View Poll Results: Mislim da u svijetlu pogoršanja odnosa Zapada i Rusije:

Voters
186. You may not vote on this poll
  • 1. Crna Gora treba čvršće stati uz Zapad (EU,SAD i NATO) bez obzira na moguće posljedice toga

    79 42.47%
  • 2. Crna Gora treba prekinuti dosadašnji pravac i držati se Rusije, bez obzira na posljedice toga

    23 12.37%
  • 3. Crna Gora treba odustati od svrstavanja uz bilo koju stranu, bez obzira na posljedice toga

    57 30.65%
  • 4. Pogoršanje odnosa Zapada i Rusije se neće desiti, tako da sve ovo trebamo zanemariti

    11 5.91%
  • 5. Teško se cijepam kao ličnost u ovom traumatičnom opredjeljivanju/ ne znam

    16 8.60%
Page 93 of 165 FirstFirst ... 4383899091929394959697103143 ... LastLast
Results 2,301 to 2,325 of 4116

Thread: Crna Gora u odnosu na novu realnost i geopolitički sukob Zapada i Rusije

  1. #2301
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo jutros potvrde onog što sam vam juče rekao... Za bezbjednost diplomatskih veza zadužena je ANB. Agent/i ANB su (prirodno) prvoosumnjičeni i istraga se, u ovoj početnoj fazi, mora koncentrisati primarno (ne i isključivo) na njih. Ovo je zaista krupna afera...Višestruko ozbiljnija od ranijih diplomatskih afera.
    Ono što može izazvati ozbiljnije posljedice nije samo neprijatna korespondencija koja će vjerovatno uslijediti sa Kremljom, već činjenica da Lukšić odavno sumnja na partijske drugove iz vrha da su oni ti koji mu podmeću ovako skandalozne afere.
    Siroti Lukša želi ih što prije pogledati u oči i po njihovim reakcijama procjenjivati da li je ovo njihova kuhinja.

    Ključ ove uzbune i čitavog haosa koji se upravo dešava u vrhu vlasti, nije samo da li postoji kontrola državnog vrha nad agentima koji su ili će biti penzionisani (čitaj: otpušteni) ovih dana, već da li, ko i u kojoj mjeri kontroliše ANB, tj., one koji i dalje ostaju u pristupu tehnici i resursima službe.

    ---------------------------------------------------------------------------------------

    Lukušić hitno zatražio
    Državni vrh o aferi "Depeša"
    Ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić zatražio je hitnu sjednicu Vijeća za nacionalnu bezbjednost, kojim predsjedava predsjednik Crne Gore Filip Vujanović i Biroa za operativnu koordinaciju bezbjednosnog sektora, na čijem je čelu potpredsjednik Vlade Duško Marković, saznaju Dnevne novine iz državnog vrha.



    Lukšić, prema pisanju tog lista, traži da ova dva tijela raspravljaju o novonastaloj situaciji, nakon što su dnevne novine "Dan" objavile dva povjerljiva diplomatska dokumenta, ali i da se u kompletan slučaj uključi Agencija za nacionalnu bezbjednost."Dan" je objavio depeše ambasada Crne Gore iz Vašingtona i Berlina, u kojima su informacije i detalji razgovora koje je Igor Lukšić obavio prilikom posjete SAD i Njemačkoj.Interna istraga u Ministarstvu vanjskih poslova je pokrenuta i ona pokazuje da ovo ministarstvo ne mora biti jedino odgovorno za "curenje" povjerljivih diplomatskih dokumenata u crnogorsku javnost.
    "Za ovu vrstu komunikacije je zadužena Agencija za nacionalnu bezbjednost i dokumenti su i mimo Ministarstva mogli izaći u javnost", kaže izvor Dnevnih novina, koji ne želi da prejudicira raspravu na Vijeću i Birou, ali ukazuje na moguća mjesta "curenja" informacija.
    Last edited by El Re; 24-04-15 at 10:28.

  2. #2302
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    El Re puno si tachnih stvari napisao ali mislim da ipak malo previshe sekuritizujesh tj opisujesh bezbjednosni problem vecim nego shto stvarno jeste jer jedno je biti rusofilski orijentisan shto vecina opozicije kod nas svakako jeste a drugo je imati energiju, dovoljan motiv i najvazhnije podsticaj od spolja da se zbog toga krece u nasilno rushenje vlasti i ustavnog poretka. Crna Gora jeste jedan od prostora gdje se interesi EU, SAD i Rusije preklapaju i sudaraju ali daleko je od najvazhnijeg "bojnog polja" i mnogo je manje vazhna od nekih drugih drzhava i zato se ni jedna strana nece nama toliko posvecivati. Takodje ne treba zaboraviti da Rusija nema kapaciteta da bude ravnopravan suparnik na vishe frontova zapadnim zemljama jer je u pitanju regionalna sila sa prevelikom vojskom a ne supersila. Rusija nije Sovjetski Savez niti je ovo Hladni rat. Zato se i ukrajinska kriza tretira dosta lezherno od strane EU i SAD. Medjutim ono shto mozhe da bude dobro je ista stvar koju si ti primijetio-iskoristiti nestabilnosti na relaciji EU (prevashodno) i SAD-Rusija i izvuci korist za sebe opredjeljujuci se na nachin na koji se cementira nasha drzhavnost i teritorijalni integritet a to su naravno integracije u EU i NATO. Medjutim ne treba ni bezglavo unishtiti sve odnose sa Rusijom niti to od nas neko trazhi iz prostog razloga shto je trenutni konflikt prevashodno konflikt sa Putinovim rezhimom bolje recheno konflikt Putina sa svijetom u stilu Miloshevica nekad a ne neki sukob interesa u realistichkom smislu medjunarodnih odnosa. Bitno je opredijeliti se na za nas pravu stranu a to je ova gore spomenuta i drzhati se toga.
    Separatista,

    Đe si pročitao (ili na bazi čega si zaključio) da ja smatram da će CG biti glavno bojno polje između Zapada i Rusije? To je van pameti pomisliti a kamoli reći.
    Ja vam samo ukazujem na to da Crna Gora postaje bojno polje. Mnogi od vas to su već shvatili. Svakim danom to je očiglednije i tek će to biti. I ne samo CG, već sav dio Balkana u kom postoji značajniji broj putinofilskog stanovništva. Primjećujete da nikada ne koristim termin rusofilskog stanovništva. Zato što prosječan Crnogorac o Rusiji (zemlji, narodu, kulturi..) zna manje od prosječnog Francuza. Ne, u pitanju je putinofilija. Ista ideologija velikodržavlja i pravoslavnog etnofiletističkog fundamentalizma i panslavizma koju je sanjario Milošević i oni koji su mu kliktali '90-ih. A kliktala je i Crna Gora no su ovđe svi radiji da to zaborave. Milošević je tada omanuo i satro Srbiju, ali ovi pravoslavni talibani (od Dobrudže do Herceg Novog) sad kalkulišu da Putinova Rusija nikako ne može propasti, da je igrati na nju "siguran fix", te da će OVOG puta svi ti talibani trijumfovati.
    Sva ova dešavanja na tom balkanskom "sporednom bojištu" naravno da su sekundarna, ali za razvoj situacije sve velike sile imaju značajan i javno saopšten interes. Zato će na taj razvoj uticati i već utiču.

    Što se tiče proputinovske opozicije U CG... Ne pada mi na pamet da ih sve etiketiram kao plaćenike Kremlja. Taman posla! To bi bilo smiješno. Na stvarnoj vezi sa Putinovim posrednicima i agentima su tek samo neki među njima. Možda ne više od 3 do 5 ljudi. Čak nisu svi ni čelni ljudi. Zato sam i davno napisao da je najveći dio ne samo onih koji se pojave na te proteste, već čak i onih koji ih budu predvodili, nesvjestan da zapravo obavlja posao za nekog izvan zemlje.
    Ti proputinovski lideri crnogorske opozicije su mahom kompromitovani tokom ranijih godina zbog raznoraznih afera od kojih gotovo nijedna nije imala veze sa Rusijom. Prosto, Rusija u to vrijeme (da se tako izrazim) nije drmala kavez. Posebno nije pokazivala pretenzije da ospori primat Zapadu na prostoru jugoistočne Evrope. Ipak, bilo bi greška potcjenjivati opasnost samo na bazi činjenice da su neki lideri koji bi se isturili kompromitovane osobe. Ne, jer kritična energija antizapadno nastrojenog stanovništva postoji i zahvaljujući plitkoumnosti domaćih mangupa u vlasti ta antizapadna histerija u CG podsticana je i iz tih krugova. Više nesvjesno nego svjesno.
    Ali ja ne mislim da su oni bili potpuno neznaveni šta rade. Indikator za to mi je i način kojim argumentima je vlast svih godina afirmisala EU, a posebno NATO. Slika EI i NATO koju su oni prodavali domaćem stanovništvu (fokusirajući se na potpuno periferne detalje) veze nema sa onim što te organizacije jesu i razlozima zašto postoje. Ja sam još prije nekoliko godina, a od 2011. intenzivno (i na ovom Forumu) pokušavao ljude dozvati pameti otvoreno govoreći da je put CG u EU i NATO, na način kako ga vlast brani, zapravo jedan veliki nesporazum. Ukrajina je pokazala da sam ja bio u pravu. Niti je EU, niti je NATO ono što nam se i dalje (mada sad se i iz vlasti pomalo ustručavaju žvakati stare gluposti) ono što je građanima predstavljano.
    Da li sam ja zbog činjenice da sam to uočio i na to ukazivao neko jako mudar? Gluposti! To je mogao vidjeti svako ko ima oči i ima elementarnu inteligenciju.
    CG ima sve razloge da bude članica obije organizacije (uostalom tu i geografski i civilizacijski pripadamo) ali protiv sam da se ljudi lažu. Laž se kad-tad okrene protiv onog ko je lagao. Ta romantizirana predstava o EU i NATO nije samo ordinarna glupost, već i uvreda za zdrav razum.

    Dakle, antizapadna energija u CG postoji i vrlo je jaka. Potrebno je samo da se stvore pogodni uslovi i to može ovdje izazvati haotično stanje. Zašto to ne reći otvoreno? Kome se minimiziranjem te opasnosti čini usluga?? Nama koji ovdje živimo svakako ne.
    Poenta je da ukoliko Rusija to bude procijelila korisnim po svoje regionalne i šire iterese ona ovdje može podstaći i nemire i nerede. Ne zanosite se mišlju da ne može. Pa pogledajte za ime Božje đe su sve penetrirali proputinovski kadrovi. U najdelikatnije djelove sistema. U stubove vlasti i to do samog vrha.
    Drugo je pitanje da li Rusija (preko svojih snaga) ovdje može trijumfovati? Vrlo teško. Ta mogućnost postoji, ali (NA DANAŠNJI DAN) više je u domenu teorije. Međutim, Rusija Zapadu (čak i ovakva, zastala kod Marijupolja) ovdje itekako može zakomplikovati (možda i zagorčati) život. A to je Kremlju sasvim dovoljno da dobije nove karte za neke geopolitičke trgovine.

    Dakle, ne padajte u zamku...Ovdje se ne radi o srpskoj opoziciji u CG. Gluposti! Podjela postoji i unutar crnogorskog etničkog korpusa. Sada je primarni zadatak očistiti državni aparat od "spavača" prije nego što u koordinisanoj akciji ili stihijno ti elementi krenu da iznutra odvaljuju djelove sistema. Je li moguće da je to potrebno crtati?
    Zaista te uvažavam kao vrlo interesantnog za čitanje, ali te pozivam da budeš oprezan i ne nasijedaš na priču vlasti (namijenjenu za javnost) kako je situacija u zemlji redovna, te kako je Rusija ipak uviđajna i razumjeće nas, a ako se i naljuti na nas - pa zaboga daleko je.
    Gluposti! Rusija je već među nama. Pozicionira se, priprema teren i čeka svoj trenutak. Odavde se neće povući tek tako, a još manje dobrovoljno. Da ni zbog čega drugog pa ljudi moji oni su ovdje od 2005. do danad uložili preko 3 milijarde dolara! Novca koji je uglavnom dolazio planski i koordinisan iz Kremlja. U najvećem dijelu to što je donijela ta Putinova oligarhija bio je zapravo ne privatni, već državni novac Ruske Federacije. I da muka bude veća - dolazak tog novca bio je operacija koju su ne samo odobrili, već i u ortakluk ušli mnogi pojedinci iz vrha crnogorske vlasti. Mnogima od njih, zbog vlastitog interesa, sada nimalo ne odgovara odlazak ruskog kapitala iz zemlje. Ne samo što im može izmaći zarada i mirna starost, već se može desiti da ostanu goli ko pištolj, a nije isključeno i završe na pločniku kao neki hotelijeri da im sada (iz pijeteta prema porodicama) ne pominjem imena.
    CG će platiti svoje dilove sa Kremljom. O još kako... KAP će biti sitnica. I da! Zapad će itekako zahtijevati da se taj novac ili oduzme Rusima i domačim "Rusima" ili da se odstrani iz zemlje. Ne zanosite se da neće. Niđe novac ne dolazi a da sa sobom ne donosi i politički uticaj. To je abeceda ekonomije još od Adama Smita pa do danas.
    Sve mi liči na onu "dala baba dinar da uđe u kolo, a dva da izađe"...

    No, ne brine mene sudbina ovog ili onog političara, ove ili one vlasti, već saznanje da kad dođe do ovakvog geopolitičkog zemljotresa na stabilnost ovako trusnog područja (na samoj litici dva svijeta) niko se priseban ne bi kladio. A to je upravo mjesto đe živim i podižem potomstvo. To je moj motiv da se bavim ovom temom za koju smatram da je tema svih tema. Već duže od godinu gotovo i ne pišem na druge teme. Te druge su prosto beznačajne, jer će odnosi među velikim silama opredijeliti ono što će se ovdje dešavati za budućih najmanje 20 godina.
    Ljudi polako to počinju shvatati...

    A što se tiče moje navodne sklonosti da "sekuritizujem"... ... Pa pogledaj o čemu treba da pod HITNO zasijedaju najviša tijela koja se staraju o nacionalnoj bezbjednosti?...Ko će i što biti tema, šta misliš?...Ja "sekuritizujem"...Budite se za ime Božje...Otvorite oči...To što vam nije drago što se neki proces odvija i što se društvo polarizuje ne znači da se to ne dešava.

    Sa većim dijelom ostalog što si napisao se slažem.
    Last edited by El Re; 24-04-15 at 10:15.

  3. #2303
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

  4. #2304
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Ne znam, imam neki neopisiv osjećaj kao u "Valteru": vazduh treperi kao da nebo gori. Nešto se dešava, nešto se sprema.

    Nijesi jedini koji osjeća da se nešto ozbiljno dešava i sprema. Vide to i mnogi drugi ali se nešto zbog zbunjenosti, nešto zbog licemjerja (kojem smo kao narod skloni), ustručavaju (za sada) previše oglašavati.
    Međutim, pogledaj broj pregleda koji je ova tema ostvarila od otvaranja..Po prolaznom vremenu daleko je ispred nekih tema koje se s pozicija vlasti i opozicije stalno i pomalo anahrono sugerišu kao dominantne.
    I ne samo ova tema...Pogledaj koliko je zanimanje za temu "Ukrajina - sraz dva svijeta" koja je zapravo rođena sestra ove teme.
    Odjednom postade top tema i nema toga ko ne želi držati korak sa najnovijim informacijama...
    I što je najsmješnije u čitavoj priči o navodnoj "naduvanosti" ove teme (koju, zamisli čuda, vještački podmeće vlast ili njoj naklonjeni krugovi) govore upravo oni koji su najčešći polemičari i na ovoj i na onoj koja prati glavno bojište Zapadnih saveznika i Rusije.

    Dakle, "Valter" nijesi jedini... Stani u red...
    Last edited by El Re; 24-04-15 at 10:42.

  5. #2305
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Prosto. Metodi medijske manipulacije. (većini se preusmjerava pažnja sa glavnih problema-i uvijek je dobar tajming (gorivo, poskupljenje,...). Mislim da treba da prvo stanemo na kraj braći Kriminalu i Korpuciji pa da vidimo šta ćemo sa tim pritiscima iz Rusije, ANB-om, itd. Šta ste mislili vi, o čemu pričaju naši diplomatski imuniteti po tih samita, i susreta ? Jedni se žale na Rusiju drugi na Zapad. I tako ih vrte u krug godinama, zbog toga smo tu đe smo NIĐE (Između). Zar mora da izađe sad u Vijesti "PROCURALO : Roćen Lavrovu rekao da se vrši veliki pritisak na CG sa zapadne strane" da bi vi stavili prstE na čelo ala Lekić. A ne, to se sve zna ludaci.

    MĐ : "Posvećeni smo EU i njenim vrijednostima" ; MĐ (posle pola godine) : "Neće nas EU uslovljavat, možemo mi i da odustanemo od nje kao ISland" ; MĐ (posle par mjeseci) : "Budućnost CG je u EU".
    Da vam približim kako izgleda spoljna i unutrasnja politika naših - ja je zovem HULAHOP (da patentiram odje, (All rights reserved):
    Fantasticna percepcija! Identicno nam je poimanje te uigrane koreografije nasih "diplomatskih imuniteta", steta samo sto mali broj ljudi to konta, a jos je manji broj onih koji bi da doprinesu promjenama u nekom drugom pravcu i smjeru. Odgovornost naroda za visedecenijsku igru gluvih telefona njegovih glavesina ne smije biti zanemarena, ali svakako da riba ipak smrdi od glave i da ovo vec odavno vrijedja i ponos i inteligenciju svakog gradjanina ove drzave koji je sposoban prepoznati te pojave. Al na zalost, kao sto rekoh, malo nas je.. mnogo je vise klovnova koji ce ovakve "afere" napumpavati do besvjesti, dok ce one prave (tipa "Telekom", "Snimak", "CBCG" i dr) ignorisati i tretirati kao nesto potpuno normalno za nas mentalitet, kao dio naseg folklora, bez kog nase nacionalno bice ne bi bilo potpuno i autenticno.. pravo crnogorsko...


  6. #2306
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default



    Ne bih ga prenio (daleko je on od političkih visina da bih ga uhvatio na radaru) ali mi jeste simpatično da je saopštenje sročio vidno inspirisan onim što sam ja sinoć ovdje pisao. Čak je i moju terminologiju koristio...Naravno prilagođavajući vlastitoj vizuri i interesima svoje partije i onh van zemlje kojima je tako iskreno naklonjen. Pa eto, nek i on malo "skreće temu" sa afera Telekom, Snimak i sličnih.. Uzgred ga pozdravljam.

    -----------------------------------------------------------------------------

    Knežević: "Depeša" podsjeća na vrijeme diktatorskih obračuna sa neistomišljenicima



    Najnovija afera "Depeša" osim što predstavlja još jedno institucionalno srozovanje MVPEI-a i države, razotkriva jedan mračni scenario obračuna sa svim političkim subjektima, NVO udruženjima, pojedincima, čak i sa Mitropolijom crnogorsko primorskom, koji se protive učlanjenju Crne Gore u NATO, saopštio je predsjednik Demokratske narodne partije DNP Milan Knežević. Kako navodi u saopštenju, način na koji je koncipirana depeša, čiju autentičnost više niko ne dovodi u pitanje, neodoljivo "podsjeća na 1948. godinu i vrijeme diktatorskih obračuna sa političkim neistomišljenicima".

    "S obzirom da nam je turistička sezona i prije samog početka uništena, pravo je čudo što u depeši ne piše da će za sve nas koji se protivimo učlanjenju Crne Gore u NATO, i koji Rusiju smatramo za dokazanog prijatelja, na nekoj od pustih plaža biti napravljen logor nalik Golom otoku, na kojem će nas ideološki prevaspitavati Lukšić i njemu slični kadrovi", poručuje Knežević.

    Pošto je, kako dodaje, izvjesno da Igor Lukšić zbog ovog skandala neće podnijeti ostavku, DF će inicirati sjednicu Odbora za medjunarodne odnose i iseljenike na kojoj će biti obavljeno kontrolno saslušanje ministra vanjskih poslova.
    "Potpuno je nedopustivo da se jedno ovakvo institucionalno denunciranje i stvaranje atmosfere linča završi bez razobličavanja na skupštinskom odboru. Doktor Lukšić će morati pred crnogorskom javnošću precizno saopštiti na koga je sve mislio u svom lamentu nad NATO integracijama, i da li je i kakvu pomoć zatražio u obračunu sa opozicijom, crkvom i Rusijom. Upozoravam gospodina Lukšića, da bi svaki pokušaj izbjegavanja saslušanja i odgovora u slučaju afere "Depeša" mogao imati nesagledive posledice koje bi dodatno destabilizovale ionako krhke društveno političke prilike u Crnoj Gori", poručuje Knežević.

    Kako zaključuje, možda Lukšić nije odgovorio Šariću na telefonski poziv u gluvoj noći, ali će dominantnoj većini građana Crne Gore na koje se odnosi afera "Depeša " morati da odgovori, te da izvjesno da se ovakvim skandalima podrivaju temelji države, produbljuju podjele i stvaraju ozbiljne tenzije koje se lako mogu otrgnuti kontroli.
    Last edited by El Re; 24-04-15 at 12:33.

  7. #2307
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    gorivo vise nije luxuz, al zato informacija jeste blah..


  8. #2308
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,268
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post


    Ne bih ga prenio (daleko je on od političkih visina da bih ga uhvatio na radaru) ali mi jeste simpatično da je saopštenje sročio vidno inspirisan onim što sam ja sinoć ovdje pisao. Čak je i moju terminologiju koristio...Naravno prilagođavajući vlastitoj vizuri i interesima svoje partije i onh van zemlje kojima je tako iskreno naklonjen. Pa eto, nek i on malo "skreće temu" sa afera Telekom, Snimak i sličnih.. Uzgred ga pozdravljam.
    mogli bi te zvat za portparola
    She is only here to annoy herself!

  9. #2309
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

  10. #2310
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    mogli bi te zvat za portparola

    On i njemu slični bi me najrađe gonili do austrijske granice ne bi li kako neku jamu popunili sa mnom. Isto onako kako su moji oba đeda 1945. gonili njemu slične. Između nas nema mržnje. Jednostavno pripadamo različitim svjetovima i uvijek će biti moguć samo jedan epilog - mi ili oni.
    Ne treba njaga kriviti za ideologiju koju zastupa. Niti bilo koga ko misli kao on. Ta ideologija (u manjoj ili većoj mjeri) traje gotovo milenijum. Baš kao i ova naša. Ova naša je malo starija a ni njegova nije puno kasnila. Stigla je na konjima Stefana Nemanje i njegove horde koji su došli da porobe zemlju koja ga je nahranila nakon što je u nju došao kao izbjeglica bježeći od svog strica.
    Dakle, sve je isto samo se odnosi u svijetu mijenjaju. Zato sam ga iskreno (i bez imalo ironije) i pozdravio.

  11. #2311
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Lukšić: U dokumentima nema ničeg spektakularnog, afera "Depeša" ne postoji



    Curenje diplomatskih depeša ne može se nazvati aferom, jer u tim dokumentima nema ničeg spektakularnog, ocijenio je ministar vanjskih poslova i evropskih integracija, Igor Lukšić. „Ocjena da je u pitanju afera je problematična i ne stoji, jer u sadržaju tih depeša nema ništa spektakularno novo, niti bilo šta što i prosječni pratilac onoga što se dešava u Crnoj Gori neće na isti način zaključivati“, kazao je Lukšić novinarima u parlamentu.
    Prema njegovim riječima, kada je sadržaj depeša u pitanju, one u potpunosti odslikavaju ono što je aktuelna politika Vlade i stvaranje uslova da se realizuju javno proklamovani državni prioriteti – članstvo u Evropskoj uniji (EU) i u NATO.
    „Drugi aspekt je vezan za način na koje su depeše dospjele u javnost, i to upućuje na potrebu da se sagleda iz svih validnih uglova i da se, imajući u vidu da je ovo suprotno dobroj diplomatskoj praksi, razmotre mogućnosti na koji način dodatno intervenisati, popraviti naš sistem i izbjeći da se ta vrsta prakse ponovi“, naveo je Lukšić.
    On je kazao da to nije izolovan slučaj, i da se takve situacije dešavaju i u drugim zemljama.
    Ali svakako upućuje na potrebu da, kroz odgovarajuće institucionalno tretiranje ovog pitanja, pokušamo utvrditi na koji način su depeše izašle iz sistema. Imajući u vidu širinu distribucije mogući su različiti putevi, a sa druge strane da vidimo kako preventivno djelovati da se ne ugrozi dobra praksa komunikacije kada su diplomatske depeše u pitanju“, kazao je Lukšić.
    On je naglasio da diplomatske depeše nijesu stenografske bilješke, nego jedna vrsta interpretacije teme razgovora, tako da se nekad desi i neka neprecizna formulacija.

    „Tako da neke interpretacije jednog dijela tekstova apsolutno ne stoje. Tu želim da potenciram sumnjičenje da je u razgovorima, kada je u pitanju sporno morsko područje, Crna Gora spremna da odustane od svojih zahtjeva. Apsolutno ne. Ako pažljivo pogledate sve te depeše, vidjećete potpuno suprotno - da u svim razgovorima veoma agilno radimo na tome da, koliko je god moguće, zaštitimo crnogorske interese“, naveo je Lukšić.
    On je ocijenio da je u posljednjih godinu i po više urađeno na zaštiti crnogorskih interesa kada je u pitanju morsko područje, nego od 1991. godine na ovamo.
    „Tako da interpretacija koja se pojavila apsolutno ne stoji. Ono što je naša ambicija bila jeste da uzmu u obzir okolnost da dio blokova za koje je američka kompanija zainteresovana nije sporan, on se nesporno nalazi u hrvatskim vodama, međutim dio njih se nalazi u spornim vodama i jeste sporan“, pojasnio je Lukšić.

    Kako je naveo, Crna Gora svakako ne želi da stvori utisak da na bilo koji način blokira razvoj regiona.
    „Znači, ako možemo, a upitno je da li možemo, doći do modela da se pod istim uslovima, ne mijenjajući uslove zavisno od toga ko je nesporno vlasnik teritorije, realizujemo projekat, to je u redu. Ali ako ne možemo, zbog nekompatibilnosti pravnog sistema, i to je u redu“, precizirao je Lukšić.
    On je dodao da je suštinski važno da je spreman još jedan broj mjera „koje idu u pravcu pune zaštite naših državnih interesa kada je ovo područje u pitanju“.

    Na pitanje da li im je u Vašingtonu rečeno da će Crna Gora poziv za članstvo u NATO morati da čeka do izbora novog predsjednika SAD, Lukšić je rekao da je krug sagovornika bio veoma širok, podrazumijevajući jedan broj senatora koji ne pripadaju aktuelnoj administraciji.
    „Neki od sagovornika potencirali žal što Crna Gora već nije dobila poziv za članstvo, i u tom kontekstu su govorili o svojoj bojazni da li će proteći više vremena nego do decembra, da se u tom smislu donese odluka. Nedvojbeno je da Crna Gora ima snažnu podršku SAD da realizuje naš proklamovani cilj – članstvo u EU i NATO“, naglasio je Lukšić.

    Upitan osjeća li ličnu odgovornost zbog curenja podataka, i da li, nakon ovoga i afere Listing, ima osjećaj da mu neko iz najbližih partijskih krugova „smješta“, Lukšić je rekao da ne bi špekulisao na tu temu.
    „Ako bi to bio slučaj, onda bi taj neko nanio veliku štetu društvu u cjelini. Ne mislim da bi u sistemu postojali ljudi koji bi klali vola radi kila mesa“, kazao je Lukšić.
    On je rekao da osjeća odgovornost da, najbolje što može, nastavi da radi na realizaciji ciljeva državne politike.
    „Ovo svakako znači odgovornost da podstaknemo sve djelove sistema, i unutar i van MVPEI, da se veoma odgovorno odnosimo prema radu u državnoj administraciji“, kazao je Lukšić.

    To, kako je naveo, apsolutno ne isključuje pravo javnosti da zna, ali transparentnost rada ne treba da za svoju posljedicu ima štetu po ugled države.

    Lukšić
    je potvrdio da je zatražio sazivanje sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost jer, kako je kazao, smatra da to tijelo zaslužuje da se bavi tom problematikom, imajući u vidu kompleksnost teme.
    On je rekao da je dao instrukciju da naše diplomate kontaktiraju međunarodne partnere.
    „Smatrajući da je nužno da naše ambasade u Vašingtonu i Berlinu komuniciraju sa svojim kolegama u ministarstvima povodom ove situacije, jer mi se čini da je to odgovoran način odnosaprema ovoj situaciji", rekao je Lukšić.

    On je rekao da ne očekuje da curenje diplomatskih dokumenata može negativno da se odrazi na stav međunarodnih partnera kada je članstvo Crne Gore u pitanju.
    „Ali očekujem njihov interes da se potrudimo da naš sistem dodatno osnažimo i učinimo ga funkcionalnijim kada je ova materija u pitanju“, zaključio je Lukšić.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------


    Kakav "demage control" menadžment...Grjehote,..gotovo mi ga je žao. Šta da radi bez da sad na vjetru sakuplja perje.

    Ali, ovo već više nije iz njegove glave. Od kasno sinoć ovo su očigledno preuzeli Đukanović i njegovi najbliži saradnici i oni mu izdaju sugestije šta da priča. Bukvalno mu je uzeo igračke iz ruku i pokušava da kontroliše štetu koja je nastala.
    Najviše me nasmijao kad kaže da nema afere a traži hitan sastanak najviših tijela za nacionalnu bezbjednost. Pokreće identičnu proceduru koja važi za stanje neposredne ratne opasnosti. A nije afera?? E moj ministre....

    Afera svakako jeste. I to ne samo zbog curenja strogo povjerljivih podataka, već i usljed činjenice da se Vlada zvanično zaklinjala u prijateljstvo sa Rusijom i uvjeravala nas da Rusija (kako oni vole reći) "iskazuje razumijevanje za naše evroatlantske integracije". Gotovo samo što nijesu rekli da nas Putin i njegovi podržavaju u tome. A u tajnim kominikeima sa zapadnim saveznicima pozivaju u pomoć ne bi li se odbranili od ruskih pritisaka i domaćih proruskih snaga.
    Pa ne može se tako voditi politika. To je neozbiljno... To stupidno javno balansiranje iritiralo je veliku većinu stanovništva u zemlji, a u inostranstvu - SVE bez izuzetka .
    Sinoć sam malo razmišljao o tome ko je zapravo imao najveći interes da Vladi CG izmakne tu drugu stolicu. I onda sam došao na interesantan zaključak - svi!

    Šta to znači? Pazite, ioako je prvosumnjičeni (bez ikakve dileme) neko od domaćih agenata ANB. Iz osvete ili po nalogu Kremlja, nebitno. Ali fokus istrage mora biti tu. Međutim, zanimljivo (a to je pošteno reći) nije nimalo nemoguće da su Vladi tu drugu stolicu izmakli upravo zvaničnici ili agenti zapadnih službi. Tu mogućnost niko nema pravo odbaciti.
    Jer šta je posljedica onog što se dogodilo? Nakon ove depeše Vlada CG i definitivno je izgubila nadu da će (u bilo kojoj tačci u budućnosti) moći koketirati sa Kremljom. Za Kremlj oni su i ranije, a sada definitivno - neprijatelj, problem i legitiman cilj.
    Ko god da je ovo učinio Vladi CG (čitaj: Đukanoviću) neko je (za početak) za sva vremena zatvorio sva vrata u Rusiji.

    Još jedna stvar je interesantna u Lukšićevom obraćanju. Očigledno da im pitanje detalja o razgraničenju sa HR na moru kod Prevlake, koji su procureli iz depeše budi uznemiranje koje nadilazi ono što je stepen interesovanja domaće javnosti....Razumite ili ne, ali samocenzurisaću se pa ću se uzdržati od komentara šta mislim da je posrijedi...

    Sum sumare - neko je u ANB-u ili MVP napravio strašnu štetu. Koliko je meni poznata istorija službe - najveću od njenog osnivanja 1947.
    Last edited by El Re; 24-04-15 at 15:28.

  12. #2312
    Join Date
    May 2011
    Posts
    482
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo se bratska nam Rusija duboko zabrinula za situaciju u bliznjoj nam Makedoniji. Sad tek imam sumnje u autentičnost napada. 40 alibaba zaposjelo stanicu, nema zrtava, samo malo priprijetili Velikom Albanijom, otisli i danas nas majčica potsjeća kako bdije nad vaskolikim slavjanskim pučanstvom istočne krvi i limfe.
    Ma šta da stvorim, i ma kako voleo ono što stvorim – ubrzo moram da postanem protivnikom tome..

  13. #2313
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Here To Help View Post
    Evo se bratska nam Rusija duboko zabrinula za situaciju u bliznjoj nam Makedoniji. Sad tek imam sumnje u autentičnost napada. 40 alibaba zaposjelo stanicu, nema zrtava, samo malo priprijetili Velikom Albanijom, otisli i danas nas majčica potsjeća kako bdije nad vaskolikim slavjanskim pučanstvom istočne krvi i limfe.
    Odlično si to primijetio. Taj mogući sukob u Makedoniji (za koji čitava pozornica već postoji spremna) napravio bi veliku glavobolju Zapadu jer taj sukob ne bi mogao biti lokalni, tj., akteri ne bi bili isključivo makedonske vladine snage i pobunjenici. Odnosi među susjedima u tom dijelu Balkana već su ozbiljno narušeni. Makedonci imaju svoje interese, Albanci (U AL i na KS) svoje, Bugari i Grci svoje i na kraju Srbi svoje. A nacionalizmi i u AL i u MK na svom su vrhuncu. Ovi prvi su svi redom štićenici Zapada i ukoliko počnu ubijati jedni druge uzdržanost Zapada da podrži jednu stranu u sukobu naljutila bi sve njih. U takvoj situaciji pomoć oko zaštite interesa svakako da bi onom ko je najviše razočaran oduševljeno ponudila Moskva. I eto vam već sve spremno da se na Balkanu okupaju u krvi do koljena.

    Takođe ne treba smetnuti s uma da bi Putinovoj Rusiji itekako dobrodošla neka kriza sa oružanim sukobom unutar onog što je dvorište Zapada. To mu treba više od svega ne bi li pažnju svjetskih medija koliko god je moguće preusmjerio sa Ukrajine i tako smanjio pritisak na Rusiju i učinio da se teže registruju sva nepočinstva koja tamo čini. Pritom, na taj način dodatno bi podstakao svoje simpatizere u Evropi da pritiskaju svoje Vlade na Zapadu kako bi iste ušle u pregovore sa Rusijom. Nijedan kutak Evrope nije bolje mjesto za to od (vazda prokletog) Balkana. Na žalost.
    Upravo o tome su i govorili Keri i Merkel ali ovđe neki još nemaju svijest da shvate što se dešava.
    Last edited by El Re; 24-04-15 at 15:51.

  14. #2314
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Samo je bitno da se clanica NATO (Albanija) drzne i napadne nekog od susjeda..


  15. #2315
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Here To Help View Post
    danas nas majčica potsjeća kako bdije nad vaskolikim slavjanskim pučanstvom istočne krvi i limfe.
    Čemu ovako mrzilački opis? Ako ne znate fino da se izrazite bolje ne pišite.

  16. #2316
    Join Date
    May 2011
    Posts
    482
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trendsetter1 View Post
    Čemu ovako mrzilački opis? Ako ne znate fino da se izrazite bolje ne pišite.
    Ne, izvinjavam se... Nimalo mrzilacki nisam razmisljao, zao mi je ako je tako zazvucalo. Satira da, ali...to su razlicite stvari. Na kraju krajeva, rekao sam istinu, cinjenice, samo sam ih tako istakao da bih postigao utisak, koji je eto ocigledno i previse jak. Ne vidim da zvanicna Rusija izrazava duboku zabrinutost zbog ratova narko-kartela u Meksiku, cak ni zbog egzekucija po Egiptu, Siriji, Libiji...ali eto taj incident (za koga zaista smatram da je montiran) u jednom makedonskom selu, duboko je zabrinuo Velikava Ruskava Imperatara..
    Ma šta da stvorim, i ma kako voleo ono što stvorim – ubrzo moram da postanem protivnikom tome..

  17. #2317
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ovo okupiranje policijske postaje u Makedoniji nije samovolja ili bijes tih 40 alibaba, mislim da su okupirali po nalogu razbojnika, a sve se odvija na trasi najavljenog turskog toka.

  18. #2318
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Ovo okupiranje policijske postaje u Makedoniji nije samovolja ili bijes tih 40 alibaba, mislim da su okupirali po nalogu razbojnika, a sve se odvija na trasi najavljenog turskog toka.
    I to i gradnja auto-puta ... jednostavno projektovana sirotinja ili ako se drznu onda krvoproliće
    deuscroix

  19. #2319
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Separatista,

    Primjećujete da nikada ne koristim termin rusofilskog stanovništva. Zato što prosječan Crnogorac o Rusiji (zemlji, narodu, kulturi..) zna manje od prosječnog Francuza. Ne, u pitanju je putinofilija. Ista ideologija velikodržavlja i pravoslavnog etnofiletističkog fundamentalizma i panslavizma koju je sanjario Milošević i oni koji su mu kliktali '90-ih. A kliktala je i Crna Gora no su ovđe svi radiji da to zaborave. Milošević je tada omanuo i satro Srbiju, ali ovi pravoslavni talibani (od Dobrudže do Herceg Novog) sad kalkulišu da Putinova Rusija nikako ne može propasti, da je igrati na nju "siguran fix", te da će OVOG puta svi ti talibani trijumfovati.
    Sva ova dešavanja na tom balkanskom "sporednom bojištu" naravno da su sekundarna, ali za razvoj situacije sve velike sile imaju značajan i javno saopšten interes. Zato će na taj razvoj uticati i već utiču.
    Saglasan sa svim ovim.

    Quote Originally Posted by El Re
    Ne, jer kritična energija antizapadno nastrojenog stanovništva postoji
    E ovo je ono dje mislim da grijeshish to jest preuvelichavash problem. Kritichna energija za neke radikalne promjene prozapadne ili antizapadne ili kakve bilo u Crnoj Gori odavno ne postoji. Postoje izlivi odushevljenja Putinu po portalima kafanama i forumima i blacenje Amerike i Zapada ali energija i volja da se napravi neshto konkretno shto bi stvarno predstavljalo bezbjednosan problem bilo po vlast bilo po interese Crne Gore veoma veoma teshko ako ne i nemoguce. Postoji uvijek jedno 45-50% biracha koji ce glasati Djukanovica shta god se desilo i koliko god voljeli Putina Srbiju ili nekog shesnaestog i ako na to dodash manjinske partije to je uvijek dovoljno za komotnu vecinu i to je barijera koju opozicija ni prosrpska ni ova druga nije nikad uspjela da predje niti ima ovako izdijeljena i posvadjana trenutno mogucnosti da to uradi.

    E sad pricha o elementima unutar DPSa koji bi to mogli da urade je neshto drugo ali i ona je nerealna iz prostog razloga shto Djukanovic vlada DPSom gvozdenom rukom a on je uvijek tj od sredine devedesetih bio chovjek SAD i to ne Zapada nego bash SAD. Je li to zbog ubjedjenja ili interesa ili zbog toga shto ga drzhe u shaci to vec ne znam pretpostavljam da je kombinacija drugog i treceg ali u svakom sluchaju to se nece mijenjati. Ako cemo vec da se igramo mozhemo reci i da je priliv ruskih "investicija" u Crnu Goru bio najveci upravo u doba intenzivnih pokushaja Obamine administracije da "otopli" odnose sa Rusijom i da se taj priliv smanjio a trzavice pochele onda kad je postalo jasno da od otopljavanja nema nishta a to se desilo mnogo prije Ukrajine sa pochetkom Putinovog treceg mandata i poslije ratom u Siriji. Tako da mislim da mozhemo ochekivati neshto slichno onome shto nam je priredjivala Srbija od referenduma nadalje u vrijeme Koshtunice i Tadica ali neshto jache od toga ne. Sa takvim pritiskom se mozhemo izboriti.

    Quote Originally Posted by El Re
    Dakle, antizapadna energija u CG postoji i vrlo je jaka. Potrebno je samo da se stvore pogodni uslovi i to može ovdje izazvati haotično stanje. Zašto to ne reći otvoreno? Kome se minimiziranjem te opasnosti čini usluga?? Nama koji ovdje živimo svakako ne.
    Poenta je da ukoliko Rusija to bude procijelila korisnim po svoje regionalne i šire iterese ona ovdje može podstaći i nemire i nerede. Ne zanosite se mišlju da ne može. Pa pogledajte za ime Božje đe su sve penetrirali proputinovski kadrovi. U najdelikatnije djelove sistema. U stubove vlasti i to do samog vrha.
    Drugo je pitanje da li Rusija (preko svojih snaga) ovdje može trijumfovati? Vrlo teško. Ta mogućnost postoji, ali (NA DANAŠNJI DAN) više je u domenu teorije. Međutim, Rusija Zapadu (čak i ovakva, zastala kod Marijupolja) ovdje itekako može zakomplikovati (možda i zagorčati) život. A to je Kremlju sasvim dovoljno da dobije nove karte za neke geopolitičke trgovine.
    Kao shto vec rekoh antizapadna energija u Crnoj Gori postoji ali je ta energija potencijalna a ne kinetichka i mislim da je vrlo teshko da se iz te energije izrodi neshto konkretno. Sa ostatkom se slazhem da nestabilnosti manjeg i/ili srednjeg intenziteta svakako mozhe biti. U prevodu neshto slichno onome shto smo imali poslije priznanja Kosova.

    Quote Originally Posted by El Re
    Dakle, ne padajte u zamku...Ovdje se ne radi o srpskoj opoziciji u CG. Gluposti! Podjela postoji i unutar crnogorskog etničkog korpusa. Sada je primarni zadatak očistiti državni aparat od "spavača" prije nego što u koordinisanoj akciji ili stihijno ti elementi krenu da iznutra odvaljuju djelove sistema. Je li moguće da je to potrebno crtati?
    Zaista te uvažavam kao vrlo interesantnog za čitanje, ali te pozivam da budeš oprezan i ne nasijedaš na priču vlasti (namijenjenu za javnost) kako je situacija u zemlji redovna, te kako je Rusija ipak uviđajna i razumjeće nas, a ako se i naljuti na nas - pa zaboga daleko je.
    Naravno ovo je sve potpuno tachno samo ponavljam da je slichan problem samo mnogo veceg intenziteta postojao i sredinom/krajem devedesetih godina ali se rijeshio. Naravno da se mora uzeti u obzir da je zainteresovanost Zapada za region pa i za nas tada bila mnogo veca pa je i podrshka bila intenzivnija i jacha ali svejedno mislim da su i pored slabosti pokazanih u Istochnoj Evropi konkretno Ukrajini i teshko shvatljivog odbijanja Njemachke da dozvoli stalni raspored NATO snaga na Baltiku dovoljno odluchni i budni da Zapadni Balkan zadrzhe za sebe i zato Keri i Merkel i izjavljuju shto su izjavili. Kao i obichno Srbija uz ove zone latentnih konflikata tipa BiH i Makedonija ce biti tu najveci problem i stoga sam upravo optimista da ce nas pogurati da budemo poen u njihovu korist. Jer vlast je u CG (chitaj Djukanovic) shvatila lekciju da mozhesh biti ne znam koja shtetochina na unutrashnjem planu (a jesu ka pojedni) ali ako si miran, slushash kad je bitno, ne talasash i ne dirash druge oko tebe Zapad ce te podrzhavati posebno u nestabilnim vremenima.


    Quote Originally Posted by El Re
    A što se tiče moje navodne sklonosti da "sekuritizujem"... ... Pa pogledaj o čemu treba da pod HITNO zasijedaju najviša tijela koja se staraju o nacionalnoj bezbjednosti?...Ko će i što biti tema, šta misliš?...Ja "sekuritizujem"...Budite se za ime Božje...Otvorite oči...To što vam nije drago što se neki proces odvija i što se društvo polarizuje ne znači da se to ne dešava.

    Sa većim dijelom ostalog što si napisao se slažem.
    Curenje povjerljivih dokumenata je uvijek povod za sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost bez obzira o chemu se radi i koji su podaci iscureli tu nema sporno nishta. Drushtvo u Crnoj Gori se ne polarizuje nego je polarizovano odavno i jedini nachin da se prevazidje ta polarizacija je da strana koja zheli unishtenje crnogorske drzhavnosti bude u potpunosti porazhena i njihovo birachko tijelo svedeno na nekih 10-15% glasova shto je prihvatljiva kvota za ekstremne "antisistemske" partije shirom Evrope. Tako da iskreno recheno ja uopshte nijesam toliko zabrinut zbog polarizacije nego je chak i pozdravljam jer sa antidrzhavnim elementima svaki kompromis je truo i shtetan. Ulazak u NATO je jedan od najvazhnijih koraka ka tom cilju i uz bezbjednost od spoljnih prijetnji to je najvazhniji razlog zbog kojega se svesrdno za taj ulazak zalazhem iako bash i nemam neko visoko mishljenje o intervencionistichkim avanturama SAD, Britanije, Francuske i ostalih.

    Druga stvar zbog koje napisah da treba biti oprezan i ne zalijetati se je uloga same Rusije i tu se nasha mishljenja ponovo pomalo razilaze. Ti shvatash rivalstvo EU (i SAD) sa Putinovim rezhimom oko Ukrajine kao apsolutni sukob civilizacija onakav kakvim su predstavljali globalni rat protiv (islamskog) terorizma. Mislim da tu grijeshish i da se radi prvenstveno o sukobu interesa u kome za sada najdeblji kraj izvlache Ukrajinci. Daleko je ovo od nekakvog sudara Istoka i Zapada po principu franachkoga da ne bi brijega aravijsko more sve potopi. I SAD a Evropa pogotovo i dalje imaju ogromnu ekonomsku saradnju sa Rusijom i prichaju i pregovaraju sa njom mal te ne svaki dan i to ne samo oko Ukrajine a za nekoga (stariji si pa se sjecash kao i ja) ko je bio svjedok sankcija koje je Zapad uveo krnjoj Jugoslaviji ove uvedene Rusiji moram ti reci izgledaju smijeshno. Daleko je ovo sve od Hladnog rata i gvozdene zavjese i prekida svih veza izmedju "dva svijeta". Druga stvar koja je tu bitna su kapaciteti Rusije koji su neuporedivo manji od onih sovjetskih jer je SSSR bio supersila a Rusija je jedna regionalna sila sa problematichnom ekonomijom i vrlo zeznutim unutrashnjim etnichkim problemima i teshko da mozhe odrzhati tempo i proizvoditi konflikte josh dugo. Jer Putin da mozhe chachnuo bi on davno i Moldaviju i Baltik i Srbiju i...ali ne ide. Zato i Merkel i ostali igraju na dugachki shtap jer znaju da vrijeme radi za njih.

    Na to sam mislio kad sam napisao da "sekuritizujesh" tj predimenzionirash problem koji Putinov rezhim predstavlja po Evropu pa i za nas. E sad naravno to ne znachi da su bezopasni i da treba zaboraviti i zazhmuriti na potencijalne probleme koje mogu da izazovu-naravno da ne treba i zato se i slazhem potpuno sa onim shto si pisao o chishcenju sluzhbi i ostalih drzhavnih institucija, zatim konachnim opredeljivanjem itd.
    Ridin' on the black train

  20. #2320
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    E sad, očigledno je da vlast pokušava na razne načine da očisti jedan sistem pod nazivom ANB od raznih preletača, satelita i drugih spavača. To će se kako tako i uraditi. Pitanje je: ko je sledeći na listi? Da li su to dupli igrači u samoj vladajućoj partiji? RTCG? To je interesantno iz više razloga.
    Mada, kapu bi im skinuo da hoće javno istupiti i reći ne Putinu (i ja ću se ovdje kao El Re poslužiti ovom gnjilom individuom) pa da se konačno prelomi, da saznamo na čemu smo. Pod ovim mislim na gore pomenute satelite i druge kosmičke objekte.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  21. #2321
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Titograd
    Posts
    9,454
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    964
    Thanked in
    566 Posts

    Default


  22. #2322
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Saslušano šest zaposlenih u MVPEI



    Šest zaposlenih u Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih inntegracija dalo je izjave u vezi sa rukovanjem klasifikovanim materijalom i okolnostima prijema dokumenata u arhivu resora vanjskih poslova o sastancima šefa diplomatije Igora Lukšića u Vašingtonu i Berlinu, i o sastancima nacionalnog koordinatora za NATO Veska Garčevića u Briselu, u okviru interne istrage.

    Prema nezvaničnim, ali pouzdanim saznanjima Dana, u toku je i provjera korespondencije preko servera T-com-a sa računara Ministarstva vanjskih poslova.U istragu se uključila i Agencija za nacionalnu bezbjednost, a Lukšić je zatražio da se "imajući u vidu kompleksnost teme, sagleda iz svih validnih uglova".Lukšić, koji je juče novinarima rekao da objavljivanje depeša nije neka afera, kazao je da je dao instrukciju ambasadama Crne Gore u Berlinu i Vašingtonu da kontaktiraju sa diplomatskim službama u SAD i Njemačkoj.Naglasio je da je zbog objavljivanja diplomatskih depeša zatražio sazivanje sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost.
    Prema saznanjima Dana, već u ponedjeljak bi moglo da zasjeda vijeće kojim predsjedava premijer Milo Đukanović.Lukšić je juče rekao da ne očekuje da curenje diplomatskih dokumenata može negativno da se odrazi na stav međunarodnih partnera kada je u pitanju članstvo Crne Gore u NATO-u."Očekujem da je i njihov interes da se potrudimo da naš sistem dodatno osnažimo i učinimo ga funkcionalnijim kada je ova materija u pitanju", istakao je Lukšić.

    -----------------------------------------------------------------------

    Istraga u MVP je samo dio mnogo opsežnije istrage koja se od juče vodi unutar ANB. Od 1997. (kada su se lovili i odstranjivali srpski kadrovi unutar tadašnjeg SDB) nije zabilježen ovakav nivo uzbune.
    Naravno, to nećete nigdje pročitati.

    Godinama sam, u povjerenju, upozoravao neke bliske prijatelje među bivšim kolegama da će se ovo desiti. Još od momenta kada su prvi ruski agenti (i to otvoreno i bez pardona) počeli da se pojavljuju u CG. Uglavnom prateći novac koji stiže iz Rusije. Niko od bivših kolega mi nije vjerovao. Niko ih nije ometao da se kreću i rade po CG, a mene su gledali ko luđaka. Čak sam bio i meta pošalica na tu temu. Otprilike to je i vrijeme kada sam odlučio da odem i počnem baviti se nečim drugim u životu...
    Evo đe smo danas...Sada onima koji su se zabavljali na moj račun više nije do smijeha...
    Eh,..zlosretna crnogorska fascinacija Rusijom. Svaki put smo je skupo platili ali nikada ništa nijesmo naučili. Iznova i iznova pravimo istu grešku i sve što imamo i što jesmo stavljamo na kocku. Ne zbog ljubavi prema Rusiji već zbog fascinacije jednim mitom. Fascinacijom gomilom laži i falsifikata. Dok god se ne otresemo tok ludila bićemo maloljetan narod nesposoban da živi bez stranog tutorstva.
    U mojim Vasojevićima imaju simpatičnu izreku "zlo govedo, dovijeka june"...Valjda tako mora biti...
    Last edited by El Re; 25-04-15 at 11:26.

  23. #2323
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    E sad, očigledno je da vlast pokušava na razne načine da očisti jedan sistem pod nazivom ANB od raznih preletača, satelita i drugih spavača. To će se kako tako i uraditi. Pitanje je: ko je sledeći na listi? Da li su to dupli igrači u samoj vladajućoj partiji? RTCG? To je interesantno iz više razloga.
    Mada, kapu bi im skinuo da hoće javno istupiti i reći ne Putinu (i ja ću se ovdje kao El Re poslužiti ovom gnjilom individuom) pa da se konačno prelomi, da saznamo na čemu smo. Pod ovim mislim na gore pomenute satelite i druge kosmičke objekte.
    Samo ću se osvrnuti na ovu boldovanu javnu instituciju (nacionalnu RTV) koja, na žalost, u nedovoljno uređenim zemljama ima nevjerovatnu moć, uticaj na javno mnjenje, pa stoga i veliki značaj za one koji se nalaze na vlasti.

    Ja uređivačku politiku crnogorskih medija (od početka globalne krize) minuciozno pratim i analiziram. Moja pažnja fokus ima upravo na RTCG jer njegov rad nije samo zanimljiv zbog veličine uticaja već i zato što je indikator stanja u vlasti, njene inklinacije ka određenim pravcima u kojima vodi ili kani povesti državnu politiku i, naravno, odnosa na relaciji vlast - uredništvo.
    Od malog, iznenadnog i munjevitog (ali vrlo indikativnog) udarca koji je prije skoro 15 dana zadat najvišim adresama u vlasti, a od strane urednika Ćirović i Lekovića, sem naprasne intervencije i zakazivanja intervjua sa Predsjednikom mimo svake programske šeme, sada se da uočiti određena i naprasna promjena u uređivanju informativnog programa na svim emiterima kuće. Nemam insajderske informacije o tome ali se nešto ozbiljno tamo desilo. Sadržaji kojima se afirmiše Putinova Rusija drastično su smanjeni. Nijesu nestali ali se program ne može prepoznati. Očigledno je da je neko (makar za neko vrijeme) donekle ukrotio to ludilo. Ono se sada nešto ozbilnije može uočiti na portalu RTCG koji bukvalno rubriku svijet u kompletu copy/paste-uje sa srpskog B 92. To je u tolikoj mjeri i ponižavajuće i sramota za nacionalni servis da bi takav portal bilo najbolje ugasiti.
    Ali, kao što rekoh, primjećuje se ovih dana da je neko odlučio zaustaviti tu bruku sa putinofilijom u informativi RTCG i donekle upristojiti taj program. Obo što smo imali do sada bilo je katastrofa!

    No, ne treba imati iluzije. RTCG puna je putinofila. Bukvalno je ko špikovana guska. To je toliko indoktriniran kadar da oni samo mogu simulirati lojalnost. Jedino rješenje je njihova zamjena onima koji će se držati profesionalnih standarda i slijediti kurs državne politike za koji je ova vlast dobila mandat građana. Sve drugo je izopačeno i zloupotreba nacionalnog javno servisa za tuđe interese.
    Lično mislim da ova trenutna garnitura uprave televizije i radija (možda i najmanje zbog uređivačke politike RTCG) neće još predugo potrajati. Pitanje je da li će u svojim foteljama ostati i do jeseni.
    A što se tiče zaljubljenika u Putinove "parade" i druge žurke koji su nam se tako lijepo predstavili, urednika Ćirovićke i Lekovića, sasvim je moguće da s njima niko (u povodu štete koju su učinili) nije obavljao razgovor ili ih je tek "savjetovao" (onako, u prijateljskom tonu), međutim na njihove karijere više se ne bih kladio. Moraće uložiti puno truda i sačekati da proteče puno Morače dok ponovo zasluže povjerenje da ih se uzme u razmatranje da u toj kući popune iole odgovornije mjesto.
    Last edited by El Re; 25-04-15 at 09:44.

  24. #2324
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Syria, Damascus
    Posts
    10,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Crna Gora u odnosu na novu realnost i geopolitički sukob Zapada i Rusije



    Opsirnije

    Grahovac: Depeše pustio centar moći iz DPS, udar na Lukšića i NATO integracije

    http://www.vijesti.me/vijesti/grahov...gracije-830593

    Znaci citamo nesto sto je kolega ElRe najavio mjesecima unaprijed, ovim putem koristim priliku da mu ostavim jedan veliki pozdrav, privilegija i veliko je zadovoljstvo citati tvoje komentare prijatelju.

    Regards
    Last edited by Rookie; 25-04-15 at 09:43.

  25. #2325
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    E ovo je ono dje mislim da grijeshish to jest preuvelichavash problem. Kritichna energija za neke radikalne promjene prozapadne ili antizapadne ili kakve bilo u Crnoj Gori odavno ne postoji. Postoje izlivi odushevljenja Putinu po portalima kafanama i forumima i blacenje Amerike i Zapada ali energija i volja da se napravi neshto konkretno shto bi stvarno predstavljalo bezbjednosan problem bilo po vlast bilo po interese Crne Gore veoma veoma teshko ako ne i nemoguce. Postoji uvijek jedno 45-50% biracha koji ce glasati Djukanovica shta god se desilo i koliko god voljeli Putina Srbiju ili nekog shesnaestog i ako na to dodash manjinske partije to je uvijek dovoljno za komotnu vecinu i to je barijera koju opozicija ni prosrpska ni ova druga nije nikad uspjela da predje niti ima ovako izdijeljena i posvadjana trenutno mogucnosti da to uradi.

    E sad pricha o elementima unutar DPSa koji bi to mogli da urade je neshto drugo ali i ona je nerealna iz prostog razloga shto Djukanovic vlada DPSom gvozdenom rukom a on je uvijek tj od sredine devedesetih bio chovjek SAD i to ne Zapada nego bash SAD. Tako da mislim da mozhemo ochekivati neshto slichno onome shto nam je priredjivala Srbija od referenduma nadalje u vrijeme Koshtunice i Tadica ali neshto jache od toga ne. Sa takvim pritiskom se mozhemo izboriti.

    Kao shto vec rekoh antizapadna energija u Crnoj Gori postoji ali je ta energija potencijalna a ne kinetichka i mislim da je vrlo teshko da se iz te energije izrodi neshto konkretno. Sa ostatkom se slazhem da nestabilnosti manjeg i/ili srednjeg intenziteta svakako mozhe biti. U prevodu neshto slichno onome shto smo imali poslije priznanja Kosova.
    Naravno ovo je sve potpuno tachno samo ponavljam da je slichan problem samo mnogo veceg intenziteta postojao i sredinom/krajem devedesetih godina ali se rijeshio. Naravno da se mora uzeti u obzir da je zainteresovanost Zapada za region pa i za nas tada bila mnogo veca pa je i podrshka bila intenzivnija i jacha ali svejedno mislim da su i pored slabosti pokazanih u Istochnoj Evropi konkretno Ukrajini i teshko shvatljivog odbijanja Njemachke da dozvoli stalni raspored NATO snaga na Baltiku dovoljno odluchni i budni da Zapadni Balkan zadrzhe za sebe i zato Keri i Merkel i izjavljuju shto su izjavili. Kao i obichno Srbija uz ove zone latentnih konflikata tipa BiH i Makedonija ce biti tu najveci problem i stoga sam upravo optimista da ce nas pogurati da budemo poen u njihovu korist. Jer vlast je u CG (chitaj Djukanovic) shvatila lekciju da mozhesh biti ne znam koja shtetochina na unutrashnjem planu (a jesu ka pojedni) ali ako si miran, slushash kad je bitno, ne talasash i ne dirash druge oko tebe Zapad ce te podrzhavati posebno u nestabilnim

    Druga stvar zbog koje napisah da treba biti oprezan i ne zalijetati se je uloga same Rusije i tu se nasha mishljenja ponovo pomalo razilaze. Ti shvatash rivalstvo EU (i SAD) sa Putinovim rezhimom oko Ukrajine kao apsolutni sukob civilizacija onakav kakvim su predstavljali globalni rat protiv (islamskog) terorizma. Mislim da tu grijeshish i da se radi prvenstveno o sukobu interesa u kome za sada najdeblji kraj izvlache Ukrajinci. Daleko je ovo od nekakvog sudara Istoka i Zapada po principu franachkoga da ne bi brijega aravijsko more sve potopi. I SAD a Evropa pogotovo i dalje imaju ogromnu ekonomsku saradnju sa Rusijom i prichaju i pregovaraju sa njom mal te ne svaki dan i to ne samo oko Ukrajine a za nekoga (stariji si pa se sjecash kao i ja) ko je bio svjedok sankcija koje je Zapad uveo krnjoj Jugoslaviji ove uvedene Rusiji moram ti reci izgledaju smijeshno. Daleko je ovo sve od Hladnog rata i gvozdene zavjese i prekida svih veza izmedju "dva svijeta". Druga stvar koja je tu bitna su kapaciteti Rusije koji su neuporedivo manji od onih sovjetskih jer je SSSR bio supersila a Rusija je jedna regionalna sila sa problematichnom ekonomijom i vrlo zeznutim unutrashnjim etnichkim problemima i teshko da mozhe odrzhati tempo i proizvoditi konflikte josh dugo. Jer Putin da mozhe chachnuo bi on davno i Moldaviju i Baltik i Srbiju i...ali ne ide. Zato i Merkel i ostali igraju na dugachki shtap jer znaju da vrijeme radi za njih.

    Na to sam mislio kad sam napisao da "sekuritizujesh" tj predimenzionirash problem koji Putinov rezhim predstavlja po Evropu pa i za nas. E sad naravno to ne znachi da su bezopasni i da treba zaboraviti i zazhmuriti na potencijalne probleme koje mogu da izazovu-naravno da ne treba i zato se i slazhem potpuno sa onim shto si pisao o chishcenju sluzhbi i ostalih drzhavnih institucija, zatim konachnim opredeljivanjem itd.
    Odličan post...Odavno nijesam uživao čitajući. Na trenutak si me sjetio nekih meni jako dragih, a sad već davnih polemika sa mojim prijateljem Jal Cargom, ili mnogo rjeđih ali podjednako dobrih, sa buva+gacce. Zaista uživam kada naiđem na ljude koji su dovoljno obrazovani, obaviješteni, razmišljaju svojom glavom i pritom imaju kulturu dijaloga.
    Ovo vidim kao još jedan stimulans da dodatno razmislim o svemu, no što više analiziram to sam sigurniji da sam ja u pravu.

    Ne znam čime se baviš u životu no ja imam jedno lično iskustvo koje smatram (a drugi niko ne mora) neprocjenjivim. Ja sam sistem vidio iznutra. Gotovo kompletan! Da se malo poslužim metaforama - znam od čega je sazdan i što je njegov modus operandi. To samo po sebi ne bi moralo biti nešto posebno, međutim ono što je moj kapital jeste što sam posmatrao taj sistem u vremenu kad je izgrađivan. I to u najturbulentnijem vremenu kada se puno improvizovalo i žurilo, a kada su ratne okolnosti u zemlji koja se raspadala učinile da ljudi budu mnogo skloniji da pokazuju svoje pravo lice.
    Taj fenomen nije karakterističan samo za naš narod i samo naše društvo. Upravo tada sam naučio najviše o narodu (ima) među kojima živim i o državnom aparatu koji je od tada pa sve do danas samo ušminkavan. Mijenjali su se barjaci, nazivi na ulaznim tablama, krečila fasada i mijenjao namještaj.
    Sve drugo u biti je isto.

    Vidiš, mene ne interesuje njegova fasada. Pa čak ni ko je gdje pozicioniran i kakav komfor koristi. Mene interesuje konstrukcija. Tačno znam đe je u toj konstrukciji armirani a đe goli beton. Đe curi, koliko i zašto. Đe su greške i slabe tačke te konstrukcije. I naravno - na kakvom tlu je sve to građeno i koliko duboko ukopano.
    Ta struktura (na žalost) mnogo je nestabilnija nego što njena spoljašnost sugeriše.

    Druga greška koju vjerujem da praviš jeste što zanemaruješ činjenicu da osim unutrašnjih sila i faktora, na tu strukturu djeluju i sile spolja. Svakodnevno! 24/7.
    Ne zamjeri mi što ću ti uputiti kritiku (zaista te to molim jer smatram da bi forumi poput ovog trebali njegovati polemičare poput tebe) ali moj je utisak da ti najveću grešku praviš u tome što polaziš od pretpostavke da je barem jedna referentna taačka od dvije ili više koje u nekom trenutku analiziraš - statična. Tj., da se ne kreće. Da je u vremenskom interegnumu ili vakumu.
    U ovom konkretnom slučaju po tebi bi čovjek pomislio da će ili crnogorska vlast ili zvanična Rusija zadržati status quo u ponašanju, tj., da će se isključivo jedna od te dvije prilagođavati, pozicionirati i djelovati. Neće.
    Sve te referentne tačke su zapravo u kretanju. Dobra analiza podrazumijeva napor da se procijeni smjer, brzina, stanje, okolnosti "šire slike" i desetine drugih faktora kako bi se utvrdilo koja je vjerovatnoća saglasja, uzajamne indiferentnosti, snošljivosti ili konflikta tih tačaka (politika).

    Možda će te ovakav odgovor naljutiti pa ćeš reći: "radiji sam da si mi komentarisao konkretne navode". Nijesam to učinio iz više razloga:
    - prvi je taj što je to što si saopštio kao svoje viđenje manje-više na liniji onog što su vizure vlasti (sama činjenica da sam ti ovoliko vremena odvojio znači da te ne smještam u kontekst onih koji im fanatizirano vjeruju), a njihove vizure, tokom ove krize, pokazale su se kao prilično krakovide, pa su i prilagođavanja bila sa nedopustivo velikim zakašnjenjima

    - drugi razlog jeste što mi na terenu elementarnih i javno poznatih činjenica nemamo spor. Ili ne makar veći. Tako da bi daljom polemikom otišli predaleko. Tj., ja bih bio primoran moje viđenje braniti informacijama koje nijesu javno dostupne i koje ne bih mogao ili smio na ovakvom mjestu dokazati. Pritom bih zbog neke jeftine eksluzive mogao doći u situaciju da narušim odnos povjerenja sa ljudima koji su me sa nekim dešavanjima unutar sistema upoznali iako to ne bi smjeli. Ili, što je još gore, mogao bih doći u poziciju da iz najbolje namjere možda naškodim upravo ciljevima za koje se svim svojim bićem zalažem.
    A opet, bilo bi beskorisno, jer bih i dalje (za druge goste posmatrače) ostao na terenu špekulacija. Tako da bi bila višestruko veća dara nego mjera.
    Možda ima još vas koji ponešto znate ali se samocenzurišete, no ja nemam problem da to otvoreno priznam.
    Pa sad, ko može pratiti, može, ko ne,..nek ne zakasni kad u sljedećem životu Bog bude dijelio pamet.

    Uglavnom, događaji se smjenjuju velikom dinamikom. Procesi su ubrzani do nevjerovatnih razmjera (kad budem pravio osvrt na svom blogu o ove posljednje 2-3 mjeseca vjerovatno ću ga nasloviti sa "vrijeme akceleracije") tako da će upravo to vrijeme pred nama dati odgovor ko je bio u pravu.

    Još jednom, kao gost drugom gostu, želim ti uputiti apel da češće pišeš. Znam da mnogi od vas neće u to povjerovati (obzirom na mnoge moje duge postove) ali ja ovđe od prvog dana dolazim sa primarnim motivom da bih čitao druge a ne da bih pisao.
    Šta god ko mislio o bilo kom gostu i njegovom pisanju ovaj Forum (još uvijek) uspijeva da bude refleksija čitavog našeg društva i onog što se zbiva unutar njega. Druga je stvar da li se nekom taj odraz dopada ili ne.
    Last edited by El Re; 25-04-15 at 10:56.

Page 93 of 165 FirstFirst ... 4383899091929394959697103143 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora - USA
    By Maja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 09-03-12, 10:49
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  3. Crna Gora @ BiH
    By enigma in forum Politika generalno
    Replies: 106
    Last Post: 04-09-08, 01:43
  4. Crna Gora
    By bassflora in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-07, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •