Page 63 of 1402 FirstFirst ... 1353596061626364656667731131635631063 ... LastLast
Results 1,551 to 1,575 of 35035

Thread: Iz raznih novina III

  1. #1551
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    kad pomislim koliko je jednom fotografu jednostavno "izrezirati" ovakvu fotku, potkrijepiti je tugaljivom pricom, a to rade non-stop..
    To je prva stvar na koju sam pomislio kad sam vidio fotografiju, odavno na prvu loptu ne vjerujem ovakvim tekstovima.

  2. #1552
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Plužine
    Posts
    3,079
    Thanks Thanks Given 
    174
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    NAVIJAČI
    Divljaštvo nas spaja

    KLJUČNI PODACI
    • Iz Crne Gore nakon velikih nereda na susretu s Rusijom piše Aleksandar Popović
    • Svoje komentare možete nam slati na [email protected]





    Piše: Iz Podgorice Aleksandar Popović
    Objavljeno prije 2 sata






    Tekst


    Foto: Getty Images / Hina (fotomontaža: Index)
    KAŽU jutro je pametnije od noći. Prošle su već dvije, a pametniji nismo. Naprotiv - sluđeni smo još više u labirintu primitivizma s maskom patriotizma. Sramotni neredi na utakmici Crna Gora - Rusija i taj tužni 27. ožujak urezani su u kožu malene balkanske ljepotice, a svjež ožiljak vidjeli su svi - od regije, preko cijele Europe i svi imaju svoje mišljenje, ali ne nude rješenje kako ranu očistiti, zašiti i stati na put nasilju.
    Baklja je (samo) okidač
    Izvjesni Luka Lazarević sa sjeverne tribine pogodio je bakljom golmana Igora Akinfejeva na startu utakmice, a sve nakon toga je već utemeljena žalosna povijest. Spomenuti navijač se predao policiji, izrazivši kajanje...
    "Prvenstveno se ispričavam povrijeđenom momku, njihovom Savezu, kao i našoj reprezentaciji i cijeloj državi, jer tek sada postajem svjestan posljedica koje sam izazvao bacanjem baklje. Kada je počela utakmica, dok smo stajali na tribini, netko od gledatelja je bacio zapaljenu baklju koja je pala pokraj moje lijeve noge. Obzirom da je zapaljena baklja prskala ja sam se sagnuo i podignuo baklju. Ali, kako je ona i dalje prskala, i bila dosta mala, kako ne bi opekla mene i ostale u mojoj blizini instinktivno sam je bacio u pravcu terena. Tada je baklja pala na golmana Rusije i pogodila ga u vrat i ramena. Da sam se mogao u tom trenutku spustiti na teren sigurno bih bio prvi koji bi mu pomogao i pružio pomoć. Iskreno žalim i kajem se što se sve ovo dogodilo”, rekao je Lazarević, protiv kojeg će policija podići kaznenu prijavu zbog nasilničkog ponašanja na sportskoj priredbi.
    Iz utrobe stadiona sijevali su novčići, upaljači, stolice, dok su na južnoj strani ratovali crnogorski navijači protiv gostujućeg trokuta Rusi-Srbi-Crnogorci. Da, postoje i oni građani koji su došli životom braniti "pravoslavnu braću Ruse", samo nikome nije jasno od koga su ih željeli obraniti - od svog naroda? Bile su to znanstveno fantastične scene, koje su nadišle sve okvire realnosti i koje je gotovo nemoguće opisati.
    Gledajući sve to postaje jasno da je bačena baklja samo okidač, jer su problemi mnogo, mnogo veći. Točnije, cijeli sustav vrijednosti je urušen, a protuotrova nema ni na vidiku.
    Gurali smo stvari pod tepih
    Podgoričkim hororom šokirani su svi, od izbornika Branka Brnovića i reprezentativaca, koji su protiv Rusije igrali vrlo loše tih 67 minuta, preko bivših i sadašnjih nogometaša, nekadašnjeg izbornika Zorana Filipovića, trenera moskovske Lokomotive Miodraga Grofa Božovića, pa sve do glavnog tajnika Fudbalskog saveza Crne Gore Miomira Đurđevca. On se žestoko obrušio na navijače, nazvavši ih licemjerima jer drže crnogorske zastave, a izazivaju probleme istom tom nacionalnom timu koji, navodno, podržavaju...
    "Bilo je samo pitanje vremena kada će se ovo dogoditi jer smo gurali stvari pod tepih. Ne tražimo alibi, ali policija i tužiteljstvo moraju odraditi što je do njih. Ni u Engleskoj nije Savez iskorijenio huliganizam, već vlada. Također, na naš stadion se može unijeti sve i svašta, usprkos sigurnosnim mjerama. To je dokaz da nam treba moderan stadion", smatra Đurđevac, uputivši pitanja "za milijun dolara"...
    "Zašto ljudi iskazuju svoje frustracije na ovaj način? Zašto netko baca baklje u teren i što time želi reći? U Europi ljudi idu na utakmice sa djecom da uživaju, a kod nas imaju samo jedan cilj - da naprave problem"
    Samo nebo i Savićević znaju kakve nas sankcije čekaju
    Nesumnjivo, velika reputacija predsjednika Saveza Dejana Savićevića u Uefi do sada je u bezbroj situacija spasila stvar, pa tako i one noći, kada se utakmica poslije napada na Akinfejeva ipak nastavila, iako objektivno nije trebala. Međutim, nakon svega viđenog, samo nebesa i Savićević znaju kakve nas sankcije čekaju.
    Osim novčane kazne za FSCG od 10.000 do 20.000 eura, odnosno za Savićevića od 193 do 1.930 eura, visi o koncu i hoćemo li odmah biti izbačeni iz igre ili ćemo nastaviti kvalifikacije pred praznim tribinama. Mada, što god se dogodilo - očigledna činjenica je da crnogorski nogomet uveliko krvari.
    Od aplauza Pirlu do divljanja i rasizma
    Balkanski "klackalica" sindrom, očekivano, nije zaobišao ni Crnu Goru, naprotiv. Tako na primjer, navijači koji se znaju i međusobno obračunati zbog "unutrašnjih interesa", pljeskom isprate svaku himnu gostujuće reprezentacije, aplaudiraju na otvorenoj sceni Andrei Pirlu, oduševljeni skandiraju Kevinu Princu Boatengu, dok na drugoj strani gađaju petardama golmana Poljske Pržemislava Titona, stolicama izbornika Brnovića i rasističkim povicima časte Boatengove suigrače iz Gane. Također, Zlatan Ibrahimović je nedavno dočekan kao idol, ali ipak nije uspio izbjeći sve silne psovke i povike sa tribina kada je utakmica krenula.
    I nije to samo slučaj u nogometnim noćima. Prilikom dolaska košarkaške ekipe Srbije u kvalifikacijama za Eurobasket, cijela dvorana je džentlmenski ispratila intoniranje srpske himne, ali je odmah po njenom završetku dio navijača pogrdnim pjesmama omalovažavao protivničke igrače tijekom cijelog meča.
    Zbog čega? To je već pitanje za specijalizirani tim psihologa.
    Političari vrte istu ploču
    Crna Gora ima nesreću jer se huliganski ispadi nikada (slučajno ili ne) ne događaju pred političke izbore. Jer, možda bi u tom trenutku vlast nešto i poduzela, sve sa ciljem pridobivanja većeg broja glasova. Međutim, u suprotnom - sve ostaje samo na osudi, pametovanju i prebacivanju krivnje s jedne na drugu adresu. Svi se prave ludi, a istovremeno nude "rješenja" kojim bi se suzbili neredi na tribinama. Tako na primjer iz vladajuće DPS partije "peru ruke od svega" i poručuju "zašto bismo zbog grupe huligana i pojedinca stavljali mrlju na cijelu državu".
    Dakle, važnije je da njihove fotelje ostanu na mjestu, nego da se pozabave ozbiljnim sociološkim pitanjima i sprovedu zakon koji će mjerodavno sankcionirati sve izgrednike u budućnosti.
    Jučer Srbija, danas Crna Gora, sutra Hrvatska i opet u krug
    Divljanje srpskih navijača u Genovi, tučnjave hrvatskih navijača, krvavi mostarski derbi, slučaj "dron" u Beogradu, primitivizam crnogorskih navijača - sve su to pečati na koži napaćenog Balkana, čiji je zaštitni znak - divljaštvo. Naravno, čast rijetkim izuzecima - izopačeni "primjeri" društva, patuljastog uma, ne prestaju sijati gluposti i režirati horore, koji će jednog dana opet završiti tragično, doslovno, ako se stvari ne promijene. Nažalost , krug se vrti i vrti, iznova i iznova. Ovih dana smo mi, po tko zna koji put, postali taoci, sutra će to biti Hrvati, pa Srbi i tako u nedogled. Tu smo, makar, svi isti. Eto stvari koje spajaju ovaj žalosni prostor - a to su patnja i nemoć.
    >>> Iznesi svoj stav. Komentare možete nam slati na [email protected].




  3. #1553
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    pg
    Posts
    1,672
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Legende, apsolutne legende..
    Numanović se krije mijenjajući tablice

    http://www.vijesti.me/vijesti/numano...tablice-826356
    Shit has hit the fan !

  4. #1554
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    http://portalanalitika.me/clanak/181...milijarde-eura

    Objavljeno: 31. 03. 2015 - 12:08Vijesti
    Kojim kompanijama je država garantovala pola milijarde eura?

    FACEBOOK TWITTER


    Komentari (0)
    Na spisku nema već plaćenih garancija izdatih Kombinatu aluminijuma, Željezari i firmi Melgonia iz Bara, koje je država novcem poreskih obveznika isplatila, plaćajući za neuspjele poslovne poduhvate privatnih firmi. Iznos već plaćenih garancije iznosi oko 148 miliona eura.
    Vlada Crne Gore objavila je spisak kompanija kojima je garantovala za dobijanje kredita vrijednih blizu pola milijarde eura.
    “Domaće garancije su uglavnom predstavljale podršku kompanijama za realizaciju određenih socijalnih aktivnosti i kao podrška realizaciji programa restrukturiranja, dok su ino garancije u prethodnom periodu date za kredite kojim su implementirani razni infrastrukturni projekti, obezbjeđivana podrška razvoju malih i srednjih preduzeća kroz kredit Evropske investicione banke odobren bankarskom sektoru u Crnoj Gori. Osim toga, nekim preduzećima su izdate i ino garancije u cilju podrške za restrukturiranja”, objavila je Vlada.
    Stanje duga po osnovu ugovorenih garancija koje je Vlada izdala na kraju 2014. godine iznosi oko 494,40 miliona eura, od čega su povučena sredstva u iznosu od oko 395,97 miliona eura.
    “Stanje duga na kraju 2014. godine, po garancijama izdatim domaćim i ino kreditorima iznosi 307,54 mil eura, što predstavlja 9,06 odsto BDP-a”, navodi se u Vladinoj informaciji.
    Angažovani iznos garancija koje je Vlada Crne Gore izdal a za zajmove kod ino kreditora iznosi oko 384,22 miliona eura, dok je stanje duga po istim 298,6 miliona eura ili 8,8 BDP-a.
    Najveći iznos garancija je odobren malim i srednjim preduzećima u iznosu od 90 miliona eura, Fondu za zaštitu depozita 30 miliona eura, CGES-u za interkonektivni kabl 20 miliona eura, Crnogorskoj plovidbi za nabavku dva broda iz Kine 39 miliona eura, opštini Budva za projekat saniranja otpadnih voda u iznosu 29,5 miliona eura. Od domaćih grancija najviše je izdato Montenegro erlajnsu i brodogradilištu iz Bijele. Portal Analitika objavljuje faksimil spiska kompanija kojima su izdate garancije.
    P.Z.




    Hvala Lepo

  5. #1555
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    KAKO SMO ODBILI POSAO VEKA Državni sekretar SAD doneo ček na 6,5 milijardi! Imao je samo jedan uslov

    DRUŠTVO09:13, 31.03.2015.








    • 22
    • Pošalji e-mail
    • Odštampaj tekst

    A


    Ispraćen je iz Beograda sa porukom da se "Amerikanci ne mešaju". Članovi Predsedništva SFRJ očigledno nisu marili za Volstrit

    Foto: Profimedia
    Vođstva posvađanih republika SFRJ našla su se pred izborom u junu 1991. Da prekinu svađe i okrenu se ekonomiji, između ostalog i kroz izvoz tehnologije za proizvodnju aviona G-4 Americi, ili da budu ostavljeni sami sebi da se "pokolju" u balkanskoj krčmi.

    Ovo je članovima Predsedništva SFRJ saopštio američki državni sekretar Džejms Bejker 21. juna 1991. u Beogradu. Šef spoljnih poslova SAD tada je rukovodstvu SFRJ potvrdio informaciju koju su ovi već imali: jedna od najvećih komapanija za proizvodnju vazduhoplova "Dženeral Dinamiks" iz Fort Vorta u Teksasu potpisala je ugovor o razumevanju sa našom državnom firmom SDPR o zajedničkom reprojektovanju i proizvodnji oko 5.000 konstrukcija vazduhoplova G-4, koji su u devetoj deceniji prošlog veka konstruisali jugoslovenski stručnjaci.
    Avion iz Žarkova ocenjen je kao favorit na konkursu JPATS za izbor novog školsko-borbenog aviona za obuku pilota koji je raspisalo američko RV 1990. i od 1995. trebalo je izbaciti oko 900 letelica za ovaj konkurs.
    Kako je rukovodstvu SFRJ rekao Džejms Bejker, on je u Beograd "doneo" ček na 6,5 milijardi dolara uz uslov da razmirice rešavamo na miran način, bez mnogo "buke". Ali, usledio je rat...
    TESTIRANJE
    O poslu veka koji nije realizovan, govori dr Nenad Gojković, tada šef marketinga i strateškog planiranja u SDPR i kreator projekta plasmana aviona G-4 u SAD, pod prvobitnim kodom "Sarajevo". On pre svega ističe da nije bio sam u poslu koji je danas namerno zaboravljen.
    "Poklopile su se mnoge stvari u toj poslednjoj deceniji prošlog veka - počinje priču Gojković. - Raspisan je konkurs za izbor novog aviona u američkom RV za sve rodove vojske, a mi smo imali izvanredan avion. Ja sam napravio plan nastupa na tržištu SAD i u nekih 13 meseci postignut je neverovatan uspeh. Nažalost, sve je minirano nerazumnim postupcima političara".
    Ocenjujući koji su razlozi što je naš avion iznenada "uzleteo" za najvećeg favorita na konkursu US AIR FORCE, Gojković, pored kvaliteta same letelice, izdvaja nekoliko događaja koji su usledili u 13 meseci 1990. i 1991.
    Avion G-4 nominovan je za učesnika na konkursu 22. novembra 1989. u Pentagonu. Zahvaljujući agilnosti naših vojnih predstavnika, pre svega atašea pukovnika Dragana Ikonomovića, već maja 1990. na aerodrom u Batajnici su sletele dve grupe američkih elitnih pilota.- Prva grupa američkih pilota koji su testirali G-4 stigla je 6. maja 1990. Vodio ju je pukovnik Dejvid di Marči, načelnik odseka za nabavku školskih aviona, a sa njim je bio i načelnik programa za obuku pilota i načelnik taktičkog vazduhoplovnog odseka - nastavlja Gojković.
    Oni su četiri dana leteli iz Beograda, Zadra, Podgorice. Imali su sva taktička gađanja vazduhoplovom i bili su prezadovoljni. Za njima je 10. maja u Beograd sleteo general Ouks sa još pet pilota, među kojima je bila i žena kapetan Linen Marten. Američki general je ljut stigao na Batajnicu. Naime, Italijani su ga držali dva sata u vazduhu (pilotirao je sam "boingom 707"), ne dajući mu da preleti u SFRJ ljubomorni što ide da testira G-4. Preleteo je tek pošto ih je izvređao. Ouk je leteo istog dana na G-4, a usledio je zajednički brifing.
    "Svi ovi vrhunski letači su bili prezadovoljni sa G-4, uz opasku da bi motor mogao biti jači. Kulminacija je nastupila kada je reč dobila kapetan Linen Marten - nastavlja Gojković. - Ona je otprilike rekla da je G-4 sposoban da napravi koliko hoćeš kovita u vazduhu i da se sam vrati u položaj za letenje. Ushićeno je kazala "kako su jugoslovenski konstruktori ludi kada su uspeli da naprave ovako nešto".


    Usledio je aplauz i znalo se da je G- 4 "položio".
    SARADNJA
    Let G-4 na vazduhoplovnoj izložbi u Fernborou u Engleskoj u avgustu 1990. ispao je najbolja reklama za G-4 u svetu vazduhoplovstva. Kako svedoči Gojković, naš pilot je morao da program završi pre roka jer je nastala gužva oko prevremenog uzletanja ruskog aviona. G-4 je ušao u oštar zaokret skraćujući let, ali mu se nije zabravila nosna noga, te je na sletanju pilot avion vodio na desnom i levom potkrilnom točku "vagajući ga" do kraja piste. Avion je potom pao na kljun. Udes je bio očigledan i bez posledica po pilota.
    "Gužva je nastala tek sutra, kada je isti avion ponovo uzleteo i leteo akro program kao da se ništa nije desilo - svedoči Gojković. - Dok su se naši u delegaciji svađali ko je kriv za "bruku", u delegaciji "Dženeral Dinamiks", koja je sve gledala, bili su oduševljeni jer su videli da avion može da se digne "iz pepela" za jednu noć.
    Saradnja sa "Dženeral Dinamiks" priča je za sebe. Početkom juna, pre odlaska u Jugoslaviju, Rojs Kaplindžer, bivši pukovnik pilot mornaričkog vazduhoplovstva koji je vodio pregovore u ime teksaškog proizvođača aviona, kada je video film o jugoslovenskoj fabrici aviona "Soko" pitao je da li je film pravljen u francuskoj fabrici. Nekoliko dana kasnije u Mostaru kuckao je prstima po avionskoj presi ("auto klavu"), ne verujući da posedujemo tako savremenu mašinu.
    Kasnije, u decembru, najviša delegacija iz Teksasa bila je u VTI u Žarkovu i posle te posete direktor firme koja je u tom trenutku zapošljavala 130.000 ljudi i pravila tada i B-2, napisao je naređenje američkim inženjerima da se "ispitivanja koja se imaju vršiti u vazduhoplovnim programima ove firme ubuduće sele u Žarkovo u Jugoslaviju pošto je VTI na tehnološkom nivou, po kadrovima i opremi jednak, a u nekim segmentima čak i bolji, od Instituta u Torontu (tada broj 1 na američkom kontinentu).
    Ukratko, VTI i "Dženeral Dinamiks" imali su zajedničke stručnjake koji su radili na reprojetku G-4 i zajednički avion je trebalo da poleti do 1994. Naime, u to vreme Amerikanci su završavali narudžbine za F-16 i kapaciteti su im bili slobodni.
    Delegaciju koja je pottisala memorandum o saradnji sa Amerikacima 18. febraura 1991. u Fort Vortu vodio je u ime SFRJ dr Nenad Gojković, a sa njim su bili pukovnik Jaroslav Šafarik, zamenik direktora VTI, i pukovnik Petar Stanić, pomoćnik vojnog atašea. Sa američke strane potpis je stavio Herbert Rodžers, potpredsednik kompanije.
    "Obilazili smo fabriku električnim automobilima, gde se sklapao F-16 i gde je radilo 30.000 radnika - seća se Gojković. - Oni tada nisu imali ništa više ni bolje od nas u "Sokolu". Kada sam primetio "auto-klav" zamolio sam vozača da stane. Prišao sam mašini i pokucao po njoj baš kao Kaplindžer u Mostaru juna 1990. kada nije verovao da i mi ovako savremenu stvar imamo. Američki direktori, koji su bili u pratnji, čudili su se šta radim, a ja sam, kao za sebe, gledajuću u Kaplindžera, rekao na engleskom: "Gle, pa isti je kao naš". Dobro je shvatio šalu.
    KRAH
    U Teksasu je tada dogovoreno da se na G-4 promeni motor američkim motorom "General Elektrica", koji je bio duplo jači i sa 30 odsto manjom potrošnjom. Dogovoreno je da se u kabinu stavi elektronika sa F-16. Sve je overeno potpisom. Istog meseca Antun Tus je u SAD sa Kolinom Pauelom, načelnikom Združenog generalštaba američke vojske, dogovarao saradnju, ali rat je bio brži.
    "U aprilu 1991. ponovo sam se sreo sa američkim vojnim atašeom, pukovnikom Džinom Vinsentom" - seća se dr Gojković - i požalio mu se da ne znam šta će biti sa saradnjom jer se rat već "mirisao".
    Američki pukovnik bio je optimista:
    "Celu zbrku u vašoj zemlji srediće Volstrit - rekao je ataše Gojkoviću, najavljujući i dolazak državnog sekretara SAD Džejmsa Bejkera za jun.
    Bejker je zaista došao i doneo ponudu od 6,5 milijardi dolara za start saradnje. Ispraćen je iz Beograda sa porukom da se "Amerikanci ne mešaju". Članovi Predsedništva SFRJ očigledno nisu marili za Volstrit.
    CRNI PETAK
    U memoarima "Politika i diplomatija" Džejms Bejker posetu Beogradu 21. juna 1991. opisuje kao "svoj crni petak". Opisujući kakve je sagovornike našao na Balkanu, pozvao se na reči tadašnjeg ambasadora SAD u Beogradu Vorena Cimermana, koji je ovo političko razdoblje u SFRJ opisao kao "takmičenje u nacionalizmu od vrha do dna".
    SVEDOČANSTVO I POSVETA
    Oko 15 fascikli koje govore o nerealizovanoj šansi SFRJ u Americi danas se čuvaju u arhivima Muzeja vazduhoplovstva. Interesanto da su ovi dokumenti potpuno "zaboravljeni", a deo svedočanstva o svemu što se dešavalo, koje je napisao dr Gojković, čuva se u Muzeju vazduhoplovstva sa posvetom: "Nadam se da će ovo poslužiti da ne počinjemo uvek od nule, već da nastavimo gde su prethodne generacije stigle".

    Hvala Lepo

  6. #1556
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A pogledajte film Težina lanaca, gdje se vidi da je još 1984 godine predsednik Regan potpisao Dekret o ,,uništenju" SFRJ, to jest razdvajanju na Republike. Zato su i krenuli prvo finansijski, tako što su u Saveznu Vladu postavili Anta Markovića i još nekoliko domaćih nazovi eksperata, među kojima i crnogorca Vukotića, koji su namjerno uništavali preduzeća.

    Poslato sa HUAWEI P7-L10 koristeći Tapatok 2

  7. #1557
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bargdad
    Posts
    2,020
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    69
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by radja View Post
    A pogledajte film Težina lanaca, gdje se vidi da je još 1984 godine predsednik Regan potpisao Dekret o ,,uništenju" SFRJ, to jest razdvajanju na Republike. Zato su i krenuli prvo finansijski, tako što su u Saveznu Vladu postavili Anta Markovića i još nekoliko domaćih nazovi eksperata, među kojima i crnogorca Vukotića, koji su namjerno uništavali preduzeća.

    Poslato sa HUAWEI P7-L10 koristeći Tapatok 2
    Mislis onaj Ante koji je ugasio hiperinflaciju i za cijeg je vakta prosjecna plata bila 1000 maraka (1989te)? Svidja mi se tezina lanaca ali kao i svaki dokumentarac malo mora bit pristrasan.

  8. #1558
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A sjećaš li se možda koliko je vremena to trajalo? Već je u decembru iste godine 1990 (znači ne 1989) počeo ekonomski sunovrat, kašnjenja plata i smanjenja, kao i ostale posledice.
    Dobro pamtim taj period.

    Poslato sa HUAWEI P7-L10 koristeći Tapatok 2

  9. #1559
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MK View Post
    Mislis onaj Ante koji je ugasio hiperinflaciju i za cijeg je vakta prosjecna plata bila 1000 maraka (1989te)? Svidja mi se tezina lanaca ali kao i svaki dokumentarac malo mora bit pristrasan.

    to moze svaka budala da uradi sto je uradio markovic.

    Fiksiras kurs domace valute na nerealno jak nivo, i narod presrecan skocio im preko noci standard 5 puta i to traje sve dok se ne potrose devizne rezerve, kad se potrose, kurs dolazi brzo na svoju realnu vrednost sto se i desilo 1992/93.

  10. #1560
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E tačno tako se i desilo. Prodavali su u Banke devizne rezerve i narod koji je bio pametan je kupovao i čuvao za crne dane.
    Kad se rezerve skoro istopile, onda je počela inflacija od bukvalno decembra 1990, a ne kasnije, kako se lažno optuživala SRJ Vlada. Naravno i SRJ Vlada nije ništa pametnija, ali je najmanje kriva za nastanak inflacije, koja je u stvari samo se kratko, oko 1 godinu, pauzirala.

    Poslato sa HUAWEI P7-L10 koristeći Tapatok 2

  11. #1561
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,265
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    e čuš težina lanaca, ne no tom&džeri
    She is only here to annoy herself!

  12. #1562
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ko je bio pametan kupovao devizne rezerve? Zna se ko je mogao da kupuje devize, ko je mogao da ih podigne sa racuna, ali to nisu bili "obicni" gradjani vec tkz. ljudi od ppovjerenja... Oni koji su sa istim devizama igrali igrice u "svojim" firmama i otkupljivali ih za dinare u propadanju, preko istih kupovali nekretnine, stanove, kuce, lokale, sve kao za firme na kreditima i trotj, pa otkupljivali kasnije "akcije" od samounistenih i rascerupanih, i naravno poigrali se sa berzicama, rasprodali ruka - ruci, ili ih zadrzali za sebe, .. Tako da... Manimo se bajki i sarenih laza..
    Kako svi oni pretrnu kad im se sapne ' a sto da se izglasa zakon o nezastarevanju delikta, pa se odradi porijeklo imovine i stete sto su napravili firmama da bi sebi pribavili koorist zloupotrebom sluzbenih polozaja', kako trnu, samo sto ne zaplacu "pa nece valjda, davno je to bilo, zastarelo, podijelili imovinu zenama, djeci, sta ce djeca reci ako, a i glasamo ih mi svi odreda u familiji.... "
    Prvi kao spijuni, gliste, vaske, ushi pod kiriju da zadrze lopovstinu sto su napravili, a shtrecaju i skacu i od svoje sjenke, klanjaju se i puze .. I o kakvim mi to obicnim gradjanima cg pricamo?
    Pa novinari samo da ispitaju te uigrane grupe sto su vodile firme i kako su ih s namjerom unistavali da bi ih otkupili od, kako su ih ocigledno smatrali, ovaca - obicnog naroda, u kojem su ekonomskom porodicnom nivou varirali iz opanaka za nekoliko god radnog staza, pa to bi bio feljton o imovini minimum 20 godina - humoreska o profiterstvu zloupotrebom drzavne i drustvene imovine..
    Koje su to ... tja..
    Sto bi rekli oni sa religije, propovijedanje je chudo...
    Ima bajkovitijih tema od te...

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 01-04-15 at 16:40.

  13. #1563
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tačno tako Majo.
    Ko je imao tolike pare da kupuje devize u većem iznosu nego lopovi na svim nivoima, od direktora do vrha vlasti.

    Poslato sa HUAWEI P7-L10 koristeći Tapatok 2

  14. #1564
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Znate li vi da taj vrh vlasti najvise ove vaske prozivaju? Ovi sto gmizuljaju i boje se sopstvene sjenke sto su bahato zloupotrijebili sve pozicije, iskoristili haos u narodu, i pogazili svaku cg ljudskost. E oni takvi su im najodaniji spijuni i glasaci.. Sve pljuc na gore pa ...
    Dok se vlast ne pobrine za ove... a nece jer im te vaske ljube stope kad ih vide i u qqnjavu ih ugnjavise..pa da ne upadamo u bajku..

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 01-04-15 at 17:04.

  15. #1565
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Koje vaške misliš? Na koga konkretno?
    Nekoga sa foruma ili ...?

    Poslato sa HUAWEI P7-L10 koristeći Tapatok 2

  16. #1566
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Prvi kao spijuni, gliste, vaske, ushi pod kiriju da zadrze lopovstinu sto su napravili, a shtrecaju i skacu i od svoje sjenke, klanjaju se i puze .. I o kakvim mi to obicnim gradjanima cg pricamo?:wink:
    Na ove..

    Hvala Lepo

  17. #1567
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    A što ćemo sa zahtjevom USA da se od komunističkog društva napravi kapitalističko ??? Kao što znamo kapitalističko društvo je nemoguće ako nema bogatih pojedinaca !!! Sad pretovarat istoriju i prozivat ljude kojima je bilo omogućeno da se bogate može imati za cilj samo da ti ljudi rade kako im se reče a ne nikako da im se oduzme imovina jer je to nemoguće ... ili ... selektivno možda ???
    deuscroix

  18. #1568
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Nije tad niko trazio od Cg da direktori i komercijale firmi sticuju novac, podizu kredite u dinarima pa prebacuju i da otvaraju po vise privatnih firmi u medjuvrmenu i da troskove privatnih prebacuju na drzavnu itd.. Pa zna to narod o cemu se radilo..
    Tu Vasu pricu slusaju svi od tih Vaski - nece valjda - pros'o voz, prodato, prebaceno, nabaceno, ovome ce ako lane, onome ce ako ne odradi PR za partiju otd.. Svi su oni u fiJokama.. Malo malo pa se i "pozdrave" sa ovim svijetom samo da im ne bi djeci drzava uzela ono sto im roditelji pokrali od tudje djece..
    Znate vi to bolje od mene... Al da se zaboravilo... e pa mislim da nije, kao sto se i ratna i poratna zlodjela pamte svima.. Neko zbog tih "pametnih" tj. po roditeljima "sojeva", nije djeci mogao da kupi rucak, roditelju lijek itd..
    Polako...
    Znate li vi koliko je lako to pokazati, procesuirati i odraditi? Zna se koliko je firmi i firmica bilo po CG.. Pojedinci ocerupali. SDK - majka.. Svaki podatak postoji.. Laganica je to .
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 01-04-15 at 19:05.

  19. #1569
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ko je spreman da to sve razotkrije? Možda vi Majo?

  20. #1570
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Da sam politicar ili musko - bih... Zato mislim da cete to vi Crnogorci odraditi ...
    Sve su nade u vas pravedne, junacine, karaktere, dike nase, cuvare CG postenja i tako to...Niste vi ko ove vaske i podrepasi...
    Od mene puna gradjanska podrska.

    Hvala Lepo

  21. #1571
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Gledano iz tog ugla jedino musko u CG je bila i ostala Vanja Calovic


    http://www.cdm.me/drustvo/hronika/ma...-slucaju-kalic

  22. #1572
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    559
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  23. #1573
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,954
    Thanks Thanks Given 
    4,794
    Thanks Thanks Received 
    9,840
    Thanked in
    3,731 Posts

    Default

    http://www.vijesti.me/svijet/priznao...e-kazne-826981

    Meni odje bode oci samo jedno. Kako ovaj lik ima advokata, kako je uopste htio neko ovog lika da brani? Jos priznao da je kriv. Mislim da mu nije po sluzbenoj duznosti dodijeljen pa da "mora".
    War. War never changes.

  24. #1574
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,884
    Thanks Thanks Given 
    1,646
    Thanks Thanks Received 
    2,834
    Thanked in
    1,225 Posts

    Default

    Mora da ima advokata. Tako da nema tu nista sporno sto ga neko ,, brani,,


    Sent from my iPad using Tapatalk
    f6

  25. #1575
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,954
    Thanks Thanks Given 
    4,794
    Thanks Thanks Received 
    9,840
    Thanked in
    3,731 Posts

    Default

    Mora po sluzbenoj duznosti ako nema para za njega ali nisam siguran da je ovo po sluzbenoj duznosti cim se ovaj cima ovoliko da mu se ne sudi u Suboticu itd...
    War. War never changes.

Page 63 of 1402 FirstFirst ... 1353596061626364656667731131635631063 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina II
    By BrunoX in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16634
    Last Post: 30-07-14, 22:19
  2. Replies: 27
    Last Post: 27-07-13, 08:57
  3. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  4. Iz raznih novina
    By Zvek_Zivi in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-06, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •