Results 1 to 3 of 3

Thread: O pisanju...

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default O pisanju...

    Ili... zbog čega pišemo?
    Pišete li? Imate li namjeru objavljivat to što piskarate (mlada smo Država, sad je pravi trenutak za neotkrivene talente)?

    Rekli su o pisanju.....?

    I write, therefore I am.
    We write to taste life twice...-
    Anais Nin.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Tražeći pisca ("Riba je crvena") - G.G.Markez

    Cesto sam se pitao sta mi najvise nedostaje u zivotu, odgovarajuci uvijek istinoljubivo: ''Pisac''. Odgovor nije tako nerazuman kako izgleda. Ako se jednog dana suocim sa naizgled nerjesivom obavezom da napisem pricu od petnaestak stranica u jednom danu, siguran sam da bi do veceri u tome uspio. Mozda bi to bila losa prica, ali bi obaveza bila ispunjena, sto jedino i hocu da kazem ovim primjerom. Nisam, nazalost, u stanju da napisem najobicniju cestitku ili pismo saucesca a da se ne mucim nedjelju dana, zderuci sopstvenu dzigericu. Za te nezeljene duznosti, kao i za tolike druge u drustvenom zivotu, vecina knjizevnika koje znam pribjegava dobrim uslugama drugih i na drugi nacin pisaca.

    Nikada nisam osjetio vecu potrebu za njihovim uslugama kao jednoga dana prije vise godina u kuci Luisa Alkorisa u Meksiku. Kada sam u deset ujutru dosao u njegov dom da zajedno radimo na jednom filmskom scenariju, zatekao sam ga nad praznom hartijom kako se muci da za svoju polupismenu rodjaku sacini molbu opstini. Prije nego sto opisem kako su se stvari razvijale, duzan sam da citaocima predocim kako je Alkoris sjajan pisac, najvise poznat po scenarijima za filmove Luisa Bunjuela, ali takodje i po marljivosti i metodicnosti dostojnih bankarskih cinovnika. Mislio je, otuda, imajuci vjerovatno u vidu i takva svoja svojstva, da ce pismo, obicnu molbu, u stvari, napisati najvise za pola casa. Umjesto toga zatekao sam ga bijesnog, usred razbacanih papira koji su svi zajedno cinili samo razlicite varijacije pocetne uljudne formule: Dozvolite da Vam se u ime moje rodjake obratim radi...

    Pokusao sam da mu pomognem, ali poslije visecasovnog truda nismo odmakli dalje od pocetka. Nikada necu zaboraviti kako nas je pogledala rodjaka kada nas je u tri popodne, smrvljene od popijene flase ruma i obeshrabrene zbog neuspijeha, zatekla kako na podu bauljamo medju istrgnutim listovima. Priznali smo posteno da nismo u stanju da sacinimo molbu. ''Ali, nista lakse od toga''. odgovorila je sa naglasenom smjernoscu. Poslije tih uvodnih rijeci pocela je da diktira pismo sa takvom preciznoscu da Luisu Alkorisu nije preostalo nista drugo do da sjedne za pisacu masinu i otkuca ono sto je sa besprekornom tecnoscu rodjaka govorila. Toga dana, kao uostalom i danas, mislio sam da je mozda ta polupismena zena, koja je veci dio zivota provela medju sudovima u kuhinji, pisac koji mi je cijeloga zivota nedostajao.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    "Kada je moj prvi roman izašao pred čitaoce, imao sam pedeset jednu godinu. Niko nije znao koliko sam strahova pobedio dok sam se usudio da izađem pred čitaoce." - Meša Selimović

    Rekli su o pisanju:

    "Pisac je osoba kojoj je pisanje mnogo teže nego drugima." - Tomas Man
    "Napiši "prokletstvo" svaki put kada želiš da napišeš "veoma". Izdavač će onda izbaciti "prokletstvo" a tvoje delo će biti baš kako treba." - Mark Tven
    "Pisanje se ne može odmah savladati ma kako čovek bio prirodno obdaren za to." - Žan-Žak Ruso
    "Umetnost pisanja je umetnost otkrivanja onoga u šta veruješ." - Gistav Flober
    "Pisanje je kao prostitucija. Najpre to radiš zbog ljubavi, onda za prijatelje, a naposletku za novac." - Žan-Batist Poklen-Molijer
    "Za mene je pisanje razmišljanje kroz prste." - Isak Asimov
    "Pisanje je vrsta terapije." - Grejam Grin
    "Kada se upustite u avanturu pisanja, onda sve utiče na vas." - Ivo Andrić
    "Pisanje nije ništa drugo do usmereno sanjanje." - Horhe Luis Borhes
    "I ukoliko je pesnički dar u čoveku neodvojiv od njegovih drugih osobina, onda se moje pisanje oslanja na formiranje moje moralne ličnosti." - Desanka Maksimović
    "Izmislila sam stil pisanja koji pokazuje ono što sam" - Erika Džong
    Last edited by Raquel; 23-08-18 at 19:37.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •