View Poll Results: Mislim da u svijetlu pogoršanja odnosa Zapada i Rusije:

Voters
186. You may not vote on this poll
  • 1. Crna Gora treba čvršće stati uz Zapad (EU,SAD i NATO) bez obzira na moguće posljedice toga

    79 42.47%
  • 2. Crna Gora treba prekinuti dosadašnji pravac i držati se Rusije, bez obzira na posljedice toga

    23 12.37%
  • 3. Crna Gora treba odustati od svrstavanja uz bilo koju stranu, bez obzira na posljedice toga

    57 30.65%
  • 4. Pogoršanje odnosa Zapada i Rusije se neće desiti, tako da sve ovo trebamo zanemariti

    11 5.91%
  • 5. Teško se cijepam kao ličnost u ovom traumatičnom opredjeljivanju/ ne znam

    16 8.60%
Page 46 of 165 FirstFirst ... 364243444546474849505696146 ... LastLast
Results 1,126 to 1,150 of 4116

Thread: Crna Gora u odnosu na novu realnost i geopolitički sukob Zapada i Rusije

  1. #1126
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Ako je vjerovat Aliju Al Najamiju (ministru za naftu u Saudijskoj Arabiji) oni neće smanjivati proizvodnju nafte u narednom periodu (tokom 2015-te). Članice OPEC-a će i dalje isporučivati oko 30 miliona barela dnevno, pa neka tržište samo formira cjenu. Takođe u saradnji sa zemljama koje nisu članice OPEC-a, a proizvode naftu komentarisao je da je najbolje da svako ko proizvodi naftu to radi za njega najefikasnijim načinom. Po ovome, mislim da tokom 2015-te neće bizi značajnog rasta cjene nafte?


    Da,..ali u ovom "Trumanovom šou"-u od Crne Gore nema nijednog medija koji je to htio objaviti. Da se građani zaljubljeni u Putina ne potresu ili zabrinu.
    Evo još jedne izjave Al-Najamija koja danas odjeca svijetom, a koja će, (sem ukoliko se desi neko čudo) takođe biti sakrivena od građana Crne Gore.
    http://elre-montenegro.blogspot.com/...t-even-if.html

    Nevjerovatno je koliki je broj informacija koje se objave dnevno a koje se bukvalno skrivaju od građana ove zemlje. Ne mogu od privatnih obaveza stizati da objavim sve u CG neobjavljeno, već se ograničim samo na one informacije koje procijenim da su od najvećeg značaja za aktuelni trenutak i najvjerovatniji pravac razvoja krize.

    Nego, kakogod bilo, Al Najani je lijepu čestitku poslao Putinu za Novu godinu. Zamislite, "nema smanjivanja proizvodnje čak i da nafta dostigne cijenu od 20$!"...Pa zaista, šta reći...A neko očekuje da sad drčni ruski diktator čarobnim štapićem obezbijedi da cijena nafte opet poraste na budžetom potrebnih 96 $...
    Ipak ima razboritih ljudi i oko Putina poput ovoga...
    http://Lower oil prices may persist ...nk deputy head
    samo što Putin ne voli da sluša o tome. A treba ga razumjeti.

    Dragi prijatelji, često se ovđe čuje glupost o "sudaru slonova". Taj mit nikako da umre među Crnogorcima. Nema drugari nikakvog "sudara slonova". Nikada ga nije ni bilo, jer se neuporedivo ne da upoređivati. Ne može se 20 puta manja ekonomija (koja se gotovo sva naslanja na prodaju nafte i gasa) hvatati u kost sa ekonomijama koje su 20 puta veće od nje. Zaista ne znam šta je potrebno još učiniti (koju tablu za crtanje upotrijebiti) da bi se to konačno shvatilo.

    Ali, vjerujte da su cijena nafte i sankcije najmanje što bi trebalo brinuti Rusiju.
    Oni koji su otkazali povjerenje crnogorskim medijima i u informisanju se oslanjaju na izvore van ovog balkanskog đubrišta, već su (ako su to htjeli i bili dovoljno pažljivi) mogli shvatiti šta se upravo dešava u svijetu.
    Mi prisustvujemo zastrušujuće velikoj operaciji kojom uređeni svijet (SAD, EU, JAP, CAN, AUS i dr. saveznici) započinje povraćaj novca iz nepouzdanih i nestabilnih država svijeta nazad u matične zemlje. Globalizacija će u narednim decenijama izgledati bitno drugačije. Njen lik razlikovaće se do neprepoznavanja.
    Ubuduće će svaka zemlja morati da se dokaže kao dugoročno pouzdan saveznik da bi u njoj mogao biti investiran novac uređenog svijeta. Vrijeme kaubojske ekonomije đe su velike zapadne kompanije same (bez konsultacije i odobrenja vrha države u kojoj imaju sjedište) odlučivale đe će investirati ili kome će što prodati, već je dio istorije. A upravo je takvo investiranje, rukovođeno kratkovidim motivima i najobičnijom pohlepom, zaslužno za ovaj paradoks da su ekonomski entiteti Zapada stvarali razne "Putine" po svijetu. To se više neće dozvoliti.

    Ovo su do sada samo rijetki shvatili, no srećom, među onima na putu da to razumiju je i premijer Crne Gore M. Đukanović. Pažljivo sam slušao njegov (neobično dugi) odgovor na temu uticaja ukrajinske krize na događaje koji se već registruju i koji tek predstoje regionu, a koji je dao juče tokom otvorene sjednice Vlade na Cetinju. Po zbunjenim izrazima lica onih koji su ga slušali vidjelo se da u CG gotovo da i nema intelektualne elite (posebno ne u strukturama vlasti) i da oni tamo okupljeni predstave nijesu imali o čemu on priča. Ne znam da li me više stid zBog te činjenice ili toga da je baš Đukanović (i dalje) jedini svjestan vremena i prostora. Tužno zaista...

    Šta su dogovorili Amerikanci i Arapi i čemu treba da posluži ovo nezabilježeno vrtoglavo obaranje cijena nafte? Samo Bog to može znati. Ne volim nagađati, no moj je utisak da je taj dogovor jedino jasno razrađen u dijelu koji se tiče pristanka Arapa (prije svega Arabije) da niskom cijenom nafte dodatno pogura američku privredu, a evropsku bukvalno pomjeri s mjesta i lansira.
    Već danas imamo pravu erupciju optimizma u SAD. Dow Jones je danas (ako sam dobro uhvatio tu vijest) oborio jedanaestogodišnji rekord u ostvarenom prometu. Neki novi vjetrovi duvaju. Pravo u jedra zapadnih ekonomija.
    Šta Arabija ima od toga? Opet, nezahvalno je špekulisati, no moja je procjena da su Amerikanci Arapima obećali da će ubuduće ključnu riječ na Bliskom istoku prepustiti Rijadu i Abu Dabiju. Niska cijena nafte dodatno će zagorčati život Irancima (kao zajedničkim suparnicima i Amerikanaca i Arapa), učiniti Iran mnogo kooperativnijim i ujedno ograničiti njegov uticaj na Irak koji je već puka (i pritom razbijena) ljuštura od države.
    Moja procjena svakako nije da će nafta pasti mnogo ispod sadašnje cijene. Ako se to desi to će biti na relativno kratak rok i isključivo može biti u sklopu napora da se ubrzaju događaji u Rusiji.
    Ono što ja očekujem jeste da će cijena nafte tokom naredne godine varirati između 50 i 75$. Narednih godina cijena nafte će vjerovatno biti i niža. Zašto? Pa zato što ekspanzija otvaranja petrohemijskih postrojenja za frakovanu naftu poprima razmjere zlatne groznice. Dakle, broj proizvođača nafte će samo rasti i to po nevjerovatnoj visokoj stopi. EU će punu energetsku nezavisnost ostvariti do 2025., ako ne i ranije.
    Dvadesete godine XXI vijeka neće biti decenija ni nafte, ni gasa. Biće to decenija u kojoj će hrana i voda biti globalno najtraženije (najskuplje) robe. I upravo to je onaj razlog zašto je Ukrajina tako potrebna (čitavoj) Evropi. Kad se u EU ne bi proizveo nijedan kilogram pšenice ili kukuruza njene "nevine" ravnice u stanju su proizvoditi hranu za 4 današnje Evrope.
    Last edited by El Re; 24-12-14 at 17:27.

  2. #1127
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post


    Dvadesete godine XXI vijeka neće biti decenija ni nafte, ni gasa. Biće to decenija u kojoj će hrana i voda biti globalno najtraženije (najskuplje) robe. I upravo to je onaj razlog zašto je Ukrajina tako potrebna (čitavoj) Evropi. Kad se u EU ne bi proizveo nijedan kilogram pšenice ili kukuruza njene "nevine" ravnice u stanju su proizvoditi hranu za 4 današnje Evrope.
    I upravo je to ono sto vecina ne vidi, a to je eksponencijalni rast stanivnistva i najvjerovatniji nedostatci osnovnuh potreba a to su hrana i voda.
    Ti se scenariji vec lagano provlace kroz filmove. Sjeca li se ko vise onog nestrpljivog ocekivanja da se rodi sest milijarditi stanovnik. Broj stanovnistva vise niko ni ne pominje jer je cifra alarmantna.
    Imamo situaciju dje se bojim da ce u zemljama koje nemaju kontrolu broja stanovnistva redukcija istog biti sprovodjena jako surovo. I da novac se naravno zbog nestabilnosti povlaci tamo dje mu je sigurno.
    A za naftu El ima prica i da arapi koriste situaciju da obale cijene nafte zbog ekonomskog kolapsa irana i rusije, ali i da bi prestala ulaganja u vadjenje nafte frackingom. Ipak je cijena veca nego li vadjenjem na bliskom istoku

  3. #1128
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ovo su do sada samo rijetki shvatili, no srećom, među onima na putu da to razumiju je i premijer Crne Gore M. Đukanović. Pažljivo sam slušao njegov (neobično dugi) odgovor na temu uticaja ukrajinske krize na događaje koji se već registruju i koji tek predstoje regionu, a koji je dao juče tokom otvorene sjednice Vlade na Cetinju. Po zbunjenim izrazima lica onih koji su ga slušali vidjelo se da u CG gotovo da i nema intelektualne elite (posebno ne u strukturama vlasti) i da oni tamo okupljeni predstave nijesu imali o čemu on priča. Ne znam da li me više stid zBog te činjenice ili toga da je baš Đukanović (i dalje) jedini svjestan vremena i prostora. Tužno zaista...
    Možeš li možda iskopati neki snimak ili zapisnik ?

    PS.
    Uhvati me mala tuga za tim gdje bi mi bili da taj čovjek koristi svoju uličarsku inteligenciju i sposobnost za dobrobit naroda umjesto što je koristi na pljačku i opstajanje na vlasti po svaku cijenu
    Last edited by Rakun; 24-12-14 at 19:06.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #1129
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Која невиђена глупост

    Као да је повлачење инвестиција запада из земаља трећег свијета једносмјеран процес. Никако људи да утуве основне економске постулате.

    Финансираће запад Путине ихахај, још дуго дуго. Или ће овдје неко да нас убиједи да ће Европа да се економски изолује и функционише у оквиру својих 15% глобалне популације. У крајњем случају, Запад може санкционисати и увести ембарго једној, двије, 3, 10 земаља. Али Запад не може увести санкције 80% планете.

    Већ сад се шкарт индустрија сели из Кине у земље Индокине. Чије мислите да су то паре ? Мислите да оне неће генерисати привредни раст ? Мислите да ће запад да прође ново доба викторијанске индустријализације ? Молим да ми се објасни којом математиком ће запад да изведе повлачење милијарди инвестиција из земаља противнка (Русија, Индија, Кина, који већ чине 2/5 свјетске популације) и гдје ће да инвестира новац да би остварио обрт.

  5. #1130
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Молим да ми се објасни којом математиком ће запад да изведе повлачење милијарди инвестиција из земаља противнка (Русија, Индија, Кина, који већ чине 2/5 свјетске популације) и гдје ће да инвестира новац да би остварио обрт.
    Nemoj da prodaješ bijele bubrege za bubrege, niko nije pomenuo Kinu i/ili Indiju.
    I živo me interesuje odkud tebi ideja da su Kina i Indija protivnici Zapada ? Oni mogu biti samo veliki prijatelji, a nekako neprijatelji
    Last edited by Rakun; 24-12-14 at 18:24.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #1131
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    I upravo je to ono sto vecina ne vidi, a to je eksponencijalni rast stanivnistva i najvjerovatniji nedostatci osnovnuh potreba a to su hrana i voda.
    Ti se scenariji vec lagano provlace kroz filmove. Sjeca li se ko vise onog nestrpljivog ocekivanja da se rodi sest milijarditi stanovnik. Broj stanovnistva vise niko ni ne pominje jer je cifra alarmantna.
    Imamo situaciju dje se bojim da ce u zemljama koje nemaju kontrolu broja stanovnistva redukcija istog biti sprovodjena jako surovo. I da novac se naravno zbog nestabilnosti povlaci tamo dje mu je sigurno.
    A za naftu El ima prica i da arapi koriste situaciju da obale cijene nafte zbog ekonomskog kolapsa irana i rusije, ali i da bi prestala ulaganja u vadjenje nafte frackingom. Ipak je cijena veca nego li vadjenjem na bliskom istoku
    Da, upravo to je i moj stav. Ali to je i stav koji dolazi na tragu razmišljanja i debata u prominentnim think-tank krugovima.
    Ja sam duboko razočaran predsjedavanjem američkog predsjednika Obame. Očigledno je funkcija koju je dobio bila prevelik teret za njegova pleća. Upravo od njega se očekivalo da povede Svijet u dijalog do rješenja pitanja prenaseljenosti planete. To je danas pitanje broj 1.
    Imao je nevjerovatnu šansu da ne samo bude upamćen po nečem što bi svijet učinilo boljim mjestom, već da ga porede sa jednim od najvećih američkih predsjednika. Obama je, na žalost, u vanjskoj politici (posebno tokom prvog mandata) napravio jako veliku štetu po interese SAD, zapadne civilizacije, ali i čitavog svijeta. Jedini gori predsjednik od njega bio je Buš mlađi.
    Šta je Obama uradio? Prvo, umjesto da ispuni predizborna obećanja data u pitanjima iz domaće politike, on je očaran činjenicom da se nezasluženo našao široko prihvaćen i obožavan od strane (pa gotovo) kompletne planete, iako potpuno nepripremljen, odlučio da se (umjesto toga) okuša u pitanjima iz vanjske politike. Mnogo od onog čime se bavio (na potpuno neadekvatan način) bili su repovi problema koje je otvorio ili zakomplikovao njegov prethodnik. Obama je počeo sa plemenitom devizom o "dijalogu kultura" i ja vjerujem da je imao časne namjere,.ali.. Ono što je njegova potpuna zasluga jesu neviđene gluposti koje je učinio u Libiji i posebno Siriji. Ne zato što je reagovao (to liderstvo Amerike u pitanjima diktatura uređeni svijet i očekuje), već što za bilo koju od ove dvije krize nije imao odgovor "šta poslije". To je u tim zemljama kreiralo veći horor nego što je ikada neki od tih diktatora sam mogao proizvesti. Ono što me posebno boli jeste sudbina arapskih Hrišćana u Siriji koji su se suludom politikom Obame našli u situaciji da im se sada ogništa gase a glave odsijecaju. Tako ćemo doći u paradoksalnu situaciju da je Buš mlađi zaslužan što ogromnog broja iračkih Hrišćana više nema, a Obama što oni sirijski bježe ili glavom bez obzira ili bi (u pokušaju da spasu živu glavu) obukli i uniformu Asadove razbojničke bande.
    Nesposobnost i nedoraslost Obame upravo je onaj ključni detalj koji je učinio da se Putin osjeti samouvjereno i procijeni "sad je trenutak".
    I da završim u vezi s tim, primijetno je da je nakon izbijanja ukrajinske krize Obama (makar u pitanjima vanjske politike) postao tek samo obična lutka. Njegov mandat pretvorio se u potpuno razočarenje svih koji su mu povjerenje poklonili. On je svjestan da je film završen i da vremena za popravku slike gotovo da više i nema. Sada (a reći ću "konačno") politička i finansijska elita SAD (predvođena Bajdenom) opredjeljuje američke poteze i brod se sada ne samo kreće, već hvata polako punu brzinu.
    Ipak, Obama je napravio golemu štetu za čije saniranje će biti potrebne decenije.
    No, to neće pomoći niti Putinu, niti bilo kom drugom svjetskom diktatoru jer je američko liderstvo među zemljama uređenog svijeta (prvi put poslije Klintona) ne samo ponovo neupitno, već je itekako priželjkivano.
    Evropljani, Japanci, Australijanci i svi drugi saveznici, svjesni su da oni sami (bez SAD-a iza sebe) ne predstavljaju ništa u globalnoj areni, niti će u doglednoj budućnosti imati pretpostavke da se kao lideri uređenog svijeta afirmišu.

    Budući američki predsjednik (Obamine greške su učinile da to zadugo neće moći opet biti Afro-Amerikanac) biće suočen sa problemom prenaseljenosti planete i očekujem da se to pitanje konačno otvori.

    I koliko je moguće kratko, što se tiče frakinga i toga "da li Arabljani ovim žele nanijeti udarac industriji frakovanja?"...Ne mislim da je to posrijedi...Arapi ne mogu zaustaviti tehnološki progres. Frakovanje je tehnologija koja je već u fazi pune primjene. Arapi čak ekspanziju proizvodnje nafte tom tehnologijom ne mogu ni usporiti.
    Da nije posrijedi "napad" Arapa na industriju nafte frakingom najbolji dokaz je trenutna cijena nafte koja je i dalje iznad 48$ što je cijena isplativosti frakovanja. Za sada Amerikanci i Kanađani (kao lideri u frakovanju) ne samo da nijesu izgubili ni cent, već zarađuju sasvim pristojno.
    Sa ekspanzijom frakinga stalno će se smanjivati operativni troškovi jer će tehnologija frakovanja konstantno usvajati nova rješenja koja obezbjeđuju dodatno pojeftinjenje ovog procesa.
    Već sam neđe napisao - ako cijena nafte padne ispod 48-49$ gubitke koje proizvođači takve nafte budu imali, bez ikakve dileme, pokriće država u kojoj rade. Bilo kroz oslobađanje od taksi i poreza ili kroz oblike direktnog subvencioniranja.
    Ipak, ako se takav pad cijene nafte i dogodi on će biti isključivo na kratak rok. Svakako ne duži od nekoliko, a najviše 6 mjeseci.
    Zaključak: nimalo ne bih strahovao za budućnost frakinga, a još manje mislim da će visoka cijena nafte ikada više biti moguća.
    Uostalom, to je Al Najami danas i otvoreno rekao u rečenici: "Cijenu od 100$ za barel možda više nikada nećemo viđeti".
    Last edited by El Re; 24-12-14 at 19:07.

  7. #1132
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Nisam pročitao da je neko pomenuo Kinu i/ili Indiju.I živo me interesuje odkud tebi ideja da su Kina i Indija protivnici Zapada ? Oni mogu biti samo veliki prijatelji, a nekako neprijatelji
    Одакле ми идеја ? Па ваљда су ставови Пентагона и Министарства одбране Кине врло децидни и јасни. Кина своју војну доктрину, инвестиције, шпијунажу, хакерске нападе и све остало усмјерава, обликује и кроји искључиво према САД-у. А при том и дијели војне тајне са Русијом. Индија као најбољи руски савезник ван земаља бившег СССР-а, са којом има низ заједничких војних пројеката и размјену тајних програма не може у исто вријеме бити савезник запада. Разлаз Индије и САД-а је давно почео, а доласком Модија на власт је и дефинитивно јасно којом путањом иду. Но, Индија још увјек има гомилу унутрашњих проблема па нису претјерана брига. Треба ипак, обратити пажњу на њихову експанзију, и то врло наглу, поморских снага.

  8. #1133
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,278
    Thanks Thanks Given 
    2,764
    Thanks Thanks Received 
    2,637
    Thanked in
    1,279 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Da nije posrijedi "napad" Arapa na industriju nafte frakingom najbolji dokaz je trenutna cijena nafte koja je i dalje iznad 48$ što je cijena isplativosti frakovanja.
    jesi li siguran da ti je taj izvor pouzdan?

    http://www.dailykos.com/story/2014/1...bout-to-crash#
    She is only here to annoy herself!

  9. #1134
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Možeš li možda iskopati neki snimak ili zapisnik ?
    Ne, na žalost...Ne, da makar ja znam đe bi se to moglo viđet... Ali odgovor koji je dao me bukvalno prikovao za stolicu i motivisao da ga saslušam do kraja...Žao mi je što crnogorska javnost nije bila u prilici da vidi reprizu te sjednice i posebno taj dio đe je objašnjavao geopolitičku situaciju i mjesto regiona i Crne Gore u svemu tome.
    Ja sam sve samo ne neko ko se oduševljava(o) s njim, ali zaista je zaslužio moje poštovanje stepenom informisanosti, razboritosti i vizije mjesta Crne Gore u svemu ovome što je stvarnost Evrope i Svijeta. Moram da priznam da je na mene ostavio utisak nekog ko zna što radi.
    Tim više ne prestaje da me zbunjuje zašto su mediji pod njegovom kontrolom u funkciji svega onog od čega je sa te sjednice pozivao da (kao društvo, država i nacija) napravimo otklon.
    Po prvi put sam tokom te sjednice čuo (i to ako me sjećanje služi ne jednom) da Crna Gora svoje mjesto treba tražiti u okvirima zapadne evropske civilizacije i njenih vrijednosti. Ovo je gotovo AD LITERAM citat.
    Ukazao je na mnoge greške Zapada u pogledu propuštenih prilka za ekonomsko i političko uvezivanje prostora Zapadnog Balkana, ali na jedan jako zanimljiv način. Naime, on je izrazio uvjerenje da je zapadna civilizacija naučila lekciju nakon Ukrajine i da ovaj prostor, kao (kako ga je nazvao) "meki trbuh Evrope" više neće uzimati zdravo za gotovo i zanemarivati samo zato što ima skepsku jer je (po njemu) u stanju koje je posljedica viševjekovnog zaostajanja za ostatkom Evrope.
    Bilo je još jako puno akcenata (svaki je bio dovoljno inspirativan za debatu) ali Vojvodićeva (privatna?) TV to nije našla za shodno da prikaže onima koji su radili juče u vrijeme trajanja te otvorene sjednice.

    E sad,..lijepo je zborio, a što će činiti u praksi - posmatraćemo...
    Last edited by El Re; 24-12-14 at 18:48.

  10. #1135
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    jesi li siguran da ti je taj izvor pouzdan?

    http://www.dailykos.com/story/2014/1...bout-to-crash#
    To (podatak o isplativosti frakinga do nivoa cijene od 48-49$) je podatak koji je u širokoj upotrebi od strane eksperata i uglavnom se pominje u zapadnim medijima kod razgovora na ovu temu.
    Na više mjesta može se naći i u ekspertskim tekstovima koje sam na blogu prenio. Ne zamjeri mi, ali nemam vremena sad da to tražim. Možda kasnije potražim i objavim.

    Ali opet ponavljam, najbolji dokaz da je fraking isplativ i da se s njim mora računati je upravo sadašnja cijena nafte. Da se zaista ta industrija nalazi pred slomom (ko što taj tekst sugeriše) ne bi se pisalo niočem kao o tome. I to najprije u SAD-u, ali i širom svijeta. Takve histerije ipak nema ni u tragovima.

  11. #1136
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Одакле ми идеја ? Па ваљда су ставови Пентагона и Министарства одбране Кине врло децидни и јасни. Кина своју војну доктрину, инвестиције, шпијунажу, хакерске нападе и све остало усмјерава, обликује и кроји искључиво према САД-у. А при том и дијели војне тајне са Русијом. Индија као најбољи руски савезник ван земаља бившег СССР-а, са којом има низ заједничких војних пројеката и размјену тајних програма не може у исто вријеме бити савезник запада. Разлаз Индије и САД-а је давно почео, а доласком Модија на власт је и дефинитивно јасно којом путањом иду. Но, Индија још увјек има гомилу унутрашњих проблема па нису претјерана брига. Треба ипак, обратити пажњу на њихову експанзију, и то врло наглу, поморских снага.
    Vrlo interesantno s'obzirom da Kina ima ogroman kapital u USA, a USA je SVE fabrike prebacila u Kinu.
    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    А при том и дијели војне тајне са Русијом
    Reci da se sprdaš sa ovom izjavom
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #1137
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default Crna Gora u odnosu na novu realnost i geopolitički sukob Zapada i Rusije

    El, znas li samo sto je simptomaticno u svemu tome. Cijena radne snage, koja je daleko skuplja u americi nego li na bliskom istoku. Situacija pomalo podsjeca na industrijalizaciju amerike, kada su kineski imigranti "gradili" ameriku. Naci ces milion zapisa da su njihovi uslovi za rad bili umnogome gori nego sto su bili crnim robovima. Situacija je sad slicna samo sto nisu kinezi nego filipinci, vijetnamci i ostali stanovnici siromasnih drzava indokine. Vec je snimljeno nekoliko emisija o tome koje su prikazane na bbc-ju, natgeo-u i jos nekim slicnim kanalima.
    Otprilike me podsjeca na cuveni odgovor stiva jobsa obami na molitvenom dorucku zasto se proizvodnja apple uredjaja nikada nece vratiti na teritoriju usa

  13. #1138
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Vrlo interesantno s'obzirom da Kina ima ogroman kapital u USA, a USA je SVE fabrike prebacila u Kinu.
    Кина има огроман капитал у цијелом свијету не из алтруистичких разлога него да нагомилане паре буџетског суфицита не би истопила инфлација.

    Што се тиче америчких пара у Кини надам се да економију ниси учио на игрици Цивилизација јер УСА нема никакве фабрике у Кини већ их имају америчке приватне корпорације које су се на тај потез одлучиле из економских разлога и огромног профита који то доноси, баш као што ће се на сличан потез одлучити и сјутра када те фабрике буду селили у Индокину због пораста трошкова у Кини.

    Reci da se sprdaš sa ovom izjavom
    Да ли ти је познато да је кинески ловац Шенгјанг Ј-11 базиран на Сукоју Су-27 и да је лиценцу за електронику, авионику и остало продала Русија. Да ли знаш сличан примјер размјене између Кине и САД. Да ли ти је познато и да је технологију за авионе намијењене за носаче такође обезбиједила Русија (И Кини и Индији), и то тако да Кинези могу независно да праве своје варијанте. Или ти мислиш да Руси имају проблема са заштитом интелектуалне својине.

  14. #1139
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    El, znas li samo sto je simptomaticno u svemu tome. Cijena radne snage, koja je daleko skuplja u americi nego li na bliskom istoku. Situacija pomalo podsjeca na industrijalizaciju amerike, kada su kineski imigranti "gradili" ameriku. Naci ces milion zapisa da su njihovi uslovi za rad bili umnogome gori nego sto su bili crnim robovima. Situacija je sad slicna samo sto nisu kinezi nego filipinci, vijetnamci i ostali stanovnici siromasnih drzava indokine. Vec je snimljeno nekoliko emisija o tome koje su prikazane na bbc-ju, natgeo-u i jos nekim slicnim kanalima.
    Otprilike me podsjeca na cuveni odgovor stiva jobsa obami na molitvenom dorucku zasto se proizvodnja apple uredjaja nikada nece vratiti na teritoriju usa
    Pa nemam ja oko toga bitno drugačije viđenje. Naprotiv.
    Ali stićem utisak da pojedini (ne znam da li si i ti jedan od njih) nijesu najbolje pročitali što sam napisao.
    Tamo stoji: "Mi prisustvujemo zastrušujuće velikoj operaciji kojom uređeni svijet (SAD, EU, JAP, CAN, AUS i dr. saveznici) započinje povraćaj novca iz nepouzdanih i nestabilnih država svijeta nazad u matične zemlje. Globalizacija će u narednim decenijama izgledati bitno drugačije. Njen lik razlikovaće se do neprepoznavanja."

    Dakle, ja ne najavljujem kraj globalizacije. Taman posla! točak istorije nije moguće zaustaviti, pa čak ni istoriju ponoviti. A i zašto bi? Problem sa globalizacijom ne dolazi od razmjene ideja i novca (naprotiv, to su njene prednosti) već zBog problema koje prenaseljenost stvara u globalizovanom Svijetu.
    Ponoviću - ja samo registrujem da će se novac od projekata realizovanih ili planiranih u nepouzdanim ili nestabilnim zemljama izvlačiti. Taj proces je već otpočeo.
    Šta podrazumijevam pod nepouzdanim i nestabilnim? Pa to su sve one zemlje koje (kako i dati pojmovi sugerišu) ne ulivaju povjerenje da će čvrsto stajati u bloku uređenog svijeta, da će u dogledno vrijeme biti njegov dio ili prijete da bi mogle postati arene NEIZVJESNE borbe za uticaj sa drugim globalnim igračima. Prije svega utakmice sa Kinom.
    U ovim posljednje pomenutim vrlo realno je očekivati ratove, prevrate, sukobe, separatizme i sve one užase koje takva nestabilnost donosi.

    To je upravo onaj najgori scenario koji bi se u slučaju preigravanja domaćih imitatora Josipa Broza mogao dogoditi i Crnoj Gori.

    Što se tiče Filipina, ta (mahom Hrišćanska/katolička) država u sred Istočne Azije još zadugo će biti jedan od najpouzdanijih saveznika SAD. Tako da američki i zapadni kapital neće otud možda ni za naših života. Uostalom, tokom svoje turneje u aprilu i maju Obama je upravo posjetio 4 ključna saveznika: Filipine, Maleziju, Južnu Koreju i Japan. Bila je to turneja koja je rekla više od svih drugih u posljednjih 25 godina koliko traje era koju u svijetu zovu PAX AMERICANA.
    Last edited by El Re; 24-12-14 at 20:20.

  15. #1140
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    U jedno mozemo biti svi SAGLASNI, da se cijena NAFTE NE FORMIRA NA TRZISTU,
    nego u kabinetima Jamerickim i Marioneta Arapskih,
    da bi stimulisali razvoj tehnologije i investicije u istrazivanja NAFTE, FOTOCELIJA, VJETROGENERATORA jednim potezom obaraju ili podizu cijenu nafte
    Steta je, sto ne placa samo PUTIN pad cijene nafte, nego i investicije u zelene izvore energije
    U politici nema PRIJATELJA, samo su INTERESI koji vladaju i motivisu na duzi rok
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  16. #1141
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    U jedno mozemo biti svi SAGLASNI, da se cijena NAFTE NE FORMIRA NA TRZISTU,
    nego u kabinetima Jamerickim i Marioneta Arapskih,
    U tome da se cijena nafte formira u kabinetima,..pa ima tu istine stari prijatelju...svjedočimo ovih dana više nego ikada u skorije vrijeme.
    Nego teško bi se moglo reći da su Arapi baš marionete američke. Posebno ne oni u Saudijskoj Arabiji. Naprotiv, tolike emisije su napravljene koje su egzaktno dokazivale da je Buš Mlađi bio na platnom spisku saudijske kraljevske familije.
    Ne treba zaboraviti ni da je Obama, kao prvi predsjednik u istoriji SAD, doživio da mu domaćini otkažu već dogovorenu posjetu, A kada se ona dogodila (nekoliko mjeseci kasnije) nevaspitano je skraćena na zaprepaštenje američkog gosta. Znaš li ko je to uradio? Pa Saudijci. I niko više na ovom svijetu.
    No, bilo kako bilo,..Bili oni marionete ili ne, ja bih još večeras s obije ruke potpisao da i mi živimo (tegobnim i ponižavajućim) životom poput "marioneta" arapskih. Ako to ne može, i život kojim žive u SAD izgleda mi bolja varijanta od ovog koji žive crnogorski građani.
    Samo sam kratko htio učiniti osvrt na ovu opasku o "marionetama". Ne zamjeri mi što...
    Last edited by El Re; 24-12-14 at 19:55.

  17. #1142
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Кина има огроман капитал у цијелом свијету не из алтруистичких разлога него да нагомилане паре буџетског суфицита не би истопила инфлација.

    Што се тиче америчких пара у Кини надам се да економију ниси учио на игрици Цивилизација јер УСА нема никакве фабрике у Кини већ их имају америчке приватне корпорације које су се на тај потез одлучиле из економских разлога и огромног профита који то доноси, баш као што ће се на сличан потез одлучити и сјутра када те фабрике буду селили у Индокину због пораста трошкова у Кини.
    Upravo tako. Američke koorporacije imaju fabrike u Kini zboh jeftine radne snage, USA koorporacijama njihova vlada nametne krvave poreze zbog toga i fabrike se vrate u USA. Većina cijene proizvoda odlazi na marketing, a ne na troškove proizvodnje. A osim toga postoji još zemalja osim Kine sa jeftinom radnom snagom
    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Да ли ти је познато да је кинески ловац Шенгјанг Ј-11 базиран на Сукоју Су-27 и да је лиценцу за електронику, авионику и остало продала Русија. Да ли знаш сличан примјер размјене између Кине и САД. Да ли ти је познато и да је технологију за авионе намијењене за носаче такође обезбиједила Русија (И Кини и Индији), и то тако да Кинези могу независно да праве своје варијанте. Или ти мислиш да Руси имају проблема са заштитом интелектуалне својине.
    Ti si rekao "А при том и дијели војне тајне са Русијом".Ne da pojma nemaš šta su to vojne tajne nego ne postoji adekvatan opis tvog "znanja".
    Vojna tajna je lokacija nuklearne rakete, a ne gdje ide koji dio za pištolj
    Po tebi je Rusija u doba inforbiroa dijelila državne tajne sa SFRJ koja je kopirala Ruski tenk
    Last edited by Rakun; 24-12-14 at 20:24.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  18. #1143
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,691
    Thanks Thanks Given 
    128
    Thanks Thanks Received 
    625
    Thanked in
    278 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Kipar nije bio dio Grčke nego britanska kolonija do 1960. godine.

    Od tada je nezavisan i van NATO-a. Od 1963 do 1974 je bilo tenzija, nasilja i ubistava između Grka i Turaka, budući da su Grci uglavnom htjeli da se pripoji cijelo ostrvo Grčkoj a Turci su htjeli podjelu ostrva izeđu njih i Grčke.

    1974. je uz pomoć Grčke izvršen državni udar na Kipru i umjesto predsjednika Makariosa su na vlast došli grčki nacionalisti sa Nikosom Sampsonom na čelu koji je bio za ujedinjenje sa Grčkom.
    Turska je to iskoristila kao izgovor da "oslobodi" kipranske Turke od grčke opresije pa su okupirali sjevernu trećinu Kipra koja je proglašena u "Tursku republiku Sjeverni Kipar".
    Nijedna država osim Turske je nije priznala.
    Kipar nije bio dio Grcke nego britanska kolonija jer je bio okupiran od strane UK. Vecina stanovnistva su bili Grci ( od vremena stare Grcke) koji su naravno zeljeli ujedinjenje sa Grckom. Kako kolonijalizam nije mogao opstati i kako bi u demokratskim uslovima bilo izglasano ujedinjenje, Englezima i Amerikancima je trebao haos sa vojnom huntom kako bi zamutili stvari. Netrpeljivost izmedju Grka i Turaka na ostrvu je utemeljena i potpirivana od Engleza....po sistemu zavadi pa vladaj.
    Kad je sukob poceo Kisindzer je stavio veto na odluku o zaustavljanju Turske invazije.
    U vijeme sukoba i Grcka i Turska su bile clanice NATO-a.

    Medjunarodno pravo za slabije ne postoji.....postoji samo predstava o njegovom postojanju. Prica kako ce nas ulazak u NATO zastiti od Albanskih pretenzija je obicna glupost. Albanija je vec clan NATO i Amerima je bliza. Amerikanci ce odluke o buducim odnosima CG i Albanije donositi u skladu sa svojim interesima i zeljama. A onda ce se lako naci potreban izgovor za one koji hoce da vjeruju u postojanje medjunarodnog prava.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  19. #1144
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Upravo tako. Američke koorporacije imaju fabrike u Kini zboh jeftine radne snage
    Теза Ел Ре-а коју си ти здушно подржао је да ће те корпорације по диктату повући све инвестиције из Кине (као да постоји Земља у свијету у којој се инвестира по принципу ти дај парцелу земље ја уносим све остало и вама остављам наплату пореза, то нема ни у ЦГ, наравно да све инвестиције предвиђају одређену дугорочност, коришћење, експлоатацију и тако даље). Дакле то да ће сва бескрајна поља индустријских постројења спаковати у кофер и понијети кући нема потребе даље да демантујем. Оно што запад несумњиво посједује је знање. Знање заиста могу понијети са собом - у друге земље ђе је инвестирање више исплативо. Но ту опет наилазимо на демант те тезе. Те друге земље нити су политички стабилније а још мање су уређене. За разлику од тих земаља, Кина је гигант стабилности и уређености, и инвеститори итекако тамо имају низ повољности ко је ми не можемо баш схватити јер не слушамо пуно о штрајковима и радничким споровима по Кини, и сличним земљама. Обама није успио ни најужи круг блиских сарадника Америчке елите да убиједи да повуку производњу назад у САД (Стив Џобс и ЕПЛ на примјер).


    Ti si rekao "А при том и дијели војне тајне са Русијом", očigledno da ne da pojma nemaš šta su to vojne tajne nego ne postoji adekvatan opis.
    Po tebi je Rusija u doba inforbiroa dijelila državne tajne sa SFRJ koja je kopirala Ruski tenk
    Не може се поредити Т-72, рудиментарно хладноратовско оружје намијењено широким народним масама, и софистицирана авионика и електроника која живот значи у вадуху, и опрема за слијетање на носаче авиона који се могу на прстима пребројати колико их има у свијету. А ако и има примјера да не баш посебно блиске земље размјењују ваздухопловне прозиводе, а онда није забиљежен случај у свијету да двије земље сарађују и размјењују технологију невидљивих авиона

    Following the success of the BrahMos project, Russia and India agreed in early 2007 to jointly study and develop a Fifth Generation Fighter Aircraft (FGFA) programme.[9][10] On 27 October 2007, Sukhoi's director, Mikhail Pogosyan stated, "We will share the funding, engineering and intellectual property in a 50-50 proportion"

  20. #1145
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,145
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ne, na žalost...Ne, da makar ja znam đe bi se to moglo viđet...
    http://www.gov.me/vijesti/144985/Izl...a-Cetinju.html


    Elem, nisam obratio pažnju na naša "sredstva" informisanja dok pojedini ovdje, prije svega El Re, nijesu skrenuli pažnju na najblaže rečeno nedostatak informacija u vezi sa ekonomskim stanjem u Rusiji i globalnim kretanjima.

    Nije valjda opet došlo vrijeme da treba da slušamo Radio Slobodnu Evropu i gledamo VoA.

    Koliko god je naš narod na žalost zatucan, možda ne kao poneđe u komšiluku al ipak jeste u više nego podnošljivoj mjeri, mislim da bi se protivnici NATO-a dodatno zamislili ako bi bili bombardovani informacijama o tome da je realna antiteža NATO paktu, Rusija, bukvalno na koljenima.

    Zašto naši mediji izvještavaju na način da prenose informacije od medija iz SRB a koji opet primarno prenose informacije koje servira Kremlj ? E ako mi je jasno o čemu se radi.........

    Jel moguće da niko od forumaša nema povratnu informaciju iz medija zašto je to tako.
    Nedostatak kadra, nemoć da se plati par ljudi da prikuplja reprezentativne izvore iz svijeta, puca im ona rabota, nešto potpuno deseto?

  21. #1146
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Nije valjda opet došlo vrijeme da treba da slušamo Radio Slobodnu Evropu i gledamo VoA.
    Ако је икад постојало такво вријеме онда је то заиста трагично

  22. #1147
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,145
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Ако је икад постојало такво вријеме онда је то заиста трагично
    Pretpostavljam da si preferirao YU INFO kanal ili kako li se zvao onaj pokusaj od televizije koji je VJ instalirala na svojoj infrastrukturi.

    U periodu kada je to bilo aktuelno, kada se RTS emitovao na Elmagu, kad su mnoge teme bile tabu na drzavnoj televiziji, sta smo imali sem VoA i Free Europe.

  23. #1148
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Мислим да је свакоме иоле образованијем јасно да медији који представљају двије зараћене стране у једном сукобу не могу бити објективни једни према другима.

  24. #1149
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,145
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Мислим да је свакоме иоле образованијем јасно да медији који представљају двије зараћене стране у једном сукобу не могу бити објективни једни према другима.
    Slazemo se. Ja samo kazem da u CG, koja zvanicno preferira NATO, ne mozes da se informises od druge strane ucesnice u ekonomskom ratu, vec se samo serviraju informacije koje prenose mediji iz SRB a koje opet poticu sa skoro pa samo jedne strane - Kremlj.

    Kad je zbog Putinove konferencije Rublja malo skocila od prodaje drzavnih rezervi odje su svi to odmah javili. A niko nije objavljivao neslavne rekorde u danima koji su tome prethodili.

    Slicnih primjera ima kolko oces.

  25. #1150
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Slazemo se. Ja samo kazem da u CG, koja zvanicno preferira NATO, ne mozes da se informises od druge strane ucesnice u ekonomskom ratu, vec se samo serviraju informacije koje prenose mediji iz SRB a koje opet poticu sa skoro pa samo jedne strane - Kremlj.
    Pa to je super, stremimo NATOu, a imamo priliku da cujemo i proruske informacije.

    Samo napred.

Page 46 of 165 FirstFirst ... 364243444546474849505696146 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora - USA
    By Maja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 09-03-12, 10:49
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  3. Crna Gora @ BiH
    By enigma in forum Politika generalno
    Replies: 106
    Last Post: 04-09-08, 01:43
  4. Crna Gora
    By bassflora in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-07, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •