Results 1 to 2 of 2

Thread: Radioaktivni gromobrani

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Radioaktivni gromobrani

    Zračio nas je cijelu zimu


    Podgorica - Radioaktivni gromobran, koji se prije tridesetak godina nalazio na vrhu Lovćena, na Štirovniku, nakon havarije je bačen u jednu obližnju jamu - ispričao je juče za “Vijesti” Ljubo Vujović, koji je dvije decenije održavao predajnike na vrhovima crnogorskih planina.
    On objašnjava da je radioaktivni gromobran u jami završio po nalogu tadašnjeg šefa predajnika na Štrovniku, a tamo ga je bacio Miloš Ševaljević, jedan od tehničara zaposlenih na održavanju.
    - Nakon teksta objavljenog prije tri dana u “Vijestima” u kojem je rečeno da postoji mogućnost da je gromobran sa Štirovnika završio na padinama Lovćena, odlučio sam da se raspitam kod starijih kolega, jer mi je priča zvučala poznato. Pozvao sam telefonom dugogodišnjeg kolegu Ševaljevića koji mi je potvrdio da je gromobran bačen u jamu. Ševaljević, koji sada kao vremešni penzioner živi na Njegušima, rekao mi je da se sjeća gdje je bacio gormobran i da bi stručnjacima, ukoliko bi htjeli da ga ukolne, mogao pokazati gdje se ta jama nalazi - rekao je Vujović.
    On priča da je grom udario u vrh gromobrana i jednostavno ga istopio.
    - Na samo nekoliko metara od predajnika nalazi se bistijerna za vodu za zaposlene na održavanju objekta. Postoji mogućnost da je neki od djelova uništenog gromobrana završio u bistijerni. Vjerovali ili ne, gromobran je cijelu jednu zimu stajao u prostoriji u kojoj je svakodnevno boravilo po nekoliko ljudi koji su radili na održavanju. Na sreću, nijedan od nas do sada nije imao posljedica - kazao je Vujović.
    Nakon nedavnog pada radioaktivnog gromobrana sa jedne zgrade u Dobroti, burno je reagovala stručna javnost. Penzionisani profesor podgoričkog Prirodno-matematičkog fakulteta dr Aleksandar Marđokić, fizičar koji se godinama bavi kontrolom i zaštitom od jonizujućeg zračenja, upozorio je da radioaktivni gromobrani predstavljaju trajnu i ozbiljnu ekološku opasnost ukoliko se nađu na otvorenom prostoru i izlože direktnim atmosferskim uticajima. On je kazao da čestice radioaktivnog gromobrana, ako se vodom ili hranom unesu u organizam čovjeka, uništavaju ćelije, izazivaju genetske mutacije i ozbiljne promjene u utrobi.
    Prema riječima profesora Marđokića, radioaktivni gromobran na vrhu Lovćena bio je sa takozvanim alfa izvorom zračenja.
    - Ja nijesam fizičar, ali mogu reći da se u jami u kojoj je bačen gromobran do kasno zadržava snijeg. Postoji mogućnost da se vode iz jame podzemno slivaju u malo jezero koje se nalazi ispod Jezerskog vrha. Zbog toga bi stručnjaci trebalo da obiđu jamu i vide kakva je sada tamo situacija - kazao je Vujović.


    M.BABOVIĆ

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    MIŠUROVIĆ: PRVO DA SAGRADIMO SKLONIŠTE
    Direktor Centra za ekotoksikologiju, Ana Mišurović je za “Vijesti” kazala da je Vlada “prepoznala problem svih izvora jonizujućeg zračenja i da ozbiljno radi na njegovom rješenju”.
    - Nastankom državne zajednice nadležnost za sve izvore zračenja prebačena je na republike članice. Srbija je u Vinči već imala i ljudske i prostorne potencijale da se bavi tim poslom. Mi smo morali početi iz početka, jer od saveznih institucija nijesmo mogli dobiti čak ni popis izvora. Za kratak period je dosta urađeno. Priprema se zakon o jonizujućem zračenju, trenutno je u formi nacrta, a u toku je i formiranje posebne agencije koja će se baviti tim poslom. Pripremljen je projekat i odobren je novac za izgradnju skladišta za odlaganje svih predmeta koji zrače. Sve je to rađeno uz konsultacije i saglasnost stručnjaka iz Međunarodne agencije za atomsku energiju. Nadam da će se za godinu ispuniti svi uslovi da se ovaj problem riješi - kazala je Mišurovićeva.
    Ona je rekla da se “to ne može uraditi preko noći”.
    - Užurbano radimo na tome da uvedemo red i kontrolu svih izvora jonizujućeg zračenja. Za to, ipak, treba vremena. Ne možemo odmah poskidati sve radioaktivne gromobrane, jer nemamo gdje da ih smjestimo. Srbija je zabranila odlaganje bilo kakvog tuđeg otpada u Vinči. Gromobrani moraju ostati na krovovima, gdje su potpuno bezopasni, i sačekati da se izgradi skladište. Ako neki padne, naši ljudi će ga odmah ukoloniti.I gromobran sa Štirovnika odmah će biti uklonjen čim se utvrdi da se nalazi na otvorenom prostoru - kazala je Mišurovićeva.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •