Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 33 of 33

Thread: Narodnost i vjeroispovijest na Balkanu

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AdO_pG View Post
    kako zalim ove ljude sto im vjerske vodje ispiraju mozak.napisao bih toliko toga na ovu temu sto lucke potencira,ali nemam snage.
    samo bih rekao,zali boze ljude koji i dalje zive u 16 vijek
    Forum je uvijek otvoren za debatu. Iznesu se argumenti i onda se isti brane ili pobijaju.
    Druga je to stvar sto se pojedinci odmah nadju uvrijedjeni kad se krene pricati o njihovom porijeklu ili istoriji. To ne razumijem uopste. Ne mozemo lagati sebe.

    Niko nikoga ne osudjuje po 100 put ponavljam. Samo je lijepo iznositi prave cinjenice a ne izmisljene ili uljepsane.


    P.S.

    Jel moguce da se neko moze ponositi da sto je iz istog plemena kao Risto Sotona. Ne mozes lucke biti crnogorac i u istu recenicu staviti Amfilohija i ponoso. Covjek koji ne priznaje ni CG, ni Crnogorce, koji bi sve sto je nesrpsko podavio i samljeo u kobasice. Zbog srpskih nacionalista kao sto je on, muslimani se boje svoje proslosti, crnogorci svoje buducnosti... Lock na pleme odma





    P.S.

    Sto se tice istih tih Kadica. Oni su Bjelopavlici bili, promijenili su vjeru ali zadrzali prezime, procerali su ih i oni su bili primorani da promjene vjeru.A procerali su ih zato sto je jedan od njih osvetio odivu kad je zaklao knjaza Danila. Tada su Danilo i perjanici silovali sestru ubice sa jos 30 zena iz Bjelopavlica na svadbi, i to u manastiru Ostrog, nego to je prica za neki drugi put. Posle par decenija odredjeni Kadici su se vracali na ognjista i pokrstavali ali su uzeli prezime Kadija, sto je turska rijec za sudija, da bi se znalo da su sudili. Ima jos nekolike familije ovih Kadija a Kadica ima dosta
    Last edited by Gandalf_White; 21-12-14 at 23:54.
    One Ring to Rule them all...

  2. #27
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post

    P.S.

    Jel moguce da se neko moze ponositi da sto je iz istog plemena kao Risto Sotona. Ne mozes lucke biti crnogorac i u istu recenicu staviti Amfilohija i ponoso. Covjek koji ne priznaje ni CG, ni Crnogorce, koji bi sve sto je nesrpsko podavio i samljeo u kobasice. Zbog srpskih nacionalista kao sto je on, muslimani se boje svoje proslosti, crnogorci svoje buducnosti... Lock na pleme odma
    naravno da sam ponosan sto je jedan vladika iz mog plemena , to sta on prica i radi ne opravdavam ali to je vec njegovo... moze mi bit prosto da budem ponosan na to tvoj i ostalih je problem sto ne umijete ili ne zelite da razdvojite vjeru od nacije, ja sa tim problema nemam i kao istinski vjernik slijedim postulate vjere a ne sta ce reci bilo koji pop ili vladika... pravoslavna vjera je iznad bilo koje nacije i samo kreteni po meni to izjednacavaju... no dobro koliko ljudi toliko cudi....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    naravno da sam ponosan sto je jedan vladika iz mog plemena , to sta on prica i radi ne opravdavam ali to je vec njegovo... moze mi bit prosto da budem ponosan na to tvoj i ostalih je problem sto ne umijete ili ne zelite da razdvojite vjeru od nacije, ja sa tim problema nemam i kao istinski vjernik slijedim postulate vjere a ne sta ce reci bilo koji pop ili vladika... pravoslavna vjera je iznad bilo koje nacije i samo kreteni po meni to izjednacavaju... no dobro koliko ljudi toliko cudi....
    Mislim da grijesis.

    Ako je pravoslavlje vjera, Crkva je institucija. Popovi vladike i ostale debele prdnjave su sluzbenici u toj instituciji. Ako je Risto sotona sveti covjek onda baci i vjeru i sve.

    Jedno je biti vjernik i postovati VJERU a drugo je klanjati se crkvenjacima, popovima, raspopovima, pedofilima, biznismenima itd. Ja protiv pravoslavlja kao ni protiv islama nemam nista, ali protiv ljudi kao sto su Risto Sotona, Dzomic i ekipa imam posto ugrozavaju ovu zemlju na svaki nacin, i truju ljude.

    Ja Rista ne razdvajam od Zukorlica, i to je ono sto moji prijatelji muslimani ne razumiju pa misle da ja njih mrzim. Vjera je jedno a institucija je druga stvar. Vjerovati ljudima koji su od vas placeni da vas obmanu da vjerujete je kao srati i jesti to sto si pokaks...
    Last edited by Gandalf_White; 23-12-14 at 00:40.
    One Ring to Rule them all...

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zbilja kad neko kaze da je Risto sveti cojek, nikad ne znam da se to neko sprda ili se druzio s bocom

  5. #30
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Sigurno da vladika Amfilohije nije sveti covjek zasad. Ne mozes gandi tako da generalizujes jer uvijek postoje dvije strane medalje... iako znam dosta popova koji u najmanju ruku nijesu primjer onoga sto predstavljaju, isto tako znam X popova i crkvenih osoba koji u potpunosti slijede ono sto vjera podrazumijeva i predstavljaju primjer. Sjetite se patrijarha Pavla koji zaista i jeste bio i sada je sveti covjek. Bio je sveti covjek i za zivota, primjer. Na zalost takvih je malo.

    P.S.
    Rvo mudrog citata u vezi teme pa da konacno izadjemo iz off topica:
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  6. #31
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    162
    Thanks Thanks Received 
    67
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post

    Sto se tice istih tih Kadica. Oni su Bjelopavlici bili, promijenili su vjeru ali zadrzali prezime, procerali su ih i oni su bili primorani da promjene vjeru.A procerali su ih zato sto je jedan od njih osvetio odivu kad je zaklao knjaza Danila. Tada su Danilo i perjanici silovali sestru ubice sa jos 30 zena iz Bjelopavlica na svadbi, i to u manastiru Ostrog, nego to je prica za neki drugi put.
    Ah,kakve su ovo gluposti.Jeli moguće da se ove lažavine još pišu po forumima? Crnogorci nijesu krvnikovu famelju šćeli dirat a kamoli...

    Postoji dokumentacija i objektivno svjedočanstvo koje će opovrgnuti mit o tzv. "silovanju"
    Fino se ovaj đetić Bartićević iz Vijesti dośetio da neke naše zablude prenese u ove novine i da nas malo spušti na zemlju.

    http://www.vijesti.me/caffe/neznanje...storije-193421
    Pročitajte, ne škodi.

    Evo jedan citat :

    Političko djelovanje knjaza Danila, u kasnijoj interpretaciji, bilo je izloženo mnogim tendencioznim tumačenjima, koja su imala najmanje dodirnih tačaka sa naučnim metodološkim pristupom. Kao jaka centralna figura, koja je na bazi autokratije zavela red i poštovanje zakona u Crnoj Gori, Danilo Petrović imao je veliki broj oponenata. Nakon pobune Pipera, sredinom 1854. došlo je do pobune Bjelopavlića protiv knjaza Danila. Organizatori su bili Risto i Đoko Bošković i Petar Pavićević.
    Oni su, namjeravajući da podignu ustanak, sa grupom pobunjenika zauzeli municijski magazin u manastiru Ostrog. Knjaz je na ovakve poteze odgovorio slanjem 6.000 vojnika, koji u Bjelopavlićima nijesu naišli ni na kakav otpor, jer su glavni zavjerenici pobjegli na tursku teritoriju. Aktuelna vlast, smatrala je da se dio Bjelopavlića pobunio na podsticaj skadarskog Osman - paše.

    Iako u arhivalijama nema dokaza koji bi tačno ukazali na uzrok pobune, u nekim istoriografskim radovima, pamfletskog karaktera, kao uzrok pobune navodi se - silovanje bjelopavlićkih žena u manastiru Ostrog (!) od strane perjanika knjaza Danila, na Trojčin dan. Osnovni izvori na koje se ti autori pozivaju su pristrasna svjedočanstva Danilovih protivnika.

    Ipak, da nikakvih zločina i silovanja u manastiru Ostrog nije bilo, potvrđuje francuski konzul Ijasent Ekar, koji navodi da je došlo do incidenta između perjanika i Bjelopavlića, ali zato što su ovi po naredbi knjaza Danila namorali bjelopavlićke žene da igraju sa njima u crnogorskom kolu, što su vođe pobune iskoristile kao izgovor da pokrenu ljude na oružje.


    Francuski diplomata takođe ističe da u Crnoj Gori postoji velika grupa ljudi koja je neraspoložena prema knjazu, te da su vođe pobune u Bjelopavlićima, pripadnici ove grupacije. Nakon ovog stranog svjedočanstva, jasno se ukazuje da nema osnova za tvrdnju da je knjaz Danilo naredio silovanje. Jedino je izgleda bilo primoravanja bjelopavlićkih žena da igraju u kolu s perjanicima, što je kod Bjelopavlića, s razlogom, moglo izazvati nezadovoljstvo.


    Ovo nezadovoljstvo svakako nije moglo biti razlog da grupa Bjelopavlića opljačka državno oružje i priprema ustanak. Razlog za pobunu stariji je od ovog događaja, a izmišljene priče o silovanju, samo su trebale da prikriju stvarne motive pobunjenika i njihovo savezništvo sa skadarskim pašom. (Andrijašević, Knjaz Danilo - Politički spisi, str. 35)

    I da ve zamolim, ubuduće ne pišite gluposti i lažavine, ako nešto ne znate nemojte da pretpostavljate ili počinjete s pričama rekla-kazala, lokalnijem mitovima,Kadićima,Boškovićima i sl.Sve postoji crno na bijelo.
    Jer ovo je ozbiljan forum.

  7. #32
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ursa Minor
    Posts
    2,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Oprostite na of, a sta su to lažavine? Ne razumijem baš tu riječ.
    Ad astra.

  8. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by HENKEL View Post
    Ah,kakve su ovo gluposti.Jeli moguće da se ove lažavine još pišu po forumima? Crnogorci nijesu krvnikovu famelju šćeli dirat a kamoli...

    Postoji dokumentacija i objektivno svjedočanstvo koje će opovrgnuti mit o tzv. "silovanju"
    Fino se ovaj đetić Bartićević iz Vijesti dośetio da neke naše zablude prenese u ove novine i da nas malo spušti na zemlju.

    http://www.vijesti.me/caffe/neznanje...storije-193421
    Pročitajte, ne škodi.

    Evo jedan citat :



    I da ve zamolim, ubuduće ne pišite gluposti i lažavine, ako nešto ne znate nemojte da pretpostavljate ili počinjete s pričama rekla-kazala, lokalnijem mitovima,Kadićima,Boškovićima i sl.Sve postoji crno na bijelo.
    Jer ovo je ozbiljan forum.
    Opsirna tema o knjazu Danilu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Milo najbogatiji na Balkanu
    By Escobar_BP in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 38
    Last Post: 22-05-10, 20:28
  2. Travian 3x na balkanu
    By salex in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 19-07-08, 17:20
  3. forum o fudbalu na Balkanu
    By Mateusz in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 07-01-08, 02:53
  4. Najljepsa priroda na Balkanu
    By KRECHIMIR in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-06, 14:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •