Page 174 of 1402 FirstFirst ... 741241641701711721731741751761771781842242746741174 ... LastLast
Results 4,326 to 4,350 of 35035

Thread: Iz raznih novina III

  1. #4326
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    238
    Thanks Thanks Given 
    1,096
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Nije mi jasna ta priča od 30 hiljada vratio 27 a ostalo još 40. Trebalo bi da se zna na koliko je godina uzeo kredit, da li ovo 27 hiljada znači da je toliko glavnice vratio pa su mu nabacili još 40 da vrati, ili je ukupno vratio 27 hiljada (i glavnice i kamate)... Pa do prije nekoliko nedelja se za 30 hiljada na 20-25 godina vraćalo minimum 60 hiljada, u zavisnosti od euribora koji se tek posljednje 3 godine drži na nivou ispod 1%. Inače je išao i do 5%.
    U pravu si, duplo ili više nego duplo se vraćalo. Koliko se sjećam, kada se o ovim kreditima u švajcarcima najviše govorilo, iz banke su objašnjavali da se u početnom periodu ratama najviše otplaćuje kamata, a tek u kasnijem glavnica čini veći dio rate. Zato se ljudima dešavalo da posle xx godina vraćanja kredita shvate da skoro ništa nijesu vratili od glavnog duga.


    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Ipak, ne znam kakva je bila situacija prilikom podizanja kredita, koliko su ljudi bili upoznati sa onim što im se može desiti i slično. Kad su banke u pitanju, nikakve mutljavine nisu isključene, naprotiv.
    Ljudi su slabo upoznati, ne čitaju ugovore pomno kako bi trebalo, ne traže dodatna objašnjenje, a problematika im najčešće nije ni bliska. Ne znam da li su i u samim bankama mogli predvidjeti baš ovakav razvoj situacije, a sumnjam da su se potrudili da im objasne valutnu klauzulu. Ono što se meni čini kao najgore od svega je da su one koji su tražili konverziju kredita u eure ( a na šta su po ugovoru imali pravo) odgovarali, tj. objašnjavali im kako nema potrebe za tim. Naravno, ako je istina ono što su pojedini korisnici kredita govorili.

  2. #4327
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,406
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    U svim bankama je konstrukcija mjesečnih rata takva da se prvo vraća veliki dio kamate i mali dio glavnice. Meni je od 300€ mjesečne rate oko 220 u prosjeku kamata. Kako vrijeme odmiče, tako se odnos kamata-glavnica mijenja u korist glavnice. To znači da banke već na pola vraćanja kredita uzmu svoje pare, sve ostalo im je bonus.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  3. #4328
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Sto puta ispričana priča o d.o.o. čiji bi vlasnici trebalo da odgovaraju i ličnom imovinom, a ne samo imovinom firme. Vlasnici Cijevne Komerc, Tehnoputa i ostali "biznismeni" i dan-danas vozaju ferarije i ostale gluposti, ali im ne pada na pamet da vrate dugove. Jedino što je Žugić uradio jeste da zabrani otvaranje novih firmi za ljude čija je firma otišla u stečaj PO NJIHOVOM LIČNOM ZAHTJEVU. To je sve.
    O cemu vi pricate ljudi.
    Kao da ne znate da je u ovu drzavu maltene sve korumpirano.
    Sve i da se donesu najbolji zakoni na svijet odje pojedincima se nista ne moze jer su pod zastitom ljudi iz vlasti.

  4. #4329
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,406
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Ali je isto bolje kad postoji kvalitetan zakon svi ovi lopovi nemaju izgovor da su radili sve u skladu sa zakonom. Ako imaš firmu, izvučeš iz nje pare, zadužiš se do besvijesti i odeš u stečaj, otvoriš novu firmu i nastaviš da radiš kao da nije bilo ništa - sada možeš da kažeš da si radio po zakonu.

    Uostalom, dako se nekad i promijeni vlast i dako se usvoji i taj zakon da slučajevi iz privrednog kriminala ne zastarijevaju, onda može da bude korisno da je u vrijeme vršenja mutne radnje ta radnja bila kršenje nekog zakona koji je postojao. Ako zakon sad ne postoji, kasnije se ne može retroaktivno primjenjivat odredba nekog zakona koji će se usvojiti ko zna kad.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  5. #4330
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Nije poenta u amortizacionom planu nego se po valutnoj klauzuli kredit vracao u svajcarcima.

    Dakle uzeo si kredit 2006. godine 100 hiljada svajcaraca i u tom momentu je to bilo npr. 30 hiljada eura. Rata ti je bila uskladjena sa tim iznosom u eurima.

    Kad je skocio svajcarac vise nisu bili duzni 30 hiljada eura nego 92 hiljade eura (isti iznos u svajcarcima ali zbog rasta valute mnogo vise eura).

    Kamata nije rasla al je osnovica za obracun kamate (glavnica) porasla puta 3 u eurskoj vrijednosti.

  6. #4331
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,406
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    To mi tek nikad neće bit jasno jer franak nikad nije bio tri puta jači od eura.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  7. #4332
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    559
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  8. #4333
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Poglavar crnogorske filijale Crkve Srbiji o Crnoj Gori:
    ... jedna državica koja se rodila u Jajcu, od ... jedne grupe terorista ...

  9. #4334
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    http://net.hr/danas/hrvatska/evo-kak...ko-300-opcina/

    HRVATSKA


    PROSTOR ZA UŠTEDE

    EVO KAKO ORAH VIDI HRVATSKU: Ukinuli bi županije, 77 gradova i oko 300 općina


    Foto: Marko Lukunic/PIXSELLAutor: HINA 13:28 15.10.2015


    Stranka Održivi razvoj Hrvatske (ORaH) predstavila je u četvrtak svoj plan novog teritorijalnog ustroja zemlje kojeg bi činilo 5 regija i oko 50 gradova te 150 općina kao i svoj prijedlog politike reforme javne uprave, što smatra najvažnijim reformama za budući napredak Hrvatske.


    eh... U Cg svako selo hoce opstinu, odbore itd...
    A tek sto su "radni"...

    Hvala Lepo

  10. #4335
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    To mi tek nikad neće bit jasno jer franak nikad nije bio tri puta jači od eura.
    Nije, al je bilo obrnuto, a sad su skoro 1:1

  11. #4336
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    http://net.hr/danas/hrvatska/evo-kak...ko-300-opcina/
    eh... U Cg svako selo hoce opstinu, odbore itd...
    A tek sto su "radni"...

    Hvala Lepo
    Da je sreće pa da ih pola ukinemo a oni samo razmišljaju da nove uvode.

    Otpuštimo parazite neradne.

  12. #4337
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    Da je sreće pa da ih pola ukinemo a oni samo razmišljaju da nove uvode.

    Otpuštimo parazite neradne.
    Naravno.. Sve opstine koje nisu sposobne da budu ekonomski pozitivne ne bi trebalo da postoje. Menadzer grada i to je to.
    Ali, CG je jedno vecinski komunisticko drustvo koje je sposobno samo da parazitari na racun kredita, i za spas tih parazitskih poziicija su spremni urnisati sve ono sto je vrijedno.
    Jasno je da je utopija i pomisliti da je moguce urediti CG po osnovama bilo kojih ljudskih vrijednosti. Ono sto vrijedi propada, a ostalo se samo od sebe .... tja..

    p.s. Kad vidim kako se institucije ponasaju prema elementarnim pravima civilizovanih gradjana koji postuju sistem svojim pozitivnim doprinosom.. Stvarno pomislim da i CG ne zasluzuje vise takvih ljudi. Kad je trulo...


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 15-10-15 at 18:34.

  13. #4338
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,406
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Nije, al je bilo obrnuto, a sad su skoro 1:1
    I htjedoh reći da nije bio triput slabiji, nego permutovah. Ali poenta je ista. Ako i jeste franak bio triput slabiji od eura u vrijeme dizanja kredita (nevjerovatno mi to djeluje), svako ko je bacio makar samo jedan pogled na kursnu listu u zadnjih 20 godina morao je da zna da to ne može da potraje. Pogotovo ne da potraje koliko i period otplate kredita.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  14. #4339
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    I htjedoh reći da nije bio triput slabiji, nego permutovah. Ali poenta je ista. Ako i jeste franak bio triput slabiji od eura u vrijeme dizanja kredita (nevjerovatno mi to djeluje), svako ko je bacio makar samo jedan pogled na kursnu listu u zadnjih 20 godina morao je da zna da to ne može da potraje. Pogotovo ne da potraje koliko i period otplate kredita.
    Nije bio 3 puta slabiji, nego sam ja naveo kao primjer.
    Evo zahvaljujuci forumasu koji mi je poslao na pp, CHF je bio 0.65 u odnosu na 1 EUR, a sada je 0.97 u odnosu na 1 EUR, sto je skok od otprilije 50%.
    Dakle ko je uzeo kredit u CHF valuti (npr. 100 hiljada svajcaraca) to je tada pretvoreno u eura bilo 65 hiljada eura. Amortizacioni plan je napravljen i duznik je poceo da servisira obaveze u skladu sa tim planom. Ono sto se desilo, narocito kod kredita na na primjer 30 godina, je da nakon proteka odredjenog perioda duznik duguje vise para u eurima (i pored redovnog vracanja mjesecnog anuiteta) nego sto je uzeo na pocetku, jer danas tih 100 hiljada svajcaraca nije 65 hiljada eura vec 97 hiljada eura.

    Vidi, jedan moj drug je davno rekao, sirokoj guzici **** je mjera, ljudi su pohitali da uzmu kredite u CHF valuti jer je kamata na te kredite bila niza za par procenata u odnosu na one u eurima. Da je pao svajcarac za 33% svi bi se busali u prsa junacka jer jer bi prosli vrhunski i imali bi situaciju da su uzeli (na onom istom primjeru od 100 hiljada svajcaraca) 65 hiljada eura a vracu 43 hiljade eura. Kako je svajcarac porastao nastala je povika aj kuku lele.

    Na stranu sve, grijeh je ovo sto gore pricam zbog porodica koje ne mogu da vracu ratu kredita jer se ista uvecala za 50%, odnosno i za vise jer je i iznos kamate porastao zbog rasta osnovice za 50%. Ljudi su se zaduzili, vracaju uredno rate a duzni su vise nego sto su uzeli prije 10 godina. Ta situacija u koju su se doveli je cista posledica neznanja (cesce) ili spremnosti za rizik. Kazem grijeh je zbog porodica koje su se dovele u situaciju da za stan od 50 m2 (sjetite se da su cijene po 1m2 bile tamo 2007 i 2008 znatno vece) duguju po 100 hiljada eura. Ne mogu da izadju iz kredita jer imaju zabreane na plate, zirante, porodicnu imovinu zalozenu i slicno. Stoga ovaj zakon ili uredba sto je donijeta o konverziji kredita ma socijalnu tezinu.

    Da je bilo suprotno (da je pao svajcarac), niko ne bi rekao daj da nadoknadimo Hipo banci gubitak, no bi svi rekli kako ih zajebasmo.

    treba reci i ovo. Slicnu situaciju, ne toliko drasticnu ali ipak slicnu, imaju gradjani Srbije koji su uzeli kredite u EUR valuti a EUR u odnosu na dinar je skocio za 20% u poslednjih nekoliko godina. Platu dobijaju u dinarima a rata kredita i kamata se racuna u eurima. Pride za svaku ratu placaju banci proviziju za konverziju iz dinara u eure jer ne mogu direktno eurima da placaju.

    Uglavnom, fiksna kamata (bez euribora) i glavnica kredita u eurima, za nas u CG je jedina opcija koja nije ludost.

  15. #4340
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,406
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Kao što rekoh, ako je neko makar jednom u životu bacio pogled na kursnu listu, znao bi da taj odnos franak/euro nije mogao da bude trajan. I Hypo nije bio ni u kakvom riziku jer nije bilo šanse da franak od eura bude mnogo slabiji nego što je bio u trenutku odobravanja kredita. Ako je narod bio neupućen, oni sigurno nisu. Uostalom, otud i kamata od 4% na kredite u francima u vrijeme kad je kredit u eurima imao kamatu od 9%. Znali su da će im se isplatit.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. #4341
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Drašković o cijeni odbrane Kosova

    http://www.b92.net/info/vesti/index....nav_id=1051881

    Kamo srece da je vise onih koji ovako razmisljaju u susjednoj nam drzavi.
    Mada, pozitivno sam se iznenadio citajuci komentare.

  17. #4342
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,032
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Droga pod diplomatskom plombom?

    Lukšić obavijestio tužilaštvo i policiju koji treba da utvrde ko je od službenika MVPEI izdao papire i plombu Mugoši


    Privatnog prevoznika iz Podgorice Sašu Mugošu uhapsila je u ponedjeljak njemačka policija na granici sa Austrijom, zbog sumnje da je prevozio drogu u kamionu, pod diplomatskom plombom i sa propratnim papirima crnogorskog Ministarstva vanjskih poslova, saznaju “Vijesti”

    Još malo pa će kad nam premijer ode nedje u posjetu po svijetu izlazit iz auta pa pretres i tek onda slikanje pred kamerama i ulazak u zgradu na razgovor sa nekim državnikom
    deuscroix

  18. #4343
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,339
    Thanks Thanks Given 
    513
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    368 Posts

    Default

    Opet Rodni
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  19. #4344
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Egzodus u Irsku: "Čudna je Hrvatska zemlja jer svi odlaze"

    Učenica Mihaela (10) iznenadila je učiteljicu sastavkom o domovini u koju je jako razočarana. Otac Neven prvi je otišao raditi u Irsku, a u petak joj odlazi i majka

    Četvrtak, 15. 10. 2015. u 21:50, zadnja izmjena prije 5 sati i 2 minute Piše: Bogdan Blotnej
    Marko Prpić/Pixsell








    Moja domovina je čudna. Omogućuje da se moja obitelj razdvoji. Omogućuje da mi je tata na drugom kraju svijeta, a sljedeći tjedan gubim i mamu. Tako je učenicaMihaela Potočnik (10) započela svoj sastavak iz hrvatskog jezika. Iako je učiteljica svojem četvrtom razredu rekla kako moraju napisati samo nekoliko rečenica, djevojčicu je ta tema potaknula da ispovijedi životnu priču. Otac Neven (36) prvi je otišao raditi u Irsku. Pridružio se tisućama hrvatskih građana koji su u toj zemlji našli bolji život. Zbog bolje budućnosti i Mihaela će se uskoro morati odseliti iz Hrvatske.
    Marko Prpic/PIXSELL
    - Učiteljica se iznenadila kad je pročitala sastavak. Pozvala me je da ga pročitam ispred razreda. Dok sam ga čitala, imala sam knedlu u grlu. Poslije mi je učiteljica rekla da zbog svega imam pravo biti ljuta na Hrvatsku - rekla je Mihaela.
    Za njezinu zadaću prva je saznala majka Kristina (32), koja joj je, kao i svake večeri, pregledavala napisanu zadaću. Rekla nam je kako ju je sastavak iznenadio, ali i da je sve napisano istina.
    Marko Prpić/Pixsell
    - Muž dvije godine nije mogao pronaći posao. Radila sam jedino ja, i to u vlastitoj agenciji za nekretnine. Sad je gasim zbog velikih poreza, davanja i potraživanja. Mogli smo živjeti samo od mjeseca do mjeseca, no jedna plaća nije dovoljna za dostojan život - prepričala je Kristina sa suzama u očima.
    Tijekom razgovora pokušala je ostati vedra i nasmijana, no za taj potez je obitelji trebalo hrabrosti.
    - Na godišnjicu akcije Oluja postali smo građani Irske, zajedno sa svojom djecom. Političari su raspravljali oko vojne parade, ali neka su njima bitniji tenkovi i avioni - kaže Kristina.
    Marko Prpić/Pixsell
    Njezinu drugu kćer Karlu (13) preseljenje je razveselilo iz tužnog razloga. Njezini prijatelji su se s obiteljima već odselili. Ona i sestra će u Hrvatskoj ostati do završetka polugodišta, a nakon Božića se sele u irski Waterford. Majka ide već u petak kako bi djecu, odlikaše, upisala u školu.
    http://www.24sata.hr/sudbine/egzodus...utm_source=Net

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 16-10-15 at 02:18.

  20. #4345
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,465
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    1,262
    Thanked in
    638 Posts

    Default

    Ah ti komunisti našto su sve ćerali božije predstavnike

    http://portalanalitika.me/clanak/205...titu-ruku-foto
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  21. #4346
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goldfinger View Post
    Ah ti komunisti našto su sve ćerali božije predstavnike

    http://portalanalitika.me/clanak/205...titu-ruku-foto
    Auh. SPC se saginjati nece.
    I poslije vele da ih ovaj predlog zakona ugrozava. Kazu bilo bolje pod Titom. Kazu teroristi osnovali drzavu.
    Last edited by kimmi; 16-10-15 at 12:57.

  22. #4347
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Slavisa Lekic bivsi svestenik u SPC a danas u cpc haha blue: To sve govori o ovoj "ekskluzivi"

  23. #4348
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRUNA'STAR View Post
    Slavisa Lekic bivsi svestenik u SPC a danas u cpc haha blue: To sve govori o ovoj "ekskluzivi"
    Slika govori više od hiljadu Lekića

    Jesu li te zaboljela krsta od ovog Ristovog saginjanja Je li te preśeklo, jes'. Diklofenak duo i miruj malo. I što više tečnosti.

  24. #4349
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Superhik View Post
    Slika govori više od hiljadu Lekića

    Jesu li te zaboljela krsta od ovog Ristovog saginjanja Je li te preśeklo, jes'. Diklofenak duo i miruj malo. I što više tečnosti.
    Uz diklofenak po definiciji pride dodati SUK (srpski univerzalni lek) Bensedin, da bi se nervi bolje opustili.

  25. #4350
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Kakav prilog sad na Aljazeera o CG "Objektiv".. Zalosno..

    Hvala Lepo

Page 174 of 1402 FirstFirst ... 741241641701711721731741751761771781842242746741174 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina II
    By BrunoX in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16634
    Last Post: 30-07-14, 22:19
  2. Replies: 27
    Last Post: 27-07-13, 08:57
  3. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  4. Iz raznih novina
    By Zvek_Zivi in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-06, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •