View Poll Results: Mislim da u svijetlu pogoršanja odnosa Zapada i Rusije:

Voters
186. You may not vote on this poll
  • 1. Crna Gora treba čvršće stati uz Zapad (EU,SAD i NATO) bez obzira na moguće posljedice toga

    79 42.47%
  • 2. Crna Gora treba prekinuti dosadašnji pravac i držati se Rusije, bez obzira na posljedice toga

    23 12.37%
  • 3. Crna Gora treba odustati od svrstavanja uz bilo koju stranu, bez obzira na posljedice toga

    57 30.65%
  • 4. Pogoršanje odnosa Zapada i Rusije se neće desiti, tako da sve ovo trebamo zanemariti

    11 5.91%
  • 5. Teško se cijepam kao ličnost u ovom traumatičnom opredjeljivanju/ ne znam

    16 8.60%
Page 4 of 165 FirstFirst 123456781454104 ... LastLast
Results 76 to 100 of 4116

Thread: Crna Gora u odnosu na novu realnost i geopolitički sukob Zapada i Rusije

  1. #76
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Samo ću ovo prokomentarisati.
    Interes crnogorskog naroda (ili nacije) jeste, treba i jedino je prirodno biti - najstariji interes u crnogorskoj državi
    Dakle ne jedini interes koji će se uzimati u obzir. Nikako i daleko bilo. Takve Crne Gore bi se bez razmišljanja odrekao.
    Ne dakle, već, tamo đe se interesi Crnogoraca i bilo koje (ili svih) nacionalnih manjina u Crnoj Gori ne mogu uskladiti (a to usklađivanje treba uvijek pokušavati, đe god je moguće) interes Crnogoraca mora biti ispoštovan.
    Bez njih ove zemlje ne bi bilo, brzo bi bila demontirana jer za njom nijedan drugi narod egzistencijalnu potrebu ne bi vidio.
    Čini mi se da je Bar držao dugo u potpisu (ili ako nije on izvinjavam se, ali nebitno) jedan slogan - Crne Gore nema bez Crnogoraca.
    I to je zaista istina. Nema tu ništa tužno i tragično. To trebamo tako prihvatiti i svi to trebaju poštovati. Sa svima podijeliti dobro i zlo bez majorizacije, no tamo đe se ne možemo složiti mora se znati čiji je ovo jedini dom.
    Sa rizikom da odlutamo od teme, ali neću dugo, mislim da treba imati posebnu temu za to - ključni demografski izazov pred crnogorskim narodom biće trenutak kada panu rampe ka EU, pa krene u par godina na hiljade mladih ljudi da sele odavde zbog posla na Zapadu. Neće se CG ni za milimetar tu razlikovati od Letonije i Estonije, ili Poljske, na primjer. A to tamo na Baltiku poprima razmjere koje se u najmanju ruku mogu okarakterisati kao alarmantne... Ali i to je prirodno.

    Zdravo bili i ja i ti, pa diskutovali o tome, kad dođe vakat.
    Just to slip the skin...

  2. #77
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ili kraće, ja sam Crnogorac i zato je moje mišljenje bitno i potrebno, a ono je da Crnogorci moraju dijeliti svjetonazor sa zapadnom elitom. Demokratija, pravda i ljudska prava su ono što zapadna elita kaže da jesu i za nas i naše društvo je dobro ono što zapadna elita kaže da jeste. To je tako i nikako drugčije jer je Putin uzeo Krim.

  3. #78
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Vi kad vam godi o gradjanskoj drzavi - pojete naveliko.. Kad vam odgovara nacionalna podjela u CG - tad zaguslate...
    Nista mi se to ne dopada.. a-a...
    Nego da zavrsavamo mi ovo sa NATO i to sto prije, pa da proslavimo i na forumu..

    Hvala Lepo

  4. #79
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    BRISEL Evropski parlament (EP) pozvao je vlasti Evropske unije da neodložno uvedu sankcije ruskim energetskim kompanijama koje rade na evropskom tržištu, prekinu izgradnju gasovoda Južni tok i revidiraju, a možda i stave van snage, sve sporazume sa Rusijom, javila je danas ruska agencija RIA Novosti, pozivajući se na danas usvojenu rezoluciju EP.EP "smatra, da gasovod Južni tok ne treba graditi i da treba da budu dostupni drugih izvori isporuka", navodi se u tekstu dokumenta.
    Za tekst rezolucije glasalo je 437 poslanika, protiv je bilo 49 a 85 se uzdržalo, navodi agencija.
    "EP poziva da se usvoje mere protiv ruskih kompanija, između ostalog u energetskom sektoru, kao i ruskih investicija i aktiva u EU, na reviziju svih sporazuma sa Rusijom radi njihove moguće suspenzije", navodi se u rezoluciji.
    Poslanici su, takođe, naglasili, hitnu potrebu zajedničke politike energetske bezbednosti "radi smanjenja zavisnsoti EU od ruske nafte i gasa, uključujući diversifikaciju isporuke energenata, punu primenu Trećeg energetskog paketa i mogućnost obustavljanja uvoza gasa u slučaju potrebe".
    E pa eto CG-ri sjekira u med.. Bugari su vec razmontirali svoj dio 'zavarenog' gasovoda ex juznog toka...


    Hvala Lepo

  5. #80
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Sa rizikom da odlutamo od teme, ali neću dugo, mislim da treba imati posebnu temu za to - ključni demografski izazov pred crnogorskim narodom biće trenutak kada panu rampe ka EU, pa krene u par godina na hiljade mladih ljudi da sele odavde zbog posla na Zapadu. Neće se CG ni za milimetar tu razlikovati od Letonije i Estonije, ili Poljske, na primjer. A to tamo na Baltiku poprima razmjere koje se u najmanju ruku mogu okarakterisati kao alarmantne... Ali i to je prirodno.

    Zdravo bili i ja i ti, pa diskutovali o tome, kad dođe vakat.
    Pa te rampe, u najboljem slučaju, neće padati prije 2025., a do tada, ili ćemo pokrepati, ili ćemo krenuti naprijed...

    Od ulaska u EU do ''padanja rampi'' ima još nekoliko godina... Tako da, ulazak u EU ne znači momentalno pravo na preseljenje i rad u Dojčland... A od ulaska u EU, rampe će ostati na granici sa Hrv. još par godina, takođe.

  6. #81
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Sa rizikom da odlutamo od teme, ali neću dugo, mislim da treba imati posebnu temu za to - ključni demografski izazov pred crnogorskim narodom biće trenutak kada panu rampe ka EU, pa krene u par godina na hiljade mladih ljudi da sele odavde zbog posla na Zapadu. Neće se CG ni za milimetar tu razlikovati od Letonije i Estonije, ili Poljske, na primjer. A to tamo na Baltiku poprima razmjere koje se u najmanju ruku mogu okarakterisati kao alarmantne... Ali i to je prirodno.
    Zar nije to jedna od primamljivijih beneficija koje otvara članstvo u EU?

    Ljudi koji mogu slobodno da biraju svoju budućnost i nisu osuđeni da čitav život da zavise od sopstvene države. Te hiljade mladih ljudi će imati slobodu i prilike koje su generacije prije njih mogle samo da sanjaju - po meni je to drastični napredak u odnosu na dosadašnje prilike.

    Crna Gora nije Poljska. Crna Gora je mala država koja nije zavisna od industrije, nije zahtjevna u pogledu infrastrukture i može biti izuzetno fleksibilna u demografskom smislu. Državu ove veličine ne mogu paralisati demografski problemi.

    Problem Crne Gore u tom kontekstu su prije svega birokratija i socijalizovani sistemi obrazovanja i osiguranja koji će postati neodrživi u uslovima koje podrazumijeva članstvo u EU - mada su neodrživi i ovako, i moraće biti razmontirani u svakom slučaju.

  7. #82
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Što prije privatizovat jer je ekonomičnije je da se novac troši na reklamiranje školstva i zdravstva, nego na školstvo i zdravstvo.

  8. #83
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Zar nije to jedna od primamljivijih beneficija koje otvara članstvo u EU?

    Ljudi koji mogu slobodno da biraju svoju budućnost i nisu osuđeni da čitav život da zavise od sopstvene države. Te hiljade mladih ljudi će imati slobodu i prilike koje su generacije prije njih mogle samo da sanjaju - po meni je to drastični napredak u odnosu na dosadašnje prilike.

    Crna Gora nije Poljska. Crna Gora je mala država koja nije zavisna od industrije, nije zahtjevna u pogledu infrastrukture i može biti izuzetno fleksibilna u demografskom smislu. Državu ove veličine ne mogu paralisati demografski problemi.

    Problem Crne Gore u tom kontekstu su prije svega birokratija i socijalizovani sistemi obrazovanja i osiguranja koji će postati neodrživi u uslovima koje podrazumijeva članstvo u EU - mada su neodrživi i ovako, i moraće biti razmontirani u svakom slučaju.
    Apsolutno se slažem da nije problem. Svaku tvoju riječ potpisujem.

    Ne mislim ni da je demografski problem za državu - već za pojedine narode u njoj. Ali ni to nije moj problem - već onih koji brinu o tome.
    Just to slip the skin...

  9. #84
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Nemojte o finansijama za skolstvo i zdravstvo jer mi se smucilo neznanje i drska arogancija CG medijskih urednika koji su u nekoj tv emisiji dali sebi za pravo da tumace nesto o cemu nemaju pojma.. Jedan od "argumenata" u javnom blamu je bio "informisite se iz medija".. Na to im se bazira "znanje".. No, tipicno.. paraznalci..
    Da se ipak drzimo teme..

    Hvala Lepo

  10. #85
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Vi kad vam godi o gradjanskoj drzavi - pojete naveliko.. Kad vam odgovara nacionalna podjela u CG - tad zaguslate...
    Nista mi se to ne dopada.. a-a...
    Nego da zavrsavamo mi ovo sa NATO i to sto prije, pa da proslavimo i na forumu..

    Hvala Lepo
    Ni meni se to Majo ne doada. Ali šta ćete... Na žalost, nemoguće je ignorisati da je porast nacionalizama uočljiv i u Evropi. Dakle, nije to samo prepoznatljivost moderne Rusije.
    Ne znam ko je izjavio svojevremeno (da li Soroš ili Jože Mencinger ili neko treći, nebitno uostalom) ali imeni lično vrlo zanimljivo izgleda izjava "problem krize kroz koju prolazi Zapad dolazi upravo iz razloga što je u zadnjih 20 godina pokušao stvoriti društvo bez ideologije i isključivo bazirano na konzumerizmu". U principu taj zaključak i nije baš originalan (jer je zapravo razrada Marksove teorije) no nije se odavno čuo, a zapravo je neđe naslonjeno na onu njegovu teoriju o "društvenoj nadgradnji", tj., glava lakše podnosi bolove u stomaku ukoliko u glavi postoji vizija cilja za koji se vrijedi žrtvovati i čime se glad može lakše podnositi i lakše pravdati. Čak i ako se stomak napuni, glava će i dalje tražiti način da osmisli život i opredijeli neki pravac u kom će voditi organizam. Pa i po cijenu da to izloži organizam opasnosti ili ga čak dovede do uništenja. Stari Rimljani su ovaj fenomen prvi otkrili. Znate za ono njihovo PANEM ET CIRCENSES (Hljeba i igara). Dakle, ljudi, osim što žele da ih najedete , hoće i ideju koju žele slijediti. Žele dati neki smisao vlastitoj prolaznosti. Uostalom zato su religije tako vitalne i neuništve. Ako neku političku ideju dovedete do nivoa da je ljudi slijede sa religioznom opijenošću, ko što recimo danas Rusi slijede Putina (a on ih, nakon što ih je najeo, sad daje igara), ili slično Mađari Orbana, onda vi imate mir u kući. Mir u kući znači red, a red (našli tome mane ili ne) znači jaku i stabilnu državu.
    Dakle, Crnogorci, na žalost, ne mogu i ne smiju ignorisati ono što ih okružuje. Ako su totalitarizmi (opet) popularni (a Kina im je najbolji svjetski bilbord da je to, na žalost ili na sreću, poredak kom će pripasti 21. vijek) onda Vlastitu posebnost i slobodu (tim više zato što smo mali narod i lako možemo biti kusur tuđih trgovina) moramo pripaziti još i više.
    Negdje sam pročitao, još kao jako mlad, jedan interesantan komentar (ne sjećam se čiji bješe), a koji je zastupao stav da objašnjenje za fenomen činjenice da se filmovi o WWII ratu nikada neće prestati snimati, leži zapravo u (tužnoj) činjenici da taj poredak nauka nije zapravo nikada kredibilno objasnila, niti uvjerljivo demantovala i porazila, iz kojeg razloga će se dogoditi da se on u nekom obliku opet pojavi. Naravno, ne misli se tu na pogrome i holokauste, već na ponovnu pojavu totalitarnih društava i poredaka. Društava u kojima će interes pojedinca biti potpuno u funkciji interesa zajednice i diktata onih koji taj interes promišljaju.
    Posljednjih godina se sve češće prisjetim te zloslutne najave, jer se svud oko nas (čak i u zemljama razvijene i stare demokratije) mogu vidjeti znakovi ograničavanja sloboda koje je posljednjih godina osvojio i uživao svaki pojedinac. Makar oni u zemljama bijele hemisfere.
    Dakle, malo budnosti (uključujući i onu nacionalnu đe smo najskloniji da spavamo) nije na odmet. Mi nijesmo okruženi ni prijateljima, ni neprijateljima već tuđim interesima. Ti interesi se pomjeraju i mijenjaju i neće se uvijek poklopiti sa onima koje imaju Crnogorci. Zato, da se ne bi desilo da drijemamo onda kada nečijem interesu budemo na putu, malo više budnosti ne škodi...
    U želji da svakom otvorimo vrata (mada mi nikad nije bilo jasno zašto je u našoj kući baš svako dobrodošao) napraviljeno je previše promaje... U kući u koju upada ko hoće, nosi iz nje što želi, osim što je sve manje pokućstva (navodno ga odnio vjetar kod toliko promaje), sve će manje biti zadovoljnih. A to je upravo plodno tlo da i ovđe uzrene neki totalitarizam.
    Last edited by El Re; 17-04-14 at 17:46.

  11. #86
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Napraviću digresiju,..
    ne samo ja, već i nauka, govori da Srbi (dozvoli, tu mislim na ove prave/izvorne Srbe istočno od Drine i sjeverno od Lima, a kojima su Grci dali to ime), dakle, Srbi i recimo Bugari, antrpološki, kulturološki i na svaki drugi način, imaju više zajedničkog nego Srbi i Crnogorci, pa su kroz istoriju ova dva naroda uglavnom stalno bili na suprotnim stranama. O Englezima i Njemcima da ne govorim. Da li je zbog toga Svijet stao? Sunce prestalo da izlazi? Ne naravno...
    To apsolutno nije tačno. Po svim antropološkim, istorijskim, genealoškim i drugim istraživanjima i izvorima. Srbi i Hrvati (uključujući tu i Crnogorce i Bošnjake) su najbliži narodi, etnički gledano. Ono gdje su Bugari i Srbi bliži, je u religijskom i svjetovnom smislu, odnosno prve pravne norme, pismo, i kulturno-obrazovne institucije su naslijedili, tačnije, prekopirali od Vizantije. Međutim krvno gledano, Srbi, Hrvati i Crnogorci su u ranom srednjem vijeku bili jedno te isto slovensko pleme. Samim tim ne mogu biti bliži Srbi sa Bugarima, čiji je tok migracija i formiranja prvih država i para-država išao u jednom odvojenom i specifičnom toku od dolaska "Bijelih" na balkan i njihovog političkog organizovanja.

    Uopšte, od poraza Otomanskog Carstva, srpski geopolitički pogled se prirodno okreće u pravcu zapada (pogotovo pod uticajem organizacije "Ujedinjenje ili smrt"), prema Bosni i Jadranu (za razliku od Pašića koji je bio drugačijih pogleda), gdje se po ranim ideolozima Velike Srbije zapravo nalazilo srpsko stanovništvo (tri vjere), a i danas se tamo nalazi najveći dio Srba koji žive van granica Srbije. Širenje na jug je bilo čisti pragmatizam, i te teritorije su držane pod vojnom upravom zbog nemira među Bugarima i Albancima.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  12. #87
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Postovani g. El Re,
    znamo da su ovo tacke koja Vas i mene dijametralno razdvajaju kad je u pitanju CG sistem. Mislim da smo to vise puta konstatovali, jer do te tacke savrseno smo u liniji.
    Ovakva logika zakljucivanja koja po Vasem vodi ka "redu i miru" je na samoj granici onog sto se vec desilo u evropi 30-tih godina.. Ruski totalitarizam je bio samo nastavak od prije 2. svjetskog rata koji se prosirio na ostatak istocne evrope. Ne mogu se sloziti sa Vama da ovakve ideje "reda i mira" i "cvrstvog" odlucivanja mogu uciniti bilo sta dobro gradjanskom drustvu u obliku u kojem ga mi znamo. Ja i dalje smatram da NATO postaje prioritet CG, ali CG-ri koja treba u potpunosti da postuje gradjansko drustvo i sve oblike pluralizma i oblike demokratije koji postoje. Jednopartijski sistem i Komunizam koji Kina ima je neprihvatljiv za nas. Arhaicni metodi su za prevazilazenje, to je problem i g. Xi Jinpinga, kako da reformise kinesku ekonomiju i kinesko drustvo nakon Deng Xiaopinga.. Nakon Mao ce Tunga, reforme koje je uveo Deng Xiaoping su vec potrosene, i kinesko drustvo je uslo u fazu potrebe za novim reformama (potrosacko drustvo, korupcija itd). Zato se ne slazem sa Vama da mozemo uzeti Kinu kao model CG drustva i Drzave.
    Drzava je sistem i potrebno je zapadno sprovodjenje reda i zakona gdje je svaki gradjanin i politicar podlozan tome, bez obzira da li je po funkciji ovo ili ono, da li je religijski ovo ili ono, nacionalno, partijski, i svakako.. Upravo iz tog razloga, da bi CG evoluirala u tom pravcu je i moja decenijska teznja da CG udje u NATO. Totalitarizam je sve suprotno od toga.
    Nista Vi ili bilo koji kulturoloski Crnogorac (stara CG i bla bla), ne moze vise zeljeti i "cinjeti" dobra Drzavi CG od mene koja sam kulturoloski-familijarno brdjanka, nosilac CG nezavisnosti, CG patriota i postovalac u finansijski redovno podrzanoj liniji institucija kao korisnik, i tezim svakom prosperitetu Drzave CG.. Kulturoloske razlike u CG su drzavno bogastvo, a religijsko-nacionalno cjepkanje i geto-vanje je destrukcija drzave.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 17-04-14 at 18:41.

  13. #88
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Majo, pažljivo sam pročitao Vaš post, ali ja ne vidim u njemu mjesta gdje se mi razilazimo. Naravno, naših razlika ima i one su tu negdje, no ne čini mi se da su baš među popisanima u Vašem postu, jer bih sve što ste napisali potpisao.
    Ajde da to pitanje zatvorimo ovako...To što ja želim državu reda ne znači da mimikrijom prizivam totalitarizam, a još manje takvo nešto želim. Daleko bilo... Ne, ja samo upozoravam (možda bez razloga, vidjećemo) da stanje nereda obična eskalira u stanje diktature. Manje ili više prefinjene, no diktature. Ljudima u nekom trenutku presjedne, znate... Kap prelije čašu i posegne se u Pandorinu kutiju. O tome se radi...Dakle samo sam ukazivao da se stvari lako otrgnu kontroli. U divljim djelovima Evrope (koda koji je rođen u stepama Azije) još i brže
    Ja imam dvoje đece. Jedno je u vrtiću, a drugo u visokom razredu osnovne škole. Ovo mlađe mi iz vrtića ("Osmijeh" u centru PG) svakih 2 mjesca dolazi sa ceduljom na kojoj se nalazi tekst neke pjesmice koji treba da nauči za priredbu. Svaki (ali baš SVAKI put) je to neka pjesma iz Srbije i to u izvornoj/ekavskoj varijanti. Jednom "čarapanke", drugi put o "dedi sa belom bradom" i sl. Ovu stariju su nastavnici u okviru ekskurzije nedavno poveli pod Ostrog i traženo je od djece da se kad tamo dođu prekrste nekoliko puta kada to sveštenik uradi. Iako sam duboko religiozan, ovi primjeri su me duboko iziritirali i razmišljao sam se obratiti prosvjetnoj inspekciji ili čak medijima. A onda kažem sebi "Nemoj...pušti, nek ne skreću đeca pažnju vršnjaka na sebe"... pomislio sam poći u školu/vrtić i porazgovarati s osobljem, ali ja (priznajem) oko tih stvari i nijesam baš sposoban voditi akademski razgovor. Sigurno bi se dogodio neki ispad, pa sam zamolio suprugu (tim prije što su to nastavno osoblje uglavnom žene) da ona s njima porazgovara. Najmlađoj kćeri sam rekao da pjesmu nauči i pjeva onako kako mi govorimo u kući i onako kako ona zove svog đeda, a starijoj da se javno krsti samo kada ona to osjeća i želi. Nikako po tuđoj komandi i da bi drugom ugodila.
    Dakle, u ovoj državi svaki dan živim i primjećujem nekakve tragikomične i opasne presedane i situacije... Neke koje nijesu činjene ni početkom '90-ih.
    Majo, i ja sam samo čovjek od krvi i mesa. Kad bi se sve to što mi se ne sviđa ponudio neko da riješi, pa i nekim nepopularnim mjerama , otvoreno ću priznati - podržao bih ga. Bio bi to trenutak. No bilo bi dovoljno. A eto iako sam unaprijed svjestan da zlo generiše samo zlo. Kada bih se pokajao već bi bilo dockan. Totalitarizam se obično rađa na tlu sluđenog i isfrustriranog društva. A mi svakim danom postajemo jedno takvo. Mislim da nijesam jedini Crnogorac koji je nezadovoljan time u šta je DPS (i njegov petnaestogodišnji jatak) pretvorio ovu državu. Naprotiv, mislim da nas je sve više i više...
    I za kraj, Vi živite na Zapadu. U Sjedinjenim državama ili Ujedinjenom kraljevstvu razumio sam... Pažljivo Vas čitam i mnogo više razumijem nego što možete i pomisliti. Vas mnogi ne mogu pratiti, malo zbog toga što znate (nenamjerno rekao bih) iritirati katkad publiku (baš kao i ja, iako ni meni to nije cilj), ali mnogo više Vas ne razumiju zato što Vaš svijet nije kompatibilan sa onim koji se živi ovdje. Mislim da je najbolji dokaz toga to da najmanje tih "kuršlusa" imate sa gostima koji takođe žive ili su živjeli na Zapadu. Ljestvica očekivanja svih vas koji postujete iz zapadnih zemalja, a pogotovu Vaša, je jako visoko. Zapravo ona je na pravoj visini, ali odavde izgleda visoko. I otud problemi... Vi prosto vjerujete da je CG u stanju tako lako se reformisati i postati uzorno društvo kao ona na Zapadu, ali to na žalost nije tako. Ja bih za početak ne znam što dao da se ovaj put u rikverc kojim vozi Crna Gora od 2009.-2010., makar prekine. Zemlja se nesporno politički približava Zapadu, ali društvo unutar nje vozi u rikverc. Da nijesam to dočekao da vidim i da to sa zaprepaštenjem ne posmatram - ne bi vjerovao. Danas smo zemlja u kojoj je TV Pink (ponoviću to hiljadu puta, jer je mjerilo naše propasti) najgledanija TV, a SPC je i dalje institucija oko koje se sabira najmanje 2/3 društva i čijoj izopačenoj etnofiletističkoj i mističnoj varijanti Pravoslavlja koje propovijeda (dakle, ne izvorno Pravoslavlje) vjeruje najveći broj življa.
    Stoga, ne zamjerite nama koji iako vidimo da ova kuća treba generalnu sanaciju i spremanje , za početak smo spremni pohvaliti i onog ko će iznijeti smeće.
    Čak i da uđemo u NATO krajem godine (a u Boga se uzdam da hoćemo) NATO ne samo da neće prstom mrdnuti u vezi sanacije našeg doma i iznošenja našeg smeća (baš kao što nije ni u Albaniji, Bugarskoj i Rumuniji) već opet to čeka nekog od nas. Da nesreća bude veća jedan dio stanovništva to smeće vidi kao vrijednost i neće ga se odreći bez otpora... Uostalom, to uočavate i sami.
    Last edited by El Re; 17-04-14 at 19:45.

  14. #89
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Mislim da bi samim pristupanjem EU napravili dovoljno veliki civilizacijski iskorak, dugoročno... Bez NATO, u naprednih deceniju dvije. To je ono u šta trenutno vjerujem - da smo, prosto, možda izabrali pogrešan momenat velikih previranja u svijetu, da se strogo svrstamo ovamo ili tamo.
    Takav izbor je prakticno nemuguć jer uglavnom redosljed je obrnut i prvo se ide u NATO pa EU.

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Sa rizikom da odlutamo od teme, ali neću dugo, mislim da treba imati posebnu temu za to - ključni demografski izazov pred crnogorskim narodom biće trenutak kada panu rampe ka EU, pa krene u par godina na hiljade mladih ljudi da sele odavde zbog posla na Zapadu. Neće se CG ni za milimetar tu razlikovati od Letonije i Estonije, ili Poljske, na primjer. A to tamo na Baltiku poprima razmjere koje se u najmanju ruku mogu okarakterisati kao alarmantne... Ali i to je prirodno.

    Zdravo bili i ja i ti, pa diskutovali o tome, kad dođe vakat.
    To o migracijama je je jedna velika utopija i slicna onoj prici "kad se ukinu vize u Crnoj Gori niko nece ostati..."
    Odgovor je u neku ruku i
    Quote Originally Posted by 11/11/11 View Post
    Pa te rampe, u najboljem slučaju, neće padati prije 2025., a do tada, ili ćemo pokrepati, ili ćemo krenuti naprijed...

    Od ulaska u EU do ''padanja rampi'' ima još nekoliko godina... Tako da, ulazak u EU ne znači momentalno pravo na preseljenje i rad u Dojčland... A od ulaska u EU, rampe će ostati na granici sa Hrv. još par godina, takođe.
    Sa druge strane imamo zvanicne rezultate da u EU 6,4% od svih stanovnika cine emigranti raznih vrsta. 20% je iz drzava Evrope van EU, 15 iz Afrike a za 6% se ne moze utvrditi odakle su.
    Poslije najvećeg prosirenja EU i ulaskom Rumunije i Bugarske stanovnistvo EU se povećalo za 103,38 miliona i teoretski svi dobili mogućnost lakse emigracije. Cak da se i ukupan broj emigranata odnosi na nove clanice ispada da je procenat neznatan.
    U kontekstu drzava koje si pomenuo kao alarmantne opet podaci sa Eurostata koji kazu: Najvise stranaca emigrira u Luksemburg 43,5%, Letoniju 17,9% a u Estoniju i Kipar 16,1% Neinformisani zalutaju u Rumuniju, ali takvih je 0,1% od ukupnog stanovnistva te drzave.
    Dovodeći to u relaciju sa demografskom strukturom popada se u klasicnu zamku koji politicari (obicno desne orjentacije) obilato koriste
    Vjekovna struktura onih koji emigriraju je najvisa kod onih izmedju 20-40 godine(59%) tj. vijek kad se najvise prave djeca, ali ako se taj djetić rodi u Njemackoj, Svedskoj ili Estoniji on ne prestaje biti Crnogorac ili drzavljani Crne Gore.
    Posmatrajući relativne cifre u prosloj godini najveći natalitet zabiljezio je Luksemburg 23 promila, Malta 9,1, a Svedska 7,7 sto opet demantuje one tvrdnje da se najvise djeca prave medju nepismenim, a u Luksemburgu je analfabetizam ravan 0%
    Usput receno kod nas nema nidje podataka koliko je brojna crnogorska dijaspora, a da se radi o vjekovnoj emigraciji je cinjenica.
    Ulazak u EU će naprotiv poboljsati nasu demografsku "sliku" jer ce porasti standard pa će se navaliti na rabotu. Na primjer od ulaska u EU natalitet je porastao u Ceskoj za 1, Poljskoj 0,3 Slovackoj 0,1.... dok trenutno aktuelna Ukrajina ima - 6,3‰

  15. #90
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,144
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Ne postoji ni jedna država u kojoj je kao sistem uređenja vladao komunizam, pričam o tzv. istočnom bloku, a da je ušla u EU a da prije toga nije postala članica NATO-a.
    Ako griješim, nek me neko ispravi.

    Kako je na čelu Crne Gore do prije 22 godine bila SKCG, nema druge nego da kao i ostali koji su imali slično uređenje prvo uđemo u NATO, da bi se dokazali da smo kao društvo spremni za ulazak u EU porodicu.
    Ne može da se gusla nas i Rusa 300 miliona, a da se uđe u EU.

    Pitanje: "a što ne možemo ko Švajcarska i ko Monako?", nema veze sa zdravim razumom, jer da smo ko Švajcarska ili Monako, makar što se tiče civilizacijskog stupnja razvoja društva, ne bi nam trebali ni EU ni NATO.

    Pročitah El Reova predviđanja da će broj Rusa u turizmu ove godine možda i porasti, i volio bih da čovjek ne omaši u tome a sam kaže da rijetko "kiksa" što se prognoza tiče, i iskreno da kažem nije mi toliko ni bitno oće li Rusa biti više za 5-10% ili manje za 20-30%, jer sve to može da ima određene ekonomske posljedice u trajanju od par godina, a eventualni odlazak naše male države pod skute interesne sfere Rusije, kako neko reče iza gvozdene zavjese, bi nas nepovratno unazadilo toliko da bi posljedice takve odluke bile nesagledive.

    Reče Bar da je za NATO a da za EU nije baš siguran i, kad razmislim malo, slažem se sa njim i mislim da nam je NATO neophodniji od EU članstva, uz razliku da je po meni i ulazak u EU manje bitan ali svakako potreban.
    Ne znam ima li veze ono brijanje brkova u vrhu DPS-a sa izgleda definitivnom odlukom državnog vrha, a kojoj se neizmjerno radujem, da je Nato jedini izbor što se tiče naše budućnosti.

    Čitao sam zadnjih par dana komentare na B92 (kojeg opet tretiram prozapadnim pa i očekujem čitaoce sličnog profila) u vezi reakcija Rusije na poteze CG i priču oko našeg članstva u Nato. Moram reći da sam zatečen koliko je svijest našeg društva, kojeg inače smatram itekako zatucanim, odmakla od razmišljanja plebsa u susjednoj nam državi. Koga ne mrzi može malo poći do B92 i čitati na ovu temu o definitivnom unijaćenju Crnogoraca, izdaji pravoslavnih interesa, prevrtanju Njegoša, povlačenju znaka jednakosti između ulaska u Nato i ranijeg priznanja Kosova, potrebi uvođenja viza i ko zna čemu još ne.

    Šta reći sem da je očigleno da proces emancipacije našeg društva ide nekim dobrim pravcem, koji će ulazak u NATO samo ubrzati, uz žaljenje zbog nepoimanja realnosti u susjednoj državi.

  16. #91
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rusi generalno nemaju pojma o političkim dešavanjima u državama po svijetu a najmanje o CG. Informacija da je Milo Đukanović uputio oštrije kritike Rusiji tokom posjete u Moskvi će stići do jednog Rusa, kao što će i izjava gradonačelnika Arhangelska o stanju gradskih parkova stići do jednog Crnogorca.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  17. #92
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,144
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shamrock View Post
    Rusi generalno nemaju pojma o političkim dešavanjima u državama po svijetu a najmanje o CG. Informacija da je Milo Đukanović uputio oštrije kritike Rusiji tokom posjete u Moskvi će stići do jednog Rusa, kao što će i izjava gradonačelnika Arhangelska o stanju gradskih parkova stići do jednog Crnogorca.
    Upitna je i ta lojalnost Rusa u smislu ulaganja i posjećivanja država koje sa njima nijesu u politički korektnim odnosima, jer da su toliko lojalni ne bi imali svoj kvart u Londonu i reality show koji se zove Russians in England ili nešto slično.

  18. #93
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Majo, pažljivo sam pročitao Vaš post, ali ja ne vidim u njemu mjesta gdje se mi razilazimo. Naravno, naših razlika ima i one su tu negdje, no ne čini mi se da su baš među popisanima u Vašem postu, jer bih sve što ste napisali potpisao.
    Ajde da to pitanje zatvorimo ovako...To što ja želim državu reda ne znači da mimikrijom prizivam totalitarizam, a još manje takvo nešto želim. Daleko bilo... Ne, ja samo upozoravam (možda bez razloga, vidjećemo) da stanje nereda obična eskalira u stanje diktature. Manje ili više prefinjene, no diktature. Ljudima u nekom trenutku presjedne, znate... Kap prelije čašu i posegne se u Pandorinu kutiju. O tome se radi...Dakle samo sam ukazivao da se stvari lako otrgnu kontroli. U divljim djelovima Evrope (koda koji je rođen u stepama Azije) još i brže
    To je do svake izabrane Vlade, do njenih personalnih kapaciteta, licne kulture, sposobnosti, zelje za odrzavanjem regularnog sistema. Vi znate da ni u policiji svi koji nose pol. uniformu nisu na nivou da budu dobri policajci, e tako je u bilo kojoj sferi. Otrgne se kontroli sve, pa i prevagne nemir, bunt, kriminal.. ako Vlast ne postuje i ne tezi jacanju kvaliteta sopstvenih struktura.
    Ne mogu oni ocekivati da narod zmuri i da se ponasa civilizovanije od predstavnika vlasti(posebno ne samo sa retorickom teznjom ka zapadnim normama), kad narod vidi drugaciji primjer od istih. Licnim primjerom se pokazuje sta je dobro a sta lose. Kad Vlast los primjer opravdava, opravda, podize u nebesa, hvali, gaji.. narod kopira u tezem i nekontrolisanom obliku.

    Ja imam dvoje đece. Jedno je u vrtiću, a drugo u visokom razredu osnovne škole. Ovo mlađe mi iz vrtića ("Osmijeh" u centru PG) svakih 2 mjesca dolazi sa ceduljom na kojoj se nalazi tekst neke pjesmice koji treba da nauči za priredbu. Svaki (ali baš SVAKI put) je to neka pjesma iz Srbije i to u izvornoj/ekavskoj varijanti. Jednom "čarapanke", drugi put o "dedi sa belom bradom" i sl. Ovu stariju su nastavnici u okviru ekskurzije nedavno poveli pod Ostrog i traženo je od djece da se kad tamo dođu prekrste nekoliko puta kada to sveštenik uradi. Iako sam duboko religiozan, ovi primjeri su me duboko iziritirali i razmišljao sam se obratiti prosvjetnoj inspekciji ili čak medijima. A onda kažem sebi "Nemoj...pušti, nek ne skreću đeca pažnju vršnjaka na sebe"... pomislio sam poći u školu/vrtić i porazgovarati s osobljem, ali ja (priznajem) oko tih stvari i nijesam baš sposoban voditi akademski razgovor. Sigurno bi se dogodio neki ispad, pa sam zamolio suprugu (tim prije što su to nastavno osoblje uglavnom žene) da ona s njima porazgovara. Najmlađoj kćeri sam rekao da pjesmu nauči i pjeva onako kako mi govorimo u kući i onako kako ona zove svog đeda, a starijoj da se javno krsti samo kada ona to osjeća i želi. Nikako po tuđoj komandi i da bi drugom ugodila.
    Dakle, u ovoj državi svaki dan živim i primjećujem nekakve tragikomične i opasne presedane i situacije... Neke koje nijesu činjene ni početkom '90-ih.
    Potpuno Vas razumijem, i poznajuci sebe mozda bih bila konkretnija u ispravljanju tih normi. Nije Vam kao roditelju jednostavno. Vjerujem da mnoga djeca u CG takodje ignorisu budalastine odraslih i njihove pokusaje indoktriniranja mase.
    To oko jezika je po mom vidjenju krivica u SDP-a, i u njihovim politikantskim glupostima i vratolomijama sa jezikom. X puta sam upozoravala da ce se izmisljanje nekog novog jezika obiti o glavu sistemu i narodu. Ali kako su i ovdje mnogi populisticki kkratkovido pozdravili tu glupost, ja sam se zalud "borila" da ih upozorim da je dovoljno da se crnogorskim jezikom nazove dotadasnji jezik. Ista gramatika, isto sve, a naziv Crnogorski jezik. Ali jok.. Izmisljali su u inat toplu vodu i "dozivotni" problem. Identicno kad su populisticki platili naslednika crnorukasa, i potpisali na racun CG (pa i na moj racun) dozivotnu apanazu za sve njihove naslednike. To za mene nije Crnogorstvo. Crnogorstvo je pragmaticnost, strategija i sistemski rad, a ne to sto radi samozvani "CG zastitnik" SDP koji sve urnisa, brzopleto, stetno i maloumno i to zbog par radnih mjesta za familiju od izbora do izbora.. Ekavica nije bila zahtijevana od ucitelja i nastavnika u CG, a sad su SDP-ovci dali mogucnost fanaticima da to plasiraju i da se "vade" na svasta...
    Majo, i ja sam samo čovjek od krvi i mesa. Kad bi se sve to što mi se ne sviđa ponudio neko da riješi, pa i nekim nepopularnim mjerama , otvoreno ću priznati - podržao bih ga. Bio bi to trenutak. No bilo bi dovoljno. A eto iako sam unaprijed svjestan da zlo generiše samo zlo. Kada bih se pokajao već bi bilo dockan. Totalitarizam se obično rađa na tlu sluđenog i isfrustriranog društva. A mi svakim danom postajemo jedno takvo. Mislim da nijesam jedini Crnogorac koji je nezadovoljan time u šta je DPS (i njegov petnaestogodišnji jatak) pretvorio ovu državu. Naprotiv, mislim da nas je sve više i više...
    Ja bih ipak da se razumni i sposobni dohvate pozicija i da napokon zakone sprovedu u djelo.. A da smo zadovoljni radom te firme na celu Drzave, nismo, i dobro je i za njih sto nismo.
    Sto se tice nastavka Vaseg teksta.. Ja mogu da zivim gdje god, a zivim takodje i u CG kad mi naleti volja, i jako dobro pratim desavanja pa zato i komentarisem.
    Ne mozete kriviti Pink i slicne TV, jer da nisu oni bili bi neki drugi, a bogami i ovi ostali TV kanali uz drzavne su mi propagandni otpadak i ni malo edukativni za narod a kamoli za djecu. Postoje i Tv kanali sa istorijom, o zivotinjama, nauci.. Ali ne mozete svaciji mozak okrenuti tome ako im prostor tezi pinku. Ukinuti se nece sigurno. Ima i glupljih Tv kanala van CG pa se i to vremenom prevazilazi.

    Stoga, ne zamjerite nama koji iako vidimo da ova kuća treba generalnu sanaciju i spremanje , za početak smo spremni pohvaliti i onog ko će iznijeti smeće.
    Čak i da uđemo u NATO krajem godine (a u Boga se uzdam da hoćemo) NATO ne samo da neće prstom mrdnuti u vezi sanacije našeg doma i iznošenja našeg smeća (baš kao što nije ni u Albaniji, Bugarskoj i Rumuniji) već opet to čeka nekog od nas. Da nesreća bude veća jedan dio stanovništva to smeće vidi kao vrijednost i neće ga se odreći bez otpora... Uostalom, to uočavate i sami.
    Ako ja ne ukazujem da se spremanje mora obavljati non stop, bez cekanja na gomilanje i mogucu "zarazu" zbog nemara itd, onda zaista..
    Sve u svemu.. Razumijemo se, samo..treba malo diskretnije i sofisticiranije ici ka zajednickom cilju.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 18-04-14 at 00:41.

  19. #94
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Upitna je i ta lojalnost Rusa u smislu ulaganja i posjećivanja država koje sa njima nijesu u politički korektnim odnosima, jer da su toliko lojalni ne bi imali svoj kvart u Londonu i reality show koji se zove Russians in England ili nešto slično.
    Jes nemaju Rusi drugog posla nego da budu lojalni Crnoj Gori
    You can kill a player, but you can't kill the game

  20. #95
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,144
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shamrock View Post
    Jes nemaju Rusi drugog posla nego da budu lojalni Crnoj Gori
    Očigledno se nijesmo razumjeli.

    Rekoh, da prevedem,
    izgleda da Ruse, makar ove koje gledamo kao turiste i eventualne kupce nekretnina, boli dupe za visoku politiku.

    Kao primjer sam naveo London.

  21. #96
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Očigledno se nijesmo razumjeli.

    Rekoh, da prevedem,
    izgleda da Ruse, makar ove koje gledamo kao turiste i eventualne kupce nekretnina, boli dupe za visoku politiku.

    Kao primjer sam naveo London.
    Rekao bih da istovremeno i jesi inisi u pravu. Ima dovoljno Rusa u CG koji su je u potpunosti pruhvatili kao svoju drugu Domovinu (Wahlheimat) i zive obicni zivot ljudi koje vise briga hoce li danas imat struje, nego hoce li rusko MVP komentirat ma koji milov korak. U ovom se smislu moze razgovarat o njihovoj lojalnosti Crnoj Gori, jer se njihov dom nalazi tu, oni placaju porezi crnogorskoj drzavi i tarife za crnogorsku struju i vodu, njihova djeca idu u crnogorsku skolu, oni kupuju robu u crnogorskim ducanima, lijece se u crnogorskim zdravstvenim ustanovama, njihovi su susjedi i prijatelji svi do jednog Crnogorci i td ...
    Ali ima i dosta onih koji jos uvijek zive u zabludi, a tocnije u kosovsk velikoruskom i velikosovjetskom mitu da su, kao "veleposlanici" Velikog brata, bolje upuceni u sve stvari i sva pitanja na kugli zemaljskoj i, dakle, uzimaju sebi za pravo bahato ukazivat Crnogorcima kao narodu i Crnoj Gori kao drzavi, kako trebaju zivjet, s kime trebaju prijateljstvovat i sudjelovat, gdje trebaju ic i td.
    Oni Rusi vole citirat Dostojevskog, ciji sam citat stavio ranije, te raspravljat po svojim forumima o "povijesnoj nezahvaljnosti Crnogoraca" ...
    Last edited by A+A; 18-04-14 at 04:17.

  22. #97
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Samo ću ovo prokomentarisati.
    Interes crnogorskog naroda (ili nacije) jeste, treba i jedino je prirodno biti - najstariji interes u crnogorskoj državi ...
    Tuzno je cuti ljude koji se, na rijecima, a cini mi se i iskreno, zalazu za zapadne vrijednosti i okretanje Crne Gore ka Zapadu, kako se u trenucima slabosti prepuste nacionalizmu i emocijama kojima tamo nikad ne bi bilo mjesta.

    Samo zamislite bilo koga ko pretenduje da zastupa evropske vrijednosti kako kaze u Londonu "interes engleskog naroda ili nacije jeste, treba i jedino je prirodno biti - najstariji interes u britanskoj drzavi"

    ili da u Berlinu neko kaze "interes njemackog naroda ili nacije jeste, treba i jedino je prirodno biti - najstariji interes u njemackoj drzavi".

    Istog trenutka bi se oprostio od politicke karijere u svakoj normalnoj partiji, ostalo bi mu samo da se druzi sa ludacima iz neonacistickih grupa i UKIPa.

    Jos jedan usputni komentar na temu nesvjesnog licemjerja. Covjek koji svoje politicke protivnike zove cetnici tesko da sebi moze da dozvoli da se iscudjava sto ovi njega zovu dukljanin :-) Sve i ako ti nisi javna licnost opet takvim ponasanjem i lijepljenjem etiketa doprinosis bas takvoj politickoj nekulturi.

  23. #98
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svidio mi se ovaj tvoj post jer gotovo do posljednjeg slova dijelim tvoje stavove.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ne postoji ni jedna država u kojoj je kao sistem uređenja vladao komunizam, pričam o tzv. istočnom bloku, a da je ušla u EU a da prije toga nije postala članica NATO-a.
    Ako griješim, nek me neko ispravi.i.
    Neće te niko ispravit, jer je to tačno. I to nije slučajnost.
    Ali zašto je to tako shvati se tek onda kada se razumije šta je zapravo NATO. Ja sam često u dilemi da li ga sadašnja vlast, koja ga deklarativno promoviše, a to čini reklamiranjem onog što i nije njegova osnovna uloga i zadatak, to čini iz neznanja ili iz razloga što vjeruje da su građani Crne Gore (evo ne znam koji termin da upotrijebim) - goveda i bravi.
    No, možda je DPS tu u pravu...Možda građani i jesu to što oni izgleda misle...
    Dok me bude ja ću uvijek zastupati stav da je u politici najbolja ponuda - poštena ponuda. Državne tajne i taktiku ne trebate dijeliti sa građanima (to nijedna normalna vlast ne čini), ali o državnoj strategiji (a ulazak zemlje u NATO je strateška odluka) morate uvijek pravovremeno i pošteno upoznati građane i osluškivati što oni misle. Ako se ne slažu, to znači da im vaši argumenti nijesu bili uvjerljivi. Onda pokušati s drugim argumentima. Ali to ne činiti unedogled. Ako postoji otpor, treba poslušati glas naroda jer vlast uostalom (ili bi trebalo biti) pripada narodu i MORA biti izraz njegove volje. A narod ima pravo i da griješi.
    Srećom (a kad su DPS, i posebno Đukanović, u pitanju čini se da su zaista miljenici sreće) ova naprasna pojava hladnoratovske retorike i gomilanje zabrinjavajućih oblaka nad Evropom, histerija povodom toga u Srbiji, te porast broja poklonika nekih velikodržavnih projekata u zemlji i inostranstvu, u Crnoj Gori je jako pomoglo da dođe do ovog povećanja broja pristalica NATO, tj., do situacije da broj onih PRO učlanjenju konačno odmiče značajnije ispred onih koji su CONTRA. Mislim da je u ovih posljednjih 2 mjeseca (koliko traje ovo otkad su skinute rukavice i otkad je kriza u Ukrajini globalni problem) više ljudi shvatilo što je NATO (koja je njegova uloga i koliko je potreban Evropi), nego za svih ovih nekoliko godina navodne "kampanje" DPS-a i SDP-a.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ne može da se gusla nas i Rusa 300 miliona, a da se uđe u EU.
    (Opet) srećom - ne gusla se. Ne makar naširoko. Ili se bar ja ne krećem među takvima, pa mi to promiče pažnji. No, nebitno, jer mislim da razumijem što si htio reći. Postoji, na žalost, kod mnogih Crnogoraca divljenje (ne toliko prema Rusima, koliko) prema ruskoj sili, smionosti i drskosti, jer u Rusima kao slovenskom narodu (obzirom da se i sami osjećaju Slovenima) lako pronalaze. Zapravo, Rusima zavide jer su u prilici činiti zapravo ono što bi Crnogorci rado bili činili da nijesu tako malobrojan narod. Zato ću stalno i ponavljati - ne daj Bože da su Crnogorci brojniji. O jadu bi Svijet zabavili. Bog je dobro razmislio i znao je što je činio kad im je broj odredio. Ako malo zagledate i za krvavi raspad Jugoslavije potrudilo se jako puno Crnogoraca (što deklarisanih, što onih porijeklom), tako da kad treba kakvo zlo zakuvat rado se uključimo kao kuvari, pa ako stvar propadne onda prvi operemo ruke od svega i uvrijeđeno skačemo Mi?? Kakve to veze ima s nama?? Mi smo slobodarski narod uvijek na pravoj strani istorije i vazda uz onog na koga se nasrće. Evo je Ukrajina još jedan dokaz koliko je to tačno... Mi volimo, cijenimo i podržavamo samo pobjednike. Sve drugo je manje važno ili nevažno.
    Kad se tiče Rusa, meni najviše smeta što Crnogorci Ruse ne podržavaju interesantno ni u čemu plemenitom (ekonomija, nauka, umjestnost..),već uvijek i isključivo kad Rusi krenu u neku avanturu, nesojluk i bruku. Ne dao mi Bog takvog prijatelja.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pitanje: "a što ne možemo ko Švajcarska i ko Monako?", nema veze sa zdravim razumom, jer da smo ko Švajcarska ili Monako, makar što se tiče civilizacijskog stupnja razvoja društva, ne bi nam trebali ni EU ni NATO.
    I Švajcarska i Monako kao i drugih nekoliko malih zemalja (RSM, AND, LT i sl) su duboko pod kišobranom NATO. Švajcarska nije članica samo formalno zbog specifične profilacije zemlje, a ove ostale nijesu članice jer su premalene da bi bile za stolom sa ozbiljnim igračima. Crna Gora je (opet srećom) najveća mala zemlja u Evropi, i kao takva (i zbog još nekih bitnih geopolitičkih razloga) smislenost njenog prijema ne dovodi se u pitanje.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pročitah El Reova predviđanja da će broj Rusa u turizmu ove godine možda i porasti, i volio bih da čovjek ne omaši u tome a sam kaže da rijetko "kiksa" što se prognoza tiče..
    ...Bogami se dešava katkad i meni. Možda i oko ovog omašim, ali mi se ne čini da će se to desit. Inače, evo sam skoro 7 godina na ovom Forumu i gotovo sve što napišem uglavnom je politička analitika.
    Izviniću se na Off-u, no Ima ponekad (i ne tako malo) tekstova kojima drugima skrećem pažnju na ono što ne znaju ili su skloni da zanemaruju i previđaju, no, kao što rekoh uglavnom je analitika. I uvijek bude smjelih prognoza još u samom začetku nekog procesa. Za 6,5 godina učinio sam nekoliko desetina, (ako ne i nekoliko stotina) prognoza i do sada omašio sam svega 5 puta (da je meni poznato, a baš vodim računa da mi rečenica održi neki kredibilitet, i da ljudi imaju želju pročitati što sam napisao kad sam za to već vrijeme odvojio. Dakle, promašaji:
    - Najavio sam da će svojevremeno u sukobu Milić-P Bulatović, Bulatović biti taj koji će odnijeti prevagu. To se nije desilo. Malo ko je mogao očekivati da će (nekad moćni i nesporno vrlo časni) Peđa Bulatović ponijeti se ko onakav idiot i bukvalno istjerati sam sebe, a zatim potrčati da bude tek običan ordonans savjetnik jednom mlađanom pajacu i šiljok.ranu iz Zete. Umjesto da se pojavi na glavnom odboru SNP-a (đe su ga zvali da objasni druženje sa Lekićem i Mandićem po tajnih večera) i partiji izloži novu platformu SNP-a, on se kao pravi idiot i kukavica nije pojavio, pa uz to još saopštio da potpuno prihvata ideje DF-a (drugim riječima saopštio: SNP treba ukinuti). Kad neko preda utakmicu bez borbe onda je rezultat takav kakav je bio...
    - omašio sam u vezi hapšenja Marovićevog klana pod izgovorom afere Zavala i potrebe da se neko krupan žrtvuje Briselu. Hapšenje pojedinaca se dogodilo. Čak i njegovog rođenog brata, ali ga je Marović (za sada) izbjegao. Ne želim čovjeku zlo (da se ne shvatimo pogrešno) ali koža mu tih dana nije vrijeđela 5 para. Kolege iz partije su ga izbjegavali ko gubavca, a on je vodio neku borbu "tihovanjem" (znate ono pjevanje "Ćutim zato.."), ponašanje kojem se smijala čitava Crna Gora. No, ne lezi vraže - preživlje! Pa još i uskrsnu! Gotovo ko u filmu "Povratak otpisanih". Istini za volju opet ga nešto prečesto zove tužilac za org. kriminal na seanse, ali... drži se Sveto Neuništivi.
    - omašio sam i u pogledu prognoze da će Đukanović marginalizovati Vujanovićevu ekipu (čiji je dio i Mugoša), da neće biti predsjednički kandidat (po 3. put), te da se može desiti i da Vujanovića smijene u Skupštini i prije isteka mandata jer je činio neka soliranja (vrlo neprijatna) protivno zvaničnoj partijskoj politici. Ispostavilo se da ta soliranja nijesu bez odobrenja Broja 1, ali kako se prihvatanje Vujanovićevih savjeta Đukanoviću prvo u Podgorici obilo o glavu, a zatim umalo i na predsjedničkim izborima, reklo bi se da akcije Filipa Zlatoustog u partiji više i ne vrijede ni izbliza kao nekad. Ali prihvatam - omašio sam.
    - omašio sam i u vezi prognoze da će CG sa Islandom ući u EU između 2015 i 2018. To se sigurno neće desiti, no ko je mogao pretpotstaviti da će Island povući kandidaturu. Bez njega CG nema šanse ući sama i moraće čekati Srbiju (mada mi je još uvijek enigma kako će Srbija uspjeti prići EU bez NATO, odnosno ukoliko krene ka NATO kako će promijeniti stav svog javnog mnjanja) i (vjerovatno) Makedoniju, sve i da je sada spremna za članstvo, a nije završila ni 10% puta.
    - i omašio sam u vezi prognoze izbora na Cetinju (mada ne znam da li sam to napisao ovđe ili neđe drugo), jer sam bio uvjerenja da DPS nema šanse da sam osvoji vlast. Na moj veliki šok (koji danas nije ništa manji) pogriješio sam u procjeni.
    Ipak, od toliko prognoza (na desetine i desetine) pogriješiti svega 5 puta i nije loš rezultat.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    , i iskreno da kažem nije mi toliko ni bitno oće li Rusa biti više za 5-10% ili manje za 20-30%, jer sve to može da ima određene ekonomske posljedice u trajanju od par godina, a eventualni odlazak naše male države pod skute interesne sfere Rusije, kako neko reče iza gvozdene zavjese, bi nas nepovratno unazadilo toliko da bi posljedice takve odluke bile nesagledive.
    Po meni - apsolutno ispravno rezonovanje.
    Last edited by El Re; 18-04-14 at 17:05.

  24. #99
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Reče Bar da je za NATO a da za EU nije baš siguran i, kad razmislim malo, slažem se sa njim i mislim da nam je NATO neophodniji od EU članstva, uz razliku da je po meni i ulazak u EU manje bitan ali svakako potreban..
    S obojicom se slažem. Samo jedna opaska - NATO je neophodan kao garant suvereniteta i teritorijalnog integriteta, te kao definitivan kraj svih dilema oko toga da građani Crne Gore (većina njih, i to iz redova svih naroda uključujući i domaće Srbe) sebe vidi kao dio kluba država i naroda zapadne civilzacije, te političkog i ekonomskog bloka tih zemalja. Zato je članstvo u NATO višestruko važnije od članstva u EU. Čak i kada ne bi bilo uslov za EU, za nas je važno da se tamo nađemo.
    A što se tiče EU,.. da je Crna Gora sposobna da se sama i iznutra reformiše i ekonomski ojača kao društvo, bio bih protiv članstva u EU. Nijesam odgovorio GBlues-u ranije, pa evo prilike sad:
    Ne samo da se ne pribojavam odliva stanovništva Crne Gore po uključenju zemlje u EU, već itekako strahujem od demografske katastrofe (a ona je zbog naših malih brojeva lako izvodljiva) jer po ulasku u EU smatram vrlo realnim da se u Crnoj Gori pojavi ogroman priliv (jeftine) radne snage (koja će se tu nastaniti) i to ne samo iz zemalja Balkana i Istočne Evrope, već i Mediteranskih zemalja u kojima je konstantan porast stanovništva uključujući i porast broja imigranata iz Afrike i Azije. Mislim da je jako realna mogućnost da nam se ulaskom u EU za kratko dogodi prokletstvo nekih zapadnih zemalja, tj., da domicilno stanovništvo u svega nekoliko godina broji tek polovinu ili čak ispod polovine u ukupnoj broju stanovništva. Među onima koji će doći neće biti samo jeftina radna snaga svih boja, vjera i profila, već s pravom treba očekivati da CG postane (poput Španije i Portugala) mjesto koje će za svoje posljednje prebivalište i počivalište odabirati i mnogi penzioneri iz zemalja sa oštrijom klimom. Mi punu slobodu kretanja (posebno radne snage) možemo u dogovoru sa Unijom odložiti za neko vrijeme, no, ukoliko uđemo u EU, potpunu liberalizaciju kretanja ljudi (njihovog izbora đe će raditi i živjeti) ne možemo izbjeći.
    I da ne bude nesporazuma - mogući priliv radne snage i građana koji CG žele odabrati za posljednje prebivalište (i počivalište, što nije nimalo beznačajno) ne očekujem da bi se dogodio odjednom, već u procesu koji bi započeo i trajao nekoliko godina od dana učlanjenja (odnosno odobrenja pune slobode kretanja), ali bi u konačnom broj domicilnog stanovništva u ukupnom stanovništvu Crne Gore mogao značajno (pa i drastično) opasti kao direktna posljedica učlanjenja.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ne znam ima li veze ono brijanje brkova u vrhu DPS-a sa izgleda definitivnom odlukom državnog vrha, a kojoj se neizmjerno radujem, da je Nato jedini izbor što se tiče naše budućnosti. .
    Da li je DPS to odlučio, Đukanović ili neko drugi, te ko im je u toj odluci (na razne načine) pomagao, vjerujem da nikada nećemo saznati. Mislim da tu ima svega pomalo. No, samo nek se to desi, i kad to bude gotova priča, nikog više i neće zanimati.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Čitao sam zadnjih par dana komentare na B92 (kojeg opet tretiram prozapadnim pa i očekujem čitaoce sličnog profila) u vezi reakcija Rusije na poteze CG i priču oko našeg članstva u Nato. Moram reći da sam zatečen koliko je svijest našeg društva, kojeg inače smatram itekako zatucanim, odmakla od razmišljanja plebsa u susjednoj nam državi. Koga ne mrzi može malo poći do B92 i čitati na ovu temu o definitivnom unijaćenju Crnogoraca, izdaji pravoslavnih interesa, prevrtanju Njegoša, povlačenju znaka jednakosti između ulaska u Nato i ranijeg priznanja Kosova, potrebi uvođenja viza i ko zna čemu još ne.
    Šta reći sem da je očigleno da proces emancipacije našeg društva ide nekim dobrim pravcem, koji će ulazak u NATO samo ubrzati, uz žaljenje zbog nepoimanja realnosti u susjednoj državi.
    Srbija će se naći (moja je makar procjena) u ogromnom problemu. Pomalo mi je žao Srbe. Njihovo ponašanje u vezi sa ukrajinskom krizom je više nego suludo. Ugodili su Rusiji svojom "politikom nesvrstanosti" i još jednom pokazali Zapadu da su "problem Evrope", nekredibilan i nepouzdan partner. Rusiji, tom grotesknom politikom kojom žele imitirati Titovu Jugoslaviju (na stranu što je to suludo i porediti, jer ni vrijeme, ni kontekst nijesu slični, a kamoli isti) nijesu nimalo pomogli, ali jesu uspjeli (ponovo) naljutiti Zapad. Da paradoks bude veći, vlast u Srbiji je zarobljenik/taoc onog što su i sami sijali dvije decenije unazad, te potpune nesposobnosti, kukavičluka i odsustva odgovornosti da građanima Srbije objasne razloge za intervenciju NATO-a 1999. Šta sad imaju - nacionalnu (ili rusomansko-nacionalističku) histeriju među stanovništvom u Srbiji. Oni i nemaju (za sada) puno manevarskog prostora da zadugo vode komotniju vanjsku politiku. No, izbora neće imati. Ozbiljnije političke i ekonomske veze sa Rusijom onemogućavaće im EU, a mnoge će i sami biti prinuđeni da prekinu. Zanimljivo, politika Srbije bi bila smislena kada bi Srbija imala teritorijalnu vezu sa Rusijom. Mada, gotovo sam siguran da bi u toj situaciji Srbija vodila otvoreno prorusku politiku. Bjelorusija bi joj u tom "sportu" bila daleko iza leđa. Ovako...
    Dovoljno je imati u vidu određene ekonomske pokazatelje, pa shvatiti da je vanjska politika Srbije promašaj.
    Privredna saradnja Srbije sa zemljama EU je i u praksi dokazana kao nezamjenljiva i neizbježna. Preko 50% trgovinske razmjene Srbije se obavlja sa zemljama EU. Skoro 20% trgovinske razmjene Srbije se obavi sa CEFTA zemljama, a koje su sve takođe na putu učlanjenja u EU. Sve ostale zemlje svijeta zajedno učestvuju u ukupnoj trgovinskoj razmjeni Srbije tek sa 30%, a među kojima su pojedinačno i dva navodna "stuba" srpske vanjske politike – Rusija i Kina.
    Pojedinačno, Italija ima veću trgovinsku razmjenu sa Srbijom nego Rusija. Srbija svoju ukupnu trgovinsku razmjenu sa zemljama EU, to jest svoj uvoz iz EU, pokriva svojim izvozom u zemlje EU oko 60%. Više izvoze u neke zemlje EU, kao što su Njemačka ili Italija, nego u Kinu, Rusiju i SAD zajedno.
    Zato, srpsko otrežnjenje biće jako bolno. Oni su (sviđalo im se to ili ne) duboko u utrobi Evrope, i svaka politika mimo one koju vode klubovi evropskih zemalja samo je još jedno (ko zna koje po redu) gubljenje vremena i mrcvarenje građana Srbije, koji nikako ne žele da prihvate svoje mjesto, ulogu, veličinu i krajnje skroman značaj koji imaju u Evropi. Umjesto toga ponašaju se kao da je Evropa njihova kob, usud i tamnica. A onda se čude što što ih Evropa drži na distanci.
    Last edited by El Re; 18-04-14 at 17:40.

  25. #100
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Tuzno je cuti ljude koji se, na rijecima, a cini mi se i iskreno, zalazu za zapadne vrijednosti i okretanje Crne Gore ka Zapadu, kako se u trenucima slabosti prepuste nacionalizmu i emocijama kojima tamo nikad ne bi bilo mjesta.

    Samo zamislite bilo koga ko pretenduje da zastupa evropske vrijednosti kako kaze u Londonu "interes engleskog naroda ili nacije jeste, treba i jedino je prirodno biti - najstariji interes u britanskoj drzavi"

    ili da u Berlinu neko kaze "interes njemackog naroda ili nacije jeste, treba i jedino je prirodno biti - najstariji interes u njemackoj drzavi".

    Istog trenutka bi se oprostio od politicke karijere u svakoj normalnoj partiji, ostalo bi mu samo da se druzi sa ludacima iz neonacistickih grupa i UKIPa.
    Ti na žalost, nemaš potreban nivo znanja o onom što je Evropa i dozvoljavaš sebi da izjavljuješ gluposti.
    Orban, Vilders i mnogi drugi idu dalje nego što bih ja ikada pošao. Ne samo da ih to ne čini nepoželjnim sagovornicima, već im je paradoksalno pomoglo da se politički afirmišu, a pažnja koju im poklanja Evropa je iz dana u dan samo veća...
    Ali, neće biti prvi put da te obrazujemo na ovom forumu...

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Jos jedan usputni komentar na temu nesvjesnog licemjerja. Covjek koji svoje politicke protivnike zove cetnici tesko da sebi moze da dozvoli da se iscudjava sto ovi njega zovu dukljanin :-) Sve i ako ti nisi javna licnost opet takvim ponasanjem i lijepljenjem etiketa doprinosis bas takvoj politickoj nekulturi.
    Uopšte mi ne smeta da mi kao građaninu, pa čak i negdje na javnoj pozornici, neko kaže "Dukljanine". Naprotiv, to mi čini čast, jer se Dukljom ponosim. Ono što je neprimjereno jeste da se u javnim saopštenjima stranke služe terminologijom kojom opisuju građane an bloc nazivajući ih "dukljani", "četnici", "ustashe" i sl... To je nevaspitano i to pravo nema niko. No, mnogo opasnije je to što se takvim vokabularom podstiče atmosfera stanja koje prethodi sukobu, što je suludo.
    Ako su ti polittički amateri zaista ikada poželjili smjenu DPS-a, a bez "Dukljana" je ona i teorijski isključena, onda se postavlja pitanje đe im je mozak da makar otvoreno ne govore ono što misle.
    Mi, kao građani bez neke političke težine i ovako neformalno možemo dozvoliti sebi katkad slobodniji izlet ili ispad ove vrste. Niko to ne bi ni zapamtio, ni želio pamtiti. No, političari i političke partije pravo i komociju da se služe takvom terminologijom nemaju. Ne makar ukoliko žele pretendovati da budu ozbiljne.
    Last edited by El Re; 18-04-14 at 15:09.

Page 4 of 165 FirstFirst 123456781454104 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora - USA
    By Maja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 09-03-12, 10:49
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  3. Crna Gora @ BiH
    By enigma in forum Politika generalno
    Replies: 106
    Last Post: 04-09-08, 01:43
  4. Crna Gora
    By bassflora in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-07, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •