60.00 EUR i mora se platiti na licu mjesta! Inače sat vremena vožnje tramvajem košta 2.80€ tako da je veoma teško potrošiti tu jednu kaznu.
    • Pazite na bicikle!
      Biciklistička staza je često vrlo blizu trotoara i obilježena je crvenom bojom. Izbjegavajte hodanje po biciklističkim stazama! U Amsterdamu biciklista uvjek ima prvenstvo čak i nad pješacima i nerijetko vozi vrlo brzo i nemarno. Kada čujete biciklističko zvonce, odmah se sklanjajte s puta.
    • Izbegavajte da ovim oblastima šetate noću!
      Ulice oko oblasti Niuvendajk (Nieuwendijk), južni kraj oko Zejdajka (Zeedijjka), ulice od i oko Damraka nisu najbezbednije i imaju najvećih problema sa drogom i kriminalom.
    • Ne pušite u vozovima i na železničkim stanicama!
      Pušenje je zabranjeno na željezničkim stanicama : u vozovima, na čekalištima i na peronima. Postoje specijalno dizajnirana mjesta za pušače u kojima možete zadovoljiti svoju naviku. Ako to uradite na drugom mjestu platićete kaznu od 25€ a u slučaju da pikavac bacite na peron umesto u pepeljaru kazna će biti 40€.



    Dodatak: Tri dana poslije vožnje došla mi je kazna za prekoračenje brzine i automatski je naplaćena sa kreditne kartice. Iznos kazne je bio 31€. Znači opreznost u vožnji i pridržavanje propisa je obavezno.

    Ugodan obilazak.
    Bugi
    Last edited by Bugi; 10-10-14 at 11:47.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  6. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  7. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Sto bi rekli iz Galillea, puta ti ne falilo Bugi
    Who let the dogs out

  8. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,967
    Thanks Thanks Given 
    4,810
    Thanks Thanks Received 
    9,853
    Thanked in
    3,740 Posts

    Default

    Svaka cast, vala dok sam cita ovo ka' da sam tamo bio

  9. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,887
    Thanks Thanks Given 
    1,652
    Thanks Thanks Received 
    2,842
    Thanked in
    1,226 Posts

    Default

    bugi objasnit ovo za rentcar rezervaciju. neka bude cifra 200e. e sad koliko placas kad i kako, i kad ti skidaju rezervaciju i koliko je ona? malo mi pojasni. hvala
    f6

  10. #7
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    16,000
    Thanks Thanks Given 
    546
    Thanks Thanks Received 
    789
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    ja znam da se placa odmah iznos npr. 4 dana po 35e, ali meni sad nije jasno zasto kreditna a ne debitna (tj. jasno mi je od prilike ) ali koliko onda treba da skinu dodatno depozita
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  11. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,887
    Thanks Thanks Given 
    1,652
    Thanks Thanks Received 
    2,842
    Thanked in
    1,226 Posts

    Default

    e pa to. ( a vjeruj mi ako znam razliku izmedju debitne i kreditne ubi me) nego me ovo za depozit zanima.kako to tacno ide
    f6

  12. #9
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    16,000
    Thanks Thanks Given 
    546
    Thanks Thanks Received 
    789
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    debitna je klasicna Viza kartica koja je vezana za tekuci racun ,i sa koje se skida novac momentalno... a kreditna je kartica sa kojom mozes da kupujes na kredit ili ako nesto sad platis sa tom karticom skidaju ti tek na kraj mjeseca sa tekuceg racuna (mada ima vise vrsta kreditnih kartica kao npr. revolving, gold, libero ...)

    ja sam sad bio do banke jer i mene strecnu ovo , ja imam klasicnu Viza karticu (koja je debitna) i sa njom sam platio rentacar al dobro je sto vidjeh ovo ...


    mada i mene interesuje koliki je to depozit ?
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  13. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    svaka cast

  14. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,997
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    bugi objasnit ovo za rentcar rezervaciju. neka bude cifra 200e. e sad koliko placas kad i kako, i kad ti skidaju rezervaciju i koliko je ona? malo mi pojasni. hvala
    Prvo ti skinu 35 * 4 = 140€ kada odradiš online rezervaciju.
    Onda kada preuzmeš auto i daju ti ključeve skidaju iznos depozita. Meni je bilo 200€ za Ford C max. Drugovoj sestri za za Ford Ka koji je manji i jeftiniji skinuli 500€. Vjerovatno je do procjene kreditnog službenika koliko je iznos depozita.
    Kasnije se od depzoita odbija iznos kazni ako ih imaš i iznos goriva koje si potrošio. Ja sam potrošio 73€ goriva (na pumpu bi mi bio koji € niže) i platio sam 31€kazne za prekoračenje brzine. Znači vratiće manje od 100€.
    Last edited by Bugi; 10-10-14 at 11:44.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  15. #12
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,904
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    pricaj o drogi, kakva je? jeste joj mogli sto?

  16. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,887
    Thanks Thanks Given 
    1,652
    Thanks Thanks Received 
    2,842
    Thanked in
    1,226 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Prvo ti skinu 35 * 4 = 140€ kada odradiš online rezervaciju.
    Onda kada preuzmeš auto i daju ti ključeve skidaju iznos depozita. Meni je bilo 200€ za Ford C max. Drugovoj sestri za za Ford Ka koji je manji i jeftiniji skinuli 500€. Vjerovatno je do procjene kreditnog službenika koliko je iznos depozita.
    Kasnije se od depzoita odbija iznos kazni ako ih imaš i iznos goriva koje si potrošio. Ja sam potrošio 73€ goriva (na pumpu bi mi bio koji € niže) i platio sam 31€kazne za prekoračenje brzine. Znači vratiće manje od 100€.
    znaci da ja tek kad dodjem tamo mogu znati koliko je iznos depozita? i plus da na sve troskove i novac koji nosim treba da imam preko 300-400e samo za to?
    f6

  17. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,997
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stevann View Post
    pricaj o drogi, kakva je? jeste joj mogli sto?
    A breeatee, ti znaaašš..

    Quote Originally Posted by acs View Post
    znaci da ja tek kad dodjem tamo mogu znati koliko je iznos depozita? i plus da na sve troskove i novac koji nosim treba da imam preko 300-400e samo za to?
    pa ako imaš kreditnu karticu ne nosiš ništa, nego ti povuče iz minusa
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #15
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,666
    Thanks Thanks Given 
    2,694
    Thanks Thanks Received 
    1,068
    Thanked in
    500 Posts

    Default

    Ljepse objasnjenje vezano za putovanje nisam citao.svaka cast☺!!!

    Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  19. #16
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Ja ne bih preporucio uzimanje rentacar-a, auto je bespotrebno tamo, parking skup, mislim da je skroz suvišno, posebno kad se ostaje tako malo vremena, jer će malo ko da ide neđe van grada ako ostaje 3-4 dana u Amsterdamu

  20. #17
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    16,000
    Thanks Thanks Given 
    546
    Thanks Thanks Received 
    789
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Ja ne bih preporucio uzimanje rentacar-a, auto je bespotrebno tamo, parking skup, mislim da je skroz suvišno, posebno kad se ostaje tako malo vremena, jer će malo ko da ide neđe van grada ako ostaje 3-4 dana u Amsterdamu
    mislim da je rentacar isto bolja kombinacija ...

    od aerodoroma do grada karta je 10-15e, od brisela do amsterdama 20-25e, u povratku opet 20-25e + 10-15e opet do aerodroma, sve ukupno 60-80e . Ponedeljkom autobus iz amsterd. do brisela ima jedino u 8h ujutro, tako da ako je ne daj boze bio kakav udes na autoput postoji mogucnost da zakasnis na let , treba uzeti u obzir da ako je sve idealno ima pola sata lufta za cekiranje a ako se desi neki zastoj na autoput ili nesto postoji mogucnost da se ne stigne na avion (moj drug je prosli put jedva jedva stigao na let, jer je bus zaglavio na autoput uru vremena vise nego sto je trebao)

    i dolazimo do toga da ako je auto dnevno ~30e za 4 dana to dodje 120e i da racunamo 60-80e goriva to sve ukupno ispane tu do 200e, ako ide 4-tvoro i podijeli troskove po osobi ispane 50e (sto je opet jeftinije nego busom a uz sve to manje cimanja i mozes poci i stanuti dje hoces, npr. greota je ne poci do Rotherdama a kolima je na sat od Amsterama)
    mada i sami rentacar nosi odredjeni rizik, cimanje oko parkinga , mora se voziti po ogranicenjima i paziti se prekrsaja ...
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  21. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,997
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Ja ne bih preporucio uzimanje rentacar-a, auto je bespotrebno tamo, parking skup, mislim da je skroz suvišno, posebno kad se ostaje tako malo vremena, jer će malo ko da ide neđe van grada ako ostaje 3-4 dana u Amsterdamu
    Jeftinije je, a i prije stigneš. Prošli put kada sma bio uzeo sma kombinaciju Ryan za Šarloa pa Shuttle bus do Brisela, pa karta do Amsterdama. Stigao sma tamo u 1,25 ujutru i platio 30€ za bus i 102€ za voz (povratne obje). Ukupno 150€ po osobiili za 4 osobe 600€
    Sa rentacarom sam stigao oko 5 sati popodne, i platio sma 140€ za auto, 80€ za gorivo i 40€ za parking -> Ukupno 65€ po osobi ili ukupno 260€.

    Znači automobilčom je brže i jeftinije, tako da je izbor tu prilično jasan, osim ako neko ne zna da vozi. Da ne pominjem koliko je lakše nositi stvari iz aviona u auto i onda u stan nego iz aviona u autobus, iz autobusa, u voz, iz voza u drugi voz iz drugog u treći pa onda iz trećeg u taksi pa iz taksija u stan kada imate između vozova oko 10 minuta a ima oko 30 perona..
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  22. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ako vas ide 4-5 onda bolje rent-a-car, ako ide 1-2 onda bus iz Brisela.

    Ima dosta jeftinih autobusa, proguglajte.

  23. #20
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    16,000
    Thanks Thanks Given 
    546
    Thanks Thanks Received 
    789
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    evo i ja a ispisem kratko o odlasku u Amster ...

    prvo da se zahvalim Bugiju jer mi je bas pomogao oko rentacar-a i njegov post koji nam je dosta pomogao oko svega ...

    I mi smo odabrali kombinaciju PG-Chareleoi a u Chareleoi smo uzeli rentacar koji se nalazi na samom aerodromu. Odlicna stvar je to sto je renta-car na samom aerodromu tako da nema cimanja oko nosenja stvari i chuda. Auto koje smo dobili je Kia Cariens 2013god. koja je bila presla samo 8000km i bukvalno sjeli u auto koje je tek iz salona. Naplacen nam je depozit 200e i predato nam auto sa full rezervoarom.
    Put je nekih 270km i nekih 3-4h voznje u jednom smjeru, s tim sto moj savjet je u povratku da se krene minimum 6h prije leta, jer mi smo u povratku uleceli u neke radove na putu dje smo izgubili sat ipo vremena , i zato smo veci dio autoputa morali da vozimo 140-160km/h da bi stigli i stigli smo knap, da smo 15min kasnije stigli zakasnili bi (dok dvoje sto znamo sto su isli vozom su zakasnili na avion ).

    Parking u Amsterdam je preskup ako planirate da parkirate auto u centar grada , za 1h je 5e dok je cijeli dan 30e , ali u Amsterdam imate 7-8 ogromnih parkinga firme P+R i nas je tu parking za 4 dana kostao cijelih 4e (da da cetri eura) http://www.amsterdam.info/parking/park-ride/ . Fora je da se uzme kartica sa parkinga , sa tom karticom kupe karte za prevoz do grada, kada budete dolazili za auto bitno je da se cekirate sa tom kartom pri kretanju ka parkingu i pri izlasku iz tramvaja/busa da se rascekirate i sa tom kartom ostvarujete popust. nas je parking kostao 56e i kad smo provukli tu karu od prevoza dobili smo popust i platili 4e na kraju. uglavnom na sajtu sve pise samo treba pazljivo da se iscita. To je sto se tice prevoza . Sve u svemu nas je islo cetvoro, po osobi nas je kostala avio karta 57e i rentacar za 5 dana 120e (30e dan) (sve ovo smo 3mj. ranije rezervisali i platili) , auto nam je potrosilo malo preko 30L goriva. Mi smo vratili auto sa punim rezervoarom (sto se ispostavilo kao greska). Kod aerodroma se nalazi samousluzna pumpa, cisto da znate da kad ubacite karticu automacki vam skidaju 125e sa racuna , uspete goriva koliko vam treba i ostatak novca vam vraci tek za 2 dana.Ja sam se iscimao jer mi nije bilo jasno u trenutku zasto su mi skinuli 125e a usuo sam samo 40e , al onda sam skapirao da su oni prije nego sam sipao skinuli taj iznos i jedna radnica nam je objasnila da im je taj sistem i da ce ostatak novca biti vracen kroz 2dana.

    Sto se tice smjestaja mi smo odabrali hostel http://www.shelter.nl koji se nalazi u strogom centru i bukvalno 200m od Red Light District-a. U pitanju je hriscanski hostel , ali sto je najvaznije mirno je ,cisto, osoblje jako ljubazno i prekorektno i svako jutro ima dorucak gratis. Nas je smjestaj za cetri noci kostao po 120e po osobi (ali karte,smjestaj i rentacar smo kupili i rezervisali pocetkom avgusta mjeseca) isti se kasnije krecao od 40-120e , a na lice mjesta ne ocekujte da ce te naci slobodan smjestaj za normalne novce osim nedje van grada.

    Bugi je manje vise rekao sve sto se treba posjetiti , definitivno najjaca stvar je muzej vostanih figura gdje pane jako dobra zaj*bancija. Ja bih dodao josh lunapark koji se nalazi ispred muzeja vostanih figuraa koji je dosta lud, Wondel park (gdje je stalno puno mladih i jako opusteno mjesto) , Ice Bar lokal koji je od leda - dje sluze pice u case napravljene od leda (sami ulaz je 15e ali dobijate 3pica gratis i ne ocekujte da se unutra mozete zadrzati vise od 20-25min jer je jako hladno i vazduh suv), voznja kanalima je isto jako zanimljiva a i mozete chuti i nauciti dosta stvari o samom gradu (voznje od 9-30e 60-90min voznja), za zoloski vrt treba dosta vremena i ne isplati se gubiti vrijeme, ostali muzeji su korektni , na stadion nismo ulazili. U hostel smo nasli tablu sa nekim njihovim karticama, i za svaku znamenitost ima kartica a sa istom ostvarujete popust 5-10%, mislim da tih panoa sa karticama ima po svih ostela,hotela i korisne su jer ako vas je vise u svaki muzej da ustedite grupno po 10-15e na 5 muzeja se pokupi 50e.

    Poci u Amsterdam a ne poci u RedLight District to ne ide . Samo mjesto jje prica za sebe , mjesto dje su cure na izlog kao sto kod nas nalazimo robu spremite se na to i da vidite gore top ribu a kad spustite pogled da se zgrozite kad vidite pune gace :P. Kecali nismo nista (iskreno nisam ljubitelj dama sumnjivog morala) ali smo zato iz fore uskakli sa njima u pricu i malo ih folirali , uglavnom cijena je 50e (za prvo zavrsavanje) s tim sto morate jasno definisati sa ravama sta dobijate za te 50e jer na svaki nacin ce pokusati da vas prevare. Bjelkinje, crnkinje, latino amerikanke, meleskinje ... i svaka izgleda top.

    Ono sto smo motali ispratiti je naravno i nocni zivot. TOP lokale mozete naci na Leids Plein i na Rembrant Plen. Mi smo konkretno bili prvo vece u Jimmy Woo , drugo vece Escape , a ostalih noci smo isli u manje lokale , u svaki lokal se placa ulaz od 17e do 30e i u ove vece i jace lokale mora se uzeti rezervacija (koja moze da se izvrsi i online inace nema ulaska) . Ekipa po lokalima je raznovrsna, djevojaka ima masu (ali nisu ni primac nasim), skroz su svi opusteni i ne sredjuju se uopste posebno za grad. Muzika je vrhunska i nekako sve to daje osjecaj kao da se ne nalazite u Evropi nego kao da ste nedje po Americi i provod je brutalan. Pivo se krece oko 4-6e. Sto se tice Holandjanki (na moje veliko iznenadjenje) teze su i crnje od Podgoricanki i ne ocekujte da ce te ista smuvati.

    Hrana i pice nisu jeftini , hamburger od 6-8e, giros 5e, pica 8e , kroasani i slicne manje kiflice 2+e , mada mi smo nasli u blizini smjestaja jedan market pa smo jedan obrok kupovali u isti (em sto je jeftinije a i ne mozes zivjet na jednu istu hranu, hamburgere i girose) . Po lokala po gradu kafa i sokovi su od 2 do 5e, isto tako i pivo (kvalitet se ne moze porediti sa nasim pivima, npr Heineken nema nikakve slicnosti sa ovim sto se prodaje kod nas i generalno piva su neuporedivo bolja i ukusnija). Ako malo vise prosetate mozete naci razne pabove, meni je bio zanimljiv Poljski i Ceski pub , i naravno Ceska piva (ko je bio u Cesku-Prag za o cemu pricam) jer imaju npr. Gambrinus i druga prejaka piva.

    Sad dio koji mnoge interesuje i po cemu je osim prostitucije poznat Amsterdam ... a to je droga.
    Cio grad mirise na travu, na svakom cosku se moze osjetiti , isto tako vidjeti mnogo veselih lica na ulici . Travu puse mladi i stari i svi, bukvalno osobe od 18do70god. Grad je prepun cofeeshop-ova dje mozete naci travu. Cjene dzointa (0.5-0.7gr) su od 3.5e do 10e, s tim sto ove od 3.5e ne morate uzimat jer vjerovatno su mjesavina duvana-trave i vrlo je mali procenat THC-a tipa 2-3% , dok ovaj od 8-10e je dosta jaci i to je ono pravo. Jeftinije mozete poci ako kupite travu na gramazu pa da vi sami savijate i pravite dzoint tu za 10-20e mozete uzeti oko 3gr. vrhunske trave (avgan.) . Naravno osim trave ono sto se mora probati su pecurke. Pecurke su nesto skroz novo i nesto skroz specificno,. Cijene se krecu od 15 do 30e , za pocetnika preporucljivo je nesto laganije tipa ove od 15tak eura a ko zeli nesto malo jace ove od 20-25e , dok ove od 30e su bas bas prejake. Od trenutka kad ste pojeli porciju, ocekujte tek posle 1h dejstvo i drzace vas 5-6h (u jednom trenutku ce te pomisliti ima li ovome kraja). Dobra stvar je sto sa njima mozete biti ozbiljni kada je to potrebno a i vrlo vrlo neozbiljni kada to zelite i mozete bas dobro da se kontrolisete. Prirodu oko sebe vidite masu drugacije i boje su masu intezivne, jace , drecavije i uglavnom prica za sebe. Motoricke sposobnosti su malo usporene, i valja malo akcije i kretanja. Preporuka je pod dejstvom istih poci u luna park koji se nalazi kod Madam.muzeja, i iskulirati na trg (na istoj lokaciji).
    Uvece po ulica ima dosta crnaca koji prodaju drogu, kokain se moze naci za 35e ali nikako ne preporucujem kupovinu droge kod crnaca jer mogu da vam uvale bog znas sta, i to vec nisu stvari za zezanje. Trava i prcurke bezazlene i ne mogu naskoditi a i kupuju se u radnjama i cafiesopovima dje je sve provjereno i skroz lagano.

    Suvenira ima na svaki cosak , treba ici sporedim ulicama i malo van strogog centa i traziti iste, radnje rade svakim danom bio vikend bio radni dan. Ako trazite sitnice poput magneta i privezaka , za to ima dosta onih akcija tipa 5 za 10e ili 3 za 7e i sl., a ima i dosta drugih zanimljivih stvari koje su u tom duhu Amsterdama.
    Last edited by Stivi; 26-10-14 at 22:21.
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  24. The Following User Says Thank You to Stivi For This Useful Post:


  25. #21
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    16,000
    Thanks Thanks Given 
    546
    Thanks Thanks Received 
    789
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Josh jedna stvar sto savjetujem sve , je ako idete grupno da kod nekog na Visa karticu uplatite da imate za ne daj boze 600-700e , jer nikad se ne zna mogu li zatrebati , ai ako uzimate rentacar skinuce vam 200-300e , trebace vam da kupite neke karte za prevoz, za muzej , da platite parking i sl. jer kod njih je sve automatizovano. na sve ove parkinge nidje rampe sa covjekom , sve su automati i u svaki se ubaca visa ili neka njihova parking kartica, tako je i na vecinu pumpi (sto sam objasnio gore).

    Ovaj iz renta-car je trazio kreditn karticu , ali ja sam mu dao debitnu (bilo je dovoljno sredstava na nju) i prosla je kao i kreditna (oni u sustini ne mogu provalitit jel debitna ili kreditna jer meni isto izgleda NLB debitna i libero kreditna kartica).
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  26. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,997
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Evo da ja dodam da mi je nakon par dana od povratka došla kazna na mail za brzu vožnju na autoputu u iznosu od 31€. Iznos kazne se automatski skinuo sa kartice.
    Juče je došla još jedna i naravno automatsk ise skinula.
    Poslao sam mail i rekli su mi da kazne mogu da dođu do 30 dana poslije ostavljanja vozila.

    Nadam se da ih više neću imati

    Inače na kazni piše u kojem mjestu ste uhvaćeni kako brzo vozite.
    Evo kazne od juče..
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  27. #23
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Muo
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Hvala vam ljudi, stvarno je ovo odlično za one koji tek idu. Samo mi recite može li se motor iznajmit' u tu agenciju đe ste uzeli auto ?
    Are you suggesting coconuts migrate?

  28. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,997
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Nisam vidio dvotočkaše... Idi na Hertz sajt...

    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    Ż\_(ツ )_/Ż
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  29. #25
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Budva
    Posts
    1,760
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A ni jedan od vas ne pomenu placaju li se putarine kroz Belgiju i Holandiju???
    TU SEI TUTTA
    LA MIA VITA
    AC MILAN

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Amsterdam
    By notinaf in forum Putovanja
    Replies: 20
    Last Post: 04-09-14, 07:58
  2. Amsterdam
    By albers in forum Putovanja
    Replies: 2
    Last Post: 17-05-14, 19:49
  3. Amsterdam
    By Lion in forum Putovanja
    Replies: 18
    Last Post: 31-03-14, 17:03
  4. Amsterdam - sto posjetiti?
    By bo8an in forum Putovanja
    Replies: 39
    Last Post: 16-01-14, 20:02
  5. Amsterdam
    By kIkICa in forum Putovanja
    Replies: 25
    Last Post: 19-09-13, 10:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •