Results 1 to 25 of 25

Thread: Nuklearni rat

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default Nuklearni rat

    U svjetlu aktuelnog lansiranja sjevernokorejskog balističkog projektila i spremnosti nove američke administracije da 'riješi' to pitanje zauvijek, uz poruku da - sat otkucava i sve opcije su otvorene - evo i topik za diskusiju o, nadajmo se, ipak spriječenoj katastrofi


    Za uvod
    Kako bi izgledale prve minute i sati nuklearnog rata između Amerike i Sjeverne Koreje?


    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Što reče jedan vojno politički analitičar, S. Koreja mora da ''zvecka'' s vremena na vrijeme s oružjem kako bi ostatak svijeta govorio o njoj. Pošto su privredno i ekonomski zaostali za ostatkom svijeta, moraju na neki način pokazati da nisu lak plijen.

    Nuklearni rat? Mislim da je to krajnja reakcija u planovima gore pomenutog debeljka, jer ako dođe do te tačke - S. Koreja će nestati i tu joj neće pomoći ni Rusija ni Kina. Jedino koga S. Koreja može da ugrozi je Južna i Japan, predpostavljam da Japan ima anti balističku odbranu, dok je Južna Koreja mnogo ugroženija zbog same blizine. Ako se išta bude dešavalo, ići će se konvencionalnim sredstvima.

    Skoro kad je bila kriza koju su i jedni i drugi vješto (ili da li je to tako bilo) izbjegli, Kina je poslala jedinice na granicu (kako to i ''Vice'' piše) kao podršku za civile, uglavnom medicinsko osoblje.. Ako zaglibi Debeljko, pustiće ga niz vodu takozvani saveznici.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  3. #3
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Stvar je u tome što niko osim USA ne osjeća prijetnju od Sjeverne Koreje i njihovog nuklearnog programa jer su ti ljudi prosto navikli da žive u svom zatvorenom svijetu tolike godine !!! Ajde da je to Amerika od prije 20 god. pa da čovjek pomisli kako im je stalo do demokratije&kapitalizma ali danas kad i oni smatraju da je slobodan protok ljudi i kapitala katastrofalan zbilja ne postoji ni jedan razlog osim neprijateljestva !!!
    deuscroix

  4. #4
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Debelog bi se davnija dana svrgnulo ko Sadama il Gadafija... da ovaj nema nuklearni program, i skoro stoprocentnu narodnu naklonost.
    Ođe je više pitanje saveznika i interesa, negoli ugroženosti velikih i titana.

    Tipa, "imam kera i puštiću ga na tebe"....
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,204
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Koliko su zapadne nacije izvele nuklearnih proba pa ništa..

  6. #6
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

  7. #7
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,980
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Vise od nuklearnih bombi svaki dan, lansiranja raketa, ispiranje mozga na vijesti i po novinama. Kad bi mediji iskulirali sto S. Koreja radi onaj bi se smorio i prestao s tim, ovako pisu o njemu svaki dan. A i amerima odgovara da ovaj mlati, da bi prodavali svoje oruzje, to im je jedino sto im drzi ekonomiju, a i svjetsku.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Велики брат који стоји иза С. Кореје је Кина.
    Када њима буде доста, све ово код Кима ће се завршити врло брзо.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Koliko su zapadne nacije izvele nuklearnih proba pa ništa..
    To je bilo drugo vrijeme, čak i potpuno legitimno (hladni rat). Po završetku istog, sile su sjele za sto i dogovorili obostrane kontrole i drastično smanjenje broja nuklearnih glava. To je bitna razlika.

    Slažem se jedino za zatvaranje očiju na Izraelski nuklearni program. Prećutno se zna za isti a i ujedno odobrava. Još od Vela incidenta u kojem je zataškano mnogo toga.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  10. #10
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Jedino koga S. Koreja može da ugrozi je Južna i Japan
    Tako izgleda na prvi pogled jer bi gubitak zivota bio ogroman. Ali napad na bilo koju od te dvije drzave za sobom povlaci odmazdu. A tu je i pitanje svjetske ekonomije u slucaju da koja bomba padne na Seul ili negdje po Japanu. Mogucnost nuklearnog rata + ekonomska kriza + trenutno stanje u svijetu = globalna katastrofa. Pitanje Sjeverne Koreje mora biti rijeseno mirnim putem. Medjunarodna zajednica bi trebala da napravi pritisak na Kinu da rijesi problem Sjeverne Koreje. Ne mogu vise da stoje sa strane i da posmatraju.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  11. #11
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Na drugoj temi sam pisao i o tome, realno se zna koliki je eknonomski uticaj tih zemalja na ostatak svijeta. Čak bi i Kina bila na gubitku i upravo zbog toga mislim da ne bi rizikovala sa S. Korejom.

    E sad, Kinezi igraju svoje neke igrice ali ni oni sami nemaju previliki uticaj na S. Koreju, pa poznata je izjava pokojnog oca Kimijevog da Kineze nikad neće smatrati za prave prijatelje. Sve je to jedna velika partija šaha, koriste ih da bi Amerikance distancirali koliko toliko a ujedno da bi suzbili i uticaj Rusije. Uz svo to ''prijateljstvo'', nagon za interesima će uvijek da preovlada.

    Ali ako im se otmu kontroli, odosmo u krasni. Ne što ćemo nastradati od nuklearki (čak i ako se to desi, računam da nisu toliko prsli da zbrišu cijelu planetu), nego će nas ekonomska kriza pojesti i vratiti u prošli vijek.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Велики брат који стоји иза С. Кореје је Кина.
    Када њима буде доста, све ово код Кима ће се завршити врло брзо.
    prilično sam siguran da mu Kina nije odobrila ono lansiranje preko Japana, jer nema teorije da su Kinezi unaprijed mogli da znaju kakva će bit reakcija USA... Kinezima najviše odgovara status kvo ali izgleda da im se ker puštio s lanca..
    She is only here to annoy herself!

  13. #13
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Никшић
    Posts
    318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovaj nuklearni program izgleda jedino spasava SK od svjetskog policajca. Bila bi Sjeverna Koreja ravna ploca, samo da Ameri smiju. Međutim oni djeluju samo po ciljevima koji ne mogu da uzvrate. Nije ni ovaj Kim toliko glup. Ovako samo postavlja stvari na pravo mjesto. Do nekog nuklearnog rata nikada nece doci. Jer ga niko nece ni napadati.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Što reče jedan vojno politički analitičar, S. Koreja mora da ''zvecka'' s vremena na vrijeme s oružjem kako bi ostatak svijeta govorio o njoj. Pošto su privredno i ekonomski zaostali za ostatkom svijeta, moraju na neki način pokazati da nisu lak plijen.
    Cini mi se da je to zveckanje vise za unutrasnju upotrebu. Tamosnjoj javnosti se i tako plasiraju svakakve izmisljotine a narod se mora konstantno drzati u stanju ratne napetosti kako bi ostao u pokornosti prema vlasti. Hleba i igara bez hleba, najprostije receno. Kim to najverovatnije radi najvise zbog sebe, prilicno je laskavo kada se takvom egomanijaku "vladar slobodnog sveta" direktno obraca i zna da mu nista ne sme. Bas kao i Kim koji zna da bi time potpisao sebi smrtnu presudu ali ce nastaviti da ispituje sve moguce granice svojih ratnih igrica osim samog nuklearnog napada.

  15. #15
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    I to, između ostalog.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  16. #16
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    prilično sam siguran da mu Kina nije odobrila ono lansiranje preko Japana, jer nema teorije da su Kinezi unaprijed mogli da znaju kakva će bit reakcija USA... Kinezima najviše odgovara status kvo ali izgleda da im se ker puštio s lanca..
    Понашање СК не увјерава да су они пуки тастер Кине, но опет са друге стране без Кине, не би било ни тих бомби ни ракета, ни саме СК.

    Quote Originally Posted by VanCamp View Post
    Ovaj nuklearni program izgleda jedino spasava SK od svjetskog policajca. Bila bi Sjeverna Koreja ravna ploca, samo da Ameri smiju. Međutim oni djeluju samo po ciljevima koji ne mogu da uzvrate. Nije ni ovaj Kim toliko glup. Ovako samo postavlja stvari na pravo mjesto. Do nekog nuklearnog rata nikada nece doci. Jer ga niko nece ni napadati.
    Далеко од тога.За вријеме Корејског рата, када је СК, иначе изазивач тог рата, била на кољенима и скоро потпуно освојена, појавила се милионска кинеска армија која је просто вратила фронт, односно данашњу границу у неко предратно стање.
    Посебно након слома СССР-а, Кина и милостиња ЈК су једино што одржава СК.Зато понашање СК ипак треба посматрати у неком ширем контексту, јер да нема Кине, за ријешавање проблема Сјеверне Кореје би биле сасвим довољне моћне оружане снаге Јужне Кореје и Јапана и то без помоћи Американаца.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Понашање СК не увјерава да су они пуки тастер Кине, но опет са друге стране без Кине, не би било ни тих бомби ни ракета, ни саме СК.
    dosta tehnologije je došlo i iz Rusije i bivših zemalja SSSR tipa Ukrajine (npr. motori za rakete)

    ja vjerujem da su Kinezi probali nešto skorije da urade da ga stave malo pod kontrolu ali su mu zato platili tetak i ko još bješe zaboravih, ako probaju nešto ozbiljnije ne bi me čudilo da baš njih jad nađe od ove budale
    She is only here to annoy herself!

  18. #18
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Oni ga prosto i najprostije u potpunosti kontrolisu, i uzivaju nesaglediv interes u tome. Kad god Cajna treba sto pogurat a da ostane zakulisno pred svjetskom javnosti oni ovome recu "izvrsi probu"....
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  19. #19
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Никшић
    Posts
    318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svakako da su i Amerikanci tada pomogli Juznoj. Ne mislim ja da je Sjeverna Koreja toliko slaba. Pravo je Kine da stoji uz SK, isto kao sto SAD stoji u Japan i JK. Po ovim podacima na netu, Sk je jedna respektabilna vojna sila. Pritisak na njih moze samo da izazove katastrofu. Dokle god se osjecaju ugrozenima, dotle ce biti i probe. Plus ovakvo reagovanje na njihove probe. Prosto su u centru paznje. Da se mozda iskulira koji put, mozda bi se smirili.
    Last edited by VanCamp; 07-09-17 at 23:35.

  20. #20
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Oni ga prosto i najprostije u potpunosti kontrolisu, i uzivaju nesaglediv interes u tome. Kad god Cajna treba sto pogurat a da ostane zakulisno pred svjetskom javnosti oni ovome recu "izvrsi probu"....
    Ne znam baš.. Ako ga kontrolišu, zašto su izveli vojsku na granici sa SK (doduše medicinske jedinice) na onaj blef čika Donalda (nosači aviona)? Ni oni ne mogu da predvide reakciju bata Kimia..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  21. #21
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanCamp View Post
    Svakako da su i Amerikanci tada pomogli Juznoj. Ne mislim ja da je Sjeverna Koreja toliko slaba. Pravo je Kine da stoji uz SK, isto kao sto SAD stoji u Japan i JK. Po ovim podacima na netu, Sk je jedna respektabilna vojna sila. Pritisak na njih moze samo da izazove katastrofu. Dokle god se osjecaju ugrozenima, dotle ce biti i probe. Plus ovakvo reagovanje na njihove probe. Prosto su u centru paznje. Da se mozda iskulira koji put, mozda bi se smirili.
    Треба имати у виду да је активност САД у Кореји, чак и дан данас формално под УН-ом.
    Нисам рекао да је Сјеверна Кореја слаба, већ да је слаба у односу на Јужну Кореју.
    Кимова војска је остала у седамдесетима, климавих материјалних резерви, посебно нафте, док са друге стране имамо Јужну Кореју са једном од најмоћнијих војски свијета, са 600.000 активних припадника и преко 3 милона резервиста, наоружани најмодернијим наоружањем, са непресушним материјалним резервама.
    Томе додај и 300.000 јапанских војника и једну респектабилну силу која се тамо поново ствара.Кореја и Јапан имају војне буџете који су укупно већи од војног буџета Русије.

    Смрскати Кимову атриљерију која би кроз пар сати остала без муниције и нафте, није толики изазов.Изазов је зна се ко.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Никшић
    Posts
    318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da Sjeverna ima cak 5.5 miliona u rezervi, a nesto preko milion aktivnih. Znaci mozda sam tresnuo. Nikada Kina nece dozvoliti da joj se rat odvija u dvoristu. Da joj se Amerika useka na samu granicu. Ta Sjeverna Koreja je i dosta zatvorena zemlja, tako da mislim da je i prava slika o njoj nama nedohvatljiva.

  23. #23
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanCamp View Post
    Mislim da Sjeverna ima cak 5.5 miliona u rezervi, a nesto preko milion aktivnih. Znaci mozda sam tresnuo. Nikada Kina nece dozvoliti da joj se rat odvija u dvoristu. Da joj se Amerika useka na samu granicu. Ta Sjeverna Koreja je i dosta zatvorena zemlja, tako da mislim da je i prava slika o njoj nama nedohvatljiva.

    Сјеверна Кореја може да каже да има двадесет и кусур милиона људи у резерви (од беба у колевкама до стараца на интезивној нези), али пушка не пуца без муниције, тенк и камион неће да упале без горива, а гладан, го и бос, војник је неупотребљив.
    Чак ни масивни артиљеријски напад на Сеул и околину више није опција, јер се рачуна да би 90% те артиљерије било уништено прије него што изађе на борбени положај.Зато је спонзор одлучио да Ким, има нешто друго са чим може да пријети, но то оружје је још увјек само на нивоу пријетње, и мислим да спонзор никад неће дозволити некоме као што је режим у Пјонгјангу да има нуклеарне бојеве главе које може монтирати на ракете.Тако да треба бити опуштен.

    Са друге стране имаш праву модерну борбену машину произниклу из једне врло снажне економије, која никад није замишљена за рат само против Сјевера.
    Last edited by BAR; 08-09-17 at 20:40.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  24. #24
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Evo su UN predložile da USA povuče nuklearno naoružanje iz J.Koreje a da će ( ukoliko bi se nastavile probe ) Kina uvesti sankcije S.Koreji koje bi za 2 mjeseca dale efekat !!! Amerika je to naravno odbila jer je njima glavni intres da drže J.Koreju i Japan pod savezničkom okupacijom ali i oni polako shvataju u kom pravcu idu stvari !!!
    deuscroix

  25. #25
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by night_silence View Post
    ...glavni intres da drže J.Koreju i Japan pod savezničkom okupacijom ali i oni polako shvataju u kom pravcu idu stvari !!!
    То је таква окупација да је јапански премијер, иначе у модерним јапанским оквирима националиста, многе инвестиције у САД обећао, не би ли се међу првима срео са Трампом, страхујући управо од преиспитивања Америчких позиција у свијету у контексту његових предизборних изјава.

    Но узрок понашања С.Кореје управо треба посматрати, ако ниси погрешно пренио вијест, у контексту овог предлога.Тастер обични.Ово је контролисано и све ће бити ок.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prirodni nuklearni reaktor
    By epruvetica in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 05-02-07, 19:08
  2. Nuklearni napad - 'rjesenje' iranske krize?
    By Bad Boy in forum Politika generalno
    Replies: 9
    Last Post: 10-05-06, 23:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •