View Poll Results: Da li bi voljeli da slavite Božić 25 decembra?

Voters
33. You may not vote on this poll
  • DA

    17 51.52%
  • NE

    16 48.48%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 43

Thread: Pravoslavni Božić 25 decembra?

  1. #1
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Pravoslavni Božić 25 decembra?

    Proslava Božića po Julijanskom kalendaru, 7. januara, mogla bi biti ukinuta 2015. godine, a novi datum proslave rođenja Isusa Hrista bio bi isti za sve hrišćane - 25. decembar.


    Ovu istorijsku odluku, trebalo bi da donese Svepravoslavni sabor iduće godine, a vaseljenski patrijarh Vartolomej je već za 9. mart ove godine sazvao poglavare svih kanonskih pravoslavnih crkava na sastanak u Carigrad (Istanbul) radi planiranja organizacije Svepravoslavnog sabora.Kako se ocenjuje u Carigradskoj patrijaršiji, taj skup treba da bude ozbiljan napor ka jedinstvu pravoslavnog sveta, jedno od 10 pitanja o kojima će se raspravljati je pitanje jednoobraznosti kalendara za sve pravoslavce.Dimitrije Kalezić, profesor Bogoslovije u penziji kaže za „Alo!“ da prelazak na Gregorijanski kalendar nije tako nerealan, jer je dokazano da Julijanski nije u skladu sa astronomskim. To je, prema njegovim rečima, pokazao i kalendar Milutina Milankovića, koji je najprecizniji kalendar ikad napravljen.- Nije nerealno da u budućnosti dođe do izjednačavanja pravoslavnog sa katoličkim, međutim, u našoj zemlji bi to moglo da dovede do velikog raskola i rascepa među narodom. Prelazak na novi kalendar lakši je u zemljama u kojima je hrišćansko stanovništvo verski jedinstveno, odnosno gde su svi pravoslavci, kao što je, primera radi, bilo u Bugarskoj i Rumuniji. U Srbiji, a naročito u Hrvatskoj i BiH, uvođenje novog kalendara moglo bi da izazove veliki revolt kod pravoslavnog naroda, nova trvenja i sukobe - smatra protojerej-stavrofor Kalezić.

    Inače, Milutin Milanković je bio poznati srpski matematičar, geofizičar i astronom, čije je jedno od dostignuća i revidirani, precizniji julijanski kalendar.

    Реформа Јулијанкског календара, познат као Мелетијин календар и Новојулијански каледар, је уопштен назив за свеправославни Сабор на челу са васељенским патријархом Мелетијом IV одржаним у Цариграду 1923. године, на коме је усвојена редакција новог календара у име свих православних Цркава присутних на Сабору,[1] а која је предложена одМилутина Миланковића, тада професора небеске механике на Београдском Универзитету. Верификацију ове одлуке су извршили поједини Синоди православних цркава, док су је друге одложиле због сложених верско-политичких околности у њиховим земљама. Данас се процењује да око 50 милиона верника у свету користи Мелетијин календар.Грегоријански календар је садржавао два крупна недостатка: за годину је узимано да има 365 и 1/4 дана као и да 235 лунарних месеци представља тачно 19 соларних година.Миланковић је свој календар базирао на анулирању тадашње разлике јулијанског и грегоријанског календара од 13 дана, чиме је календар доведен на исти датум као грегоријански. Проблем преступних година решио је тако, што преступне године могу бити оне које су дељиве са 4 без остатка, а секуларне године биће само онда преступне ако њихов број векова, када се подели са 9 даје остатак 2 или 6. Све остале секуларне године су просте, што даје потпуну прецизност календара до 2.800. године, односно до тада не може бити никаквог размимоилажења са садашњим грегоријанским календаром.
    Овако конципиран Миланковићев календар је требало кориговати тек после 28.800 година. До данас, иако је у суштини прихваћен на Свеправославном конгресу 30. маја 1923. године уЦариграду, Миланковићев календар није примењен.

    Šta vi mislite o ovome? Ja bih volio da se desi, inače sam za približavanje rimokatolika i pravoslavaca u jednu vjeru, kao što smo i nekada bili prije velike šizme 1042 godine.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Radi mene moze biti i 13.jula ali mnogi ce 25.decembar smatrati prvim korakom ka tzv. unijacenju. Licno mislim da bi jedinstveno hriscanstvo bilo ok ako to podrazumjeva korjenitu reformu hriscanske dogme. Nadam se da je to cilj. U suprotnom posledice mogu biti jako lose.

    Sent from my GSXR 1000 at the 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  3. #3
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta je to božić?
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Da se ja pitam 19 maj bi bio da se poveze sa drzavnim praznikom radi tih slobodnih dana inace kako goj oj.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sačekao bih sa iskazom da vidim što će reći Risto. On najbolje zna što je to najgore za ovaj nesrećni i paćenički narod.

    Uveo bih univerzalni dogmaški praznik...



    ...pa koji ostane potonji slavi se njegov praznik.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    1,982
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prastajte na neukosti, ali kako ce to onda uticati na "sprsku" novu godinu ?? Ako bi da mi ukinu tu prelijepu svetkovinu senlucenja, ako bi da zabrane da slusam vidovdanski vapaj Goce Lazarevic u centru Podgorice, ako bi da mi uzimaju identitet , zaista ne prihvatam.
    ..........
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    https://www.youtube.com/watch?v=tVuSKk_fs1o

  7. #7
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Šta vi mislite o ovome? Ja bih volio da se desi, inače sam za približavanje rimokatolika i pravoslavaca u jednu vjeru, kao što smo i nekada bili prije velike šizme 1042 godine.
    Misliš 1054
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #8
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, u pravu si :-/

  9. #9
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Radi mene moze biti i 13.jula ali mnogi ce 25.decembar smatrati prvim korakom ka tzv. unijacenju. Licno mislim da bi jedinstveno hriscanstvo bilo ok ako to podrazumjeva korjenitu reformu hriscanske dogme. Nadam se da je to cilj. U suprotnom posledice mogu biti jako lose.

    Sent from my GSXR 1000 at the 299
    Dogma ce se tesko reformisati, ali pitanje kalendara i ostale kozmetike bi trebalo, cak mislim da bi moralo da se reformise. Cudno mi je to da u istocnoj Crkvi pomjeraju sat naprijed-nazad u toku godine, jer je to ispravno. Tako nauka kaze. Ali kad se pomene kalendar onda ne valja, iako nauka kaze da je bolje prihvatiti Milankovicev kalendar od Sosigenovog iz prvog vijeka prije nove ere. Ali, prvo i osnovno, mora da se prestane sa obmanjivanjem naroda u pogledu zapadne Crkve, jer takvih bljuvotina ima da coeku pamet stane. To je ono sto najvise koci bilo kakav dijalog.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johannes View Post
    Dogma ce se tesko reformisati, ali pitanje kalendara i ostale kozmetike bi trebalo, cak mislim da bi moralo da se reformise. Cudno mi je to da u istocnoj Crkvi pomjeraju sat naprijed-nazad u toku godine, jer je to ispravno. Tako nauka kaze. Ali kad se pomene kalendar onda ne valja, iako nauka kaze da je bolje prihvatiti Milankovicev kalendar od Sosigenovog iz prvog vijeka prije nove ere. Ali, prvo i osnovno, mora da se prestane sa obmanjivanjem naroda u pogledu zapadne Crkve, jer takvih bljuvotina ima da coeku pamet stane. To je ono sto najvise koci bilo kakav dijalog.
    Treba stići na posao na vrijeme. A kući se slavi praznik. Inače, ubrzo bi trebalo u Rusiji to da se ukine...
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  11. #11
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ko da stigne na posa? Pop ?

  12. #12
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Svi ljudi koji slave 7 januara?
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  13. #13
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johannes View Post
    Dogma ce se tesko reformisati, ali pitanje kalendara i ostale kozmetike bi trebalo, cak mislim da bi moralo da se reformise. Cudno mi je to da u istocnoj Crkvi pomjeraju sat naprijed-nazad u toku godine, jer je to ispravno. Tako nauka kaze.
    Sarkazam ?
    Quote Originally Posted by johannes View Post
    Ali kad se pomene kalendar onda ne valja, iako nauka kaze da je bolje prihvatiti Milankovicev kalendar od Sosigenovog iz prvog vijeka prije nove ere. Ali, prvo i osnovno, mora da se prestane sa obmanjivanjem naroda u pogledu zapadne Crkve, jer takvih bljuvotina ima da coeku pamet stane. To je ono sto najvise koci bilo kakav dijalog.
    Zapravo se katolici više drže ranog hrišćanstva (ako "ranim" možemo nazvati ono poslije 330 godine) nego što to čine pravoslavci koji su od ranog hrišćanstva preuzeli samo kalendar.
    Pravoslavlje je u stvari izuzetno bogohulna vjera
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  14. #14
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Pravoslavlje je u stvari izuzetno bogohulna vjera
    Jesi li poredio kad misu i liturgiju?
    Na koju foru ti znaš koja je 'bogohulna' vjera a koja nije a ateista si?
    Sjediš sa strane i posmatraš i tako donosiš zaključke?
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  15. #15
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Malo mi je smiješno ovo...

    - Braćo Srbi, mi se jesmo do sada pozdravljali sa 3 ispružena prsta, ali to je pogrešno! Mi se od sada pozdravljamo sa 3 skupljena prsta! UUUURRRRRAAAA A A A A A A A A A. KO-SO-VOO JEEEE, OJJJJ KOSOVO JEEEEE, SRCE SRBIJE, SRCE SRBIJEEEEE!!!
    - Braćo moja, mi jesmo slavili Božić 7. januara, ali od sada ćemo ga slaviti 25. decembra. SVI NA KO-SO-VOOOO!!! KOSOVO JE, OJ KOSOVO JE, SRCE CRNE GORE!!! UUUURAAAAAAA!!!

  16. #16
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Pa i to je nešto, vi ste sa klincima zavijenim u bombe prešli na mašinke u centre gradova, popravljate se
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,944
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,332
    Thanked in
    1,863 Posts

    Default

    Ja sam za prebacivanje na 25. Decembar.
    Razlog je jednostavan a to je što prvo ide Božić pa Nova godina a po sadašnjem kalendaru slavimo Novu godinu pa Božić..

    Sa druge strane razlog slavljenja Božića na 25. Decembar je u stvari preuzet od pagana i slavljenja Boga Sunca.
    Dugačka priča po kojoj ispada da svi hrišćani u stvari jesu nevjernici jer slave nešto što nema veze sa hrišćanstvom

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #18
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ja sam za prebacivanje na 25. Decembar.
    Razlog je jednostavan a to je što prvo ide Božić pa Nova godina a po sadašnjem kalendaru slavimo Novu godinu pa Božić..

    Sa druge strane razlog slavljenja Božića na 25. Decembar je u stvari preuzet od pagana i slavljenja Boga Sunca.
    Dugačka priča po kojoj ispada da svi hrišćani u stvari jesu nevjernici jer slave nešto što nema veze sa hrišćanstvom

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    Ako si pošao 31. decembra uveče u neku diskoteku nisi slavio pravoslavnu novu godinu, ali si recimo 13. januara ispred manastira (ako ideš) i tamo je slaviš kako pravoslavni običaji nalažu...
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  19. #19
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ja sam za prebacivanje na 25. Decembar.
    Razlog je jednostavan a to je što prvo ide Božić pa Nova godina a po sadašnjem kalendaru slavimo Novu godinu pa Božić..

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    Ti se prebaci niko ti ne brani.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,944
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,332
    Thanked in
    1,863 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Ako si pošao 31. decembra uveče u neku diskoteku nisi slavio pravoslavnu novu godinu, ali si recimo 13. januara ispred manastira (ako ideš) i tamo je slaviš kako pravoslavni običaji nalažu...
    Ja se ne rukovodim običajima.
    Realno je da Isus nije rođen 25.12. A još je realnije da nije rođen 13.01. Naročito ne jer je prije 100 godina po pravoslovanim običajima slavljen Božić 06.01.. A prije 300 godina 05.01, a prije 400 godina se slavio 04.01.
    Znači li to da se nečijem rođendan šeta datum? Naravno da ne i onda je neki drugi problem,.

    Quote Originally Posted by dizajner View Post
    Ti se prebaci niko ti ne brani.
    I ti nemoj ni tebi niko ne brani.


    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  21. #21
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,819
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post

    Sa druge strane razlog slavljenja Božića na 25. Decembar je u stvari preuzet od pagana i slavljenja Boga Sunca.
    Dugačka priča po kojoj ispada da svi hrišćani u stvari jesu nevjernici jer slave nešto što nema veze sa hrišćanstvom

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    Nisu nevjernici vec su samo u drugacijoj formi nastavili da vjeruju u isto. I hriscanstvo se mora transformisati u nesto drugacije i razumljivije ali po sustini isto. Vrijeme je jer su simboli hriscanstva davno zaboravljeni i treba naci nove simbole. Sunce, Hrist, Kamen filozofa, Feniks, Zlato... Sta je sledece?

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  22. #22
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11/11/11 View Post
    Malo mi je smiješno ovo...

    - Braćo Srbi, mi se jesmo do sada pozdravljali sa 3 ispružena prsta, ali to je pogrešno! Mi se od sada pozdravljamo sa 3 skupljena prsta! UUUURRRRRAAAA A A A A A A A A A. KO-SO-VOO JEEEE, OJJJJ KOSOVO JEEEEE, SRCE SRBIJE, SRCE SRBIJEEEEE!!!
    - Braćo moja, mi jesmo slavili Božić 7. januara, ali od sada ćemo ga slaviti 25. decembra. SVI NA KO-SO-VOOOO!!! KOSOVO JE, OJ KOSOVO JE, SRCE CRNE GORE!!! UUUURAAAAAAA!!!
    Vrhunski humor. Eo nasmijah se.

    Zamalo.

  23. #23
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,737
    Thanks Thanks Given 
    1,481
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Ako si pošao 31. decembra uveče u neku diskoteku nisi slavio pravoslavnu novu godinu, ali si recimo 13. januara ispred manastira (ako ideš) i tamo je slaviš kako pravoslavni običaji nalažu...
    Pravoslavne crkve Bugarske, Grčke, Rumunije, Kipra i Albanije, Vaseljenska patrijaršija, Aleksandrijska patrijaršija i Antiohijska partijaršija i neke manje pravoslavne crkve sve slave Božić 25. decembra(po Milankovićevom kalendaru koji se inače poklapa sa Gregorijanskim do 2800. godine) i Novu godinu kad i svi ostali.

    Bugari, Grci i Rumuni uopšte ne slave (kako je nazva) "Pravoslavnu Novu godinu" iako su većinom pravoslavci.
    U Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini, Makedoniji, itd. se u manjoj mjeri slavi ali kao tradicionalni porodični praznik i najčešće se naziva "Stara Nova godina".

    Jedino se u Crnoj Gori, Srbiji i Republici Srpskoj insistira na nazivima "Srpska Nova godina" ili "Pravoslavna Nova Godina", a u Podgorici se proslave pretvaraju u vjersko-političke mitinge.
    Last edited by ASC; 31-01-15 at 20:04.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Ja sam za 25 Dec. da se prebaci Bozic. ali onda bi se na poslu pocinjalo od 3 Jan. Sto je pakao. Ovako vecninom slucajeva se spoji po 10 dana i ljepota. Prodje ti pola mjeseca u praznicima. A januar evo ga vidji, davno li je poceo jos se nije zavrsio.

    Ko rece gore da ovako prvo slavimo Novu godinu pa Bozic? U oba kalendara i Gregorijanskom i ovom kojeg mi pratimo Julijanskom Bozic ide prije Nove godine. Svakako bi trebali uzeti Gregorijanski kalendar.

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Julijanski_kalendar

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Gregorijanski_kalendar

  25. #25
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gregorijanski uzeti. Ili vratiti. Ili se nac na sredinu. I te kalendare je covjek izmislio i postavio, posvadjala se dva dokona covjeka. Ovaj isus je rodjen tad, e nije no tad. O oca mi **** ako je, stari su mi rekli da je tad...

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P: BMW 318 e36 Registrovan do decembra
    By zabiela in forum Vozila i oprema
    Replies: 15
    Last Post: 05-03-12, 18:04
  2. Pravoslavni bozic (zelje)
    By Zvek_Zivi in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 07-01-08, 11:23
  3. Pravoslavni fundametalizam i extremizam u Sandzaku.
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 144
    Last Post: 16-04-04, 09:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •