Results 1 to 5 of 5

Thread: Mi u binarnom sistemu i Nemesis

  1. #1
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    384
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Mi u binarnom sistemu i Nemesis

    Nadam se da ste svi upoznati sa pricom da se i mi, odnosno nase Sunce nalazi u binarnom sistemu. Navodno smo burazera naseg Sunca nazvali Nemesis. Nemesis je hipoteticka zvijezda, a skorije Braon patuljak koji je druga polovina binarnog sistema Sol - Nemesis. Nemesis se povezuje sa vise masovnih unistenja na zemlji koji su se odvijali u nekim ciklicnim periodima. Prema teoriji kada u svojoj orbiti dolazi u perihel sa nasim Suncem, dolazi do gravitacione turbulencije u Kajperovom pojasu i samim tim do "lansiranja" velikog broja kometa prema Zemlji. U vezu sa Nemesisom dovodi se i pitanje cudne, izuzetno izduzene elipsoidne orbite planetoida Sedne. Nemesis se povezivao sa Nibiruom kao maticna zvijezda oko koje navodno Nibiru orbitira, a i Nemesis je predstavljan i kao Planeta X i skorije pod nazivom Tyche. Eto po meni interesantne teme za razgovor, volio bih da cujem vase misljenje o Nemesisu.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nešto sam već pisao o ovom obijektu na jednom drugom topiku, evo linka ako vas interesuje: https://forum.cdm.me/showthread.php?...32#post3275232


    Međutim ono što je sigurno je to da ako postoji, to nije u pitanju Braon Patuljak. Naime Braon patulje nije teško otkriti jer zrače dosta infracrvene svijetlosti i takav obijekat bi bio lako uočljiv i sjajan u tom dijelu spektra.

    Dokaz za to su i mnogi Braon Patuljci koji su otkriveni posljednjih godina, u prečniku do 500 svijetlosnih godina.

    Ako Nemesis postoji to je neki klasični planet, vijerovatno gasni div poput jupitera ili manji, poput Neptuna. Možda se radi i o grupi manjih planeta ali jedno je sigurno, a to je da se ne radi o Braon patuljku.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    384
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ali zbilja je interesantna hipoteza. Vidis svidja mi se i to sto si pomenuo da je moguce da se radi o Super gasnom dzinu. Sad, mogli bi da povezemo pricu o Nemezisu i o planeti Nibiru. Mozda je planeta Nibiru jedna od planeta koja orbitira oko Nemezisa, ili cak satelit/mjesec nekog gasnog dzina. Ove dvije hipoteze se poklapaju u domenu binarnog sistema, ali se ne poklapaju u domenu orbite. Pominje se 20ak miliona godina orbita, dje se Nemezis povezuje sa masovnim istrebljenjima, a opet kada se pominje u kontekstu planete Nibiru onda je u pitanju 3600 godina. Mozda skrecem sa teme ali cijela prica oko Nibirua mi ne djeluje ne moguce. Ne znam jesi li gledao dokumentarac, da ga tako nazovem, Project Camelot Bob Dean the return of Nibiru. Ne znam kad je snimano, rekao bih poodavno, ali je klip uploadovan na youtube 2008. kada nije bilo prevelike price o Nibiru-u, u samom klipu Bob Dean, naravno sve uzimam sa rezervom, kaze da postoji prica o 21.12.2012. ali da nije tacna nego da ce za nekih 20ak godina Nibiru proci onuda kuda navodno prolazi, a to bi znaci bilo nedje oko 2028. E sad ako bi uzeli u obzir da je ta hipoteza tacna, da postoji planeta Nibiru koja kruzi oko binarne zvijezde ili oko Super Jupitera, moze li se napraviti nekakav skok 3600 godina u nazad i iskopati neki podatak da li je u tom vremenu bilo cudnih desavanja na planeti ( mega vulkani, zemljotresi, cunami i slicno). Da nijesi mozda isao tako usko kad si, da kazem, proucavao hipotezu Nemezisa?

    Taj period bi bio oko 1600 godina prije nove ere.

    1600 p.n.e. - Sahara je postala pustinja zbog poremecaja Zemljine orbite."The region has been this way since about 1600 BC, after shifts in the Earth's axis increased temperatures and decreased precipitation." *Sahara - wiki*
    1600 p.n.e. je nestalo ostrvo Santorini usled najvece zabiljezene erupcije u istoriji. "
    Minoan eruption destroys much of Santorini island, and destroys the Minoan civilization on Crete. This may have inspired the legend of Atlantis" Timeline of environmental history - wiki
    Postoje i neka istrazivanja koja pokazuju da su u periodu oko 1600 p.n.e. zabiljezena meteorska bombardovanja planete.
    Last edited by SashaB; 09-01-14 at 12:54. Reason: dodatne informacije

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SashaB View Post
    Ali zbilja je interesantna hipoteza. Vidis svidja mi se i to sto si pomenuo da je moguce da se radi o Super gasnom dzinu. Sad, mogli bi da povezemo pricu o Nemezisu i o planeti Nibiru. Mozda je planeta Nibiru jedna od planeta koja orbitira oko Nemezisa, ili cak satelit/mjesec nekog gasnog dzina. Ove dvije hipoteze se poklapaju u domenu binarnog sistema, ali se ne poklapaju u domenu orbite. Pominje se 20ak miliona godina orbita, dje se Nemezis povezuje sa masovnim istrebljenjima, a opet kada se pominje u kontekstu planete Nibiru onda je u pitanju 3600 godina. Mozda skrecem sa teme ali cijela prica oko Nibirua mi ne djeluje ne moguce. Ne znam jesi li gledao dokumentarac, da ga tako nazovem, Project Camelot Bob Dean the return of Nibiru. Ne znam kad je snimano, rekao bih poodavno, ali je klip uploadovan na youtube 2008. kada nije bilo prevelike price o Nibiru-u, u samom klipu Bob Dean, naravno sve uzimam sa rezervom, kaze da postoji prica o 21.12.2012. ali da nije tacna nego da ce za nekih 20ak godina Nibiru proci onuda kuda navodno prolazi, a to bi znaci bilo nedje oko 2028. E sad ako bi uzeli u obzir da je ta hipoteza tacna, da postoji planeta Nibiru koja kruzi oko binarne zvijezde ili oko Super Jupitera, moze li se napraviti nekakav skok 3600 godina u nazad i iskopati neki podatak da li je u tom vremenu bilo cudnih desavanja na planeti ( mega vulkani, zemljotresi, cunami i slicno). Da nijesi mozda isao tako usko kad si, da kazem, proucavao hipotezu Nemezisa?

    Taj period bi bio oko 1600 godina prije nove ere.

    1600 p.n.e. - Sahara je postala pustinja zbog poremecaja Zemljine orbite."The region has been this way since about 1600 BC, after shifts in the Earth's axis increased temperatures and decreased precipitation." *Sahara - wiki*
    1600 p.n.e. je nestalo ostrvo Santorini usled najvece zabiljezene erupcije u istoriji. "
    Minoan eruption destroys much of Santorini island, and destroys the Minoan civilization on Crete. This may have inspired the legend of Atlantis" Timeline of environmental history - wiki
    Postoje i neka istrazivanja koja pokazuju da su u periodu oko 1600 p.n.e. zabiljezena meteorska bombardovanja planete.

    Što se tiče planete Nibiru, ona ne postoji. Kratka periodičnost takve velike planete, onakvom kako ju se opisuje, bi učinila tu planetu jako nestabilnom pod dejstvom velikih planeta vanjskog Sunčevog sistema i ona bi veoma brzo nestala iz sistema bilo da bi pala na neku od gasnih džinova ili bi bila izbačena iz sistema. Poluživot takve jedne planete u našem sistemu je jedva 2 orbite prije nego što bi pod dejstvom velikih planeta bila toliko skrenuta da padne na neku od njih ili na Sunce ili izleti iz sistema u međuzvijezdani prostor.

    Stvar je u tome da današnji raspored planeta nije slučajan, svaka planeta utiče na sve druge i trenute orbite planeta su u satabilnoj ravnoteži zbog toga, skoro kružne i ne sjeku se međusobno (osim Plutona ali Pluton je poseban primjer planetoida iz Kuperovog pojasa koji u suštini ima nestabilnu orbitu). U slučaju da postoji planet jakog eksentriciteta kao Nibiru koji može ući u unutarnji sistem, takva planeta bi sjekla putanje većine drugih planeta što bi imalo za posljedicu da sve veće planete utiču na nju i skreću je shodno blizini prolaska. Ove promijene su kumulativne i data planeta bi poslje jedne ili dvije orbite (za manje od 6000 godina) doživjela tragičan kraj.

    Nemezis spada u naučnu hipotezu (odnosno ideju koja se ne kosi sa posmatranim ali za koju ne postoje nikakvi direktni dokazi).

    S druge strane Nibiru je nemoguća planeta i njeno postojanje se kosi sa onim što se posmatra i u tom obliku jednostavno ne može postojati.
    Last edited by funestis; 09-01-14 at 13:50.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Posmatranja orbita dalekig asteroids/kometa iz Kujperovog pojasa ukazuju na moguće postojanje ne jednog već dva planetarna objekta na unutarnjem rubu Oortovog oblaka. jedan objekat bi trebao biti na udaljenosti od 200 AU a drugi na 250 AU. Procjenjene veličine ovih objekata su u rasponu između Marsa i Saturna.

    1 AU = 149 miliona Km.

    Detalji o ovim posmatranjima na idućem videu:



Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Usluge izgradnja objekata po sistemu kljuc u ruke
    By aleksa007 in forum Ostali oglasi
    Replies: 9
    Last Post: 23-02-17, 09:31
  2. Siromaštvo nije u čoveku, već u sistemu
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-10, 14:26
  3. K:Knjige za 8-mi razred po starom sistemu.
    By Sqall in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 24-08-10, 01:24
  4. rupe u sistemu firewall Symanteca
    By Hari Krisna in forum Software
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-04, 17:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •