Page 15 of 22 FirstFirst ... 5111213141516171819 ... LastLast
Results 351 to 375 of 541

Thread: Logika tvrdnje, Bog je naš najveći neprijatelj

  1. #351
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Da li je postojanje nuklearnog oruzja protiv Hriscanstva?

    Nije baš nuklearka ali...


    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #352
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ovakve tvrdnje je lako iznosit u retrospektu. Ali Krstaski ratovi nisu bili u suprotnosti sa Hriscanstvom kad su se desavali. Bilo ih je izuzetno lako opravdati. Isto se danas desava sa Islamom na Bliskom istoku. Sta jeste a sta nije u skladu sa Islamom je nebitno jer svaki covjek ima pravo da donese sud o tome za sebe. Niko ne moze da ti zabrani da tumacis vjeru kako ti je drago. A samo budala bi prihvatila tudje tumacenje.

    Jos jedan primjer su i trenutne debate u Americi o abortusu i pravima za homoseksualce. Religiozna desnica koja pati od nekog kratkog spoja u glavi misli da su SAD hriscanska nacija i da su pravo na abortus i prava homoseksualaca protivna Hriscanstvu. Oni su glupi pa ne znaju da ce ta debata da se rijesi u korist i zena i homoseksualaca. Za nekih 50 godina kad se narod navikne da stvari tako stoje, kao sto su se navikli da crnci imaju jednaka prava, rijetki ce se Amerikanci usuditi da kazu kako su pravo na abortus ili prava homoseksualaca protiv Hriscanstva.

    Kad vec pomenuh crnce, samo robovlasnistvo nad crncima je bilo pravdano Hriscanstvom jer je pravo na slobodu bilo rezervisano samo za hriscanske i civilizovane narode. Varvarski narodi su bili objekti prava. Robovlasnistvo, dakle, nije bilo protiv Hriscanstva. Sad jeste. Koliko jos gluposti i zlodjela treba da pretrpimo zbog religije? Koliko ovakvih primjera jos treba da se dogodi? Da li je postojanje nuklearnog oruzja protiv Hriscanstva? Treba li da pobijemo pola planete nuklearkama (po meni je nuklearni rat neminovan samim postojanjem tog oruzja) da bi ljudi prihvatili ideju da je to oruzje protiv Hriscanstva ili protiv Islama na isti nacin na koji je i ropstvo ili tvoji Krstaski ratovi?

    Po tebi je krivo hriscanstvo ako neki pojedinac u suprotnosti sa hriscanskim ucenjem izvrsi neko zlodjelo?

    Da bi se Hriscanstvo zabranilo ili bar cenzurisalo,mora se izanalizirati detaljno njegovo ucenje.A to sto neko u ime hriscanstva ucini zlocin,to ne znaci nista.Ako ti bez ikakvih dokaza napadas hriscansko ucenje onda je to fasizam.

    Nije mi jasno sta zapravo hoces da objasnis? Da religiju treba zakonom zabraniti? Je li to poenta?

  3. #353
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Moja poenta
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Tvoja glava
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  4. #354
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post

    ...istina neko manje, a neko više i sl.
    Čije je da mjeri?

    Kako je onda to istina (mi znamo), ako pretpostavim tvoj odgovor da je to u Božijoj nadležnosti.

    Mislim da je pravi termin gordost i to sve u šesnaest.
    Ah, pravi termini

    Da li zajedno sa smrću dolazi mudrost ?

    Ako danas i sada ne možeš da otipkaš ni teoretski da si rob ma u kom smislu, kako ćeš na Onaj svijet , kada budeš neograničen i potentniji se susdržati da ne udariš na nešto i poremetiš ustojstvo i uništiš vaskoliku vaseljenu

    Šta čovjek nauči na dogmatske kurseve pohađajući savremene hramove ?

    Da je tvoj put ispravan a svi drugi pogrešni?

    PoBogu koja je to staza i šta si hodajući njome vidio, čuo...

    Tako da život nikada ni u kom vremenu nije lak, bar ne u onom segmentu da čovjek bude prosto čovjek.
    Uvijek se uplete nekako ona umilna slika kada nešto radimo i za to tvrdimo da je dobro i kada znamo da nam Bog klimajući glavom pokazuje da je zadovoljan sa nama.
    Nema veze što nam Bog tako liči na nas same...nema što drugo bit, nije valjda odraz u ogledalu

    Eh, sad, postoji i momenat kad te "nevjerovatne gluposti" počnu da se nižu, pa realno počneš da misliš da se ipak ne može biti u pitanju slučajnost već namjera
    Nikome nije namjera da bude glup, možda je to vapaj za pomoć.

    ...ako ti je to namjera?
    Jok.

    Samo razgovaramo.

    Razgovor je kao i čitanje knjiga. Kad uzmeš knjigu čitajući ponešto saznaješ i učiš, poneko već sve zna samo traži potvrdu za soptvenu mudrost.

  5. #355
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Po tebi je krivo hriscanstvo ako neki pojedinac u suprotnosti sa hriscanskim ucenjem izvrsi neko zlodjelo?
    Bilo koja dogma na planeti je kriva ako pojedinac u SKLADU sa njenim učenjem ili u skladu sa svojom interpretacijom njenog "uputstva" izvrši neko zlodjelo.

    Da li je Islam kriv ako neki musliman digne mene u vazduh jer mu je miliji pasus u Kuranu koji kaže da me treba ubiti od pasusa koji kaže da me treba voljeti. NARAVNO DA JESTE

    Sent from my SM-G900FD using Tapatalk
    Last edited by Rakun; 29-03-15 at 14:46.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #356
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Gaul Propratiću pitanja samo.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Kako je onda to istina (mi znamo), ako pretpostavim tvoj odgovor da je to u Božijoj nadležnosti.
    Moglo bi se ovako reći, na više mjesta je napisano "svakome će njegova savjest suditi", ali isto se kaže da je Otac sud prepustio u ruke Sinu svom. Ovo se može interpretirati, da je sud u Božijoj nadležnosti, a Njegov Sud je pravedan! Sama činjenica da postoji raj i pakao dokazuje gore napisano neko je više neko je manje grešan, nekome je oprošteno i u raju je (prvi razbojik sa krsta), nekome nije oprošteno i u paklu je (drugi razbojnik sa krsta). Ima i gomila drugih primjera u Bibliji.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Da li zajedno sa smrću dolazi mudrost ?
    Posle ovog pitanja malo si mi nedorečen, pa bih se zadržao na ovom pitanju za momenat.
    Postoji lijep opis nečega što današnji naučnici pokušavaju da definišu kao druge dimenzije, paralelni svjetovi, i slične stvari. Ali generalno radi se o sledećem, (parafraziram) pred ljudima posle smrti i drugim bićima (anđeli) istina je razasuta kristalno jasno pred očima i sve ono što sto postoji je jasno prikazano u najsitnijim detaljima, svaka posledica ima svoj jasni uzrok i obrnuto. Ništa se ne može sakriti niti pogrešno predstaviti, sve se vidi upravo onako kako je i na svom je, ne nekom drugom mjestu. U takvoj situaciji kakav god čovjek živio život na zemlji, sad mu postaje jasno čemu se je pogrešno nadao, šta je neoptrebno želio, šta je pogrešno uradio i svako vidi svjetlost i tamu svog života. Tu niko ne vidi jasnije i dalje, svi vide isto i jednako.
    Ako je ovo mudrost koju pominješ nakon smrti, ona to može biti mudrost. Duhovno uspješni ljudi su oni koji još za života na zemlji vide jasno i daleko kako opisah gore ili koji makar naziru.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Šta čovjek nauči na dogmatske kurseve pohađajući savremene hramove? Da je tvoj put ispravan a svi drugi pogrešni?
    Rekoh Gandalfu, malorijet, svaka religija će reć za sebe da je ona prava, a da sve druge to nisu. To je trenutna realnost. Ipak pohađajući savremene hramove čovjek ima priliku da se duhovno opismeni, ima priliku da dođe u dodir sa malo ozbiljnijom duhovnom literaturom, ima priliku da poradi na sebi. Ali i Bog i kaže da je uska i trnovita staza koja vodi ka spasenju (raj), a široka je i lijepa staza koja vodi u propast (pakao).

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Nikome nije namjera da bude glup, možda je to vapaj za pomoć.
    Ako jeste u pitanju vapaj za pomoć, grijeh je ne pružiti ruku pomoći, samo ne zaboravi svi mi griješimo, pa čak i u prepoznavanju vapaja za pomoć.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Jok. Samo razgovaramo.
    Ako je zanimljiv razgovor i konstruktivan i konačno produktivan, onda to ipak neka vrsta pomoći. Hvala ti. Narod kaže da je nekad prava riječ melem na ranu.
    Last edited by SpongeBob; 29-03-15 at 19:50.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  7. #357
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Bilo koja dogma na planeti je kriva ako pojedinac u SKLADU sa njenim učenjem ili u skladu sa svojom interpretacijom njenog "uputstva" izvrši neko zlodjelo.

    Da li je Islam kriv ako neki musliman digne mene u vazduh jer mu je miliji pasus u Kuranu koji kaže da me treba ubiti od pasusa koji kaže da me treba voljeti. NARAVNO DA JESTE

    Sent from my SM-G900FD using Tapatalk

    Najvise ubijanja na svijetu je bilo zbog nacije i drzave.Stvaranja drzave,prosirenja granica drzave,branjenja drzave.Svaka drzava svijeta je stvorena na krvavim temeljima.

    Ocemo li ukinuti nacije i drzave?

  8. #358
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Bilo koja dogma na planeti je kriva ako pojedinac u SKLADU sa njenim učenjem ili u skladu sa svojom interpretacijom njenog "uputstva" izvrši neko zlodjelo

    Da li je Islam kriv ako neki musliman digne mene u vazduh jer mu je miliji pasus u Kuranu koji kaže da me treba ubiti od pasusa koji kaže da me treba voljeti. NARAVNO DA JESTE
    Па "крива" је ту релативна ријеч у случају дефиниције коју ти дајеш. Неко јесте "крив" због нечега, но то не подразумијева да је учинио злодјело. Јер свако вјерско учење наводи шта јесте злодјело а што није. По Библији, хомосексуалност је злодјело, а по теби није. Вјерник се држи Библије а не тебе. Уосталом, Библијски морални диктати су нефлуидни, егзактни и императивни. Људске моралне номрме су флуидне, промјењиве, подложне доношењу и мијењању путем консензуса, несхватљие, контрадикторне, подложне механизму рационализације и тако доље - укратко, људски морал је утилитаран и усмјерен задовољењу биолошких интереса.

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Vjerovati u bilo koju ideju bez dokaza, pogotovo neku koja se bavi pitanjem na koje nijedan covjek na svijetu nema i ne moze da ima odgovor je krajnje iracionalno.
    Ова тврдња је ноторна глупост. Вјеровање се мора заснивати на непостојању материјалног доказа, јер кад би материјалног доказа било, онда не вјерујеш него знаш. А у том случају, "материјални" Бог не би био Бог него идол.

    Quote Originally Posted by PavleCL View Post
    Meni je problem citava ideja da nas neko "gleda", da nam "sudi" i da mi "moramo da ga slusamo", banalizujem ali ko zeli shvatice.
    Мислим да је проблем у томе што ниси схватио на вријеме људску природу и природу моралности, што рецимо често не схватају дјеца до доба зрелости. Моралност подразумијева императивне и непромјењиве норме. "Људски" морал заснован на хуманизму у суштини и није морал, него чист утилитаризам - консензус. Такве норме немају за циљ да диктирају јасну и непромјењиву моралну основу подређеним субјектима, већ да служе онима који имају контролу над друштвеним консензусом (око тога што јесте а што није морал). Укратко, људски морал је маслачак на вјетру који лети како који вјетар дуне. У једном моменту се има одлучити шта јесте убиство, шта није убиство, кад живот почиње стварно, што јесте насиље, што јесте увреда што није, све се то може тумачии како се коме ћефне, и погађате шта ? Људи то управо и раде ! Тумаче норме који су сам скројили како им се ћефне и рационализују све моралне баријере до те границе докле коначно могу да ураде оно што су од почетка наумили (само им се морал испречавао).

    Да уради оно што је наумио, човјека неће спријечити морал који диктира други човјек, њему једнак.

    Не би било згорег да се подсјетимо самом Светог Писма које то врло лијепо објашњава

    24 Стога је сваки који слуша моје речи и извршава их сличан мудром човеку који је своју кућу сазидао на стени.
    25 Паде киша и наиђе бујица, и ветрови дунуше и обрушише се на ту кућу, али она се не сруши, јер јој је темељ био на стени.
    26
    А сваки који слуша моје речи и не извршава их, сличан је лудом човеку који је своју кућу сазидао на песку.
    27 Паде киша и наиђе бујица, и ветрови дунуше и сручише се на ту кућу, и она се уз силан тресак сруши
    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Krstaški ratovi ?
    Де наведи цитат из Библије који је позвао на тај рат ?

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Spomenuta jednakost je svjetska tekovina koja je civlizovala svijet u najvećoj mjeri. MIslim da se ona postavila u onom metafizičkom i pravnom smislu da svak može sebi da da za pravo da napravi izbor i da se nada nečemu, da očekuje i traži za sebe pravedni sud - zar ovo nije introspektivna neophodnost.


    Најбоље што се може речи о једнакости је да она евидентно не постоји, ни на рођењу, а понајмање после њега.

    Zar na tom postulatu ne počiva demokratija. da svak ponaosob izabere najbolje. Upravo iz jendakosti po pravu na izbor su ljudi toliko nejednaki ili prosto različiti
    Демократија почива на идеји да већина ведри и облачи - то је макар идеал-типска слика. У реалности, већина је ту само да храни произвођаче поретка, који већини нуди све оно што она жели да чује. А шта већина жели да чује ? Па то да можемо да живимо као животиње и не обазиремо се на било какве скрупуле и само уживамо јер шта ? Слобода, љубав, толеранција, мир, ушушканост !


    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ovakve tvrdnje je lako iznosit u retrospektu. Ali Krstaski ratovi nisu bili u suprotnosti sa Hriscanstvom kad su se desavali. Bilo ih je izuzetno lako opravdati. Isto se danas desava sa Islamom na Bliskom istoku. Sta jeste a sta nije u skladu sa Islamom je nebitno jer svaki covjek ima pravo da donese sud o tome za sebe. Niko ne moze da ti zabrani da tumacis vjeru kako ti je drago. A samo budala bi prihvatila tudje tumacenje.
    Чу "Крсташки Ратови нису били у супротности са Хришћанством". Оно што је најбитније је да нису били у складу са њим.

    Па могу ја у име хуманизма да поведем рат за истребљење пола планете и да кажем "али по мом тумачењу то није било против хуманизма" и онда да вама хуманистима прилијепим моралну виност за све што сам учинио. Јер ето, само би будала пустила неког да му тумачи његову религију (хуманизам)

    Маните ме те релативне логике "тумачења".

    Jos jedan primjer su i trenutne debate u Americi o abortusu i pravima za homoseksualce. Religiozna desnica koja pati od nekog kratkog spoja u glavi misli da su SAD hriscanska nacija i da su pravo na abortus i prava homoseksualaca protivna Hriscanstvu. Oni su glupi pa ne znaju da ce ta debata da se rijesi u korist i zena i homoseksualaca. Za nekih 50 godina kad se narod navikne da stvari tako stoje, kao sto su se navikli da crnci imaju jednaka prava, rijetki ce se Amerikanci usuditi da kazu kako su pravo na abortus ili prava homoseksualaca protiv Hriscanstva.
    Leviticus 20:13

    If a man also lie with mankind, as he lieth with a woman, both of them have committed an abomination: they shall surely be put to death; their blood shall be upon them.

    Kad vec pomenuh crnce, samo robovlasnistvo nad crncima je bilo pravdano Hriscanstvom jer je pravo na slobodu bilo rezervisano samo za hriscanske i civilizovane narode
    Дај цитат који се односи на ове појмове

    Treba li da pobijemo pola planete nuklearkama (po meni je nuklearni rat neminovan samim postojanjem tog oruzja) da bi ljudi prihvatili ideju da je to oruzje protiv Hriscanstva
    Нуклеарно оружје је неселективно оружје које убија читаве популације. Убиства ненаоружаних жена и дјеце свакако јесте противно Хришћанском учењу, изричито
    Last edited by Дирижабл; 29-03-15 at 22:30.

  9. #359
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Moglo bi se ovako reći, na više mjesta je napisano "svakome će njegova savjest suditi"...
    ...odnosno sudi.

    ...ali isto se kaže da je Otac sud prepustio u ruke Sinu svom. Ovo se može interpretirati, da je sud u Božijoj nadležnosti, a Njegov Sud je pravedan! Sama činjenica da postoji raj i pakao dokazuje gore napisano neko je više neko je manje grešan, nekome je oprošteno i u raju je (prvi razbojik sa krsta), nekome nije oprošteno i u paklu je (drugi razbojnik sa krsta). Ima i gomila drugih primjera u Bibliji.
    Digresija, bježanje od odgovora.

    Dakle, rekao si...

    Nema čovjeka da živi a da ne griješi, htio ne htio, istina neko manje, a neko više i sl.
    ...ovo upravo poslije konstatacije da se provukla gordost. Pa onda imamo gordost u produženom trajanju.

    Grijeh nije deklarativan i kada se opazi u nekoj naraciji da je dovoljno tehnički popraviti rečeno. Zaista griješimo svi, ali mi to ne daje za pravo da sopstvenu grešku razvodnjavam na cipan cijelu vaseljenu ili da isti grijeh relativizujem.

    Nego je bitan ovaj dio koji sam već kvotovao, a govori da je istina da neko griješi manje a neko više.

    Koja je to istina? - ko je zaista može znati, ko zna koliki je čiji grijeh da se spram njega adekvatno kazni ili nagradi.

    Kao što vidiš sam si to napisao tvrdeći da je to dobro poznata stvar.


    Posle ovog pitanja malo si mi nedorečen, pa bih se zadržao na ovom pitanju za momenat.
    Postoji lijep opis nečega što današnji naučnici pokušavaju da definišu kao druge dimenzije, paralelni svjetovi, i slične stvari. Ali generalno radi se o sledećem, (parafraziram) pred ljudima posle smrti i drugim bićima (anđeli) istina je razasuta kristalno jasno pred očima i sve ono što sto postoji je jasno prikazano u najsitnijim detaljima, svaka posledica ima svoj jasni uzrok i obrnuto. Ništa se ne može sakriti niti pogrešno predstaviti, sve se vidi upravo onako kako je i na svom je, ne nekom drugom mjestu. U takvoj situaciji kakav god čovjek živio život na zemlji, sad mu postaje jasno čemu se je pogrešno nadao, šta je neoptrebno želio, šta je pogrešno uradio i svako vidi svjetlost i tamu svog života. Tu niko ne vidi jasnije i dalje, svi vide isto i jednako.
    Ako je ovo mudrost koju pominješ nakon smrti, ona to može biti mudrost. Duhovno uspješni ljudi su oni koji još za života na zemlji vide jasno i daleko kako opisah gore ili koji makar naziru.
    Egzotično koliko je egocentrično.

    Manje više to je već za života poznato svakome ponaosob, s tim što će u tom trenutku biti moguće to i objediniti u jednu finu knjigu sa prigodnim povezom u kome će zaista stajati divna tematika života i priljučenija nas samih...naslov ? - ''JA''

    Ipak pohađajući savremene hramove čovjek ima priliku da se duhovno opismeni, ima priliku da dođe u dodir sa malo ozbiljnijom duhovnom literaturom, ima priliku da poradi na sebi
    Ovo me najviše interesuje !

    Koja je ovdje realnost? - kakva pismenost, kakva literatura i kakav rad na sebi...

    Budi naš hram, podijeli naučeno.

    Ako jeste u pitanju vapaj za pomoć, grijeh je ne pružiti ruku pomoći, samo ne zaboravi svi mi griješimo, pa čak i u prepoznavanju vapaja za pomoć.
    Greške se mogu smanjiti ako recimo batalimo da prozivamo druge da su glupi, plaćenici tamne strane, trolovi i šta sve ne...mislim da je to sitnica.

  10. #360
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Де наведи цитат из Библије који је позвао на тај рат ?
    Da navedem citat iz Biblije u kojem se poziva na sveti rat ? EVO:

    "
    - Ako u kojem tvome gradu što ti ga Jahve, Bog tvoj, dadne da se u njemu nastaniš, čuješ gdje govore:
    -`Pojavile se ništarije iz tvoje sredine i zavedoše žitelje svoga grada kazujući: Hajde da služimo drugim bogovima! - kojih vi inače ne poznajete -
    - tada dobro istraži, raspitaj se i temeljito izvidi. Bude li istina i doista se ta grozota učinila u tvojoj sredini,
    - onda posijeci oštrim mačem stanovništvo toga grada, izvrši nad njim kleto uništenje i nad svime što bude u njemu.
    - Snesi onda sav plijen nasred trga te spali grad sa svim plijenom kao paljenicu Jahvi, Bogu svome. Neka zauvijek ostane ruševina i neka se više nikada ne sazida.
    - Od onoga što je bilo prokletstvom udareno neka ništa ne prione za tvoju ruku, da Jahve odustane od žestine svoga gnjeva; da ti iskaže milosrđe, smiluje ti se i razmnoži te, kako se zakleo tvojim ocima
    - ako ti budeš slušao glas Jahve, Boga svoga, držeći sve njegove zapovijedi koje ti danas naređujem i vršeći što je pravo u očima Jahve, Boga tvoga.
    ", Ponovljeni Zakon 13:13-19

    Dakle ako hrišćanin u nekom gradu vidi i jednog "krivovjernika" Jahwe ga poziva da istrijebi sve građane i spali taj grad

    PS.
    BURN BABY, BURN
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  11. #361
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Grijeh nije deklarativan i kada se opazi u nekoj naraciji da je dovoljno tehnički popraviti rečeno. Zaista griješimo svi, ali mi to ne daje za pravo da sopstvenu grešku razvodnjavam na cipan cijelu vaseljenu ili da isti grijeh relativizujem.
    Nego je bitan ovaj dio koji sam već kvotovao, a govori da je istina da neko griješi manje a neko više.
    Koja je to istina? - ko je zaista može znati, ko zna koliki je čiji grijeh da se spram njega adekvatno kazni ili nagradi.
    Kao što vidiš sam si to napisao tvrdeći da je to dobro poznata stvar.
    Neće se niko za svog grijeh nagraditi, niti za tuđi grijeh kazniti (mada tu ima nekih specifičnosti, ali preskočio bih ih sad). Nagradiće se samo onaj ko kako Sv.Jovan govoraše "pokaže plodove pokajanja". Postoje grijesi koji se ne mogu oprostiiti, jer posle njih čovjek nema vremena za pokajanje (samoubistvo), ali svi ostali uz dovoljno pravog i iskrenog pokajanja, mogu se izbrisati.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Budi naš hram, podijeli naučeno.
    Hvala na, smijem li reć, laskanju? Tražiš li od slijepca da ti opisuje sliku? Možda ti i mogu opisati ponešto, ali da li ćeš ti samo mene preslišavati?

    Rakun,
    Hrišćani postoje od Hrista pa na ovamo, opisi koje navodiš su iz Starog Zavjeta vjerovatno i odnosi se na jevreje. Ne brkaj pojmove i vremenska razdoblja.
    Dodatno Hari će ti izbrisat post, ako koristiš crvenu i ostale boje (valjda).
    Last edited by SpongeBob; 30-03-15 at 01:29.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  12. #362
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Da navedem citat iz Biblije u kojem se poziva na sveti rat ? EVO:

    "
    - Ako u kojem tvome gradu što ti ga Jahve, Bog tvoj, dadne da se u njemu nastaniš, čuješ gdje govore:
    -`Pojavile se ništarije iz tvoje sredine i zavedoše žitelje svoga grada kazujući: Hajde da služimo drugim bogovima! - kojih vi inače ne poznajete -
    - tada dobro istraži, raspitaj se i temeljito izvidi. Bude li istina i doista se ta grozota učinila u tvojoj sredini,
    - onda posijeci oštrim mačem stanovništvo toga grada, izvrši nad njim kleto uništenje i nad svime što bude u njemu.
    - Snesi onda sav plijen nasred trga te spali grad sa svim plijenom kao paljenicu Jahvi, Bogu svome. Neka zauvijek ostane ruševina i neka se više nikada ne sazida.
    - Od onoga što je bilo prokletstvom udareno neka ništa ne prione za tvoju ruku, da Jahve odustane od žestine svoga gnjeva; da ti iskaže milosrđe, smiluje ti se i razmnoži te, kako se zakleo tvojim ocima
    - ako ti budeš slušao glas Jahve, Boga svoga, držeći sve njegove zapovijedi koje ti danas naređujem i vršeći što je pravo u očima Jahve, Boga tvoga.
    ", Ponovljeni Zakon 13:13-19

    Dakle ako hrišćanin u nekom gradu vidi i jednog "krivovjernika" Jahwe ga poziva da istrijebi sve građane i spali taj grad

    PS.
    BURN BABY, BURN
    Ако се само не би бавили Мојсијевим законима диктираним Израиљском народу, који се сами по себи не могу поклапати са идејом крсташког рата (Јеру Мојсијево вријеме Христа није било), гдје ти у овоме уопште видиш паралелу са крсташким ратовима ? Крсташки ратови се нису водили за уништење невјерника нити безбожника и пагана - већ за ослобађање вјерника у светој земљи - од владавине Селџука и арапских калифата. Читав претекст тих ратова је у старту био дефанзивни

  13. #363
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Ако се само не би бавили Мојсијевим законима диктираним Израиљском народу, који се сами по себи не могу поклапати са идејом крсташког рата (Јеру Мојсијево вријеме Христа није било), гдје ти у овоме уопште видиш паралелу са крсташким ратовима ? Крсташки ратови се нису водили за уништење невјерника нити безбожника и пагана - већ за ослобађање вјерника у светој земљи - од владавине Селџука и арапских калифата. Читав претекст тих ратова је у старту био дефанзивни
    Hrist reče da je došao da potvrdi stare zakone pa prema tome BURN BABY, BURN
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  14. #364
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hrist je isto rekao da je došao na zemlju da (parafraziram) donese mač i oganj, pa ipak On nikog ne "zapali" i ne "posiječe".

    Ne treba baš, baš sve bukvalno shvatati?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  15. #365
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Hrist reče da je došao da potvrdi stare zakone pa prema tome BURN BABY, BURN
    Nije da potvrdi nego da ispuni stare zakone,odnosno prorocanstva o dolasku Mesije.

    Stari zakoni su potpuno ukinuti i dolaksom Hristovim proklamovani su novi.

  16. #366
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,278
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Rakune nemam nista protiv tebe, ali me bas interesuje u koju si sektu?

  17. #367
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Neće se niko za svog grijeh nagraditi, niti za tuđi grijeh kazniti (mada tu ima nekih specifičnosti, ali preskočio bih ih sad). Nagradiće se samo onaj ko kako Sv.Jovan govoraše "pokaže plodove pokajanja". Postoje grijesi koji se ne mogu oprostiiti, jer posle njih čovjek nema vremena za pokajanje (samoubistvo), ali svi ostali uz dovoljno pravog i iskrenog pokajanja, mogu se izbrisati.
    OK. - opet digresija...

    Mene interesuje, odakle tebi ''istina'' da neko griješi manje a neko više ? - prosto.

    Kao što vidiš, nisi u mogućnosti da daš odgovor ili uporište sopstvene teze. Da izneseš sistem kalkulacije na osnovu kojeg donosiš količinu grešaka kod drugih.

    (mada tu ima nekih specifičnosti, ali preskočio bih ih sad)
    Rado bih ovo saslušao, kad pronađeš vremena...bujrum.

    Hvala na, smijem li reć, laskanju?
    Nema na čemu, nisam laskao.

    Samo sam pitao da podjeliš sopstveno iskustvo oko duhovne literature, oko duhovnog pronalaženja sebe i oko onog duhovnog opismenjavanja koje si stekao u hramu.

    Dobri primjeri su potrebni svima nama.

    Ovo zvuči najblaže rečeno fino.

    Tražiš li od slijepca da ti opisuje sliku?
    Kao što rekoh ranije, prosto da podijeliš pozitivnu i lijepu sliku iz duhovnog svijeta koja se razvila posjetama hramu . Jesi li oslijepio tamo?

    Možda ti i mogu opisati ponešto, ali da li ćeš ti samo mene preslišavati?
    Samo pitam ono što mi je nejasno.
    Last edited by gaul; 30-03-15 at 12:39.

  18. #368
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Mene interesuje, odakle tebi ''istina'' da neko griješi manje a neko više ? - prosto.
    Možda su te moje digresije pokušaj razjašnjenja ne shvaćenog pitanja, ali evo da vidimo.
    Termin "istina" je skoro pa slučajno stavljen, mogao se je izostaviti i ne bi se značajnije promijenio smisao. Zanimljivo mi je kako si prikovan za njega?
    Moje uporište je u digresijama i dalje u opisma u religiozim knjigama, postoje ljudi u raju i postoje ljudi u paklu, postoje opisi za ovo, vraćem se na dva razbojnika. Činjenica je da neko izvrši samoubistvo, a neko ne, zar nije ovo jednostavan objašjnjen primjer?
    Pokušavam da dam odgovor na pitanje koje si mi postavio, u granicama koliko sam ga shvatio, pitanje je da li se razumijemo, dal govorimo o istom ili makar sličnom?

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Rado bih ovo saslušao, kad pronađeš vremena...bujrum.
    Postoji ideja (pazi ne dokaz, ne pravilo i sl. nego ideja) da ukoliko izvršiš ubistvo, onda "preuzimaš" grijehe čovjeka koga si ubio. Negdje sam ranije nešto o ovome čitao, mogu potražiti, pa ti proslijediti (link i sl.). Na to sam mislio.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    ...Prosto da podijeliš pozitivnu i lijepu sliku iz duhovnog svijeta koja se razvila posjetama hramu. Jesi li oslijepio tamo?
    Bojim se da se nešto vezuješ samo za te "posjete hramu", jer vidim ponavljaš termin "hram". Ideja sa slijepcem je bila, tražiš od "slijepog čovjeka" da ti opisuje "umjetničko djelo" koje zbog nesavršenosti svoje i ne vidi najbolje. Naravno da nisam oslijepio u hramu. Posjeta hramu je dio u slagalici koju čine i razne druge stvari.
    Mislim da imaš kakvu takvu predstavu i viziju te slagalice, makar mi tako djeluje po tvojim tekstovima na forumu.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  19. #369
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Чу "Крсташки Ратови нису били у супротности са Хришћанством". Оно што је најбитније је да нису били у складу са њим.

    Па могу ја у име хуманизма да поведем рат за истребљење пола планете и да кажем "али по мом тумачењу то није било против хуманизма" и онда да вама хуманистима прилијепим моралну виност за све што сам учинио. Јер ето, само би будала пустила неког да му тумачи његову религију (хуманизам)

    Маните ме те релативне логике "тумачења".
    Ni tebi poenta nije jasna. Moras da posmatras dogadjaje u kontekstu vremena u kojem su se desili. Krstaski ratovi mozda nisu u skladu sa danasnjom dominantnom interpretacijom Hiriscanstva, ali su itekako bili kad su se vodili. Humanizam nije religija. Ali u pravu si, mozes. Ako ubijedis dovoljno ljudi da je to sustina humanizma, podignes vojsku i odes u masovni pokolj ljudske rase, ako budes uspjesan to ce da postane sustina humanizma u tom vremenu i na tom prostoru. O tome se i radi. Sve sto religijski autoriteti propagiraju i uspjesno sprovode je sastavni dio religije, jer su ionako u pitanju samo ljudske tvorevine. Ideje koje mogu da poprime bilo koji oblik u zavisnosti od potrebe.

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Leviticus 20:13

    If a man also lie with mankind, as he lieth with a woman, both of them have committed an abomination: they shall surely be put to death; their blood shall be upon them.



    Дај цитат који се односи на ове појмове
    A dje nadje bas Leviticus da citiras? U istom Leviticusu pise da ne smijes da jedes skoljke i da nosis odjecu napravljenu od vise od jednog materijala. Sta cemo sa time?

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Нуклеарно оружје је неселективно оружје које убија читаве популације. Убиства ненаоружаних жена и дјеце свакако јесте противно Хришћанском учењу, изричито
    Zasto se Hriscani onda ne pobune i ne zahtjevaju da se to oruzje unisti?

    Sto se tice onih crnaca i pravdalja robovlasnistva, citati nisu na internetu. Ustvari vjerovatno ih ima i po netu ali ne crpim te informacije odatle. To imam negdje u staroj knjizi iz medjunarodnog prava pa ako uspijem da je nadjem napisacu i o tome nesto.
    Last edited by VanjaTheMan; 30-03-15 at 19:53.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  20. #370
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Termin "istina" je skoro pa slučajno stavljen, mogao se je izostaviti i ne bi se značajnije promijenio smisao. Zanimljivo mi je kako si prikovan za njega?
    Ništa nije slučajno

    Kako sam to prikovan za njega? - vrlo zanimljiva konstatacija, mogao bi dosta o njoj ali...

    ... vraćem se na dva razbojnika...
    Šta smo naučili iz ovog dramskog momenta?

    Kao prvo da pobrojimo likove...

    Bog i dva razbojnika.

    Šta smo naučili u ovom činu?

    O pokajanju i značaju spoznaje o grijehu. Ništa o količini grijeha.

    Ne zaboravimo da se ovdje vodi direktni dijalog između Boga i grešnika, koji je kadar da izmjeri i spozna iskrenost pokajanja...i da nagradi.

    Lično nisam ni naslutio koliko i koja je nepočinstava bilo koji od razbojnika počinio. Generalno nije toliko ni bitno, koliko činjenica da je prijeko potrebno prepoznati loše u svom pravom smislu.

    Možda su te moje digresije pokušaj razjašnjenja ...
    Prije bih rekao da je opravdanje.

    Što dokazuje ova egzotična hipoteza...

    Postoji ideja (pazi ne dokaz, ne pravilo i sl. nego ideja) da ukoliko izvršiš ubistvo, onda "preuzimaš" grijehe čovjeka koga si ubio. Negdje sam ranije nešto o ovome čitao, mogu potražiti, pa ti proslijediti (link i sl.). Na to sam mislio.
    Koliko je ovo samo apsurdno, a tek licemjerno ! - nevjerovatne kalkulacije...

    Zanimljiva trgovina grijehovima - više priliči nekom vudu ritualu.

    A što ako ubiješ nevinoga? - recimo par destina beba, sačekaš na izlazu iz crkve taze krštenih...

    Ideja sa slijepcem je bila, tražiš od "slijepog čovjeka" da ti opisuje "umjetničko djelo" koje zbog nesavršenosti svoje i ne vidi najbolje.
    Nisam tražio umjetnički dojam , već prosto onako kako jeste. Sam si naštuknuo da se što šta tamo izdešavalo na duhovnom planu.

    U čemu je problem?

    Nadam se da nazireš da nisi Bog

    Mnogi to ne shvate pa su skloni kalkulaciji...

    Naravno da nisam oslijepio u hramu.
    hmmmm...šta da ti kažem.

    Dogma je zvjer koja halapljivo ždere.

    Posjeta hramu je dio u slagalici koju čine i razne druge stvari.
    Egzotično...

    Koji su to još segmenti ?
    Last edited by gaul; 30-03-15 at 23:46.

  21. #371
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Ne zaboravimo da se ovdje vodi direktni dijalog između Boga i grešnika, koji je kadar da izmjeri i spozna iskrenost pokajanja...i da nagradi.
    Lično nisam ni naslutio koliko i koja je nepočinstava bilo koji od razbojnika počinio. Generalno nije toliko ni bitno, koliko činjenica da je prijeko potrebno prepoznati loše u svom pravom smislu.
    Slažem se s tobom. Razbojnici su razapinjani na krst, a znamo (jel da?) da su samo "najgori" i "najteži" slučajevi u to doba kažnjavani na taj i takav način. Moderna sudska praksa ima nekih teorija o tome, nebitno.
    Ipak moraš priznati da je u pitanju vrlo dramatičan i potresan dijalog između samih razbojnika, lijepo si to opisao i prepoznao najbitnije elemente, svaka čast.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Koliko je ovo samo apsurdno, a tek licemjerno ! - nevjerovatne kalkulacije... Zanimljiva trgovina grijehovima - više priliči nekom vudu ritualu.
    Ima logike to što kažeš, zato sam se i ogradio rekavši "ideja". Sjeti se onih rimokatoličkih otpusta za novac, nije li to sličan momenat? Bješe li ta ideja presudna za pojavu protestanata. Ljudi znaju puštiti previše mašti na volju?

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    A što ako ubiješ nevinoga? - recimo par destina beba, sačekaš na izlazu iz crkve taze krštenih...
    Ah, dlaka u jajetu, nećemo tako daleko stić! Možda ideja ima svojih dobrih momenata, ako ne ništa drugo, makar će natjerati na razmišljanje eventualnog počinioca da razmisli, al opet ko je dotle stigao, slabe su mu kočnice.
    Nego, da se vratim na bebe, koje ne bi trebale da imaju grijeha, odmah po krštenu, tu do vrata hrama. Svako ima grijeh pa makar i roditeljski i praroditeljski grijeh postoji.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Nisam tražio umjetnički dojam, već prosto onako kako jeste. Sam si naštuknuo da se što šta tamo izdešavalo na duhovnom planu. U čemu je problem? Nadam se da nazireš da nisi Bog
    Bog je jedan, u liku trojice! Otkud ti takva poređenja (zadnja rečenica), nisam mislio da sam tako nešto napisao, al Bog i poziva ljude da budu savršeni kao što je On, ako si na to mislio?
    U hramovima se zbilja štošta dešava, službe su skoro pa svaki dan, za veće praznike je uvjek prisutno mnogo naroda, daće Bog da ih je sve više i više. Dal znaš o čemu govorim, dal si bio, dal si vidio, dal si prisustvovao? Možda treba poći (ako nisi) pa vidjeti, doživjeti, osjetiti.

    Praštaj,
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  22. #372
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Razbojnici su razapinjani na krst, a znamo (jel da?) da su samo "najgori" i "najteži" slučajevi u to doba kažnjavani na taj i takav način.
    Znamo ? - da, recimo kao i sam Hrist.

    Vrlo interesantna teza.

    Moderna sudska praksa ima nekih teorija o tome, nebitno.
    Živome interesuje, koje su to teorije?

    Sjeti se onih rimokatoličkih otpusta za novac, nije li to sličan momenat?
    Naravno da je tako. Samo mi nije jasno što onda navede ovu ideju, za koju sada tvrdiš da je totalno pogrešna.

    Mnogi prodaju oprost za novac. Pa nije rijetkost da se pojedini zlikovci na koje se bačaju anateme iz svih džepova naslikaju na zidove hrama, a oni koji ne daju naslikaju takođe, doduše u drugačijoj komponziciji.

    Zveket novca, ah ta umilna muzika, narposto mi golica dušu - neko bi rekao.

    Bog je jedan, u liku trojice! Otkud ti takva poređenja (zadnja rečenica), nisam mislio da sam tako nešto napisao, al Bog i poziva ljude da budu savršeni kao što je On, ako si na to mislio?
    U hramovima se zbilja štošta dešava, službe su skoro pa svaki dan, za veće praznike je uvjek prisutno mnogo naroda, daće Bog da ih je sve više i više. Dal znaš o čemu govorim, dal si bio, dal si vidio, dal si prisustvovao? Možda treba poći (ako nisi) pa vidjeti, doživjeti, osjetiti.


    Pa ne znam o čemu govoriš, pa zato te i pitam.

    Vidim da naglašavaš da se mnogo toga izdešavalo, intezivno i glomazno.

    U čemu je problem da daš jednu mrvicu sa te bogate trpeze, što su te tamo naučili ???

    Praštaj,
    To je sektor Boga - pogrešnom nicku si se obratio.

    Cijenim da ima ođen mesija koliko hoćeš.

    Svako ima grijeh pa makar i roditeljski i praroditeljski grijeh postoji.
    Naravno.

    Da bi detektovali grijeh moramo da sagledamo njegovu loš učinak, da ga opišemo kao kaznu.

    Kako detektujemo roditeljski grijeh ?

    Hajde da praočeve ostavimo na miru, bar neko vrijeme
    Last edited by gaul; 31-03-15 at 14:34.

  23. #373
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Znamo ? - da, recimo kao i sam Hrist. Vrlo interesantna teza. Živome interesuje, koje su to teorije?
    Evo, kažu ljudi (forenzičari itd.) da je smrt na krstu najteža moguća smrt, jer tu osuđenik ne umire od rana, od batina, od iscpljenosti nego od svega toga pomalo, a najteži naj presudniji momenat je kada mu se tijelo nagne naprijed, i usled kompletnog stanja, osuđenik ne može da udahne vazduh, tako da umire od gušenja. Strašno? Zar nema simbolike da je Hrist raspet na krstu i kažnjen upravo najstrašnijom kaznom?

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Naravno da je tako. Samo mi nije jasno što onda navede ovu ideju, za koju sada tvrdiš da je totalno pogrešna.
    Pogrešna ili ne, ona je svakodnevnica, i nije jedina, zato je i rečeno "čuvajte se da vas ko ne prevari". Sad je već malo istrgnuto iz konteksta.

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Pa ne znam o čemu govoriš, pa zato te i pitam. Vidim da naglašavaš da se mnogo toga izdešavalo, intezivno i glomazno. U čemu je problem da daš jednu mrvicu sa te bogate trpeze, što su te tamo naučili ???
    Crkva nije samo građevina koja stoji anahrona, armirana, nepokretna. Crkva živi, diše mijenja se i nadasve crkva služi Bogu. Crkvu čine ljudi.
    Pođi, vidi, doživi (budi uporan), daće Bog saznaćeš i sam. Naravno, ljudi će ti pomoći, literature gomila, poslaću ti ako oćeš. Živio internet! Dalje, događaji, proslave, obilasci, posjete, vjerski turizam... Konačno svete tajne, redom, jedna po jedna! (mislim da sam uprostio)


    Quote Originally Posted by gaul View Post
    To je sektor Boga - pogrešnom nicku si se obratio.
    Upravo tako, zato braća rusi kažu: "Прости меня" i odgovor "Бог прощает". Ima toga i kod nas u narodu, ali je skoro postalo arhaično i zaboravljeno.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  24. #374
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ni tebi poenta nije jasna. Moras da posmatras dogadjaje u kontekstu vremena u kojem su se desili. Krstaski ratovi mozda nisu u skladu sa danasnjom dominantnom interpretacijom Hiriscanstva, ali su itekako bili kad su se vodili. Humanizam nije religija. Ali u pravu si, mozes. Ako ubijedis dovoljno ljudi da je to sustina humanizma, podignes vojsku i odes u masovni pokolj ljudske rase, ako budes uspjesan to ce da postane sustina humanizma u tom vremenu i na tom prostoru. O tome se i radi. Sve sto religijski autoriteti propagiraju i uspjesno sprovode je sastavni dio religije, jer su ionako u pitanju samo ljudske tvorevine. Ideje koje mogu da poprime bilo koji oblik u zavisnosti od potrebe.
    Прво у име хуманизма се већ воде ратови по свијету и страдају милиони. На примјер, блиски исток. Ми смо одлучили да они не познају сопствено своју религију (никад прочитали Куран нисмо на арапском), ми смо одлучили да није добра за њих, ми им кажемо како заиста треба да разумију њихово свето писмо (које не можемо да разумијемо јер не знамо арапски, 99.99% нас) и ми шаљемо војске да их ослобађају од њих самих.

    И при том, као репер супериорности наших законских прописа, узимамо то што су хумани, а не праведни ? И то што су наши пропеси састављени од зилиона несазнативих, опширних, контрадикторних, непотпуних, разгранатих, и потпуно непримјењивих норми, који се у најбољем случају могу примијенити селективно, и на чије доношење и измјене махом утиче тренутни економски моменат ? Према томе ако постоји доста радних мјеста, економија расте и незапосленост је мала, на сва звона вриштимо како се у економске слободе не смије дирати и како је то свето људско право, па кад порасте разлика у богатству на сав глас вриштимо како је то јерес и како треба подићи порезе и отварати јавне болнице.

    Ако подржавате модернизам, назовите ствари правим именом. Немојте да говорите да вам се не свиђа религиозни закон јер је неправедан, јер та прича не пије воду. Одсијецање руке за крађу је једнако неправедно колико је и неправедно да ђеца коју сам ја подигао и ја хранио морају да буду школована у државним институцијама, због циљева који се ионако мене не тичу.

    A dje nadje bas Leviticus da citiras? U istom Leviticusu pise da ne smijes da jedes skoljke i da nosis odjecu napravljenu od vise od jednog materijala. Sta cemo sa time?
    Шта год писало у Левитикусу (при том не каже два материјала него лан и вуну) суштина је у томе да је закон Библије трајан и неизмјењив, према томе, носи већу извјесност правде. У свјетовном смислу нешто слично вјерском закону би требало да буде Устав, и та идеја је могла можда и функцонисати да се ми нисмо сјетили да Устав треба да буде измјењив двотрећинском већином (а већина се бира путем избора а изборе побјеђују финансијски најјачи, војла).

    Када би наши закони били једноставнији, мање флуидни и подлежни утицају финансијских елита и технолошких пробоја, када би их било мање, кад би били лако примјењиви на све слојеве, мање интрузивни, можда би и могли да потисну вјерске. Но, људи немају одговор на то шта треба да чини њихова права и слободе (то кад се мишљење мијења сваких 20 година се не рачуна), а религија има. Религија је корак испред

    При том, навео бих и немонотеистичке културе, и навео бих то да су код њих постојали културни прописи о томе што је домен приватног а што домен јавног, а домен приватног се у 99% случајева поклапа са породицом, њеном својином и главом породице - оцем. У то приватно, држава се најчешће не мијеша.

  25. #375
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Одсијецање руке за крађу је једнако неправедно колико је и неправедно да ђеца коју сам ја подигао и ја хранио морају да буду школована у државним институцијама, због циљева који се ионако мене не тичу.
    OK, ti si znaci lud.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

Page 15 of 22 FirstFirst ... 5111213141516171819 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Logika vjerovanja - zašto vjerujem
    By Mabus in forum CdM Arhiva
    Replies: 149
    Last Post: 26-01-14, 17:36
  2. Logika i logicke greske...
    By Zaovičić in forum Religija i filozofija
    Replies: 15
    Last Post: 09-06-13, 19:01
  3. Simetrichni i asimetrichni neprijatelj
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 32
    Last Post: 20-08-09, 15:41
  4. Malo jaca logika
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-05, 17:15
  5. logika
    By forumen in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 12-01-05, 08:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •