Page 16 of 22 FirstFirst ... 6121314151617181920 ... LastLast
Results 376 to 400 of 541

Thread: Logika tvrdnje, Bog je naš najveći neprijatelj

  1. #376
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Evo, kažu ljudi (forenzičari itd.) da je smrt na krstu najteža moguća smrt, jer tu osuđenik ne umire od rana, od batina, od iscpljenosti nego od svega toga pomalo, a najteži naj presudniji momenat je kada mu se tijelo nagne naprijed, i usled kompletnog stanja, osuđenik ne može da udahne vazduh, tako da umire od gušenja. Strašno?

    Kakve ovo veze ima sa modernom sudskom praksom ?

    Zar nema simbolike da je Hrist raspet na krstu i kažnjen upravo najstrašnijom kaznom?
    ...ali ti reče...

    Razbojnici su razapinjani na krst, a znamo (jel da?) da su samo "najgori" i "najteži" slučajevi u to doba kažnjavani na taj i takav način.
    Pa sada kakva povezanost , simbolička naravno, sa najgorim i najtežim slučajevima ?

    Po tome si zaključio da je količina nepočinstava ovih razbojnika masivna, ali kako povezati Hrista u tu priču....

    Pošto uvijek nastupaš sa konstatacijom, da je nešto poznato, istina ... meni zvuči ovako ppimanje apsurdno.

    Pogrešna ili ne, ona je svakodnevnica, i nije jedina, zato je i rečeno "čuvajte se da vas ko ne prevari".
    Naravno da se moramo paziti od raznih prevaranata.

    Kao prevarant možeš lako otkupiti sramotu, a kao prevareni teško da nadoknadiš štetu. Možda su i zato prevaranti svuđe zastupljeni.

    No dobro, novac je moćno božanstvo.

    Crkva nije samo građevina koja stoji anahrona, armirana, nepokretna. Crkva živi, diše mijenja se i nadasve crkva služi Bogu. Crkvu čine ljudi.
    Pođi, vidi, doživi (budi uporan), daće Bog saznaćeš i sam. Naravno, ljudi će ti pomoći, literature gomila, poslaću ti ako oćeš. Živio internet! Dalje, događaji, proslave, obilasci, posjete, vjerski turizam... Konačno svete tajne, redom, jedna po jedna! (mislim da sam uprostio)
    Mislim da sam namjenski koristio riječ HRAM

    Puno dešavanja, nema što ...baš onako metafizička atmosfera.

    Ali...šta si naučio u hramu? - nikako da mi odgovoriš, kapiram ja da je sve masivno i golemo.

    Svako ima grijeh pa makar i roditeljski i praroditeljski grijeh postoji.
    A i ovo nisi odgovorio, mislim da je jako bitno.

    Očev grijeh? - jako me interesuje (spoznaj ovo)

    Upravo tako, zato braća rusi kažu: "Прости меня" i odgovor "Бог прощает".
    Rekoh ti, imaš zlotoustih i mesijanskih forumaša na kilograme

  2. #377
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Kakve ovo veze ima sa modernom sudskom praksom?
    Forenzika i sudski dokazi su skoro ruku pod ruku u zadnje vrijeme. Na sudjenju onom liku u Splitu sto je udavio onog vojnika '90.-tih na onom oklopnom vozilu, je dokazano da, onim zahvatom nikako nije mogao, kako se je on branio na sudu, da gurne, vrati vojnika nazad u vozilo. Primjer sa razapinjanjem na krst je još uvijek važan primjer na raznoraznim pa i pravnom fakultetu, stvarno neznam smjerove itd.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    ...ali ti reče... Pa sada kakva povezanost, simbolička naravno, sa najgorim i najtežim slučajevima ? Po tome si zaključio da je količina nepočinstava ovih razbojnika masivna, ali kako povezati Hrista u tu priču....
    Kako sam ga ja povezao kada u Novom Zavjetu piše da je razapet na krstu, kao razbojnik. Zar nijesu jevreji vikali "raspni ga, raspni ga", zar jevrejima nije bilo najgori mogući grijeh novo Hristovo učenje, te su zbog toga tražili najtežu kaznu. Ja nisam rekao, pogledaj pažljivije, da je Hrist bio najgori razbojnik i da je zaslužio tu kaznu. Osim toga postoje od mnogo ranije proročanstva koja su tim razapinjanjem potvrđena, ispunjena.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Ali...šta si naučio u hramu? - nikako da mi odgovoriš, kapiram ja da je sve masivno i golemo.
    Hram je jedan od bitnih elemenata gdje se obavlja služba Božija, u samoj službi postoje određena pravila i redosled, sve ima svoj značaj i logiku, zna se precizno svaki detalj. Npr. u hramu možeš naučiti kako se pokloniti i cjelivati ikonu, možeš čuti žitija svetih, primjere iz njihovih života. Možeš vidjeti kako se sveti predstavljaju na freskama i tu ima pravila, koja se poštuju. Možeš naučiti kada u kom momentu se čuju zvona i koja zvona šta znače, ima dosta toga. Možeš naučiti zašto se i kako i đje pale svijeće, kako se proslavljaju koji praznici. Jeste, kako ti kažeš masivno je i golemo. Možeš naučiti, možeš vidjeti, možeš doživjeti, samo ako imaš volje. Reći ćeš mi da si sve ovo znao u detalje? Mada smo samo zagrebali po površini.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    A i ovo nisi odgovorio, mislim da je jako bitno. Očev grijeh? - jako me interesuje (spoznaj ovo)
    Postoji priča o ocu i sinu koji odoše u susjedno selo i ukradoše bika tokom noći. Dovedoše ga i sakriše. Kad ga smjestiše u štali reče otac sinu da mu da breme sijena. Ovaj posluša i donese, bik pojede, ništa ne ostade, donesi još reče otac, ovaj ode i donese i tako sve ukupno sedam puta. Na sedmo breme bik okrenu glavu i ostavi. Tada otac reče: "Dobro je sine, nećemo ga mi plaćat, nego sedmo koljeno!"
    Roditeljski grijeh?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  3. #378
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    OK, ti si znaci lud.
    Vanja, mislim da Dirižabl nije zaslužio da mu ovo kažeš, lijepo bi bilo da mu se izviniš.
    Možda se je čovjek sjetio slučaja one žene iz okruženja koja je sama podizala đjecu doma, čini mi se da ih nije slala u školu, ni vakcinisala nije, učila ih sama kako je znala i umjela. Djeca zdrava i obrazovana!!! Ima neđe po internetu.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  4. #379
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,286
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    2,638
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Vanja, mislim da Dirižabl nije zaslužio da mu ovo kažeš, lijepo bi bilo da mu se izviniš.
    Možda se je čovjek sjetio slučaja one žene iz okruženja koja je sama podizala đjecu doma, čini mi se da ih nije slala u školu, ni vakcinisala nije, učila ih sama kako je znala i umjela. Djeca zdrava i obrazovana!!! Ima neđe po internetu.
    Ja mislim da je on lud isto koliko i on misli da je odsjecanje ruke uporedivo sa drzavnim obrazovanjem. Zamisli situaciju u kojoj bi njegovu djecu uhvatili u kradji i njemu sud da izbor ili da se djeci kida ruka ili da se salju u drzavnu skolu. Ako mu je ista nepravda, mozda bi bacio novcic pa gdje odluka padne. Cisto sumnjam. Ali za slucaj da je stvarno tako, onda je lik zaista lud i nadam se da nema djecu.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  5. #380
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ja mislim da je on lud isto koliko i on misli da je odsjecanje ruke uporedivo sa drzavnim obrazovanjem. Zamisli situaciju u kojoj bi njegovu djecu uhvatili u kradji i njemu sud da izbor ili da se djeci kida ruka ili da se salju u drzavnu
    Одсијецање руке јесте неправедна казна, то сам и рекао. Сличност између једног неправедног прописа и другог неправедног прописа је у томе што су оба - неправедна. Оно чему ти расправљаш је бруталност а не правда. Циљ те бруталност је најчешће да се улије строгост другима који би се одлучили на то дјело, што је наравно неприхватљиво с гледишта правде, јер правда је појединачна

  6. #381
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad bi se postojanje Boga moglo dokazati naucnim putem onda bi vjera bila nepotrebna.Ne samo vjera,bila bi nepotrebna i crkva i dolazak Isusa. Isus nam kaze da Bog zivi u nepristupacnoj svjetlosti.Prema tome Bog se ne moze naucno objasniti.

    Jedina mogucnost da ljudi pristupe Bogu jeste pomocu mehanizma zvanog vjera. Drugog nacina nema.

  7. #382
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,286
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    2,638
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Kad bi se postojanje Boga moglo dokazati naucnim putem onda bi vjera bila nepotrebna.Ne samo vjera,bila bi nepotrebna i crkva i dolazak Isusa. Isus nam kaze da Bog zivi u nepristupacnoj svjetlosti.Prema tome Bog se ne moze naucno objasniti.

    Jedina mogucnost da ljudi pristupe Bogu jeste pomocu mehanizma zvanog vjera. Drugog nacina nema.
    Ali zasto vjerujes? I zasto bas u jednu verziju a ne u neku drugu? Zasto ne u Deda Mraza ili vile?
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  8. #383
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ali zasto vjerujes? I zasto bas u jednu verziju a ne u neku drugu? Zasto ne u Deda Mraza ili vile?
    Vjerujem zato sto je dokazivanje Boga naucnim metodama prinuda.Onda nema slobodne volje i slobode,nego smo robovi uma.Ja ne zelim biti rob nicega,pa ni svojega uma. Bog je slobodan pa shodno tome on zeli slobodan izbor od nas.Ako bi on dokazao svoje postojanje onda bi to bilo nedostojno Njegove velicine.Dolazimo u situaciju da Bog dokazuje ljudima sebe.

    Posmatraj to ovako.Kako supruga ili cura svakodnevno moze dokazivati vjernost partneru? Posto joj je nemoguce dokazati,onda njenim partnerima jedino preostaje da vjeruju u njenu vjernost. Svaka veza se sastoji iz vjere u partnera,povjerenja i ljubavi?

  9. #384
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ali zasto vjerujes? I zasto bas u jednu verziju a ne u neku drugu? Zasto ne u Deda Mraza ili vile?
    Zato sto je Bog slao svoje poslanike (koji su istoriski dokazani dakle to ne mozes da poreknes). A vila i deda mraz nisu donijeli nikakav dokaz za njihovo postojanje.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  10. #385
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    A zasto vjerujete u rijeci tih poslanika?
    Hvala Lepo

  11. #386
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Zato sto je Bog slao svoje poslanike (koji su istoriski dokazani dakle to ne mozes da poreknes). A vila i deda mraz nisu donijeli nikakav dokaz za njihovo postojanje.
    Samo da te ispravim....Nije Isus poslanik,nego je Jedinorodni Sin Boziji,i dio Svetog Trojstva uz Boga Oca i Svetog Duha.

    To je Isus tvrdio za sebe i ja mu vjerujem.

  12. #387
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    A zasto vjerujete u rijeci tih poslanika?
    Hvala Lepo
    Konkretno zato sto je nepismeni poslanik (sto je bio Muhamed sallallahu alejhi ve sellem) koji nije znao ni citati ni pisati izgovarao rijeci (koje mu je donosio andjeo Dzibril (Gabrijel u hriscanstvu) po Bozjoj zapovjedi) koje su bile nezamislive prije 1436godina a koje se do dan danas dokazuju naukom i pokazuju tacnim, a jos ni jedna jedina sitnica nije pobijena naukom. Ovo kazem zato sto se ovdje najvise zalazu za nauku. A u Kuranu imas govora od embriologije do kosmologije.
    A da ne govorim o lingvistici tog jezika koji je bio izazov tadasnjim arapima koji su bili najpoznatiji pjesnici u to doba na svijetu. Allah im je poslao Kuran kao izazov da donesu jednu suru slicnu onoj koje im prenosi poslanik Muhamed sallallahu alejhi ve sellem, pa nisu bili u mogucnosti iako su bili najbolji pjesnici, iako najkraca sura u Kuranu ima samo 3 ajeta! A bilo je pokusaja, nije da nije, ali evo vidi na sta to lici pa sama prosudi:


    Pazi jos ovu sitnicu koju sam ja nedavno saznao a preko koje bi inace covjek preletio citajuci bez razmisljanja:
    U suri Al-Ahzab -Kazna, dio ajeta 4 glasi ovako u nasem prevodu:
    "Allah nijednom čovjeku dva srca u njedrima njegovim nije dao...."
    Na arapskom je ovdje za covjeka upotrijebljen takav izraz da se konkretno odnosi samo na muski rod. Koja se mudrost krije iza toga? Jer zena kada je trudna moze imati dva ili vise srca zavisno koliko ima beba.
    Sad ti kazes naravno ovo je mogao da smisli bilo ko pametan. Ali zar neko ne bi napravio makar i najsitniju greščicu prilikom smisljanja vise od 6236 ajeta koliko Kuran ima. Takodje zar ne moze biti neki defekat u muskoj osobi pa da se rodi sa dva srca? Takav slucaj nije bio evo 1400godina a nece biti ni do sudnjeg dana jer bi to znacilo da je nesto iz Kurana netacno! Dakle pametnom je i vise nego jasno zasto vjerujemo rijecima poslanika.

    via iQuran

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Samo da te ispravim....Nije Isus poslanik,nego je Jedinorodni Sin Boziji,i dio Svetog Trojstva uz Boga Oca i Svetog Duha.

    To je Isus tvrdio za sebe i ja mu vjerujem.
    Tu se nazalost ne mozemo sloziti, ja tvrdim da to Isus nije tvrdio za sebe:
    U suri Al-Maida - Trpeza ajeti 110-120 Allah nam govori o tome:
    "

    Kad Allah rekne: "O Isa, sine Merjemin, sjeti se blagodati Moje prema tebi i majci tvojoj: kada sam te Džibrilom pomogao pa si s ljudima, u bešici i kao zreo muž, razgovarao; i kada sam te pismenosti i mudrosti, i Tevratu i Indžilu naučio; i kada si, voljom Mojom, od blata nešto poput ptice napravio i u nju udahnuo, i kada je ona, voljom Mojom, postala ptica; i kada si, voljom Mojom, od rođenja slijepa i gubavca iscijelio; i kada si, voljom Mojom, mrtve dizao; i kada sam od tebe sinove Israilove odbio, kad si im ti jasne dokaze donio, pa su oni među njima koji nisu vjerovali - povikali: ’Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina!’


    I kada sam učenicima naredio: ’Vjerujte u Mene i Poslanika Moga!’ - oni su odgovorili: ’Vjerujemo, a Ti budi svjedok da smo mi muslimani’.”


    A kada učenici rekoše: "O Isa, sine Merjemin, može li nam Gospodar tvoj trpezu s neba spustiti?" - on reče: "Bojte se Allaha ako ste vjernici."


    "Mi želimo" - rekoše oni - "da s nje jedemo i da naša srca budu smirena i da se uvjerimo da si nam istinu govorio, i da o njoj budemo svjedoci."


    Isa, sin Merjemin , reče: "O Allahu, Gospodaru naš, spusti nam s neba trpezu da nam bude blagdan, i prvima od nas i onima kasnijim, i čudo Tvoje, i nahrani nas, a Ti si hranitelj najbolji!"


    "Ja ću vam je spustiti" - reče Allah -"ali ću one među vama koji i poslije ne budu vjerovali kazniti kaznom kakvom nikoga na svijetu neću kazniti."


    A kada Allah rekne: "O Isa, sine Merjemin, jesi li ti govorio ljudima: ’Prihvatite mene i majku moju kao dva boga uz Allaha!’" - on će reći: "Hvaljen neka si Ti! Meni nije priličilo da govorim ono što nemam pravo. Ako sam ja to govorio, Ti to već znaš; Ti znaš šta ja znam, a ja ne znam šta Ti znaš; Samo Ti jedini sve što je skriveno znaš.


    Ja sam im samo ono govorio što si mi Ti naredio: ’Klanjajte se Allahu, i mome i svome Gospodaru!’ I ja sam nad njima bdio dok sam među njima bio, a kad si mi Ti dušu uzeo, Ti si ih jedini nadzirao; Ti nad svim bdiš.


    Ako ih kazniš, robovi su Tvoji, a ako im oprostiš, silan i mudar ti si."


    Allah će reći: "Ovo je Dan u kome će iskrenima od koristi iskrenost njihova biti; njima će džennetske bašče, kroz koje rijeke teku, pripasti, vječno i zauvjek će u njima ostati. Allah će zadovoljan njima biti, a i oni Njim. To će veliki uspjeh biti!”


    Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji i nad onim što je na njima; On sve može! "


    Takodje mozes ovdje procitati vise o Isau alejhi sellam u Islamu:
    http://www.essunne.com/DA-WA/prava-i...lam-isusu.html

    http://www.islambosna.ba/forum/dijal...i-selam)/?wap2
    Last edited by Archi; 01-04-15 at 13:23.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  13. #388
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Konkretno zato sto je nepismeni poslanik (sto je bio Muhamed sallallahu alejhi ve sellem) koji nije znao ni citati ni pisati izgovarao rijeci (koje mu je donosio andjeo Dzibril (Gabrijel u hriscanstvu) po Bozjoj zapovjedi) koje su bile nezamislive prije 1436godina a koje se do dan danas dokazuju naukom i pokazuju tacnim, a jos ni jedna jedina sitnica nije pobijena naukom. Ovo kazem zato sto se ovdje najvise zalazu za nauku. A u Kuranu imas govora od embriologije do kosmologije.
    A da ne govorim o lingvistici tog jezika koji je bio izazov tadasnjim arapima koji su bili najpoznatiji pjesnici u to doba na svijetu. Allah im je poslao Kuran kao izazov da donesu jednu suru slicnu onoj koje im prenosi poslanik Muhamed sallallahu alejhi ve sellem, pa nisu bili u mogucnosti iako su bili najbolji pjesnici, iako najkraca sura u Kuranu ima samo 3 ajeta! A bilo je pokusaja, nije da nije, ali evo vidi na sta to lici pa sama prosudi:


    A znaci iz tog razloga se vjeruje u sve sto je rekao i sto je zapisano...
    Da je to isto govorio pismen i obrazovan covjek ne bi mu se vjerovalo toliko u njegove rijeci? Ali i ok vjerovanje u receno, i sto se ponavlja rijecima vjekovima, da se valjda ne bi zaboravilo kao sto se recimo zaboravila istina u prevodu "prethodnice" klinastog pisma "Sumera" chije teme su naucno ispred svega naknadnog, pa i za danas nepojmljive, ali sta je cilj sa tim vjerovanjem? Sta Vi mislite licno da cete postici s tim sto sami vjerujete za sebe, ili sto cete ubijediti druge? U sta?




    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 01-04-15 at 13:38.

  14. #389
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    A znaci iz tog razloga se vjeruje u sve sto je rekao i sto je zapisano...
    Da je to isto govorio pismen i obrazovan covjek ne bi mu se vjerovalo toliko u njegove rijeci? Ali i ok vjerovanje u receno, i sto se ponavlja rijecima vjekovima, da se valjda ne bi zaboravilo kao sto se recimo zaboravila istina u prevodu "prethodnice" klinastog pisma "Sumera" chije teme su naucno ispred svega naknadnog, pa i za danas nepojmljive, ali sta je cilj sa tim vjerovanjem? Sta Vi mislite licno da cete postici s tim sto sami vjerujete za sebe, ili sto cete ubijediti druge? U sta?

    Hvala Lepo
    Nije istina da je bio pismen i obrazovan da mu se ne bi vjerovalo samo je to jos jedan od nepobitnih dokaza protiv nevjernika. Jer bi oni rekli bio je pismen, citao je tudje knjige pa izdvojio ono sto je tacno u njima. Sto i danas govore pored cinjenice da nije znao ni citati ni pisati.

    A za ovo boldovano odgovor si mogla naci u istom postu:
    "Allah će reći: "Ovo je Dan u kome će iskrenima od koristi iskrenost njihova biti; njima će džennetske bašče, kroz koje rijeke teku, pripasti, vječno i zauvjek će u njima ostati. Allah će zadovoljan njima biti, a i oni Njim. To će veliki uspjeh biti!” "

    Ali da vise ne idemo u offtopic tema je nesto potpuno drugo.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  15. #390
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,286
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    2,638
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    dugacki tekst
    Ove stvari smo hiljadu puta opovrgavali na forumu. Pogresna tumacenja, rijeci i citati koji se nisu na isti nacin prevodili prije naucnih otkrica i ponegdje ciste lazi i manipulacije da bi se Kuran prilagodio naucnim otkricima. Ne bih ponovo u te detalje ulazio ali sjecam se da sam jednog ljeta i do 3-4 ujutru ostajao da mucim Ega, Mabusa i jos neke tom pricom dok nekoliko njih nije nervni slom dozivjelo

    Ukratko, procesljaj po forumu na temama na kojima se raspravljalo o Islamu pa ces vidjet koliko u toj prici o Islamu i naucnim otkricima nema nimalo istine. A i ono sto je istina je preuzeto od ranije i od starijih naroda. Sto od Grka, sto od starih Arapa pa cak i od Kineza. Nije Muhamed nista novo rekao sto neko prije njega vec nije znao.

    Zakljucak je da vjerujes jer ne raspolazes pravim cinjenicama. A zasto ne raspolazes pravim cinjenicama to ti znas. Jer nije tesko doci do istinitih podataka. Mozda ti se svidja da budes vjernik. I to je OK, ali bar priznaj da je to u pitanju, jer znanje sigurno nije.

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Vjerujem zato sto je dokazivanje Boga naucnim metodama prinuda.
    Ovo nema nikakvog smisla. Ja te pitam koji je inicijalni razlog zbog kojeg si prihvatio da bog postoji kad si prvi put cuo za boga? Na kom osnovu si prihvatio da vjerujes? I zasto ne koristis isti kriterijum za druga mitska bica?

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Onda nema slobodne volje i slobode,nego smo robovi uma.Ja ne zelim biti rob nicega,pa ni svojega uma.
    Ali ti jesi rob. I ne samo svog nego i tudjeg uma koji te ubjedio da vjerujes u praznu pricu. Svi smo mi robovi uma samo neki od nas to i znaju. Ideje ne postoje van uma. To su umne tvorevine.

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Bog je slobodan pa shodno tome on zeli slobodan izbor od nas.
    Kako znas? Ako sam ja u pravu i bog ne postoji onda je i ova recenica samo prazna prica koju je neko izmislio i u koju moras da vjerujes. Zasto vjerujes da je bog slobodan i da zeli slobodan izbor od nas? Odakle si izvukao takav zakljucak?

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Ako bi on dokazao svoje postojanje onda bi to bilo nedostojno Njegove velicine.
    I ovo je prazna prica u koju moras da vjerujes. Kako ti mozes da znas sta je dostojno boga i da li ga uopste taj koncept interesuje? Ko ti je rekao to? Kako si dosao do tog zakljucka? Kazes da ne zelis da budes rob uma, kako onda opravdavas ovakve misli? Ocigledno robujes sopstvenim ubjedjenjima za koje nisi pruzio nikakvo opravdanje.

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Dolazimo u situaciju da Bog dokazuje ljudima sebe.
    Pa sta? Zasto bi moralo da bude drugacije? Da bi se ispunio neki tvoj standard o ideji boga? Bog ne moze da se dokazuje ljudima jer se to kosi sa tvojom idejom o bogu. Opet pokazujes svoje robovanje ideji o kojoj nisi bas najbolje razmislio. Opet te pitam zasto vjerujes u takvu ideju boga a ne neku drugu? Koji je tu kriterijum u pitanju? Kako si donio odluku da ces da vjerujes bas u Hriscanskog boga a ne u nekog drugog? Zasto ne vjerujes u boga kojeg ne zanima da li ljudi vjeruju u njega, u boga koji ce ionako sve da nas posalje u pakao? Zasto ne vjerujes da su sve svjetske religije stvorene da bi se bog zajebavao sa ljudima jer mu je dosadno i da mu nije ni na kraj pameti da nas pusti u raj? Zasto ne vjerujes u vise bogova? Zasto ne vjerujes da ima tacno 17 bogova? Ili 15.7?

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Posmatraj to ovako.Kako supruga ili cura svakodnevno moze dokazivati vjernost partneru? Posto joj je nemoguce dokazati,onda njenim partnerima jedino preostaje da vjeruju u njenu vjernost. Svaka veza se sastoji iz vjere u partnera,povjerenja i ljubavi?
    Stvari su malo drugacije kad ti je partner misaona imenica.
    Last edited by VanjaTheMan; 01-04-15 at 14:05.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  16. #391
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Nije istina da je bio pismen i obrazovan da mu se ne bi vjerovalo samo je to jos jedan od nepobitnih dokaza protiv nevjernika. Jer bi oni rekli bio je pismen, citao je tudje knjige pa izdvojio ono sto je tacno u njima. Sto i danas govore pored cinjenice da nije znao ni citati ni pisati.
    Dobro, sta bi njega bilo briga sto mu neko ne bi vjerovao ili sumnjao da je to njegovo tj. medijumski preneseno?
    Sto se ljudi ljute ako i neko sumnja u te cinjenice ako su vec cinjenice? Zasto tolika ira protiv "nevjernika"?


    A za ovo boldovano odgovor si mogla naci u istom postu:
    "Allah će reći: "Ovo je Dan u kome će iskrenima od koristi iskrenost njihova biti; njima će džennetske bašče, kroz koje rijeke teku, pripasti, vječno i zauvjek će u njima ostati. Allah će zadovoljan njima biti, a i oni Njim. To će veliki uspjeh biti!” "

    Ali da vise ne idemo u offtopic tema je nesto potpuno drugo.
    Znaci sve se vrti oko dodvoravanja u ovom zivotu zbog nekog drugog zivota - naknadnog uzivanja?

    Hvala Lepo

  17. #392
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Archi kako imas hrabrosti pored Novog Zavjeta informisati se o Isusu iz Kurana? Cemu ta greska u koracima? I jos zelis ulaziti u polemiku o Isusu? Jesi li neinformsan ili bezobrazan? Pa Jevreji su ubili Isusa jer je tvrdio za sebe da je Bog.To je razlog raspeca njegovog.Mogu ti navesti paletu primjera u kojima Isus tvrdi da je Bog i Sin Boziji.Iako ti navedem opet ces isto govoriti.

    Preprodajes po forumu na crno od "igle do lokomotive".Otvori firmu,plati porez pa prodaji trenerke i bizuteriju.Plati PDV.

  18. #393
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Hahaha ode covjek od Isusa do prodaje po forumu e pa smijesno. Pravo da ti kazem htio sam to odavno da odradim ali ne znam kako. Ako si voljan da pomognes javi se na pm sa objasnjenjima kako da otvorim firmu za prodaju svega i svacega ali da mi promet na mjesecnom nivou ne prolazi ni 100e. Nekad bude i 0e mjesecno. Citao sam da postoji neka vrsta firme za takav pausalan porez pa ako znas kako da to odradim javi se na pm. A inace ako ti je do PDV-a drzava mi svakog mjeseca uzima 400e od plate za njene namete, tako da sto se tice mene nece otic drzava pod stecaj od mojih par trenerki i par nakita sto sam kupio zeni da se zanima sa prodajom jer drugog posla ne moze da nadje.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  19. #394
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    "I ne, mi nismo ubili Hrista" - David Mamet ("Bambi protiv Godzile"), Jevrej, za one koji ne znaju.
    Last edited by Raquel; 01-04-15 at 14:48.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  20. #395
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Hahaha ode covjek od Isusa do prodaje po forumu e pa smijesno. Pravo da ti kazem htio sam to odavno da odradim ali ne znam kako. Ako si voljan da pomognes javi se na pm sa objasnjenjima kako da otvorim firmu za prodaju svega i svacega ali da mi promet na mjesecnom nivou ne prolazi ni 100e. Nekad bude i 0e mjesecno. Citao sam da postoji neka vrsta firme za takav pausalan porez pa ako znas kako da to odradim javi se na pm. A inace ako ti je do PDV-a drzava mi svakog mjeseca uzima 400e od plate za njene namete, tako da sto se tice mene nece otic drzava pod stecaj od mojih par trenerki i par nakita sto sam kupio zeni da se zanima sa prodajom jer drugog posla ne moze da nadje.
    Archi,lijepo ti kazem.Nemoj ti nas Hriscane uciti o Isusu. Drzi se svoje vjere,niko te ne brani da pises i sve ok. Vrijedjas nas Hriscane i ucis nas o Isusu,radis na crno i svercujes robu sto je prekrsaj. Ti ne prodajes jednu trenerku,na primjer svoju polovnu.Nego prodajes citavu seriju trenerki raznih velicina.Otvori brate butik pa posluj.Plati radnika,pdv,osiguranje,prostor.Shvatas?

    Uzimas ljudima hljeb koji posteno rade i placaju porez kroz regularno drzanje butika i autodjelova.I jos stetis drzavu kroz porez.I jos moralises nama Hriscanima o Isusu?

    Kazem ti opet,mi Hriscani smatramo da je Isus Bozji Sin i Bog.To potkrepljujemo dokazima iz Biblije.

  21. #396
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    E ovo je vec dokaz slijepog slijedjenja za sta se u potpunosti slazem sa ateistima da je pogresan stav. Kad ne mozes naci nista sporno za stav koji zastupam onda udri na licnom nivou hahaha. Pa evo ja ti kazem pomogni mi da otvorim firmu sjutra cu je otvorit. Uslove sam ti gore naveo pa bujrum.
    Ateista je u vecoj prednosti od tebe da spozna istinu jer ateista istrazuje, provjerava, pita sebe da li je logicno da 1+1+1 bude jednako 1. A ti se nadje uvrijedjenim kada ti neko ukaze na neku nelogicnost.

    Pierre Vogel i mladi hriscanin:
    Last edited by Archi; 01-04-15 at 14:48.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  22. #397
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uvrijedjen sam jer govoris neistine o Isusu a cak ni Bibliju nisi procitao.Iz Kurana crpis znanje o Isusu.Evo ti sta je govorio Isus,

    "Ja i Otac jedno smo"-Zbog ovoga su ga Jevreji zasuli kamenjem i rekli mu-za dobro djelo te ne zasipamo kamenjem, nego zbog hule na Boga, što se ti – kao čovek – gradiš Bogom”.
    Isus opet kaze: "Zaista, zaista kažem vam: ja postojim prije nego što se Avram rodio!” Odje su Jevreji opet pokusali da ga kamenuju.Postoji jos barem 50 mjesta u NZ kojima Isus tvrdi da je Sin Boziji i Bog.Razlog raspeca Hristovog jeste upravo cinjenica da je tvrdio za sebe da je Bog.Cak su pored Krsta stavili natpis "Isus Nazarecanin,Car Judejski".


    Ja ne udaram na tvoj licni integritet,samo konstatujem i imam dokaze da radis na crno i svercujes robu.Ti to i ne krijes.Kome vjerovati o Isusu,Apostolima koji su glavu dali za svoju tvrdnju pred rimskim vlatima ili tebi sverceru i kradljivcu drzave? Znaci uhvatis i zaplijenis robu sverceru a on ti kaze da udaras na njegov licni integritet!? Smijesno.
    Pa upravo ti udaras u licni i finansijski integritet ljudi koji postuju zakon. Ocemo li svi da radimo na crno i prodajemo djelove za auta i trenerke? Na sta bi to licilo?

    Ne moras ti vjerovati u ovo,tvoj izbor.Ali nemoj nas Hriscane uciti o Isusu. Samo toliko.
    Last edited by bike1; 01-04-15 at 15:21.

  23. #398
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prosti jadi da neka sirotinja svercuje da se prehrani.Nego oni koji imaju drzavni posao i jos par nekretnina dobijenih od drzave.Sve im dala drzava a oni zakidaju drzavu.

  24. #399
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    I Nekretnine od drzave? E pa budite "ateisti" i placajte drzavi od koje nista ne dobijate sem sto vam otima, a ovi vjernici kao da nece grabe li grabe i propovijedaju...
    Zanimljivo...

    Hvala Lepo

  25. #400
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Prosti jadi da neka sirotinja svercuje da se prehrani.Nego oni koji imaju drzavni posao i jos par nekretnina dobijenih od drzave.Sve im dala drzava a oni zakidaju drzavu.
    Niti imam drzavni poso niti nekretnine od drzave. A sve i da imam, zavist je gadna stvar, ti kao hriscanin bi to trebalo dobro da znas
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

Page 16 of 22 FirstFirst ... 6121314151617181920 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Logika vjerovanja - zašto vjerujem
    By Mabus in forum CdM Arhiva
    Replies: 149
    Last Post: 26-01-14, 16:36
  2. Logika i logicke greske...
    By Zaovičić in forum Religija i filozofija
    Replies: 15
    Last Post: 09-06-13, 18:01
  3. Simetrichni i asimetrichni neprijatelj
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 32
    Last Post: 20-08-09, 14:41
  4. Malo jaca logika
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-05, 16:15
  5. logika
    By forumen in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 12-01-05, 07:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •