Page 11 of 12 FirstFirst ... 789101112 LastLast
Results 251 to 275 of 287

Thread: Astronomske pojave i arhiva ← od 2007/08/...

  1. #251
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default


  2. #252
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  3. #253
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pokušavao sam mars da vidim prije 2 dana (127mm teleskop) i bio je naravno dosta sitan. izgledao je kao narandžasta kuglica, a detalji su se jedva nazirali (neke tamnije regije po površini i polarna kapa - ali jedva vidljivo). mada mi se čini da uslovi za posmatranje nisu baš idealni - iako je vedro, kao da ima neki tanak sloj oblaga ili smoga... pokušao sam i da slikam, ali nisam uspio ništa da postignem (uhvatim samo narandžastu kuglicu a detalji se ne vide uopšte)

  4. #254
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pokušavam ovih dana da uhvatim mars ali mi ne ide baš najbolje. smetaju oblaci i vjetar, a i dosta je sitan za ovu moju opremu... lijevo je što sam uspio da uhvatim, a desno je simulacija iz "starry night backyard"... mislim da se na mojoj slici gore lijevo nazire polarna kapa, a vide se i još neki tamniji detalji. blijeda površina koja se vidi dolje lijevo su oblaci, koji se naravno ne vide na simulaciji


  5. #255
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanko View Post
    pokušavam ovih dana da uhvatim mars ali mi ne ide baš najbolje. smetaju oblaci i vjetar, a i dosta je sitan za ovu moju opremu... lijevo je što sam uspio da uhvatim, a desno je simulacija iz "starry night backyard"... mislim da se na mojoj slici gore lijevo nazire polarna kapa, a vide se i još neki tamniji detalji. blijeda površina koja se vidi dolje lijevo su oblaci, koji se naravno ne vide na simulaciji

    Mogu ti reći da u opće nije loš snimak s obzirom da se vide veliki oblici reljefa.

  6. #256
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    117
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Juce u Rusiji

  7. #257
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    2014 Annular Solar Eclipse:


    Pomračenje sunca uživo

  8. #258
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Gledam sad dokumentarac neki o big bangu, standardni, i jedna recenica me zakopkala, parafraziram "Od velike eksplozije za 100 sekundi svemir je narasta do velicine naseg Suncevog sistema". Kako kad se nista ne krece brze od brzine svjetlosti? Svjetlosti treba vise od 100 sekundi da stigne od Neptuna, nekih 4 i po sata koliko mi se cini..
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  9. #259
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Manu View Post
    Gledam sad dokumentarac neki o big bangu, standardni, i jedna recenica me zakopkala, parafraziram "Od velike eksplozije za 100 sekundi svemir je narasta do velicine naseg Suncevog sistema". Kako kad se nista ne krece brze od brzine svjetlosti? Svjetlosti treba vise od 100 sekundi da stigne od Neptuna, nekih 4 i po sata koliko mi se cini..
    To se zove Inflacija Svemira. Vodi računa da ništa sa masom ne može da se kreće brzinom svjetlosti. U slučaju Svemira prostor se širi, međutim prostor nema masu tako da za prostor nema tog limita. Osim toga potrebna je referentna tačka izvan Svemira da se izmjeri brzina širenja, pošto se Svemir ne širi kroz nešto takve referentne tačke nema pa postoji bukvalno rupa u zakonu koja dozvoljava da se Svemir inflatorno širi.

    Međutim vrijeme koje si napisao (100 sekundi) mi zvuči predugo, da se ne radi možda o 100 milisekundi.

    Da ne duljim evo jednog topika u kome se raspravlja upravo o tome: https://forum.cdm.me/showthread.php?...lacije-Svemira

  10. #260
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    To se zove Inflacija Svemira. Vodi računa da ništa sa masom ne može da se kreće brzinom svjetlosti. U slučaju Svemira prostor se širi, međutim prostor nema masu tako da za prostor nema tog limita. Osim toga potrebna je referentna tačka izvan Svemira da se izmjeri brzina širenja, pošto se Svemir ne širi kroz nešto takve referentne tačke nema pa postoji bukvalno rupa u zakonu koja dozvoljava da se Svemir inflatorno širi.

    Međutim vrijeme koje si napisao (100 sekundi) mi zvuči predugo, da se ne radi možda o 100 milisekundi.

    Da ne duljim evo jednog topika u kome se raspravlja upravo o tome: https://forum.cdm.me/showthread.php?...lacije-Svemira
    100 sekundi je bilo u pitanju. Dokumentarac je bio na disc. scie. Stiven H. je neko vrijeme prica. Nisam ima vremena ranije da procitam detalje o gravitacionin talasima, taman je nedjelja fin dan da se tome malo posvetim.
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  11. #261
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Maj 23 na 24, novi meteorski pljusak u svom maksimumu u sazviježđu Camelopardalis (žirafa).

    Detalju na linku: http://www.slate.com/blogs/bad_astro...9p_linear.html

  12. #262
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kod nas je bilo oblačno. U Americi i Kanadi gdje se ocekivalo najbolje osmatranje je slabo prošlo. Nista od novih Persida
    Ludilom maskiram dosadu

  13. #263
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Daklen ko je sve spreman za oktobar ove godine i bliski prolaz komete Siding Spring pokraj Marsa.

    Na pripadajucem topiku sa postavio zanimljiv video sa dosta zanimljivih podataka ali eto i linka i sa ovog mjesta:

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...89#post3777689

  14. #264
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    SUPERMOON večeras (10. August 2014).

    Tehnički večeras je najbliži puni Mjesec ove godine, odnosno Mjesec je u perigeju.

    Ovo je zanimljivo s te strane jer svake godine kada se dogodi super Mjesec, mnogi krackpot websiteovi, youtube i po novinama guraju najrazličitije senzacionalističke videe i članke koji govore o ogromnom Mjesecu (vidi slike) kroz pola neba, smanjenoj gravitaciji, promijenama magnetskog polja, o prirodnim katastrofama i sličnie gluposti.

    Nema boljeg dana od ovoga da se provijeri istinitost takvih tvrdnji koje mnogi čitaoci gutaju kao stvarne.

    U stvarnosti Mjesec je uistinu oko 5 do 10% veći nego kada je najdalji, međutim samo veoma istrenirani posmatrači u opće mogu primjetiti razliku i bez mjerenja teško da iko može iša primjetiti. S druge strane gravitacija je ista s obzirom da je Mjesec ipak veoma daleko tako da variranje udaljenosti od Zemlje ne stvara neku veću promjienu gravitacionog polja. Te promijene su do duše mjerljive osjetljivim instrumentima ali čovijek zasigurno ne osijeća ništa, a plimske sile tek neznatno variraju visinu mora. Što se tiče magnetskog polja, ne dolazi do ama baš nikakve promijene, s obzirom da Mjesec ima tek slabo jedva mjerljivo magnetsko polje koje skoro nikako ne interferira sa Zemaljskim, tako da u stvari nema nikakve razlike danas i drugih dana. S druge strane izazivanje katastrofe je direktno vezano za gravitaciju, a kako nema značajnih promijena u gravitacionom polju tako nema ni stvarne opasnosti.

    Ovo je stvarna optička razlika najdaljeg i najbližeg Mjeseca:






    Dalje, evo nekoliko takvih senzacionalističkih gluposti i fotografija.


    (namijerno zumirane ili editovane slike ili uslikane tokom izlaska i zalaska kada Mjesec izgleda u stvarnosti veći nego što jeste zbog distorzija svijetlosti kako ova prolazi kroz dublju atmosferu)





    Youtube crack pot primjer:




    S druge strane večeras, sjutra i prekosjutra je maksimum ljetnjeg roja meteora Perseida. Stoga zajedno sa punim Mjesecom takođe imamo i aktivni meteorski roj. Na žalost zbog punog Mijeseca biti će vidljivi samo najsjajniji meteori ali ipak je i to vrijedno pogledati.

    Supermoon i meteorski roj zajedno, to se ne događa svaki dan i za romantične parove prava je prilika da pod svijetlošću punog Mjeseca ispunjaju želje jedno drugom, kako koji sjajni meteor bude parao nebom.

    Za one koji nisu baš toliko romantični, ovo je sasvim dobar izgovor za neku drugu vrstu provoda.

    Na žalost jedino su astronomi amateri ostali kratkih rukava jer je nebo presjajno za ikakvo ozbiljnije posmatranje Perseida a Mjesec je pun tako da se nema što značajno vidjeti na njegovoj površini (najoptimalnije posmatranje Mjeseca se vrši tokom faza kada se može posmatrati rub sjenke i kada je konfiguracija reljefa najjasnija).

  15. #265
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zakasnih sa postom, jer meteorska kiša je prošla , ali sam naišao na super aplikaciju da možete da slikate sa svog telefona . Valjaće za drugi put .Aplikacija se zove NightCap pro .Isprobavajući aplikaciju sa moje terase jedan sam i ja uhvatio. Konkretno je aplikacija je za Iphone. omogucava dugu ekspziciju pri iso800 na telefonu. za najbolje rezultate bi trebalo imati stalak .
    Ludilom maskiram dosadu

  16. #266
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Samo da napomenem da je večeras maksimum aktivnosti za meteorski roj Geminida (13 na 14 Decembar). najbolje vrijeme posmatranja je između 00:00 i 4:00 ujutru. >Ovo je mapa zvijezdanog neba sa položajem radijanta za one koji žele posmatrati.



    Detalji na idućim linkovima:

    http://meteorshowersonline.com/geminids.html

    http://www.slate.com/blogs/bad_astro...ing_guide.html

  17. #267
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Šteta što je mjesec na polovini, bilo bi bolje da ga nema večeras.
    Ludilom maskiram dosadu

  18. #268
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Novogodišnja kometa Lovejoy, doseći će 6 magnitudu tokom Nov Godine i biti vidljiva tokom Januara dvogledima i manjim teleskopima.








    Detalji na idućem linku: http://www.skyandtelescope.com/astro...vejoy-1211142/

  19. #269
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  20. #270
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  21. #271
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  22. #272
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  23. #273
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Totalno pomračenje Sunca 30. Marta. Na žalost kod nas će biti samo djelomično, a totalitet će biti vidljiv samo sa nekih ostrva u britaniji i Rusiji (u Atlantiku). Iduće totalno pomračenje Sunca koje će dotaći Evropu će biti tek 2026 godine.





    Linkovi: http://www.iflscience.com/space/euro...-solar-eclipse

    http://metro.co.uk/2015/02/24/solar-...in-uk-5077597/

    http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_e...March_20,_2015

  24. #274
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    976
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    jos jedna najava pomracenja Sunca, 20.marta.
    kako ce to izgledati iz Podgorice..
    sa opcijom u playeru odabira ostalih gradova i drzava
    http://www.timeanddate.com/eclipse/i...egro/podgorica
    Last edited by aquamarin; 07-03-15 at 22:37.

  25. #275
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    976
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    kako je to izgledalo 11.avgusta 1999.. malo podsjecanja
    neki su se zatvarali po kucama, spustali roletne i zavjese )
    neki kulirali i uzivali.. a neki zaradjivali na tome



Page 11 of 12 FirstFirst ... 789101112 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Natprirodne pojave i zagrobni život
    By novakb14 in forum Sve i svašta
    Replies: 56
    Last Post: 29-11-17, 14:40
  2. Neke vrlo loše i vrlo nekulturne pojave!
    By sagitarius in forum Primorski
    Replies: 56
    Last Post: 25-12-13, 16:44
  3. Replies: 1
    Last Post: 28-09-10, 14:23
  4. Stanje društva u Crnoj Gori - neopatriotizam i druge pojave
    By cpu in forum Religija i filozofija
    Replies: 5
    Last Post: 11-08-10, 15:00
  5. Paranormalne pojave
    By dubovicanin in forum Centralni
    Replies: 0
    Last Post: 05-07-10, 11:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •