Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 52

Thread: Smrtna kazna

  1. #26
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    A kakva je pravda za onog pod zemljom? Nevino ubijenog? Ne želim da zvučim primitivno, ali meni je najpoštenije "oko za oko, zub za zub" običajno pravo. Naravno, to je moj lični osjećaj. Ne smatram da je pravedno oduzeti nekome život nasilno i bespravno (osim ako je to u samoodbrani itd), i izaći nakon 10tak godina. Jednostano nije fer, a pravda bi trebala biti fer?
    Naravno da pricamo prije svega o licnim osjecajima.
    Mislim da prije "da ili ne smrtna kazna" tebe muci to koliko neko najmanje mora provest za ubistvo u zatvor. Je li u redu da provede 10 godina? Nije. Je li u redu ubit nekoga zato sto je ubio nekoga i time prakticno primijenit "oko za oko" tj. obicajno pravo? Nije.
    Da ti pretpostavim jednu situaciju. Ubije momak momka ni krivog ni duznog naocigled svih i u pometnji pobjegne. Kad ga nadju i dok ga privode prileti otac ili brat ubijenog i ubije ubicu. Po cemu se ta smrtna kazna razlikuje od one koje ce sprovest drzava?
    p.s. "oko za oko, zub za zub" se izvorno odnosi, koliko sam ja upucen, na situaciju kad se izvrsi osveta na nekog bliznjeg iz rodbine ubice.

    Koliko na brzinu razumjeh tekst, odnosi se na sve prestupnike iz Spuza.
    Neka bude tako i kod onih koji su pocinjeli najteza djela, opet ih ima troje od 4 koji se nece pocinjet ubistvo vise.
    Last edited by Manu; 02-03-14 at 15:48.
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  2. #27
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Manu View Post
    Naravno da pricamo prije svega o licnim osjecajima.
    Mislim da prije "da ili ne smrtna kazna" tebe muci to koliko neko najmanje mora provest za ubistvo u zatvor. Je li u redu da provede 10 godina? Nije. Je li u redu ubit nekoga zato sto je ubio nekoga i time prakticno primijenit "oko za oko" tj. obicajno pravo? Nije.
    Da ti pretpostavim jednu situaciju. Ubije momak momka ni krivog ni duznog naocigled svih i u pometnji pobjegne. Kad ga nadju i dok ga privode prileti otac ili brat ubijenog i ubije ubicu. Po cemu se ta smrtna kazna razlikuje od one koje ce sprovest drzava?
    p.s. "oko za oko, zub za zub" se izvorno odnosi, koliko sam ja upucen, na situaciju kad se izvrsi osveta na nekog bliznjeg iz rodbine ubice.
    Ništa u životu nije crno bijelo, pa tako ni ovo, ali to bi trebalo drugačije urediti zakonom. Sa ovim zakonom, običan građanin se ne može osjećati sigurnim. KOliko silovatelja je samo ponovo počinilo zločin? Ili hemijska kastracija ili neko izgnanstvo ili izolovanje. Nešto mora postojati.

  3. #28
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Ništa u životu nije crno bijelo, pa tako ni ovo, ali to bi trebalo drugačije urediti zakonom. Sa ovim zakonom, običan građanin se ne može osjećati sigurnim. KOliko silovatelja je samo ponovo počinilo zločin? Ili hemijska kastracija ili neko izgnanstvo ili izolovanje. Nešto mora postojati.
    to je vec pitanje naseg pravosudnog sistema koje je u jedinstvenom stanju raspada. Prosle god kad su pomilovali neke ubice javio se paradoks da ako si sklepio zenu osta si u zatvor, a ako si je ubio izasa si. To je vec neki drugi topic....
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  4. #29
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Ne želim da zvučim primitivno, ali meni je najpoštenije "oko za oko, zub za zub" običajno pravo. Naravno, to je moj lični osjećaj.
    To je licni osjecaj velikog broja ljudi. Ali drustvo kao cjelinu ne zanima tvoj i moj licni osjecaj, nego sta je najbolje za drustvo i drzavu. Sposobnost ljudi da stave emocije na stranu i razmisljaju o dugorocnim posljedicama svojih akcija su jedan od razloga koji dovode do progresa.

    Ja sam protiv smrtne kazne i zbog toga sto postoji sansa da nevinog covjeka osude na smrt. Koliko god mala sansa da je, zasto bi rizikovali da od jedne "nepravde" stvorimo dvije? Dozivotna kazna je adekvatno rjesenje.

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    P.S. Svaki četvrti je povratnik...

    http://www.vijesti.me/vijesti/svaki-...k-clanak-69396
    Odgovornost nije iskljucivo njihova. Nas pravosudni i kazneno-popravni sistem ne valja nista, velikim dijelom zbog ekonomske situacije u drzavi. A da ne pricamo o tome da ekonomska situacija dovodi do porasta kriminaliteta. Cak i do porasta depresije koja vodi do porasta ubistava i samoubistava. Depresivno drustvo je opasno. Sta treba da radimo onda sa onima koji su najveci krivci za stanje u drzavi? Ne mozemo da dozvolimo sebi da razmisljamo tako povrsno. Smrtnom kaznom ne bi rjesili nista. Par ljudi bi se osjecalo bolje nekih par trenutaka i to je to. Ako sistem ne radi, nije rjesenje da se automatski ode u ekstrem. Najlakse je reagovati emocionalno u tim situacijama. Ja bih radije te ljude koje smo za stalno uklonili iz drustva postavio da rade nesto u zatvoru od cega cemo svi da imamo korist, pa makar i minimalnu. Eto neka prave te tablice za automobile itd.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  5. #30
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    nepotrebna je smrtna kazna,samo ako se uvede zakon o zastiti privatn svojine.da se moze cojek odbranit ako mu ko upane u imovinu.da ga moze oladit i to je to.

  6. #31
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    A kakva je pravda za onog pod zemljom? Nevino ubijenog? Ne želim da zvučim primitivno, ali meni je najpoštenije "oko za oko, zub za zub" običajno pravo. Naravno, to je moj lični osjećaj. Ne smatram da je pravedno oduzeti nekome život nasilno i bespravno (osim ako je to u samoodbrani itd), i izaći nakon 10tak godina. Jednostano nije fer, a pravda bi trebala biti fer?
    A ko je tebe zadužio da sprovodiš pravdu za ove pod zemljom? Zašto bi ikoga zanimao "tvoj lični osjećaj"? Kakve to veze sa tobom ima?


    Quote Originally Posted by Black View Post
    Podrzavam smrtnu kaznu za monstruozna i svirepa ubistva. Podrzavam sakacenje silovatelja i pedofila.
    Kada bi se izglasao zakon o sakaćenju i ubijanju spomenutih, tada bi bilo "pravedno" i "fer" da u slučaju da se ubije ili osakati neki nedužni, mi ostali osakatimo i pobijemo vas koji ste taj zakon izglasali.

  7. #32
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    A ko je tebe zadužio da sprovodiš pravdu za ove pod zemljom? Zašto bi ikoga zanimao "tvoj lični osjećaj"? Kakve to veze sa tobom ima?


    Kada bi se izglasao zakon o sakaćenju i ubijanju spomenutih, tada bi bilo "pravedno" i "fer" da u slučaju da se ubije ili osakati neki nedužni, mi ostali osakatimo i pobijemo vas koji ste taj zakon izglasali.
    Neka đaoloe, nemoj se srditi, loše ti je za srce. Ne donosimo mi ovdje zakone, nego iznosimo lične stavove, pa ako ti smeta moj stav, ti lijepo mene na ignore, pa ih nećeš vidjeti ili produži polako na drugu temu. Ne znam ja jes ti bio u emotivnoj vezi s mlađanim Bujićem, ili nekim drugim krimosom, ali moj stav je da ne treba biti blag prema ubicama, silovateljima i ostalim nakaradlukom i otpadom od naroda. A svjedoci smo loših presuda, i lošeg zadovoljenja pravde, ako se to tako može nazvati.

  8. #33
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Neka đaoloe, nemoj se srditi, loše ti je za srce. Ne donosimo mi ovdje zakone, nego iznosimo lične stavove, pa ako ti smeta moj stav, ti lijepo mene na ignore, pa ih nećeš vidjeti ili produži polako na drugu temu.
    Koje će se mišljenje primijenit je ono što je važno. Mene tvoje mišljenje, samo po sebi, mnogo ne interesuje. Drago mi je da je ono ovdje jer ljudi mogu vidjeti koliko ima smisla. Ja se "srdim" kada spominjem ubijanje i sakaćenje, a ti i tvoji istomišljenici ste što? Zabrinuti građani koji pristupaju problemu hladne glave?


    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Ne znam ja jes ti bio u emotivnoj vezi s mlađanim Bujićem, ili nekim drugim krimosom, ali moj stav je da ne treba biti blag prema ubicama, silovateljima i ostalim nakaradlukom i otpadom od naroda. A svjedoci smo loših presuda, i lošeg zadovoljenja pravde, ako se to tako može nazvati.
    A moj je stav da trebamo izgraditi društvo sa manje ubistava i silovanja, a ne društvo u kojemu je zadovoljen neki tvoj osjećaj.

  9. #34
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    A moj je stav da trebamo izgraditi društvo sa manje ubistava i silovanja, a ne društvo u kojemu je zadovoljen neki tvoj osjećaj.
    Baš lijepo A jel ti imaš neki razrađen plan, predlog itd, ili bi ti to samo želio, al blage veze nemaš kako? Ja smatram da ćemo izgraditi takvo društvo na način što ćemo skloniti takva lica na duži ili doživotni život iza rešetaka, a lica sa teškim prekršajima, kao serijske ubice, silovatelje i pedofile povratnike i slična lica, jednostavno hiriški odstraniti iz društva jednom injekcijom. Pošto još nismo došli do stadijumuma predviđanja i paranormalnih sposobnocti, volio bih čuti neki tvoj predlog kako spriječiti da se takve stvari dešavaju?

    Hmmm?

    P.S. Volio bih čuti kako ti uživo opravdavaš npr. roditeljima silovane i ubijene djece to da je smrtna kazna ili doživotni zatvor loša opcija za njihove počinitelje, jer je pravo na život osnovno ljudsko pravo? A njihovo pravo na život, pravo te djece?

    Ili se ti lecnu samo kad spomenih Bujića, vidim da si prokomentarisao da će on možda biti produktivan građanin kad izađe... Zemljo otvori se.

  10. #35
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,494
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Ili se ti lecnu samo kad spomenih Bujića, vidim da si prokomentarisao da će on možda biti produktivan građanin kad izađe... Zemljo otvori se.
    U ovome se ogleda poenta... Ako ga ubiješ sigurno neće biti, a sa dobrim sistemom bi mogao biti... Možda ne on lično ali bi ih sigurno bilo...
    #fakenews

  11. #36
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    U ovome se ogleda poenta... Ako ga ubiješ sigurno neće biti, a sa dobrim sistemom bi mogao biti... Možda ne on lično ali bi ih sigurno bilo...
    Ako mu se dosudi smrtna kazna, sigurno neće. Ali neće više nikog ubiti. Primjer radi, jer ovdje nije priča o njemu, več samo primjer, prije odlaska u zatvor je on već imao jedan pokušaj ubistva i nekoliko ozbiljnih napada i premlaćivanja drugih lica. Sve to za godinu dana.

    Pođi od sebe, da li bi volio da ti ćerka, tvoje dijete, formira porodicu sa takvom osobom posle njegovog izlaska iz zatvora? Pa on je rehabilitovan i produktivan građanin, zašto bi uopšte i smjelo da ti zasmeta?

  12. #37
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,494
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Ako mu se dosudi smrtna kazna, sigurno neće. Ali neće više nikog ubiti. Primjer radi, jer ovdje nije priča o njemu, več samo primjer, prije odlaska u zatvor je on već imao jedan pokušaj ubistva i nekoliko ozbiljnih napada i premlaćivanja drugih lica. Sve to za godinu dana.

    Pođi od sebe, da li bi volio da ti ćerka, tvoje dijete, formira porodicu sa takvom osobom posle njegovog izlaska iz zatvora? Pa on je rehabilitovan i produktivan građanin, zašto bi uopšte i smjelo da ti zasmeta?
    Što svakako ne znači da ne može biti rehabilitovan, već da je naš sistem nikakav... Kod nas zatvor dođe kao odmor, par zatvorenika ima ljepše uslove tamo no 30% CG na slobodi...

    Ja joj sigurno ne bih birao muža, moje je da je vaspitam kako mislim da treba, njen životni partner njen izbor...

    P.S. Ako ćemo pravo daleko je CG od toga da bi se ovo pitanje uopšte trebalo pominjati... U društvu đe je i dalje u velikoj mjeri zastupljena krvna osveta, o ovome nema smisla pričati narednih minimum 50 godina...
    #fakenews

  13. #38
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Baš lijepo A jel ti imaš neki razrađen plan, predlog itd, ili bi ti to samo želio, al blage veze nemaš kako? Ja smatram da ćemo izgraditi takvo društvo na način što ćemo skloniti takva lica na duži ili doživotni život iza rešetaka, a lica sa teškim prekršajima, kao serijske ubice, silovatelje i pedofile povratnike i slična lica, jednostavno hiriški odstraniti iz društva jednom injekcijom.
    A to misliš na osnovu čega? Ne reče mi jesi li spreman to sam platit (tj. skupa sa svojim istomišljenicima).


    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Pošto još nismo došli do stadijumuma predviđanja i paranormalnih sposobnocti, volio bih čuti neki tvoj predlog kako spriječiti da se takve stvari dešavaju?
    Ne može se iskorijenit, ali se može smanjit gradnjom slobodnoga društva, a ne oligarhije i nepotizma.


    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    P.S. Volio bih čuti kako ti uživo opravdavaš npr. roditeljima silovane i ubijene djece to da je smrtna kazna ili doživotni zatvor loša opcija za njihove počinitelje, jer je pravo na život osnovno ljudsko pravo? A njihovo pravo na život, pravo te djece?
    A ja bih volio čut kako ti uživo opravdavaš npr. roditeljima greškom pogubljenoga momka kako je smrtna kazna bila odlična opcija za njihovo dijete jer smo istovremeno pogubili i dosta krivih i zadovoljili krvožednost mnogih i kako je pravo na osvetu osnovno ljudsko pravo, važnije od prava na život. Pravo te đece koju spominješ njima neće biti vraćeno ako se drugome oduzme. Ne razumijem na što ciljaš tim pitanjem.


    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Ili se ti lecnu samo kad spomenih Bujića, vidim da si prokomentarisao da će on možda biti produktivan građanin kad izađe... Zemljo otvori se.
    Ti reče malo prije da nijesmo došli do stadijuma predviđanja i paranormalnih sposobnosti. Mogao bi nam objasniti kako ti znaš da neće. Uzgred, moje pitanje je bilo hipotetičko. Vadiš mi riječi iz konteksta.


    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Pođi od sebe, da li bi volio da ti ćerka, tvoje dijete, formira porodicu sa takvom osobom posle njegovog izlaska iz zatvora? Pa on je rehabilitovan i produktivan građanin, zašto bi uopšte i smjelo da ti zasmeta?
    Kakve veze ima smeta li meni ako njoj ne smeta? Treba ga zatvorit ako mi smeta?

  14. #39
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  15. #40
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Koncepcija zatvorske kazne je danas potpuno pogrešna. Zatvorenici imaju previše slobodnog vremena. U zatvoru leže, dosađuju se i smišljaju nove kombinacije a njihova energija se pogrešno kanališe. Razne gluposti koje se tiču ljudskih prava (koja su znatno precijenjena) ometaju adekvatno kažnjavanje i samu rehabilitaciju osuđenog.
    Mnogo efikasniji metod od smrtne kazne je društveno koristan rad koji državu inače košta. Zašto osuđenici ne bi kopali tunele, puteve, radili u rudnicima 8-10 sati dnevno? Dvije godine sa krampom u ruci bi učinile više za kažnjenog nego smrtna kazna ili tri doživotne. Tako bi izbjegli religiozno-filozofske polemike koje donosi smrtna kazna a svi bi imali koristi od pravog rada.

  16. #41
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koncepcija modernih društava je da sistem funkcioniše do u najsitniji detalj, ukoliko se neki pojedinac ne uklapa potrebno ga je samo odvojiti od sistema, da nema nikakav uticaj na njega. To je onaj sistem kada neko pokušava nešto da kaže, ali ga ne slušate nego jednostavno ignorišete i tjerate po svome, bez obzira na njega i njegove napore. Moderni zatvori su slika i prilika ove ideje. U svijetu zatvorenici imaju pristup internetu, ali nisam siguran u kolikoj je to mjeri i naravno to je strogo kontrolisano. Društveno koristan rad za njih bi bio poželjan, ali kako rekoste, košta i onda ništa od toga.

    Smrtna kazna je nepotrebna, doživotna robija, svakodnevni rad je poželjnija kazna.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  17. #42
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    Koncepcija zatvorske kazne je danas potpuno pogrešna.
    Zato što je nekim ljudima mozak ispran idejom da je cilj kazne osveta, a ne izgradnja zdravoga društva (što uključuje nisku stopu zločina). Ne bih rekao da su ljudska prava precijenjena, ali čak i da jesu, važnija su od bilo čije krvožednosti.


    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    Zašto osuđenici ne bi kopali tunele, puteve, radili u rudnicima 8-10 sati dnevno? Dvije godine sa krampom u ruci bi učinile više za kažnjenog nego smrtna kazna ili tri doživotne.
    Zato što je to poziv faraonu da proglasi kriminalnim bilo koje svojstvo neke grupe čiji besplatni rad želi, a zatim uvede oštre kazne. Zato što je takav pristup i dalje teški rad kao kazna t.j naplata, osveta itd. Ja takođe mislim da treba stvoriti uslove u kojima biše zatvorenici nešto radili, ali razmislite malo kada nešto predlažete.
    Last edited by RoNN|3; 29-03-15 at 21:09.

  18. #43
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Zato što je nekim ljudima mozak ispran idejom da je cilj kazne osveta, a ne izgradnja zdravoga društva (što uključuje nisku stopu zločina). Ne bih rekao da su ljudska prava precijenjena, ali čak i da jesu, važnija su od bilo čije krvožednosti.
    U prethodnom postu sam napisao a Vi podvukli: Dvije godine sa krampom u ruci bi učinile više za kažnjenog nego smrtna kazna ili tri doživotne. "Učiniti više za nekoga/nešto" znači pozitivnu stvar/pomoć, bar na ovom jeziku koji ja govorim.
    Ljudska prava danas jesu precijenjena jer se u ime istih rade grozne stvari ali to je malo šira tema od trenutne. Kakve to veze ima sa krvožednošću? Jesam li pomenuo odmazdu ili nešto slično? Možemo li da prestanemo sa spinovanjem jer to ničemu ne vodi?


    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Zato što je to poziv faraonu da proglasi kriminalnim bilo koje svojstvo neke grupe čiji besplatni rad želi, a zatim uvede oštre kazne. Zato što je takav pristup i dalje teški rad kao kazna t.j naplata, osveta itd. Ja takođe mislim da treba stvoriti uslove u kojima biše zatvorenici nešto radili, ali razmislite malo kada nešto predlažete.
    Molio bih Vas, koji razmišljate, da bar pročitate pažljvo moj post ako već komentarišete to što je napisao neko "ko ne razmišlja".
    Napisao sam da je današnja koncepcija zatvorske kazne pogrešna. Ona se danas svakako svodi na osvetu/naplatu jer zatvorom uzimate čovjeku vrijeme i slobodu, nekada i sam život. Niko od toga nema koristi. Jel to tačno?
    Možemo li se složiti da danas nema faraona i da postoje kakvi takvi zakoni koji moraju biti izglasani i podržani od strane relativne većine?
    Neće se u Crnoj Gori izglasati zakon o besplatnom radu, to Vam garantujem. Oko toga bi se svi složili u sekundi.
    Društveno koristan rad čija težina zavisi od težine počinjenog djela ima nekog smisla (sticanje radnih navika, kanalisanje negativne energije, puniji budžet itd.). Ne kažem da je savršen ali je svakako mnogostruko bolji od ovoga koji imamo sada . Nisam čuo bolji predlog od Vas, osim utopijske floskule o izgradnji boljeg i slobodnijeg društva. Zločina će svakako biti dok se takvo društvo ne izgradi a budite sigurni da ga zločinci neće graditi.

  19. #44
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,891
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Ljudi vrse zlocine i oduzimaju zivote zato sto misle da imaju pravo na to. Uvodjenje smrtne kazne potvrdjuje kako covjek zaista ima pravo da drugom oduzme zivot, ali uz pratnju papirologije. To je apsurd.

  20. #45
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    U prethodnom postu sam napisao a Vi podvukli: Dvije godine sa krampom u ruci bi učinile više za kažnjenog nego smrtna kazna ili tri doživotne. "Učiniti više za nekoga/nešto" znači pozitivnu stvar/pomoć, bar na ovom jeziku koji ja govorim.
    A, to jeste, kopanje u rudniku 10h dnevno je pozitivna stvar/pomoć. Arbeit macht frei. Oprosti, pomiješao sam nešto. Ipak na ovom jeziku koji ja govorim, desetočasovno krampanje je nehumano brutalan i težak rad. A da jeste bolji od smrtne kazne, vjerojatno jeste. Ako je isključivo to bila poenta, ja se izvinjavam. Nego onda ne znam čemu ta priča jer mislim su nam u 2015 standardi malo bolji od "doklen god nije smrtna kazna, sve može", iako smo Crna Gora.


    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    Ljudska prava danas jesu precijenjena jer se u ime istih rade grozne stvari ali to je malo šira tema od trenutne. Kakve to veze ima sa krvožednošću? Jesam li pomenuo odmazdu ili nešto slično? Možemo li da prestanemo sa spinovanjem jer to ničemu ne vodi?
    Ja sam mislio da govoriš o ljudskim pravima isključivo iz ugla kažnjavanja zločinaca. Ako skrećeš na tu širu temu, red je da upozoriš. Ovako me optuži da spinujem (iako nigdje nijesam tebi pripisao krvožednost, odmazdu itd).


    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    Napisao sam da je današnja koncepcija zatvorske kazne pogrešna. Ona se danas svakako svodi na osvetu/naplatu jer zatvorom uzimate čovjeku vrijeme i slobodu, nekada i sam život. Niko od toga nema koristi. Jel to tačno?
    To zavisi od slučaja. Nekada se društvo mora ogradit od štete koju prave drugi. Nekada to uključuje velika ograničenja tuđe slobode, ali to ne smije bit samo sebi cilj.


    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    Možemo li se složiti da danas nema faraona i da postoje kakvi takvi zakoni koji moraju biti izglasani i podržani od strane relativne većine?
    Ne, naravno. Osobeno ne ovdje. Na kraju krajeva, neke stvari nijesu za glasanje.


    Quote Originally Posted by Tauruss View Post
    Nisam čuo bolji predlog od Vas, osim utopijske floskule o izgradnji boljeg i slobodnijeg društva. Zločina će svakako biti dok se takvo društvo ne izgradi a budite sigurni da ga zločinci neće graditi.
    Prva i osnovna stvar bi bila da se zapitamo što je uzrok teških zločina u našemu društvu, a ne samo što su posljedice. Nije ni ova tema slučajno otvorena, nego se svako malo dogodi neko teško ubistvo, a zatim se internet (i čaršija) pregrijava (desetak dana) od nepismenih krvožednih komentara. Ovaj bi kastrirao, ovaj bi sjekao, ovaj bi im sam presudio, a onaj bi mu ubio brata od strica. Svi su šokirani i uznemireni kako je neko zavio tri žene u crno ili kako nečije dijete neće imat lijepo djetinjstvo, školovanje itd. Koliko ja vidim, ljude manje zanima opšta slika i put koji nas je ovdje doveo, a više traže žrtvenoga jarca. A koliko te najglasnije zanima da tijem ženama ili toj đeci pomognu, o tome ne bih. Ovaj što je zatvaran jer je majku udario sjekirom, a zatim zadavio, ne znam mu ime, je zanimjiv slučaj. Prije nego što je bilo kakav sudski postupak započet, ljudi govore kao da znaju da je on ubio Bokana i ponovo se otvara priča o smrtnoj i drugim teškim kaznama itd. Slično za ubistvo za koje je bio osuđen. Niko nije pratio postupak, niko nema nikakav uvid u dokaze, ali nekako svi znaju kako treba klasifikovati to ubistvo itd. Vrtimo se stalno oko pogrešnih pitanja, sa pogrešnim predpostavkama. Je li to tačno?
    Last edited by RoNN|3; 30-03-15 at 02:48.

  21. #46
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Drago mi je da imamo konstruktivnu diskusiju

    Kad pričamo o smrtnoj kazni (nisam zagovornik iste, to smo valjda zaključili) govorimo o izuzetno teškim zločinima kojih ima bez obzira na stepen razvijenosti i otvorenosti društva u kojem su počinjeni. Štaviše, u zemljama koje su poznate po visokom standardu i svim mogućim slobodama i pravima počinjeni su neopisivi zločini koji jednostavno nemaju objašnjenja. Ne bih navodio primjere jer ih je milion. Oni, nažalost, neće nestati. Korjeni tih djela, u većini slučajeva (prema psiholozima) leže u lošem djetinjjstvu i zlostavljanju dok za neke nema realnog objašnjenja. Milioni osoba imaju loše djetinjstvo i bivaju zlostavljani od malena pa ne postaju surove ubice, pedofili itd.. Ne možemo svima obezbjediti idealne uslove odrastanja (što je najbitnije u prevenciji zločina) i to je činjenica. Teški zločini postoje otkad postoji čovjek i postojaće, nažalost, dok nas ne počisti neki ozbiljniji meteor ili zaraza.

    To zavisi od slučaja. Nekada se društvo mora ogradit od štete koju prave drugi. Nekada to uključuje velika ograničenja tuđe slobode, ali to ne smije bit samo sebi cilj.
    Vidim da se slažemo da slobodu treba ograničiti, kada je potrebno. Samo ne razumijem čemu toliki animozitet prema fizičkom radu kao da je u pitanju najgore mučenje? Mnogi ljudi rade te poslove svakodnevno pa ne vidim da ih iko žali. Jedina razlika je što zatvorenici za to ne bi dobili novac koji je isključivo društvena tvorevina pa ne vidim poentu davanja istog nekome ko je, na neki način, isključen iz istog tog društva.
    Sam doprinos stvaranju nečega (puta, tunela) korisnog za pomenuto društvo je neka vrsta ponovne inkluzije u isto to društvo, zar ne? Dati nekome šansu da radi nešto smisleno i svrsishodno je korisno. Na kraju krajeva, zar nije normalno očekivati od svakog zdravog čovjeka da je u stanju da zaradi tri obroka i krov nad glavom sa sebe, makar to bio i zatvor?
    Kada bih sutra, spletom okolnosti, završio u zatvoru, prvi bih potpisao da kopam kanale i radim nešto smisleno nego da sjedim u sobi sa Vndojevom ekipom maloumnika 24/7 i slušam priče jednoćelijskih mozgova. Nadam se da tako razmišlja i većina zdravog naroda.

    Ne želim komentarisati narodska shvatanja pravde (ni u pomenutom ubistvu ni u drugim slučajevima) jer se sa njima ne slažem i mislim da su nepotrebna u ovoj diskusiji.

  22. #47
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    A, to jeste, kopanje u rudniku 10h dnevno je pozitivna stvar/pomoć. Arbeit macht frei. Oprosti, pomiješao sam nešto. Ipak na ovom jeziku koji ja govorim, desetočasovno krampanje je nehumano brutalan i težak rad.
    Ako ja radim 8 do 12 sati dnevno, pa i nehumano 'teske poslove' za crkavicu kako bih prezivjela, zasto ne bi i neka lopovcina, kriminalcetina, nasilcetina, dokoni banditi, ubice, reketasi, narkomani, dilercine (namjerno koristim pogrdnije nazive jer mislim sve najgore o ljudima koji zaradjuju na tudjoj nesreci i nasilnicima pa da su mi iz oka ispali).
    Ispade da jedan mrceni rudar u Pljevljima ili radnik na gradjevini, putar, medicinski tehnicar itd. treba da dirinci posteno, a neka dokona spodoba kojoj je lakse da krade nego da radi treba da ima vise ljudskih prava.

    I ja smatram da je dosta zlodjela produkt dokonosti, lijenosti, obijesti, previse slobodnog vremena i nekanalisane negativne energije. Kad bi se poslije deset sati kopanja iscrpljeni stropostali u krevet ne bi im nam padalo udruzivanje u bandice po zatvorima, a kamo li ponavljanje zlocina.
    Usput, koristan rad daje i na samopouzdanju

    Protiv sam smrtne kazne, ali RAD nije kazna. Ako je RAD kazna onda smo svi mi u zatvoru, a oni na slobodi.
    Last edited by Kliker17; 30-03-15 at 14:52.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  23. #48
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako bi osudjenike slali na prinudni rad onda im se mora platiti.A posla nema ni za normalne gradjane.Svejedno bi zatvorenici uzimali radna mjesta,tako da rad otpada.

  24. #49
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,880
    Thanks Thanks Given 
    1,644
    Thanks Thanks Received 
    2,832
    Thanked in
    1,224 Posts

    Default

    Mogli bi malo cistit, kopat, galncat, okopavat... Drustveno-koristan rad.
    f6

  25. #50
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    32
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Treba uvestu javno vješanje, dosta ljudi kad bi vidjeli tako nešto bi odustalo od loših namjera, smanjio bi se kriminal.
    Bičevanje javno za neka lakša krivična djela, i žigonisanje je dobra stvar. Vidio sam na Tv-u u nekim državama ponižavaju lopove, naprave im tablu sa natpisom ,, ja sam krao " da ga ponize, on seta sa tom tablom po gradu da ljudi vide, sudija mu odredi takvu kaznu i ima pravo na to.
    Uveo bih kaznu i za laganje mada danas svi lažemo neko manje neko više.
    A doživotna robija bez prava na pomilovanje je isto što i smrtna kazna.
    Last edited by Dzigiligidan; 30-03-15 at 23:11.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Zatvorska/smrtna kazna u CG
    By Lucianeddu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 63
    Last Post: 14-06-12, 22:53
  2. Kazna
    By Visi elektriskie in forum Sve i svašta
    Replies: 45
    Last Post: 31-12-08, 18:07
  3. Smrtna Kazna Za Sadama Huseina
    By LaZaR in forum Politika generalno
    Replies: 18
    Last Post: 08-11-06, 21:56
  4. SmrtNA kazNA
    By Dzoni_Stulic in forum Sve i svašta
    Replies: 205
    Last Post: 16-08-04, 13:08
  5. SMRTNA KAZNA, DA ILI NE?
    By Grofica in forum Politika generalno
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-04, 01:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •