Page 3 of 55 FirstFirst 12345671353 ... LastLast
Results 51 to 75 of 1373

Thread: ZIVOT i ZARADA

  1. #51
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Plymouth View Post
    Lako zivimo jer nam je veliki standard.Crna Gora je nadaleko poznata kao zemlja sa visokim zivotnim standardom i platama.
    nekima ocigledno i jeste,a to da smo poznati po visokom standardu.........prije bih rekao da smo poznati po nekim drugim stvarima.od devedesetih pa naovamo...a sjecam se kad smo davno plate uporedjivali i pretvarali u Njemacke marke.i onda se desilo sto se desilo.

  2. #52
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    424
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    U pd stan od 70 kvadrata lagano mozes kupit za 50 hiljada, samo direktno kod vlasnika s kesom. U nekoj drugoj evropskoj metropoli ne mozes ni garazu za te pare, jedan mi prijatelj iz dubaija garazu na palmu placa 30 hiljada. Ne moze se vala stan u evropsku drzavu za 20 hiljada kupit nikako, 100-200 hiljada je realna cijena.

    Sent from my GT-I9190 using Tapatalk
    ne bih rekao bas...svuda je to trgovina i zavisi koliko kome skripi za pare

    evo linka sa nekretninama u solunu:
    http://www.homegreekhome.com/en/sear...ale/r108/m108m

    a evo i valensije:
    http://www.foundvalencia.com/apartme...e-in-valencia/

    prije dvije godine, u jeku finansijske krize u valensiji je prodat cetvorosobam stan za nekih 40-50.000 eura

    samo kod nas, u ovim nasim metropolama ne padaju cijene, bice da je zbog vrhunskog kvaliteta.gradnje :-P

    Sent from my ZTE V987 using Tapatalk 4

  3. #53
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    niste se uopste primili

  4. #54
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by luchka View Post
    ne bih rekao bas...svuda je to trgovina i zavisi koliko kome skripi za pare

    evo linka sa nekretninama u solunu:
    http://www.homegreekhome.com/en/sear...ale/r108/m108m

    a evo i valensije:
    http://www.foundvalencia.com/apartme...e-in-valencia/

    prije dvije godine, u jeku finansijske krize u valensiji je prodat cetvorosobam stan za nekih 40-50.000 eura

    samo kod nas, u ovim nasim metropolama ne padaju cijene, bice da je zbog vrhunskog kvaliteta.gradnje :-P

    Sent from my ZTE V987 using Tapatalk 4
    a o platama da ne pricamo.Znam par novih zgrada koje su napravljene prije 5-6 godina dje je po ulazima sav malter vec opao.pa se sad vlasnici sude sa investitorima.mislim da je kod nas donekle realno da kvadat stana bude u visini potrosacke korpe.problem je sto nema kontrole kvaliteta gradnje.a to da se za 50000e moze kupit 70kvadrata stana,ima li to konkretno?

  5. #55
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    najmanje?

    December 19, 2013 7:45 pm Bankar Crna Gora No comments
    Na teritoriji Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore živi 11,5 miliona stanovnika, gdje je 2,6 miliona zaposlenih lica, sa prosječnom zaradom od oko 400 eura i sa mesečnim fondom zarada od milijardu eura.
    U tom mjesečnom fondu zarada najveći udio imaju Beograd (26,3%), Sarajevo (6,42%), Novi Sad (5,33%), Podgorica (3,72%) i Banja Luka (2,9%). Kada im se dodaju još Mostar, Tuzla, Niš, Subotica i Kragujevac dolazimo do 55,8% ukupnog mjesečnog fonda zarada ove tri države.

  6. #56
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Cetinje, ponekad Titograd
    Posts
    2,367
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Narod u CG živi odlično, koliko je spreman da radi. Evo ne mogu naći mrtvih 3000 građevinaca za Kumbor pola godine, sa obećanom platom od 700-800 eura i spavanjem u Plažu u koju inače ne bi većina nikad ušla da je srećno vrijeme.
    E sad nek mi neko objasni kako to da ova zemlja nema 3.000 momaka ili sredovječnih ljudi koji bi za desetak mjeseci donijeli doma po 5-6 hiljada eura (uz uslov da im nijesu glavni izdaci u Novome izlasci i slično) a toliko se žali ljudi kako nema posao?

    Na kraju neće se skupitini 700, a ostatak će doći iz Bosne, Srbije, Crne Trave, Makedonije ili s Kosova...Jer se njma naravno isplati da dođu da rade u drugu zemlju - nama ne ni u svoju.

    Tako nek se ne žale neradnici, ja da ne zarađujemo koliko zarađujem (a to je za CG baš puno) bio bih spreman kanale da kopam da obezbijedim familiji da im ne fali ništa - većina momaka na koje nailazim između 18-30 godina ne bi pomjerila ništa teže od plastične kašičice od dojča ispod 400 eura mjesečno. Pri tome i pored nekakve formalne škole većina ne bi umjela sastavit pismeni rad na temu "kako sam proveo zimski raspust", o nečemu drugom da ne pričam.

    Zato ćemo dolazit i sutuaciju da nam i top-menadžeru dolaze sa strane, da kvalifikovani radnici tipa kuvari, električari i ostali budu iz regije, a da mi krivimo vlast, Mila, Marka i Janka što se ne pomjeramo s mjesta.

    No svakome prema zasluzi. Nijesam od onih što bi sad prosipali demagogiju kako im je žao "mrčnog" naroda. Da je onih 1000 Dakićevaca htjelo da radi nešto umjesto što čekaju da im se isplate nezarađene plate danas bi barem pola od njih gledalo na proteste i dreždanje ispred zgrade Vlade kao na noćnu moru. Ovako ih sretnem često uz pitanje " pominje li nas ko tamo" i čekanje 35-40.000 eura koje treba da im kapnu po čeljadetu odnekle.

    Da ne pričam o poljoprivredi i čudima đe svako ko oće da se promuči može sebi zaradit pristonu prosječnu platu....
    Primjeri cojstva i junastva Crnogoraca i Arbanasa - Marko Miljanov Popovic...

  7. #57
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default @

    Quote Originally Posted by OSCAR View Post
    Narod u CG živi odlično, koliko je spreman da radi. Evo ne mogu naći mrtvih 3000 građevinaca za Kumbor pola godine, sa obećanom platom od 700-800 eura i spavanjem u Plažu u koju inače ne bi većina nikad ušla da je srećno vrijeme.
    E sad nek mi neko objasni kako to da ova zemlja nema 3.000 momaka ili sredovječnih ljudi koji bi za desetak mjeseci donijeli doma po 5-6 hiljada eura (uz uslov da im nijesu glavni izdaci u Novome izlasci i slično) a toliko se žali ljudi kako nema posao?

    Na kraju neće se skupitini 700, a ostatak će doći iz Bosne, Srbije, Crne Trave, Makedonije ili s Kosova...Jer se njma naravno isplati da dođu da rade u drugu zemlju - nama ne ni u svoju.

    Tako nek se ne žale neradnici, ja da ne zarađujemo koliko zarađujem (a to je za CG baš puno) bio bih spreman kanale da kopam da obezbijedim familiji da im ne fali ništa - većina momaka na koje nailazim između 18-30 godina ne bi pomjerila ništa teže od plastične kašičice od dojča ispod 400 eura mjesečno. Pri tome i pored nekakve formalne škole većina ne bi umjela sastavit pismeni rad na temu "kako sam proveo zimski raspust", o nečemu drugom da ne pričam.

    Zato ćemo dolazit i sutuaciju da nam i top-menadžeru dolaze sa strane, da kvalifikovani radnici tipa kuvari, električari i ostali budu iz regije, a da mi krivimo vlast, Mila, Marka i Janka što se ne pomjeramo s mjesta.

    No svakome prema zasluzi. Nijesam od onih što bi sad prosipali demagogiju kako im je žao "mrčnog" naroda. Da je onih 1000 Dakićevaca htjelo da radi nešto umjesto što čekaju da im se isplate nezarađene plate danas bi barem pola od njih gledalo na proteste i dreždanje ispred zgrade Vlade kao na noćnu moru. Ovako ih sretnem često uz pitanje " pominje li nas ko tamo" i čekanje 35-40.000 eura koje treba da im kapnu po čeljadetu odnekle.

    Da ne pričam o poljoprivredi i čudima đe svako ko oće da se promuči može sebi zaradit pristonu prosječnu platu....
    Znam ljude koji su isli da traze posao i to bi pristali na bilo koji posao i kad su isli receno im je da napisu CV, jednom sam licno pisao I nikad mu niko nije odgovorio ni putem mail-a ni putem telefona...
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  8. #58
    Join Date
    May 2010
    Location
    Boka Kotorska HN♥️
    Posts
    4,093
    Thanks Thanks Given 
    633
    Thanks Thanks Received 
    656
    Thanked in
    409 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    a o platama da ne pricamo.Znam par novih zgrada koje su napravljene prije 5-6 godina dje je po ulazima sav malter vec opao.pa se sad vlasnici sude sa investitorima.mislim da je kod nas donekle realno da kvadat stana bude u visini potrosacke korpe.problem je sto nema kontrole kvaliteta gradnje.a to da se za 50000e moze kupit 70kvadrata stana,ima li to konkretno?
    Ziva istina,pogledajte novosagradjene kuce i zgrade nemogu bit jeftinije uradjene.Posle godinu-dvije ljudi imaju problema sa vlagom a o fasadama ne treba ni pricat.Sve se radi fuserski maximalno.

  9. #59
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Oskare, vjerujem da si u pravu. A i znam da jesi. Samo, ostaje poljoprivreda. Svake godine zaklanjanja u istu, i onda se dozvoli uvoz svega i svacega. Ako poljoprivredni proizvodi nisu konkurentni, neka drzava subvencionise u nekoj razumnoj mjeri.
    Druga stvar je uvoz pica(negdje sam procitao, da li je to za proslu ili pretproslu da je uvezeno raznih pica u vrijednosti 60 miliona evra?!, a sumnjam da je sad drugacije). Ma vala da zive najveci cutuci na kugli zemaljskoj, nesto bi se moralo tu uraditi. Ako je 60 miliona, onda neka bude na bezalkoholna pica 20 miliona, neka bude 15. Pa to nije malo ni za vece drzave, da neko pokusa da napravi proizvodnju da se ne daje za uvoz. Jedan od kljucnih tranzicionih igraca dobija godisnje novac od jedne velike srbijanske firme da ne radi nista. Ovaj sto mi je to rekao je vrlo ozbiljan covjek, i stvarno mu vjerujem. Jedino da on ima pogresan info. I mislim, sta reci i kakvu poruku poslati
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  10. #60
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    U Cg vecina onog sto se uveze je 70% skuplje nego vani, a gro proizvoda u radnjama je 25-30% skuplje nego u Berlinu..
    Alavo kako god...

    Hvala Lepo

  11. #61
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    U Cg vecina onog sto se uveze je 70% skuplje nego vani, a gro proizvoda u radnjama je 25-30% skuplje nego u Berlinu..
    Alavo kako god...

    Hvala Lepo
    Vjerovatno uvoznicki lobi ubira veliku lovu, i sto bi se oni baktali oko proizvodnje. I sad, sto se bahate ovi alavci. Pa neka se bahate, kad nema nikog da kaze dosta.
    Na zalost zadnjih godina moji odlasci preko traju po nekoliko dana, rijetko duze, pa nesto i ne idem u prodavnice. Ono kad odem, imam sta da vidim sto se cijena tice. Jnpm.
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  12. #62
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Ne mogu se sjetit dal je u pitanju Kumbor ili Luštica, al jedan lik što se prijavio za posa ponudili su mu platu oko 200 eura.
    I skoro viđeh na zzzcg neka dg građevinska firma traži radnike, plata oko 150e

    Znači rade ljudi mjesec dana kao konji i dobiju 150e.


    Pa onda, sad ovaj novi zakon, nakon dvije godine poslodavac je obavezan da ti da ugovor na neodređeno. Znam X slučajeva đe se radnici nakon dvije god provedene u jednoj firmi prebacuju u firmu kćerku ili kako li se već to zove samo da ne bi dobili ugovor na neodređeno. I to prolazi, niko se ne kažnjava. 90% ljudi koji rade kod privatnika su kreditno nesposobni a na banku im se uplaćuje minimalac, ostalo na ruke.

    I onda da se ostaje ođe, čim diplomiram, adio Montenegro
    Last edited by chucknorris; 29-01-14 at 13:34.
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  13. #63
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default



    http://www.bankar.me/2013/12/09/polo...-od-1000-eura/

    Zasto ove informacije nijedan medij nije predoci u javnost?

    Evo nase lijepe statistike.
    Last edited by autodijagnostika; 29-01-14 at 16:17.

  14. #64
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Vidim da neko pomenu uvoz sokova itd.
    Zasto se ne zabrani uvoz-dignu porezi na uvoz vode recimo? Nego vise imamo rose i aqua vive-tranje kod nas nego domacih voda...

  15. #65
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Plata 4.500 eura: Norveška traži inženjere, doktore, šofere i konobare

    Komentari (6) A A A
    Evropska kancelarija za zapošljavanje EURES objavila je detaljan izvještaj u kojem se navodi da su Norveškoj potrebni inženjeri, nastavnici, medicinske sestre, ali i vozači autobusa, kuvari i konobari, a kojima se u toj uređenoj nordijskoj zemlji nudi prosječna mjesečna plata od skoro 4.500 eura, prenosi Cafe.ba.
    Oslo


    Naime, ovoj skandinavskoj zemlji potrebni su inženjeri, a posebno stručnjaci za mehaniku, elektroniku, automatiku, hidrauliku i vodovod, predškolski vaspitači, nastavnici, posebno u oblasti prirodnih nauka i matematike, doktori medicine i medicinske sestre, psiholozi, vozači autobusa, taksisti, kuvari i konobari.
    Kompanije u Norveškoj koje trenutno traže inženjere i stručnjake različitih profila su, između ostalog, Aker Solutions, FMC Technologies, Statoil, National Oilwell Varco, Kvćrner, Kongsberg Gruppen, Aibel, Roxar i Fabricom.
    Prema navodima EURES-a, za boravak u Norveškoj potrebno se prijaviti za dozvolu za boravak u periodu od tri mjeseca u lokalnoj policijskoj stanici u toj zemlji ili nakon što strani državljanin pronađe adekvatno zaposlenje. Stranac može ostati u Norveškoj šest mjeseci dok traži zaposlenje.
    Ova zemlja je poznata i po ogromnim rezervama sirove nafte i plina, a ubraja se i među najveće izvoznike morske hrane u svijetu. Bruto domaći proizvod Norveške trenutno iznosi 56.920 dolara, ili 41.683 eura, po stanovniku.
    Na referendumu 1994. godine građani Norveške odbili su da se pridruže Evropskoj uniji, a prema nedavnoj anketi 80 odsto Norvežana ne želi u EU.
    Istraživanja pokazuju da su uslovi rada u Norveškoj među najboljima i najhumanijima u svijetu. Radnici zaključuju pisani ugovor koji podrazumijeva tri do šest mjeseci probnog rada prije potpisivanja dugotrajnog ugovora. Plaća se isplaćuje na mjesečnoj osnovi, a zaposleni radi 37,5 sati sedmično, odnosno 7,5 sati svaki radni dan, a maksimalno 40 sati u sedmici.
    Radnici u Norveškoj u prosjeku imaju 25 dana godišnjeg odmora, a svi oni iznad 30 godina starosti imaju 30 dana godišnjeg odmora koji je uredno plaćen.
    Prosječna plata u ovoj skandinavskoj zemlji je jedna od najviših u Evropi, ali i svijetu. Tako je prosječna mjesečna plata u Norveškoj trenutno oko 36.700 norveških kruna NOK, odnosno 4.384 eura. Deset odsto najbolje plaćenih stanovnika ove zemlje u prosjeku zarađuju oko 71.000 NOK-a mjesečno, odnosno 8.541 eura, a deset odsto najslabije plaćenih stanovnika u prosjeku mjesečno zarađuju oko 20.600 NOK-a ili 2.460 eura.
    Ipak, EURES napominje kako je hrana u Norveškoj u prosjeku za 62 odsto skuplja nego u ostalim evropskim zemljama. Npr. mlijeko, sir, jaja i meso su oko 60 odsto skuplji nego u ostatku Evrope. Riba i morski proizvodi nijesu skupi u odnosu na ostale prehrambene proizvode. Norvežani u prosjeku za stanarinu i komunalije potroše 27 odsto svoje plate, 20 odsto za javni prijevoz i za automobil, 18 odsto za hranu i za ostale potrepštine u kući i 12 odsto za odmor i rekreaciju.
    Prema podacima Ujedinjenih nacija UN, Norveška je rangirana kao zemlja sa najvišim prosječnim primanjima, najdužim životnim vijekom stanovnika i najboljim uslovima za život svojih građana. Većina stanovnika Norveške posjeduje svoju vlastitu kuću. Tako oko 90 odsto bračnih parova imaju svoju kuću ili stan.
    Prosječna stanarina u toj zemlji je oko 5.500 NOK-a, odnosno 657 eura. Stanarine u Oslu i Stavangeru skuplje su u odnosu na druge gradove te zemlje. Takođe, kuća sa baštom u Norveškoj se može kupiti u prosjeku za oko 2.000.000 do 3.500.000 NOK-a, odnosno 238.900 do 418.120 eura.
    Nedavno su vlasti te zemlje saopštile kako je svaki stanovnik Norveške teorijski postao milioner zahvaljujući državnom fondu u kojeg se slijevaju sredstva od nafte i gasa.
    Centralna banka Norveške, koja upravlja Fondom "Global”, koji je osnovan 1990. godine, saopštila je da su sredstva tog fonda zbog visokih cijena nafte i gasa porasla na 5,11 biliona norveških kruna, odnosno preko 828 milijardi dolara, što je oko milion puta više od skoro šest miliona ukupne populacije te zemlje. Tako se prvi put u istoriji Norveške desilo da je kapacitet Fonda dostigao sumu od milion kruna po svakom stanovniku te zemlje.


    1Share

    Tweet

    Share

    Share

    6 koment


  16. #66
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    U Cg vecina onog sto se uveze je 70% skuplje nego vani, a gro proizvoda u radnjama je 25-30% skuplje nego u Berlinu..
    Alavo kako god...

    Hvala Lepo
    sad ce se javit neki da te demantuju......a u pravu si...:star:

  17. #67
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Randy Orton View Post
    Ziva istina,pogledajte novosagradjene kuce i zgrade nemogu bit jeftinije uradjene.Posle godinu-dvije ljudi imaju problema sa vlagom a o fasadama ne treba ni pricat.Sve se radi fuserski maximalno.
    da dodjes da vidis ulaz zgrade u kojoj sam ja stan kupio,evo je 6 godina,ulazi toce ko reseto,a vode nema sa konstantnim pritiskom.da se ne mogu istusirat ko covjek.

  18. #68
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,847
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,381
    Thanked in
    2,201 Posts

    Default

    Ne znam koja je to "pristojna prosječna zarada" koju OSCAR pominje. Da ja znam, prosječna zarada je 480€, a minimalna (sirotinjska) potrošačka korpa za četvoro iznosi 800€. A to da je svakome po zasluzi, i to mačku o rep. Volio bih da vidim da (vi) partijski uhljebljeni kadrovi dobijaju po zasluzi... Šta god da su zaslužili. A volio bih i da mi neko kaže koje to prodavnice po Njemačkoj rade do dva ujutru, nedeljom, praznicima... I to za "pristojnu prosječnu platu" od 250-300€ (480€ niko ne gleda). Toliko o tome da narod živi odlično u odnosu na to koliko bi da rade. To se dešava kad se mali procenat fakultetskih kladioničara koji se žale kako nema (direktorskog) posla za njih uzimaju za reprezentativni primjer crnogorskog radnika.
    Last edited by NHM; 29-01-14 at 13:50.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. #69
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kupus View Post
    Vidim da neko pomenu uvoz sokova itd.
    Zasto se ne zabrani uvoz-dignu porezi na uvoz vode recimo? Nego vise imamo rose i aqua vive-tranje kod nas nego domacih voda...
    Zato što smo članica CEFTA-e.
    Priključivanjem EU (kad god to bilo) stvari će postati još gore, jer će tržište biti potpuno preplavljeno robama iz svih djelova Unije. A naše (mikro) tržište je "preplavljeno" i kada samo nekoliko šlepera paradajza uđe u državu.
    Djelimično rješenje je u brendiranju proizvoda. Na taj trnoviti put tek i sa zakašnjenjem kreće jedna Hrvatska, a mi i dalje snom mrtvijem spavamo. Slovenci i Mađari (koji su u Uniju ušli 2004., i pokupili štoseve ranije) registrovali su/brendirali mnoge hrvatske izvorne proizvode kao svoje. Sad se Hrvati tužakaju s njima i za razna istarska vina, lokalne pršute, sireve, ajvare i dr...
    Osim brendiranja proizvoda crnogorski preduzetnici šansu trebaju tražiti u uvezivanju sa velikim evropskim proizvođačima roba koje oni proizvode.
    Kada (recimo proizvođači vode) završe brendiranje i integrišu se u sastav nekog velikog lanca, robe trebaju nuditi na tržištima đe se te robe najviše traže. Njima crnogorsko (mikro) tržište treba biti od trećerazrednog značaja.

    Sve drugo je gubljenje vremena i agonija koja uvijek vodi u isti epilog - nestanak sa tržišta.

    Užasavam se neoliberalnog koncepta, ali i onih preduzetnika koji misle da je rješenje u državnom protekcionizmu. Državni protekcionizam je odavno prevaziđena stvar. Svijet je postao globalan i povratak na staro više nikada neće biti izvodljiv.

  20. #70
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    U Cg vecina onog sto se uveze je 70% skuplje nego vani, a gro proizvoda u radnjama je 25-30% skuplje nego u Berlinu..
    Alavo kako god...

    Hvala Lepo
    Jako često razgovaram s menadžerima mnogih uglednih crnogorskih preduzeća. Još nijesam sreo menadžera koji mi je rekao da cijene formira sa maržom nižom od 25%. Pojedini mi otvoreno kažu da ne vide ni interes ni zadovoljstvo da rade ukoliko marža nije najmanje 40%.
    Kad se tome doda da nema menadžera koji dobar dio prometa ne maskira i marifetlucima podvodi pod neoporezivi dio, profit koji se u prosjeku ostvari dostiže enormne procente.
    I tu nije kraj, i obračunati porez za prijavljeni profit se u pravilu odugovlači ili/i plaća tek u manjem dijelu. Tako država kreditira neopisivo pohlepne preduzetnike (tu mislim na one ozbiljne, a ne sitne obrtničke radnje i tezge) što je u konačnom i dovelo do toga da je ukupan poreski dug crnogorskih kompanija i preduzeća preko 268 miliona eura.
    Interesantno, većina tog novca koji se tako akumulira ne ide u proširenje proizvodnje ili asortimana (a posebno ne na radnike i njihov bolji standard), već u ličnu potrošnju samih vlasnika, a ponešto (od mrva te velike torte) zakače i marifetlucima talentovani menadžeri.
    Zato i imamo tu situaciju da je socijalno raslojavanje u CG tako izraženo. Dok jedan sloj kupuje jahte i stanove po obalama Mediterana, većina drugih građana od života sazna i doživi ono što se može vidjeti na Pink-u i po Facebook profilima onih sebi sličnih.
    Last edited by El Re; 29-01-14 at 14:12.

  21. #71
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,847
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,381
    Thanked in
    2,201 Posts

    Default

    Zbog toga ima i dosta privatnika kojima, kad se zavrne slavina monoplističkog poslovanja, firma bankrotira, svi radnici i država ostanu bez onoga što im je dužan, a privatno se voze ferariji, kupuju kupatila od po 50000€... Zbog toga bi valjalo korigovat regulativu tako da se enormna imovina vlasnika vezuje za njihova preduzeća. Ovako, firma u bankrot, oni otvore drugu i sve je u redu. Tek je odskora (ako se primjenjuje) počeo da se primjenjuje zakon da neko ko je u blokadi ne može da, na svoje ime, otvori drugu firmu. Ipak, blokada nije ni bankrot ni stečaj. A i to se da regulisat, zvanično skoro nijedan naš funkcioner ili "kontroverzni" biznismen nemaju, da se na njih vodi, ni deseti dio onoga što imaju.

    Još jedna oblast u kojoj bi Milovanova priča bila primjenjiva - dobit koja se ne reinvestira u kompaniju da se oporezuje u drastično većim procentima.
    Last edited by NHM; 29-01-14 at 14:18.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  22. #72
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,189
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,304
    Thanked in
    2,009 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    U Cg vecina onog sto se uveze je 70% skuplje nego vani, a gro proizvoda u radnjama je 25-30% skuplje nego u Berlinu..
    Alavo kako god...

    Hvala Lepo


    Uvozni proizvodi: Cijena evropska, kvalitet balkanski

    The more things change, the more they stay the same.

  23. #73
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Zbog toga ima i dosta privatnika kojima, kad se zavrne slavina monoplističkog poslovanja, firma bankrotira, svi radnici i država ostanu bez onoga što im je dužan, a privatno se voze ferariji, kupuju kupatila od po 50000€... Zbog toga bi valjalo korigovat regulativu tako da se enormna imovina vlasnika vezuje za njihova preduzeća. Ovako, firma u bankrot, oni otvore drugu i sve je u redu. Tek je odskora (ako se primjenjuje) počeo da se primjenjuje zakon da neko ko je u blokadi ne može da, na svoje ime, otvori drugu firmu. Ipak, blokada nije bankrot ni stečaj. A i to se da regulisat, zvanično skoro nijedan naš funkcioner ili "kontroverzni" biznismen nemaju, da se na njih vodi, ni deseti dio onoga što imaju.

    Još jedna oblast u kojoj bi Milovanova priča bila primjenjiva - dobit koja se ne reinvestira u kompaniju da se oporezuje u drastično većim procentima.

    Da, dok god Zakon o privrednim društvima bude ovakav kakav jeste biće moguće ovo iživljavanje nemoralnih i nesposobnih preduzetnika. Kad god vidim da je preduzeće D.O.O (društvo sa ograničenom odgovornošću) znam i koji je profil njegovih osnivača.
    Kao što većina vas zna "D.O.O"-preduzeća odgovaraju povjeriocima samo imovinom preduzeća, ali ne i imovinom vlasnika. Pritom jedan isti vlasnik (neka baraba) može osnovati koliko god "D.O.O" želi. Kad ojadi svoje povjerioce i preduzeće se nađe u blokadi, on bez ometanja nastavlja da radi sa onim preduzećima koja nijesu u blokadi, ili jednostavno osnuje novo i nastavi da radi ko da se ništa nije desilo... Dakle, čitava je privreda (a posebno trgovina) po sistemu "ko zadnji magarac" ili, što bi Milovan rekao - "ko koga prvi zahjebe"...
    Na Sud ako krenete da ga jurite čeka vas Sodoma i Gomora, tj., postupak koji obično započinje nakon godinu, a traje još najmanje dvije. Pritom, vrlo brzo umjesto da to bude postupak protiv povjerioca koji vas je prevario i oštetio, sve se pretvori u postupak protiv vas i isleđivanje o vašem poslovanju i imovini.
    Prevareni povjerioci zato radije pristaju na vansudska prebijanja dugova i poravnanja.
    Takav izopačeni sistem i zaslužan je zašto povremeno neki privatni preduzetnik odleti u vazduh, bude upucan ili mu strada auto ili neka druga imovina kao posljednja opomena da vrati dug.
    Last edited by El Re; 29-01-14 at 14:29.

  24. #74
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,189
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,304
    Thanked in
    2,009 Posts

    Default

    ^ Dodao bih i - opšteprihvaćena praksa prijavljivanja radnika na minimalac.
    The more things change, the more they stay the same.

  25. #75
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ocete li ovo da kazete da ce radnike za Kumbor placat 200e,a Azmont ce firmama placat vise?je li moguca ta radnja sa platama?

Page 3 of 55 FirstFirst 12345671353 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nocni zivot
    By BELI ORLOVI in forum Primorski
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-08, 21:46
  2. Zivot u grobu II
    By simm in forum Sve i svašta
    Replies: 37
    Last Post: 04-01-08, 18:39
  3. Zivot sa neprijateljem
    By gingis kan in forum Ljubav
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-07, 20:35
  4. Zagrobni zivot?
    By Celtic spirit in forum Religija i filozofija
    Replies: 42
    Last Post: 15-09-04, 14:10
  5. Zivot je.......
    By PHANTOM in forum Religija i filozofija
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-04, 23:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •