Results 1 to 14 of 14

Thread: Recikliranje.

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Recikliranje.

    Ima li ko da reciklira i kakvi su uslovi za recikliranje po Crnoj Gori, postoje li kante za smeće za separaciju i u kojim gradovima u kolikoj količini, Da li postoji iko ko vrši reciklažu direktno u Crnoj Gori, firma, fabrika, privatnici?

    Ja o ovome malo znam (u smislu toga koliko je Crna Gora aktivna po pitanju reciklaže) pa bi bilo zgodno da podjelimo naša lokalna iskustva iz raznih gradova i opština i da napravimo neku sliku naše države po tom pitanju.

    U međuvremenu evo zanimljiv video:


  2. #2
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Odlicna tema, o kojoj se vrlo malo govori i za koju mislim da nije dovoljno zazivjela cak ni u pojedinim zemljama u EU (stare clanice). Ja sam zivjela u jednoj takvoj i iz prve ruke mogu reci da reciklazu nije praktikovao niko u mom okruzenju. Kontejneri za diferencirano bacanje smeca jesu postojali ali je bilo ocigledno da nema pravila o sadrzini smeca koja se baca u pojedinacne kontejnere koji su obojani u karakteristicne boje u zavisnosti od materijala koji treba odloziti.

    Konkretno u Crnoj Gori, mislim da prvo treba podici svijest stanovnistva kada je rijec o samom bacanju smeca jer nije rijetko da vidite ljude koji bacaju otpatke po ulici i u zatvorenim javnim prostorijama. Jako je ruzno vidjeti kolicinu smeca koja se nalazi u koritu rijeke Ribnica, ciji tok prolazi kroz sami centar Podgorice. Ne mogu da razumijem kako neko to ne vidi i ne organizuje odredjene akcije. Zar se ne bi mogle napraviti odredjene akcije jacanja svijesti najmladje kategorije stanovnistva u vezi znacaja zastite zivotne sredine, na nacin da ce tri sata od svoje redovne nastave u toku sedmice/mjeseca iskoristiti za ciscenje prirode?! Sigurna sam da kada se sam, licno, jednom pomucis da ocistis prirodu, drugi put ces razmisliti dobro o onom papiricu, kesi i plasticnoj boci koju negdje skrajnes pokraj puta.

    Jeste da nema veze sa temom, al i dalje se zgrozavam nad predstavnicima muske populacije koji pljuju po ulici i izbacuju na taj nacin svoje izlucevine. To nikako ne mogu da razumijem i uopste nije muzevno!!! :cower: I onda da pricamo o odlaganju smeca, mah...
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Ovđe na Stari aerodrom ljudi koji žive u kućama bačaju svašta u kontejnere i, uglavnom, pored njih. Dakle, zemlju, pijesak, daske, cigle, djelove betonskih blokova, ostatke od šeganja drva, grane, lišće, ugalj užareni, pepeo, namještaj, bijelu tehniku, čitave stijene, znači sve što možete zamislit. Ima na više mjesta tih kontejnera za limenke, papir i plastiku, ali su oni uvijek prazni. Nemoguće je i zamislit sistem po kome bi ti isti ljudi odvajali smeće po kategorijama i ostavljali ga u kantama ispred kuće. Stvarno ne znam, i bilo bi interesantno čut, iskustva ljudi koji su neko vrijeme proveli u Americi ili zemljama Erotske unije, kako i đe odlažu otpad nakon čišćenja i uređivanja dvorišta. Lično, ne vidim nikakav problem u tome da razdvojim staklene boce i tegle, limenke i konzerve, plastične boce i stare novine u odvojene kante ali ne vidim ni smisao. Ono što znam jeste da se na deponiji vrši nekakva primitivna separacija po principu trake po kojoj se vozi smeće a radnici ručno odvajaju različite vrste otpada. Smatram da je trenutno najveći problem Podgorice nedostatak postrojenja za reciklažu guma i narod koji je stoka jedna grdna. Takođe, smatram da najveću ulogu u razvijanju svijesti o potrebi da se smeće odlaže kako treba ima porodica i kućno vaspitanje (pokazat đeci na svom primjeru, ne bačat smeće po ulici, ne pljuvat pred đecom...) a mnogo, mnogo manje škola i država uopšte u vidu kazni. Dok sam učio osnovnu školu često smo organizovali čišćenje dvorišta što sam izbjegavao kako sam znao i umio. Danas, opet, ne volim da bačam smeće đe stignem i to ne zbog škole, zakona, Ustava, Grin Pisa i ostalih marksističkih organizacija i ideja, nego jednostavno što tako želim i mislim da tako treba, da je to ispravno i prirodno.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  4. #4
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    269
    Thanks Thanks Given 
    216
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Generalno, svijest naseg naroda kad je u pitanju problem reciklaze otpada ne postoji. Nije mi jasno kako nema neke jasne inicijative od strane drzave (deklarisemo se kao turisticki orijentisana destinacija) da se nesto uradi po ovom pitanju. Prije svega poceti sa kampanjom podizanja kulturne svijesti naroda. Da li su ti projekti jako skupi ili nasu drzavu jednostavno boli uvo?
    Na kraju, to bi dovelo i do otvaranja radnih mjesta.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,723
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Alexinho11 View Post
    Generalno, svijest naseg naroda kad je u pitanju problem reciklaze otpada ne postoji. Nije mi jasno kako nema neke jasne inicijative od strane drzave (deklarisemo se kao turisticki orijentisana destinacija) da se nesto uradi po ovom pitanju. Prije svega poceti sa kampanjom podizanja kulturne svijesti naroda. Da li su ti projekti jako skupi ili nasu drzavu jednostavno boli uvo?
    Na kraju, to bi dovelo i do otvaranja radnih mjesta.
    Prije nego sto smo se deklarisali kao turisticka destinacija, paradoksalno smo se deklarisali kao ekoloska drzava. Na koji nacin i zasto su nas i druge drzave tako dozivljavale, ja bas nemam pojma. Ajde sto ne znaju da je nas narod stoka kojoj je ljepse bacit papir, zvaku, flasu (dodati po zelji) na ulicu, nego u kontenjer 10 m dalje, ali takav pogled imat na drzavu koja je decenijama prakticno zivljela od metalo-preradjivacke i drvo-preradjivacke industrije, plus sto 20-30 % elektricne energije dobija iz termo-elektrane, ja tu ne mogu pronac nikakav smisao. A sto se tice ne cinjenja vlasti po pitanju reciklaze, kakav narod, takva vlast. Teba meni da dodje Ministar odrzive sredine da me uci da ne bacam smece po ulica...
    Forever young, i want to be forever young

  6. #6
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    najjace one kesurine sto se zakace na drva.TOP! Reciklaza na vrh nivo. zvek. haos. katastrofa.bjez.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  8. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Last edited by Archi; 01-04-15 at 12:06.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    a odvajate li vi smece po "kategorijama"... ekolozi mali...
    ja ne...
    nijesam ni znao do skoro da kod nas uopste postoje kontejneri za posebnu vrstu otpada, dok me nije sestra prosvijetlila tako što je limenku bacila u poseban kontejner u blizini zgrade dje zivim...i to je stala i zagledala kontejnere par minuta- aha, evo ga...! to mi je sestra od tetke inace...
    nije losa ideja... ali znate u cemu je caka...
    otpad iz svih tih kontejnera ide u isti kamion za odvoz smeca... tako da vam je to uzaludan posao... jedino da cuvate smece u kucu i onda da ga posebno odvozite na deponiju...

  10. #10
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    dok crnogorci lade muda jer ih ovo ne interesuje, opstina mlati dobre pare na razbiranje smeca reciklazu i prodaju freciklaznog materijala u exportu, i treba
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  11. #11
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    citam ovaj cjenovnik deponije, novinski papir- 45eura op toni...
    e ovo vam je istinita prica... jedan momak sto je sa mnom ucio, bio je malcice priglup, i to ne samo on, nego citava familija... neko ih je napalio bio da se stari papir placa nesto masu novca...
    vracemo se mi iz skole, kad evo ih oni ispred kuce, brat i dvije sestre, cijepaju sveske, novine, trpaju sve to u kese... nijesam znao o cemu se tu radi, dok mi nijesu kasnije objasnili...

  12. #12
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    dok crnogorci lade muda jer ih ovo ne interesuje, opstina mlati dobre pare na razbiranje smeca reciklazu i prodaju freciklaznog materijala u exportu, i treba
    razmisljas li ti druze o mladjanim pripadnicima romske populacije... od cega bi onda oni zivjeli... preko njihove grbace bi da zaradis 2e na stare limenke, je li... kuda ide ovaj svijet uopste...

  13. #13
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    0.5e po kg limenke. oko 85 limenki je 1kg.. Aj skupi 8500 limenki majcin sine da bi zaradio 50e.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. I: Recikliranje papira
    By ZeLeNi_PaRaDaJz in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 12-08-10, 12:53
  2. Recikliranje
    By fake plastic creep in forum Centralni
    Replies: 18
    Last Post: 07-04-10, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •