Results 1 to 13 of 13

Thread: Problem sa mrezom

  1. #1
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Problem sa mrezom

    Pozdrav,

    Posjedujem 10 racunara u firmi. Svi su povezani direktno na switcher u koji je ujedno ukljucen i internet modem.
    E sada nasao sam da imam kroz zid sprovedene mrezne kablove tako da sam odlucio da sve prespojim na njih da mi se ne bi vukli po podu.
    Kupio sam izlaze(ne znam kako se zovu) i montirao ih u zidu i na drugom kraju takodje u zidu. Kada u njih ukljucim mrezni kabl pa u komp onda mi pokazuje da ima mrezu ali stalno stoji (unindetified network). Komp kada ga opet ukljucim direktno u switcher radi ok.
    E sad da li je moguce da sam ja pogresno ove kutije vezao na zidni kabl. ja sam obje strane vezao po A rasporedu( probao sam obje strane na B raspored ali nije davalo nikakve znakove).ovi rasporedi su naznaceni na zadnjoj strani samih uticnica.
    Raspored:
    Komp-kabl-uticnica^zidnikabl^uticnica^-kabl-ruter.
    Nadam se da sam uspio objasniti problem.
    Vrhunac svega je sto mi se desi da nadje mrezu pa sledeci put ni ne prijavljuje da ima mreze.
    Hvala na pomoci i nadam se da sam uspio objasniti.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,204
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Nisam tacno siguran sta si uradio, tj o kakvim se uticnicama radi, ali to sto ti pokazuje da je kabal konektovan, ali da mreze nema moze znaciti da su zicice pogresno povezane

  3. #3
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uticnice ne znam kako se zovu ali su to uticnice u koje se direktno ukljucuje mrezni kabl.Na njima su nacrtana dva sablona (AiB) za kabl sa 8 zica(4boje x2)

  4. #4
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A logika kaze da je tu greska. Salo je problem sto nidje na netu ne mogu naci kako treba biti raspored zica.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lokutusmne View Post
    A logika kaze da je tu greska. Salo je problem sto nidje na netu ne mogu naci kako treba biti raspored zica.
    Na modulima za nazidne uticne kutije za RJ45 konektore su ti ucrtane kako koja boja treba da legne u zub, zavisno od podtipa standarda (ako je A na jedan kraj onda A mora biti i na drugi kraj). Bitno je da jedan kabl ima 4 parice (ili 8 zica) AWG24, i onda na krajevima stavis module koje uguras u nazidne kutije.

    Bitno je napomenuti, da bi kabl legao u zub (unutar modula) kako treba, potreban je alat koji se zove punch tool .
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  6. #6
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Upravo sam uradio sve kao sto si rekao. Jedino nemam taj punch tool.
    Inace povezao sam 5 tih modula i probao ih pojedinac o sa lap topom. U jednom trenutku ima mreze a kada sledexi put povezem nema ni mreze ni nikakvog signala....mada najcese mi pokazuje ^unindetified network^. Module sam povezao AA.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ovako to moras uraditi sa svim modulima, i onda nema glavobolje. Punch tool je bitan da bi zica bila pravilno ulegnuta u zub, koji kida izolaciju i ostvaruje kontak sa zilom, i taj alat otkida visak zice, da isti taj visa ne bi gurao zicu van zuba kad gurnes u modul. Tebi je neki kontakt problem u modulu. Nadji nekog bolje snabdjevenog i obucenog elektricara da ti to odradi. Ili kupi punch tool ( ne znam kako se kaze na nasem jeziku ).

    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  8. #8
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    58
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lokutusmne View Post
    Upravo sam uradio sve kao sto si rekao. Jedino nemam taj punch tool.
    Inace povezao sam 5 tih modula i probao ih pojedinac o sa lap topom. U jednom trenutku ima mreze a kada sledexi put povezem nema ni mreze ni nikakvog signala....mada najcese mi pokazuje ^unindetified network^. Module sam povezao AA.
    Ako si sve pravilno spojio, ostaje samo da imaš možda prekid u jednoj ili više parica u samom kablu koji ide kroz zid. Mislim da ima u Quantum jeftino da se kupi uređaj za ispitivanje kablova, pa možeš sa tim ispitati jesu li kablovi u redu.

  9. #9
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E ovako....bio elktricar...donio uredjaj i spojio svih 12 kablova. Kada kabl spojimo na uredjaj prijavljuje da je svaka zica uredu. Medjutim kada spojim na laptop imam opet isti problem-ili uopste ne daje mrezu ili kaze unindent. network. Solucije da ostali kablovi i laptop isl ne valja su iskljucene jer na drugim mjestima radi. On mi je rekao da to jos nije gledao i da ne zna u cemu je problem jer uredjaj prijavljuje da je mreza ok(uredjaj tacno po svakoj zicici(8) napise da li valja ili ne.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E jos da naglasim da recimo od 14 zica 3-4 ne rade dok ostale rade....sutra cu provjeriti da li ce iste raditi jer prosli put je bio problem sto ista zica radi 2h pa poslije ne radi

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kazes spojio svih 12 kablova, u slijedecem postu napises 14 zica ?
    Na tim problematicnim kablovima - shema ide ovako : switch - patch kablic - modul - KABL - modul - patch kablic - laptop/kompjuter ili je nesto drugacije ?
    Nisi naveo koje su duzine problematicnih kablova - ja pretpostavljam da nisu preko 70m iz tvojih ranijih postova. Probaj da zamjenis patch kablice koji idu od modula do switcha kod tih problematicnih/sumnjivih kablova. Ako i dalje postoje problemi, zamjeni module. Ako i sa zamjenjenim modulima dalje postoje problemi, mislim da u tom slucaju ostaje da su kablovi koji su provuceni kroz zidove negdje osteceni dovoljno da prave sum koji ludi mreznu komunikaciju. Meni nista drugo ne pada na pamet, sta bi moglo dalje da bude.

    Dakle, opcije su :
    - ostecen port na switchu ili sam switch
    - ostecen patch kablic koji ide od modula do switcha
    - ostecen modul na nekom kraju kabla
    - ostecen kabl

    Dopunite, ako jos nesto pada na pamet.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  12. #12
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    14 kablova. Dvije uticnice po 7 modula. Duzina je do 10m. Raspored je kao sto si rekao. Mjenjao sam i patch kablice i switcher isl.(tu sam svu kombinatoriku probao). Probacu module da zamjenim jer jos jedino to ostaje(na jednoj strani su novi moduli dok su na drugu malo stariji), ako nije to onda nema sta nego da je nesto do glavnog kabla(iako uredjaj kaze da je kabl ok). Javljam.

  13. #13
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Malo mi ovo nejasno. Kojeg glavnog kabla. Ako je u jednoj uticnici 7 modula i u drugoj isto, da li ti je svaka uticnica vezana jedna ka drugoj( 7 kablova) ili ti imas 2 x 7 kablova koje vode ka jednoj koncentraciji, tj na jednom mjestu izlazi 14 kablova.
    Ako je 14 kablova na sta su oni spojeni. Patch panel ili si ih ugurao u 14 modula. Da li ste mozda na tom kraju stavljali direktno RJ45 konektor i direktno u switch, pa ste stavili na konektoru B standard. Sve sto si ispricao mi vise djeluje da ste to lose ispovezivali, nego da su kablovi u prekidu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Problem sa mrezom
    By MikiTheTaxman in forum Hardware
    Replies: 14
    Last Post: 03-07-13, 12:01
  2. vmware problem sa mrezom
    By Anagastum in forum Software
    Replies: 2
    Last Post: 24-02-13, 12:35
  3. Problem sa mrezom
    By Stivi in forum Hardware
    Replies: 7
    Last Post: 30-01-08, 22:44
  4. Problem sa mrezom
    By Dejan in forum Internet
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-07, 22:59
  5. Problem sa kompjuterskom mrezom
    By nmuric in forum Software
    Replies: 11
    Last Post: 17-11-06, 17:25

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •