Page 10 of 13 FirstFirst ... 678910111213 LastLast
Results 226 to 250 of 314

Thread: Poslanik Muhamed sallallahu alejhi ve sellem

  1. #226
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Serijat ne moze biti nikako u koliziji sa Kuranom.
    80% kazes? Evo ISIL koji je poznat po ekstremnim stavovima protiv nemuslimana pa nema toliku dziziju:
    http://vijestiummeta.com/islamska-dr...a-nemuslimane/
    Danas je makar lako provjeriti informacije pa se potrudite malo prije nego pisete ofrlje. Cus 80%, pa kako bi zivjeli ti ljudi onda od cega, sta bi im ostalo.

    Ja i ne kazem da je Serijat u koliziji sa Kuranom.Citat koji si naveo iz Kurana se ne odnosi na mnogobozce vec na Muslimane.Navodis citate koji nemaju veze sa onim o cemu pricamo.

    U vezi dzize.....moji preci su placali dzizu u jednom dijelu Crne Gore turskim vlastima.I iznosila je oko 80% zarade.Sve sto zaradimo Turci su nam uzimali.Postoje istorijski dokumenti koji ovo potvrdjuju.Da smo primili Islam ne bi placali dzizu i bili bi oslobodjeni od tog vjerskog poreza.

    Evo Turaka odavno nema a vi Muslimani opet ste kolektivno na vlasti. A ja opet placam dzizu.Zapravo ne klasicnu dzizu vec porez u drugom smislu jer ne slijedim politiku aktuelne vlasti.Ovo je offtopic malo,pa mi nemojte zamjeriti sto sam napisao.
    Last edited by dizajner; 28-01-15 at 11:36.

  2. #227
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kad su ovi fini demokrati Muslimanska braca zauzeli Egipat za Kopte su uveli mali porezić tj. simbolicnih 20-50 eura dnevno. Iracka organizacija za Ljudska prava napisala da je u Kabuli to 250 dolara po clanu porodice

  3. #228
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    But in Islam, jizyah was very different from the way it is depicted. It was a small amount imposed only on those who are able to fight and not on women, children, salves, the mad, and the old. Adam Metz, a Western historian, writes in the Islamic Civilization in the Fourth Century of the Hegira:
    The people of zimmah paid jizyah as per each one's ability. Jizyah was like civil defense tax. Therefore, only the person who was able to carry weapons paid such tax. Handicapped, hermits, and saints did not pay it unless they were well-off.
    Omar Ibnul-Khattab (may Allah be pleased with him) ordered the leaders of armies: "Do not impose jizyah on women or children. Impose it only on those who are adults." The amount of jizyah was not beyond the ability of men; rather, it was easy to be paid. It did not exceed one dinar per annum during the age of the Prophet (PBUH) and four dinars during the age of the Umayyads. In this way, jizyah was imposed only on the third of the people of zimmah or even less.
    Nabil Luqa Babwi, an orthodox Coptic Egyptian writer and scholar, wrote that, "Jizyah was a small amount of money. Over seventy percent of people of other beliefs rather than Islam were exempted: the old, women, children, and monks. It was not a punishment for not being a Muslim but rather a tax against the use of public facilities by non-Muslims and a defense tax against any external attack. This means that Islam did not spread by sword as stated by some Orientalists." Payment of jizyah exempted non-Muslims from two obligations of Muslims: defending the country and payment of Zakat. Is it logical that jizyah was a punishment or a burden on non-Muslims to embrace Islam? Is it logical that non-Muslims leave their beliefs to evade jizyah while in Islam they must pay Zakat which is more than jizyah and they must fight and may die? Comparing jizyah and Zakat, we will find a big difference. If jizyah was not more than four dinars under the Umayyads, Zakat is 2.5 percent from annual savings that are at least equal to twenty karats as determined by the Prophet (PBUH), 1150 US$, after one year of non-use. This is calls nisab or minimum amount. The one who pays the least amount of Zakat pays 28 US$ per annum (2.5% of 1150 US$). It is noteworthy that the one who saves more than 1150 US$ during one year has to pay 2.5% of the total amount as Zakat. Moreover, Zakat includes cattle, harvests, gold, silver, trade money among other things and amounts of Zakat are calculated for each of them in a different manner.

    In asking non-Muslims living in an Islamic country to pay jizyah Islam treats them in such a fair manner that is hard to be found throughout history. Islam is the religion of mercy and justice. It was reported that Prophet Muhammad (PBUH) said about the people of zimmah: "whoever treats a covenanted citizen unjustly or takes away a part of his rights or overburdens him or forces something away from him, I will be his enemy on the Day of Judgment." The Prophet's (PBUH) Companions and followers followed in his footsteps. Omar Ibnul-Khattab (may Allah be pleased with him) told his leaders: "Who is not able to pay jizyah, reduce it for him and who cannot pay, help him." When he saw an old Dhimmi man begging people he said:"Omar said to him, "Old man! We have not done justice to you. In your youth we realized Jizyah from you and have left you to fend for yourself in your old age". He then ordered his leaders not to take jizyah from the old. Moreover, in that case the Muslim state was obliged to allocate a pension for its needy non-Muslim citizen. Caliph Omar Ibn Abdul-Aziz (may Allah be pleased with him) wrote to his Basra governor that, "consider the Dhimmi people in Basra. For the old and the weak give them an allocation from the public treasury."

    In the reign of Omar Ibnul-Khattab (may Allah be pleased with him) collecting jizyah was mercifully done. One of the leaders brought a lot of jizyah money to Omar who then told him, "It seems you squeezed people." But the people told him that "No, we took only the right of the state voluntarily and without coercion." Omar said, "Thank Allah that He has not made such matters in may reign." When Omar was dying he did not forget to tell Muslims to take care of Dhimmi people, "I demand the caliph after me to treat Dhimmi people fairly, fulfill their covenant, defend them and do not overburden them."

    http://www.ummah.com/forum/archive/i.../t-250769.html

    Evo o džiziji...


    Last edited by Israphel; 28-01-15 at 12:35.

  4. #229
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Trebalo bi se odje uves' da muslimani placaju porez 200e mjesecno

  5. #230
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Syria, Damascus
    Posts
    10,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oce li neko odreagovat i brisat ovo spamovanje? Hari, moderises li ti ovaj dio foruma?!

    Stvarno nema smisla.


    Tapatalk.

  6. #231
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    hahaha onda bi bilo vise muslimana, bilo bi smekerski kao Iphone I to razumijes...

  7. #232
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Rooki, ako znam sta se na ovoj temi pise ozbiljno, a sta je spam, zna me jad.

  8. #233
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dizajner View Post
    U vezi dzize.....moji preci su placali dzizu u jednom dijelu Crne Gore turskim vlastima.I iznosila je oko 80% zarade.Sve sto zaradimo Turci su nam uzimali.
    Blagosloveni čovječe, za tebe ima nade.

    Na nesreću pobjedi ova druga struja, džabalebaroška.

    Kojji nisu plaćali nikakve 'džize' Turcima, no glavna privredna grana jeste bila upravo ulijećanje po dubini turske teritorije i pljačkanje.

    Odmah poslije klanjanja i molitve Allahu išla je molitva da budu sačuvani od pohare crnogorske, jadni i napaćeni tlačitelji.

    Okupi se bratstvo , svak je imao svoj biznis plan pa po neđelju dvije ode u nabavku, doćera što četvoronožne imovine, što suvarak. Sve legalno i časno oteto.
    Tako to ostade u neko naslijeđe pa nam se sad obija o glavu, koji smo baskuzi išćerasmo ih do stambola. Pa nam se dade prilika sa Austrougarima, pa sa Njemcima - samo da smo ih taktički suzbili u plodne ravnice - ih lezi lebu da te jedem.

    Nikada nismo imali adekvatni plan za neka dugoročna rješenja. Emocije...

    Aman da se vaspostavi jopet Osmansko carstvo, ako Bog da...

    Srećni čovječe sa takvim filogenskim naslijeđem.

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Oce li neko odreagovat i brisat ovo spamovanje? Hari, moderises li ti ovaj dio foruma?!

    Stvarno nema smisla.


    Tapatalk.
    Mislim da griješiš.

    Svi smo ovdje manje više dobromisleće (bar mislim) osobe koji uz dozu šale i humora govore o velikim stvarima.

    Kamo sreće da se na ovakav način razgovara i na drugim mjestima.

    A uzgred i učimo i saznajemo ponešto novo, nekoga to manje nekoga više interesuje.

    Archi jeste ovjde iznio mnogo informacija i mogu reći da je edukovao i približio sam Islam dostini.

    Podrška Arciju da nastavi, treba da se razgovara što više - i da da Bog da to bude servirano u što ležernijoj atmosferi.
    Last edited by gaul; 28-01-15 at 13:30.

  9. #234
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo govorim onako kako jeste.Jos cukun-cukundjed mi je placao dzizu(vjerski porez) i o tome mogu napisati eseje.Ne samo moj cukundjed,nego svi stanovnici otomanske imperije od Zagreba od Irana koji su bili nemuslimani.Ona je iznosila oko 80% od procijenjene zarade po domacinstvu.Imam dokaze napismeno o visini dzize.

    Posto i danas placam slican porez istim onima kojima je moj cukundjed placao dzizu,to je izgleda sudbina moje vamilje! Placat cu i dalje ali cu ostati Hriscanin.Nije to uzaludno bacen novac.

  10. #235
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,031
    Thanks Thanks Given 
    3,961
    Thanks Thanks Received 
    6,523
    Thanked in
    3,110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Rooki, ako znam sta se na ovoj temi pise ozbiljno, a sta je spam, zna me jad.
    neka nam je bog upomoć...ili alah...anybody?
    nothing comes from violence and nothing ever could

  11. #236
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dizajner View Post
    Samo govorim onako kako jeste.Jos cukun-cukundjed mi je placao dzizu(vjerski porez) i o tome mogu napisati eseje.Ne samo moj cukundjed,nego svi stanovnici otomanske imperije od Zagreba od Irana koji su bili nemuslimani.Ona je iznosila oko 80% od procijenjene zarade po domacinstvu.Imam dokaze napismeno o visini dzize.

    Posto i danas placam slican porez istim onima kojima je moj cukundjed placao dzizu,to je izgleda sudbina moje vamilje! Placat cu i dalje ali cu ostati Hriscanin.Nije to uzaludno bacen novac.

    Tvoj ČUKUNĐED! - mislim da je to bitan moment tvog pisanija.

    Šta je danas u CG?
    Tvrdim, da međuvjerska tolerancija je u CG za primjer. Koliko samo je naše društvo imalo naprezanja i iskušenja u potonjih nekoliko decenija?


    Druga stvar totalna je neistina da se plaćala džiza 80% u krajevima gdje se plaćala i ko je plaćao, ali neka bude da je bilo tako.


    Tako da te priče, moj čukunđed i ovo ono...tvoji su plaćali džizu, treba li sad da ti počnem biflat koliko je mojih izginulo u borbama sa Turcima? što su skapirali da ne plaćaju džizu-ebala ih džiza...sad bi nas bilo minimum 500 članova šire obitelji i brate koji bi tada vezaš bio...IH! sunce im tupavo, nisu mogli pobjeć neđe u ta brda...

    Samo u Velji rat totalno jedna generacija cijelog bratstva...možeš li predpostaviti kakav je to devastirajući učinak bio za moju familiju....pa na Taraboš...

    Koliko su ti ugruzi pobili sa druge strane i isto tako unesrećili neke druge porodice...

    Totalni pljačkaši, kad nešto saberem, i jedne i druge je interesovala ta vjera ali BAŠ - no su ih pokupili i pošli da se biju.

    Posto i danas placam slican porez istim onima kojima je moj cukundjed placao dzizu,to je izgleda sudbina moje vamilje!
    SVi mi plaćamo, no što je rekao jedan mudar čovjek - PLAĆAŠ ĆEŠ JOŠ VIŠE I PITAT TREBA LI JOŠ


    ***


    Pazi ove suludosti !

    KONAČNO SU NJIHOVE: Trojkama na 36 rata otplaćen kredit!

    http://KONAČNO SU NJIHOVE: Trojkama ...263;en kredit!
    Last edited by gaul; 28-01-15 at 13:53.

  12. #237
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako ste poludjeli, a sto je ovo.
    Nego me brine sto se ne pronalazim ni u jednoj strani, ni u ovoj Arcijevoj, a ni u ovoj drugoj.
    Vazda li sam izmedju cekica i nakovanja...vazda li me to kosta.
    Vi sa ove teme ste ludi, alo.

  13. #238
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,557
    Thanks Thanks Given 
    1,957
    Thanks Thanks Received 
    2,560
    Thanked in
    1,100 Posts

    Default

    archi tiho propagira islam, jedna po jedna tema, ali ga unististe sad
    Tu es mon héro!

  14. #239
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Pravda za archija

  15. #240
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Svi smo mi ARCHI !

  16. #241
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11/11/11 View Post
    Kako ste poludjeli, a sto je ovo.
    Nego me brine sto se ne pronalazim ni u jednoj strani, ni u ovoj Arcijevoj, a ni u ovoj drugoj.
    Vazda li sam izmedju cekica i nakovanja...vazda li me to kosta.
    Vi sa ove teme ste ludi, alo.
    Osudjujes li dzizu danas prema Koptima i Kabuli i dzizu u otomanskoj imperiji koju su moji preci placali? Jesi li za ukidanje dzize?


    PS: hriscanski svijet bi se trebao organizovati i prebaciti Koptima i ostalim nehriscanima novac na racune koji su duzni za dzizu.

  17. #242
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kakvu dzizu u 21. vijeku, jadi te znali?

  18. #243
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    davali su paklicu trave okupatoru
    istrajan budi.

  19. #244
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Hvala svima na podrsci, znaci mi to! Hehe

    P.S. da ne bude da spamujem sopstvenu temu evo jedan hadis:
    Last edited by Archi; 28-01-15 at 14:11.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  20. #245
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pusti ti njih archi, ti si dobro postupio, nemoj da dozvolis da te uzdrmaju ove njihove uvrede.. samo se ti drzi svoga.
    istrajan budi.

  21. #246
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    pg
    Posts
    5,537
    Thanks Thanks Given 
    2,168
    Thanks Thanks Received 
    996
    Thanked in
    438 Posts

    Default

    Ja ne komentarisem ali sve pomno citam(u stvari ove krace postove,ne mogu ove duge i ovo na engleski da se ne zamaram ) i znaci PLAČ...

  22. #247
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,820
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,047
    Thanked in
    841 Posts

    Default

    @Archi, ima malo i peckanja ovdje ali ima i onog da pametno postavljeno pitanje vrijedi koliko i pametan odgovor. Takva pitanja nas vode ka tome da stalno preispitujemo svoja ubjeđenja i da tražimo pored potvrđujućih argumenata i one koji su kontra toga. Tako da od mene nije želja da izdržiš sve ovo već da svoje stavove u kontinuitetu preispituješ što mislim da je i bila namjera većine onih koji umna ti pitanja postavljahu.:encouragement:

    I dalje mislim da sva ova rasprava oko Muhameda nema smisla bez sagledavanje vremena prije njega i tek nakon toga slijedi ocjena inteziteta svjetlosti kojom na zasu tako blagodarno. :biggrin:
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  23. #248
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Caesar pa ja sam ti naveo kakva su vremena bila prije njega sallallahu alejhi ve sellem. Ako to nisu dovoljne stvari onda ne znam sta ce ti biti dovoljno kao argument. Evo jedan video na tu temu:
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  24. #249
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRUNA'STAR View Post
    Ugasi rakun forumski islam
    Ugasio bi Rakun i hrišćanski kada bi ga neko otvorio
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #250
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Kad su provjereni napisi mi tacno gdje se nalaze u zbirkama hadisa. OVako se navodi hadis ako zelis dalju diskusiju:
    "“Meleki (andjeli) ne ulaze u kuću u kojoj se nalazi pas ili slika.’’ (El-Buhari, 3322, Muslim, 5514)"
    Dakle ovaj hadis se nalazi i u Buharijinoj i u Muslimovoj zbirci hadisa pod ovim brojevima koji su navedeni. To su dvije najvjerodostojnije zbirke hadisa. Ima i ostalih naravno. Samo ti navedi izvore ovih tvojih hadisa pa cemo dalje diskutovat. Samo nemoj kao ono za ajete iz Kurana kada si navodio npr ajete 74 a ta sura koju si naveo nema ni 60 ajeta. Interesantna mi je tvoja vjerodostojnost zato bih te zamolio za tacne brojeve hadisa i iz kojih zbirki si ih naveo pa da mogu potraziti njihovo tumacenje jer ja prvi put cujem za njih.
    Misliš ovako:
    "Ja Muhamed sam je pokrio svojom košuljom da bi bila odjevena na nebu i vodio ljubav da joj olakšam pritisak groba jer je bila najljepše Allahovo stvorenje" (iz knjige "Kanz Al Umal" pisane od strane Al-Mutaki Al-Hindi i bazirana je na Hadisu iz svete knjige “Al-Jami Al-Saghir”)

    "Muhamed je zadigao svoje haljine da bi ga čovjek ljubio" (Sunan Bayhaqi koji vodi porijeklo od jednog od 6 svetih Hadisa, Sunan Abu Dawud-a)

    "Muhamed je jedne noći zatvorio Aišu u kovčeg jer je izašla iz kuće bez njegove dozvole "zaključao me je u kovčeg,što mi je zadalo veliki bol" kaže Aiša"(Knjiga molitvi Kitab Al-Salat 4:2127 )"otkrovljenja mi (Muhamedu) nikad nisu došla kada nosim žensku odjeću osim Aišine" (Sahih Bukhari 2/911 ). Originalna riječ "ثَوْبِ" se na svakom jeziku (uključujući i tvoj Bošnjački) prevodi kao Haljina, a ne kao Ćebe
    Last edited by Rakun; 28-01-15 at 16:07.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 10 of 13 FirstFirst ... 678910111213 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Šams ad-Din Muhamed Hafiz, (1320-1389)
    By Raquel in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 2
    Last Post: 08-02-12, 01:05
  2. P: Boxerske rukavice EVERSLAST Muhamed Ali
    By Majx in forum Ostali oglasi
    Replies: 20
    Last Post: 31-12-11, 14:02
  3. Poslanik HGI Božo Nikolić izjavljuje !
    By Zvek_Zivi in forum Politika generalno
    Replies: 1
    Last Post: 30-08-07, 10:42
  4. Bivši poslanik SRS prešao u PSS. Karić ušao u Skupštinu
    By G R A D in forum Politika generalno
    Replies: 1
    Last Post: 18-05-05, 23:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •