View Poll Results: Mislim da u svijetlu pogoršanja odnosa Zapada i Rusije:

Voters
186. You may not vote on this poll
  • 1. Crna Gora treba čvršće stati uz Zapad (EU,SAD i NATO) bez obzira na moguće posljedice toga

    79 42.47%
  • 2. Crna Gora treba prekinuti dosadašnji pravac i držati se Rusije, bez obzira na posljedice toga

    23 12.37%
  • 3. Crna Gora treba odustati od svrstavanja uz bilo koju stranu, bez obzira na posljedice toga

    57 30.65%
  • 4. Pogoršanje odnosa Zapada i Rusije se neće desiti, tako da sve ovo trebamo zanemariti

    11 5.91%
  • 5. Teško se cijepam kao ličnost u ovom traumatičnom opredjeljivanju/ ne znam

    16 8.60%
Page 90 of 165 FirstFirst ... 4080868788899091929394100140 ... LastLast
Results 2,226 to 2,250 of 4116

Thread: Crna Gora u odnosu na novu realnost i geopolitički sukob Zapada i Rusije

  1. #2226
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    biznis, Amerika prilično popravila odnose sa Iranom u zadnje vrijeme pa se Rusi prepali da im oni sjutra ne uvaljaju Patriot i onda daj da im mi uvalimo S300 dok još možemo
    Samo da oni završe nuklearku pa im neće trebat ni patriot ni S300 jer su to sistemi protiv vazdušnih napada a zna se ko ima sposobnost da ratuje iz vazduha ...
    deuscroix

  2. #2227
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    mislim da to prvo Rusi neće dozvolit jer su oni mnogo bliži Iranu nego USA a Iran već ima rakete koje lagano dobacuju do Rusije, ICBMovi su već malo drugačija priča
    She is only here to annoy herself!

  3. #2228
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,133
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    ma to je samo da se slucajno ne pomisli na nesto kao sa SR Jugoslavijom, nista vise


  4. #2229
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    biznis, Amerika prilično popravila odnose sa Iranom u zadnje vrijeme pa se Rusi prepali da im oni sjutra ne uvaljaju Patriot i onda daj da im mi uvalimo S300 dok još možemo
    Jeste biznis ali malo drugachiji. Rusiji ne odgovara nikako da SAD i evropske drzhave postignu konachni dogovor sa Iranom jer ako se postigne sankcije se skidaju i trzhista otvaraju a to odma znachi novi pad cijena energenata i to veliki i novu veliku muku za ekonomiju Rusije. Zato chine sve da torpeduju dogovor odmah dizhu sankcije i to za sofisticirano oruzhje Iranu i tako daju municiju Republikancima i izraelskom lobiju da se sa novom snagom obrushe na sporazum.

    Quote Originally Posted by El Re
    Pažljivo sam odgledao intervju (kao i uostalom sve relevantnije što se na temu refleksija globalnog sukoba dešava u zemlji) i još uvijek sam pod utiskom drskosti i jasno neprijateljskog stava koji je voditeljka (dugo znana kao perjanica propagandnih emisija vlasti) pokazala prema šefu države.
    RTCG je odavno na ratnoj nozi i neprijateljski raspolozhena prema Vujanovicu i mislim da nema to mnogo veze konkretno sa ovom prichom o paradi u Moskvi.
    Last edited by Separatista; 15-04-15 at 08:08.
    Ridin' on the black train

  5. #2230
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    biznis, Amerika prilično popravila odnose sa Iranom u zadnje vrijeme pa se Rusi prepali da im oni sjutra ne uvaljaju Patriot i onda daj da im mi uvalimo S300 dok još možemo
    Moje uvjerenje (i to prilično čvrsto) jeste da se iza priče o ukidanju sankcija Iranu i uvođenje istog u teren igre zapravo vodi trka (ili ako je nekom draže: bitka) za njegove ogromne resurse energenata. I to da budem još precizniji - njegove nafte i gasa.

    Ukidanje sankcija Iranu i uvođenje istog na globalnu scenu tržišta nafte i gasa započelo je ne juče, već još u junu prošle godine kada je u vrhu zapadnih saveznika odlučeno da se pod hitno mora naći rezervno tržište za naftu i gas koje bi popunilo nedostajuće potrebe Evrope (jer ona ima ogroman deficit koji SAD i Kanada ne mogu da popune) i tako zamijenila Rusija kao snadbjevač. Plan je da se Evropa u budućnosti (pored vlastitih postojećih izvora i onih čija eksploatacija tek treba da počne) snadbijeva gasom iz Irana, Azerbejdžana i Alžira. Dio potreba popunjavao bi se i LNG brodovima koji bi ukapljeni plin dovozili (iz SAD, Kanade i zalivskih država, a prije svega Katara) do gasnih terminala u Evropi čiji je broj EK odlučila da narednih 10 godina upeterostruči.
    Dakle, da je Iran projektovan da bude glavna (ne i jedna) alternativa Rusiji, javnost je putem medija (na Zapadu, ne i u CG, jer ovđe se sve što ne veliča Putina ignoriše) saznala još prošlog ljeta. Vijest je bila glavna senzacija. Više se nije postavljalo pitanje hoće li Iranu biti ukinute sankcije, već koliko mjeseci nas dijeli od toga.
    Iranske rezerve gasa su zaista nevjerovatnih razmjera.

    Možda je pretjerano reći, ali nije ni daleko od istine, ekonomski rat Zapada i Rusije uveliko će zavisiti od bitke za Iran. Makar u ovoj fazi.
    Onaj ko privuče Iran sebi imaće u rukama nevjerovatno oružje. Pisao sam o tome dosta na svom blogu prošle godine u vrijeme kada je Iran i njegovo uvođenje na scenu bilo top tema u svjetskim medijima.

    Amerikanci, koji predvode druge zapadne sile već su učinili određene ustupke Iranu. Iza kulisa borbe protiv monstruozne tvorevine zvane Islamski kalifat, Iranu (tj. njegovim štićenicima) je zapravo otvoren prostor za etničko čišćenje njegovih zakletih neprijatelja - iračkih sunita. U nekoliko mjeseci sve se promijenilo do neprepoznavanja. Čak prisustvujemo do skora nezamislivim scenama da avioni zemalja NATO i avioni Iranskog vazduhoplovstva koordiniraju djelovanje i obezbjeđuju premoć iz vazduha Šitima koji na kopnu sve dublje prodiru u sunitski dio Iraka. Sem toga, da li primjećujete da više niko ne pominje libanski Hezbolah? Naprasno je nestao iz medija.
    Amerikanci su umirili svoje saveznike Saudijce tako što su isposlovali da se Iran u zamjenu za odriješene ruke u Iraku ne miješa u poslove arabljanskog poluostrva i gravitirajućih područja (Jemen, Bahrein, Kuvajt..), tj, interese na poluostrvu potpuno prepusti Saudijcima. Irak je svoju stratešku važnost dobio tek nakon revolucije u Iranu i ispadanja Irana sa globalne scene. Sada kada se Iran ponovo vraća na scenu Irak u najvećem broju pitanja (i od globalnog i od regionalnog značaja) postaje potpuno sporedan.
    Odluka Putina da što prije isposluje prodaju ovog sistema zapravo nije znak snage već slabosti. Rusija je svjesna da ne može zaustaviti izlazak Irana na međunarodnu scenu. Posebno ne može spriječiti da ovo naglo otvoreno tržište nafte i gasa ne samo žestoko ograniči Rusiju da energente koristi kao oružje, već će za početak stabilizovati cijenu nafte, a u doglednoj perspektivi dodatno je oboriti. To je ono vrijeme koliko je Amerikancima i evropljanima potrebno da pronađu jeftinije tehnološke načine ekstahovanja nafte iz škriljaca. Dakle, šta je preostalo Rusiji? Da pokuša ometati što više put normalizacije odnosa Zapada i irana, i za početak, što više (mahom odavno ugovorenih) poslova realizovati sa Iranom, prije nego Iran bude od strane Zapada uslovljen ili zadovoljen na neki drugi način kako bi prekinuo (ili preciznije je reći: maksimalno ograničio) aranžmane sa Rusijom.

    Suština problema koji ima Putin u pitanju Irana jeste u tome što on gotovo da nema što da ponudi Iranu. Nuklearno oružje im (iz više razloga, a najviše zbog vlastitih interesa) ni u snu ne smije pomisliti dati, a uticaj u centralnoj Aziji Rusija je već podijelila sa Kinom. Čitav region tih država već se nalazi u ogromnoj zavisnosti od kineskih investicija, sa kojima je (kao i svuda) došao i politički uticaj.
    Rusija ne samo da nije u poziciji da bilo što daruje Iranu, već i ono što mu prodaje pokušava naplatiti što bolje obzirom da joj je očajnički potreban novac.
    Ovo sablažnjavanje Kerija na vijest da su Rusi odlučili da prije konačnog ugovora isporuče taj PVO sistem nije dokaz tome da se dogodilo nešto užasno što će narušiti globalni mir (ogroman broj država posjeduje taj prično izvikani sistem pa on nije ni blizu apsolutna garancija od ugrožavanja iz vazduha), već sve treba da još jednom pokaže kako je Rusija "renegade state" (otpadnička država) i naravno, da Amerikanci smire i disciplinuju svog izraelskog saveznika.

    Mogao bih razvijati ovu temu i sa zanimanjem učestvovati u njoj, ali pošteno je skrenuti pažnju da bi se daljom polemikom otišlo daleko od pitanja pozicije Crne Gore u svemu tome, što bi trebao biti fokus.
    Last edited by El Re; 15-04-15 at 11:56.

  6. #2231
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Re, ti koliko dva posta ranije bijase zabrinut za tu istu vlast, bijase napadnuta od strane drzavne televizije. Ta ista vlast 25 sati dnevno prica bajke, uvodi ovu sirotinju u EU, pocinju pregovore, otvaraju poglavlja, defiluju *****cine, visoki predstavnici, mali predstavnici. Cak se preslo sa propagiranja na slusanje, postali smo potrcko EU, vlast ne posustaje sa bajkama, a EU nam se sama predstavlja vodi nam i spoljnu i unutrasnju politiku.
    Vlast je bila primorana i ucijenjena od strane zapadnih prijetelja sve rasprodati, pocev od banaka, pa EPCG, pa Telekom i sve ostalo, zapadne vrijednosti pomalo smrde na pljackaske pohode, tako su se predstavili u CG, a EU malo vise lici na americku metlu, to je pokazala ukrainska kriza.

    Davno sam ja (uz bezbroj drugih) sve to objasnio, ali se tebi odgovor ne dopada.
    Real-socijalizam je propao zato što je bio utopija i zato što je sve od samog početka postavljeno na vještački i izopačen način. Osnovni problem nalazi se u činjenici što niko se nikada nije brinuo bolje o tuđoj nego o vlastitoj imovini.
    Privatno vlasništvo, kao dominantno, neprevaziđeni je oblik svojine i njega još dugo (ako uopšte ikad) ništa neće zamijeniti. Dakle, to je propalo jer je moralo propasti. Svuda je taj sistem propao. Ali baš svuda u svijetu.
    Dakle, sama po sebi tranzicija nije problem. Naprotiv, ona je ljekovita. Problem je kada se nesposobni i nemoralni ljudi (a ja bih dodao i - veleizdajnici) nađu u poziciji da privatizuju nacionalnu ekonomiju. Onda imamo ovo što se nama desilo.
    Tranzicija u kapitalizam dogodila se i u mnogim drugim državama. Pogledajte kako se relativno uspješno dogodilo u Poljskoj, Češkoj, Mađarskoj...Pa čak i u Rusiji se uspješnije završilo. Ubjedljivo najbolji primjer tranzicije po meni je ono što smo posmatrali i što posmatramo u Kini.
    A šta se to dogodilo u Kini? Država je stvorila vlastiti privatni sektor, ojačala ga i učinila moćnim da počne da integriše bivše cjeline u nekad državnom vlasništvu. Đe god je onemogućeno da glavnu riječ dobije kapital van zemlje ta ekonomija je dobila šansu za uspjeh. A upravo su to uradili u mnogim državama čije se ekonomije danas smatraju zdravim. U ovoj stihiji i rasulu koji se dogodio nama dobro je da još uvijek nemamo privatizovane vodotoke, puteve, čitave planinske masive pod šumama i druge resurse od egzistencijalne važnosti.
    Dakle, za to nam nije kriv ni Zapad, ni bilo ko van zemlje. Krivi smo mi i oni kojima smo dali zemlju da upravljaju njom u naše ime.

    Ponoviću još jednom malo preformulisano (pa dako ponekom još dopre do svijesti) - problem Crne Gore nije u tome što je ona pozapadnjačena, već upravo u tome što se to nije dogodilo.
    Nije se čak ni pokušalo.

    Od onih koji vladaju 25 godina sve se učinilo da se taj put zadrži samo na deklarativnom. Igrala se neka ne samo dupla, već i opasna igra koja prijeti da ovu vlast sada pomete sa scene. I to na vrlo haotičan način. Upravo u tome što nijesu učinili treba tražiti i razloge zašto je tako malo investicija sa Zapada došlo u CG. One iz SAD su čak na nivou simboličnog. Uvjereni da dugoročno tu ne bi trebao biti problem došli su ruski oligarsi i ljubi bliski tamošnjem režimu. Onaj koji ih je iz Rusije poslao i ohrabrio da dođu u CG očekivao je zauzvrat politički uticaj u Crnoj Gori. To je i otvoreno saopštio Đukanoviću kada su se sreli tet-a tet u Sočiju 2006. Taga ga je "podsjetio" da je zahvaljući njemu u CG ušlo preko 2 milijarde dolara. I naravno - nije pomišljao da mu se nešto ne da zauzvrat. Onda kad on zatraži.

    Domaći mangupi (a to je zaista sama suština svega) dugo su vjerovali da se (valjda vjerujući da su bistri najmanje kao Tito) učiniti da ih sve žedne pređu preko vode ili makar budu čedo koje će se hraniti sa dvije sise.
    Eee,...ali igrati takvu igru, poigravati se sa svim i svakim,..pa to može da traje neko vrijeme. Dovijeka ne.
    Vlastima u CG odgovarala su njedra Zapada (da im tu bude toplo) a da ono što im na riječ ne želi dati Zapad prosto "proslijede" Rusi. Sve je funkcionisalo savršeno dok je Rusija bila poslušna i nije drmala kavez. Sad kada je zvijer van kontrole i kad traži neko mjesto koje vjeruje da joj pripada i to bez mnogo obzira kome će zgaziti baštu i razbiti prozor - imamo ovu situaciju koju imamo.

    Ono što je paradoksalno u čitavoj priči jeste da je ova vlast u problemu koji je sama stvorila. Ona je ta koja je godinama flertovala sa Rusijom, klela se u ljubav prema njoj, obećavala joj i što može i što ne može dati, i na kraju - uzimala novac od nje. U ogromnim količinama.
    Ona je ta koja je (ponovo) stvorila Rusiji naklonjeno javno mnjenje. Podsjećam da je 50 godina u CG afirmisan kult otpora Staljinu i SSSR-u (čitaj: Rusiji). Vlast je ta koja je učinila da taj kult zamre.
    Ona je ta koja je počinila istu onu grešku koju je počinio kralj Nikola i ondašnja Crna Gora. Više puta sam pisao (zapravo citirao radove istoričara Ž. Andrijaševića, uzgred velikog rusofila, te memoare srpskog ministra vanjskih poslova Dimitrija Popovića iz vremena balkanskih ratova) u kojima se nedvosmisleno kaže da je Rusija još 1903. padom austrofilskih Obrenovića) i okretanjem Cetinja ka Italiji izgubila interes za postojanje Crne Gore, a nakon pobjede u I balkanskom ratu u proljeće 1913., kada su Srbija i Crna Gora dobile zajedničku granicu, na tajnom sastanku Vlade carske Rusije kojom je predsjedavao Sazonov odlučeno da se prekine postojanje Crne Gore i njena teritorija (snagama iznutra) prisajedini Srbiji. Njena sudbina i sudbina dinastije Petrović bila je zapečaćna još tada. Srbija je, kao pobjednica u WWI, od Francuske kao novog patrona (jer je carska Rusija prestala da postoji, a tamo izbio haos revolucije) tražila da joj bude priznato ono što joj je prethodni patron (Rusija) obećala. Na Versajskoj konferenciji u pitanju Crne Gore ništa se nije odlučivalo. Već je sve bilo odlučeno prije toga.

    Ali, da li čujete vi išta od ovog da iko pominje? Ne! Naprotiv, vlast i dalje, po inerciji vjere u vlastiti mangupluk misli da može balansirati na mostu između dva svijeta. Mostu koji je srušen 1. marta 2014. ruskom okupacijom Krima.
    Nije problem u tome što će se ova vlast trijezniti na lakši ili teži način, već što to može uvesti Crnu Goru (pod čijim tlom već vri) u haos. Tužno je ali istinito, stabilnost Crne Gore više ne zavisi od ove vlasti ili bilo čega što ona uradi ili ne uradi. Stabilnost Crne Gore direktno će zavisiti od stabilnosti Srbije. Dogodi li se tamo haos ovdje će se prenijeti poput požara i to mjereno u satima.
    Last edited by El Re; 15-04-15 at 11:19.

  7. #2232
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Dakle, šta je preostalo Rusiji? Da pokuša ometati što više put normalizacije odnosa Zapada i irana, i za početak, što više (mahom odavno ugovorenih) poslova realizovati sa Iranom, prije nego Iran bude od strane Zapada uslovljen ili zadovoljen na neki drugi način kako bi prekinuo (ili preciznije je reći: maksimalno ograničio) aranžmane sa Rusijom.
    pa dobro u suštini je to isto što sam i ja rekao
    She is only here to annoy herself!

  8. #2233
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Američki predsjednik Jimmy Carter je 1979. godine potpisao prvi izvršni nalog. Carter je proglasio Iran „nacionalnom opasnošću“ i blokirao je svu iransku državnu imovinu koja podliježe jurisdikciji u Sjedinjenim Državama. Američki predsjednici nakon njega, uključujući Ronalda Reagana, Billa Clintona, Georgea W. Busha i Baracka Obamu su također izdali izvršne naloge koji se odnose na sankcije protiv Irana.
    (07. 08. 2014) Novi rusko-iranski trgovinski dogovor u iznosu od 20 milijardi USD jedan je od važnijih koraka kojime Rusija nastoji djelovati kontra sankcija koje im nameću Zapadne sile, naročito kada je riječ o njezinom energetskom sektoru.
    Prema ugovoru, koji je potpisan na pet godina, Rusija će Iranu pomoći pri organizaciji prodaje nafte kao i u "suradnji na naftno-plinskoj industriji,izgradnji elektrana, električnih mreža, dostave strojeva, potrošačkih proizvoda i poljoprivrednih proizvoda", prenosi britanski list The Telegraph.
    TEHERAN (17.07.2011) - Iran i Kina potpisali su u subotu niz sporazuma u ​​vrednosti od 4 milijarde dolara (2.8 milijardi evra) za infrastrukturne projekte, kao deo nastojanja da se poveća obim trgovine između dva naroda.
    Znam da nema vječitih neprijatelja ali mi nešto stupidno djeluje priča kako će sad Iran potrčat u zagrljaj USA i zaboravit šta se sve dešavalo u prošlosti ... mislim ... znam da USA poslednjih godina finansira razne ISIL-e i ostale terorističke organizacije koje imaju za cilj promociju ne Islama nego Dzihada kao svetog rata ali vjerovat da će u Iranu naći saveznika je diskutabilno ... mada ko zna ... u naopako vrijeme živimo
    deuscroix

  9. #2234
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Davno sam ja (uz bezbroj drugih) sve to objasnio, ali se tebi odgovor ne dopada. Real-socijalizam je propao zato što je bio utopija i zato što je sve od samog početka postavljeno na vještački i izopačen način. Osnovni problem nalazi se u činjenici što niko se nikada nije brinuo bolje o tuđoj nego o vlastitoj imovini.
    To što propaganda jakih poistovjećuje "brigu o tuđoj imovini" sa socijalizmom, ne znači da jedno ima veze sa drugim. Utopija? Ko o čemu.

    Re, mijenjaš teze, po običaju.
    Last edited by RoNN|3; 15-04-15 at 16:42.

  10. #2235
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    To što propaganda jakih poistovjećuje "brigu o tuđoj imovini" sa socijalizmom, ne znači da jedno ima veze sa drugim. Utopija? Ko o čemu.
    Đe si RoNNi stari komunisto.. ... Imaš pravo. Nije svuda propao. Ima jedna zemlja đe taj poredak još uvijek pokušavaju. Zove se Sjeverna Koreja. A zašto još nije propao kod njih?? Ima ona anegdota (koja nije daleko od istine) da je trik u tome što su u Sjevernoj Koreji dozvoljena samo 2 TV kanala. Na prvom ide program koji slavi raj koji su komunisti stvorili predvođeni velikim mudrim vođom, a na drugom kanalu se može vidjeti policajac koji vitla palicom i s ekrana viče: Štaaa?!..Usuđuješ se da ne gledaš I program!??...

  11. #2236
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Re, da ti sad ne kvotujem cijeli post, znaci nije mi cilj da vracem drustveno vlasnistvo, svjestan sam njegovih nedostataka. Sto se tice nase srece da jos uvijek posjedujemo vodoprivredu, nacionalne parkove i dio infrastrukture, nemojmo biti sigurni da bilo sto posjedujemo poslije ugovora sa kineskim partnerima oko garancija vezanih za gradnju autoputa. Inace siguran sam da CG nije pozapadnjena i nece biti, a sve iz razloga sto zapadu ne trebaju partneri vec kolonije i sluge. Problem zapada jeste sto je imao identican pristup i Rusiji, a uporedo se prosirivao nato, pa kad je na celo Rusije dosao neko treazan odma je proglasen za diktatora i pocelo se sa zveckanjem oruzja. Pod pojmom zapad podrazumijevam zapadne korporacije i njihove vlasnike, a nikako narod zapadnih drzava.
    O domacim vlastodrscima nemam namjeru trositi rijeci, nego mi ti djelovase nesto zabrinut za njih.

  12. #2237
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Неки су изгледа преспавали чињеницу да је Црна Гора постала парламентарно-демократски уређена држава у одређеном моменту у својој новијој историји...

    Елем, билтен либерализма у ЦГ, подгорични недељник Вијести сасвим уредно и довољно успјешно обавља своју мисију и доминира медијским простором да не схватам чему толико туговање поборника њихове идеологије.

    Но, најсмјешније од свега је што неко у Црној Гори, некоме ко је овдје рођен и зна како ствари функционишу, покушава упорно да прода причу да се у земљи гдје све контролише преживјели мафијашки врх деведесетих са персонама које контролишу сваку вену друштва од путева и путоградње, до приватног здравства, туризма, коцке, услуге, продаје, трговине, малтене свега што макар цент профита доноси, и тржишне прилике кроји по сопственим потребама, је ето успио да изгуби контролу над једним опскурним фосил-медијом званим РТЦГ, чију сву имовину узгред буди речено контролише Мило Ђукановић са свом његовом околином ?

    Па да, оће то да се деси. Истина је наравно, да се РТЦГ није одметнуо и да људима који ведре и облаче Црном Гором није могло се отети контроли пар шампиона небитноће и медијских полу-професионалаца запослених у РТЦГ. Они пласирају причу чији се аутори налазе у ДПС-у. Мило Ђукановић је трећи пут да ја памтим за годину дана поновио да са процесом ЕУ интеграција не мора да се жури, да је битан квалитет ?!

    Наравно, крајњи циљ је вјероватно то да се опет прода прича да кад су у питању партнери запада у ЦГ, да ДПС нема алтернативу, и да је једини други пут, пут ка Путину. Мило покушава да обезбиједи себи преживљавање транзиције. Па имали смо прилике до сада да видимо гдје Црногорски великаши држе своје новце. Хинт: не држе их у Сочију.

  13. #2238
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,133
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default



    Nazire li se razlog zasto je ovaj covjek morao da nestane?


  14. #2239
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Siguran sam da ima dosta ljudi na ovom forumu koji su podržavali LSCG pa bih volio da prokomentarišu ovo ubistvo s obzirom da je pokojni bio član LSCG-a.

  15. #2240
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,782
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,994
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post


    Nazire li se razlog zasto je ovaj covjek morao da nestane?
    Нељудски је сад лицитирати, али мислим да разлоге треба тражити у пословно-финансијским односима, а понајмање у ставовима.
    Ради се о некоме са политичке маргине и ко није имао никакву могућност да утиче на политику.Мислим да 90% људи ван Будве није ни чуло за њега.
    Свакако да је терет на Држави и њена је обавеза да у једном разумном року ријеши случај.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  16. #2241
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,302
    Thanked in
    2,007 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post

    Nazire li se razlog zasto je ovaj covjek morao da nestane?

    Prijetnja održavanju stanja masovnog sljepila




    The more things change, the more they stay the same.

  17. #2242
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.vijesti.me/svijet/putin-i...krajini-829672

    On smije Iranu ali Izrael ne smije Ukrajini bash mu je super ta logika
    Ridin' on the black train

  18. #2243
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ima li negdje objašnjeno od čega se sastoji ta "iranska regionalna agresija"?

    Pitam zato što je smiješno, nemam bolju riječ, kada prvi čovjek Izraela optužuje Iran za agresiju u regionu. Ako je politički uticaj na susjeda sam po sebi "agresija", ona se neagresivne države mogu na prste prebrojat, a za agresiju Izraela treba novu riječ izmislit. Inače, volim riječi kao što je "pacifikacija" jer ukazuju na veliku kreativnost jezika. Mislim da se i o tome pišu ozbiljni naučni radovi
    Last edited by RoNN|3; 19-04-15 at 15:44.

  19. #2244
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    S-300 je odbrambeni sistem, a uz to je i starije generacije, agresivno nema sto.

  20. #2245
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,782
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,994
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Ima li negdje objašnjeno od čega se sastoji ta "iranska regionalna agresija"?
    Од извоза исламске револуције и утицаја у свим земљама са шитским и сличним становништом, како већинским, у Ираку, Сирији, Либану, али и Азербејџану, тако и мањинским у Афганистану, Јемену, Бахреину, Оману, С.Арабији итд.У свим тим земљама Иран је присутан, дал политички или војно, преко својих специјалних агентура и покрета које финнасирају (Хезболах).
    Све је то у циљу учвршћивања моћи Ирана и успостављања доминације у региону.

    Наравно да Иран није једини потенцијални хегемон, већ су ту и пребогате сунитске петромонархије на челу са С.Арабијом, које исто то раде само за своју ствар.
    Сукоб та два блока данас гледамо у Ираку, Сирији, Јемену, Либану, а цијела ствар је добро идеолошки поткована религијском подјелом.

    Кад томе додамо и Израел и Турску, и чињеницу да ће у случају директног конфликта два блока главно бојно поље бити Персијски залив (главна нафтна рута) онда ствари постају још занимљивије.

    САД покушавају да успоставе какву-такву контролу над тим регионом и да га колико је то могуће, пацификују, те омогуће несметан проток нафте.Не може се рећи да им иде баш од руке, јер су, посебно републиканци, јако лакоми на новац сунита и јевреја.Ипак једина добра ствар је што су успјели да спријече да се оба блока не домогну нуклеарног наоружања.
    Колико ће то дуго трајати нисам сигуран.С.Арабија је ионако главни финансијер пакистанског нуклеарног програма, и има сву војну инфраструктуру за прхихват и употребу тог оружја, док са друге стране Иран полако али сигурно напредује у свом програму.Надам се да је овај нови уговор ипак вијесник неких бољих ствари.


    Ово су само контуре односа у региону (а Израела сам се једва и дотакао) и немам воље да детаљишем.О овоме би се могли писати и пишу се, озбиљни научни радови.
    Last edited by BAR; 19-04-15 at 15:33.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  21. #2246
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Мухамед Мосадик ,писац,адвокат и демократски изабран предсједник владе Ирана,свргнут је с власти у класичном државном удару 1953 под покровитељством УСА и Велике Британије.

    Разлог "пацификације"?

    Национализација иранске нафтне индустрије,оф корс.

  22. #2247
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Ima li negdje objašnjeno od čega se sastoji ta "iranska regionalna agresija"?

    Pitam zato što je smiješno, nemam bolju riječ, kada prvi čovjek Izraela optužuje Iran za agresiju u regionu. Ako je politički uticaj na susjeda sam po sebi "agresija", ona se neagresivne države mogu na prste prebrojat, a za agresiju Izraela treba novu riječ izmislit. Inače, volim riječi kao što je "pacifikacija" jer ukazuju na veliku kreativnost jezika. Mislim da se i o tome pišu ozbiljni naučni radovi
    Ta "iranska regionalna agresija" se sastoji u kvalifikacijama demokratsko-posteno-i- nikad- lazivljih snaga. Nije valjda da sumnjas u to jer to je aksioma sa kojom se ne polemise. Kad je stari latiski perverzni ljubavnik u drustvu uvezenog galskog petlića utvrdio da je Gadafi agresor, diktator i svjetska opasnost broj 1.... njegovu zemlju su spasili tiranije i zla i sad tamo tece med i mlijeko i jedina dilema je kako to dozirati da im ne bude previse medeno.

  23. #2248
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,782
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,994
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Мухамед Мосадик ,писац,адвокат и демократски изабран предсједник владе Ирана,свргнут је с власти у класичном државном удару 1953 под покровитељством УСА и Велике Британије.

    Разлог "пацификације"?

    Национализација иранске нафтне индустрије,оф корс.

    Прво ниједана велика сила неће дозволити да јој буде одузето оно што је изградила од нуле, својим улагањима као што је нафтна рафинерија у Абидану.
    Друго постојао је ризик од ширења утицаја СССР-а и нарушавања одређених подјела које су успостављене још у Другом свјетском рату када су СССР и Британија окупирали Иран због бојазни од утицаја Њемачке као и ради обезбјеђивања комуникација између савезника.

    Само вас наводим на мишљење што би се десило са регионом али и свијетом да се сјутра у персијском заливу зарате, макар и конвенционално, шити против сунита(и Израела)!? Ових Милових 7 центи пореза на луксуз, би дјеловало смијешно.
    Last edited by BAR; 19-04-15 at 18:02.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  24. #2249
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Ima li negdje objašnjeno od čega se sastoji ta "iranska regionalna agresija"?
    Nije problem u Iranu niti ga kritikujem nego mi bi simpatichna Putinova logika da njemu mozhe bit da prodaje oruzhje neprijatelju neke drzhave ali kad ta drzhava krene da prodaje oruzhje njegovim neprijateljima e onda je jako uznemiren i uvrEdjen. Inache i Ukrajina trazhi defanzivno oruzhje isto kao i Iran tako da tek sa te strane nikakvog problema nema. Ali...Putin je navikao da se igra sa malom djechicom iz EU pa se malo previshe zalaufovao chisto sumnjam da ce mu ta praksa proci kod ozbiljnih igracha. Zato je i dobio poruku od Mosada i ostale kompanije ako hocesh da posaljesh tvoje proizvode u Iran stici ce ti nashi u Kijev pa ti vidji pasuje li ti to.
    Last edited by Separatista; 19-04-15 at 19:33.
    Ridin' on the black train

  25. #2250
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Нељудски је сад лицитирати, али мислим да разлоге треба тражити у пословно-финансијским односима, а понајмање у ставовима.
    Ради се о некоме са политичке маргине и ко није имао никакву могућност да утиче на политику.Мислим да 90% људи ван Будве није ни чуло за њега.
    Свакако да је терет на Држави и њена је обавеза да у једном разумном року ријеши случај.
    Evo, nisam cuo za njega, ali se sada interesujem, jer me privukao slucaj. Djeluje kao covjek fascinirano predan svom polju izucavanja. Ne bih rekao da su poslovno-finansijske zavrzlame okupirale njegovu paznju, sigurno ne u toj mjeri da mu dodju glave. Sta mu je doslo glave, na takav nacin i zasto... pitanje je, koje ocito i ne zanima ovaj narod i ovu drzavu. Siguran sam da tu policija nece nista pronac, a mozda ni krenut trazit. Jednog covjeka Pojeo je mrak. Sutra je novi dan. Nista od kise za vikend.
    prr...

Page 90 of 165 FirstFirst ... 4080868788899091929394100140 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora - USA
    By Maja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 09-03-12, 10:49
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  3. Crna Gora @ BiH
    By enigma in forum Politika generalno
    Replies: 106
    Last Post: 04-09-08, 01:43
  4. Crna Gora
    By bassflora in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-07, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •