Page 8 of 20 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast
Results 176 to 200 of 478

Thread: Da li preci na Linux ?

  1. #176
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    A ako nema u bios opciju da se bootuje s fleske?

    Sent from my Lumia 800 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  2. #177
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Na taj problem sam nailazio kod bas starih racunara. Recimo moj racunar sa plocom iz 2000. godine. Za to postoji rjesenje u vidu Plop boot managera mada nije radilo. Prilicno matori racunari su imali mogucnost sa se bootuje sa fleske - recimo konfiguracija kakvu je moja prijateljica kupila prije deset godina (celeron na 2,4 GHz sa 512 MB RAM-a). Moguce je da vecina racunara iako imaju dosta godina imaju mogucnost da se bootuje sa fleske samo ta opcija nekako skrivena - nije ocigledna. Takav je slucaj sa mojom 775 plocom iz 2008. godine.

  3. #178
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Ovaj moj je iz 2003. Problem je bio sto sam ja bio ubijedjen da ima tu opciju, ispizdio sam bio

    Sent from my Lumia 800 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  4. #179
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Stara je to masina dosta.

    Mozes probati sa ovim:

    http://www.plop.at/en/bootmanager/download.html

    Hirens boot ima ovaj program tako da ako imas poslednji Hirens boot CD mozes probati da pokrenes plop boot manager i da preko njega pokusas da bootujes sa USB-a. Ja nisam uspio da pomocu Plop Boot managera bootujem flesku sa jednom linux distribucijom. Nisam probao Windows XP instalaciju da bootujem.

  5. #180
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imam dosta memorijskih kartica, pa sam mislio da posložim na njih OS-ove, pa u čitač kartica koji je ugrađen na laptopu, ali vidim da bi mi to bila duža igranka, ako bi i bilo moguće. Znači, mora kartica u eksterni xs čitač, pa čitač u usb ulaz, nema druge. Ako ko ima neko jednostavno rešenje bez čitača, neka posavjetuje.

  6. #181
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uglavnom , ja koji sam temu otvorio , tek sam prije 10tak dana instalirao linux , tacnije ubuntu 14. Linux mi se svidja kao platforma , brz je , ne opterecuje hardware puno , tj cujes po zvuku da se komp ne " napreze " dok radi..

    Ali imam problema sa upotrebom nekih programa , tipa viber za PC instaliram ali bas bas steka ..

    Takodje i firefox zna da zasteka, tako da je prilicno nestabilan sistem u poredjenju sa windowsom.. A to mi je instalirao prijatelj programer , tako da ne bi trebalo da je neki problem u instalaciji.

    Gledam po netu , svi preporucuju Debian kao najstabilniju verziju za linux , iako ima manje apdejta i slicno.


    Ima li ko iskustva sa tim ?

  7. #182
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Temples of Syrinx
    Posts
    4,204
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Moj predlog ti je Mint jer je najsliciniji windowsu i kao browser da koristis Chromium.
    Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/IRzX6D16

  8. #183
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bih bas da mi veze sa windowsom nema , jer mi je tako gadan postao da ti opisati ne mogu , samo bih da nadjem najstabilniju verziju , da mi ne padaju programi s vremena na vrijeme , nervira me to ..

  9. #184
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Debian ti je za iskusnije korisnike. Prvo savladaj Ubuntu ili Mint pa onda pređi na Debian. Ubuntu i Mint koriste debian pakete tako da znanje koje stekneš korišćenjem ta da operativna sistema će ti fino poslužiti kada i ako budeš prelazio na Debian.

    Meni firefox ne šteka na linuxu, mada ga ne koristim, već instaliram operu ili chrome/chromium. Ako ti je do manje zahtijevnog browsera instaliraj operu 12.16 za linux. Ta verzija po meni mnogo bolje radi na linuxu nego na Windowsu.

  10. #185
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Coach, ne vidjeh tvoju poslednju poruku pa ide double post. Linux ne bi trebalo da je nestabilan, trebalo bi da je stabilniji od Windowsa. A tebi, kolko shvatam, Windows radi stabilnije od linuxa. Koju konfiguraciju imaš i koje verzije Linuxa i Windowsa koristiš? Jesu li 32-bit ili 64-bit? Ako ti se Windows okruženje ne sviđa onda je za tebe, pretpostavljam Ubuntu Unity (koji je defaultno okruženje na poslednjim Ubuntu verzijama) dobro rješenje. Ubuntu ima podršku za MATE, XFCE, LXDE i KDE okruženja. Ako nešto instaliraš od ovoga i počneš da koristiš značajno ćeš promjeniti korisnički interfejs. Zato baci pogled na youtubue (kucaj Ubuntu mate, ubutu xfce i sl) pa vidi koji ti se od navedenih okruženja najviše sviđa. Meni se XFCE odnosno Xubuntu desktop najviše sviđa (i ovaj Mint Mate mi se baš sviđa) jer me podsjeća na Windows XP interfejs na koji sam navikao. Prije njega sam koristio Win 95, Win 98, Win Me i Win2k pa sam navikao na taj stariji interfejs.

  11. #186
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Lociran
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja sam zaljubljenik u Linux ali on umije da bude egzotičan, koja god distribucija da je u pitanju. Što se tiče preporuke, ja ga preporučujem, ali za početnike tu može da bude nekih problema. Kako god, tamo gdje je bio Windows XP može da se uglavi Linux Mint, a gdje je bila sedmica može Ubuntu, jer je on nešto zahtjevniji. Na osnovu grafike se bira radno okruženje jer integrisana grafika možda neće podržati GNOME tj. Unity baš najbolje.

  12. #187
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Ja sam relativno nov kada je u pitanju Linux ali primjetio sam da neke stvari koje naizgled djeluju lako i jednostavno umiju bas da se zakomplikuju - iziskuju dosta zanja. Kada to kažem govorim o znanju koje je daleko iznad znanja prosjecnog korisnika operativnog sistema na ovim prostorima. Navikao sam na Windows pa mi je on glavni sistem ali bih baš volio da ovladam Linuxom i to ne samo Ubuntuom i Mintom nego nekim Slackware-om a može i Debian za početak

    Ja sam XFCE tj Xubuntu uspio da podesim da nekako izgleda slicno XP-u. Daleko od toga je bilo isto, cak mi se nije sviđalo kako prikazuje ono što se u Windowsu zove taskbar buttons (možda je moglo još nešto da se uradi/proba ali me je mrzilo) ali sam bio kolko-tolko zadovoljan rezultatom. Linux Mint Mate Rebecca sam instalirao jer mi se interfejs BAŠ sviđa.
    Kada sam koristio Ubuntu sa Gnome2 okruženjem instalirao sam Compiz na integrisanoj Intelovoj grafičkoj iz 2009. godine. Nisam primijetio pad u performansama ali sam primijetio da mi se laptop više grije pa sam isključio Compiz. Uzgred kada sam već kod grijanja stekao sam utisak da se laptop više grije u Linuxu nego li u Windowsu. Što se performansi tiče ne znam kakva je situacija sa Unity-jem pošto ga ne mogu smisliti. Isprobao sam ga na kratko i činilo mi se da radi ok na ovoj integrisanoj grafičkoj.
    Inače sam čuo da ukoliko se traži najmanje zahtijevno okruženje onda se preporučuje LXDE.

    A šta mislite o KDE? Instalirao sam neku najnoviju verziju i uopšte mi se nije dopala. Kada sam vidio neku stariju verziju na Kaspersky rescue disku (koristi linux distribuciju) oduševio sam se. Postoji li način da se ta starija verzija instalira na novije Linuxe (Ubuntu 14.04 ili Linux Mint 17.1)?

  13. #188
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Koristim povremeno Ubuntu 14.04 LTS. E sad, javlja mi na neke sajtove da koristim zastareli Flash player, kliknem na to i imam neke opcije YUM, .tar.gz, .rpm i APT for Ubuntu. Ja sam klikća na ovo zadnje i rečem launch application i onda mi javi There isn't a software package caled adobe-flashplugin. Poslije vidim na Adobe-ov sajt da je zadnji Flash Player za Linux 11.2 i da neće bit novijih. Je li onda besmislen update i što mi javlja da je zastareo?
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  14. #189
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Da i ja sam primjetio da za linux postoji zastareli flash player. Ako ti to smeta koristi Chrome on dolazi sa sopstvenim flash playerom za kojeg mislim da je uvijek up to date.

  15. #190
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    A kako vam ide kompajliranje programa za Linux kada ne mozete da nadjete recimo odgovarajuci debian paket za vasu verziju Windowsa. Meni jako tesko. Jedan emulator koji je mogao da se pokrene na Linuxu je postojao u verziju samo za Ubuntu 13.04 a ja sam imao noviji. Odlucio sam da skinem source code i kompajliram emulator. Mucio sam da nadjem odgovarajuce biblioteke/zavisnosti i ne vjerujem da bih uspio da nisam provalio da postoji repozitorijum sa bibliotekama za bas taj emulator.

  16. #191
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    998
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    70
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Ako neko ima problem sa fleš plejerom evo tutorijal kako da se instalira posljednja verzija.
    http://planetwatt.com/newforum/index.php?topic=303.0

  17. #192
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    E ovako, treba mi kvalitetna preporuka za:
    Program za prostu obradu fotografija, kropovanje, mijenjanje veličine, dodavanje teksta (nešto tipa Fast Stone Image Viewer) i
    Program player za mp3, da može lako i lijepo da kreira play liste, iz jednog foldera, iz više foldera,
    za Ubuntu.
    Unaprijed hvala
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  18. #193
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    iza coska, pa lijevo
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za prostu i komplIkovanu imaš GIMP koji je poput fotošopa. On ne podržava RAW format fotografija doduše pa ti tu treba nešto poput Dark table
    ko pijan? kakav sank?

  19. #194
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    998
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    70
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Gnu Image Manipulating Program(Gimp) je možda malo složeniji program, kolegi treba nešto jednostavnije.
    Ja predlažem ovo označeno:


    A za recimo obično brzo rezanje fotki koristim Shotwell Viewer a za instant smanjivanje dimenzija i rotiranje Simple Image Reducer.

  20. #195
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    998
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    70
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    A za muziku kolegi predlažem Audacious.


  21. #196
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    iza coska, pa lijevo
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prosta obrada, sad vidim ja sam za muziku stavio VLC i tu i na telefon. Navika valjda
    ko pijan? kakav sank?

  22. #197
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    998
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    70
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    VLC mi je malo zahtjevniji i samo ga koristim za klipove.
    Ovaj Audacious je mnogo brz,lako kreira plejlistu,sâm nalazi tekstove...

    Ali kao što kažeš, uglavnom stvar navike.

  23. #198
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Imam gimp, trista cuda, zato sam trazio prostije resenje vlc zbog necega nije htio playlistu da napravi, taman cu probat ovo sto ste predlozili. Tenk ju.

    Sent from my Lumia 800 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  24. #199
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    542
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Kako sačuvati .docx dokument u .pdf formatu? Libre Office ne nudi tu opciju. Kubuntu 14.10.
    In vino veritas

  25. #200
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cetinje
    Posts
    6,562
    Thanks Thanks Given 
    1,918
    Thanks Thanks Received 
    775
    Thanked in
    347 Posts

    Default

    Probaj da ga stampas pa vidji ima li pdf printer

    Sent from my GT-I9192 using Tapatalk
    two things are infinite:
    the universe and human stupidity;
    and I'm not sure about the universe

Page 8 of 20 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Gdje su zivjeli vasi preci?
    By nikola_mne in forum Sve i svašta
    Replies: 23
    Last Post: 07-10-11, 22:50
  2. Preci i Potomci (dokumentarni film)
    By Montenegrino-CT in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-10, 11:20
  3. Linux
    By Micky in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 03-02-08, 18:03
  4. Linux Irc
    By Ego_and_his_own in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 27-06-06, 16:43
  5. Linux
    By SpeedFreak in forum Software
    Replies: 99
    Last Post: 16-12-04, 14:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •