Results 1 to 16 of 16

Thread: Kakvi su ljudi dobri ili losi?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question Kakvi su ljudi dobri ili losi?

    Interesuje me Vase iskreno misljenje,(i) ja bi svrstao ljude u 4 kategorije:

    1. Jako dobri - nemaju ni trunke zlobe i dvolicnosti,uvijek im je zao ako ste u problemu,gledaju da vam pomognu na svaki nacin.
    2. Dobri- nemaju zlobe i dvolicnosti, uglavnom im je zao ako vam je tesko.
    3. Osrednji- gledaju svoj ​​interes, nije ih mnogo briga za vas. Nece vam napraviti veliko zlo, ali ne treba im vjerovati. Skloni praznim konvencijama, malo iskrenosti.
    4. Losi - licemjerni, dvolicni, gledaju koga ce da iskoriste, ogovaraju, ismevaju, naprave budalom,zavisni,gledaju da nanesu stetu drugoj osobi.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,049
    Thanks Thanks Given 
    5,052
    Thanks Thanks Received 
    2,449
    Thanked in
    1,320 Posts

    Default

    Kod nas sve vishe u poslednje vrijeme tih pod 4.
    ...

  3. #3
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Ljudi su manje ili više uplašeni, pa se u skladu sa tim ponašaju i čine dobro ili loše.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zanemarimo kako se odnosite prema sebi i porodici,preko 95% ste pod 1.

    Najvise srijecem ljude pod 3. i 4.

    5/10 je osrednjih,3/10 losih i 2/10 su dobri i jako dobri.

    Smatram da su pod 1. i pod 4. poremecaji tj. da i jedni i drugi manje vole tj. vise mrze sebe od drugih.

    Cesta ratovanja,prevelik kontrast tradicionalnog i savremenog,nezaposlenost,bez perspektive... sve izaziva neki nivo depresije,gdje ljude spusta za po jednu ljetvicu najcesce 3. na 4.

  5. #5
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Svakako da ljude srijećeš, ali da li su pod 3 ili 4 je samo tvoj doživljaj njih koje sretneš, razmjeniš par rečenica i ideš ća. Tvoj doživljaj ne znači generalno ništa drugima jer je to tvoje i nije reper ni za šta.

    Razlozi koji, po tebi, dovode do "degradacije" je samo tvoj pokušaj da razumiješ pojavu dobra ili zla kod ljudi.

    Legitimno skroz.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    222
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi su po prirodi kvarljivi, pa vecinu u uzdrzavanju od cinjenja loseg moze da drzi samo strah, manji ili veci. To je dobro religijski objasnjeno, sad mislim na Hriscanstvo, kazna ti slijedi, ako se izmedju ostalog, ne pridrzavas i normi tj. zapovijesti. Ko je normalno vaspitan on ce to postovati i bez straha, ali uvijek postoji rizik od probanja neceg nepoznatog tj. preispitivanja normi, koje je opet zabranjeno tako da je ovo dobar nacin da se prikriveni fukarluk koji je u svakom od nas (u nekom manji, u nekom veci) drzi pod kontrolom.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,330
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    4,641
    Thanked in
    2,446 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zaovičić View Post
    Interesuje me Vase iskreno misljenje,(i) ja bi svrstao ljude u 4 kategorije:

    1. Jako dobri - nemaju ni trunke zlobe i dvolicnosti,uvijek im je zao ako ste u problemu,gledaju da vam pomognu na svaki nacin.
    2. Dobri- nemaju zlobe i dvolicnosti, uglavnom im je zao ako vam je tesko.
    3. Osrednji- gledaju svoj ​​interes, nije ih mnogo briga za vas. Nece vam napraviti veliko zlo, ali ne treba im vjerovati. Skloni praznim konvencijama, malo iskrenosti.
    4. Losi - licemjerni, dvolicni, gledaju koga ce da iskoriste, ogovaraju, ismevaju, naprave budalom,zavisni,gledaju da nanesu stetu drugoj osobi.
    Mislim da si u previse rijeci/stavki okarakterisao svaku od nabrojenih grupa, tj. mnogi se mogu pronaci bar u dvije grupe po odredjenim stavkama... Npr. ako neko gleda svoj interes i nije ga mnogo briga za druge ne znaci da m se ne moze vjerovat' niti da je neiskren/lazov.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #8
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Mislim da si u previse rijeci/stavki okarakterisao svaku od nabrojenih grupa, tj. mnogi se mogu pronaci bar u dvije grupe po odredjenim stavkama... Npr. ako neko gleda svoj interes i nije ga mnogo briga za druge ne znaci da m se ne moze vjerovat' niti da je neiskren/lazov.
    Nisam rekao da im se ne moz vjerovat,nego ne treba im vjerovat i ne kazem da su lazovi neko ga su malo iskreni.E sad to nije striktno,mogli bi tu napraviti podkategorije npr. izmedju dobrog i osrednjeg u kojoj pripadam ja.

    Vjerujte mi najvise je onih koji pripadaju osrednje-losim i losim,nego osrednje-dobrim i dobrim u odnosu 6/4.
    Last edited by Zaovičić; 11-10-14 at 18:42.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Svakako da ljude srijećeš, ali da li su pod 3 ili 4 je samo tvoj doživljaj njih koje sretneš, razmjeniš par rečenica i ideš ća. Tvoj doživljaj ne znači generalno ništa drugima jer je to tvoje i nije reper ni za šta.

    Razlozi koji, po tebi, dovode do "degradacije" je samo tvoj pokušaj da razumiješ pojavu dobra ili zla kod ljudi.

    Legitimno skroz.
    Mozda neces da se pomiris sa tim,ali tako je.A kategorija 3. je i pozitivna u danasnje vrijeme,a nastala je upravo od kategorije 2. da bi se suprostavila kategoriji 4.Jer cesto se desava da ako cinis dobro losem,cesto ti se vraca lose.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Kakav fejspalm od teme bebo Isuse na kreku.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  11. #11
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zaovičić View Post
    Mozda neces da se pomiris sa tim,ali tako je.A kategorija 3. je i pozitivna u danasnje vrijeme,a nastala je upravo od kategorije 2. da bi se suprostavila kategoriji 4.Jer cesto se desava da ako cinis dobro losem,cesto ti se vraca lose.
    Mirna sam skroz.
    Sa tvojom "klasifikacijom" ne mogu da se "pomirim" jer smatram da se evolucija takvih emocija kod čovjeka ne dešava zbog suprostavljanja nekome ili nečemu, ona prosto Jeste. Nekima dodje, nekima ne.

    Činjenje dobrog drugima, i očekivanje da ti se dobro vrati je ljudska zabluda. Licemjerno je, a toga ne fali.
    Prosto, ako ti se nešto radi, to i uradi i ne očekuj zauzvrat ni dobro ni loše.

    Ceasar recimo ima fin potpis...

  12. #12
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isti u sustini, prelaze iz jedne u drugu tvoju opciju svakodnevno. Ja se jos uvek mogu razocarati u pojedince sto znaci da precenjujem neke sto je lose a time nekad i sebe. Mada bolje je i to nego suprotno.
    Slazem se sa tigrovim okom da je razlicit dozivljaj iz razlicitih uglova posmatranja.
    Last edited by Oljce; 14-10-14 at 20:45.

  13. #13
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Hisingen
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sve zavisi kroz koje ih naocare gledas
    Do not fear death.If you have to fear,fear the way you live your life.

  14. #14
    Join Date
    May 2010
    Posts
    4,046
    Thanks Thanks Given 
    476
    Thanks Thanks Received 
    208
    Thanked in
    135 Posts

    Default

    Kod nas je sve obrnuto i mnogo vise bi bilo tih `dobrih ljudi` da ima malo vise postovanja. To je ono prvo i osnovno u porodici, druzenju, vezi. Bas rijetko cujem da je neko nekoga `ispostovao` ili pomogao, danas kad izadjem na ulicu samo cujem ovaj ovoga namjestio, ja onoga prevario, mene neko prevario... Kod nas rijetko ko koga postuje tako da su i ti `dobri ljudi` veoma rijetki.
    But if you never try, you'll never know..

  15. #15
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    "Postupajte prema ljudima kao da su ono što bi trebalo da budu, i pomoći ćete im da postanu ono što mogu da budu."
    Johan Volfgan Gete

    Samo što je za neke ovo uzaludno, postaju samo još gori do praga nečije tolerancije, a onda postoje oni druga grupa ljudi koja vas iznova iznenađuje pozitivnim djelima, pitanje je samo sa kakvim se ljudima susrijećete tj. koliko imate sreće.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    …Što se, pak, tiče moje deobe ljudi na obične i neobične, priznajem da je ona unekoliko proizvoljna, ali ja i ne insistiram na tačnim brojčanim podacima.. Ja samo verujem u svoju glavnu misao. A ona se sastoji u tome da se ljudi već po prirodnom zakonu uopšte dele na dve kategorije: na nižu (na obične), to jest, takoreći na materijal koji služi samo za radanje sebi sličnih, i na ljude u pravom smislu, to jest ljude koji imaju dara ili talenta da u svojoj sredini kažu novu reč.

    Tu, razume se, postoji beskonačno mnogo podela, ali lične crte obeju kategorija su dovoljno izrazite:

    Prvu kategoriju, to jest materijal, uopšteno govoreći, čine ljudi koji su po svojoj prirodi konzervativni, uljudni, ljudi koji žive u poslušnosti i vole slušati. Po mom mišljenju, oni su i obvezani biti poslušni, jer to je njihova namena i u tome nema apsolutno ništa što bi ih ponižavalo.

    Čitava druga kategorija gazi zakon, to su rušitelji, ili su, sudeći po njihovim sposobnostima, naklonjeni rušenju. Zločini tih ljudi su, razume se, relativni i vrlo različiti; u većini slučajeva, u veoma raznolikim izjavama, oni traže obaranje postojećeg u ime nečeg boljeg. Ali ako je jednom od tih ljudi potrebno zbog svoje ideje pregaziti i preko mrtvog tela i krvi, po mom mišljenju, on sam sebi to može dopustiti – uostalom, sve u zavisnosti od njegove ideje i njenih razmera – to imajte u vidu…

    … Prva kategorija je uvek – gospodar svog vremena,
    a druga – gospodar budućnosti.
    Prvi održavaju svet i brojčano ga umnožavaju;
    drugi pokreću svet i vode ga cilju.
    I jedni i drugi imaju potpuno ista prava na postojanje…

    Fjodor M. Dostojevski – Zločin i kazna

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Da li su neki ljudi losi svojom krivicom, ili...
    By getaway blues in forum Religija i filozofija
    Replies: 58
    Last Post: 19-03-11, 09:39
  2. Ljudi su, po prirodi, dobri ili zli?
    By Interpol in forum Religija i filozofija
    Replies: 56
    Last Post: 28-10-08, 15:16
  3. Pomagajte dobri ljudi
    By mali od kuzine in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-06, 23:33
  4. pomagajte dobri ljudi....
    By Screaming Lord in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-04, 22:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •